Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5101 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 11:27 Cijenimo mi umjetnost, ali neka i umjetnost cijeni kritiku. Ovo je skola pa je i mural trebalo uraditi "skolski" i u skladu sa danom planete zemlje, ali ono, imao si jedan zadatak... umjesto toga uspio je napraviti nelogican mural koji je i nakon ispravke jos uvijek takav sa zalutalom crvenkapicom koja je tu sada samo da bode oci ali eto manje. Jednostavno, skoli je trebao crtac a ne neshvaceni umjetnik. Dovoljno je pogledati kako su te murale povodom iste prilike uradili drugi.
Momak se uvrijedio, razumijem i to, nije ocejfio, nije oslobodio Rikarda ali da je malo suspendovao ego vidio bi da su mu zapravo pomogli i da je bezveze dogadjaj dodatno stavio u centar paznje.

Meni ni onakav mural ne bi smetao ali treba se osvrnuti i na drugacije.

Image
:thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5102 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 11:27 Cijenimo mi umjetnost, ali neka i umjetnost cijeni kritiku. Ovo je skola pa je i mural trebalo uraditi "skolski" i u skladu sa danom planete zemlje, ali ono, imao si jedan zadatak... umjesto toga uspio je napraviti nelogican mural koji je i nakon ispravke jos uvijek takav sa zalutalom crvenkapicom koja je tu sada samo da bode oci ali eto manje. Jednostavno, skoli je trebao crtac a ne neshvaceni umjetnik. Dovoljno je pogledati kako su te murale povodom iste prilike uradili drugi.
Momak se uvrijedio, razumijem i to, nije ocejfio, nije oslobodio Rikarda ali da je malo suspendovao ego vidio bi da su mu zapravo pomogli i da je bezveze dogadjaj dodatno stavio u centar paznje.

Meni ni onakav mural ne bi smetao ali treba se osvrnuti i na drugacije.

Image
Cekaj, jel‘ tebi to ok? I riba ti je ok da bude izbacena jer je „simbol krscanstva“? I vuk jer je „simbol cetnistva“???

Jer ovdje se ne govori o estetici, pa je riba izvan konteksta ili vuk… pa nam se svidja ili ne svidja jer smo umjetnicki kriticari…

Ovdje govorimo o fasistickim momentima plemenske neuke simbolike i njenom provodjenju. I svaka relativizacija i kvazi „woke pokusaj@ su deplasirani i podrzavaju ovaj sunovrat kulture.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#5103 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

Bloo wrote: 24/04/2022 11:34Hakiz 2 :D
:lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5104 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 11:40
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 11:27 Cijenimo mi umjetnost, ali neka i umjetnost cijeni kritiku. Ovo je skola pa je i mural trebalo uraditi "skolski" i u skladu sa danom planete zemlje, ali ono, imao si jedan zadatak... umjesto toga uspio je napraviti nelogican mural koji je i nakon ispravke jos uvijek takav sa zalutalom crvenkapicom koja je tu sada samo da bode oci ali eto manje. Jednostavno, skoli je trebao crtac a ne neshvaceni umjetnik. Dovoljno je pogledati kako su te murale povodom iste prilike uradili drugi.
Momak se uvrijedio, razumijem i to, nije ocejfio, nije oslobodio Rikarda ali da je malo suspendovao ego vidio bi da su mu zapravo pomogli i da je bezveze dogadjaj dodatno stavio u centar paznje.

Meni ni onakav mural ne bi smetao ali treba se osvrnuti i na drugacije.

Image
Cekaj, jel‘ tebi to ok? I riba ti je ok da bude izbacena jer je „simbol krscanstva“? I vuk jer je „simbol cetnistva“???

Jer ovdje se ne govori o estetici, pa je riba izvan konteksta ili vuk… pa nam se svidja ili ne svidja jer smo umjetnicki kriticari…

Ovdje govorimo o fasistickim momentima plemenske neuke simbolike i njenom provodjenju. I svaka relativizacija i kvazi „woke pokusaj@ su deplasirani i podrzavaju ovaj sunovrat kulture.
Ma riba je OK, nije trebala biti izbačena, ranije sam napisao da sam morao proguglati to tumačenje ribe, nikada se ne bih toga sjetio ali čak i da se to zaista tako htjelo, riba mi opet ne smeta. Nedavno je neko na forumu opsovao Isusa, zamolio sam ga da to ne radi.
Crvenkapica i vuk su totalno van konteksta poruke koju je mural trebao poslati i napisao sam kakvog su odnosa simbol, žrtve i predatora, i bolje je da se taj tandem u ovom kontekstu nije našao jer narušava logiku, poruku. Vjeruj, škola je htjela "školski" mural, nešto sa očitim porukama.
Image
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#5105 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by KraljicaIzJajca »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:04
hadzinicasa wrote: 24/04/2022 11:40

Cekaj, jel‘ tebi to ok? I riba ti je ok da bude izbacena jer je „simbol krscanstva“? I vuk jer je „simbol cetnistva“???

Jer ovdje se ne govori o estetici, pa je riba izvan konteksta ili vuk… pa nam se svidja ili ne svidja jer smo umjetnicki kriticari…

Ovdje govorimo o fasistickim momentima plemenske neuke simbolike i njenom provodjenju. I svaka relativizacija i kvazi „woke pokusaj@ su deplasirani i podrzavaju ovaj sunovrat kulture.
Ma riba je OK, nije trebala biti izbačena, ranije sam napisao da sam morao proguglati to tumačenje ribe, nikada se ne bih toga sjetio ali čak i da se to zaista tako htjelo, riba mi opet ne smeta. Nedavno je neko na forumu opsovao Isusa, zamolio sam ga da to ne radi.
Crvenkapica i vuk su totalno van konteksta poruke koju je mural trebao poslati i napisao sam kakvog su odnosa simbol, žrtve i predatora, i bolje je da se taj tandem u ovom kontekstu nije našao jer narušava logiku, poruku. Vjeruj, škola je htjela "školski" mural, nešto sa očitim porukama.
Image
:thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5106 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:04 Crvenkapica i vuk su totalno van konteksta poruke koju je mural trebao poslati i napisao sam kakvog su odnosa simbol, žrtve i predatora, i bolje je da se taj tandem u ovom kontekstu nije našao jer narušava logiku, poruku. Vjeruj, škola je htjela "školski" mural, nešto sa očitim porukama.
Rikardovi radovi su od prije poznati, te nije mi jasno "iznenadenje" lokalnih dusebriznika.
Dalje, nije svaki umjetnik isti te ne koristi svaki umjetnik isti stil -ono uzmi bilo koju knjigu historije umjetnosti.
Takode, Crvenkapica i vuk - moze se posmatrati kao čovjek versus priroda a ne Bošnjaci versus Srbi/četnici, a lovac je valjda Clinton - ljudi koji pripadaju istom carstvu kao i vuk trebaju prestati proganjati životinje (u stvarnom svijetu mi smo predatori) i pružiti ruku pomirenja životinjskom i drugim carstvima da bismo očuvali planetu. Veliki broj životinja usljed uništavanja ekosistema u kojima žive mjenja svoje životne i prehrambene navike te neke od njih čak i napadaju ljude (u tim slučajevima iako ta životinja djeluje u tom momentu kao predator ta joj se uloga brzo oduzima od strane homo sapiensa koji ima nadmoć..jer ono vatreno oružje i tako to). Takode, usljed besomucnog sirenja i iskoristavanja resursa ili pak odredene percepcije stetnosti odredenih zivotinjsih vrsta iste istrebljujemo te poremetimo privremeno ili najcesce trajno jedan kompleksni sistem koji postoji (ubijanjem jedne vrste predatora u odredenom podrucju dolazi do prekobrojnog broja druge vrste koja u nekim slucajevima djeluje kao stetocina a sve zato jer smo mi kao napredni predator skinuli sa liste prirodnog predatora neke stetocine)..trebamo promjenu da bismo mogli nastaviti živjeti zajedno na ovoj planeti.
Takode mozemo i prizor rukovanja Crvenkapice i vuka vidjeti kao pokusaj da se vuk prestane prikazivati kao jedna zla zivotinja (bajke) i osvijesti se o njegovoj ulozi u prirodi.


Sta je "skolski" mural? To kao kad kralj naruci svoj portret pa je umjetnik duzan da ne bude previse realistican, ali opet ne simbolican ili da se gluhobilo okrene dadaizmu? S obzirom da škola kao javna insituticja nije Henry VIII i da je 21. stoljeće, umjetnik ima pravo na svoju viziju. A i originalni mural čak i nije bio previše "konceptualan" da se ne može razumjeti malim zatucanim mozgićem, ali ovdje je nešto drugo u pitanju.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5107 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 24/04/2022 12:19
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:04 Crvenkapica i vuk su totalno van konteksta poruke koju je mural trebao poslati i napisao sam kakvog su odnosa simbol, žrtve i predatora, i bolje je da se taj tandem u ovom kontekstu nije našao jer narušava logiku, poruku. Vjeruj, škola je htjela "školski" mural, nešto sa očitim porukama.
Rikardovi radovi su od prije poznati, te nije mi jasno "iznenadenje" lokalnih dusebriznika.
Dalje, nije svaki umjetnik isti te ne koristi svaki umjetnik isti stil -ono uzmi bilo koju knjigu historije umjetnosti.
Takode, Crvenkapica i vuk - moze se posmatrati kao čovjek versus priroda a ne Bošnjaci versus Srbi/četnici, a lovac je valjda Clinton - ljudi koji pripadaju istom carstvu kao i vuk trebaju prestati proganjati životinje (u stvarnom svijetu mi smo predatori) i pružiti ruku pomirenja životinjskom i drugim carstvima da bismo očuvali planetu. Veliki broj životinja usljed uništavanja ekosistema u kojima žive mjenja svoje životne i prehrambene navike te neke od njih čak i napadaju ljude (u tim slučajevima iako ta životinja djeluje u tom momentu kao predator ta joj se uloga brzo oduzima od strane homo sapiensa koji ima nadmoć..jer ono vatreno oružje i tako to). Takode, usljed besomucnog sirenja i iskoristavanja resursa ili pak odredene percepcije stetnosti odredenih zivotinjsih vrsta iste istrebljujemo te poremetimo privremeno ili najcesce trajno jedan kompleksni sistem koji postoji (ubijanjem jedne vrste predatora u odredenom podrucju dolazi do prekobrojnog broja druge vrste koja u nekim slucajevima djeluje kao stetocina a sve zato jer smo mi kao napredni predator skinuli sa liste prirodnog predatora neke stetocine)..trebamo promjenu da bismo mogli nastaviti živjeti zajedno na ovoj planeti.
Takode mozemo i prizor rukovanja Crvenkapice i vuka vidjeti kao pokusaj da se vuk prestane prikazivati kao jedna zla zivotinja (bajke) i osvijesti se o njegovoj ulozi u prirodi.


Sta je "skolski" mural? To kao kad kralj naruci svoj portret pa je umjetnik duzan da ne bude previse realistican, ali opet ne simbolican ili da se gluhobilo okrene dadaizmu? S obzirom da škola kao javna insituticja nije Henry VIII i da je 21. stoljeće, umjetnik ima pravo na svoju viziju. A i originalni mural čak i nije bio previše "konceptualan" da se ne može razumjeti malim zatucanim mozgićem, ali ovdje je nešto drugo u pitanju.
hvala Bloo! tacno ono sto sam htjela reci i na sta sam pomislila kad sam pomenula Bijelog ocnjaka. Uzasavajuce mi je da je prva asocijacija na Crvenkapicu i vuka - predatorstvo i fasisticka i nacionalisticka simbolika. kao kad vidis ribu.... HEJ!!!! koji mozak mora biti u tim glavama i kako je to sve porazno i jadno i tuzno i prazno.
prazno. jalovo, liseno svega lijepoga, maste, asocijacija, kreativnosti.... ma strasno, evo ponavljam se ali strasno!
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5108 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 24/04/2022 12:19
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:04 Crvenkapica i vuk su totalno van konteksta poruke koju je mural trebao poslati i napisao sam kakvog su odnosa simbol, žrtve i predatora, i bolje je da se taj tandem u ovom kontekstu nije našao jer narušava logiku, poruku. Vjeruj, škola je htjela "školski" mural, nešto sa očitim porukama.
Rikardovi radovi su od prije poznati, te nije mi jasno "iznenadenje" lokalnih dusebriznika.
Dalje, nije svaki umjetnik isti te ne koristi svaki umjetnik isti stil -ono uzmi bilo koju knjigu historije umjetnosti.
Takode, Crvenkapica i vuk - moze se posmatrati kao čovjek versus priroda a ne Bošnjaci versus Srbi/četnici, a lovac je valjda Clinton - ljudi koji pripadaju istom carstvu kao i vuk trebaju prestati proganjati životinje (u stvarnom svijetu mi smo predatori) i pružiti ruku pomirenja životinjskom i drugim carstvima da bismo očuvali planetu. Veliki broj životinja usljed uništavanja ekosistema u kojima žive mjenja svoje životne i prehrambene navike te neke od njih čak i napadaju ljude (u tim slučajevima iako ta životinja djeluje u tom momentu kao predator ta joj se uloga brzo oduzima od strane homo sapiensa koji ima nadmoć..jer ono vatreno oružje i tako to). Takode, usljed besomucnog sirenja i iskoristavanja resursa ili pak odredene percepcije stetnosti odredenih zivotinjsih vrsta iste istrebljujemo te poremetimo privremeno ili najcesce trajno jedan kompleksni sistem koji postoji (ubijanjem jedne vrste predatora u odredenom podrucju dolazi do prekobrojnog broja druge vrste koja u nekim slucajevima djeluje kao stetocina a sve zato jer smo mi kao napredni predator skinuli sa liste prirodnog predatora neke stetocine)..trebamo promjenu da bismo mogli nastaviti živjeti zajedno na ovoj planeti.
Takode mozemo i prizor rukovanja Crvenkapice i vuka vidjeti kao pokusaj da se vuk prestane prikazivati kao jedna zla zivotinja (bajke) i osvijesti se o njegovoj ulozi u prirodi.


Sta je "skolski" mural? To kao kad kralj naruci svoj portret pa je umjetnik duzan da ne bude previse realistican, ali opet ne simbolican ili da se gluhobilo okrene dadaizmu? S obzirom da škola kao javna insituticja nije Henry VIII i da je 21. stoljeće, umjetnik ima pravo na svoju viziju. A i originalni mural čak i nije bio previše "konceptualan" da se ne može razumjeti malim zatucanim mozgićem, ali ovdje je nešto drugo u pitanju.
Jedino što odnos crvenkapice i vuka nikada nije simbolizirao odnos čovjeka i vuka, već, žrtve i licemjernog predatora. Taj vuk će zauvijek biti zao, priča je ispričana. Bolje bi poručio to što kažeš da je postavio par vukova i meda koji se motaju po šumi dok škvadra neometano istu pošumljava, žive i rade zajedno u savršenom skladu i harmoniji.

Zakačio sam primjer "školskog" murala, nemam potrebu da to dalje objašnjavam.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5109 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:41 Jedino što odnos crvenkapice i vuka nikada nije simbolizirao odnos čovjeka i vuka, već, žrtve i licemjernog predatora. T
I onda prevaziđemo to kroz prizmu globalnog zagrijavanja, uništavanja ekosistema, ugroženih i izumrlih vrsta...
Kao što djelo fikcije možeš interpretirati na više nivoa i kroz više prizmi, tako možeš i ovu starinsku bajku (koja se može i interpretirati žena/djevica versus muškarac/predator) na moderan način.

A što se tuče "školskog" murala, onda mu nisu ni trebali dozvoliti da slika. Već lijepo izabrati samo one muraliste koji slikaju jednostavno, nekompleksno, dokučivo simbolički...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5110 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 24/04/2022 12:51
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:41 Jedino što odnos crvenkapice i vuka nikada nije simbolizirao odnos čovjeka i vuka, već, žrtve i licemjernog predatora. T
I onda prevaziđemo to kroz prizmu globalnog zagrijavanja, uništavanja ekosistema, ugroženih i izumrlih vrsta...
Kao što djelo fikcije možeš interpretirati na više nivoa i kroz više prizmi, tako možeš i ovu starinsku bajku (koja se može i interpretirati žena/djevica versus muškarac/predator) na moderan način.

A što se tuče "školskog" murala, onda mu nisu ni trebali dozvoliti da slika. Već lijepo izabrati samo one muraliste koji slikaju jednostavno, nekompleksno, dokučivo simbolički...
Napisao sam nešto slično i zakačio evoluciju Picassa, mislim da im je trebao Picasso do 19 godina.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5111 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:59 zakačio evoluciju Picassa
Pa nisu svi slikari imali "evolucije", neki su imali neprimjetne otklone od svojih tehnika i stilova.

elem, nisu ga trebali zvati. :) Plus stil koji je koristio za mural nije njegov standardni, tako da ne vidim problem. Mural je bio stilski bazičan uz jasne simbole i očito neke nejasne.
Ako cemo sve tako interpretirati, onda i taj tvoj školski mural je problematičan da se postavi u Sarajevu u ovakvom prikazu. Što curica zaljeva? Sto nije djecak? Koja je simbolika djevojcice? Jel to znaci da zene moraju spasavati planetu koju muskarci unistavaju? Kakva joj je ono košuljica i obleka? Cini mi se da su joj i kapci malo nasminskani - da li je to seksualizacija djevojcica? Podsjeća na narodne nošnje drugih naroda koji ne žive u BiH? Pletenice takode. Boja kose nije standardna boja kose za ove prostore i tako dalje...(inace je mural u Poljskoj ako se ne varam).
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5112 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 24/04/2022 13:17
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 12:59 zakačio evoluciju Picassa
Pa nisu svi slikari imali "evolucije", neki su imali neprimjetne otklone od svojih tehnika i stilova.

elem, nisu ga trebali zvati. :) Plus stil koji je koristio za mural nije njegov standardni, tako da ne vidim problem. Mural je bio stilski bazičan uz jasne simbole i očito neke nejasne.
Ako cemo sve tako interpretirati, onda i taj tvoj školski mural je problematičan da se postavi u Sarajevu u ovakvom prikazu. Što curica zaljeva? Sto nije djecak? Koja je simbolika djevojcice? Jel to znaci da zene moraju spasavati planetu koju muskarci unistavaju? Kakva joj je ono košuljica i obleka? Cini mi se da su joj i kapci malo nasminskani - da li je to seksualizacija djevojcica? Podsjeća na narodne nošnje drugih naroda koji ne žive u BiH? Pletenice takode. Boja kose nije standardna boja kose za ove prostore i tako dalje...(inace je mural u Poljskoj ako se ne varam).
Dobro, ti to sada karikiraš u svrhu rasprave, prihvatam to, iako se nijedno od tih tumačenja ne bi desilo.
Ne znam gdje je mural, onako sam ga zakačio.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5113 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 13:26 Dobro, ti to sada karikiraš u svrhu rasprave, prihvatam to, iako se nijedno od tih tumačenja ne bi desilo.
Ne znamo. :D Uzevsi u obzir "kritike" na rikardov jednostavni mural, svašta je za očekivati.

Kasaba moja, ljepša od Pariza. <3
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5114 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Kod nas ni bansky ne bi bio rahat.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5115 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 13:26
Bloo wrote: 24/04/2022 13:17

Pa nisu svi slikari imali "evolucije", neki su imali neprimjetne otklone od svojih tehnika i stilova.

elem, nisu ga trebali zvati. :) Plus stil koji je koristio za mural nije njegov standardni, tako da ne vidim problem. Mural je bio stilski bazičan uz jasne simbole i očito neke nejasne.
Ako cemo sve tako interpretirati, onda i taj tvoj školski mural je problematičan da se postavi u Sarajevu u ovakvom prikazu. Što curica zaljeva? Sto nije djecak? Koja je simbolika djevojcice? Jel to znaci da zene moraju spasavati planetu koju muskarci unistavaju? Kakva joj je ono košuljica i obleka? Cini mi se da su joj i kapci malo nasminskani - da li je to seksualizacija djevojcica? Podsjeća na narodne nošnje drugih naroda koji ne žive u BiH? Pletenice takode. Boja kose nije standardna boja kose za ove prostore i tako dalje...(inace je mural u Poljskoj ako se ne varam).
Dobro, ti to sada karikiraš u svrhu rasprave, prihvatam to, iako se nijedno od tih tumačenja ne bi desilo.
Ne znam gdje je mural, onako sam ga zakačio.
Pa vidis, sve je u glsvi

Meni su van pameti ova tumacenja koja su se desila i rekla bih da se ne bi mogla desiti jer su toliko van pameti. I u tom smislu uopce nije karikiranje

Btw - ovaj argument sa skolom ne stoji jer covjek nista neprimjereno instituciji nije naslikao. Dapace
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5116 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 13:45
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 13:26

Dobro, ti to sada karikiraš u svrhu rasprave, prihvatam to, iako se nijedno od tih tumačenja ne bi desilo.
Ne znam gdje je mural, onako sam ga zakačio.
Pa vidis, sve je u glsvi

Meni su van pameti ova tumacenja koja su se desila i rekla bih da se ne bi mogla desiti jer su toliko van pameti. I u tom smislu uopce nije karikiranje

Btw - ovaj argument sa skolom ne stoji jer covjek nista neprimjereno instituciji nije naslikao. Dapace
Naravno da je sve u glavi, ja samo pokušavam, kako mi jedna pametna osoba nedavno reče, razumjeti a ne osuditi.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5117 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 13:58
hadzinicasa wrote: 24/04/2022 13:45
Pa vidis, sve je u glsvi

Meni su van pameti ova tumacenja koja su se desila i rekla bih da se ne bi mogla desiti jer su toliko van pameti. I u tom smislu uopce nije karikiranje

Btw - ovaj argument sa skolom ne stoji jer covjek nista neprimjereno instituciji nije naslikao. Dapace
Naravno da je sve u glavi, ja samo pokušavam, kako mi jedna pametna osoba nedavno reče, razumjeti a ne osuditi.
ovo sto su napravili se ne moze razumjeti jer se kosi sa svakom dobronamjernom logikom, razumom, obrazovanjem, kulturom i otvorenoscu. onaj ko ovo moze razumjeti je jedan od tih i isti.

ja ne mogu. meni je nepojmljivo i van pameti.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5118 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 24/04/2022 14:01
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 13:58

Naravno da je sve u glavi, ja samo pokušavam, kako mi jedna pametna osoba nedavno reče, razumjeti a ne osuditi.
ovo sto su napravili se ne moze razumjeti jer se kosi sa svakom dobronamjernom logikom, razumom, obrazovanjem, kulturom i otvorenoscu. onaj ko ovo moze razumjeti je jedan od tih i isti.

ja ne mogu. meni je nepojmljivo i van pameti.
Pa razumijem kako je došlo do toga, kako ti ne možeš?
Unajmili su čovjeka da uradi posao, nisu dobili što su htjeli, vidjeli su drugi kontekst, tražili su izmjenu.
Momak se uvrijedio, i to razumijem ali bi mu bolje bilo da nije.
Volio bih i ja da živim u drugačijem društvu, ali ne živim.
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#5119 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by kluz franjo »

Čudi me da nije bilo "struĆne kritike" da je "zelena trava podjeljena potokom". Kao i "jasan simbolizam" u prikazu "djevočice sa crvenom mahramom koja na jednoj zelenoj strani šuruje sa kurjacima, dok je druga zelena strana toga nesvjesna i bavi se hortikulturom".
:-)

Zamišljam kako bi tek prošao kod domaČe, struĆne kritike, da je poput Diega Rivere stvarno želio biti eksplicitan u simbolici.
America’s most controversial office-lobby mural has been resurrected
https://qz.com/work/1801747/the-whitney ... ce-mural/
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5120 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Snake Eyes wrote: 24/04/2022 14:06
hadzinicasa wrote: 24/04/2022 14:01

ovo sto su napravili se ne moze razumjeti jer se kosi sa svakom dobronamjernom logikom, razumom, obrazovanjem, kulturom i otvorenoscu. onaj ko ovo moze razumjeti je jedan od tih i isti.

ja ne mogu. meni je nepojmljivo i van pameti.
Pa razumijem kako je došlo do toga, kako ti ne možeš?
Unajmili su čovjeka da uradi posao, nisu dobili što su htjeli, vidjeli su drugi kontekst, tražili su izmjenu.
Momak se uvrijedio, i to razumijem ali bi mu bolje bilo da nije.
Volio bih i ja da živim u drugačijem društvu, ali ne živim.
ja ne razumijem to sto je uradjeno i da je to uopce iskoncipirano i uradjeno. ne mogu i dzaba. nije moj mentalni sklop cak i ako tvoj jeste.
a kako je doslo do toga mi je jasno. i ne radi se uopce o momku, pobogu!?!? ovo sve ispade zato sto se on uvrijedio sto mu je neko kritizirao djelo!? i uporno to postavljas kao tezu i poturas to kukavicje jaje iako je svima jasno da ovdje nije rijec ni o estetici ni djelu ni umjetniku... nego o fasizmu.
a ovi kojima je "zasmetalo" veze nemaju s umjetnoscu ni sa interpretacijama ni sa sirinom vidika. primitivci.

tako da mislim da fulas poentu, a apologetiznom i racionaliziranjem samo to cinis jos gorim. jer postoje stvari koje su toliko van pameti da je jedini ispravan nacin stati beskompromisno protiv bilo kakvog i pokusaja razumijevanja. da nam se ne bi desila kuhana zaba.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5121 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

Riba je u nekim kulturama i spirit animal. Kao i vuk. Zašto se niko nije sjetio takve interpretacije? Hoću reći onaj ko želi naći određeno
značenje u nečemu on će to i pronaći neovisno o namjerama umjetnika.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5122 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

dale cooper wrote: 24/04/2022 14:29 Riba je u nekim kulturama i spirit animal. Kao i vuk. Zašto se niko nije sjetio takve interpretacije? Hoću reći onaj ko želi naći određeno
značenje u nečemu on će to i pronaći neovisno o namjerama umjetnika.
Kako ce se „sjetiti“ kad te interpretacije ne poznaje. Kad je neobrazovan, nenacitan, zadojen nacionalistickom simbolikom i krocio nije van svoje mahale!?
To je tuga.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#5123 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

KraljicaIzJajca wrote: 24/04/2022 11:40
Snake Eyes wrote: 24/04/2022 11:27 Cijenimo mi umjetnost, ali neka i umjetnost cijeni kritiku. Ovo je skola pa je i mural trebalo uraditi "skolski" i u skladu sa danom planete zemlje, ali ono, imao si jedan zadatak... umjesto toga uspio je napraviti nelogican mural koji je i nakon ispravke jos uvijek takav sa zalutalom crvenkapicom koja je tu sada samo da bode oci ali eto manje. Jednostavno, skoli je trebao crtac a ne neshvaceni umjetnik. Dovoljno je pogledati kako su te murale povodom iste prilike uradili drugi.
Momak se uvrijedio, razumijem i to, nije ocejfio, nije oslobodio Rikarda ali da je malo suspendovao ego vidio bi da su mu zapravo pomogli i da je bezveze dogadjaj dodatno stavio u centar paznje.

Meni ni onakav mural ne bi smetao ali treba se osvrnuti i na drugacije.
:thumbup:
Pa onda zaposliš Hamu ili Peru koji rade dekoracije za izloge, restorane, itd... da ti umjesto vuka napravi 'kilo Zeca, jeftino', ne zoveš 'neshvaćenog' akademskog slikara kojem su uža specijalnost psihodelični motivi i nekakve savremene brojgelovske fantazmagorije. Je l' tako?

Ne znam što se igramo ovih 'pusti dimnu zavjesu' igara. Ovdje se, ipak, nije radilo o kritici, nego o cenzuri baziranoj na primitivnom religijskom i nacionalnom šovinizmu, izvedenom na razinu totalitarne svijesti: Riba - "Vidi, majku mu latinsku, podvaljuje našoj djeci katoličanstvo! E netje da može!"

I umjesto da pričamo o tome zašto nekom prosvjetnom radniku smetaju riba i vuk na muralu i šta o tome ima da kaže Ministarstvo obrazovanja, sad se ovdje rastegla tipična sarajevska lafina, koju bi možda sažvakao neki naivac koji nije vidio Čaršije osim u "Deset u pola", ali mi 's izvora' ne padamo na te finte. :D

A kao komentar na to kako mi 'poštujemo umjetnost' treba mi jedan grohotom smijući smajli. Ne znam odakle da počnem.

Je l' ono načelnik Općine Stari Grad godinama odbija da praznu kuću na Čaršiji u kojoj je živio Mak Dizdar pretvori u muzej, kako i priliči, ali će zato turbo-patriote mahati Makovim imenom i pjeniti kako je Dizdar 'naša kultura'? Jesu l' ono u Zeničkom narodnom pozorištu, kad su htjeli postaviti "Hazreti Fatimu" u osmanlijskoj tradiciji teatra sjenki, ustali 'kritičari' da kažu kako će dići pozorište u zrak, da nazivaju sve učesnike produkcije četnicima i da im prijete ubistvom porodorica, dok je IZ 'preporučila', u duhu najbolje udbaške tradicije, da se ta predstava ne igra? Je l' ono rodna kuća Branka Ćopića stoji u ruševinama, dok se nastavnici srednjih škola i načelnici opština bave cenzurisanjem murala? Je l' ono Nedžad Ibrišimović bukvalno prosio po kafanama ne toliko davno da to ne bi bilo živo sjećanje posjetilaca sarajevskih kafana koji se, eto, možda zateknu na ovoj temi?

Pa, 'nečemo tako, Dino, nečemo tako'.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5124 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

dale cooper wrote: 24/04/2022 14:29 Riba je u nekim kulturama i spirit animal. Kao i vuk. Zašto se niko nije sjetio takve interpretacije? Hoću reći onaj ko želi naći određeno
značenje u nečemu on će to i pronaći neovisno o namjerama umjetnika.
Pa sjetio bi se da nije uglavio crvenkapicu u kontekst.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#5125 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote: 24/04/2022 13:35 Kod nas ni bansky ne bi bio rahat.
"E, ćuj banksy. U mene mali bolje na balkonu išar'o'" :D
Post Reply