Pozicija boga

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Osmi Socrates
Posts: 8090
Joined: 19/10/2020 15:33

#76 Re: Pozicija boga

Post by Osmi Socrates »

broj dva wrote: 14/09/2022 07:21
Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 05:29 Bog je bezvremen, dakle, izvan je vremena koje je čovjeku neoohodno da se orijentira. Čovjek ne može pojmiti bezvremenost. I bolje mu je.

Pitanje vremena koje bi kao trebalo Bogu da nešto stvori je, dakle, potpuno nepotrebno i neobjašnjivo.

Bog je i svedobar, barem prema tumačenju, eksplicitnom ili implicitnom, abrahamskih religija.

Te dvije karakteristike Boga nedostaju u uvodnom postu.
To "van vremena, van prostora", nepokrenuti pokretač i slično je samo jeftina metafizika bez smisla u stvarnom svjetu.
A kako će svedobri bog potopit planetu i sve ljude osim jedne familije, kako će ubit svu prvorođenčad u egiptu, kakonće ubiti sve (including the babies) stanovnike Sodome i Gomire, kako će osuditi nekoga na vječni pakao ? Bog nije svedibar, bog je najveći šupak na dunjaluku.
Ja nisam rekao da ja neophodno mislim da je Bog svedobar.

A šta je bez smisla u stvarnom svijetu je od čovjeka do čovjeka. Ne valja biti ni nadmen pa svoj smisao u stvarnom svijetu prodavati kao univerzalan. Nema smisla ni živjeti ako ćeš umrijeti. Što se ne rokneš odmah i eliminiraš besmisao?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#77 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

@Osmi Socrates

Da tu dolazimo do onog poznatog

Image

Onda jedino da odustanemo u potpunosti od opisa boga kako ga opisuju krscanstvo, judaizam i islam, te sami damo smislenu definiciju. A nismo ustanovili sta bi to upucivalo na njegovo postojanje ili bar potrebe zbog kojih ljudi vjeruju da postoji. Medjutim to je vec druga tema.

Ova je vise tipa "sta bi uradio da mozes da letis" pretpostavljajuci da je ta mogucnost realna, ne fokusirajuci se na recimo tok evolucije kojim smo se razvili tako da nemamo krila i da ne mozemo da letimo.
Škobo Habu
Posts: 8995
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#78 Re: Pozicija boga

Post by Škobo Habu »

Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Sama postavka pitanja je paradoksalna. U suprotnosti sa Božijom prirodom.

Bog je nešto van vremena i prostora, a opet samo vrijeme i prostor. Još jedan monoteistički paradoks.

Pišem po sjećanju, ali zar ono nije Demokrit negdje napisao ili izjavio da ideja Boga van prostora i vremena, odnosno Univerzuma nije moguća!?

Prema tome, iluzija je da se može biti Bog na jedan dan. Šta znači jedan dan u kontekstu Boga, ako se vrijeme mjeri eonima?

I da, ideju monoteističkog boga su uspostavili grčki i rimski filozofi. To je bitno naglasiti.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#79 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 20:49
Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Sama postavka pitanja je paradoksalna. U suprotnosti sa Božijom prirodom.

Bog je nešto van vremena i prostora, a opet samo vrijeme i prostor. Još jedan monoteistički paradoks.

Pišem po sjećanju, ali zar ono nije Demokrit negdje napisao ili izjavio da ideja Boga van prostora i vremena, odnosno Univerzuma nije moguća!?

Prema tome, iluzija je da se može biti Bog na jedan dan. Šta znači jedan dan u kontekstu Boga, ako se vrijeme mjeri eonima?

I da, ideju monoteističkog boga su uspostavili grčki i rimski filozofi. To je bitno naglasiti.
Pitanje i postoji u okviru paradoksa spomenutih religija. Nema za cilj da ukaze na taj paradoks i da pokrene pricu o besmislenosti istih. Cilj je natjerati na razmisljanje kako promijeniti svijet. Do sad, koliko sam primjetio niko nema zlu namjeru iako bi neki vjerovatno uspostavili tiraniju. Iz bozije perspektive po opisu monoteistickih religija upravo jer se tu smatra svedobrim, ne obaziruci se opet na neodrzivost takvog opisa.
Ukoliko postoji ideja kako promijeniti svijet (nadam se na bolje) koja bi bila drugacija od ideja vjernika koje vec postoje (religijski propisi, nagrade i kazne) onda mozda mozemo razumjeti nesto vise sami o sebi.
Zbog toga kazem da ukoliko bi se samo pokazivanje boga ljudima na redovnoj bazi, bez zahtijeva, obecanja, prijetnji i slicno, desavalo, mozda bi mi sami od sebe tezili tome da budemo blizi i blazi jedni prema drugima. Mislim da to govori o nama nesto, mozda ne nuzno da se bojimo i nadamo, nego da sustinski zaista jesmo vise dobri nego losi.
toska
Posts: 2959
Joined: 26/09/2016 14:08

#80 Re: Pozicija boga

Post by toska »

@Vam, interesantno postavaljaš pitanja i zaključke iz odgovora, sama tema je nekima možda neugodna za upise.

- prvo pitanje je šta bi uradili bolje da ste Bog na jedan dan (zašto vremensko ograničenje?)
- drugo je zašto se Bog jasno i nedvosmisleno ne ukazuje ljudima i da bi tom slučaju ljudi bili bolji.

za prvo pitanje nemam neku veliku ideju kao i većina drugih upisa, jedino u smjeru smanjenja patnje.

kod drugog pitanja je očito da ga postavljaš kao ateista. ne nužno svi, ali dio vjernika koje srećeš svaki dan doslovno vide postojanje Boga u svemu, sasvim jasno ma kako to bilo neshvatljivo nekima.

to ne znači da ga vide tačno onako kao u abrahamskim ili drugim religijama niti da vide nevidljivi ili onaj svijet, u to mogu samo vjerovati na osnovu postojećeg uvjerenja da Bog postoji i posljedično prihvatiti neku od poznatih religija sa all inclusive.
neki od njih drže se samo osnova bez puno formalizma i pojedinosti jer nisu ubjeđeni u baš sve ono što religije propovjedaju.

razlike među ljudima u svijesti ili čemu već mogu biti izuzetno velike, drastične, a da nemaju veze sa bilo čime mjerljivim npr. inteligencija, nešto što ne postoji ni kod jedne druge vrste na planeti.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#81 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

toska wrote: 18/09/2022 01:13 @Vam, interesantno postavaljaš pitanja i zaključke iz odgovora, sama tema je nekima možda neugodna za upise.

- prvo pitanje je šta bi uradili bolje da ste Bog na jedan dan (zašto vremensko ograničenje?)
- drugo je zašto se Bog jasno i nedvosmisleno ne ukazuje ljudima i da bi tom slučaju ljudi bili bolji.

za prvo pitanje nemam neku veliku ideju kao i većina drugih upisa, jedino u smjeru smanjenja patnje.

kod drugog pitanja je očito da ga postavljaš kao ateista. ne nužno svi, ali dio vjernika koje srećeš svaki dan doslovno vide postojanje Boga u svemu, sasvim jasno ma kako to bilo neshvatljivo nekima.

to ne znači da ga vide tačno onako kao u abrahamskim ili drugim religijama niti da vide nevidljivi ili onaj svijet, u to mogu samo vjerovati na osnovu postojećeg uvjerenja da Bog postoji i posljedično prihvatiti neku od poznatih religija sa all inclusive.
neki od njih drže se samo osnova bez puno formalizma i pojedinosti jer nisu ubjeđeni u baš sve ono što religije propovjedaju.

razlike među ljudima u svijesti ili čemu već mogu biti izuzetno velike, drastične, a da nemaju veze sa bilo čime mjerljivim npr. inteligencija, nešto što ne postoji ni kod jedne druge vrste na planeti.
Vjernici danas su vjernici na razlicitim nivoima (od fanaticnih do formalnih) i iz razlicitih razloga (od odgoja do dozivljaja neke katarze) posveceni ili ubjedjeni u ideju boga koju predstavlja odredjena religija. Medjutim ja ne mislim na to, mislim na ocitovanje boga u pravom smislu rijeci, koji istovremeno ne uspostavlja religije, ali ih i ne brani, ostavljajuci ljudima da se sami okrenu sebi i jednostavno budu bolji. Kazem bolji iz razloga sto skoro svako odgovarajuci na pitanje sta bi uradio da je bog, daje ideju kako nesto popraviti na bolje, mada su te ideje nekad zaista lose, namjera jeste dobra i s razlogom se moze misliti da bi ljudi onda sami bili bolji. Da li bi zaista, ko zna...
E sad, svijest i inteligencija nije svojstvena samo ljudima. Nivo razvoja pojedinih zivotinja pokazuje razlicite nivoe svijesti i inteligencije, kao kada gavran nauci koristiti alat da bi dosao do hrane ili gorila kada postane svjesna da odraz u ogledaju nije druga gorila i onda pocne da koristi ogledalo da cacka zube.
Nismo toliko posebni, samo smo razvijeniji od drugih oblika zivota za koje znamo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#82 Re: Pozicija boga

Post by apsidejzi »

Ubacio bih ljudima gen koji bi svim svjetskim politicarima od danas pa ubuduce uzeo dio zivota. Ha predjes 60 i jos si u politici gen se aktivira i ne mozes dozivit 65. Svi svjetski problemi koje smo oduvijek imali dolazili su od starudija sto ne znaju sjahat.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#83 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

apsidejzi wrote: 18/09/2022 05:08 Ubacio bih ljudima gen koji bi svim svjetskim politicarima od danas pa ubuduce uzeo dio zivota. Ha predjes 60 i jos si u politici gen se aktivira i ne mozes dozivit 65. Svi svjetski problemi koje smo oduvijek imali dolazili su od starudija sto ne znaju sjahat.
Zar ne mislis da ne bi skontali kako zaobici pravilo?
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#84 Re: Pozicija boga

Post by fortaleza »

Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Kada bih bio Bog na jedan dan onda to ne bih bio ovaj ja koji sam sad. Bio bih netko drugi, netko viši.

Kako da odavde znam šta bih uradio i zašto, ovaj ja nema tu predodžbu. Zato je Bog Bog, odnosno Bog u meni.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#85 Re: Pozicija boga

Post by apsidejzi »

Vam wrote: 18/09/2022 05:36
apsidejzi wrote: 18/09/2022 05:08 Ubacio bih ljudima gen koji bi svim svjetskim politicarima od danas pa ubuduce uzeo dio zivota. Ha predjes 60 i jos si u politici gen se aktivira i ne mozes dozivit 65. Svi svjetski problemi koje smo oduvijek imali dolazili su od starudija sto ne znaju sjahat.
Zar ne mislis da ne bi skontali kako zaobici pravilo?
onda nisam sveznajuci ako skontaju. trebao sam znati da ce skontati, i trebao sam znati ko ce skontati i trebao sam napraviti da se ti nikada ne rode
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#86 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

apsidejzi wrote: 18/09/2022 08:51
Vam wrote: 18/09/2022 05:36

Zar ne mislis da ne bi skontali kako zaobici pravilo?
onda nisam sveznajuci ako skontaju. trebao sam znati da ce skontati, i trebao sam znati ko ce skontati i trebao sam napraviti da se ti nikada ne rode
Ok
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#87 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

fortaleza wrote: 18/09/2022 06:13
Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Kada bih bio Bog na jedan dan onda to ne bih bio ovaj ja koji sam sad. Bio bih netko drugi, netko viši.

Kako da odavde znam šta bih uradio i zašto, ovaj ja nema tu predodžbu. Zato je Bog Bog, odnosno Bog u meni.
Jasno, ali takva je priroda pitanja tipa sta bi uradio kada bi... pa nesto nemoguce, npr mogao letjeti kao ptica, odgovor bi mogao biti ko zna kakav, a da covjek recimo i ne zna da ima fobiju od visina i sve pada u vodu.
Ne mozemo znati, ali pitanje treba prihvatiti kao takvo.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#88 Re: Pozicija boga

Post by fortaleza »

Vam wrote: 18/09/2022 14:48 Jasno, ali takva je priroda pitanja tipa sta bi uradio kada bi... pa nesto nemoguce, npr mogao letjeti kao ptica, odgovor bi mogao biti ko zna kakav, a da covjek recimo i ne zna da ima fobiju od visina i sve pada u vodu.
Ne mozemo znati, ali pitanje treba prihvatiti kao takvo.
Nije uopće problem u pitanju kao takvom, čak je jako dobro pitanje. Fazon je u tome tko odgovara na pitanje? Odnosno koji dio mene?

Što je to Bog? Kako doći do pozicije Boga? Kako se približiti višem?
toska
Posts: 2959
Joined: 26/09/2016 14:08

#89 Re: Pozicija boga

Post by toska »

Vam wrote: 18/09/2022 04:15
toska wrote: 18/09/2022 01:13
Spoiler
Show
@Vam, interesantno postavaljaš pitanja i zaključke iz odgovora, sama tema je nekima možda neugodna za upise.

- prvo pitanje je šta bi uradili bolje da ste Bog na jedan dan (zašto vremensko ograničenje?)
- drugo je zašto se Bog jasno i nedvosmisleno ne ukazuje ljudima i da bi tom slučaju ljudi bili bolji.

za prvo pitanje nemam neku veliku ideju kao i većina drugih upisa, jedino u smjeru smanjenja patnje.

kod drugog pitanja je očito da ga postavljaš kao ateista. ne nužno svi, ali dio vjernika koje srećeš svaki dan doslovno vide postojanje Boga u svemu, sasvim jasno ma kako to bilo neshvatljivo nekima.

to ne znači da ga vide tačno onako kao u abrahamskim ili drugim religijama niti da vide nevidljivi ili onaj svijet, u to mogu samo vjerovati na osnovu postojećeg uvjerenja da Bog postoji i posljedično prihvatiti neku od poznatih religija sa all inclusive.
neki od njih drže se samo osnova bez puno formalizma i pojedinosti jer nisu ubjeđeni u baš sve ono što religije propovjedaju.
razlike među ljudima u svijesti ili čemu već mogu biti izuzetno velike, drastične, a da nemaju veze sa bilo čime mjerljivim npr. inteligencija, nešto što ne postoji ni kod jedne druge vrste na planeti.
Spoiler
Show
Vjernici danas su vjernici na razlicitim nivoima (od fanaticnih do formalnih) i iz razlicitih razloga (od odgoja do dozivljaja neke katarze) posveceni ili ubjedjeni u ideju boga koju predstavlja odredjena religija. Medjutim ja ne mislim na to, mislim na ocitovanje boga u pravom smislu rijeci, koji istovremeno ne uspostavlja religije, ali ih i ne brani, ostavljajuci ljudima da se sami okrenu sebi i jednostavno budu bolji. Kazem bolji iz razloga sto skoro svako odgovarajuci na pitanje sta bi uradio da je bog, daje ideju kako nesto popraviti na bolje, mada su te ideje nekad zaista lose, namjera jeste dobra i s razlogom se moze misliti da bi ljudi onda sami bili bolji. Da li bi zaista, ko zna...
E sad, svijest i inteligencija nije svojstvena samo ljudima. Nivo razvoja pojedinih zivotinja pokazuje razlicite nivoe svijesti i inteligencije, kao kada gavran nauci koristiti alat da bi dosao do hrane ili gorila kada postane svjesna da odraz u ogledaju nije druga gorila i onda pocne da koristi ogledalo da cacka zube.
Nismo toliko posebni, samo smo razvijeniji od drugih oblika zivota za koje znamo.
zavisi od gledišta, ako smo samo inteligentne životinje onda nismo ništa posebno, postoje takvi pogledi, ali to svakako nije tema.

kada sam spomenuo razlike među ljudima želio sam ukazati na to da ljude kao vrstu obilježavaju zajedničke odlike kao što su fizičke i intelektualne karakteristike, isto kao i bilo koju životinjsku vrstu, ništa novo.
u okviru tih karakteristika svake vrste postoje prirodna odstupanja jedinki, opet ništa novo.

ali ono glavno što razlikuje ljude međusobno je šta je kome u glavi, ne ruke, noge, inteligencija...i taj um bi nekog neutralnog posmatrača ponekad mogao navesti na zaključak da se ne radi o istoj vrsti.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#90 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

fortaleza wrote: 18/09/2022 22:11
Vam wrote: 18/09/2022 14:48 Jasno, ali takva je priroda pitanja tipa sta bi uradio kada bi... pa nesto nemoguce, npr mogao letjeti kao ptica, odgovor bi mogao biti ko zna kakav, a da covjek recimo i ne zna da ima fobiju od visina i sve pada u vodu.
Ne mozemo znati, ali pitanje treba prihvatiti kao takvo.
Nije uopće problem u pitanju kao takvom, čak je jako dobro pitanje. Fazon je u tome tko odgovara na pitanje? Odnosno koji dio mene?

Što je to Bog? Kako doći do pozicije Boga? Kako se približiti višem?
Svi smo drugaciji, zbog toga i jeste interesantno, realno nema bas ni pravog ni pogresnog odgovora...
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#91 Re: Pozicija boga

Post by fortaleza »

Vam wrote: 18/09/2022 23:07
fortaleza wrote: 18/09/2022 22:11

Nije uopće problem u pitanju kao takvom, čak je jako dobro pitanje. Fazon je u tome tko odgovara na pitanje? Odnosno koji dio mene?

Što je to Bog? Kako doći do pozicije Boga? Kako se približiti višem?
Svi smo drugaciji, zbog toga i jeste interesantno, realno nema bas ni pravog ni pogresnog odgovora...
Naravno, ima nas jako drugačijih u svakom momentu, Fortaleza broj 1, Fortaleza broj 2, Fortaleza broj 48...
Vam broj 4, Vam broj 12543...

Jedan dio se pita o Bogu, drugi psuje Boga...

A jedan čovjek. Kako to?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#92 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

fortaleza wrote: 19/09/2022 11:30
Vam wrote: 18/09/2022 23:07

Svi smo drugaciji, zbog toga i jeste interesantno, realno nema bas ni pravog ni pogresnog odgovora...
Naravno, ima nas jako drugačijih u svakom momentu, Fortaleza broj 1, Fortaleza broj 2, Fortaleza broj 48...
Vam broj 4, Vam broj 12543...

Jedan dio se pita o Bogu, drugi psuje Boga...

A jedan čovjek. Kako to?
Aktivni smo, okolina utice na nas, odgoj i genetika takodje. Moramo biti takvi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21556
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#93 Re: Pozicija boga

Post by MarlboroGold »

A možda se ipak radi o deističkom Bogu.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#94 Re: Pozicija boga

Post by pici »

Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
ljude izmjestio na mjesec a floru i faunu pustio da prodisu punim plucima
aston_martin
Posts: 440
Joined: 26/09/2020 18:41

#95 Re: Pozicija boga

Post by aston_martin »

pici wrote: 19/09/2022 23:27
Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
ljude izmjestio na mjesec a floru i faunu pustio da prodisu punim plucima
ne možemo svi stati na mjesec. :mrgreen:
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#96 Re: Pozicija boga

Post by fortaleza »

aston_martin wrote: 21/09/2022 02:14
pici wrote: 19/09/2022 23:27

ljude izmjestio na mjesec a floru i faunu pustio da prodisu punim plucima
ne možemo svi stati na mjesec. :mrgreen:
Netko na mjesec, netko na sunce. :D

Jednosmjerna karta
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#97 Re: Pozicija boga

Post by Benjaminsky »

Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Sjajno pitanje. :-)
Ne znam je li već netko odgovorio kao što ću ja.
Ali, da sam on, ukinuo bih religije, ono; čarobnim štapićem. Pa nek malo ljudi misle svojom glavom, a ne da očekuju od njega milost itd...
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#98 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Benjaminsky wrote: 22/09/2022 17:33
Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Sjajno pitanje. :-)
Ne znam je li već netko odgovorio kao što ću ja.
Ali, da sam on, ukinuo bih religije, ono; čarobnim štapićem. Pa nek malo ljudi misle svojom glavom, a ne da očekuju od njega milost itd...
Kako bi ukidanje religija bilo izvedeno? Uspostavom pravila, neka zabrana? Oduzimanje sposobnosti ljudima da osnivaju religije? Carobnim stapicem mi djeluje kao da bi izbrisao religije iz postojanja uopste, ali ne i mogucnost da se ponovo pocnu.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#99 Re: Pozicija boga

Post by Benjaminsky »

Vam wrote: 23/09/2022 04:10
Benjaminsky wrote: 22/09/2022 17:33

Sjajno pitanje. :-)
Ne znam je li već netko odgovorio kao što ću ja.
Ali, da sam on, ukinuo bih religije, ono; čarobnim štapićem. Pa nek malo ljudi misle svojom glavom, a ne da očekuju od njega milost itd...
Kako bi ukidanje religija bilo izvedeno? Uspostavom pravila, neka zabrana? Oduzimanje sposobnosti ljudima da osnivaju religije? Carobnim stapicem mi djeluje kao da bi izbrisao religije iz postojanja uopste, ali ne i mogucnost da se ponovo pocnu.
Bog može šta god hoće, pa tako i ukinuti religije, a i sebe samog. Dakle nije u pitanju metoda, nego samo njegova volja, ako nešto hoće, on će to i učiniti samim tim što želi. Jednostavno naredi jedan metafizički dekret ljudima u psihi koji im sugerira da više nema u šta vjerovati i mirna Bosna, a i Hercegovina. :)
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#100 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Benjaminsky wrote: 23/09/2022 07:36
Vam wrote: 23/09/2022 04:10

Kako bi ukidanje religija bilo izvedeno? Uspostavom pravila, neka zabrana? Oduzimanje sposobnosti ljudima da osnivaju religije? Carobnim stapicem mi djeluje kao da bi izbrisao religije iz postojanja uopste, ali ne i mogucnost da se ponovo pocnu.
Bog može šta god hoće, pa tako i ukinuti religije, a i sebe samog. Dakle nije u pitanju metoda, nego samo njegova volja, ako nešto hoće, on će to i učiniti samim tim što želi. Jednostavno naredi jedan metafizički dekret ljudima u psihi koji im sugerira da više nema u šta vjerovati i mirna Bosna, a i Hercegovina. :)
Metoda je kljucna, ne zbog toga sto je mehanizam akcije zanimljiv, nije jer je ovo svakako hipoteticki, nego zbog toga kakvu promjenu pravi, smanjuje slobodu ili ogranicava sposobnosti. Po odgovoru rekao bih da se radi o ovom drugom.
Post Reply