Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56426 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

n+1 wrote: 22/08/2022 09:30
dale cooper wrote: 21/08/2022 20:49 Pa ne znam baš, recimo Stranger Things je dobar dokaz da su vizuelna estetika i uticaj filmova kao ET, Goonies, Back To The Future itd
kao i emotivni sadržaj teen filmova John Hughesa itekako primjenjivi i primamljivi i u današnjem vremenu i da imaju rezonancu sa publikom.
Ne bih današnje klince podcjenio i rekao da ne bi skontali niti da bi im se ne bi svidio recimo Breakfast Club. Možda jedino modni izričaj. :mrgreen:
Pa dovraga pjesma iz 1985 je postala hit ljeta ove godine.
Pa sad, pitanje je kolika je ta 80s nostalgija Stranger Thingsa prijemčiva novim klincima, a koliko zapravo starijim prdonjama poput nas dvojice, koji su također važna publika serijala. Mislim da Stranger Things s novom generacijom rezonira na jednom potpuno drugom nivou, koji nema suštinski veze sa osamdesetima, čak ni na nivou potencijalne pseudonostalgije.

Što se muzike tiče, moja poenta je bila da Kate Bush vjerovatno ne bi kotirala visoko kada bi generaciju koja je odrastala uz muziku 80tih pozvao da današnjoj omladini preporuči formativne pjesme/albume tog perioda. A eto, baš je Kate Bush probila kroz vremenski i generacijski rascjep.
Pa sigurno da i naša generacija predstavlja jedan dio publike, ali mislim da nismo baš ti koji guraju ovolike brojke gledanosti. Naravno
mlađi dio publike će naći nešto drugo što rezonira sa njima, ali u tome i jeste ljepota umjetnosti. Možda nemaju nostalgičnu reakciju
prema vizuelnoj estetici serije kao mi, ali sigurno da im se ona sviđa na druge načine.

Što se tiče Kate Bush, slažem se, ne bi bio isti efekat kada bi matorci koji su odrasli uz njenu muziku bili ti koji nešto preporučuju
i "pametuju" klincima, jer imamo te tendencije. Zato je ponovno otkrivanje Kate Bush i Running Up That Hill na način na koji su
to tvorci serije uradili i slađe, jer su je klinci koji su je kroz Stranger Things otkrili pronašli nešto "novo" i svoje. I da budem iskren
malo sam im i zavidan. U nekim momentima bih volio da sam petnaestogodišnjak sa svježim ušima koji po prvi put čuje Hounds Of Love. :D
ACG
Posts: 506
Joined: 20/12/2021 23:32

#56427 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by ACG »

Image
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56428 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

Omarka u svom stilu razara Tenet. Welcome back baby. :D :kiss:

I u pravu si: Nolan je skroz loš kad dođe do kastinga glavne ženske uloge, i to je neki simptom što vuče iz filma u film. Sve tri u Batmanovoj trilogiji su mi bile kanta, Skarlet u Prestižu i En u Interstellar takođe. Marion Cotillard u Insepšnu i Carrie-Ann Moss u Memento možda jedine iznimke.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56429 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Svi likovi u Tenetu su tanki kao flis papir, i nisam mogao da se otmem dojmu da je to nekako i bila namjera. Ali meni se svidio film bez
obzira na to, čisto kao elegantan akcijski komad.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56430 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

Tito_i_Partija wrote: 22/08/2022 15:38 Omarka u svom stilu razara Tenet. Welcome back baby. :D :kiss:

I u pravu si: Nolan je skroz loš kad dođe do kastinga glavne ženske uloge, i to je neki simptom što vuče iz filma u film. Sve tri u Batmanovoj trilogiji su mi bile kanta, Skarlet u Prestižu i En u Interstellar takođe. Marion Cotillard u Insepšnu i Carrie-Ann Moss u Memento možda jedine iznimke.
Sekunda je falila. Dobro si se izvukao. Imao si me u prvoj polovini, priznajem.

Cotillard je bila bolja od glavne ženske uloge u trećem dijelu Batman trilogije.

Cotillard zapravo dere guzove gdje god se pojavi, bio to film snimljen po video igri, ili muzički spot nekog matorog prdonje.

OK, izgleda da sam fan Marion Cotillard.

Što se Teneta tiče, stvarno sam htio da mi se svidi. U većini slučajeva, kada je Nolanov film podijelio publiku, bio sam na strani kojoj se svidio film, i mislio sam da će tako biti i sa Tenetom.

Nije mi se svidio. Nešto originalne ideje i spektakularne akcijske scene ne opravdavaju onoliko komplikovanje. Nije da nisam mogao pratiti, ali sam imao osjećaj da je to komplikacija komplikacije radi, i pitao sam se "zašto".
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56431 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

Marion Cotillard :srce:

A za Tenet ću samo parafrazirat' ono što je Niho rek'o u svojoj recenziji: Nolan je puk'o skroz. :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56432 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

Nolan općenito ima problem s likovima, bez obzira na spol i casting.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56433 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

Može se reći da Nolan više voli razraditi fabulu nego likove. I to može da funkcioniše kada se radi umjereno. Tenet je primjer šta se desi kada se taj princip dovede do ekstrema.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#56434 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

kad sam se vec tu :D, da kazem da mi i washington lagano ide na zivce. da nije cace svog sin, ne bi nikad dobijao ove uloge. lik je flat i bezlican. denzel smirenost i privid ravnosti zna odglumiti i prodati, ovaj ne zna. gledala sam, mislim, pokusala sam gledati, bekett s njim i odustala. tu sranje od scenarija ima veliku ulogu, ali i on vrti isti glumacki model. blah. malcolm i marie sam pogledala trejler i zarolala ocima momentalno na pretencizno izdrkavanje. i u trejleru se vidi da washington izgleda usiljeno i drveno. (ona jutuberka, ili sta je vec, mi tek ide nakurac nesnosno, ali to je druga prica :D). jedino mi je valjda bio okej kod spike lee. mozda sto je tu bio dio grupe dobrih glumaca tako da se zamaskirala njegova drvenost. ili mi je bio nov, ne znam...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56435 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

konektovan wrote: 22/08/2022 00:23 Uhvati me ako možeš... :mrgreen:
Dicaprio, Hanks :thumbup: ...maloprije odgledao. Zaboravio koliko je dobar film...
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56436 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

Jesu vala Spielberg i DiCaprio proslavili ovu barabu kroz svoj film, to nije normalno. Frajer zarađuje puno više sad nego onda kad je krao.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56437 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

A i Vuk s Wall Streeta živi drugu mladost. :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58781
Joined: 03/08/2010 19:04

#56438 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

The Pursuit od happiness :thumbup:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56439 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

kakavdanakneiskustvu wrote: 22/08/2022 19:43 The Pursuit od happiness :thumbup:
Ovo što je Omarka rekla za Denzelovog klempu itekako važi i za Vilovog.
omar little wrote: 22/08/2022 16:39 da nije cace svog sin, ne bi nikad dobijao ove uloge. lik je flat i bezlican.
Nažalost, Idris Elba mora još pure pojest da bi mog'o svojim derištima štelit'. :-D
This weekend, the Idris Elba-starring survival thriller Beast hits theaters nationwide. The man vs. nature flick features Elba as a recently widowed father who has to protect his daughters from a man-eating lion while on vacation in South Africa, and it has just been revealed that Elba's real-life daughter, Isan Elba, auditioned and lost out on the role to play one of her dad's on-screen kids. Apparently, Elba's 20-year-old daughter auditioned for Beast and didn't win the role because she lacked on-screen chemistry with her klix father.
On još navodi da zbog ovoga nije htjela s njim pričat' 3 hefte. Jeb'o te zakon, kakav entitlement. :lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56440 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

Will Smith mi vec poodavno ide na nerv, sa svojim klempom ili bez. Lik je isti u svakom filmu.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#56441 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by medvjed23 »

Od starih filmova koji se dobro drže, prvo mi padaju na pamet Champion iz 1949. i Cat on a Hot Tin Roof iz 1958. Par riječi iz ovog drugog mi se usjeklo u dušu:

- That's dodging away from life.
- I want to dodge away from it.
- Then why not kill yourself?
- Because I like to drink.


Ove riječi se sasvim fino mogu uklopiti u film o bilo kojem vremenu. Melanholija, praćena samodestruktivnim težnjama, ima svevremenski značaj. I jasno, umjetničko djelo koje se dotiče tema takvog značaja, ima šansu da odjekne kroz mnoge generacije.

S druge strane, neke pojave dođu i nestanu ili izgube na značaju relativno brzo. I skupa sa njima blijedi i umjetnost o njima. Evo, upravo se ko kroz maglu prisjećam recenzije neke poetske zbirke gdje je pjesnik nešto (ne sjećam se tačno šta) uporedio sa prstima Caliste Flockhart. Recenzent misli, i vjerovatno ima pravo, da taj stih može biti važan jedino generaciji koja je masovno gledala seriju Ally McBeal.

Elem, ako hoćeš da traješ, stvaraj oslonivši se na ono što traje, na ono što je u ljudima prisutno oduvijek i zauvijek. Na stranu, zasad, razmatranja o klišejima.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#56442 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Zoooka »

...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#56443 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Snake Eyes »

Zoooka wrote: 23/08/2022 17:06...
-... .-.. .- -.-. -.- / -... .. .-. -.. / .. --.. --. .-.. . -.. .- / -.- .- --- / -.. --- -... .-. .- / ... . .-. .. .--- .- .-.-.-
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#56444 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Optimus09 »

Maverick 15 eura na prime kosta da pogledam.
Vrijedi li tih para 8-)
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#56445 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by pepeljara »

Optimus09 wrote: 24/08/2022 20:16 Maverick 15 eura na prime kosta da pogledam.
Vrijedi li tih para 8-)
Vrijedi ako je tv 65 inca, i imas kucno kino ;)
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#56446 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by zomri »

dale cooper wrote: 22/08/2022 14:50
n+1 wrote: 22/08/2022 09:30

Pa sad, pitanje je kolika je ta 80s nostalgija Stranger Thingsa prijemčiva novim klincima, a koliko zapravo starijim prdonjama poput nas dvojice, koji su također važna publika serijala. Mislim da Stranger Things s novom generacijom rezonira na jednom potpuno drugom nivou, koji nema suštinski veze sa osamdesetima, čak ni na nivou potencijalne pseudonostalgije.

Što se muzike tiče, moja poenta je bila da Kate Bush vjerovatno ne bi kotirala visoko kada bi generaciju koja je odrastala uz muziku 80tih pozvao da današnjoj omladini preporuči formativne pjesme/albume tog perioda. A eto, baš je Kate Bush probila kroz vremenski i generacijski rascjep.
Pa sigurno da i naša generacija predstavlja jedan dio publike, ali mislim da nismo baš ti koji guraju ovolike brojke gledanosti. Naravno
mlađi dio publike će naći nešto drugo što rezonira sa njima, ali u tome i jeste ljepota umjetnosti. Možda nemaju nostalgičnu reakciju
prema vizuelnoj estetici serije kao mi, ali sigurno da im se ona sviđa na druge načine.

Što se tiče Kate Bush, slažem se, ne bi bio isti efekat kada bi matorci koji su odrasli uz njenu muziku bili ti koji nešto preporučuju
i "pametuju" klincima, jer imamo te tendencije. Zato je ponovno otkrivanje Kate Bush i Running Up That Hill na način na koji su
to tvorci serije uradili i slađe, jer su je klinci koji su je kroz Stranger Things otkrili pronašli nešto "novo" i svoje. I da budem iskren
malo sam im i zavidan. U nekim momentima bih volio da sam petnaestogodišnjak sa svježim ušima koji po prvi put čuje Hounds Of Love. :D
ima i nešto što se zove anemoia a označava nostalgiju za nikad doživljenim vremenima.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56447 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

Izletio je Nope na torrentaše.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56448 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

zomri wrote: 25/08/2022 09:57
dale cooper wrote: 22/08/2022 14:50

Pa sigurno da i naša generacija predstavlja jedan dio publike, ali mislim da nismo baš ti koji guraju ovolike brojke gledanosti. Naravno
mlađi dio publike će naći nešto drugo što rezonira sa njima, ali u tome i jeste ljepota umjetnosti. Možda nemaju nostalgičnu reakciju
prema vizuelnoj estetici serije kao mi, ali sigurno da im se ona sviđa na druge načine.

Što se tiče Kate Bush, slažem se, ne bi bio isti efekat kada bi matorci koji su odrasli uz njenu muziku bili ti koji nešto preporučuju
i "pametuju" klincima, jer imamo te tendencije. Zato je ponovno otkrivanje Kate Bush i Running Up That Hill na način na koji su
to tvorci serije uradili i slađe, jer su je klinci koji su je kroz Stranger Things otkrili pronašli nešto "novo" i svoje. I da budem iskren
malo sam im i zavidan. U nekim momentima bih volio da sam petnaestogodišnjak sa svježim ušima koji po prvi put čuje Hounds Of Love. :D
ima i nešto što se zove anemoia a označava nostalgiju za nikad doživljenim vremenima.
Ima i toga...da. :thumbup:
User avatar
yoda82
Posts: 1611
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#56449 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by yoda82 »

User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56450 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

n+1 wrote: 25/08/2022 10:04 Izletio je Nope na torrentaše.
Valja li šta? Vidim da je dobio lošije ocjene od Us, koji je dobio lošije ocjene od Get Out. Možda hajp Peele-a prolazi?
Post Reply