Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
laik1981
- Posts: 14856
- Joined: 05/12/2012 13:04
#40251 Re: Pitamo Mehanicare ?
Presao sa astrom 180k na plin u zadnjih 6 godina. Za to citavo vrijeme mi jedan injektor otisao, po majstoru radi plina jer ne vozim na benzin koliko bi trebao, a kao za injektore ne valja da su suhi.. Nikad ni mrve problema, bar sa stvarima vezanim za plin.. Otplatio mi auto jedno pet puta..
-
NediM17
- Posts: 26454
- Joined: 05/11/2009 11:49
#40252 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mapa ne smije biti siromasna, onda dobijes efekat tackastog zavarivanja.
A nas svijet to privrne da mu sto manje trosi pa na kraju dodje skuplje.
A nas svijet to privrne da mu sto manje trosi pa na kraju dodje skuplje.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#40254 Re: Pitamo Mehanicare ?
injektori nisu suhi,uvijek benzin dolazi do njih ,samo im je iskljucen el dio(špula). kad auto radi na plin ,gorivo slobodno cirkulise kroz rail i vraca se povratnim vodom u rezervoar.pumpa radi isto kao sto radi kad auto ide na benzin,stalno pumpa...zna se desiti da se injektori zacepe ili da im oslabi protok kad su dugo iskljuceni .lako se izvade i ociste u ultrazvucnoj kadi.rijetkost je da zakazu skroz,ali na zalost desava selaik1981 wrote: ↑16/02/2022 21:49 Presao sa astrom 180k na plin u zadnjih 6 godina. Za to citavo vrijeme mi jedan injektor otisao, po majstoru radi plina jer ne vozim na benzin koliko bi trebao, a kao za injektore ne valja da su suhi.. Nikad ni mrve problema, bar sa stvarima vezanim za plin.. Otplatio mi auto jedno pet puta..
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#40255 Re: Pitamo Mehanicare ?
to je nacesci kvar ,siromasna smjesa,temperatura raste ,prvo je da izgori svjecica ili dihtung,dalje stradaju sjediste ventila ili klip...skupi kvarovi radi ustede od par marakaEvolution_IV wrote: ↑16/02/2022 21:44
meni rece jedan hrvat da ljudi ne znaju postelat mapu pa im izgore![]()
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#40256 Re: Pitamo Mehanicare ?
ista stvar k'o kad voze na 1100 obrtaja i ubrzavaju iz mrtvih... kaze otiso zamajac, zacepio se dpf.. sta cu sad 
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#40257 Re: Pitamo Mehanicare ?
98% kvarova je ljudski faktor-neznanje i ciganjenje ...
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#40258 Re: Pitamo Mehanicare ?
al ne mogu ciganluka nikako...
znam jednog sto svake zime kupuje po dvije gume... prednje idu na pogonske tockove a ove s pogonskih na ove nepogonske... znam da nije jedini al ja tu ne vidim racunicu, dimenzija mu je neka bas rijetka 17ka i prije poskupljenja je bila 200 i nesto KM, a mogu mislit sad...
kad sam mu rekao da imam set zimskih i ljetnih i mijenjam redovno dobio sam pogled i cudjenje... smatra da je pametnije njegovo vozanje zimskih ljeti i kupovanje svake zime dvije gume za cca. 500KM
nek je merc u avliji ostalo nije bitno...
znam jednog sto svake zime kupuje po dvije gume... prednje idu na pogonske tockove a ove s pogonskih na ove nepogonske... znam da nije jedini al ja tu ne vidim racunicu, dimenzija mu je neka bas rijetka 17ka i prije poskupljenja je bila 200 i nesto KM, a mogu mislit sad...
kad sam mu rekao da imam set zimskih i ljetnih i mijenjam redovno dobio sam pogled i cudjenje... smatra da je pametnije njegovo vozanje zimskih ljeti i kupovanje svake zime dvije gume za cca. 500KM
nek je merc u avliji ostalo nije bitno...
-
Coldplay1
- Posts: 166
- Joined: 06/11/2021 16:16
#40259 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pojma nemam a ne vidim razlog da Laze.bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/02/2022 21:19kakve veze ima benzinska pumpa s plinom majketi?
to je isto da kazes da ti je poslije zamjene selena u zadnjem mostu procurio hladnjak klime...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#40260 Re: Pitamo Mehanicare ?
budala i krivih drva nece nestat nikad.
sto je najgore takvi uvijek misle da su najpametniji i da su dobro prosli,ali vecinom im se obije o glavu i onda idu sranja kako su to najlosija auta ,fabricke mane i greske...zabijanje krampi u auto ,pisanje fabrikama...pljuvanje...black_adrian wrote: ↑16/02/2022 22:41 al ne mogu ciganluka nikako...
znam jednog sto svake zime kupuje po dvije gume... prednje idu na pogonske tockove a ove s pogonskih na ove nepogonske... znam da nije jedini al ja tu ne vidim racunicu, dimenzija mu je neka bas rijetka 17ka i prije poskupljenja je bila 200 i nesto KM, a mogu mislit sad...
kad sam mu rekao da imam set zimskih i ljetnih i mijenjam redovno dobio sam pogled i cudjenje... smatra da je pametnije njegovo vozanje zimskih ljeti i kupovanje svake zime dvije gume za cca. 500KM![]()
nek je merc u avliji ostalo nije bitno...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#40261 Re: Pitamo Mehanicare ?
ne laze,nego ne zna kako radi sistem napajanja goriva u autu,objasnio sam ukratko par postova iznad
bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/02/2022 22:24
injektori nisu suhi,uvijek benzin dolazi do njih ,samo im je iskljucen el dio(špula). kad auto radi na plin ,gorivo slobodno cirkulise kroz rail i vraca se povratnim vodom u rezervoar.pumpa radi isto kao sto radi kad auto ide na benzin,stalno pumpa...zna se desiti da se injektori zacepe ili da im oslabi protok kad su dugo iskljuceni .lako se izvade i ociste u ultrazvucnoj kadi.rijetkost je da zakazu skroz,ali na zalost desava se![]()
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#40262 Re: Pitamo Mehanicare ?
to je to 
- drug_profi
- Posts: 65445
- Joined: 16/07/2012 16:00
#40263 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja sam prije nekih 8-9 godina, kad sam tek poceo vozit na plin, derao uz Ivan na 4K obrtaja i samo cujem neki cudan zvuk iz izduva kao da mi se nesto odvalilo i CE lampica se upali. Vuca se nista nije promijenila ali jeste malo zvuk.
Odem majstoru kaze izgorila ti lambda fali je pola.
I eto 150 maraka skole se plati, ali jeftin je to kurs bio.
Odem majstoru kaze izgorila ti lambda fali je pola.
I eto 150 maraka skole se plati, ali jeftin je to kurs bio.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#40264 Re: Pitamo Mehanicare ?
bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/02/2022 22:26to je nacesci kvar ,siromasna smjesa,temperatura raste ,prvo je da izgori svjecica ili dihtung,dalje stradaju sjediste ventila ili klip...skupi kvarovi radi ustede od par marakaEvolution_IV wrote: ↑16/02/2022 21:44
meni rece jedan hrvat da ljudi ne znaju postelat mapu pa im izgore![]()
![]()
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#40265 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jel moguce da me jutros na autu docekase sva cetiri prozora spustena? Sinoc ga parkirao i zakljucao sve regulare. Jutros otkljucam (dok jos nisam prisao autu i primjetio prozore) kad imam sta da vidim. Siguran sam da nisam na kljucu drzao pritisnuto dugme, pa da se poslije otkljucavanja sama spuste.
-
NediM17
- Posts: 26454
- Joined: 05/11/2009 11:49
#40266 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sreća pa ništa nije padalo.
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#40267 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma ja, teba gledati pozitivnu stranu u svemu 
-
azdralovic
- Posts: 5113
- Joined: 29/05/2010 21:46
-
preludezalude
- Posts: 7013
- Joined: 07/03/2012 00:09
#40269 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam dva puta nasao na svom autu otvoren gepek. Mislio da je neki kvar dok nisam prestao nositi kljuc u dzepu pantalona. Zakljucio sam da kad bi cucnuo tada bi znao pritisnuti dugme. Jednom sam nasao i poruku zakacenu za steku vrata. Kaze... bio gepek otvoren a kisa padala i on je zatvorio.phillie wrote: ↑17/02/2022 10:03 Jel moguce da me jutros na autu docekase sva cetiri prozora spustena? Sinoc ga parkirao i zakljucao sve regulare. Jutros otkljucam (dok jos nisam prisao autu i primjetio prozore) kad imam sta da vidim. Siguran sam da nisam na kljucu drzao pritisnuto dugme, pa da se poslije otkljucavanja sama spuste.
Hvala Mirsade
- canvra888
- Posts: 9175
- Joined: 09/07/2021 15:03
#40270 Re: Pitamo Mehanicare ?
Lično iskustvo - Mapa bila optimalna, čak i blago bogata (ali unutar normalnih vrijednost). Praćeni i trimovi uživo, više puta, uredno sve. Opet na kraju izgorili ispušni ventili na dva cilindra u nepunih 70-ak kkm, i pored ugrađenog sistema za podmazivanje sjedišta ventila.bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/02/2022 22:26to je nacesci kvar ,siromasna smjesa,temperatura raste ,prvo je da izgori svjecica ili dihtung,dalje stradaju sjediste ventila ili klip...skupi kvarovi radi ustede od par marakaEvolution_IV wrote: ↑16/02/2022 21:44
meni rece jedan hrvat da ljudi ne znaju postelat mapu pa im izgore![]()
![]()
-
preludezalude
- Posts: 7013
- Joined: 07/03/2012 00:09
#40271 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako je sve to tako kako kazes...izgorili bi oni i bez plina.canvra888 wrote: ↑17/02/2022 16:58Lično iskustvo - Mapa bila optimalna, čak i blago bogata (ali unutar normalnih vrijednost). Praćeni i trimovi uživo, više puta, uredno sve. Opet na kraju izgorili ispušni ventili na dva cilindra u nepunih 70-ak kkm, i pored ugrađenog sistema za podmazivanje sjedišta ventila.bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/02/2022 22:26
to je nacesci kvar ,siromasna smjesa,temperatura raste ,prvo je da izgori svjecica ili dihtung,dalje stradaju sjediste ventila ili klip...skupi kvarovi radi ustede od par maraka![]()
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39564
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#40272 Re: Pitamo Mehanicare ?
onda si ga derao po autoputu ili uzbrdo.po gradu nema teorije da ce to izgoriti.nemoj zaboraviti da je temperatura izgaranja plina veca za 200 stepeni nego benzina.i meni je nastimana bogata smjesa,ali na autoputu derem na benzin uvijek i gdje god vozim preko 110,prebacujem na benzin da mi se slucajno ne desi takvo sranjecanvra888 wrote: ↑17/02/2022 16:58 [
Lično iskustvo - Mapa bila optimalna, čak i blago bogata (ali unutar normalnih vrijednost). Praćeni i trimovi uživo, više puta, uredno sve. Opet na kraju izgorili ispušni ventili na dva cilindra u nepunih 70-ak kkm, i pored ugrađenog sistema za podmazivanje sjedišta ventila.
- canvra888
- Posts: 9175
- Joined: 09/07/2021 15:03
#40273 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima smisla to sve, ali pazi ovo - jest bila dnevna vožnja na autoputu na nekih 3.5-3.8k rpm (nikad preko u vožnji na dužem vremenskom periodu), tako sam i vozio jer sam znao ljude sa identičnim plinskim sistemom, sličnim motorom (nisu bili samoštelujući ventili sa hidropodizačima koji najbolje gutaju plin), sistemom za podmazivanje i što je najbitnije - koji su također vozili na plin na autoputu na istim obrtajima i nisu nikakvih problema imali. Znam da je temperatura izagaranja na plin veća, ali eto, vođen i tuđim iskustvima, a i onim što mi je svaki plinski servis rekao, mislio sam da bi trebalo biti uredno, ali ne bi, džaba.bitanga_sa_otesa wrote: ↑17/02/2022 17:01onda si ga derao po autoputu ili uzbrdo.po gradu nema teorije da ce to izgoriti.nemoj zaboraviti da je temperatura izgaranja plina veca za 200 stepeni nego benzina.i meni je nastimana bogata smjesa,ali na autoputu derem na benzin uvijek i gdje god vozim preko 110,prebacujem na benzin da mi se slucajno ne desi takvo sranjecanvra888 wrote: ↑17/02/2022 16:58 [
Lično iskustvo - Mapa bila optimalna, čak i blago bogata (ali unutar normalnih vrijednost). Praćeni i trimovi uživo, više puta, uredno sve. Opet na kraju izgorili ispušni ventili na dva cilindra u nepunih 70-ak kkm, i pored ugrađenog sistema za podmazivanje sjedišta ventila.![]()
Inače bi mi se izgubio smisao plinske instalacije ako bi na AP morao voziti na benzin. To auto je svakako davna bilost prošlost, nego onako iznosim iskustvo
- canvra888
- Posts: 9175
- Joined: 09/07/2021 15:03
#40274 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma ne znam baš... Auto imalo ipod 100k km kad je kupljeno, sumnjam da bi.preludezalude wrote: ↑17/02/2022 17:00Ako je sve to tako kako kazes...izgorili bi oni i bez plina.canvra888 wrote: ↑17/02/2022 16:58
Lično iskustvo - Mapa bila optimalna, čak i blago bogata (ali unutar normalnih vrijednost). Praćeni i trimovi uživo, više puta, uredno sve. Opet na kraju izgorili ispušni ventili na dva cilindra u nepunih 70-ak kkm, i pored ugrađenog sistema za podmazivanje sjedišta ventila.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#40275 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo leglo je par ponuda, treba mi savjet.
Cijene neću navodit, sve je u 40-50KM, svejedno mi je dao 100KM više il manje. Bitno mi je kako se pokazalo na vašim il drugim autima i garancija.
Pitao sam na par mjesta.
1 godina garancije - Sachs, Blistan, Japanparts, Meyle, Kayaba.
Samo jednu ponudu sam dobio sa 3 godine garancije, to su Monroe amortizeri iz Unitradea.
Gdje još da tražim?
Nešto mi malo godina garancije, ma da ne mora značit da će im šta bit al haj ga znaj.
Cijene neću navodit, sve je u 40-50KM, svejedno mi je dao 100KM više il manje. Bitno mi je kako se pokazalo na vašim il drugim autima i garancija.
Pitao sam na par mjesta.
1 godina garancije - Sachs, Blistan, Japanparts, Meyle, Kayaba.
Samo jednu ponudu sam dobio sa 3 godine garancije, to su Monroe amortizeri iz Unitradea.
Gdje još da tražim?
Nešto mi malo godina garancije, ma da ne mora značit da će im šta bit al haj ga znaj.
