Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Seawolf
Posts: 7764
Joined: 14/06/2012 22:59

#27576 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

konoplja wrote: 22/06/2022 19:36
Seawolf wrote: 22/06/2022 19:23
Ženu ne definišu njene sekundarne ženske karakteristike, nego nepostojanje Y hromosoma u jezgru ćelija.

Dakle i žene kojima su odstranjene dojke su 100% spolno žene.
Okej je ta definicja. Generalno prihvacena.
Ali ce te neko kontrirati i reci da postoje XY zene, ili XXY.
Imao mnogo varijacija u kromosomima.
Pod kojim uslovima je ljudsko biće u čijem se jezgru ćelije nalazi Y hromosom, ženskoga spola?
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27577 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Seawolf wrote: 22/06/2022 19:44
konoplja wrote: 22/06/2022 19:36

Okej je ta definicja. Generalno prihvacena.
Ali ce te neko kontrirati i reci da postoje XY zene, ili XXY.
Imao mnogo varijacija u kromosomima.
Pod kojim uslovima je ljudsko biće u čijem se jezgru ćelije nalazi Y hromosom, ženskoga spola?
Ponasanje SRY gena.
Seawolf
Posts: 7764
Joined: 14/06/2012 22:59

#27578 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

konoplja wrote: 22/06/2022 19:49
Seawolf wrote: 22/06/2022 19:44
Pod kojim uslovima je ljudsko biće u čijem se jezgru ćelije nalazi Y hromosom, ženskoga spola?
Ponasanje SRY gena.
Tako je.

Ali pitanje je kako taj gen treba da se ponaša (ili ne ponaša), pa da bi osoba koja ga posjeduje u svom Y hromosomu, bila ženskoga spola.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50475
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#27579 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Seawolf wrote: 22/06/2022 19:42
Bloo wrote: 22/06/2022 19:36

A rodno? S obzirom da nas spol navodno diktira i nas rod?
....
Izvinućeš me, ali su za mene spolno i rodno sinonimi kada koristim naš maternji jezik (a na forumu samo taj koristim).

Pri čemu termin spolno koristim više u biološkom kontekstu, a termin rodno više u socijalnom kontekstu.
Kod mene nisu sinonimi, takode u medicini, psihologiji i sociologiji kao naukama se takođe razlikuju.
To je očito i jasno jer su RODNE uloge tokom stoljeća bile izložene promjenama. Ja svoju spolnu ulogu jedinke koja možda da zatrudni i rodi ne mogu promjeniti osim ako ne izvadim jajnike i maternicu.

Za mene (i još neke ljude koji su bitniji od mene :D) su rod i rodne uloge, te muškost i ženstvenost kao pojmovi povezani sa rodom zapravo socijalni konstrukti te se oslanjaju na naučene i kulturalne čimbenike.
Naše fiziološke razlike (penis i vagina, funkcionalne mlioječne žlijezde - zakržljale mlijene zlijezde, masne naslage, hormoni) spadaju u odrednice unutar SPOLA.
Kulturološki postavljene razlike spadaju u domen roda.
Naravno sa ovim se svi ne slažu.

Ako zanemarimo sve trans teme, te se okrenemo samo rodnim ulogama kod cis (hetero) muškaraca i žena (spolni aspekt), interesantno je posmatrati razlike u rodnim ulogama u društvima, te kroz historiju.

Ako bismo mogli napraviti listu za dva roda (muški i ženski), te dva povezana pojma (muškost i ženstvenost), šta definiše i čini jedan i drugi, te analizirati njihove promjene kroz društvene promjene i kroz prizmu različitih društava koja postoje danas, bilo bi interesantno vidjeti da li je to stvarno društveni konstrukt te koliko je fluidan.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27580 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Seawolf wrote: 22/06/2022 19:52
konoplja wrote: 22/06/2022 19:49

Ponasanje SRY gena.
Tako je.

Ali pitanje je kako taj gen treba da se ponaša (ili ne ponaša), pa da bi osoba koja ga posjeduje u svom Y hromosomu, bila ženskoga spola.
Neuobicajno.

Koliko sam upoznat, obicno je na Y kromosomu. U slucaju fenotipske zene sa XY parom prebacuje se na X.
Seawolf
Posts: 7764
Joined: 14/06/2012 22:59

#27581 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

konoplja wrote: 22/06/2022 19:58
Seawolf wrote: 22/06/2022 19:52
Tako je.

Ali pitanje je kako taj gen treba da se ponaša (ili ne ponaša), pa da bi osoba koja ga posjeduje u svom Y hromosomu, bila ženskoga spola.
Neuobicajno.

Koliko sam upoznat, obicno je na Y kromosomu. U slucaju fenotipske zene sa XY parom prebacuje se na X.
Jesi li slučajno pogrešno napisao "fenotipske žene sa XY parom", umjesto ispravno "fenotipske žene sa XX parom", ili si zaista mislio baš ovako kako si napisao?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27582 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

@dale cooper

Kad vec nemas nikakav problem sa mnom, a nesto ne odgovaras, pretpostavljam da si samo zauzet ispitujuci ateiste zasto se zanimaju za religiju ako je vec odbacuju, ili mozda propitkujes pozicije sa kojih ova i ona feministkinja nastupa.

Posteno. Jer ti nemas nikakav problem sa mnom, jel.

Helem,

:kakoste:
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27583 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

@Seawolf
Ne. Ispravno je napisano.
Swyer syndrom. Osobe imaju tipicni muski kareotip (XY), a tipican zenski eksterni fenotip.
Seawolf
Posts: 7764
Joined: 14/06/2012 22:59

#27584 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

konoplja wrote: 22/06/2022 20:17 @Seawolf
Ne. Ispravno je napisano.
Swyer syndrom. Osobe imaju tipicni muski kareotip (XY), a tipican zenski eksterni fenotip.
Ali i sa Swyer sindromom i sa tim kareotipom (XY), SRY gen je na Y hromosomu, samo ne funkcioniše ispravno.

Zbog toga takva osoba može imati neispravno razvijene sekundarne spolne karakteristike i reproduktivne organe koji su neka kombinacija muških i ženskih organa.

Jer SRY gen nije ništa drugo nego gen čiji je zadatak kada ispravno funkcioniše, da reguliše formiranje testisa i da spriječi formiranje materice.

Dakle osoba sa XY kareotipom i sa Swyer sindromom, nikako nije osoba ženskog spola.

Možda nije ni muškog, ali ženskog nije sigurno.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27585 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Seawolf wrote: 22/06/2022 20:29
konoplja wrote: 22/06/2022 20:17 @Seawolf
Ne. Ispravno je napisano.
Swyer syndrom. Osobe imaju tipicni muski kareotip (XY), a tipican zenski eksterni fenotip.
Ali i sa Swyer sindromom i sa tim kareotipom (XY), SRY gen je na Y hromosomu, samo ne funkcioniše ispravno.

Zbog toga takva osoba može imati neispravno razvijene sekundarne spolne karakteristike i reproduktivne organe koji su neka kombinacija muških i ženskih organa.

Jer SRY gen nije ništa drugo nego gen čiji je zadatak kada ispravno funkcioniše, da reguliše formiranje testisa i da spriječi formiranje materice.

Dakle osoba sa XY kareotipom i sa Swyer sindromom, nikako nije osoba ženskog spola.

Možda nije ni muškog, ali ženskog nije sigurno.
Za boldirano nisam siguran. Zato sam ranije napisao da se SRY prebaci na X umjesto da ostane na Y. Kako to tacno funkcionira ne znam, ali mozemo provjeriti.
Tako da, zato sto se prebaci na X, ne aktivira se i zbog toga ne dolazi do formiranja puni funkcionalni testisa.
Po onome sto sam ja citao osoba sa Swyer sindromom se smatra kao osoba zenskog spola bez obzira na to sto nema zenski genetski spol.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50475
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#27586 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

Seawolf and konopolja be like

Image
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#27587 Re: Danasnji "feminizam"

Post by omar little »

mjesavina rejhana demirdžića i brian coxa. :D

edit:
brando na slici izgleda kao gore navedena mjesavina. da ne bude zabune.
Last edited by omar little on 22/06/2022 21:14, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50475
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#27588 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 40644
Joined: 30/07/2015 20:01

#27589 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Bloo wrote: 22/06/2022 19:55
Ako bismo mogli napraviti listu za dva roda (muški i ženski), te dva povezana pojma (muškost i ženstvenost), šta definiše i čini jedan i drugi, te analizirati njihove promjene kroz društvene promjene i kroz prizmu različitih društava koja postoje danas, bilo bi interesantno vidjeti da li je to stvarno društveni konstrukt te koliko je fluidan.
Kažu da nova istraživanja pokazuju da dok smo bili lovci i sakupljači rodnih razlika i nije bilo. Ženke i mužjaci ljudske vrste su ravnopravno učestvovali i u lovu i u sakupljanju i u svemu potrrbnom za održanje tadašnjeg čopora, grupe, plemena, društva. Većim "civilizovanjem" javljaju se rodne podjele, patrijarhat itd.

Što bi značilo da su napredak i civilizovanost neprijatelji feminizma, feminizmu kao pokretu za ravnopravnost najviše odgovara primitivizam.
Hakiz
Posts: 40644
Joined: 30/07/2015 20:01

#27590 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

omar little wrote: 22/06/2022 21:00 mjesavina rejhana demirdžića i brian coxa. :D
Sada vam ni Cox ne valja.

Peterson, Cox, ko je sljedeći?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27591 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Ako je ovo rod:
Gender refers to the characteristics of women, men, klix and boys that are socially constructed. This includes norms, behaviours and roles associated with being a woman, man, girl or boy, as well as relationships with each other. As a social construct, gender varies from society to society and can change over time.
i ako je ovo rodna disforija:
Gender dysphoria (GD) is the distress a person feels due to a mismatch between their gender identity—their personal sense of their own gender—and their sex assigned at birth. The diagnostic label gender identity disorder (GID) was used until 2013 with the release of the diagnostic manual DSM-5. The condition was renamed to remove the stigma associated with the term disorder.
i ako se te rodne uloge, koje cine rod, trebaju dekonstruisati, sta ce ostati?

Globalna rodna disforija?
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27592 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Niemand wrote: 22/06/2022 21:10 Ako je ovo rod:
Gender refers to the characteristics of women, men, klix and boys that are socially constructed. This includes norms, behaviours and roles associated with being a woman, man, girl or boy, as well as relationships with each other. As a social construct, gender varies from society to society and can change over time.
i ako je ovo rodna disforija:
Gender dysphoria (GD) is the distress a person feels due to a mismatch between their gender identity—their personal sense of their own gender—and their sex assigned at birth. The diagnostic label gender identity disorder (GID) was used until 2013 with the release of the diagnostic manual DSM-5. The condition was renamed to remove the stigma associated with the term disorder.
i ako se te rodne uloge, koje cine rod, trebaju dekonstruisati, sta ce ostati?

Globalna rodna disforija?
Ali iz kojih pozicija dolaze te definicije? :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27593 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

konoplja wrote: 22/06/2022 21:19
Ali iz kojih pozicija dolaze te definicije? :D
:D :lol:
Seawolf
Posts: 7764
Joined: 14/06/2012 22:59

#27594 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

konoplja wrote: 22/06/2022 20:39
Seawolf wrote: 22/06/2022 20:29
Ali i sa Swyer sindromom i sa tim kareotipom (XY), SRY gen je na Y hromosomu, samo ne funkcioniše ispravno.

Zbog toga takva osoba može imati neispravno razvijene sekundarne spolne karakteristike i reproduktivne organe koji su neka kombinacija muških i ženskih organa.

Jer SRY gen nije ništa drugo nego gen čiji je zadatak kada ispravno funkcioniše, da reguliše formiranje testisa i da spriječi formiranje materice.

Dakle osoba sa XY kareotipom i sa Swyer sindromom, nikako nije osoba ženskog spola.

Možda nije ni muškog, ali ženskog nije sigurno.
Za boldirano nisam siguran. Zato sam ranije napisao da se SRY prebaci na X umjesto da ostane na Y. Kako to tacno funkcionira ne znam, ali mozemo provjeriti.
Tako da, zato sto se prebaci na X, ne aktivira se i zbog toga ne dolazi do formiranja puni funkcionalni testisa.
Po onome sto sam ja citao osoba sa Swyer sindromom se smatra kao osoba zenskog spola bez obzira na to sto nema zenski genetski spol.
Meni se čini da si ti ovdje nešto malo pobrkao.

Naime, ovo sa prebacivanjem SRY gena sa Y hromosoma na X hromosom, nije Swyer sindrom, nego je nešto što se naziva 46,XX testicular disorder of sex development

I u slučaju tog poremećaja, ne radi se o preseljenju SRY gena sa Y hromosoma na X hromosom osobe koja ima taj poremećaj, nego o preseljenju SRY gena na X hromosom koji završi u spermatozoidu oca te osobe.

Oplodnjom jajne ćelije takvim spermatozoidom (kod kojeg je X hromosom kontaminiran SRY genom), nastaje osoba koja ima XX kareotip (ženski), ali ima i SRY gen koji učestvuje u definisanju spolnih karakteristika (muških) te osobe:
46,XX testicular disorder of sex development

Changes affecting the SRY gene have been found to cause 46,XX testicular disorder of sex development. Individuals with this condition have a female-typical chromosome pattern (46,XX karyotype) but develop male sex characteristics, including testes, though they may be small and undescended.

In most individuals with 46,XX testicular disorder of sex development, the condition results from an abnormal exchange of genetic material (translocation) between the Y chromosome and another chromosome, most often the X chromosome. This exchange occurs as a random event during the formation of sperm cells in the affected person's father. In this disorder, the SRY gene (which is on the Y chromosome) is misplaced, almost always onto an X chromosome. A fetus with an X chromosome that carries the SRY gene will develop male sex characteristics despite not having a Y chromosome.
User avatar
dale cooper
Posts: 28493
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27595 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 22/06/2022 19:38
dale cooper wrote: 22/06/2022 19:34

I odbacuješ? Zato što je po tebi nepomirljivo sa tvojom istinom? Izgleda mi kao kolosalan gubitak vremena ako se ništa korisno nije izvuklo
iz svega toga. :|

Kakvih problema? Ti si ta koja je vazda svađalački raspoložena. :|
Pa sta mislis zasto citam i razmisljam o bitcoinu, ako ga odbacujem? Ili, sta znam, zasto je recimo bloo uopste moderator na religiji ako je ateista, odbacuje religiju jel?
Pa ne znam, reci mi ti zašto?

Ne zalazim na religiju često, ali Bloo je uvijek bila voljna za otvoren razgovor i razmjenu ideja. Pa čak možda i da se složi sa nekim
aspektima za koje smatra da su dobri i u skladu su sa njenim pogledima na život i svijet.
Niemand wrote: 22/06/2022 20:17 @dale cooper

Kad vec nemas nikakav problem sa mnom, a nesto ne odgovaras, pretpostavljam da si samo zauzet ispitujuci ateiste zasto se zanimaju za religiju ako je vec odbacuju, ili mozda propitkujes pozicije sa kojih ova i ona feministkinja nastupa.

Posteno. Jer ti nemas nikakav problem sa mnom, jel.

Helem,

:kakoste:
Pa mogu i ja otići na kafu i odmoriti i od tebe i od foruma. :D
no_sikiriki
Posts: 17431
Joined: 11/12/2012 13:21

#27596 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

dale cooper wrote: 22/06/2022 22:18 Pa mogu i ja otići na kafu i odmoriti i od tebe i od foruma. :D
Priorities mate, priorities. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28493
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27597 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

no_sikiriki wrote: 22/06/2022 22:22
dale cooper wrote: 22/06/2022 22:18 Pa mogu i ja otići na kafu i odmoriti i od tebe i od foruma. :D
Priorities mate, priorities. :mrgreen:
Ne smije forum ispaštati? :lol: :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 17431
Joined: 11/12/2012 13:21

#27598 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

dale cooper wrote: 22/06/2022 22:32
no_sikiriki wrote: 22/06/2022 22:22

Priorities mate, priorities. :mrgreen:
Ne smije forum ispaštati? :lol: :mrgreen:
Još pitaš! :nene:
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27599 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Seawolf wrote: 22/06/2022 21:43
konoplja wrote: 22/06/2022 20:39

Za boldirano nisam siguran. Zato sam ranije napisao da se SRY prebaci na X umjesto da ostane na Y. Kako to tacno funkcionira ne znam, ali mozemo provjeriti.
Tako da, zato sto se prebaci na X, ne aktivira se i zbog toga ne dolazi do formiranja puni funkcionalni testisa.
Po onome sto sam ja citao osoba sa Swyer sindromom se smatra kao osoba zenskog spola bez obzira na to sto nema zenski genetski spol.
Meni se čini da si ti ovdje nešto malo pobrkao.

Naime, ovo sa prebacivanjem SRY gena sa Y hromosoma na X hromosom, nije Swyer sindrom, nego je nešto što se naziva 46,XX testicular disorder of sex development

I u slučaju tog poremećaja, ne radi se o preseljenju SRY gena sa Y hromosoma na X hromosom osobe koja ima taj poremećaj, nego o preseljenju SRY gena na X hromosom koji završi u spermatozoidu oca te osobe.

Oplodnjom jajne ćelije takvim spermatozoidom (kod kojeg je X hromosom kontaminiran SRY genom), nastaje osoba koja ima XX kareotip (ženski), ali ima i SRY gen koji učestvuje u definisanju spolnih karakteristika (muških) te osobe:
46,XX testicular disorder of sex development

Changes affecting the SRY gene have been found to cause 46,XX testicular disorder of sex development. Individuals with this condition have a female-typical chromosome pattern (46,XX karyotype) but develop male sex characteristics, including testes, though they may be small and undescended.

In most individuals with 46,XX testicular disorder of sex development, the condition results from an abnormal exchange of genetic material (translocation) between the Y chromosome and another chromosome, most often the X chromosome. This exchange occurs as a random event during the formation of sperm cells in the affected person's father. In this disorder, the SRY gene (which is on the Y chromosome) is misplaced, almost always onto an X chromosome. A fetus with an X chromosome that carries the SRY gene will develop male sex characteristics despite not having a Y chromosome.
Da da u pravu si. Ponavljao sam gradivo izmedu postova. Super covjece, sad cu sigurno zapamtiti ovo. :thumbup:
Znaci, u Swyera ne dolazi do aktivacije SRY gena, ako cemo najprostije govoreci.
Bio sam u pravu, doduse, kada sam napisao zenski fenotip sa muskim kromosomima.

Dakle, posto je meni izgledalo da ti spol odredujes iskljucivo prema kromosomskom paru, pitanje je kojeg je spola osoba sa Swyerom i 46,XX testicular disorder koja razvije muske spolne karakteristike bez Y kromosoma? Napisao si da osoba sa Swyerom mozda nije ni muskog, ali zenskog nije sigurno.
Znaci da negiras da je spol binaran. Ne, ovo je EDIT - bolje reci da mozda nisi siguran da je binaran.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27600 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

dale cooper wrote: 22/06/2022 22:18
Niemand wrote: 22/06/2022 19:38

Pa sta mislis zasto citam i razmisljam o bitcoinu, ako ga odbacujem? Ili, sta znam, zasto je recimo bloo uopste moderator na religiji ako je ateista, odbacuje religiju jel?
Pa ne znam, reci mi ti zašto?

Ne zalazim na religiju često, ali Bloo je uvijek bila voljna za otvoren razgovor i razmjenu ideja. Pa čak možda i da se složi sa nekim
aspektima za koje smatra da su dobri i u skladu su sa njenim pogledima na život i svijet.
Niemand wrote: 22/06/2022 20:17 @dale cooper

Kad vec nemas nikakav problem sa mnom, a nesto ne odgovaras, pretpostavljam da si samo zauzet ispitujuci ateiste zasto se zanimaju za religiju ako je vec odbacuju, ili mozda propitkujes pozicije sa kojih ova i ona feministkinja nastupa.

Posteno. Jer ti nemas nikakav problem sa mnom, jel.

Helem,

:kakoste:
Pa mogu i ja otići na kafu i odmoriti i od tebe i od foruma. :D
Eto vidis, kao sto ateiste interesuje religija koju odbacuju, jer jel, citaju, razmisljaju, propitkuju, tako i mene interesuju feminizam i postmodernizam, koje odbacujem, jer jel, citam, razmisljam, propitkujem.

A posto ti vec nemas problem sa mnom, nego onako pitas, valjda jer ti nekako nije palo napamet do sad da ljudi tako citaju, razmisljaju i propitkuju i o onim stvarima koje odbacuju, kao sto eto ateisti sa religijom rade, kontam da sigurno ispitujes sad i njih zasto se interesuju za religiju jer je tebi to dangubljenje, ako vec odbacuju:
I odbacuješ? Zato što je po tebi nepomirljivo sa tvojom istinom? Izgleda mi kao kolosalan gubitak vremena ako se ništa korisno nije izvuklo
iz svega toga.
A vjerujem da ces ispitati i pozicije sa kojih feministkinje nastupaju. Kad su ti vec pozicije bitne, i naravno, nemas problem sa mnom, nego ti to onako, sto bi se reklo.
Post Reply