Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
aCme
Posts: 3466
Joined: 23/04/2010 01:06

#20051 Re: Ramazan, opet ;)

Post by aCme »

noviclan wrote: 19/03/2022 10:16 Ukoliko moze odgovor, da li je islamska zajednica u bih ikada uputila obavijest da maske i sedzade nisu vise obavezne obzirom da vec dvije dzuma namaza pet posto ljudi nose maske :roll:
Lijepa vijest: Uskoro u džamije bez maske i u popunjene safove
23/02/2022

Imajući u vidu navedeno ublažavanje mjera, za očekivati je da će Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini dozvoliti ukidanje obavezno nošenje maski u džamijama te da će na namazima ponovo uspostaviti formiranje safova. U vezi džuma namaza će se dodatno razmotriti organizacija tamo gdje džamije mogu primiti više od 300 klanjača.
noviclan
Posts: 10992
Joined: 31/10/2013 06:48

#20052 Re: Ramazan, opet ;)

Post by noviclan »

aCme wrote: 19/03/2022 10:25
noviclan wrote: 19/03/2022 10:16 Ukoliko moze odgovor, da li je islamska zajednica u bih ikada uputila obavijest da maske i sedzade nisu vise obavezne obzirom da vec dvije dzuma namaza pet posto ljudi nose maske :roll:
Lijepa vijest: Uskoro u džamije bez maske i u popunjene safove
23/02/2022

Imajući u vidu navedeno ublažavanje mjera, za očekivati je da će Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini dozvoliti ukidanje obavezno nošenje maski u džamijama te da će na namazima ponovo uspostaviti formiranje safova. U vezi džuma namaza će se dodatno razmotriti organizacija tamo gdje džamije mogu primiti više od 300 klanjača.
Sve ok, ali trebali su se zvanicno oglasiti bar kroz islamska zajednica apk
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#20053 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

vatrogasac wrote: 13/03/2022 11:04 Inšallah.

:thumbup:
User avatar
manuchao91
Posts: 1375
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#20054 Re: Ramazan, opet ;)

Post by manuchao91 »

još 13 dana do Ramazana...
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#20055 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Drekavac22 »

Ovakav ezan odavno niste culi
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#20056 Re: Ramazan, opet ;)

Post by simbabimba »

noviclan wrote: 19/03/2022 10:16 Ukoliko moze odgovor, da li je islamska zajednica u bih ikada uputila obavijest da maske i sedzade nisu vise obavezne obzirom da vec dvije dzuma namaza pet posto ljudi nose maske :roll:
Uputili ne uputili zvanicno odluku, neki ljudi ce nastaviti da nose maske iz licne potrebe nevezano za zvanicne odluke o tome.
noviclan
Posts: 10992
Joined: 31/10/2013 06:48

#20057 Re: Ramazan, opet ;)

Post by noviclan »

simbabimba wrote: 21/03/2022 10:53
noviclan wrote: 19/03/2022 10:16 Ukoliko moze odgovor, da li je islamska zajednica u bih ikada uputila obavijest da maske i sedzade nisu vise obavezne obzirom da vec dvije dzuma namaza pet posto ljudi nose maske :roll:
Uputili ne uputili zvanicno odluku, neki ljudi ce nastaviti da nose maske iz licne potrebe nevezano za zvanicne odluke o tome.
Upravo tako, ali trebaju se oglasiti iz IZBiH bosanska dzamija ne nose se maske ne koriste se sedzade safovi se popunjavaju, jordanska dzamija ne nose se maske ne koriste se sedzade ne popunjavaju se safovi (distanca), kuvajtska dzamija ne nose se maske ne koriste sedzade safovi se popunjavaju, dzamija magribija ne nose se maske ne koriste se sedzade safovi se popunjavaju....
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#20058 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mirah »

kada sam redovno klanjao i postio nisam nešto puno razmišljao o postu i Ramazanu.
Šta je smisao posta? Pitam jednog imama a on kaže da treba da vidim šta se dešava u svijetu i da ima puno gladnih i da se treba suosećati s njima i osjetiti kroz šta oni prolaze.

Međutim prije neki dan na tv u vijest da se svakog mjeseca baci milijardu kg hrane! Nešto razmišljam o postu i zar ne bi bilo bolje da smo svi siti nego što smo svi gladni?
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#20059 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Drekavac22 »

mirah wrote: 21/03/2022 13:25 kada sam redovno klanjao i postio nisam nešto puno razmišljao o postu i Ramazanu.
Šta je smisao posta? Pitam jednog imama a on kaže da treba da vidim šta se dešava u svijetu i da ima puno gladnih i da se treba suosećati s njima i osjetiti kroz šta oni prolaze.

Međutim prije neki dan na tv u vijest da se svakog mjeseca baci milijardu kg hrane! Nešto razmišljam o postu i zar ne bi bilo bolje da smo svi siti nego što smo svi gladni?
Šta je smisao posta?
smisao posta je isto sto i smisao drveta, znaci multidisciplinaran je kao grana.

grana daje plodove za zivotinje i ljude, daje drvo da se koristi na razne nacine, da bude dom za zivotinje, da se grije, da se prave stvari od drveta, da upija ugljicni dioksid a daje kisik, da bude ukras itd da ne nabrajamo dalje

tako isto i post je koristian na vise nacina a prvo je da bi se trenirala bogobojaznost, trenirao strpljivost, da se poveca iman, da se cisti tijelo od toksina, da se obnavlja imuni sistem, da se ima susosjecanje sa siromasima koji gladuju, post podstice samounistenje celija raka, post dodje covjeku kao godisnji servis za auto.



plus zajednicki iftari sa familiju, poznanicima itd ima veliku car, dok glad podstakne receptore da se upali na max od mirisa do ukusa u ustima, i hrana postaje daleko ukusnija nego inace :D


Onima koji hoce prvi put da poste i tesko im je zamisliti tako da su dugo bez hrane i vode,,, sve je do planiranja sta se jede i koliko se jede, prvi dan je inace najtezi jer opada nivo secera, u krvi, tijelo spusta nivo temperature, pa se osjeca hladnoca,i pospanost dolazi do pocetnih razgradjivanja toxina u krvi koji dospijevaju do mozga sto podstice glavobolju i to je inace samo prvi dan...pa moze da bude varljivo da covjek pomisli, ako mi je ovako prvi dan ma nema sanse da izdrzim mjesec dana ovako se patit...
vec drugi da nema glavobolje ili od treceg dana, tijelo pocinje se navikavati i taj period kad nastane za 3-4 dana krece nesto fantasticno, a to je ogromna energija koja dolazi, covjek se zapita kako ovo moguce ne jedes i nepijes a tolika energija, za nepovjerovati, da smo mi znali cak u po ljeta igrati i fudbal dok se postilo, i to na suncu.

toliko dobro se covjek osjeca za nepovjerovati...vec pri kraju ramazana se pocinje osjecati mala iscrpljenost i onda se samo odbrojavaju dani do bajrama i baklava :D


Pocetna glada tokom ramazan nije bas klasican glad za prezivljavanje, to je samo tijelo ti kaze hajde ustani pripremi se da trazis hranu dok ne bude totalno izcrpio, idi kreni u lov da kad bude prava nestasica da ne mognees na noge poslije pa da od gladi umres...ta pocetna glad brzo prodje i nestane...i kad prodje covjek se super osjeca...to je samo signal tijela da ti kaze pomkne se sa mjesta i kreni u lov da ulovis sta da prezivis kasnije.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#20060 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mirah »

Drekavac22 wrote: 21/03/2022 13:51
mirah wrote: 21/03/2022 13:25 kada sam redovno klanjao i postio nisam nešto puno razmišljao o postu i Ramazanu.
Šta je smisao posta? Pitam jednog imama a on kaže da treba da vidim šta se dešava u svijetu i da ima puno gladnih i da se treba suosećati s njima i osjetiti kroz šta oni prolaze.

Međutim prije neki dan na tv u vijest da se svakog mjeseca baci milijardu kg hrane! Nešto razmišljam o postu i zar ne bi bilo bolje da smo svi siti nego što smo svi gladni?
Šta je smisao posta?
smisao posta je isto sto i smisao drveta, znaci multidisciplinaran je kao grana.

grana daje plodove za zivotinje i ljude, daje drvo da se koristi na razne nacine, da bude dom za zivotinje, da se grije, da se prave stvari od drveta, da upija ugljicni dioksid a daje kisik, da bude ukras itd da ne nabrajamo dalje

tako isto i post je koristian na vise nacina a prvo je da bi se trenirala bogobojaznost, trenirao strpljivost, da se poveca iman, da se cisti tijelo od toksina, da se obnavlja imuni sistem, da se ima susosjecanje sa siromasima koji gladuju, post podstice samounistenje celija raka, post dodje covjeku kao godisnji servis za auto.



plus zajednicki iftari sa familiju, poznanicima itd ima veliku car, dok glad podstakne receptore da se upali na max od mirisa do ukusa u ustima, i hrana postaje daleko ukusnija nego inace :D


Onima koji hoce prvi put da poste i tesko im je zamisliti tako da su dugo bez hrane i vode,,, sve je do planiranja sta se jede i koliko se jede, prvi dan je inace najtezi jer opada nivo secera, u krvi, tijelo spusta nivo temperature, pa se osjeca hladnoca,i pospanost dolazi do pocetnih razgradjivanja toxina u krvi koji dospijevaju do mozga sto podstice glavobolju i to je inace samo prvi dan...pa moze da bude varljivo da covjek pomisli, ako mi je ovako prvi dan ma nema sanse da izdrzim mjesec dana ovako se patit...
vec drugi da nema glavobolje ili od treceg dana, tijelo pocinje se navikavati i taj period kad nastane za 3-4 dana krece nesto fantasticno, a to je ogromna energija koja dolazi, covjek se zapita kako ovo moguce ne jedes i nepijes a tolika energija, za nepovjerovati, da smo mi znali cak u po ljeta igrati i fudbal dok se postilo, i to na suncu.

toliko dobro se covjek osjeca za nepovjerovati...vec pri kraju ramazana se pocinje osjecati mala iscrpljenost i onda se samo odbrojavaju dani do bajrama i baklava :D


Pocetna glada tokom ramazan nije bas klasican glad za prezivljavanje, to je samo tijelo ti kaze hajde ustani pripremi se da trazis hranu dok ne bude totalno izcrpio, idi kreni u lov da kad bude prava nestasica da ne mognees na noge poslije pa da od gladi umres...ta pocetna glad brzo prodje i nestane...i kad prodje covjek se super osjeca...to je samo signal tijela da ti kaze pomkne se sa mjesta i kreni u lov da ulovis sta da prezivis kasnije.
To možda važi za bogate države gdje ima toliko hrane da može se i bacit! Šta npr,. sa Bosnom i Hercegovinom? Maloprije gledam na N1 u Sarajevu narodne kuhinje pune a ima i još onih koji se javljaju jer nemaju ni topli obrok dnevno?
Opet da napišem.
Kad je moj stari bio u Nemačkoj a tada je bio i Ramazan ,od nemaca je dobio sve što je tražio( nema svinjetine, sprema se iftar i sufur , ) hrana je bila toliko ukusna ( što od gladi što od toga da nemci jedu stvarno finu hranu) da je bila prava milina postit.
Onaj ko sebi može priuštiti dobru i kvalitetnu hranu taj može i da posti. Onaj koji jede u narodnoj kuhinji i moli se da toga dana ima hrane taj i ne treba da posti, njemu je svaki dan post!
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#20061 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Hajvan »

idite gospodine u nemačku
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#20062 Re: Ramazan, opet ;)

Post by immuno »

Jos malo, kuca se cisti, ja sebi uvijek napravi/dekorisem jedno "cose" gdje mi je vaktija, u tome uzivam ko maksum. Uvijek se radujem lijepom Ramazanu al ovom posebno, zeljana sam onog lijepog mira u sebi, zadovoljstva, sabura, ibadeta ❤️
User avatar
leki hz
Posts: 590
Joined: 09/09/2011 21:08

#20063 Re: Ramazan, opet ;)

Post by leki hz »

suspect_zero wrote: 06/03/2022 22:12
no_sikiriki wrote: 06/03/2022 13:15

:nija:
Aman ljudi, pa bude vazda nešto slatko :) al ne može se jesti, nakon par zalogaj se zasitimo :oops: ....a kahvenjaci se pripreme prije iftara i samo čekam da zalijem :oops:

P.S. ima li ko da mu hernija želudac stvara tegobe prilikom posta?....mene slomi evo treću godinu.
Isto za kafu :mrgreen: .
Mene ove godine želudac muči, vidjet ću aBd kako će biti.
User avatar
aCme
Posts: 3466
Joined: 23/04/2010 01:06

#20064 Re: Ramazan, opet ;)

Post by aCme »

Hefta :mrgreen:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#20065 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

Mene uz ramazan ništa ne boli. U top sam formi. Malo spavam, malo jedem, puno se krećem i to mi je izgleda potrebno.
Nešto me nizak pritisak zeza doduše, već par sedmica. Budemo vidjeli kako će biti.
Radujem se :) ❤️
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#20066 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

Zoya wrote: 26/03/2022 12:07
Radujem se :) ❤️

Vikendima uživam maksimalno, a bude i radnih dana ugodnih. Nekada se neki radni dan zalomi težak pa umori više, ali se opet izgura uz drugačije zadovoljstvo da se uspjelo i na takav način. Lahko je svakome reći NE, ali najteže sebi, a nije šala kada se dobro ožedni i ogladni okružen vodom i hranom ili padne u iskušenje da se mahala sa ostalima. :mrgreen:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#20067 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

vatrogasac wrote: 26/03/2022 13:00
Zoya wrote: 26/03/2022 12:07
Radujem se :) ❤️

Vikendima uživam maksimalno, a bude i radnih dana ugodnih. Nekada se neki radni dan zalomi težak pa umori više, ali se opet izgura uz drugačije zadovoljstvo da se uspjelo i na takav način. Lahko je svakome reći NE, ali najteže sebi, a nije šala kada se dobro ožedni i ogladni okružen vodom i hranom ili padne u iskušenje da se mahala sa ostalima. :mrgreen:
Ne padam u takva iskušenja ni kada nije ramazan. Niti mi teško padaju ta neka okupljanja gdje se može jesti i piti a ja postim. Sve je u glavi.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#20068 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

Zoya wrote: 26/03/2022 13:32
vatrogasac wrote: 26/03/2022 13:00


Vikendima uživam maksimalno, a bude i radnih dana ugodnih. Nekada se neki radni dan zalomi težak pa umori više, ali se opet izgura uz drugačije zadovoljstvo da se uspjelo i na takav način. Lahko je svakome reći NE, ali najteže sebi, a nije šala kada se dobro ožedni i ogladni okružen vodom i hranom ili padne u iskušenje da se mahala sa ostalima. :mrgreen:
Ne padam u takva iskušenja ni kada nije ramazan. Niti mi teško padaju ta neka okupljanja gdje se može jesti i piti a ja postim. Sve je u glavi.
Nisam mislio u tom smislu nego tada su čula osjetljivija pa i mirisi imaju jaču snagu i onda svemu oko sebe reći NE je krupno. Poebno kada smo postili ljetos i ožednim u 4 popodne da mi se jezik lijepi za nepce, a treba čekati 9 uveče. A stanje nefsa još moram 'brusiti'. :D Nisam na tvojoj deredži.


Donji Vakuf večeras...

Image

Image
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#20069 Re: Ramazan, opet ;)

Post by hadzinicasa »

Zoya wrote: 26/03/2022 12:07 Mene uz ramazan ništa ne boli. U top sam formi. Malo spavam, malo jedem, puno se krećem i to mi je izgleda potrebno.
Nešto me nizak pritisak zeza doduše, već par sedmica. Budemo vidjeli kako će biti.
Radujem se :) ❤️
meni je to najveci "problem" nizak pritisak, kad me obori... :cry:
a sjedeci mi posao, ne krecem se pa se onda jos vise zakuca u zemlju.
bice ok ces da vidis :srce:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#20070 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

hadzinicasa wrote: 28/03/2022 10:32
Zoya wrote: 26/03/2022 12:07 Mene uz ramazan ništa ne boli. U top sam formi. Malo spavam, malo jedem, puno se krećem i to mi je izgleda potrebno.
Nešto me nizak pritisak zeza doduše, već par sedmica. Budemo vidjeli kako će biti.
Radujem se :) ❤️
meni je to najveci "problem" nizak pritisak, kad me obori... :cry:
a sjedeci mi posao, ne krecem se pa se onda jos vise zakuca u zemlju.
bice ok ces da vidis :srce:

Ako Bog da :kiss:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#20071 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Zoya »

vatrogasac wrote: 27/03/2022 14:33
Zoya wrote: 26/03/2022 13:32

Ne padam u takva iskušenja ni kada nije ramazan. Niti mi teško padaju ta neka okupljanja gdje se može jesti i piti a ja postim. Sve je u glavi.
Nisam mislio u tom smislu nego tada su čula osjetljivija pa i mirisi imaju jaču snagu i onda svemu oko sebe reći NE je krupno. Poebno kada smo postili ljetos i ožednim u 4 popodne da mi se jezik lijepi za nepce, a treba čekati 9 uveče. A stanje nefsa još moram 'brusiti'. :D Nisam na tvojoj deredži.


Donji Vakuf večeras...

Image

Image

Prelijepo :)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#20072 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

Image

U Tuzli u srijedu uvečer na Trgu Slobode.

Image
User avatar
zulfikkar
Posts: 295
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#20073 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zulfikkar »

Image
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#20074 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vatrogasac »

ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#20075 Re: Ramazan, opet ;)

Post by ragib »

Islamske informativne novine Preporod
50godina.jpg

PREPORODOV PRILOG
RAMAZAN
Autor: Almir Fatić Juni 03, 2017 0
Printaj E-pošta
RAMAZAN
O vrijednostima i odlikama mjeseca ramazana mnogo toga je rečeno i napisano. Teško je reći ili dodati bilo šta novo u tom smislu. Ipak, u čast dolaska ovog veličanstvenog mubarek mjeseca i najdražega gosta u kuće i srca muslimana korisno je podsjetiti na neke njegove vrijednosti i odlike koje ga izdvajaju od ostalih mjeseci.


Naime, riječ je o najčasnijem mjesecu i jedinom mjesecu čije se ime spominje u Kur’anu. U njemu je objavljena najčasnija Knjiga, najčasnijem Božijem robu. U njemu se vrši jedan od temeljnih ibadeta koji nas približava našem Gospodaru. U njemu je najčasnija noć u godini. U njemu se spuštaju najčasniji meleci.


Mjesec u kome je objavljen Kur’an


U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravog puta i razlikovanje dobra od zla (el-Bekare, 185).

Uzvišeni Allah ovim ajetom izdvaja mjesec ramazan po tome što ga je, između ostalih mjeseci, odabrao za objavljivanje Svoje Riječi – veličanstvenoga Kur’ana. I upravo u ovome mjesecu, mjesecu u kome je započelo objavljivanje Kur’ana, Uzvišeni je propisao ibadet posta i time mu dao posebnu počast. Dakle, u ovome mjesecu čovječanstvo je darovano veličanstvenim darom od svoga Stvoritelja – Kur’anom Časnim, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pavog puta i razlikovanje dobra od zla. Taj dragocjeni dar prenio nam je najodabraniji Allahov rob, vjerovjesnik Muhammed, a. s., koji je „pečat vjerovjesnika“ i čije poslanstvo traje do Sudnjega dana. Ibadetom posta mi iskazujemo svoju zahvalu Stvoritelju na daru Kur’ana i daru slanja Muhammeda, a.s. To činimo i time što u mubarek ramazanu posebnu pažnju poklanjamo Kur’anu, svakodnevno se družimo sa njime učeći ga i razmišljajući o njegovim mudrostima i propisima koji su putokazi i tajne uspjeha, moći i spasa na Ovom i Budućem svijetu. Mubarek ramazan je izvanredna prilika da se iznova suočimo sa Kur’anom i da preispitamo svoj odnos prema Allahovoj Riječi.


Mjesec u kome se otvara Džennet, a zaključava Džehennem


U hadisu koga prenosi Ebu Hurejre, r. a., Allahov Poslanik, a. s., otkrio nam je slijedeću istinu: „Kad nastupi mjesec ramazan, otvore se vrata Dženneta, a zaključaju se vrata Džehennema, a šejtani se sputaju“ (Buhari: 1898).

Ove Vjerovjesnikove, a. s., riječi, kako vele islamski učenjaci, treba razumjeti na doslovan način, tj. upravo onako kako je rečeno, kao i na metaforičan način: njima se ukazuje na bereket ramazana i veliko dobro koje sa njime dolazi. Otvaranje džennetskih, a zatvaranje džehennemskih vrata jeste znak dolaska mubarek ramazana i znak njegove velike vrijednosti, a sputavanje šejtana ukazuje na činjenicu da im se onemogućava uznemiravanje vjernika tokom mubarek ramazana. Imajući na umu spomenuti hadis Muhammeda, a. s., vjernik će u mubarek ramazanu voditi računa o svojim postupcima, više će voditi računa o dobrim djelima, imat će dodatnu motivaciju da ih čini, umanjit će griješenje svojim tjelesnim organima i svojim srcem.


Mjesec ibadeta posta


O, vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste Bogobojaznost postigli (el-Bekare, 183).

Ibadet posta je jedan od ibadeta kojima se rob najbrže približava svome Gospodaru. Jer ibadetom posta rob zadobiva poseban magfiret (oprost grijeha), kojim se mogu anulirati svi prethodni grijesi. Ebu Hurejre, r.a., nam također prenosi velike riječi Allahovoga Poslanika, a.s., „Ko isposti mjesec ramazan čvrsto vjerujući (īmān) i želeći Allahovu nagradu i Njegovo zadovoljstvo (ihtisāb), bit će mu oprošteni raniji grijesi“ (Buhari: 38).

El-Munāvī o ovom hadisu veli slijedeće: „U njemu je iskazana vrijednost ramazana i posta u njemu, kojim se postiže magfiret. Īmān označava čvrsto uvjerenje, a ihtisāb pokornost koja je uvjet postizanja nagrade i magfireta u mjesecu ramazanu. S pokornošću dolazi čist nijjet u potčinjavanju Njegovoj naredbi i oslanjanje na Njegovo obećanje“ (Fejdu l-qadīr, 6/207). Prema tome, musliman posti zato što čvrsto vjeruje u farz posta koji mu je propisao njegov Gospodar, a ne zbog straha ili stida od drugih ljudi, i za svoj post očekuje nagradu kod Uzvišenog Allaha, a ne (k)od nekog drugog.
Post Reply