RUSIJA

Post Reply
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#14151 Re: RUSIJA

Post by Bodkin »

detroit-mercy wrote: 13/10/2022 03:40
SmokingMan wrote: 11/10/2022 08:18 Ako ništa, raksrinkan je lažan mit o Rusiji kao 2.vojnoj sili, mislim da i Indija, pa i nekolicina manjih država od njih, ima modernije naoružanje od rusa.
Pa sad, nekada se je kod nas govorilo da smo 4 vojna sila :mrgreen:
Na stranu sve, al nije da se bore protiv ukrajine. U ovom momentu je ukrajina 5 sila koliko su dobili oruzja :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#14152 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

rolero wrote: 13/10/2022 19:31
jeza u ledja wrote: 13/10/2022 04:14

Nesvrstani i to valjda. Vidim da je cijela regija Juzne Afrike bila suzdrzana.
BRICS
Prvo slovo od tih je glasalo za zelene. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#14153 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

Bodkin wrote: 13/10/2022 19:46
detroit-mercy wrote: 13/10/2022 03:40
Pa sad, nekada se je kod nas govorilo da smo 4 vojna sila :mrgreen:
Na stranu sve, al nije da se bore protiv ukrajine. U ovom momentu je ukrajina 5 sila koliko su dobili oruzja :D
Peta sila? Znaci poslije SFRJ. :D
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14154 Re: RUSIJA

Post by Truba »

Rusi osnovali herson i odesu a Potemkin sevastopolj
Wtf
Prusi i rusi vec 1790+ dijelili poljsku kao 1938 hico i staljin
Povijest se stalno ponavlja
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#14155 Re: RUSIJA

Post by HarTar »

Black swan wrote: 13/10/2022 20:22 Rusi osnovali herson i odesu a Potemkin sevastopolj
Wtf
Prusi i rusi vec 1790+ dijelili poljsku kao 1938 hico i staljin
Povijest se stalno ponavlja
Samo što bi se ovaj put Rusija mogla podijeliti....
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#14156 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »



:lol: :lol: :lol: :izet: :evil:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#14157 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

Gledam koliko ih je pobjeglo u Gruziju, i jos bjezi, i nikako mi nije jasno sto bas tamo?
Mislim, znam, jedna od rijetkih zemalja gdje mogu bez vize, ali vjerovatno mogu i u Kazahstan, Armeniju, Uzbekistan i slicno.
Plus Gruzijci nisu bas u dobrim odnosima s Rusima, sjecamo se da su njima Rusi isto napravili kao sto sada rade u Ukrajini.
I onda skontam - pa vjerovatno bas zato, jer ih je strah da bi u ovim drugim zemljama bili izlozeni mogucoj deportaciji, na zahtjev Rusije.
Ovako nesto 10k dnevno Rusa dolazi u Gruziju svaki dan. To je stotine hiljada ljudi u maloj zemlji. Bice tu problema u narednim mjesecima.
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#14158 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »


Nesto gori
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#14159 Re: RUSIJA

Post by eltroxin »

jeza u ledja wrote: 14/10/2022 16:18 Gledam koliko ih je pobjeglo u Gruziju, i jos bjezi, i nikako mi nije jasno sto bas tamo?
Mislim, znam, jedna od rijetkih zemalja gdje mogu bez vize, ali vjerovatno mogu i u Kazahstan, Armeniju, Uzbekistan i slicno.
Plus Gruzijci nisu bas u dobrim odnosima s Rusima, sjecamo se da su njima Rusi isto napravili kao sto sada rade u Ukrajini.
I onda skontam - pa vjerovatno bas zato, jer ih je strah da bi u ovim drugim zemljama bili izlozeni mogucoj deportaciji, na zahtjev Rusije.
Ovako nesto 10k dnevno Rusa dolazi u Gruziju svaki dan. To je stotine hiljada ljudi u maloj zemlji. Bice tu problema u narednim mjesecima.
Ne treba im viza za 12 mjeseci, zato tamo idu da imaju vremena skontati sta dalje. Ostale destinacije su puno skuplje i mogu ostati 4 ili 5 sedmica.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#14160 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

eltroxin wrote: 14/10/2022 21:49
jeza u ledja wrote: 14/10/2022 16:18 Gledam koliko ih je pobjeglo u Gruziju, i jos bjezi, i nikako mi nije jasno sto bas tamo?
Mislim, znam, jedna od rijetkih zemalja gdje mogu bez vize, ali vjerovatno mogu i u Kazahstan, Armeniju, Uzbekistan i slicno.
Plus Gruzijci nisu bas u dobrim odnosima s Rusima, sjecamo se da su njima Rusi isto napravili kao sto sada rade u Ukrajini.
I onda skontam - pa vjerovatno bas zato, jer ih je strah da bi u ovim drugim zemljama bili izlozeni mogucoj deportaciji, na zahtjev Rusije.
Ovako nesto 10k dnevno Rusa dolazi u Gruziju svaki dan. To je stotine hiljada ljudi u maloj zemlji. Bice tu problema u narednim mjesecima.
Ne treba im viza za 12 mjeseci, zato tamo idu da imaju vremena skontati sta dalje. Ostale destinacije su puno skuplje i mogu ostati 4 ili 5 sedmica.
Znam za to. Ali bi me zacudilo da isto ne vazi i za Armeniju, Kazahstan, Uzbekistan, Mongoliju.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#14161 Re: RUSIJA

Post by emirolini »



Ruskinja koja je ismijavala Ukrajinske izbjeglice bi se mogla suociti sa deportacijom jer nema vize ali..... Njemacke vlasti kazu da su trenutno deportacije suspendovane :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#14162 Re: RUSIJA

Post by SmokingMan »

Ne treba puno razmišljati oko toga, deportacija i 10 godina zabrane ulaska u države EU zone.
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#14163 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »


Tuga jad i cemer hvataju ljude po ulicama i pravac front i skor pa sigrna smrt, to je danasnja rusija kojoj se neki i ovde dive :-)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13657
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#14164 Re: RUSIJA

Post by JohnnyS »

Današnja kolumna Ante Tomića, kopiram jer je sadržaj nedostupan nepretplatnicima:

Sva mizerija bivše sile: Dok Ameri uništavaju svemirska tijela, Rusi gađaju ljuljačke po Kijevu!

Zemlja koja je poslala čovjeka u svemir sramotno zaostaje za konkurencijom. Bolnija od toga je samo njezina humanistička retardacija


Objavljeno: 15. listopad 2022. 10:20

Slabo se u razumijem u astrofiziku, pa i u fiziku općenito, da budem sasvim iskren, i ne bih vam znao podrobnije rastumačiti slučaj, ali za našu priču dovoljno je nekoliko osnovnih činjenica. Sunčevim sustavom juri asteroid Didymos s malim satelitom Dimorphosom u svojoj orbiti. Didymos je osam stotina metara u promjeru, a Dimorphos ima stotinu i šezdeset. Znanstvenici su ih opazili prije dvadeset pet godina i sve otad ih pozorno prate, strahujući da bi asteroid mogao udariti u naš planet i uništiti sav život na njemu, upravo kao što je po jednoj teoriji prije šezdeset šest milijuna godina uništena čitava populacija dinosaura.

Ovaj je scenarij s Didymosom, upozorimo odmah da se ne prepadnete, slabo izgledan, vjerojatnost apokaliptičnog susreta naše vrste s jednim golemim svemirskim krumpirom upravo je beznačajna, ali je NASA valjda imala nekakav budžetski višak, nekakav novac koji je negdje trebalo brzo potrošiti, pa su u studenom prošle godine poslali letjelicu u svemir. Desetak mjeseci kasnije, koncem rujna u izravnom prijenosu smo gledali kako letjelica od šesto kilograma udara u Didymosov satelit Dimorphos. Dogodilo se to jedanaest i po milijuna kilometara od Zemlje, pri brzini od dvadeset četiri tisuće kilometara na sat. Dimorphosova je orbita oko Didymosa nakon toga udara trideset dvije minute kraća, a Didymosova je putanja promijenjena za deset kutnih minuta.

Amerikanci su, ponovimo ovih nekoliko čudesnih brojeva, brzinom od dvadeset četiri tisuće kilometara na uru nakon deset mjeseci pogodili kamen od sto šezdeset metara, jedan takoreći piljak na jedanaest i po milijuna kilometara od Zemlje. Rusi su po prilici u isto vrijeme s dva i po metra gađali predsjedničku palaču u Kijevu, ali im je raketa nesretno pala na susjedno dječje igralište. Stavimo dva opisana balistička podviga jedan do drugoga. Zbilja, teško je odvagnuti, velika je misterija, majku mu, koja je od dvije supersile moćnija? Koja je naprednija? Koje bismo se, u eventualnom ratu, trebali više plašiti? Dok Amerikanci manja svemirska tijela uspješno odvraćaju daleko od našeg planeta, Rusi u Ukrajini velikim količinama konvencionalnog oružja junački uništavaju ljuljačke.

Teško je na ovo kazati štogod prikladno, a da to već nije učinio cijenjeni zastupnik Marin Miletić kad je na fejsu oduševljeno napisao: "Rokaj, barba Putine!"



OGLAS

Nasumično bombardiranje gradova daleko od fronta, bacanje nebrojenih tisuća tona eksploziva po civilnim zgradama s malim ili nikakvim vojnim učinkom, kaotični užas koji su ruske snage nedavno napravile u bjesomučnoj, slijepoj osveti za niz poraza koji su im Ukrajinci u posljednjih mjesec i po nanijeli, razgolitio nam je svu mizeriju nekadašnje nuklearne supersile. I ustvari je sporedno koliko je ona tehnološki propala, koliko zemlja, koja je prije šezdeset godina prva poslala čovjeka u svemir, u ovome trenutku u prirodnim znanostima, u fizici, kemiji, proizvodnji radarskih uređaja i dalekometnog topničkog oružja, sramotno zaostaje za svojom prvom konkurencijom.

Mnogo nas više treba uplašiti njezin pad u takozvanim društvenim znanjima, njezina humanistička retardacija, gdje se stotinu pedeset milijuna njih podlo cereka zbog bombardiranja civila, a jedva šačica, po desetak, dvadeset luzera u svakom većem gradu, usudi ustati protiv poremećenog diktatora koji ih vodi u sigurnu propast.

Ali, ne priliči nam da im se rugamo, imamo i mi svojih moralnih idiota zaljubljenih u nasilnike, od spomenutog Miletića, preko Milanovića, Mesića, Raspudića i drugih, koji su se ne tako davno tvrdili kako Rusija jadna nije imala izbora nego napasti Ukrajinu. Susjedna ih je zemlja, objašnjavali su, izazivala. Valjda kao što neke žene svojom poganom jezičinom prosto mame da ih muževi opizde šakom po gubici.

Hadezeovcima je posljednjih nekoliko dana veliko zadovoljstvo izvlačiti kakve su svinjarije nekad izgovarali njihovi politički protivnici, ali znamo da su i oni sami često skidali gaće pred kojekakvim sumnjivim ruskim, recimo to tako, investitorima. Uslužno su im nudili banke, maloprodajne i hotelske lance, spremno mijenjali urbanističke planove. Sjetimo se samo kako se Kolinda Grabar Kitarović umiljato osmjehivala kremaljskom psihopatu. Mnogi su hrvatski desničari, i u vlasti i u opoziciji, imali i imaju zdrav financijski interes navijati za Rusiju. I to je lako razumijeti. Plaće su niske, a troškovi visoki, svi mi imamo djecu.

Teško je, s druge strane, razumjeti ljevičare, a ima i među njima onih koji vole kad baćuška Volođa Putin mlati po ukrajinskim fašistima. Ljevičarske budale to rade džabe, čista srca, zbog nekih davnih lenjinističkih sentimenata, zbog glupih priča kako se Sovjetski Savez borio za pravedniji svijet. Koliko god ih raskrinkavali, te su zablude u mnogih tvrđe, neiskorjenjive. Možete ih stoput podsjetiti na logore u polarnom pojasu, na "Sedam hiljada dana u Sibiru", "Grobnicu za Borisa Davidoviča" i tenkove na budimpeštanskim ulicama, ali naši ljevičari opet popiju pa suznih očiju pjevaju "Podmoskovske večeri".

Jedna splitska priča otprije mnogo godina krasno opisuje ove ljude, pa i ako možda nije istinita. Sjedili su nakon večere na kauču ispred televizije stari partizan i njegov sin. "Pape, oćemo li gledat televiziju, ima večeras jedan lipi američki film?" upitao je, kažu, sin, a narodni heroj ga je na to ponosno pogledao i kazao: "Ne gledan ja, sinko moj, ni svaki ruski." Takva je zadrtost živa i danas, ona leži pritajena na dnu srca naših ljevičara upravo kao što je Ilija Čvorović "Balkanskom špijunu" ispod hrpe ugljena u podrumu skrivao Staljinovu sliku. Ti su idealistički moralni idioti, ako mene pitate, mnogo gori od onih oportunističkih, koji za novac hvale rusko oružje.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13657
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#14165 Re: RUSIJA

Post by JohnnyS »

Bonus tekstić, isti autor:

Ništa im nije sveto
Ruske bombe, vidjeli smo, bezobzirno padaju svuda, po ukrajinskim bolnicama, kolodvorima, tržnicama, školama, crkvama... Ili, zapravo ne, ovo zadnje nisam vidio. To mi je ostalo od onoga posljednjeg, našeg rata. Stariji će se toga sjećati, kad god bi neki televizijski reporter htio pokazati kakve su životinje naši neprijatelji, on bi pokazao nekakav crkveni zvonik ili minaret izravno pogođen granatom.

To je bio zlatni novinarski standard na svim stranama, snimane su čađave ruševine i pravoslavnih i katoličkih i muslimanskih bogomolja da bi se dragi gledatelji, od prilike do prilike, uvjerili kako ustašama, četnicima ili mudžahedinima ništa nije sveto.

To se uvijek isticalo kao najbesramnije kršenje ratnih pravila da se civilni ciljevi ne smiju napadati, iako zapravo nije jasno zašto je tako. Pogledate li bolje, upravo iz hramova obično prvo pođu mržnja i nasilje, nekakvi popovi, hodže, vladike i imami narajcaju narod protiv susjeda druge vjere, svetom vodom škrope topove i srdačno se ljube s ratnim zločincima.

Nakon što je poglavar Ruske pravoslavne crkve patrijarh Kiril kazao da "žrtva tokom izvršavanja vojne dužnosti pere sve grijehe", koji bi heretik pomislio da bi bogomolje trebalo smatrati prvorazrednim vojnim ciljevima, da bi crkve i džamije prije svih drugih trebalo ciljati.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#14166 Re: RUSIJA

Post by toska »

Prvi članak je odličan, ali autor pravi grešku kroz cijeli tekst, istu kao i mnogi od nas, pisali smo nedavno,
poistovjećuje SSSR sa Rusijom.
Taj SSSR je imao duplo više stanovnika i dodatno na raspolaganju cijeli naučno-tehnološki kapacitet država I. Europe.
Impresivni tehnološki razvoj preklapa se sa zauzimanjem IE, vjerovatno nije slučajnost, prije toga masovna umiranja od gladi.
Sama Rusija i njena bit tek postaju jasniji, Ameri su to već skontali sa nazivom petrol state, stepenica više od banana države.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#14167 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

toska wrote: 15/10/2022 18:05 Prvi članak je odličan, ali autor pravi grešku kroz cijeli tekst, istu kao i mnogi od nas, pisali smo nedavno,
poistovjećuje SSSR sa Rusijom.
Taj SSSR je imao duplo više stanovnika i dodatno na raspolaganju cijeli naučno-tehnološki kapacitet država I. Europe.
Impresivni tehnološki razvoj preklapa se sa zauzimanjem IE, vjerovatno nije slučajnost, prije toga masovna umiranja od gladi.
Sama Rusija i njena bit tek postaju jasniji, Ameri su to već skontali sa nazivom petrol state, stepenica više od banana države.
SSSR je bio samo drugi naziv za Rusku Imperiju, ali naravno da Rusija danas ima tek upola ljudskih i tehnoloskih resursa svoje bivse imperije.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45284
Joined: 29/12/2005 01:20

#14168 Re: RUSIJA

Post by jeza u ledja »

sumirprimus wrote: 15/10/2022 15:36
Tuga jad i cemer hvataju ljude po ulicama i pravac front i skor pa sigrna smrt, to je danasnja rusija kojoj se neki i ovde dive :-)
Posto su kruzili snimci kako hvataju ljude po metro stanicama, poslije sam cuo da Moskva ima nekakav sistem video prepoznavanja lica u metrou, kojeg su uveli prije par godina.

Talk about government survaillance... :o
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#14169 Re: RUSIJA

Post by zilog »

jeza u ledja wrote: 15/10/2022 20:44
Spoiler
Show
sumirprimus wrote: 15/10/2022 15:36
Tuga jad i cemer hvataju ljude po ulicama i pravac front i skor pa sigrna smrt, to je danasnja rusija kojoj se neki i ovde dive :-)
Posto su kruzili snimci kako hvataju ljude po metro stanicama, poslije sam cuo da Moskva ima nekakav sistem video prepoznavanja lica u metrou, kojeg su uveli prije par godina.

Talk about government survaillance... :o
To je bljak i "1984" histerija, samo kada trolovi pisu o zapadu. Kada je u Kini i Rusiji, onda je to progres... :roll:

Inace, drago mi je sto ovo gledamo, jer drugacije Rusi nece nauciti, da im se, po ko zna koji put, tiranija vraca na njihovim vlastitim ramenima.
Ni do sada, a ni sada, im niko nije donio tiraniju, osim njih samih... :mrgreen:
User avatar
Čitalac
Posts: 5712
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#14170 Re: RUSIJA

Post by Čitalac »

Haos na vojnom poligonu kod Belgoroda na kojem se nalaze mobilisani. Prema ruskom ministarstvu odbrane - 11 mrtvih i 15 ranjenih.
AS A RESULT OF THE TERRORIST ATTACK AT THE TRAINING GROUND IN THE BELGOROD REGION, 11 PEOPLE WERE KILLED, 15 WERE INJURED AND ARE RECEIVING MEDICAL CARE - THE MINISTRY OF DEFENSE OF THE RUSSIAN FEDERATION
RUSSIAN DEFENSE MINISTRY: TWO TERRORISTS WERE DESTROYED BY RETURN FIRE AT THE ZVO TRAINING GROUND, LAW ENFORCEMENT AGENCIES ARE WORKING AT THE SCENE OF THE TERRORIST ATTACK
User avatar
sime_cipol
Posts: 16335
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#14171 Re: RUSIJA

Post by sime_cipol »

jeza u ledja wrote: 15/10/2022 20:43
toska wrote: 15/10/2022 18:05 Prvi članak je odličan, ali autor pravi grešku kroz cijeli tekst, istu kao i mnogi od nas, pisali smo nedavno,
poistovjećuje SSSR sa Rusijom.
Taj SSSR je imao duplo više stanovnika i dodatno na raspolaganju cijeli naučno-tehnološki kapacitet država I. Europe.
Impresivni tehnološki razvoj preklapa se sa zauzimanjem IE, vjerovatno nije slučajnost, prije toga masovna umiranja od gladi.
Sama Rusija i njena bit tek postaju jasniji, Ameri su to već skontali sa nazivom petrol state, stepenica više od banana države.
SSSR je bio samo drugi naziv za Rusku Imperiju, ali naravno da Rusija danas ima tek upola ljudskih i tehnoloskih resursa svoje bivse imperije.
Ceska i Cesi su za njih tehnološka sila. Bili prije 100 godina i danas su. Mislim da je to narod kojeg je najvise unazadio SSSR.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10797
Joined: 27/04/2021 22:52

#14172 Re: RUSIJA

Post by tramvajtrojka »

jeza u ledja wrote: 15/10/2022 20:44
sumirprimus wrote: 15/10/2022 15:36
Tuga jad i cemer hvataju ljude po ulicama i pravac front i skor pa sigrna smrt, to je danasnja rusija kojoj se neki i ovde dive :-)
Posto su kruzili snimci kako hvataju ljude po metro stanicama, poslije sam cuo da Moskva ima nekakav sistem video prepoznavanja lica u metrou, kojeg su uveli prije par godina.

Talk about government survaillance... :o
al definitivno od sve stoke u Rusiji najveca im je ova policija , gledaj lola sunce ti žarko :run: :shock: :shock: , svega mi kao najgori sljam ruskog naroda :|
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#14173 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »

Nije ovo nista, vako su oni bili i prije ovog rata :lol:
Oko ovih objekata . Jos kad je frka tad su i dodatne kontrole, al ko iz filmova i oni metal detektori :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#14174 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »


Tuga jad i cemer
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#14175 Re: RUSIJA

Post by toska »

Evo i podsjećanje šta je sve bilo pod direktom upravom Moskve, Albanija je napustila 68. a treba računati i da su nesvrstani naginjali na tu stranu:

Image
Last edited by toska on 16/10/2022 02:01, edited 1 time in total.
Post Reply