1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#526 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

nineinchnails wrote: 13/05/2022 11:02 http://www.institut-genocid.unsa.ba/pdf ... di%201.pdf

Publikacija navodi konkretne podatke o 524 ubijena sarajevska djeteta.
Istraživanje je završeno 2010 godine, s tim da je naglašeno da to nisu konačni podaci.
1601 je tek broj naveden prema podacima medicinskih ustanova.
Puhalo je napadački nastupio i stoga ga osuđujem. Međutim, vrijeme je da se ova priča privede kraju i ustanovi konačna lista po uzoru na rezultate istraživanja iz 2010 godine.
Negdje sam pročitao da su sakupljeni podaci do sada za oko 1300 djece. Po tome, istraživanje završeno 2010 je tek ovlaš urađen posao ili je brojka stvarno pogrešna.
Obratiti pažnju da se tu nalaze i djeca koja su indirektno nastradala - umrla npr. zbog neukazivanja liječničke pomoći i sl.

Navedeno je to u tom istraživanju.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#527 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

mali jomu wrote: 13/05/2022 10:58
Project Lucian wrote: 13/05/2022 10:51 Pa jel ta SDA u Sarajevu išta radila osim krađe budžetskih para i šikaniranja opozicije.

A ko nije krao i sikanirao...?
Onaj ko nije immao vlast nije mogao krasti i šikanirati. Treba nama još Puhala, malo je ovaj jedan.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#528 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:25 Puhalo tek kad je napadački postupio zeleni smradovi su se digli da nešto urade, do tada su landohanili na 1601 neprovjereno ubijenom djetetu. Da nije žalosno bilo bi smiješno.
Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:29 Onaj ko nije immao vlast nije mogao krasti i šikanirati. Treba nama još Puhala, malo je ovaj jedan.

Pa ja, samo su jedni na vlasti a drugi nisu... gdje su ovi drugi koji nisu na vlasti?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#529 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Ima ovo sto pise ovaj...




... da bi se utvrdilo da je ubijeno ijedno dijete u Sarajevu,moraju se, prvo, optužiti oni koji su pucali po Sarajevu. Tužilaštvo ih mora izvesti pred nadležni sud i prezentirati dokaze o ubijenoj djeci. Te dokaze ne prikupljaju roditelji i udruženja roditelja. Roditelji mogu biti samo svjedoci. I to je sve.


https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/24 ... banic.html
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#530 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

mali jomu wrote: 13/05/2022 11:35
Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:25 Puhalo tek kad je napadački postupio zeleni smradovi su se digli da nešto urade, do tada su landohanili na 1601 neprovjereno ubijenom djetetu. Da nije žalosno bilo bi smiješno.
Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:29 Onaj ko nije immao vlast nije mogao krasti i šikanirati. Treba nama još Puhala, malo je ovaj jedan.

Pa ja, samo su jedni na vlasti a drugi nisu... gdje su ovi drugi koji nisu na vlasti?
Jel ti to mene zajebavaš? SDA je od 1990 konstantno u vlasti do dana današnjeg, nije se desio period kada nisu bili na vlasti na federalnom i državnom nivou i u većini kantona, tamo gdje SDA ne vlada sve žrtve su pobrojane imenom i oprezimenom uključujući i moje selo. Tamo gdje zeleni orkovi vladaju vidimo rezultat bave se imaginarnim brojevima, mislim ne čudi me to jer mi imao i imaginarni autoput, imamo imaginarnu željeznicu, imaginarnu reviziju tužbe protiv Srbije, sve nam je imaginarno pa i država je imaginarna, i džamije su imaginarno pune, jer u stvari one su prazne a pune se smao bajramima i kad je džuma (i to je upitno), trebaju sebi predit ime u imaginarna SDA orkovska banda profitera i lopova. Mnogo bolje im pristaaje.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#531 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:40
Jel ti to mene zajebavaš? SDA je od 1990 konstantno u vlasti do dana današnjeg, nije se desio period kada nisu bili na vlasti na federalnom i državnom nivou i u većini kantona, tamo gdje SDA ne vlada sve žrtve su pobrojane imenom i oprezimenom uključujući i moje selo. Tamo gdje zeleni orkovi vladaju vidimo rezultat bave se imaginarnim brojevima, mislim ne čudi me to jer mi imao i imaginarni autoput, imamo imaginarnu željeznicu, imaginarnu reviziju tužbe protiv Srbije, sve nam je imaginarno pa i država je imaginarna, i džamije su imaginarno pune, jer u stvari one su prazne a pune se smao bajramima i kad je džuma (i to je upitno), trebaju sebi predit ime u imaginarna SDA orkovska banda profitera i lopova. Mnogo bolje im pristaaje.

GDJE SU DRUGI KOJI NISU NA VLASTI, PROCITAJ PONOVO....
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#532 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Uh, nisam stavio upitnik, eto sami ga stavite gdje vam pase... :mrgreen:
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#533 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

mali jomu wrote: 13/05/2022 11:42
Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:40
Jel ti to mene zajebavaš? SDA je od 1990 konstantno u vlasti do dana današnjeg, nije se desio period kada nisu bili na vlasti na federalnom i državnom nivou i u većini kantona, tamo gdje SDA ne vlada sve žrtve su pobrojane imenom i oprezimenom uključujući i moje selo. Tamo gdje zeleni orkovi vladaju vidimo rezultat bave se imaginarnim brojevima, mislim ne čudi me to jer mi imao i imaginarni autoput, imamo imaginarnu željeznicu, imaginarnu reviziju tužbe protiv Srbije, sve nam je imaginarno pa i država je imaginarna, i džamije su imaginarno pune, jer u stvari one su prazne a pune se smao bajramima i kad je džuma (i to je upitno), trebaju sebi predit ime u imaginarna SDA orkovska banda profitera i lopova. Mnogo bolje im pristaaje.

GDJE SU DRUGI KOJI NISU NA VLASTI, PROCITAJ PONOVO....
Šikanirani od strane ovih na vlasti (čitaj SDA), ti pročitaj ponovo.
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#534 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Suzie Q »

mali jomu wrote: 13/05/2022 11:37 Ima ovo sto pise ovaj...


... da bi se utvrdilo da je ubijeno ijedno dijete u Sarajevu,moraju se, prvo, optužiti oni koji su pucali po Sarajevu. Tužilaštvo ih mora izvesti pred nadležni sud i prezentirati dokaze o ubijenoj djeci. Te dokaze ne prikupljaju roditelji i udruženja roditelja. Roditelji mogu biti samo svjedoci. I to je sve.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/24 ... banic.html
Odlican tekst. Dakle do sada se u ovom slucaju ispostavilo sljedece:

- nikada nije podignuta niti jedna optuznica, niti postoji presuda za ubojstvo djece
- nikada nije utvrdjeno koliko djece je smrtno stradalo s podacima o mjestu, uzroku, imenu i prezimenu...
- Institut za istrazivanje zlocina u Kantonu Sarajevo imao je na raspolaganju budzetska 33,8 miliona KM za 26 godina i nisu utvrdili stvarno stanje
- svi koji su pokusali nesto napraviti na ovu temu su degradirani
- temom se javno bave ljudi iz kulturno-drustvenog miljea, svi bivsi i sadasnji (vojno) politicki akteri sute

nastavite niz...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#535 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:56 Šikanirani od strane ovih na vlasti (čitaj SDA), ti pročitaj ponovo.
Procitao sam 4 puta, samo nisam skontao ko koga nije sikanirao..

opet sam zaboravio upitnik, eto stavi ga gdje hoces :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#536 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Suzie Q wrote: 13/05/2022 11:59
Odlican tekst. Dakle do sada se u ovom slucaju ispostavilo sljedece:

- nikada nije podignuta niti jedna optuznica, niti postoji presuda za ubojstvo djece
- nikada nije utvrdjeno koliko djece je smrtno stradalo s podacima o mjestu, uzroku, imenu i prezimenu...
- Institut za istrazivanje zlocina u Kantonu Sarajevo imao je na raspolaganju budzetska 33,8 miliona KM za 26 godina i nisu utvrdili stvarno stanje
- svi koji su pokusali nesto napraviti na ovu temu su degradirani
- temom se javno bave ljudi iz kulturno-drustvenog miljea, svi bivsi i sadasnji (vojno) politicki akteri sute

nastavite niz...
Ma niko nista, od svakog zavrzlame na hiljadu nacina...
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#537 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

mali jomu wrote: 13/05/2022 11:59
Project Lucian wrote: 13/05/2022 11:56 Šikanirani od strane ovih na vlasti (čitaj SDA), ti pročitaj ponovo.
Procitao sam 4 puta, samo nisam skontao ko koga nije sikanirao..

opet sam zaboravio upitnik, eto stavi ga gdje hoces :mrgreen:
Ovo što ti sad radiš ovdje na forumu SDA godinama radi svima nama, i onda kad se okupe na sohbetu smiju se svima nama, kao što se ti smiješ sa ovim zelenim smajlijem. Moram priznati dobro ste eutanizirali narod da možete radit šta hoćete. Congrats.
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#538 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by scarface32 »

Suzie Q wrote: 13/05/2022 11:59
mali jomu wrote: 13/05/2022 11:37 Ima ovo sto pise ovaj...


... da bi se utvrdilo da je ubijeno ijedno dijete u Sarajevu,moraju se, prvo, optužiti oni koji su pucali po Sarajevu. Tužilaštvo ih mora izvesti pred nadležni sud i prezentirati dokaze o ubijenoj djeci. Te dokaze ne prikupljaju roditelji i udruženja roditelja. Roditelji mogu biti samo svjedoci. I to je sve.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/24 ... banic.html
Odlican tekst. Dakle do sada se u ovom slucaju ispostavilo sljedece:

- nikada nije podignuta niti jedna optuznica, niti postoji presuda za ubojstvo djece
- nikada nije utvrdjeno koliko djece je smrtno stradalo s podacima o mjestu, uzroku, imenu i prezimenu...
- Institut za istrazivanje zlocina u Kantonu Sarajevo imao je na raspolaganju budzetska 33,8 miliona KM za 26 godina i nisu utvrdili stvarno stanje
- svi koji su pokusali nesto napraviti na ovu temu su degradirani
- temom se javno bave ljudi iz kulturno-drustvenog miljea, svi bivsi i sadasnji (vojno) politicki akteri sute

nastavite niz...
S tim da Puhalo godinama postavlja isto pitanje.Ove godine je ponudio lovu i svi se upalili ko kutnjaci.A sve ove godine sute ko hinje. A lova se obrce i uzima.Ma kreteni ,objesiti nekog za muda treba.Skoro 30 godina od zavrsetka rata oni jos nemaju spisak poginule djece.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#539 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Project Lucian wrote: 13/05/2022 12:06 Ovo što ti sad radiš ovdje na forumu SDA godinama radi svima nama, i onda kad se okupe na sohbetu smiju se svima nama, kao što se ti smiješ sa ovim zelenim smajlijem. Moram priznati dobro ste eutanizirali narod da možete radit šta hoćete. Congrats.

Znam, zajebano je kad ljudi sami slobodno mogu da kontaju svojom glavom...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#540 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Evo i Sidran se javio.


Jasmila, broj ubijene djece je varijabla"

“Ali je konstanta da na optuženičku klupu nije sjeo ni jedan jedini od stotina snajperista Vojske RS-a koji su tu djecu tri i po godine sistematično i sadistički ubijali. Šta je onda u tome istinski problem”, upitao je Sidran.



https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/24 ... jabla.html
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#541 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

avdo zvani malo volim Nemanju, malo ga ne volim.
User avatar
laserShow
Posts: 4051
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#542 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

Nisam do sada pisao na temu, jer je osjetljiva, ali imam jedno pitanje, koje mi se vuče po glavinakon čitanja raznih komentara.

Broj je XY (boze sacuvaj ali moram tako da se izrazim), pa neka je 1601 tačan broj. Kako su i zašto su neki protiv jasne nepristrasne revizije ovog broja kada se javljaju porodice koje kažu da njihova djeca nisu na tom spisku od 1601 dijete? Taj broj moze biti veci, moze biti manji, ali na osnovu komentara nije tačan.

Ako nema neki sluzbeni i potvrdjeni dokument, uvijek će biti predmet komentarisanja, neovisno da li treba i jeste više, ili manje.
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#543 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Suzie Q »

i sta se ima od tog sto se javio Sidran, sto se oglasila Jasmila, Avdo Avdic i sl... nista, samo su otvorili javni diskurs gdje sad polako jedni drugima odgovaraju na pitanja.

NEMA izjava visokopozicioniranih, NEMA izjava nadleznih, NEMA udruzenja ovih ili onih, NEMA svjedoka vremena, svi kolektivno sute. I zeleni i crveni i svi ostali. Vjerojatno cekaju da razni trolovi i botovi srozaju temu pa da sve padne u zaborav.

Novinari pisu kolumne. Uzmi, druze, kameru i mikrofon pa iznenadi nekoga pitanjem... cisto onako da vidimo reakciju.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#544 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

mali jomu wrote: 13/05/2022 12:59 Evo i Sidran se javio.


“Ali je konstanta da na optuženičku klupu nije sjeo ni jedan jedini od stotina snajperista Vojske RS-a koji su tu djecu tri i po godine sistematično i sadistički ubijali. Šta je onda u tome istinski problem”, upitao je Sidran.



https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/24 ... jabla.html
Klasična SDA ubleha, "Nisam ja Allaha mi, Jasmila je kriva Allaha mi."
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#545 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

Suzie Q wrote: 13/05/2022 14:39 i sta se ima od tog sto se javio Sidran, sto se oglasila Jasmila, Avdo Avdic i sl... nista, samo su otvorili javni diskurs gdje sad polako jedni drugima odgovaraju na pitanja.

NEMA izjava visokopozicioniranih, NEMA izjava nadleznih, NEMA udruzenja ovih ili onih, NEMA svjedoka vremena, svi kolektivno sute. I zeleni i crveni i svi ostali. Vjerojatno cekaju da razni trolovi i botovi srozaju temu pa da sve padne u zaborav.

Novinari pisu kolumne. Uzmi, druze, kameru i mikrofon pa iznenadi nekoga pitanjem... cisto onako da vidimo reakciju.
To ti samo govori koliko su novinari u Sarajevu pod šapom SDA, ne smije niko ni zucnut iako sad svi znamo da broj koji se koristi niti je zvanični niti je tačan.
User avatar
piupiu
Posts: 16346
Joined: 05/01/2008 05:08

#546 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 13:12 avdo zvani malo volim Nemanju, malo ga ne volim.
Avdo zvani 'meritum'. Ne znam da je neko više puta u životu upotrijebio tu riječ kad nekome drugome želi začepiti usta.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#547 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva


Grabovica za NAP: Licitiraju brojem ubijene djece, zašto ne dignu glas da se optuže zločinci


„Udruženje je formirano 14-15 godina poslije rata, veliki broj roditelja nije htio ni da prijavi. Ja sam išao na kućne adrese da bih prikupio podatke. Broj koji imamo je do 18. godina starosti. Mnogi roditelji nisu željeli da dođu u udruženje nosili su se svojim bolom na svoj način“, kaže Grabovica.

https://nap.ba/news/93523









Grabovica za N1 pojašnjava da on smatra da se iza svega krije skretanje pažnje javnosti sa činjenice da do sada nije podignuta optužnica za opsadu Sarajeva, odnosno kažnjavanja onih koji su djecu ubijali.

https://ba.n1info.com/vijesti/roditelji ... ne-izjave/
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#548 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

mali jomu wrote: 13/05/2022 14:55 Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva


Grabovica za NAP: Licitiraju brojem ubijene djece, zašto ne dignu glas da se optuže zločinci


„Udruženje je formirano 14-15 godina poslije rata, veliki broj roditelja nije htio ni da prijavi. Ja sam išao na kućne adrese da bih prikupio podatke. Broj koji imamo je do 18. godina starosti. Mnogi roditelji nisu željeli da dođu u udruženje nosili su se svojim bolom na svoj način“, kaže Grabovica.

https://nap.ba/news/93523









Grabovica za N1 pojašnjava da on smatra da se iza svega krije skretanje pažnje javnosti sa činjenice da do sada nije podignuta optužnica za opsadu Sarajeva, odnosno kažnjavanja onih koji su djecu ubijali.

https://ba.n1info.com/vijesti/roditelji ... ne-izjave/
Poručuje da roditelji ubijene djece Sarajeva znaju istinu, a da oni kao Udruženje i ne trebaju raditi posao institucija.
Inače, Udruženje je dobitnik i šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva i prenosi istinu o ratu i stradanju djece širom svijeta.

Naveo je kako imaju probleme vezane za finansiranje rada ovog udruženja, ali i sa opremanjem i pripremom spomen sobe, koja se nalazi u blizini Spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva ’92-'95.

Po riječima Grabovice, potrebno je da se izmijene određeni propisi vezani za naknade porodicama ubijene djece Sarajeva, ali i da im se osiguraju neophodna sredstava za obilježavanje značajnih datuma, koje udruženje organizira, ali i kojima prisustvuje.
Predosjećam da Fikret govori pola istine.

Al ovdje ću zašutjeti, neka svako odvaže za sebe i ovo gore i to što su ga po ovome 1000 roditelja otkačili.
Znanja punoglavac
Posts: 11
Joined: 13/05/2022 15:09

#549 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Znanja punoglavac »

cyprus wrote: 08/05/2022 10:44 Puhalo je upravu... Ko ne vjeruje, nek ode do Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva i vidi... Tamo je sedam 'valjaka' sa imenima ubijene djece... Na svakom valjku je cca 75 imena... 7 x 75 = 525 stvar je jasna... Nedostaje preko 1000 (hiljadu) imena, ako je ova brojka od 1601 tačna... Kako je to moguće?

Image
jedini pravi izvor
Istraživanje Mirsada Tokače i njegovog Istraživačko-dokumetacionog centra sa knjigom "Bosanska knjiga mrtvih" u kojoj u Sarajevu je u period od 1992 do 1995. godine ubijeno 711 djece od toga 614 kao civili i 97 kao vojnici. S Obzirom na godine starosti ubijena su:

• 93 djeteta do 5 godina starosti,
• 147 djece od 5 do 10 godina,
• 214 djece od 10 do 15 godine i
• 160 djece od 15 do 18 godina.
na "valjcima" 525
po Tokači 614

i to je to
Puhalo i Žbanić totalno u pravu
Bošnjo baš mora sve uprskat pa i ovako časne stvari koje trebaju biti
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#550 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 15:04
Predosjećam da Fikret govori pola istine.

Al ovdje ću zašutjeti, neka svako odvaže za sebe i ovo gore i to što su ga po ovome 1000 roditelja otkačili.
Pa ja ocekujem da ce se sad svi "vadit" jer, ovo je dobro dobra fula... cim ljudi nisu htjeli da ucestvuju, ima tu svasta, od "hajrovanja do starih aferima..." svasta, ali sad sve treba pritisnut da se ovo sredi.
Post Reply