To je izjavio predsjedavajući stranke "Gruzijski san" George Kobakhidze. Prema njegovim riječima, narod će sam odlučiti da li želi otvoriti "drugi front" protiv Ruske Federacije.


odavno ništa gluplje nisam vidio
Svi državljani Gruzije.Black swan wrote: ↑16/09/2022 12:10odavno ništa gluplje nisam vidio
ko će imati pravo glasa?
vojnici
njihovi roditelji
žene?
starci?
Onda nek svi idu u ratHarTar wrote: ↑16/09/2022 17:09Svi državljani Gruzije.Black swan wrote: ↑16/09/2022 12:10
odavno ništa gluplje nisam vidio
ko će imati pravo glasa?
vojnici
njihovi roditelji
žene?
starci?
https://t.me/s/m0sc0wcallingU proteklih šest mjeseci u Ruskoj Federaciji je bilo mnogo užarenih rasprava posvećenih problemima masovne proizvodnje modernog oružja, kao i "mobilizaciji industrije". Javnost, vrlo slabo svjesna suštine ovog pitanja, zahtijevala je dronove, rakete, digitalne komunikacijske sisteme, elektronsku optiku ... i nešto "masovne proizvodnje" svega navedenog.
Ne tako davno, uv. kolege iz Računske komore Ruske Federacije objavile su izuzetno zanimljiv dokument: "Operativni izvještaj za januar-jun 2022." koji pruža sveobuhvatne informacije o nivou implementacije brojnih državnih programa. Posebno nas zanima "Razvoj elektronske i radio-elektronske industrije", koji je, kako napominju autori, među programima sa niskim nivoom implementacije - samo 3,2% ove godine.
To sugerira da je industrija, koja je kritična za funkcioniranje zemlje, u dubokoj krizi zbog "restriktivnih mjera". Vlada ima sredstva za finansiranje, ali više nema dovoljno kvalifikovanih kadrova i, što je još važnije, visokotehnoloških komponenti, koje su trenutno u velikom izostaku. Usput, ovih 3,2% uključuje uglavnom programe obuke kadrova, kao i proizvodnju najjednostavnije radio-elektronske opreme kao što su otpornici i konektori, koji, kako razumijete, imaju vrlo uslovan odnos prema visokotehnološkoj tehnologiji.
Ruska industrija (posebno vojna) oduvijek je bila ovisna o snabdijevanja opremom i komponentama iz Evrope i SAD-a. Ova zavisnost nema alternativu – niko na svetu ne proizvodi više visokotehnoloških komponenti i mašina. Situacija je mnogo opasnija nego što se čini – država ima nedostaje opreme neophodne za funkcioniranje kritične infrastrukture zemlje. Ne govorimo o ozloglašenim satelitima i raketama, već o superkompjuterima za hidrometeorološke centre, naftnu i plinsku industriju, kontrolne prostorije nuklearnih elektrana, željeznica, medicinske opreme, baznih stanica civilnih komunikacionih sistema – jednom riječju, svega što osigurava osnovno funkcioniranje Ruske Federacije.
Ako razgovaramo o industrijskoj mobilizaciji, potrebno je prisjetiti se važnog aspekta - stepena integracije vojne proizvodnje sa civilnom proizvodnjom. Tokom Prvog svjetskog rata, 80% vojnih proizvoda proizvedeno je u običnim preduzećima civilne industrije; do 1941. udio civilne industrije u proizvodnji vojne opreme pao je na 50%, a do 1963 . - na 10%. Trenutno integracija ne prelazi prag od 3-5% - to jest mil-tec je isključivo zasebna industrija, koja se u više od 90% slučajeva ne ukršta sa drugim sektorima privrede. Vojna oprema zahtijeva jedinstvene komponente i materijale – od čeličnih razreda do tipova guma.
"Mobilizacija" civilne industrije je de facto nemoguća – jednostavno ne može biti uključena u vojnu proizvodnju. Sama vojna industrija ne može se fizički proširiti zbog nedostatka obje opreme (obnova strojnog parka u ruskim odbrambenim pogonima, da vas podsjetim, izvršena je na račun stranih zaliha) i zbog brojnih "uska grla" povezana sa uvezenim komponentama (usput, ove su prisutne čak i kod ruskih tenkovskog motora, da ne spominjem složenije elemente opreme).
Ništa ih ne može zamijeniti.
Ni dijelovi,ni oprema, niti inženjersko osoblje se ne stvaraju iz ničega – posebno kada je riječ o tako složenim i visokotehnološkim industrijama kao što je vojna proizvodnja. Procesi formiranja industrijske baze potraju decenijama, a nemoguće je zaobići ovaj put, što je zahtijevelo mobilizaciju postrojenja Coca-Cola.
ne zaboravi da su ih prvo Rusi okupirali, pa potom nacisti
Ne zaboraviti da su Britanci prvi potpisali pakt sa Hitlerom, pa onda Sovjeti.
Da ti nisi malo pobrkao stvari?_BataZiv_0809 wrote: ↑18/09/2022 09:48Ne zaboraviti da su Britanci prvi potpisali pakt sa Hitlerom, pa onda Sovjeti.
Ne citam sta ti piseszilog wrote: ↑18/09/2022 12:06Da ti nisi malo pobrkao stvari?_BataZiv_0809 wrote: ↑18/09/2022 09:48
Ne zaboraviti da su Britanci prvi potpisali pakt sa Hitlerom, pa onda Sovjeti.![]()
Uopste se ne radi o istoj kategoriji. "Minhen" nije pakt...![]()