Ni tamo, ni vamo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 18297
Joined: 11/12/2012 13:21

#151 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Tango556 wrote: 30/01/2022 21:08
no_sikiriki wrote: 30/01/2022 20:39 Ja sam ti već pisala o svom povratku, mogu samo dodati da sam imala 26, ako ti je to nešto relevantno. Dakle još jednom ponavljam, nekome bih preporučila da se vrati samo ako će imati siguran posao i ako nema zdravstvenih problema.
Ja bih preoprucio da se vrate i pokrenu biznis. Recimo, meni bi bio/je plan da se vratim i da imam neki svoj biznis.
Da, samo treba biti svjestan da je to vrlo teško ovdje uz milion nekih birokratskih prepreka itd. Zavisi naravno koji biznis, ako ima neko dobru ideju/plan, slažem se da je to dobra stvar. Samo treba biti spreman da ništa ne ide kao u normalnoj zemlji. :mrgreen:
Tango556
Posts: 204
Joined: 02/09/2021 16:27

#152 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Tango556 »

Da, samo treba biti svjestan da je to vrlo teško ovdje uz milion nekih birokratskih prepreka itd. Zavisi naravno koji biznis, ako ima neko dobru ideju/plan, slažem se da je to dobra stvar. Samo treba biti spreman da ništa ne ide kao u normalnoj zemlji. :mrgreen:
[/quote]

Mislim da nisi upravu, generalno birokratija u zapadnoj europi je jednako komplikovana u vecini slucajeva a angazovanje konsultanata skuplje. Vecina IT kompanija i BPO sektora u BiH su nasi ljudi koji su otisli vani, pokupili znanje i konekcije, i ovdje "beru" kajmak.
no_sikiriki
Posts: 18297
Joined: 11/12/2012 13:21

#153 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Pa zato rekoh da zavisi koji biznis je u pitanju, moguće da je OK u IT sektoru i sl. U ugostiteljstvu je npr. drugačija priča.
Tango556
Posts: 204
Joined: 02/09/2021 16:27

#154 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Tango556 »

no_sikiriki wrote: 30/01/2022 21:50 Pa zato rekoh da zavisi koji biznis je u pitanju, moguće da je OK u IT sektoru i sl. U ugostiteljstvu je npr. drugačija priča.
Ugostiteljstvo je takav biznis gdje moras pistolj imati, to je svugdje :D
ibizza
Posts: 4607
Joined: 05/06/2008 00:46

#155 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ibizza »

LjutiDabar wrote: 30/01/2022 20:00 Opet ja :) A ima li primjera da su se ljudi vratili u Sarajevo? I ako da, koja zivotna dob?
Svi pricaju o odlasku, a ja znam par ljudi vani koji se premisljaju da bi se vratili nakon10-15 godina i vise.
Vratio se moj drug prije 15-tak dana :) 35 godina, sa suprugom i dvoje male djece.

Ovaj drugi planira isto da se vrne, kaze nigdje nije ljepše nego u BiH, hajd ti sad njemu vjeruj :D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#156 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Nadzornik »

ibizza wrote: 30/01/2022 22:34
Ovaj drugi planira isto da se vrne, kaze nigdje nije ljepše nego u BiH, hajd ti sad njemu vjeruj :D
Vrijedni i ambiciozni ljudi se nikad ne vracaju,vjeruj mi da ce kad tad zazaliti zbog te pogresne odluke.
sabanss
Posts: 4710
Joined: 13/08/2006 11:20

#157 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by sabanss »

Nadzornik wrote: 30/01/2022 23:06
ibizza wrote: 30/01/2022 22:34
Ovaj drugi planira isto da se vrne, kaze nigdje nije ljepše nego u BiH, hajd ti sad njemu vjeruj :D
Vrijedni i ambiciozni ljudi se nikad ne vracaju,vjeruj mi da ce kad tad zazaliti zbog te pogresne odluke.

O kako se slažem sa ovim :!:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#158 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

LjutiDabar wrote: 30/01/2022 20:00 Opet ja :) A ima li primjera da su se ljudi vratili u Sarajevo? I ako da, koja zivotna dob?
Svi pricaju o odlasku, a ja znam par ljudi vani koji se premisljaju da bi se vratili nakon10-15 godina i vise.
Od mladih (do 45 godina starosti) kao stalno nisam upoznao niti u svom krugu poznajem. Ima ovih primjera iz Danske koji provode po nekoliko mjeseci i ako je mimo zakona, jer maksimalno mogu 60 dana van EU, ako imaju status penzionera, ili 24 dana ako su na socijali, a ako su u radnom odnosu do 180 dana.
ibizza
Posts: 4607
Joined: 05/06/2008 00:46

#159 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ibizza »

Kaze mi jedan drug, radi kao čuvar u zatvoru u DE, jedne prilike pratio zatvorenika u šetnji, pravog švavbu :D...Kaze 15 minuta, koliko su bili vani, on ga je provocirao, psovao, ismijavao drzavu, govorio kako smo jadni kao drzava,kako je on jadan sta radi (čuvar) u Njemackoj...kaze ovaj moj, malo je falilo da ga pregazim i da krenem kući u Hrasnicu(deportacija) :D
belfy
Posts: 7766
Joined: 06/08/2007 09:00

#160 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by belfy »

velis u zatvoru neki losi ljudi, pa jos vole da provociraju? mora da je to jako iznenadilo i tvog prijatelja koji je odlucio tamo da radi... umjesto da nakon sto mu ovaj kaze da je BiH sranje i da je jadna fino mu odgovori kako ne mora da se brine, jer je on tu da ga sacuva od odlaska u istu...
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#161 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ljubicasti limun »

Kada smo se vratili u Sa, bila sam jos tinejdzer i to nikako nije bila moja odluka. Najgora odluka koju je moja mama mogla donijeti u nekom pragmaticnom smislu. Nikada se nisam uspjela naviknuti do kraja zivjeti tamo jer sam iz BiH otisla jos kao dijete, mada bih lagala kad bih rekla da ne pripadam tamo. Pripadam po prirodi, smislu za humor, shvatanju sta je bitno za zivot, nacinu druzenja. Vani su mi se svidjeli napredni stavovi drustva, posebice u skolstvu i po pitanju prava zena i mogucnostima napredovanja. Na zalost, tragicne porodicne okolnosti su me zadrzale u BiH i predugo i uzele i dobar dio zivota. Cim su okolnosti to dozvolile, napustila sam BiH i ne namjeravam se vratiti. Nemam vise nikoga u Bosni, a i da imam, izvukla bih ih iz pakla drzave. Ne Bosne kao Bosne, vec BiH kao drzave. To je jedna velika crna rupa, okrutna i bezosjecajna koja jase na svojim gradjanima bez ikakve samilosti dok ne crknu, a onda predje na nove generacije. Ne bih htjela da moje dijete bude rodjeno tu ili da odrasta.

No, Bosna ce uvijek biti dio mene, ali ja joj vise nista ne mogu dati jer mi je vecinu toga uzela.
no_sikiriki
Posts: 18297
Joined: 11/12/2012 13:21

#162 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

ljubicasti limun wrote: 31/01/2022 20:41 Kada smo se vratili u Sa, bila sam jos tinejdzer i to nikako nije bila moja odluka. Najgora odluka koju je moja mama mogla donijeti u nekom pragmaticnom smislu. Nikada se nisam uspjela naviknuti do kraja zivjeti tamo jer sam iz BiH otisla jos kao dijete, mada bih lagala kad bih rekla da ne pripadam tamo. Pripadam po prirodi, smislu za humor, shvatanju sta je bitno za zivot, nacinu druzenja. Vani su mi se svidjeli napredni stavovi drustva, posebice u skolstvu i po pitanju prava zena i mogucnostima napredovanja. Na zalost, tragicne porodicne okolnosti su me zadrzale u BiH i predugo i uzele i dobar dio zivota. Cim su okolnosti to dozvolile, napustila sam BiH i ne namjeravam se vratiti. Nemam vise nikoga u Bosni, a i da imam, izvukla bih ih iz pakla drzave. Ne Bosne kao Bosne, vec BiH kao drzave. To je jedna velika crna rupa, okrutna i bezosjecajna koja jase na svojim gradjanima bez ikakve samilosti dok ne crknu, a onda predje na nove generacije. Ne bih htjela da moje dijete bude rodjeno tu ili da odrasta.

No, Bosna ce uvijek biti dio mene, ali ja joj vise nista ne mogu dati jer mi je vecinu toga uzela.
Razumijemo se. I mi smo se vratili u BiH kad je meni bilo 15 godina na maminu inicijativu, pa sam ovdje završila srednju...težak period navikavanja, ali onda opet nazad vani na fakultet, pa opet navikavanje i na kraju se (svojevoljno) vratih ovdje poslije toga...i sad opet mislim da će uskoro biti vrijeme za bježanje, ali pod "uskoro" mislim vjerovatno za godinu-dvije kad se "smiri" sve ovo oko corone.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7405
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#163 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

Kad bi se morao vratiti u Bosnu, vratio bi se u sumu. Bolje sa medvjedima i vukovima zivjet.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#164 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Nadzornik »

Rockefeller wrote: 31/01/2022 21:24 Kad bi se morao vratiti u Bosnu, vratio bi se u sumu. Bolje sa medvjedima i vukovima zivjet.
Dobar... :lol:

E da ovo Santic moze da procita... :-?

Ostajte tamo

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Neće vas grijat ko što tuđe grije
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?
A majka vaša zemlja vam je nova.
Bacite pogled po minskome polju
Svuda su kuće bez vrata i krova.

Za zemlju ovu vi ste bili krivi
Uzori svijetli što uteći znaše.
U novoj zemlji ostanite i vi
Ne dajte da vas povratkom plaše.

Ko cvjetnu granu kad proljetna krila
Okite je listom i ukrase medom
Bez vas bi maćeha domovina bila
A maćeha ne plače za izbjeglim čedom.

Ne dajte tuzi da vam dušu pati
Ostanite tamo u naručju svijeta.
Živite zato da možete slati
Rodbini vašoj para i paketa.

Ovdje bi svako da vam pamet soli
A tamo niko ružiti vas neće.
Bolji su tuđi i zidovi goli
Nego rodne kuće kud se tuđin šeće.

Tamo vam svako bratski ruku steže
U vašem kraju za vas pelin cvjeta.
Za tuđu zemlju sve vas, sve vas veže
Povratnik svaki ovdje samo smeta.

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Neće vas grijat ko sto tuđe grije.
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#165 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Mariella »

ibizza wrote: 30/01/2022 22:34
LjutiDabar wrote: 30/01/2022 20:00 Opet ja :) A ima li primjera da su se ljudi vratili u Sarajevo? I ako da, koja zivotna dob?
Svi pricaju o odlasku, a ja znam par ljudi vani koji se premisljaju da bi se vratili nakon10-15 godina i vise.
Vratio se moj drug prije 15-tak dana :) 35 godina, sa suprugom i dvoje male djece.

Ovaj drugi planira isto da se vrne, kaze nigdje nije ljepše nego u BiH, hajd ti sad njemu vjeruj :D
Ja razumijem vratiti se sam/a, ali s djecom mislim da se nikad ne bih usudila :shock:
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#166 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ljubicasti limun »

no_sikiriki wrote: 31/01/2022 21:18
ljubicasti limun wrote: 31/01/2022 20:41 Kada smo se vratili u Sa, bila sam jos tinejdzer i to nikako nije bila moja odluka. Najgora odluka koju je moja mama mogla donijeti u nekom pragmaticnom smislu. Nikada se nisam uspjela naviknuti do kraja zivjeti tamo jer sam iz BiH otisla jos kao dijete, mada bih lagala kad bih rekla da ne pripadam tamo. Pripadam po prirodi, smislu za humor, shvatanju sta je bitno za zivot, nacinu druzenja. Vani su mi se svidjeli napredni stavovi drustva, posebice u skolstvu i po pitanju prava zena i mogucnostima napredovanja. Na zalost, tragicne porodicne okolnosti su me zadrzale u BiH i predugo i uzele i dobar dio zivota. Cim su okolnosti to dozvolile, napustila sam BiH i ne namjeravam se vratiti. Nemam vise nikoga u Bosni, a i da imam, izvukla bih ih iz pakla drzave. Ne Bosne kao Bosne, vec BiH kao drzave. To je jedna velika crna rupa, okrutna i bezosjecajna koja jase na svojim gradjanima bez ikakve samilosti dok ne crknu, a onda predje na nove generacije. Ne bih htjela da moje dijete bude rodjeno tu ili da odrasta.

No, Bosna ce uvijek biti dio mene, ali ja joj vise nista ne mogu dati jer mi je vecinu toga uzela.
Razumijemo se. I mi smo se vratili u BiH kad je meni bilo 15 godina na maminu inicijativu, pa sam ovdje završila srednju...težak period navikavanja, ali onda opet nazad vani na fakultet, pa opet navikavanje i na kraju se (svojevoljno) vratih ovdje poslije toga...i sad opet mislim da će uskoro biti vrijeme za bježanje, ali pod "uskoro" mislim vjerovatno za godinu-dvije kad se "smiri" sve ovo oko corone.
Iskreno, idi. Pripremi svi, ostavi si vremena, ali pogotovo ako imas ili planiras imati djecu idi. Ja razumijem da je najljepse zivjeti u svojoj zemlji, ali ako te tvoja zemlja zeli dokrajciti ili gleda kako polako nestajes, onda tu nema ni mjesta ni vremena za nostalgiju. Zivot je jedan.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#167 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ljubicasti limun »

Nadzornik wrote: 31/01/2022 21:50
Rockefeller wrote: 31/01/2022 21:24 Kad bi se morao vratiti u Bosnu, vratio bi se u sumu. Bolje sa medvjedima i vukovima zivjet.
Dobar... :lol:

E da ovo Santic moze da procita... :-?

Ostajte tamo

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Neće vas grijat ko što tuđe grije
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?
A majka vaša zemlja vam je nova.
Bacite pogled po minskome polju
Svuda su kuće bez vrata i krova.

Za zemlju ovu vi ste bili krivi
Uzori svijetli što uteći znaše.
U novoj zemlji ostanite i vi
Ne dajte da vas povratkom plaše.

Ko cvjetnu granu kad proljetna krila
Okite je listom i ukrase medom
Bez vas bi maćeha domovina bila
A maćeha ne plače za izbjeglim čedom.

Ne dajte tuzi da vam dušu pati
Ostanite tamo u naručju svijeta.
Živite zato da možete slati
Rodbini vašoj para i paketa.

Ovdje bi svako da vam pamet soli
A tamo niko ružiti vas neće.
Bolji su tuđi i zidovi goli
Nego rodne kuće kud se tuđin šeće.

Tamo vam svako bratski ruku steže
U vašem kraju za vas pelin cvjeta.
Za tuđu zemlju sve vas, sve vas veže
Povratnik svaki ovdje samo smeta.

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Neće vas grijat ko sto tuđe grije.
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.
Šantic bi vrlo vjerovatno ovako sad pisao.
soul_assassin
Posts: 91
Joined: 20/07/2009 17:04

#168 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by soul_assassin »

otišao sam u Njemačku prije nekoliko mjeseci nakon poprilično lijepe situacije u BiH. Imao sam siguran (relativno) posao i primanja sa strane ali ukaza se dobra ponuda vani i ja prihvatim.

I evo na pragu sam povratka dole. Otišao sam sám i jednostavno nije to to. Mnogo mi stvari nedostaje, prije svega ljudi i samo sam počeo više da cijenim šta sam imao dole. Koga god da pitam u DE kako mu je, počne mi objašnjavati u množini da je super (čovjek, žena, djeca) i odma shvatim da nismo svi isti.

Još uvijek sam relativno mlad pa ne otpisujem opet nekad da ću otići. Ne kaže ti niko koliko je teško kad si sam gore, jedino ako nisi imao neki život ni u Bosni.

I još nešto interesantno. Svi ti kažu imaš uvijek gdje da se vratiš a kad pomeneš ideju povratka, niko te ne razumije i svi ti kažu da griješiš. Najbolje je slušati sebe, jer dole je i atmosfera takva da ti svi govore idi idi idi a tebi možda i nije toliko loše.
no_sikiriki
Posts: 18297
Joined: 11/12/2012 13:21

#169 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

soul_assassin wrote: 04/02/2022 17:54 otišao sam u Njemačku prije nekoliko mjeseci nakon poprilično lijepe situacije u BiH. Imao sam siguran (relativno) posao i primanja sa strane ali ukaza se dobra ponuda vani i ja prihvatim.

I evo na pragu sam povratka dole. Otišao sam sám i jednostavno nije to to. Mnogo mi stvari nedostaje, prije svega ljudi i samo sam počeo više da cijenim šta sam imao dole. Koga god da pitam u DE kako mu je, počne mi objašnjavati u množini da je super (čovjek, žena, djeca) i odma shvatim da nismo svi isti.

Još uvijek sam relativno mlad pa ne otpisujem opet nekad da ću otići. Ne kaže ti niko koliko je teško kad si sam gore, jedino ako nisi imao neki život ni u Bosni.

I još nešto interesantno. Svi ti kažu imaš uvijek gdje da se vratiš a kad pomeneš ideju povratka, niko te ne razumije i svi ti kažu da griješiš. Najbolje je slušati sebe, jer dole je i atmosfera takva da ti svi govore idi idi idi a tebi možda i nije toliko loše.
Samo sebe slušati, i ići za prilikama, a ništa nije permanentno u životu, niti mora biti. Uvijek se može čovjek vratiti, ili opet otići. Definitivno jeste drugačije kada neko negdje ode sam, i sama sam to vidjela. Ali treba i učiniti sve što se može da taj život "liči na nešto" i ne "prepuštati se", tako da ako fali neki društveni život, aktivirati se na tom polju, jer samo se neće ništa desiti. Pa tek onda nakon nekog vremena ako i dalje ne ide, razmišljati o povratku.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7405
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#170 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

soul_assassin wrote: 04/02/2022 17:54 otišao sam u Njemačku prije nekoliko mjeseci nakon poprilično lijepe situacije u BiH. Imao sam siguran (relativno) posao i primanja sa strane ali ukaza se dobra ponuda vani i ja prihvatim.

I evo na pragu sam povratka dole. Otišao sam sám i jednostavno nije to to. Mnogo mi stvari nedostaje, prije svega ljudi i samo sam počeo više da cijenim šta sam imao dole. Koga god da pitam u DE kako mu je, počne mi objašnjavati u množini da je super (čovjek, žena, djeca) i odma shvatim da nismo svi isti.

Još uvijek sam relativno mlad pa ne otpisujem opet nekad da ću otići. Ne kaže ti niko koliko je teško kad si sam gore, jedino ako nisi imao neki život ni u Bosni.

I još nešto interesantno. Svi ti kažu imaš uvijek gdje da se vratiš a kad pomeneš ideju povratka, niko te ne razumije i svi ti kažu da griješiš. Najbolje je slušati sebe, jer dole je i atmosfera takva da ti svi govore idi idi idi a tebi možda i nije toliko loše.
Koliko ti je godina?
konami666
Posts: 2532
Joined: 11/05/2015 21:57

#171 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by konami666 »

Ja sam otišao 2010 sam i prvu godinu ipo je bilo teško se malo naviknuti. Sad se ne bi vratio u bih da mi ponude duplo veća primanja i duplo veću kuću.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7405
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#172 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

konami666 wrote: 04/02/2022 21:33 Ja sam otišao 2010 sam i prvu godinu ipo je bilo teško se malo naviknuti. Sad se ne bi vratio u bih da mi ponude duplo veća primanja i duplo veću kuću.
Di imas kucu i koliko primas?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#173 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

Koja kuća? U Njemačkoj? Naši ljudi (dvoje) koji imaju oko 3.000 Eura na ruke socijalne penzije zajedno, ne žive u svojim kućama, već pod kiriju.

Dizanje kredita je izgleda Balkanski najomiljeniji sport. Pa onda kada naberu pet tako velikih kredita, kukaju kako je j*beno u...
ibizza
Posts: 4607
Joined: 05/06/2008 00:46

#174 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ibizza »

u-pet-deka wrote: 07/02/2022 23:34 Koja kuća? U Njemačkoj? Naši ljudi (dvoje) koji imaju oko 3.000 Eura na ruke socijalne penzije zajedno, ne žive u svojim kućama, već pod kiriju.

Dizanje kredita je izgleda Balkanski najomiljeniji sport. Pa onda kada naberu pet tako velikih kredita, kukaju kako je j*beno u...
A kako zive kada se taj iznos prepolovi, kada jedno ode na drugi svijet?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#175 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Hajvan »

Ostajte tamo, ne pišite 'vamo
Post Reply