Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#876 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

thekupus wrote: 14/10/2022 10:00
MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 09:51

Ja postavljam pitanje sa zakonskog aspekta, mani me ekologije u gradu gdje ljudi loze gume, kako bilo sta neregistrovano moze na javnu saobracajnicu? Npr neko se zaleti i ocese auto sa tim pomodarskim p*derlukom, osteti mu far, retrovizor, nebitno, od koga covjek da trazi nadoknadu stete?

Pa kako tražiš nadoknadu štete kad ti se zabije biciklista u auto?
Iskreno, meni je drago što ih ima po gradu čisto da nerviraju takve homofobne prostake poput tebe. Biće ih sve više, uživaj. :izet:
Nikako jer ni bicikli ne pripadaju na cesti te bi trebali biti sankcionisani bas kao i vozaci pomodarskog p*derluka. Koliko znam postoje biciklisticke staze, izletista, parkovi, planine, dvorista i sl. i sta ima pored svega toga bicikl ili pomodarski p*derluk da trazi na cesti, a posebno sta ima da se zabija u aute? Mani me te Greta Tumberg autisticne supljologije, zagrlimo drvece, pomozimo polarnim medvjedima, ako hoces da mijenjas svijet promijeni sebe itd, ja ti trazim clan zakona po kojem si ti na tom elektricnom klincu ravnopravan ucesnik saobracaja sa vozacem automobila koji je platio 700 maraka da bude ucesnik saobracaja. Jel ima ili nema?
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#877 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

Nisi ti sav sboj, haveru. Probaj neke lijekove za smirenje. Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu zbog tvoje krntijušine za koju si platio 700 KM i sad misliš cijeli grad je tvoj. Neka, polahko, preodgojićemo mi tebe i slične tebi malo po malo, pa će vam se auta zgaditi. Samo lupati što veće poreze, dažbine, cijene parkinga, čak treba i uvesti taksu fa ne može prismrditi centru grada bez da masno platite. Pa ti kmeči koliko hoćeš.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#878 Re: Električni romobili

Post by laik1981 »

Ne znam ja ko je nervozniji od vas dvojice :lol:
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#879 Re: Električni romobili

Post by thekupus »

Ja sam opušten, nisam platio 700 KM 🥰
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15647
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#880 Re: Električni romobili

Post by problemnatravunu »

MehmedPasaMoric wrote: 14/10/2022 11:36
thekupus wrote: 14/10/2022 10:00
Pa kako tražiš nadoknadu štete kad ti se zabije biciklista u auto?
Iskreno, meni je drago što ih ima po gradu čisto da nerviraju takve homofobne prostake poput tebe. Biće ih sve više, uživaj. :izet:
Nikako jer ni bicikli ne pripadaju na cesti te bi trebali biti sankcionisani bas kao i vozaci pomodarskog p*derluka. Koliko znam postoje biciklisticke staze, izletista, parkovi, planine, dvorista i sl. i sta ima pored svega toga bicikl ili pomodarski p*derluk da trazi na cesti, a posebno sta ima da se zabija u aute? Mani me te Greta Tumberg autisticne supljologije, zagrlimo drvece, pomozimo polarnim medvjedima, ako hoces da mijenjas svijet promijeni sebe itd, ja ti trazim clan zakona po kojem si ti na tom elektricnom klincu ravnopravan ucesnik saobracaja sa vozacem automobila koji je platio 700 maraka da bude ucesnik saobracaja. Jel ima ili nema?
Ja bih se upravo na to nadovezao , vjerovatno ako je biciklista kriv, moraš sudski "ganjati" naknadu štete, što je sranje u našoj državi!
A romobili su tu još zeznutiji, pogon je motorom, brzi su ,okretni, manje upadljivi od bicikla ,
referiarao bih se na jednu Njemačku , tamo za romobil obavezno moraš da platiš naljepnicu osiguranja od štete nanesene trećem licu (ima više tarifa, zavisi koliko pokriva , mislim da je najmanja 15 eura), i ako šta napraviš, to te pokrije ...to ti je defakto registracija romobila.
Skoro je pisalo da je eRS uveo neke naljepnice , kao registracija i znak da je romobil teh. ispravan , naravno, opet se nisi osigurao od štete koju eventualno napraviš drugom učesniku , nego te pare uzima entitet za ko zna zašta ...
Opet kažem, smatram njemački "put" jedino ispravnim , tek tada si ispravan učesnik u javnom prometu...
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#881 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

thekupus wrote: 14/10/2022 11:42 Nisi ti sav sboj, haveru. Probaj neke lijekove za smirenje. Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu zbog tvoje krntijušine za koju si platio 700 KM i sad misliš cijeli grad je tvoj. Neka, polahko, preodgojićemo mi tebe i slične tebi malo po malo, pa će vam se auta zgaditi. Samo lupati što veće poreze, dažbine, cijene parkinga, čak treba i uvesti taksu fa ne može prismrditi centru grada bez da masno platite. Pa ti kmeči koliko hoćeš.
Sarajevo je zagadjeno zbog neplanske gradnje i grijanja a ne zbog automobila, imas gradove sa 20 puta vise automobila pa nikad nisu vidjeli gram smoga. Ocigledno ne vladas materijom ako mislis da ce elektricni romobili rijesiti zagadjenje, na zagadjenju Sarajeva su lomili zube mnogo veci strucnjaci i od mene i od tebe pa su nadosli na plan toplifikacije koji je kostao ko zna koliko miliona ako ne i milijardi maraka ali ocigledno su izgubili i vrijeme i novac jer su isti problem mogli rijesiti sa 500 romobila
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#882 Re: Električni romobili

Post by probook »

thekupus wrote: 14/10/2022 11:42 Nisi ti sav sboj, haveru. Probaj neke lijekove za smirenje. Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu zbog tvoje krntijušine za koju si platio 700 KM i sad misliš cijeli grad je tvoj. Neka, polahko, preodgojićemo mi tebe i slične tebi malo po malo, pa će vam se auta zgaditi. Samo lupati što veće poreze, dažbine, cijene parkinga, čak treba i uvesti taksu fa ne može prismrditi centru grada bez da masno platite. Pa ti kmeči koliko hoćeš.
Bila zabrana saobracaja u Sarajevu pa je li se smanjila zagadjenost tih dana? Nije ni 2%
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#883 Re: Električni romobili

Post by Saka »

probook wrote: 14/10/2022 17:44
thekupus wrote: 14/10/2022 11:42 Nisi ti sav sboj, haveru. Probaj neke lijekove za smirenje. Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu zbog tvoje krntijušine za koju si platio 700 KM i sad misliš cijeli grad je tvoj. Neka, polahko, preodgojićemo mi tebe i slične tebi malo po malo, pa će vam se auta zgaditi. Samo lupati što veće poreze, dažbine, cijene parkinga, čak treba i uvesti taksu fa ne može prismrditi centru grada bez da masno platite. Pa ti kmeči koliko hoćeš.
Bila zabrana saobracaja u Sarajevu pa je li se smanjila zagadjenost tih dana? Nije ni 2%
Nikad nije bila nikakva zabrana, ono par-nepar što je ko fol bilo po jedan dan niko nije poštovao.
Nasuprot tome, kad je počela pandemija korone nigdje nijednog auta nije bilo na ulici, sjećam se iz grada do Ilidže maltene sam bio na cesti. I tih dana je vazduh bio čist pravo. Osim toga bilo je skoro istraživanje koje su radili šveđani i utvrđeno je da je oko 40% zagađenja od saobraćaja. Ta dva argumenta su puno jača od proizvoljnih lupanja anonimusa po forumu. Auta igraju jako veliku ulogu u zagađenju u Sarajevu i to je činjenica.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#884 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Saka wrote: 15/10/2022 01:16
probook wrote: 14/10/2022 17:44

Bila zabrana saobracaja u Sarajevu pa je li se smanjila zagadjenost tih dana? Nije ni 2%
Nikad nije bila nikakva zabrana, ono par-nepar što je ko fol bilo po jedan dan niko nije poštovao.
Nasuprot tome, kad je počela pandemija korone nigdje nijednog auta nije bilo na ulici, sjećam se iz grada do Ilidže maltene sam bio na cesti. I tih dana je vazduh bio čist pravo. Osim toga bilo je skoro istraživanje koje su radili šveđani i utvrđeno je da je oko 40% zagađenja od saobraćaja. Ta dva argumenta su puno jača od proizvoljnih lupanja anonimusa po forumu. Auta igraju jako veliku ulogu u zagađenju u Sarajevu i to je činjenica.
Image

Pogled sa Trebevica 1970te godine, kad je svaka 10ta ili 15ta kuca imala automobil. Sta cemo sad?
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#885 Re: Električni romobili

Post by aston_martin »

Kazu kako je dozvoljeno kretati se sa romobilima po pjesackim stazama ako se koriguje brzina. Ali, ja ono sto sam vidio ne da romobil nije korigovao brzinu, vec me moze sasjeci u slucaju udara, tolikom se on brzinom krece. Nigdje policije da ga kazni.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#886 Re: Električni romobili

Post by canvra888 »

thekupus wrote: 14/10/2022 11:42 Nisi ti sav sboj, haveru. Probaj neke lijekove za smirenje. Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu zbog tvoje krntijušine za koju si platio 700 KM i sad misliš cijeli grad je tvoj. Neka, polahko, preodgojićemo mi tebe i slične tebi malo po malo, pa će vam se auta zgaditi. Samo lupati što veće poreze, dažbine, cijene parkinga, čak treba i uvesti taksu fa ne može prismrditi centru grada bez da masno platite. Pa ti kmeči koliko hoćeš.
Jarane, prvo, teško da može biti 'knrtijušina' ako se već rega plaća 700 KM, što je daleko od prosječnih cifara za <E3 vozila. Tako da vjerovatno i ne zagađuje njegovo individualno auto koliko ostala, starija auta.

Drugo, već su ti odgovorili ostali forumaši, je l' to ta auta nestanu iz postojanja tokom ljeta? Ha? Ništa loženje svega i svačega, nedostatak strujanja (kao i manjak vjetra) i neplanska gradnja? Pa ista auta koja su tu zimi, tu su i ljeti.

Treće, i za namjenske puteve za bicikliste/romobiliste je upravu. Ne znam da li si vozač, iako se da nagovijestiti da nisi, ali u kakve neprilike znaju dovesti vozače ovi romobilisti koji se voze cestom je alarmirajuće. Na njih stanu i djeca koja ne znaju ni najosnovnija pravila saobraćaja, a kamoli stvari poput pravila desne strane. I takvi prozuje raskrsnicom kroz crveno. I šta onda njima reći kada dođe do neprilika?
Last edited by canvra888 on 15/10/2022 03:57, edited 1 time in total.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#887 Re: Električni romobili

Post by canvra888 »

Saka wrote: 15/10/2022 01:16
probook wrote: 14/10/2022 17:44

Bila zabrana saobracaja u Sarajevu pa je li se smanjila zagadjenost tih dana? Nije ni 2%
Nikad nije bila nikakva zabrana, ono par-nepar što je ko fol bilo po jedan dan niko nije poštovao.
Nasuprot tome, kad je počela pandemija korone nigdje nijednog auta nije bilo na ulici, sjećam se iz grada do Ilidže maltene sam bio na cesti. I tih dana je vazduh bio čist pravo. Osim toga bilo je skoro istraživanje koje su radili šveđani i utvrđeno je da je oko 40% zagađenja od saobraćaja. Ta dva argumenta su puno jača od proizvoljnih lupanja anonimusa po forumu. Auta igraju jako veliku ulogu u zagađenju u Sarajevu i to je činjenica.
Prvi slučaj korone je prijavljen 5. marta 2020. godine, a policijski sat i ostale rigoroznije mjere uvedene 23. marta. Znači i kalendarski proljeće počelo, a samim tim i pojačano strujanje zraka što svakako uveliko doprinosi čistom zraku. Da ne spominjem da su najudarniji mjeseci što se tiče smoga i magle decembar i januar.

Dalje, ne guši se jedino Sarajevo u smogu. Ako se krene A1 uzduž - Ilijaš, Visoko, Kakanj - svi ti gradovi su zagušeni u smogu tokom decembra i januara kao i Sarajevo, a pojedini nekada i gore čak od Sarajeva, a svako od tih mjesta ima daleko manje auta/saobraćaja nego Sarajevo. I šta ćemo tu sad? A u svim tim mjestima su dominantni energenti koji najviše zagađuju zrak. I ne samo to, Visoko i Sarajevo su baš kotlinska područja, pa to još više otežava situaciju. Naravno, kao i u Sarajevu, ta ista auta su tu i tokom proljeća, ljeta i jeseni u tim gradovima, pa opet nema smoga i magle (barem ne u istim količinama) kao što ima u kasnu jesen i zimu. Ljeti nema nikako. I to ljeti čak i u danima sparine (čitaj slabijeg strujanja zraka, malo ili nikako vjetra) - opet nema nekvalitetnog zraka.
Dok s druge strane imamo npr. Mostar, gdje je realno znatno više auta od ovih pobrojanih gradova/mjesta, recimo najpribližniji je Sarajevu, a opet Mostar gotovo nikad nije u smogu i magli. Razlog? Prije svega vjetrovito vrijeme, tj. stalno strujanje zraka, a sekundarno - energenti koji se koriste za grijanje. Mostar očito ima mnogo toplije zime i neopisivo rjeđe se grije na ugalj u Mostaru. A pazi, auta su i u Mostaru tu tokom sva 4 godišnja doba.

To istraživanje Šveđana je poprilično irelevantno za korištenje kao analogiju za našu situaciju. Ne pale Šveđani gume i plastiku pa da im ispušni gasovi automobila čine 40% zagađenja zraka. U nas je saobraćaj tek 3. ili 4. razlog zagađenja, a i to samo po poretku kad se gleda, procentualno je još mnogo minorniji.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#888 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

Mnogi mijesaju maglu i smog, te nisu svjesni da zagadjenja zraka ima i tokom ljeta kada nam vizuelno djeluje da he zrak potpuno cist, kao sto na nekim podrucjima moze biti gusta magla zbog vremenskih prilika ali ne mora biti zagadjenje. Najgore je kada se stvori magla zbog vremenskih prilika u kombinaciji sa zagadjenjem koje se zadrzava skupa sa maglom.
Sarajevo je u kotlini i zimi ce uvijek imati magle ali mozemo uticati na to da ima manje zagadjenja.
Slazem se da automobili nisu glavni izvor zagadjenja i da je lozenje svega u kombinaciji sa nedostatkom strujanja zraka kljucni problem, ali reci da auta nemaju nikakav uticaj na zagadjenje je glupost, naravno da imaju.
BadBoy
Posts: 8093
Joined: 01/11/2005 21:55

#889 Re: Električni romobili

Post by BadBoy »

Ateista wrote: 15/10/2022 08:49 Mnogi mijesaju maglu i smog, te nisu svjesni da zagadjenja zraka ima i tokom ljeta kada nam vizuelno djeluje da he zrak potpuno cist, kao sto na nekim podrucjima moze biti gusta magla zbog vremenskih prilika ali ne mora biti zagadjenje. Najgore je kada se stvori magla zbog vremenskih prilika u kombinaciji sa zagadjenjem koje se zadrzava skupa sa maglom.
Sarajevo je u kotlini i zimi ce uvijek imati magle ali mozemo uticati na to da ima manje zagadjenja.
Slazem se da automobili nisu glavni izvor zagadjenja i da je lozenje svega u kombinaciji sa nedostatkom strujanja zraka kljucni problem, ali reci da auta nemaju nikakav uticaj na zagadjenje je glupost, naravno da imaju.
Dobro sumirano :thumbup:

Magla je u sarajevskoj kotlini prirodna pojava i prije 10.000 godina kada ovdje nije bilo ljudi ta magla je bila potpuno čista jer je bila sama voda i vodena para .

Čovjek u tu maglu ispušta gadosti koje se vežu za nju i tako stvaraju smog.

A zrak u Sarajevu je zagađen i ljeti samo što to nije vidljivo golim okom jer zbog klimatskih uslova tokom ljetnih perioda nema magle i onda klocevi misle da nema zagađenja.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32198
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#890 Re: Električni romobili

Post by Bobi »

U buduće vrijeme najviše ce posla imati serviseri el. romobila :D. Jah elektronika, jah baterije, jah točkovi, jah lohotna kontrukcija... Sad je sve to novo pa eto radi, super ovo-ono. Kad ode jedna ona baterija pa sve moras rastavljat, vecinom su18650 povezane u seriju, pa haj vadi pa daj zamjensku :D pa popravak bude 100 KM fatat ce se svi za glavu kako to pa samo jedna baterija :D. Točkovi su poseban problem, nije ih jednostavno skinut stavit novi, bilo je ovdje pisanja,mora osoba sa iskustvom a ni to vam nece niko za male pare :D..elektronika, mijenjas kompletan modul, poprvaci kao za mobitel ce biti,nece niko trazit sta je pregorilo jer se to skuplje naplacuje :D. Sretno vam :D.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#891 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

BadBoy wrote: 15/10/2022 10:27
Ateista wrote: 15/10/2022 08:49 Mnogi mijesaju maglu i smog, te nisu svjesni da zagadjenja zraka ima i tokom ljeta kada nam vizuelno djeluje da he zrak potpuno cist, kao sto na nekim podrucjima moze biti gusta magla zbog vremenskih prilika ali ne mora biti zagadjenje. Najgore je kada se stvori magla zbog vremenskih prilika u kombinaciji sa zagadjenjem koje se zadrzava skupa sa maglom.
Sarajevo je u kotlini i zimi ce uvijek imati magle ali mozemo uticati na to da ima manje zagadjenja.
Slazem se da automobili nisu glavni izvor zagadjenja i da je lozenje svega u kombinaciji sa nedostatkom strujanja zraka kljucni problem, ali reci da auta nemaju nikakav uticaj na zagadjenje je glupost, naravno da imaju.
Dobro sumirano :thumbup:

Magla je u sarajevskoj kotlini prirodna pojava i prije 10.000 godina kada ovdje nije bilo ljudi ta magla je bila potpuno čista jer je bila sama voda i vodena para .

Čovjek u tu maglu ispušta gadosti koje se vežu za nju i tako stvaraju smog.

A zrak u Sarajevu je zagađen i ljeti samo što to nije vidljivo golim okom jer zbog klimatskih uslova tokom ljetnih perioda nema magle i onda klocevi misle da nema zagađenja.
Tako je, znali su i ljeti izmjeriti visoku koncentraciju cestica u zraku koji je naizgled cist, ali kad nema vidljivog zagadjenja to ne bude toliko u fokusu medija i naroda kao zimi pa vijest prodje neopazeno. Naravno da ni to zagadjenje nije toliko kao zimi kada se lozi, ali nije uopste beznacajno kako neki misle. Zanimljivo je i da sam znao ljeti kad odem na trebevic kad je suncano vrijeme i djeluje potpuno cist zrak, tek odozgo vidjeti da nije bas tako cist ni vizuelno kako se cini odozdo.
BadBoy
Posts: 8093
Joined: 01/11/2005 21:55

#892 Re: Električni romobili

Post by BadBoy »

Ateista wrote: 15/10/2022 11:26
BadBoy wrote: 15/10/2022 10:27

Dobro sumirano :thumbup:

Magla je u sarajevskoj kotlini prirodna pojava i prije 10.000 godina kada ovdje nije bilo ljudi ta magla je bila potpuno čista jer je bila sama voda i vodena para .

Čovjek u tu maglu ispušta gadosti koje se vežu za nju i tako stvaraju smog.

A zrak u Sarajevu je zagađen i ljeti samo što to nije vidljivo golim okom jer zbog klimatskih uslova tokom ljetnih perioda nema magle i onda klocevi misle da nema zagađenja.
Tako je, znali su i ljeti izmjeriti visoku koncentraciju cestica u zraku koji je naizgled cist, ali kad nema vidljivog zagadjenja to ne bude toliko u fokusu medija i naroda kao zimi pa vijest prodje neopazeno. Naravno da ni to zagadjenje nije toliko kao zimi kada se lozi, ali nije uopste beznacajno kako neki misle. Zanimljivo je i da sam znao ljeti kad odem na trebevic kad je suncano vrijeme i djeluje potpuno cist zrak, tek odozgo vidjeti da nije bas tako cist ni vizuelno kako se cini odozdo.
Naravno, kao što rekoh ranije; vremenska, temperaturne i klimatske prilike su skroz drugačije u ljetnom i zimskom periodu. Ali sama činjenica da mi imamo značajnog zagađenja i ljeti kada su daleko povoljnije vremenske prilike govori o tome koliko mi gadosti proizvodimo.

Bosna je jedna jako prljava država, općenito. Jedan od najvećih mitova je da su Bosanci čist narod. Nije čistoća samo pranje guzice ali haj, da ne idemo puno u off topic 😁
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#893 Re: Električni romobili

Post by canvra888 »

Ateista wrote: 15/10/2022 11:26
BadBoy wrote: 15/10/2022 10:27

Dobro sumirano :thumbup:

Magla je u sarajevskoj kotlini prirodna pojava i prije 10.000 godina kada ovdje nije bilo ljudi ta magla je bila potpuno čista jer je bila sama voda i vodena para .

Čovjek u tu maglu ispušta gadosti koje se vežu za nju i tako stvaraju smog.

A zrak u Sarajevu je zagađen i ljeti samo što to nije vidljivo golim okom jer zbog klimatskih uslova tokom ljetnih perioda nema magle i onda klocevi misle da nema zagađenja.
Tako je, znali su i ljeti izmjeriti visoku koncentraciju cestica u zraku koji je naizgled cist, ali kad nema vidljivog zagadjenja to ne bude toliko u fokusu medija i naroda kao zimi pa vijest prodje neopazeno. Naravno da ni to zagadjenje nije toliko kao zimi kada se lozi, ali nije uopste beznacajno kako neki misle. Zanimljivo je i da sam znao ljeti kad odem na trebevic kad je suncano vrijeme i djeluje potpuno cist zrak, tek odozgo vidjeti da nije bas tako cist ni vizuelno kako se cini odozdo.
Image

Sa zrak.ekoakcija.org. Trend je jasan i vidi se u kojem smjeru ide kako ulazimo u jesen. Ja znam često ući i tokom ljeta da provjerim kvalitet zraka, najčešće je između nekih 35-70, dakle ili 'dobar' ili 'umjereno zagađen'. 'Umjereno zagađen' (žuta boja) je ocjenjen kao prihvatljiv i kao takav je čest i u ostalim metropolama. Eto vidimo da i u septembru u kojem se već krene blago grijati, nema indeksa preko 100, tj. nezdrav, kamoli da ljeti preko toga bude.

Nelogično je porediti onda ljetni indeks od 70ak za 270ak koji bude zimi. Jasno je šta ubija. Auta zagađuju, ali su minoran procenat u poređenju sa onim što nas zapravo ubija.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#894 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

canvra888 wrote: 15/10/2022 12:53
Ateista wrote: 15/10/2022 11:26

Tako je, znali su i ljeti izmjeriti visoku koncentraciju cestica u zraku koji je naizgled cist, ali kad nema vidljivog zagadjenja to ne bude toliko u fokusu medija i naroda kao zimi pa vijest prodje neopazeno. Naravno da ni to zagadjenje nije toliko kao zimi kada se lozi, ali nije uopste beznacajno kako neki misle. Zanimljivo je i da sam znao ljeti kad odem na trebevic kad je suncano vrijeme i djeluje potpuno cist zrak, tek odozgo vidjeti da nije bas tako cist ni vizuelno kako se cini odozdo.
Image

Sa zrak.ekoakcija.org. Trend je jasan i vidi se u kojem smjeru ide kako ulazimo u jesen. Ja znam često ući i tokom ljeta da provjerim kvalitet zraka, najčešće je između nekih 35-70, dakle ili 'dobar' ili 'umjereno zagađen'. 'Umjereno zagađen' (žuta boja) je ocjenjen kao prihvatljiv i kao takav je čest i u ostalim metropolama. Eto vidimo da i u septembru u kojem se već krene blago grijati, nema indeksa preko 100, tj. nezdrav, kamoli da ljeti preko toga bude.

Nelogično je porediti onda ljetni indeks od 70ak za 270ak koji bude zimi. Jasno je šta ubija. Auta zagađuju, ali su minoran procenat u poređenju sa onim što nas zapravo ubija.
Pa to sam i ja rekao, da glavni zagadjivac jeste lozenje, samo hocu da skrenem paznju da zagadjenja ima i ljeti iako se ne vidi golim okom i da automobili zagadjuju, ne kao lozenje ali zagadjuju.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#895 Re: Električni romobili

Post by canvra888 »

Ateista wrote: 15/10/2022 12:58
canvra888 wrote: 15/10/2022 12:53

Image

Sa zrak.ekoakcija.org. Trend je jasan i vidi se u kojem smjeru ide kako ulazimo u jesen. Ja znam često ući i tokom ljeta da provjerim kvalitet zraka, najčešće je između nekih 35-70, dakle ili 'dobar' ili 'umjereno zagađen'. 'Umjereno zagađen' (žuta boja) je ocjenjen kao prihvatljiv i kao takav je čest i u ostalim metropolama. Eto vidimo da i u septembru u kojem se već krene blago grijati, nema indeksa preko 100, tj. nezdrav, kamoli da ljeti preko toga bude.

Nelogično je porediti onda ljetni indeks od 70ak za 270ak koji bude zimi. Jasno je šta ubija. Auta zagađuju, ali su minoran procenat u poređenju sa onim što nas zapravo ubija.
Pa to sam i ja rekao, da glavni zagadjivac jeste lozenje, samo hocu da skrenem paznju da zagadjenja ima i ljeti iako se ne vidi golim okom i da automobili zagadjuju, ne kao lozenje ali zagadjuju.
Ali to zagađenje koje auta stvaraju bukvalno nije vrijedno ni spomena kada se uzme u kontekst sa čime se borimo tokom zime, još posebno ako uzmemo u obzir da je to ljetno odnosno automobilsko zagađenje uvijek, ali uvijek unutar granica prihvatljivog zraka (<100).

Svakako svako naseljeno područje ima neki procenat zagađenja, nema ga apsolutno čistog. Mi da smo u okviru tih 100ak stalno, na golemom konju bismo bili, ali to je misaona imenica za nas tokom zime.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#896 Re: Električni romobili

Post by Benq »

Otisli ste od teme.. Imate temu o zagadjenju zraka: zaga-enost-zraka-u-gradovima-bih-aktuel ... 40375.html
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#897 Re: Električni romobili

Post by Ateista »

canvra888 wrote: 15/10/2022 13:04
Ateista wrote: 15/10/2022 12:58

Pa to sam i ja rekao, da glavni zagadjivac jeste lozenje, samo hocu da skrenem paznju da zagadjenja ima i ljeti iako se ne vidi golim okom i da automobili zagadjuju, ne kao lozenje ali zagadjuju.
Ali to zagađenje koje auta stvaraju bukvalno nije vrijedno ni spomena kada se uzme u kontekst sa čime se borimo tokom zime, još posebno ako uzmemo u obzir da je to ljetno odnosno automobilsko zagađenje uvijek, ali uvijek unutar granica prihvatljivog zraka (<100).

Svakako svako naseljeno područje ima neki procenat zagađenja, nema ga apsolutno čistog. Mi da smo u okviru tih 100ak stalno, na golemom konju bismo bili, ali to je misaona imenica za nas tokom zime.
Ne bih rekao da je beznacajno, pogotovo kad je velika koncentracija zagadjenja tad znaci na bilo koji nacin da se smanji, a citao sam i da nisu sve cestice isto stetne, konkretno cestice iz dizela, ali da ne ideno dalje u offtopic.
U stvari i nije offtopic, jer sto se vise koriste bicikli i romobili bar malo se smanjuje zagadjenje, kako direktno zbog manje vozila na cesti tako i indirektno jer se smanjuju guzve sto opet dovodi do manjeg zadrzavanja vozila na cestama i opet manje zagadjenje.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#898 Re: Električni romobili

Post by canvra888 »

Ateista wrote: 15/10/2022 13:16
canvra888 wrote: 15/10/2022 13:04

Ali to zagađenje koje auta stvaraju bukvalno nije vrijedno ni spomena kada se uzme u kontekst sa čime se borimo tokom zime, još posebno ako uzmemo u obzir da je to ljetno odnosno automobilsko zagađenje uvijek, ali uvijek unutar granica prihvatljivog zraka (<100).

Svakako svako naseljeno područje ima neki procenat zagađenja, nema ga apsolutno čistog. Mi da smo u okviru tih 100ak stalno, na golemom konju bismo bili, ali to je misaona imenica za nas tokom zime.
Ne bih rekao da je beznacajno, pogotovo kad je velika koncentracija zagadjenja tad znaci na bilo koji nacin da se smanji, a citao sam i da nisu sve cestice isto stetne, konkretno cestice iz dizela, ali da ne ideno dalje u offtopic.
U stvari i nije offtopic, jer sto se vise koriste bicikli i romobili bar malo se smanjuje zagadjenje, kako direktno zbog manje vozila na cesti tako i indirektno jer se smanjuju guzve sto opet dovodi do manjeg zadrzavanja vozila na cestama i opet manje zagadjenje.
Protuargument svemu tome je da je u manjim gradovima sa desetorostruko (možda i više) manje auta i dalje isti ili još gori kvalitet zraka tokom zime. Zato sam i spomenuo Ilijaš, Visoko i Kakanj. Jednostavno, mizeran je to procenat kada se uporedi veća slika tokom zime. A eto, već sam i postao statistiku zadnjih 30ak dana, to što auta zagađuju je i dalje u rangu prihvatljivog kvaliteta zraka.

Helem, svakako je u off otišlo, nejse.
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#899 Re: Električni romobili

Post by Saka »

canvra888 wrote: 15/10/2022 03:51 To istraživanje Šveđana je poprilično irelevantno za korištenje kao analogiju za našu situaciju. Ne pale Šveđani gume i plastiku pa da im ispušni gasovi automobila čine 40% zagađenja zraka. U nas je saobraćaj tek 3. ili 4. razlog zagađenja, a i to samo po poretku kad se gleda, procentualno je još mnogo minorniji.
Nisam rekao da su analizirali zrak u Švedskoj već kod nas u našim gradovima. Jer smo mi nesposobni uraditi sami istraživanje, kod nas se isto svodi na objavu slika čiste magle iz 70-ih i ovakve paušalne ocjene kao tvoje da auta stara 30 godina ništa ne doprinose zagađenju ili čine minorni procenat.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/svedska ... /221007132
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#900 Re: Električni romobili

Post by Praetorious »

Slučajno nabasah na ovaj YT prilog. I Ameri muku muče sa ovim brzim i nečujnim stvarima, idealnim za zalijetanje u ljude i ine pokretne ili nepokretne objekte. Nema broja koliko puta su me prepali, kad mi se prikradu s leđa i projure ko luđaci na 10cm od mene...

Post Reply