Vanbracna zajednica vs brak

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
Piaty
Posts: 5834
Joined: 01/12/2020 00:58

#126 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Piaty »

Ateista wrote: 04/05/2022 13:01 Glavna razlika je sta ce ljudi reci, jer kad se vjencas onda je to prema opsteprihvacenim normama vecine kojoj se mnogi prilagodjavaju, te sta ce reci roditelji koji cesto vrse pritisak da se jedna sasvim privatna i licna stvar kao sto je zivot dvoje ljudi, mora popratiti zastarjelim narodnim obicajima.
Znam za slucajeve gdje roditelji, pogotovo zenske djece, lazu druge ljude da im se kcerka udala ili izmisljaju neke izgovore, jer im je nezgodno reci da njihova kcerka svkesno zeli da zivi sa nekim bez braka... :-)

Strasno je koliko su ljudi optereceni misljenjem okoline i nebitnih ljudi, te koliko dozvoljavaju da im to utice na odluke koje donose.
Opceprihvacene norme nisu opceprihvacene iz razloga gdje je neko rekao: svidja mi se ova norma, pa ce od danas biti prihvacena.
Ti propisi i pravila su naslijedjeni i traju jer imaju izvjesnu vrijednost, a ne bi toliko dugo trajali da nemaju vrijednosti i da ne sluze pojedincima i drustvu u cjelini. Drugim rijecima ne bi bili prihvaceni da ne vode ka redu i nekoj harmoniji.

Hocu da kazem da preispitas definicije obicaja, tradicije i slicno. Sve ima svoju logiku pa i onda kada ljudi obavljaju neke stvari po inerciji.

Ovdje se svakako mjesaju svjetovno i religijsko, a tvoj stav ocigledno proizilazi iz tvog svjetonazora (vidim ti po nicku) ali ti hocu reci da ne trebas biti "tvrd" kada je u pitanju neko drugi jer moze biti da ces nekada 100% fulati (tu ne mislim na primjere osoba koje si spomenuo, tu si u pravu).
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#127 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Truba »

hadzinicasa wrote: 04/05/2022 15:05 na probu <3
Tako krave kod nas na kocerinu dovedu
Na probu


Nista nije danas garancija

Ali je ozbiljnost zaprositi bez probe i probnog roka



I ne znam sta imate protiv toga da frajer ili cura zivi s 4 5 partnera do "udaje"
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#128 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Truba »

no_sikiriki wrote: 04/05/2022 15:00
Black swan wrote: 04/05/2022 13:59 Klasicno pitanje
Bil volio da ti kcerka sutra 2 godine kod jednog 4 hodine kod drugog pet godina kod treceg frajera zivi...malo podstanari malo kod gazde
Raspon godina od 18 do 64 :mrgreen: a jedan je udovac
Moderna vremena...jedan se jos nije sluzbeno razveo :mrgreen:

Il bi volio da se normala uda u 27.i ode iz obiteljske kuce za muskarca njezinih godina

:sax:
Znam ja da trolaš, ali moram...čuj ona živi kod ovog ili onog, pa je li žive zajedno, ili ona dođe baš kod njega da živi? :-) :mrgreen:
Govorim iz iskustva
Znam curu prv a veza...brak... frajer kockao. .razvod
Znam drugu barem s 3 frajera je zivjela slobodna sada
Obje su 1989

Prva sada ima vanbdacno dijete ne zna se otac s nekog putovanja
Druga je protiv braka zivi sama :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#129 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by hadzinicasa »

Black swan wrote: 04/05/2022 15:57
hadzinicasa wrote: 04/05/2022 15:05 na probu <3
Tako krave kod nas na kocerinu dovedu
Na probu


Nista nije danas garancija

Ali je ozbiljnost zaprositi bez probe i probnog roka



I ne znam sta imate protiv toga da frajer ili cura zivi s 4 5 partnera do "udaje"
nemam ja nista ni protiv cega.
svak nek' zivi onako kako misli da treba, niti je zbog udaje/zenidbe bolji ni losiji od onog drugog
niti udajom/zenidbom cini onog drugog "postenom" zenom ili muzem.

brak nije garancija nicega. a kad smo vec kod toga, nije ni ljubav.
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#130 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Truba »

Nista nije garancija
Ali zivot je ljepsi zajedno i bez promasaja s partnerima
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#131 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

Piaty wrote: 04/05/2022 15:37
Opceprihvacene norme nisu opceprihvacene iz razloga gdje je neko rekao: svidja mi se ova norma, pa ce od danas biti prihvacena.
Ti propisi i pravila su naslijedjeni i traju jer imaju izvjesnu vrijednost, a ne bi toliko dugo trajali da nemaju vrijednosti i da ne sluze pojedincima i drustvu u cjelini. Drugim rijecima ne bi bili prihvaceni da ne vode ka redu i nekoj harmoniji.

Hocu da kazem da preispitas definicije obicaja, tradicije i slicno. Sve ima svoju logiku pa i onda kada ljudi obavljaju neke stvari po inerciji.

Ovdje se svakako mjesaju svjetovno i religijsko, a tvoj stav ocigledno proizilazi iz tvog svjetonazora (vidim ti po nicku) ali ti hocu reci da ne trebas biti "tvrd" kada je u pitanju neko drugi jer moze biti da ces nekada 100% fulati (tu ne mislim na primjere osoba koje si spomenuo, tu si u pravu).
Na primjer zene se genitalno sakate u ime nekih obicaja,tradicije i slicno a ne sluzi to nicemu niti dovodi do prosperiteta drustva,niti harmonije. Veze ti sestrice nemas sta pises.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#132 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by hadzinicasa »

ko radi, taj i grijesi :D
User avatar
Ateista
Posts: 47066
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#133 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Ateista »

Piaty wrote: 04/05/2022 15:37
Ateista wrote: 04/05/2022 13:01 Glavna razlika je sta ce ljudi reci, jer kad se vjencas onda je to prema opsteprihvacenim normama vecine kojoj se mnogi prilagodjavaju, te sta ce reci roditelji koji cesto vrse pritisak da se jedna sasvim privatna i licna stvar kao sto je zivot dvoje ljudi, mora popratiti zastarjelim narodnim obicajima.
Znam za slucajeve gdje roditelji, pogotovo zenske djece, lazu druge ljude da im se kcerka udala ili izmisljaju neke izgovore, jer im je nezgodno reci da njihova kcerka svkesno zeli da zivi sa nekim bez braka... :-)

Strasno je koliko su ljudi optereceni misljenjem okoline i nebitnih ljudi, te koliko dozvoljavaju da im to utice na odluke koje donose.
Opceprihvacene norme nisu opceprihvacene iz razloga gdje je neko rekao: svidja mi se ova norma, pa ce od danas biti prihvacena.
Ti propisi i pravila su naslijedjeni i traju jer imaju izvjesnu vrijednost, a ne bi toliko dugo trajali da nemaju vrijednosti i da ne sluze pojedincima i drustvu u cjelini. Drugim rijecima ne bi bili prihvaceni da ne vode ka redu i nekoj harmoniji.

Hocu da kazem da preispitas definicije obicaja, tradicije i slicno. Sve ima svoju logiku pa i onda kada ljudi obavljaju neke stvari po inerciji.

Ovdje se svakako mjesaju svjetovno i religijsko, a tvoj stav ocigledno proizilazi iz tvog svjetonazora (vidim ti po nicku) ali ti hocu reci da ne trebas biti "tvrd" kada je u pitanju neko drugi jer moze biti da ces nekada 100% fulati (tu ne mislim na primjere osoba koje si spomenuo, tu si u pravu).
Ne znaci da imaju vrijednost ako su opstale, mozda su neke imale smisao u vrijeme kad su nastale a vrijeme se drasticno promijenilo a ljudi norme zadrzali iz navike, neke norme su mozda nametnute iz ko zna kojih razloga, evo vjesalica ti je dala primjer barbarskih normi u nekim drustvima u kojima sigurno nema nikakve vrijednosti ni bilo sta pozitivno.

Moj post je pogresno shvacen, ne tvrdim da je to jedini razlog zasto se ljudi upustaju u brak, ali mislim da je dosta cest. Postujem naravno svaciji izbor da radi sta zeli, samo mislim da je vrijeme da se prestane sa tim socijalnim pritiscima jer dosta ljudi radi stvari koje ne zeli jer ne moze da se odupre tim pritiscima, dosta je takvih primjera, nije brak jedini.
Piaty
Posts: 5834
Joined: 01/12/2020 00:58

#134 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Piaty »

vjeshalica wrote: 04/05/2022 16:15
Piaty wrote: 04/05/2022 15:37
Opceprihvacene norme nisu opceprihvacene iz razloga gdje je neko rekao: svidja mi se ova norma, pa ce od danas biti prihvacena.
Ti propisi i pravila su naslijedjeni i traju jer imaju izvjesnu vrijednost, a ne bi toliko dugo trajali da nemaju vrijednosti i da ne sluze pojedincima i drustvu u cjelini. Drugim rijecima ne bi bili prihvaceni da ne vode ka redu i nekoj harmoniji.

Hocu da kazem da preispitas definicije obicaja, tradicije i slicno. Sve ima svoju logiku pa i onda kada ljudi obavljaju neke stvari po inerciji.

Ovdje se svakako mjesaju svjetovno i religijsko, a tvoj stav ocigledno proizilazi iz tvog svjetonazora (vidim ti po nicku) ali ti hocu reci da ne trebas biti "tvrd" kada je u pitanju neko drugi jer moze biti da ces nekada 100% fulati (tu ne mislim na primjere osoba koje si spomenuo, tu si u pravu).
Na primjer zene se genitalno sakate u ime nekih obicaja,tradicije i slicno a ne sluzi to nicemu niti dovodi do prosperiteta drustva,niti harmonije. Veze ti sestrice nemas sta pises.
Ti si se nesto zajeb'o ili si skroz fulo temu.

Prica se o tradiciji opcenito i obicajima koji su univerzalno zastupljeni na svakom pedlju, a to znaci vjencanja, posmrtni obicaji, obicaji pri rodjenju i slicno. To sto ti izvlacis sakacenje, bacanja pogleda u vis, preskakanje lastike, to je tvoja stvar.
Piaty
Posts: 5834
Joined: 01/12/2020 00:58

#135 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Piaty »

Ateista wrote: 04/05/2022 16:28
Piaty wrote: 04/05/2022 15:37

Opceprihvacene norme nisu opceprihvacene iz razloga gdje je neko rekao: svidja mi se ova norma, pa ce od danas biti prihvacena.
Ti propisi i pravila su naslijedjeni i traju jer imaju izvjesnu vrijednost, a ne bi toliko dugo trajali da nemaju vrijednosti i da ne sluze pojedincima i drustvu u cjelini. Drugim rijecima ne bi bili prihvaceni da ne vode ka redu i nekoj harmoniji.

Hocu da kazem da preispitas definicije obicaja, tradicije i slicno. Sve ima svoju logiku pa i onda kada ljudi obavljaju neke stvari po inerciji.

Ovdje se svakako mjesaju svjetovno i religijsko, a tvoj stav ocigledno proizilazi iz tvog svjetonazora (vidim ti po nicku) ali ti hocu reci da ne trebas biti "tvrd" kada je u pitanju neko drugi jer moze biti da ces nekada 100% fulati (tu ne mislim na primjere osoba koje si spomenuo, tu si u pravu).
Ne znaci da imaju vrijednost ako su opstale, mozda su neke imale smisao u vrijeme kad su nastale a vrijeme se drasticno promijenilo a ljudi norme zadrzali iz navike, neke norme su mozda nametnute iz ko zna kojih razloga, evo vjesalica ti je dala primjer barbarskih normi u nekim drustvima u kojima sigurno nema nikakve vrijednosti ni bilo sta pozitivno.

Moj post je pogresno shvacen, ne tvrdim da je to jedini razlog zasto se ljudi upustaju u brak, ali mislim da je dosta cest. Postujem naravno svaciji izbor da radi sta zeli, samo mislim da je vrijeme da se prestane sa tim socijalnim pritiscima jer dosta ljudi radi stvari koje ne zeli jer ne moze da se odupre tim pritiscima, dosta je takvih primjera, nije brak jedini.
:thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#136 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

Samostalni ljudi trebaju da donose sami odluke u zivotu a ne da ih neciji svjetonazori pritiscu i postavljaju im norme kada ce organizirati svoj zivot i u kojem smjeru. Danas je specificna situacija i ne treba se zalijetati prilikom izbora zivotnog saputnika,a isto tako i prije nije nista bilo bolje samo se o tome perfidno suti.
Masa je primjera gdje je drustvo usmjerilo zenu da tradicionalno sjedi kod kuce,i da se u tom smjeru podize zensko,tako da ti neki principi uglavnom,da skratim, nemaju veze sa mozgom i ljudskom slobodom. Ne mogu tih sranja,zadiranja u privatne stvari i jebopitljivosti hamšološa kad ces se udati,pa kad se udas kad ces da rodis i sto nisi vec,i ako si rodila kad ces jos jedno....perfidna primitivna zaostavstina zatucanih ljudi.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#137 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

Piaty wrote: 04/05/2022 17:35
vjeshalica wrote: 04/05/2022 16:15

Na primjer zene se genitalno sakate u ime nekih obicaja,tradicije i slicno a ne sluzi to nicemu niti dovodi do prosperiteta drustva,niti harmonije. Veze ti sestrice nemas sta pises.
Ti si se nesto zajeb'o ili si skroz fulo temu.

Prica se o tradiciji opcenito i obicajima koji su univerzalno zastupljeni na svakom pedlju, a to znaci vjencanja, posmrtni obicaji, obicaji pri rodjenju i slicno. To sto ti izvlacis sakacenje, bacanja pogleda u vis, preskakanje lastike, to je tvoja stvar.
Sakacenje je primjer izbezumljene tradicije jednog pedlja na zemlji. Ti o tome nemas pojma, a ja to navodim kao primjer koji ne ide u prilog tvom poimanju obicaja.
Imaju obicaji da se ljube lesevi na ispracaju pa to mnogi ne cine jer nije uredu i mnogi mnogi primjeri iz svakodnevnog zivota. Tebi izgleda samo odgovara ono sto ti godi.
Obicaj je da se sto prije uda zensko pa nije pozitivan primjer isto kosto je obicaj da ti neko sere svoje svjetonazore,sto je jos manje pozitivan primjer.
Zasto bi ja imala pravo da se petljam nekome u raspored zivota? Znam da je to vrsta ukorijenjenog obicaja,ali ja ga vidis,ne praktikujem jer je odraz intelektualne i moralne zaostalosti
no_sikiriki
Posts: 18297
Joined: 11/12/2012 13:21

#138 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by no_sikiriki »

Ateista wrote: 04/05/2022 15:17
no_sikiriki wrote: 04/05/2022 15:02

Pa konta lik ako se uda tu je neka garancija, ne mogu se nikako rastati, to je kao preteško. A ovako će u vanbračnoj zajednici stalno raskidati i biti s novim muškarcima. Tako to ide, navodno. :mrgreen:
Sto je najgore, neki stvarno to tako vide.
Realno, ako nadjes pogresnu osobu imas izbor da ostanes u tom losem odnosu ili da se razidjete, ili mozes naci pravu osobu, sve opcije mogu biti i kad je brak i kad je vanbracna zajednica.
Jedino ne znam kako je sa crkvenim brakovima, znam da po filmovima kao se ne mogu razvesti, ako je tako u praksi jos gore, pogrijesis i moras ostati sa tom osobom do kraja zivota. :D
Ma jasno. Ali eto ljudi kontaju kao više ćeš se truditi da ostaneš s nekim u braku, jer je "komplikovanije" razvesti se, nego samo rastati. I mnoge žene traže neku "sigurnost" ako će s nekim osnivati porodicu, pa kao bolje da su u braku, jer opet, teže će se rastati.

Da se razumijemo, moj lični izbor je brak, i u braku sam, ali ne vidim ništa loše ni u vanbračnoj zajednici. Mislim da na ovim prostorima ljudi zbog konzervatizma također ulaze u brak, jer ne žele da im neko djecu šikanira i naziva pogrdnim imenima.
snijeg_led
Posts: 6776
Joined: 08/12/2019 21:35

#139 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by snijeg_led »

zivjeti sa 4-5 partnera je suludo
pa koliko puta trebas probati dok ne nadjes pravog :-)
mozes se zabavljati ali ziviti bas i ne
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#140 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

Ako je suludo zivjeti sa 4,5 partnera, jos je suluđe zivjeti u braku nazor radi drugih ljudi. Uostalom, sta ko radi u svoja 4 zida je apsolutno njegov odabir.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#141 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

no_sikiriki wrote: 04/05/2022 17:59
Da se razumijemo, moj lični izbor je brak, i u braku sam, ali ne vidim ništa loše ni u vanbračnoj zajednici. Mislim da na ovim prostorima ljudi zbog konzervatizma također ulaze u brak, jer ne žele da im neko djecu šikanira i naziva pogrdnim imenima.
:thumbup:
To je zapravo tradicija. Sikanirati i pljuvati tudji odabir. Jedna od nagorih rijeci na kugli zemaljskoj za dijete. Da ne pisem. I to su mi najgori ljudi na zemljici koji hodaju.
User avatar
dale cooper
Posts: 28581
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#142 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by dale cooper »

hadzinicasa wrote: 04/05/2022 15:05 na probu <3
Indeed. Pa ljudi odvezu na testnu vožnju provjerene stvari kao Porschea, Lamborghinia i Ferraria a da ne odvedu curu/dečka. :mrgreen:
Piaty
Posts: 5834
Joined: 01/12/2020 00:58

#143 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Piaty »

vjeshalica wrote: 04/05/2022 17:42
Piaty wrote: 04/05/2022 17:35

Ti si se nesto zajeb'o ili si skroz fulo temu.

Prica se o tradiciji opcenito i obicajima koji su univerzalno zastupljeni na svakom pedlju, a to znaci vjencanja, posmrtni obicaji, obicaji pri rodjenju i slicno. To sto ti izvlacis sakacenje, bacanja pogleda u vis, preskakanje lastike, to je tvoja stvar.
Sakacenje je primjer izbezumljene tradicije jednog pedlja na zemlji. Ti o tome nemas pojma, a ja to navodim kao primjer koji ne ide u prilog tvom poimanju obicaja.
Imaju obicaji da se ljube lesevi na ispracaju pa to mnogi ne cine jer nije uredu i mnogi mnogi primjeri iz svakodnevnog zivota. Tebi izgleda samo odgovara ono sto ti godi.
Obicaj je da se sto prije uda zensko pa nije pozitivan primjer isto kosto je obicaj da ti neko sere svoje svjetonazore,sto je jos manje pozitivan primjer.
Zasto bi ja imala pravo da se petljam nekome u raspored zivota? Znam da je to vrsta ukorijenjenog obicaja,ali ja ga vidis,ne praktikujem jer je odraz intelektualne i moralne zaostalosti
O sakacenju, kao i obicajima opcenito, vjerovatno imam pojma vise od vecine ovdje pa i od tebe. Nije vazno sad to.
Tema je brak i pisem u kontekstu braka, a ne u nekom drugom, a brak je institucija poznata oduvjek i svugdje. Sve je pocelo sa necijim komentarom "opceprihvaceni". Ponavljam pisem u kontekstu teme, a ne teme o necemu drugome. Zasto ti mene zapitkujes o kanibalizmu ili sta ti ja znam vec na ovoj temi? Mozemo mi i o tome pricati, samo je otvori negdje drugdje.

I potpuno pogresno razumijevas. Nasa licna poimanja su slicna (vidjeh tvoj komentar iznad) ali ja ne pisem o mom licnom poimanju i sta bih ja volio. Pisem o necemu sto ima svoju logiku nastanka, povijest i evolucijski slijed bez obzira sta ja mislim o tome.
Npr. kada pises o ranom udavanju djevojaka onda moras uzeti u obzir sve bitne cinjenice drustva za koji se veze taj obicaj. Po tebi bi ti svi silni antropolozi automatski dobijali srcane udare obzirom na ono sto vide kada posjete udaljene egzoticne krajeve.

Aboridzani su imali odvratne obicaje ali mene je vise zanimao kontekst unutar kojeg su nastajali ti obicaji. Nema tu meni sta da godi ili ne godi.
Ako me vec pitas, jebo bi im dalje od majke za te neke stvari koje su radili.

Ali jedna sveprisutno univerzalna i temeljna zajednica odnosno instutucija kao sto je brak se ne moze dovesti u pitanje najosnovnijom logikom jer danasnje drustvo bez toga ne bi ni postojalo (jel ovo stvarno moram pisati). Kakve se sada obicajne prakse desavaju u braku na ovom ili na onom meridijanu, mi mozemo otvoriti temu o tome. Ima lijepih, ima zanimljivih, ima cudnih a ima i uzasnih.
User avatar
Entropio
Posts: 7853
Joined: 21/11/2010 21:49

#144 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Entropio »

Ovdje obitavaju samo "moderni europejci" kojim su nakaradnosti kao sto je vanbracna zajednica normalni. Halo, znate li vi gdje zivite?

Da li bi tebi bilo okej da ti kcerku tambura neki lola, zivi s njom a da nisu vjencani? Halo, znas li sta bi komsije pricale, rodbina... strasno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#145 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Bloo »

Kod brace Srba :D tako da i ta vanbracna zajednica nije samo zivim malo sa jednom osobom, malo sa drugom...to je obicna veza. Vanbracna zajednica je institut.

Vanbračna zajednica je trajnija zajednica života žene i muškarca, između kojih nema bračnih smetnji (vanbračni partneri). Vanbračni partneri imaju prava i dužnosti supružnika pod uslovima određenim zakonom.[1] Dakle, vanbračna zajednica je životna zajednica jedne žene i jednog muškarca koji nisu sklopili brak.

Reč od koje potiče naziv vanbračna zajednica je latinskog porekla- cohabitatio, doslovno značenje „zajedničko stanovanje“. Vanbračna zajednica se određuje kao stabilna i dugotrajna životna zajednica dve osobe različitog pola kojoj nedostaje zakonska forma braka. Ona se pojmovno ne može odvojiti od braka. Činjenice koje u pravu najčešće kompenzuju nedostatak zakonske forme su: dužina trajanja zajedničkog života u vanbračnoj zajednici, ispunjavanje prava i dužnosti ekvivalentnih pravima i dužnostima supružnika, nepostojanje bračnih smetnji prilikom zasnivanja vanbračne zajednice i rođenje zajedničke dece. Pojam braka nije neophodan za određenje pojma vanbračne zajednice. Uloge koje vanbračni partneri treba da ispunjavaju po ugledu na supružnike u statusnoj koncepciji zamenjene su njihovim statusom ugovornih strana koji uređuju norme obligacionog prava. [2] U drugim granama prava, vanbračna zajednica nije predviđena kao pravni institut. Međutim, Zakon o obligacionim odnosima predviđa pravo na pravičnu novčanu naknadu za pretrpljene duševne bolove zbog smrti ili teškog invaliditeta, koje pravo ima i vanbračni partner, ako je između njega i umrlog odnosno povređenog, postojala trajnija zajednica života.[3]

Što se tiče nastanka bračne i vanbračne zajednice, brak nastaje na zakonom predviđen način pred nadležnim organom, a vanbračna zajednica nastaje saglasnošću volja vanbračnih partnera. Dakle za vanbračnu zajednicu ne postoji zakonom propisana forma.

Vanbračna zajednica nastaje običnom saglasnošću, te se na osnovu toga može označiti kao konsesualni neformalni ugovor o zajednici života muškarca i žene. Ona takođe može nastati i faktičkim putem što bi značilo da se ona zasniva i održava pod određenim uslovima i sa neodređenim vremenom trajanja. Postoji razlika između slobodne zakonske i neslobodne (nezakonske) vanbračne zajednice. Kod slobodne vanbračne zajednice ispunjeni su svi uslovi za zaključenje braka, za razliku od neslobodne zajednice kod koje postoji neka od bračnih smetnji predviđene zakonom.

Vanbračna zajednica može prestati smrću vanbračnog partnera, zaključenjem braka, sporazumom partnera kao i jednostranom izjavom volje ili faktičkim radnjama (npr. napuštanje stana).

Imovina stečena radom vanbračnih partnera u vanbračnoj zajednici jeste njihova zajednička imovina. [8] Dakle Porodični zakon izjednačava vanbračnog i bračnog partnera u pogledu prava i obaveza koje se odnose na izdržavanje i zajedničku imovinu, ali ne i u pogledu prava na nasleđivanje.
Piaty
Posts: 5834
Joined: 01/12/2020 00:58

#146 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Piaty »

Entropio wrote: 04/05/2022 19:50 Ovdje obitavaju samo "moderni europejci" kojim su nakaradnosti kao sto je vanbracna zajednica normalni. Halo, znate li vi gdje zivite?

Da li bi tebi bilo okej da ti kcerku tambura neki lola, zivi s njom a da nisu vjencani? Halo, znas li sta bi komsije pricale, rodbina... strasno.
Ma nije sporno biti europejac (i ja sam) ali se zanemaruju osnovne cinjenice navodeci protuargumente iz zivota raznoraznih njihovih poznanika (konja i kobila) i na osnovu takvih anomalija se zanemari cijela povijest neceg tako bitnog na cemu prakticno pociva svako pa i ovo nase moderno drustvo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#147 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

Navest cu primjer iz veoma davne proslosti. Udala se jedna zena za lika koji je u to vrijeme bio pojam,dakle, skola,fakultet,posao,status kroz posao,status u porodici znaci sve na nivou. Ali lik je bio budala prikrivena. I kuci su mu znali da je trehnut. Nije proslo malo, napravio je kuci ispad da su ga u stezulju stavili i odvukli na kliniku pa je i vise nego ocito bilo da je budalaš. Sreca u nesreci nije sa njim djecu imala,razvela se. Veci je bio problem sto se razvela nego da je ostala da zivi sa luđakom u 4 zida i sa njim djecu pravi. To se i dan danas nakon mozda i 50 godina pricalo o tome sto se razvela eto...eto...poslije se ona udala za drugog i izrodila troje djece, ali fokus oko nje i njenog zivota je jebeni razvod. Nikome nije u fokusu bilo to sto je liku pregorio osigurac, i sto je zavrsio u stezulji i sto su prikrivali dijagnozu. Cudni stavovi koji se i dan danas promicu na konto braka i zajednice. Ako udjes u brak to se mora pod svaku cijenu odrzavati. Ja ne mislim tako. Ako jednostavno nesto ne ide,ima solucija. Biti zarad drugih ljudi u nekoj glupoj relaciji koja je besmislena je najgora opcija koju sebi neko moze u zivotu prirediti.
profatr
Posts: 448
Joined: 23/07/2016 07:01

#148 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by profatr »

Svako neka živi kako njemu odgovara je onako na prvu lijepo liberalno shvaćanje. Nitko se ne pita a što je sa djecom!?
Iz iskustva vam garantiram da su "problematična" djeca redovito iz problematičnih obitelji i onih nepotpunih.
Mama, tata, pas i kravata nisu garancija da će i dijete dobro ispasti ali u većini slučajeva tako bude.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17548
Joined: 31/03/2019 14:56

#149 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by vjeshalica »

Piaty wrote: 04/05/2022 19:47
Npr. kada pises o ranom udavanju djevojaka onda moras uzeti u obzir sve bitne cinjenice drustva za koji se veze taj obicaj. Po tebi bi ti svi silni antropolozi automatski dobijali srcane udare obzirom na ono sto vide kada posjete udaljene egzoticne krajeve.
Ljubljenje leša nije kanibalizam. Jedenje jeste. Da sad to preskocimo.

Kad pricas o udavanju djevojaka ranom, to je nekad davno bilo aktuelno iz mnogih motiva. Da pravilnije se izrazim,izgovora. To su bili izgovori da bi se zena cim prije udala i skinula kuci sa kasike,a troskali je njeno skolovanje odnosno stace joj skola ima da sjedi u kuci...i sve na tu temu, kad smo odmakli od tog vremena i ponadali se da ti suludi obicaji izumiru. Nakon 60,70 godina ista stvar da na danasnjem vremenu neko odlucuje o zeni u kojem ce smjeru da kanalise zivot pa ako nije po volji idiota onda ona ne valja. Ista stvar je sa brakom, neke su se udale nakon 2 mjeseca ili 3 hodanja, a neke nisu ni nakon 3 godine. Normalno ove druge ne valjaju jer gdje se hoda 3 godine, a ova za tri mjeseca je bolje pozicionirana u drustvu jer je tako prihvatljivo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#150 Re: Vanbracna zajednica vs brak

Post by Bloo »

Entropio wrote: 04/05/2022 19:50 Ovdje obitavaju samo "moderni europejci" kojim su nakaradnosti kao sto je vanbracna zajednica normalni. Halo, znate li vi gdje zivite?

Da li bi tebi bilo okej da ti kcerku tambura neki lola, zivi s njom a da nisu vjencani? Halo, znas li sta bi komsije pricale, rodbina... strasno.
Tambura?
A kad se vjencaju onda je.to vodenje.ljubavi i seks, a prije braka je taslacenje, tamburanje, odadiranje itd.?

Divno misljenne imas.o zenama.


I da, boli me vagina sta mahala misli.
Post Reply