Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
denis1212
Posts: 871
Joined: 16/02/2014 18:27

#7926 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by denis1212 »

Strah zbog poskupljenja osnovnih zivotnih namirnica, energenata i sl. Dosta ljudi je pokupovalo stanove misleci da ce ih lagano izdavati ali izgleda nista od toga. Dosta dijaspore je u strahu sa postojecom situacijom, ukrajinci su nagrnuli prema zapadu jeftina radna snaga. Cujem da ih sad u Njemackoj klepaju dodatno po usima neki namet od 50-100e za pomoc izbjeglicama. Stanovi im zjape po Sarajevu skupljaju prasinu...Sta znam ove trenutne cijene po Sarajevu premasuju svaku zdravu pamet i logiku. Realno Sarajevo je rupcaga jedna u odnosu na Bg i Zg a cijene skoro pa izjednacene :-/
moee
Posts: 1380
Joined: 07/06/2011 10:44

#7927 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moee »

denis1212 wrote: 16/06/2022 17:40 Strah zbog poskupljenja osnovnih zivotnih namirnica, energenata i sl. Dosta ljudi je pokupovalo stanove misleci da ce ih lagano izdavati ali izgleda nista od toga. Dosta dijaspore je u strahu sa postojecom situacijom, ukrajinci su nagrnuli prema zapadu jeftina radna snaga. Cujem da ih sad u Njemackoj klepaju dodatno po usima neki namet od 50-100e za pomoc izbjeglicama. Stanovi im zjape po Sarajevu skupljaju prasinu...Sta znam ove trenutne cijene po Sarajevu premasuju svaku zdravu pamet i logiku. Realno Sarajevo je rupcaga jedna u odnosu na Bg i Zg a cijene skoro pa izjednacene :-/
Ako u svijetu padnu cijene, past će i kod nas. Malo vjerovatno. Stanovi u Zg su prije 5 god bili skuplji nego danas u Sarajevu. Znam osobu koja je tad plaćala 2.200 €/m2. Za te pare danas u Sa kupuješ gdje želiš. Za to vrijeme, cijene stanova su otišle minimalno 50% na gore.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#7928 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by geralt »

Dzaba se tjesite, kad rastu cijene svega, rasce i cijene nekretnina. Evo podataka iz zadnjeg globalnog perioda visoke inflacije:

Image

Lokalno trziste nekretnina u Sarajevu nije balon. Balon bi bio kad bi sad neko napravio 100 000 stambenih jedinica i pokusavao vjestacki odrzavati cijenu iako nema toliko kupaca. A ovdje novih nekretnina ima tako malo, da koliko god da padne broj kupaca, opet ce biti veci od broja prodavaca.
neki
Posts: 6634
Joined: 17/02/2005 07:57

#7929 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

denis1212 wrote: 16/06/2022 17:26 Drugarice i drugari, kakvo je Vaše mišljenje ima li šanse da cijene kvadrata u novogradnji/starogradnji padnu?

Kamate su počele da divljaju prema gore, hiperinflacija, strah ljudi da ulažu u nekretnine...Da li bi to moglo konačno značiti da će se na tržištu konačno desiti neke promjene tj. da će biti više stanova u ponudi nego što će ljudi tražiti?

Interesuje me vaše mišljenje na ovu temu. Može li ovaj balon cijena nekretnina koji se puše još od 2014 godine konačno roknuti?
Osnova na kojoj donosiš svoje zaključke ti je pogrešna, nije ovo nikakav balon cijena.. Nekretnine kod nas su još uvijek značajno ispod realne cijene
noviclan
Posts: 10807
Joined: 31/10/2013 06:48

#7930 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by noviclan »

Haris.ba wrote: 03/06/2022 12:29 Sinoc je na Stupu danfalo sa farme krava. Navedu li to u prospektu?
Nije povoljan vjetar puhao
denis1212
Posts: 871
Joined: 16/02/2014 18:27

#7931 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by denis1212 »

geralt wrote: 16/06/2022 19:15 Dzaba se tjesite, kad rastu cijene svega, rasce i cijene nekretnina. Evo podataka iz zadnjeg globalnog perioda visoke inflacije:

Image

Lokalno trziste nekretnina u Sarajevu nije balon. Balon bi bio kad bi sad neko napravio 100 000 stambenih jedinica i pokusavao vjestacki odrzavati cijenu iako nema toliko kupaca. A ovdje novih nekretnina ima tako malo, da koliko god da padne broj kupaca, opet ce biti veci od broja prodavaca.
Provjereno znam da agencije za nekretnine kupuju sve sto valja prije nego sto uopste dodje na trziste i poslije formiraju svoje cijene. Pored toga njihovi "strucnjaci" prodavcima govore to vam vrijedi toliko na trzistu (naravno to je uvijek 30%-40% vise od realne cijene. Zasto? Pa veca cijena znaci vise novca u njihovim djepovima zna se da agencije uzimaju 3-5% od cijene prodate nekretnine. Dakle, oni imaju veliki uticaj na kretanje trzisnih cijena nekretnina. Osim njih dijaspora je znacajan cimbenik ovih nenormalnih cijena.

Ako imamo rast kamatnih stopa na globalnom nivou to se mora odraziti i na nase trziste. Vece kamatne stope znace i gubitak zainteresovanosti za kupovinu nekretnina obicnih ljudi koji kupovinu finansiraju preko kredita. Kod nas plate stagniraju ili cak idu prema dole, a kamate rastu. Znaci obican covjek treba da plati 200.000 i plus 100.000 kamate na 30-40 godina za nekretninu od 50-60m2 sa platom od 1000-1200. Mislim da ova situacija izbija 40% trzista onih obicnih ljudih koji preko kredita kupuju stanove. Pa povoljnije im je 30-40 godina placati kiriju od 300km u Sarajevu jer su to te kamate koje bi platili bankama da dignu kredit po nepovoljnim kamatnim stopama uzimajuci u obzir trenutne astronomske cijene stanova.

Dijapsora gubi interes za kupovinu nekretnina jer je nastupila hiperinflacija na zapadu cijene osnovnih zivotnih resursa idu gore. Znaci oni bi mogli da budu odstranjeni sa naseg trzista kao bitan faktor koji je uzrokovao ove brutalne cijene nekretnina. Mislim da ce oni ustedjevinu sad ipak drzati na sigurnome za nedaj Boze. Posebno ako imamo na umu da je njih strah rata jer su od rata i pobjegli odavde i onda nastupa taj seljacki mentalitet cuvanja zive love uza se za nedaj Boze ratnih desavanja.

Ostaju onda samo ovi lokalni narkodileri i kriminalci koji se rjesavaju zive love kupovinom nekretnina.

Dakle, prema nekom mome misljenju (naglasavam moje subjektivno misljenje) ako bi trenutna situacija izbila 60% potencijalnih kupaca sa trzista mislim da to moze uzdrmati trziste nekretnina znacajno u narednih godinu dana u Sarajevu.

Obzirom da ovdje ima dosta "strucnjaka" koji ne uvazavaju drugacije misljenje od njihovog, zamolio bih da se suzdrze od omalovazavanja jer naglasavam ovo je moje subjektivno misljenje. Naravno niko ne moze znati sta ce se desiti jer da znamo ne bi ni bili ovdje na forumu :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#7932 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dope_Man »

Haris.ba wrote: 03/06/2022 11:20 https://www.klix.ba/biznis/nina-stan-ob ... /220602030

Image

Parkic, igraliste za djecu? Gluho bilo zeleni pojas za drvece oko zgrade...

Jedna klupa ispred sljunka i mini zardinjera....

Zgrade na U jesu dobro rjesenje u nekim stvarima, ali ovo je katastrofa.
Znam lika koji je tu kupio, zidovi ravni kao da je slijep covjek zidao. Namucio se dobro da ormarima po mjeri pokusa sam od sebe sakriti koliko.je lose, a cijena nerealna s obzirom gjde je zgrada.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#7933 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by geralt »

denis1212 wrote: 16/06/2022 20:25 Provjereno znam da agencije za nekretnine kupuju sve sto valja prije nego sto uopste dodje na trziste i poslije formiraju svoje cijene. Pored toga njihovi "strucnjaci" prodavcima govore to vam vrijedi toliko na trzistu (naravno to je uvijek 30%-40% vise od realne cijene. Zasto? Pa veca cijena znaci vise novca u njihovim djepovima zna se da agencije uzimaju 3-5% od cijene prodate nekretnine. Dakle, oni imaju veliki uticaj na kretanje trzisnih cijena nekretnina. Osim njih dijaspora je znacajan cimbenik ovih nenormalnih cijena.

Ako imamo rast kamatnih stopa na globalnom nivou to se mora odraziti i na nase trziste. Vece kamatne stope znace i gubitak zainteresovanosti za kupovinu nekretnina obicnih ljudi koji kupovinu finansiraju preko kredita. Kod nas plate stagniraju ili cak idu prema dole, a kamate rastu. Znaci obican covjek treba da plati 200.000 i plus 100.000 kamate na 30-40 godina za nekretninu od 50-60m2 sa platom od 1000-1200. Mislim da ova situacija izbija 40% trzista onih obicnih ljudih koji preko kredita kupuju stanove. Pa povoljnije im je 30-40 godina placati kiriju od 300km u Sarajevu jer su to te kamate koje bi platili bankama da dignu kredit po nepovoljnim kamatnim stopama uzimajuci u obzir trenutne astronomske cijene stanova.

Dijapsora gubi interes za kupovinu nekretnina jer je nastupila hiperinflacija na zapadu cijene osnovnih zivotnih resursa idu gore. Znaci oni bi mogli da budu odstranjeni sa naseg trzista kao bitan faktor koji je uzrokovao ove brutalne cijene nekretnina. Mislim da ce oni ustedjevinu sad ipak drzati na sigurnome za nedaj Boze. Posebno ako imamo na umu da je njih strah rata jer su od rata i pobjegli odavde i onda nastupa taj seljacki mentalitet cuvanja zive love uza se za nedaj Boze ratnih desavanja.

Ostaju onda samo ovi lokalni narkodileri i kriminalci koji se rjesavaju zive love kupovinom nekretnina.

Dakle, prema nekom mome misljenju (naglasavam moje subjektivno misljenje) ako bi trenutna situacija izbila 60% potencijalnih kupaca sa trzista mislim da to moze uzdrmati trziste nekretnina znacajno u narednih godinu dana u Sarajevu.

Obzirom da ovdje ima dosta "strucnjaka" koji ne uvazavaju drugacije misljenje od njihovog, zamolio bih da se suzdrze od omalovazavanja jer naglasavam ovo je moje subjektivno misljenje. Naravno niko ne moze znati sta ce se desiti jer da znamo ne bi ni bili ovdje na forumu :)
Izmedju nekretnine i ostalih vidova ulaganja kao sto su dionice ili zlato/kriptovalute postoji ogromna razlika, a to je da je nekretnina osnovna ljudska potreba. Covjeku treba krov nad glavom jednako koliko mu treba hrana i voda. A u nasoj kulturi je duboko usadjena potreba za posjedovanjem kuce/zemlje/u moderno doba stana, i zelja da se izbjegne "punjenje dzepa drugome", tj. placanje kirije.

Tacno je da pojedinac sa 1000-1200 platom nece kupiti stan, ali bracni par sa kombinovanim primanjima od 3000-4000 i dalje hoce. A takvih je u Sarajevu puno vise nego sto mislis. I varas se da plate stagniraju ili idu dole. I one rastu i ovdje i na zapadu - ne svima i ne u jednakoj mjeri, ali dovoljno da se odrzi potraznja.

I da, niko ne zna sta ce se desiti, ali se moze dati prilicno realna procjena na osnovu kombinacije ranijih slicnih slucajeva u historiji, i poznavanja ekonomskih zakona trzista u kapitalizmu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#7934 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Dope_Man wrote: 16/06/2022 20:30
Haris.ba wrote: 03/06/2022 11:20 https://www.klix.ba/biznis/nina-stan-ob ... /220602030

Image

Parkic, igraliste za djecu? Gluho bilo zeleni pojas za drvece oko zgrade...

Jedna klupa ispred sljunka i mini zardinjera....

Zgrade na U jesu dobro rjesenje u nekim stvarima, ali ovo je katastrofa.
Znam lika koji je tu kupio, zidovi ravni kao da je slijep covjek zidao. Namucio se dobro da ormarima po mjeri pokusa sam od sebe sakriti koliko.je lose, a cijena nerealna s obzirom gjde je zgrada.
Koliko je kvadrat?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#7935 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dope_Man »

Haris.ba wrote: 16/06/2022 20:42
Dope_Man wrote: 16/06/2022 20:30

Znam lika koji je tu kupio, zidovi ravni kao da je slijep covjek zidao. Namucio se dobro da ormarima po mjeri pokusa sam od sebe sakriti koliko.je lose, a cijena nerealna s obzirom gjde je zgrada.
Koliko je kvadrat?
Imas na linku tu cijene, bas gledam njegov stan dodje, sa tim snizenjem koje reklamiraju, preko 2500, bez snizenja skoro oko 2800. On je "davno" uzeo pa je tad platio malo ispod 2, mislim ~1900. Smece stanovi.
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7936 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

Haris.ba wrote: 03/06/2022 11:20 https://www.klix.ba/biznis/nina-stan-ob ... /220602030

Image

Parkic, igraliste za djecu? Gluho bilo zeleni pojas za drvece oko zgrade...

Jedna klupa ispred sljunka i mini zardinjera....

Zgrade na U jesu dobro rjesenje u nekim stvarima, ali ovo je katastrofa.
Jaoj vidim ovo je odmah iza karmela vidi se crkveni toranj
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65593
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7937 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote: 16/06/2022 23:12
Haris.ba wrote: 03/06/2022 11:20 https://www.klix.ba/biznis/nina-stan-ob ... /220602030

Image

Parkic, igraliste za djecu? Gluho bilo zeleni pojas za drvece oko zgrade...

Jedna klupa ispred sljunka i mini zardinjera....

Zgrade na U jesu dobro rjesenje u nekim stvarima, ali ovo je katastrofa.
Jaoj vidim ovo je odmah iza karmela vidi se crkveni toranj
Onaj cudni, ruke drze kuglu...
User avatar
Truba
Posts: 81195
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7938 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

To je realno
Predaleko od svega
skaut_83
Posts: 100
Joined: 12/09/2011 22:42

#7939 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by skaut_83 »

Zna li neko koja će biti cijena stanova u novoj Tibrinoj zgradi kod Grasa na Otoci?
User avatar
sime_cipol
Posts: 15988
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7940 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sime_cipol »

skaut_83 wrote: 23/06/2022 13:28 Zna li neko koja će biti cijena stanova u novoj Tibrinoj zgradi kod Grasa na Otoci?
Pisao sam na drugoj temi, rodjak se raspitivao preko nekih ljudi koji su bliski Brajkovicima. Rekli mu 4000 KM/m².
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7941 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _Reds_ »

Ko je vlasnik ovog nina stana uopće ?
skaut_83
Posts: 100
Joined: 12/09/2011 22:42

#7942 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by skaut_83 »

sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:30
skaut_83 wrote: 23/06/2022 13:28 Zna li neko koja će biti cijena stanova u novoj Tibrinoj zgradi kod Grasa na Otoci?
Pisao sam na drugoj temi, rodjak se raspitivao preko nekih ljudi koji su bliski Brajkovicima. Rekli mu 4000 KM/m².
4000 :shock: :? Hvala na odgovoru...
User avatar
mk ultra
Posts: 19236
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7943 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

cemal šped, meni često ne vjeruju ali u ovoj državi svaka "uspješna" firma je krenula od malog kamiončiča i vožnje:
- drva
- šljunka
- blok
- armatura
- paljena žica
- uzengije
- ekser
- daCka
- ugalj
- tampon

nadam se da nisam nijednu esenciju zaboravio, ako jesam izvinjavam se svim prevoznicima :lol:

penny, zeka komerc, muhići, hifa nije vozila esencije sa spiska... deco polažite CE i kupujte kamion :skoljka:
User avatar
sime_cipol
Posts: 15988
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7944 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sime_cipol »

mk ultra wrote: 23/06/2022 13:38 cemal šped, meni često ne vjeruju ali u ovoj državi svaka "uspješna" firma je krenula od malog kamiončiča i vožnje:
- drva
- šljunka
- blok
- armatura
- paljena žica
- uzengije
- ekser
- daCka
- ugalj
- tampon

nadam se da nisam nijednu esenciju zaboravio, ako jesam izvinjavam se svim prevoznicima :lol:

penny, zeka komerc, muhići, hifa nije vozila esencije sa spiska... deco polažite CE i kupujte kamion :skoljka:
Zenin dajdza krenuo sa kamioncicem. Sad ima kamenolom, separaciju, betonaru, 40 kamiona, 5 bagera, 50 zaposlenih :skoljka:
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#7945 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by black »

_BataZiv_0809 wrote: 16/06/2022 23:15
Black swan wrote: 16/06/2022 23:12
Jaoj vidim ovo je odmah iza karmela vidi se crkveni toranj
Onaj cudni, ruke drze kuglu...
blago receno uzas, sobe kao isposnicke, vagon stajl, koliko se vidi puno stanova po spratu k'o u hotelu, hodnik uzan, zaglavio bi sve dok uneses nesto vece...
aka Enki
Posts: 87
Joined: 29/04/2021 13:30

#7946 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by aka Enki »

mk ultra wrote: 23/06/2022 13:38 cemal šped, meni često ne vjeruju ali u ovoj državi svaka "uspješna" firma je krenula od malog kamiončiča i vožnje:
- drva
- šljunka
- blok
- armatura
- paljena žica
- uzengije
- ekser
- daCka
- ugalj
- tampon

nadam se da nisam nijednu esenciju zaboravio, ako jesam izvinjavam se svim prevoznicima :lol:

penny, zeka komerc, muhići, hifa nije vozila esencije sa spiska... deco polažite CE i kupujte kamion :skoljka:

na listi ti fali humanitarna pomoc i naravno prisni odnosi sa politikom, najcesce sa SDA
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7947 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by liaar »

_Reds_ wrote: 23/06/2022 13:33 Ko je vlasnik ovog nina stana uopće ?
Cemal Šped, muljatori ukratko.

papiri su ok, 1/1 i sve na vrijeme, samo odnos prema tebi nakon kupovine mrka kapa.

A da ne pričam o cijenama. U mojoj zgradi ima još 1 stan na prodaju, ja platio kvadrat 1900 KM prije 4 godine. Sad u istoj zgradi taj jedan stan što je ostao, kvadrat oko 3100 KM
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#7948 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dimu1927 »

skaut_83 wrote: 23/06/2022 13:36
sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:30

Pisao sam na drugoj temi, rodjak se raspitivao preko nekih ljudi koji su bliski Brajkovicima. Rekli mu 4000 KM/m².
4000 :shock: :? Hvala na odgovoru...

skocile su cijene, i u Bulevaru na stupu su 3500-4000, a tu na otoci moze biti samo jos skuplje
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7949 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _Reds_ »

liaar wrote: 23/06/2022 13:58
_Reds_ wrote: 23/06/2022 13:33 Ko je vlasnik ovog nina stana uopće ?
Cemal Šped, muljatori ukratko.

papiri su ok, 1/1 i sve na vrijeme, samo odnos prema tebi nakon kupovine mrka kapa.

A da ne pričam o cijenama. U mojoj zgradi ima još 1 stan na prodaju, ja platio kvadrat 1900 KM prije 4 godine. Sad u istoj zgradi taj jedan stan što je ostao, kvadrat oko 3100 KM
Ko stoji iza toga, ko je glavni gazda ?
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7950 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by liaar »

Piše vlasnik Husein Avdić, ali mislim da je to samo na papiru. 2 brata su meni bila kontakt oko stana, Edin i ovaj drugi, ne znam im prezimena napamet.

Evo nađoh, moguće da je drugi brat Husein. ovaj što sam se ja sa njim ganjao je Edin.

Probao prosuti šuplju da umjesto da platimo stan 79.000 KM tad, da platimo 69.000 a njemu da damo 5.000€ na ruke. Valjda vidio dedu sa mnom pa mislio zajebat. Doduše dedo popušio fazon, jedva mu objasnili da isto plaća stan :D
Post Reply