Trcanje...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply

Trchite li?!

Da - obozavam da se muchim :)
206
62%
NE - jesi li normalna?
128
38%
 
Total votes: 334

User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2201 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

I meni je mrsko često i natjeram se, kasnije mi bude drago. Ljeti je lakše ustati
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2202 Re: Trcanje...

Post by GAU8 »

Buckethead wrote: 03/08/2022 15:40 I meni je mrsko često i natjeram se, kasnije mi bude drago. Ljeti je lakše ustati
Ko ima puno obaveza, ujutro je definitivno najzgodnije. A ljeti je i najugodnije sto se tice temperature.
Ili kad sam na moru, nema nista ljepse od 5-6 km ujutro uz izlazak sunca, i onda malo plivanje za osvjezenje, a nigdje zive duse
User avatar
konektovan
Posts: 40558
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2203 Re: Trcanje...

Post by konektovan »

GAU8 wrote: 03/08/2022 22:07
Buckethead wrote: 03/08/2022 15:40 I meni je mrsko često i natjeram se, kasnije mi bude drago. Ljeti je lakše ustati
Ko ima puno obaveza, ujutro je definitivno najzgodnije. A ljeti je i najugodnije sto se tice temperature.
Ili kad sam na moru, nema nista ljepse od 5-6 km ujutro uz izlazak sunca, i onda malo plivanje za osvjezenje, a nigdje zive duse
Ja evo peti dan na moru, oprema za trčanje tu, i svaki dan govorim sebi da ću trčati rano ujutro....al' nema šanse.. :lol:
Na početku se kladio sa suprugom,..da ću bar jedno jutro trčati, ali sve mi se čini da ću izgubiti.. :lol:
Inače, uvijek u autu imam opremu, i svako ljetovanje tako sebi obećam, i ništa. :mrgreen:
User avatar
madesa
Posts: 4212
Joined: 26/07/2013 02:37

#2204 Re: Trcanje...

Post by madesa »

Evo sinoc predjem prvi put 10k za 60 minuta tacno.Bilo bi i bolje vrijeme da me oko 7km nije ispod koljena pocelo boliti :-D . Ovo ostalo,pluca i tijelo opcenito ma nista, mislio sam da mogu 20 k. :D .

Imate li neku kremu za opcenito oporavak za preporuciti. Oni stezniti za kojeno za sta tacno sluze? Jer i kad sam prije max trcao do 7 km tad me pred kraj ufati ta bol. Pa da je se rijesim pa da pokusam i preko 10k. :D
User avatar
nepass1
Posts: 9672
Joined: 06/07/2017 07:35

#2205 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Ovaj mjesec u nekom pokusaju sam pretrcao 2x6km. Bio na tri treninga. Sinoc na treningu zamalo da se onesvjestim. U zivotu blize nisam bio tom osjecaju. Inace prvi put u zadnjih 40ak dana da punom parom radim trening, bez bolova u potkoljenici. Ne mogu da vjerujem koliko sam ispao iz kondicije. Trcao sam 5k za 24,5 min a 10km za 55min. Sad ne znam bih li 10k uopste izdrzao.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#2206 Re: Trcanje...

Post by kox »

@madesa
Meni je Voltaren krema Tito za sve sportske povrede, ali to moraš sam skontati šta ti odgovara. Mnogima je Voltaren truba a odgovara im Deep relief i sl.
Klasični steznik za koljeno služi kao potpora koljenu, npr. kome koljeno iskače i sl. Ali steznik onemogućava koljeno da 'radi' normalno pa ga ja ne bih preporučio dugoročno ako baš ne moraš da ga koristiš. Bolje malo uspori ili smanji dužinu pa postepeno povećavaj da se tijelo navikne, možda te onda ne bude boljelo.
User avatar
trimi68
Posts: 1591
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#2207 Re: Trcanje...

Post by trimi68 »

madesa wrote: 04/08/2022 07:05 Evo sinoc predjem prvi put 10k za 60 minuta tacno.Bilo bi i bolje vrijeme da me oko 7km nije ispod koljena pocelo boliti :-D . Ovo ostalo,pluca i tijelo opcenito ma nista, mislio sam da mogu 20 k. :D .

Imate li neku kremu za opcenito oporavak za preporuciti. Oni stezniti za kojeno za sta tacno sluze? Jer i kad sam prije max trcao do 7 km tad me pred kraj ufati ta bol. Pa da je se rijesim pa da pokusam i preko 10k. :D
ja koristim ovo:
https://shop.drpasha.ba/article/271/mg-krema
https://shop.drpasha.ba/article/268/krema-vitamin-d
Last edited by trimi68 on 05/08/2022 09:47, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2208 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

Jutros uživancija

User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#2209 Re: Trcanje...

Post by shape of despair »

Image

jebeno na moru trcat. izmori voda i since i haj trci. a trci raja masovno,nisam ocekivao
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2210 Re: Trcanje...

Post by GAU8 »

shape of despair wrote: 11/08/2022 07:49 Image

jebeno na moru trcat. izmori voda i since i haj trci. a trci raja masovno,nisam ocekivao
Samo opusteno na moru, bez obaranja rekorda :D

Imam isti osjecaj veceg napora na moru nego "kod kuce". Ne znam jos zasto. Vjerovatno vise umora tokom dana.
User avatar
madesa
Posts: 4212
Joined: 26/07/2013 02:37

#2211 Re: Trcanje...

Post by madesa »

Image

2x put 10 km. Znam da nije neko bajno vrijeme ali opet me bol u nozi ufatila oko 8 km pa sam morao bas usporiti zadnja 2 km
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2212 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

:thumbup: :thumbup:

Nemoj se opterećivati vremenom, vjeruj mi. Samo je bitno da trčiš. Ali svakako ako te bol ne prođe nakon istezanja ili rolanja, otiđi doktoru. Najgore je ignorisati bol, sam sebe sjebeš i onda slijedi druža pauza. To je najbolje sanirati odmah.
User avatar
madesa
Posts: 4212
Joined: 26/07/2013 02:37

#2213 Re: Trcanje...

Post by madesa »

Buckethead wrote: 11/08/2022 09:35 :thumbup: :thumbup:

Nemoj se opterećivati vremenom, vjeruj mi. Samo je bitno da trčiš. Ali svakako ako te bol ne prođe nakon istezanja ili rolanja, otiđi doktoru. Najgore je ignorisati bol, sam sebe sjebeš i onda slijedi druža pauza. To je najbolje sanirati odmah.
cudno sto bas zaboli poslije 7-8 km. Da me odmah zaboli pa bi razumio :)
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2214 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

madesa wrote: 11/08/2022 09:45
Buckethead wrote: 11/08/2022 09:35 :thumbup: :thumbup:

Nemoj se opterećivati vremenom, vjeruj mi. Samo je bitno da trčiš. Ali svakako ako te bol ne prođe nakon istezanja ili rolanja, otiđi doktoru. Najgore je ignorisati bol, sam sebe sjebeš i onda slijedi druža pauza. To je najbolje sanirati odmah.
cudno sto bas zaboli poslije 7-8 km. Da me odmah zaboli pa bi razumio :)
I meni je to čudno, jer obično šta god je u pitanju to boli odmah, pa prođe ili ne prođe kad se zagriješ. Možda je i neka povreda od ranije koju nisi sanirao, pa te sad muči. Otiđi do Bojana ili Edina Krupalije, oni će vjerovatno odmah znati šta je u pitanju. Ja sam prvi put ignorisao bol i sjebao se dva mjeseca, od tad čim šta boli odmah idem. Mada nisam imao više problema.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2215 Re: Trcanje...

Post by GAU8 »

madesa wrote: 11/08/2022 09:11 Image

2x put 10 km. Znam da nije neko bajno vrijeme ali opet me bol u nozi ufatila oko 8 km pa sam morao bas usporiti zadnja 2 km
Kakav je tacno bol upitanju? Koljeno, iznad, ispod, prednja strana, zadnja strana....

Daj mal detalja jbg ti (pa da nagadjamo sta bi moglo biti) :D
User avatar
madesa
Posts: 4212
Joined: 26/07/2013 02:37

#2216 Re: Trcanje...

Post by madesa »

GAU8 wrote: 11/08/2022 13:31
madesa wrote: 11/08/2022 09:11 Image

2x put 10 km. Znam da nije neko bajno vrijeme ali opet me bol u nozi ufatila oko 8 km pa sam morao bas usporiti zadnja 2 km
Kakav je tacno bol upitanju? Koljeno, iznad, ispod, prednja strana, zadnja strana....

Daj mal detalja jbg ti :D
bol se javi poslije 7-8 km trcanja. Bukvalno boli pri svakom savijanju koljena. Lijevo koljeno je u pitanju i bol je u lijevoj bočnoj strani. Nema otoka ni crvenila. Kad istrcim i kad tu noc prespavam ujutru od mirovanja bukvalno ne mogu saviti nogu. Isti taj dan prodje i bukvalno opet istrcim 5k bez problema. Ne znam moze li biti jer imam ravna stopala . Imam uloške koje ne nosim prilikom trcanja pa sam mislio i njih da uvedem. Imam osjecaj da je sve od nepravilnog trcanja. Slika otprilike gdje se bol nalazi

Image
User avatar
nepass1
Posts: 9672
Joined: 06/07/2017 07:35

#2217 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Nemoj ko ja da budes, zaboravio kad sam trcao. A sve ma haj moze se bol istrpiti, dok jedno jutro nisam mogao carape obuci, podici djete i sici niz stepenice :D
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2218 Re: Trcanje...

Post by GAU8 »

I ja mislim da to sto se bol pojavi tek nakon par kilometara moze znaciti da je do kombinacije drzanja i obuce.

Idealno bi bilo snimanje dinamike trcanja za odredjivanje vrste patika itd. itd.

Koja ti je kadenca? Pokusaj krace korake.
User avatar
madesa
Posts: 4212
Joined: 26/07/2013 02:37

#2219 Re: Trcanje...

Post by madesa »

GAU8 wrote: 11/08/2022 13:53 I ja mislim da to sto se bol pojavi tek nakon par kilometara moze znaciti da je do kombinacije drzanja i obuce.

Idealno bi bilo snimanje dinamike trcanja za odredjivanje vrste patika itd. itd.
patike su za trcanje. Imam te uloske koje su pravljene po obliku i mjeri stopala . Pokusat cu sa njima iduci put.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2220 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

NIje toliko do obuće, i ja imam pronaciju stopala, prenisku kadencu, pa uvijek koristim neutral patike.

Po ovome što si opisao meni miriše na IT BAND.

Dakle, rekao bih da je IT BAND, dakle tetiva lijeve noge ti je ukočena i bol se manifestuje u koljenu "sa strane". Imao sam istu "povredu" na obje tetive Tretman iglicama to riješi. Izbuši ti tetivu na nekim mjestima i bol prođe instantno. Otiđi provjeri, meni to izgleda kao ovo što sam ja imao.
User avatar
madesa
Posts: 4212
Joined: 26/07/2013 02:37

#2221 Re: Trcanje...

Post by madesa »

Buckethead wrote: 11/08/2022 14:28 NIje toliko do obuće, i ja imam pronaciju stopala, prenisku kadencu, pa uvijek koristim neutral patike.

Po ovome što si opisao meni miriše na IT BAND.

Dakle, rekao bih da je IT BAND, dakle tetiva lijeve noge ti je ukočena i bol se manifestuje u koljenu "sa strane". Imao sam istu "povredu" na obje tetive Tretman iglicama to riješi. Izbuši ti tetivu na nekim mjestima i bol prođe instantno. Otiđi provjeri, meni to izgleda kao ovo što sam ja imao.
hvala, po ovome sto citam na google to je to :D
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2222 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

madesa wrote: 11/08/2022 14:35
Buckethead wrote: 11/08/2022 14:28 NIje toliko do obuće, i ja imam pronaciju stopala, prenisku kadencu, pa uvijek koristim neutral patike.

Po ovome što si opisao meni miriše na IT BAND.

Dakle, rekao bih da je IT BAND, dakle tetiva lijeve noge ti je ukočena i bol se manifestuje u koljenu "sa strane". Imao sam istu "povredu" na obje tetive Tretman iglicama to riješi. Izbuši ti tetivu na nekim mjestima i bol prođe instantno. Otiđi provjeri, meni to izgleda kao ovo što sam ja imao.
hvala, po ovome sto citam na google to je to :D
Nema na čemu. To je česta "povreda" u trčanju hajmo reći za početnike i specifična je po tome što neće proći ako je ne "liječiš". Dakle, Bojan ili Krupalija će vidjeti gdje je najviše ukočena i dobro to mjesto "izbušiti" iglicom. Tetiva se instantno opušta. Proces je malo bolan, ali vrijedi. Također kad jednom ovo saniraš, ova povreda se više ne pojavljuje. Moja preporuka je Edin Krupalija, jer je meni tetivu lijeve noge riješio za dva tretmana i od tada ništa. A to je bilo proše godine.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2223 Re: Trcanje...

Post by GAU8 »

Buckethead wrote: 11/08/2022 14:45
madesa wrote: 11/08/2022 14:35

hvala, po ovome sto citam na google to je to :D
Nema na čemu. To je česta "povreda" u trčanju hajmo reći za početnike i specifična je po tome što neće proći ako je ne "liječiš". Dakle, Bojan ili Krupalija će vidjeti gdje je najviše ukočena i dobro to mjesto "izbušiti" iglicom. Tetiva se instantno opušta. Proces je malo bolan, ali vrijedi. Također kad jednom ovo saniraš, ova povreda se više ne pojavljuje. Moja preporuka je Edin Krupalija, jer je meni tetivu lijeve noge riješio za dva tretmana i od tada ništa. A to je bilo proše godine.
Da ali isto tako, ako "pogresno" trcis nema tretmana koji ce to izlijeciti, dok ne popravis tehniku :D
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#2224 Re: Trcanje...

Post by Dr Kova »

GAU8 wrote: 11/08/2022 19:11
Buckethead wrote: 11/08/2022 14:45

Nema na čemu. To je česta "povreda" u trčanju hajmo reći za početnike i specifična je po tome što neće proći ako je ne "liječiš". Dakle, Bojan ili Krupalija će vidjeti gdje je najviše ukočena i dobro to mjesto "izbušiti" iglicom. Tetiva se instantno opušta. Proces je malo bolan, ali vrijedi. Također kad jednom ovo saniraš, ova povreda se više ne pojavljuje. Moja preporuka je Edin Krupalija, jer je meni tetivu lijeve noge riješio za dva tretmana i od tada ništa. A to je bilo proše godine.
Da ali isto tako, ako "pogresno" trcis nema tretmana koji ce to izlijeciti, dok ne popravis tehniku :D

Hmm, pa vidi. Ne postoji ispravna tehnika trčanja. Postoji samo idealna kadenca od 180, koja kod mnogih zavisi od mnogo faktora. Visine, dužine koraka i slično. Također gaz je kod svakog individualan. Meni je kadenca u prosjeku oko 160, što je malo, jer imam duži korak. Kadenca mi je veća kad radim brže treninge. Ovo govorim za easy run. Ne da mi se to mijenjati, iako znam da imaju vježbe za to. To bi značilo mijenjanje kompletnog "stila", a to je predug proces, s obzirom da cijeli život trčim ovako. Kasno je sada za te promjene, a ja sam svakako samo ozbiljniji rekreativac. Hoću reći da nije bitno kakva ti je kadenca, tako trčiš i toeto.

Evo npr, neki dan sam namjerno smanjio korak i kadenca mi je išla na preko 170. Za manje od km sam već umirao, jer nisam navikao na to, onda sam smanjio na 160 i sve je bilo top. Ako trčiš kako si uvijek trčao nema zime za tebe i neće ti ništa biti. Ovo pod uslovom da ti korak nije 2m i da tako ne praviš opterećenja zakoljenja, pogotovo mod trčanja nizbrdo, nizbrdo je smrt za koljena kod većih koraka.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2225 Re: Trcanje...

Post by GAU8 »

Buckethead wrote: 11/08/2022 20:37
GAU8 wrote: 11/08/2022 19:11

Da ali isto tako, ako "pogresno" trcis nema tretmana koji ce to izlijeciti, dok ne popravis tehniku :D

Hmm, pa vidi. Ne postoji ispravna tehnika trčanja. Postoji samo idealna kadenca od 180, koja kod mnogih zavisi od mnogo faktora. Visine, dužine koraka i slično. Također gaz je kod svakog individualan. Meni je kadenca u prosjeku oko 160, što je malo, jer imam duži korak. Kadenca mi je veća kad radim brže treninge. Ovo govorim za easy run. Ne da mi se to mijenjati, iako znam da imaju vježbe za to. To bi značilo mijenjanje kompletnog "stila", a to je predug proces, s obzirom da cijeli život trčim ovako. Kasno je sada za te promjene, a ja sam svakako samo ozbiljniji rekreativac. Hoću reći da nije bitno kakva ti je kadenca, tako trčiš i toeto.

Evo npr, neki dan sam namjerno smanjio korak i kadenca mi je išla na preko 170. Za manje od km sam već umirao, jer nisam navikao na to, onda sam smanjio na 160 i sve je bilo top. Ako trčiš kako si uvijek trčao nema zime za tebe i neće ti ništa biti. Ovo pod uslovom da ti korak nije 2m i da tako ne praviš opterećenja zakoljenja, pogotovo mod trčanja nizbrdo, nizbrdo je smrt za koljena kod većih koraka.
Nisam ni ja mislio na neku totalnu optimizaciju stila. Cak i ta famozna 180 kadenca je sporedna stvar i ona je rezultat stila.
Najbitniji je doskok. U zavisnosti koliko daleko je stopalo ispred tebe u trenutku doskoka, imat ces dobar ili los stil i kao rezultat toga kadencu.

Obicno je bolje sto je doskok blizi tezistu, tj. da se ne docekujes previse ispred "sebe", vec da stopalo tj. prsti budu sto blize ispod tebe.
A onda u zavisnosti od brzine kojom trcis, nastaje kadenca, duzina koraka i sve ostalo. A stres i opterecenje se minimizira.
Post Reply