Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20301 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Odgovornost za preventivno djelovanje ne može biti prebačena samo na leđa potencijalne žrtve, jer imamo muriju, ali šta bi još preko toga, policijsku državu?

Imaj na umu da pitanja, koja si postavio, apsolutno ne zanimaju jednu majku, jer jedna majka uopšte ne želi da se dovede u poziciju u kojoj će morati' razmišljati o ovim pitanjima, nju nije briga ko bi bio kriv, njena je briga da se ništa ne desi.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#20302 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 10/01/2022 16:48

Meni je logično da se opasnost povećava što je kasnije u toku dana, ali iz ličnih negativnijih iskustva nije bilo toliko do toga (možda jer sam u ta doba bila opreznija, ne znam).
I ovo je dobra teza.

Neke situacije povećavaju oprez, izbjegavaju se, pa to da li to utiče da izgleda spomenuta djela nemaju veze sa "vanjskim faktorom" (noć, pijanstvo, oblačenje, boravak na ozloglašenim lokacijama itd).

Imaju li?
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#20303 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Niemand wrote: 10/01/2022 15:32 Nego,


povedi me u carsiju
haj pa me prodaj bazardzanu
...
uzmi za me oku zlata
haj pa pozlati dvoru vrata


Prostitucija, sverc ljudima il emancipacija? :-?
Aranžirani, dogovoreni brakovi. Prodavali su tako i mušku djecu. :evil:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#20304 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

S4mpion wrote: 10/01/2022 16:58
dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Odgovornost za preventivno djelovanje ne može biti prebačena samo na leđa potencijalne žrtve, jer imamo muriju, ali šta bi još preko toga, policijsku državu?

Imaj na umu da pitanja, koja si postavio, apsolutno ne zanimaju jednu majku, jer jedna majka uopšte ne želi da se dovede u poziciju u kojoj će morati' razmišljati o ovim pitanjima, nju nije briga ko bi bio kriv, njena je briga da se ništa ne desi.
A šta je sa edukacijom? Naprimjer američki CDC (centar za prevenciju i kontrolu bolesti) ima prevencijske strategije koje bi se
mogle i bilo gdje drugo iskoristiti.

Image

https://www.cdc.gov/violenceprevention/ ... ntion.html

Zašto ne uticati na to da samih silovatelja bude manje kroz edukaciju?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20305 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 10/01/2022 16:56
Nierika wrote: 10/01/2022 16:33

To me i muči u vezi umjetnosti, s jedne strane želim vjerovati da umjetnost ima moć da pozitivno utiče na svijest ljudi, ali ako je to tačno, onda istovremeno može uticati i negativno na svijest. Za sada mi je draža misao da sevdalinka nema odgojni značaj.

Kako se sudi za mizogoniju na našim prostorima?
Dakle ako npr. neki ubica pročita nešto što sam ja napisala i nakon toga počini ubistvo, i ja ću biti osuđena? Ne znam šta reći. :D
Ja svaki put napravim grešku polazeći od pretpostave da govorimo o principima, ne o pojedinačnim situacijama. Da, pretpostavka je majka zajeba.

To šta ti pitaš je osnova za donošenje zakona koji zabranjuju govor mržnje. Teza da će govor koji vrijeđa ili ponižava neke grupe podstaći ljude da te grupe i fizički, ekonomski itd ugrožavaju, pa i idu do ubijanja pripadnika tih grupa. Dakle ne da direktno poziva na ubijanje (kao što je rađeno u Ruandi na primjer), nego da će ponižavanje ili vrijeđanje ljudi iz neke grupe stvoriti svijest da su to ljudi niže vrste i neki pojedinci će tu svijest shvatiti kao opravdanje ili čak poziv da krenu u istrebljenje te "niže vrste".

A tada se jedan dio odgovornosti skida sa ljudi koji taj govor shvate kao poziv ili opravdanje, i prebacuje na one koji taj govor koriste. Jer, svojim govorom su izvršili psihološki uticaj na počinioce konkretnih nasilnih djela da ta djela počine.

Pa, može li se u svjetlu toga posmatrati i seksualno atraktivno oblačenje? Da li takvo oblačenje stvarno ne vrši takav uticaj, ili je samo raspored moći trenutno takav da oni koji zagovaraju tezu da govor mržnje ima takav uticaj, a oblačenje nema, naprosto trenutno su moćniji od suprotne strane, a da to nije utemeljeno na stvarnom stanju stvari? ili jeste utemeljeno? Poltička korektnost, feminizam itd.
Mada bi pojedinačne situacije trebale odražavati te principe ukoliko nisu ekstremni primjeri, ali ok da ne filozofiram. Ne znam je li moguće govoriti/pisati a ne zakačiti neku skupinu ljudi negdje u svijetu, pogotovo vezano za protekli rat na našim prostorima. Ne znam je li i to govor mržnje obzirom na ranija dešavanja ili nije. Za sada mislim da ne treba tražiti krivicu u bilo čemu izvan sebe u slučaju zlostavljača/ubice/itd, u slučaju prevencije mislim da može biti korisno govoriti i o drugim faktorima.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20306 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

dale cooper wrote: 10/01/2022 17:12
S4mpion wrote: 10/01/2022 16:58

Odgovornost za preventivno djelovanje ne može biti prebačena samo na leđa potencijalne žrtve, jer imamo muriju, ali šta bi još preko toga, policijsku državu?

Imaj na umu da pitanja, koja si postavio, apsolutno ne zanimaju jednu majku, jer jedna majka uopšte ne želi da se dovede u poziciju u kojoj će morati' razmišljati o ovim pitanjima, nju nije briga ko bi bio kriv, njena je briga da se ništa ne desi.
A šta je sa edukacijom? Naprimjer američki CDC (centar za prevenciju i kontrolu bolesti) ima prevencijske strategije koje bi se
mogle i bilo gdje drugo iskoristiti.

Image

https://www.cdc.gov/violenceprevention/ ... ntion.html

Zašto ne uticati na to da samih silovatelja bude manje kroz edukaciju?
Pa sve ti je to prevencija, silovatelja je već manje samim postojanjem pendreka, a ove edukacije roditelji biflaju od malih nogu, ali to ne pomaže ludama koje su ubijeđene da imaju neka prava u 3 iza ponoći.
Last edited by S4mpion on 10/01/2022 17:46, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#20307 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Ne može, zaboravljaš da su većina evil wannabe rapists i da mi jednostavno moramo da se čuvamo od njih.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20308 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

no_sikiriki wrote: 10/01/2022 17:46
dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Ne može, zaboravljaš da su većina evil wannabe rapists i da mi jednostavno moramo da se čuvamo od njih.
Nema tu mi i oni, svi smo mi isti, svi smo, bez pendreka, obične zvijeri željne krvi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20309 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Najbolja preventiva bi bila dobro i jako seksualno obrazovanje u školama i da to budu profesionalni predavači kojim bi sve u vezi toga bilo obuhvaćeno. Dakle, ne oni profesori i profesorice koji jedva čekaju da predavanje prođe jer ih je sramota predavati tako nešto. Djeca bi trebala imati kvalitetno obrazovanje u tom segmentu. Ja sam za to da to bude čitav predmet tokom školske godine.

Dalje, priča kod kuće o tome također pomaže. Naravno, statistički gledano sigurno daleko više roditelji razgovaraju sa kćerkama o tome kod kuće nego sa sinovima. To je iz razloga što su djevojke žrtve u preko 90% situacija dok s druge strane niko ne očekuje da njegovo dijete bude silovatelj, pa smatraju da ga i ne trebaju educirati.

Ako već dođe do toga onda naravno drakonske kazne, self help, psiholozi, psihijatri, resocijalizacija itd. Možda i Jordan Peterson :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#20310 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

MarlboroGold wrote: 10/01/2022 17:56
dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Najbolja preventiva bi bila dobro i jako seksualno obrazovanje u školama i da to budu profesionalni predavači kojim bi sve u vezi toga bilo obuhvaćeno. Dakle, ne oni profesori i profesorice koji jedva čekaju da predavanje prođe jer ih je sramota predavati tako nešto. Djeca bi trebala imati kvalitetno obrazovanje u tom segmentu. Ja sam za to da to bude čitav predmet tokom školske godine.

Dalje, priča kod kuće o tome također pomaže. Naravno, statistički gledano sigurno daleko više roditelji razgovaraju sa kćerkama o tome kod kuće nego sa sinovima. To je iz razloga što su djevojke žrtve u preko 90% situacija dok s druge strane niko ne očekuje da njegovo dijete bude silovatelj, pa smatraju da ga i ne trebaju educirati.

Ako već dođe do toga onda naravno drakonske kazne, self help, psiholozi, psihijatri, resocijalizacija itd. Možda i Jordan Peterson :mrgreen:
Slažem se u potpunosti. To je nešto što već odavno fali u ovoj zemlji.

U zemlji gdje sam ja djelomično odrasla u sklopu seksualnog obrazovanja učilo se i o sigurnom seksu tako što se praktično pokazivalo kako se stavljaju prezervativi na banane.
Ovdje su se svi smijali na to i govorili "vela havle", "to je odobrenje da se neko seksa sa 14 godina" i sl. gluposti.

Valjda je bolje da, kao što je slučaj u velikom broju srednjih škola u Sarajevu, djevojke prestanu dolaziti na časove i da se ne zna gdje su, da bi kasnije bilo rečeno da su "se udale", tj. zatrudnile i prestale ići u školu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20311 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Nierika wrote: 10/01/2022 14:20
MarlboroGold wrote: 10/01/2022 14:08
Zato što dosta toga i započne upravo od krivih interpretacija, pa tamo gdje cenzuru mogu progurati to i čine. Pogotovo tamo gdje nema krive interpretacije. Ovo je slučaj u razvijenim demokratskim zemljama, pa sam se više toga držao.

Kod nas to ne može proći jer smo ipak drugačija sredina bez obzira na takve i slične pokušaje. Po pitanju ovih budalaština je i bolje što je tako.
Ja volim čitati Biljanu Srbljanović, nisu mi budalaštine njene izjave i tekstovi. Ne znam je li nužno riječ o silovanju u toj sevdalinci, ali nije nimalo optimističan završetak pjesme (kakva prevara? šta bi nakon što su se zamandalila vrata?):
Prevari se Suljagina Fata,

prevari se, žalosna joj majka.

Uđe Fata u magazu sama,

za njom Mujo zamandali vrata.
Što se tiče ovih dodatnih faktora, ja sam većinom imala probleme te vrste (mada ni blizu silovanja) kad sam bila sama negdje, mada ovisi i gdje i kad i kako itd.
Ne znam jel mi okej ili nije okej što ovo sa cenzurom ne može proći kod nas još uvijek, nemam jasan stav za sada, ovisi od situacije.
Nemam ni ja problem sa Biljanom, već sa takvim izjavama. Kad čitaš cijeli tekst da se lako zaključiti da je i sama Fata hodala sama, tražila Muju i kilu zlata. Tu bi se moglo govoriti i o tome da je Fata obična prostitutka koja prodaje svoje tijelo. Ušla je unutra na očigled čitave čaršije, a naravno da će on zatvoriti vrata. Ona naravno ima pravo na to i takve izjave, ali je neozbiljno baviti se nečim na takav način što je izvan konteksta vremena u kojem se to dešavalo niti znamo šta se tačno desilo, pa je od toga sačinjena pjesma.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#20312 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 10/01/2022 17:56
dale cooper wrote: 10/01/2022 16:44 A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Najbolja preventiva bi bila dobro i jako seksualno obrazovanje u školama i da to budu profesionalni predavači kojim bi sve u vezi toga bilo obuhvaćeno. Dakle, ne oni profesori i profesorice koji jedva čekaju da predavanje prođe jer ih je sramota predavati tako nešto. Djeca bi trebala imati kvalitetno obrazovanje u tom segmentu. Ja sam za to da to bude čitav predmet tokom školske godine.

Dalje, priča kod kuće o tome također pomaže. Naravno, statistički gledano sigurno daleko više roditelji razgovaraju sa kćerkama o tome kod kuće nego sa sinovima. To je iz razloga što su djevojke žrtve u preko 90% situacija dok s druge strane niko ne očekuje da njegovo dijete bude silovatelj, pa smatraju da ga i ne trebaju educirati.

Ako već dođe do toga onda naravno drakonske kazne, self help, psiholozi, psihijatri, resocijalizacija itd. Možda i Jordan Peterson :mrgreen:
Slažemo se, ona CDC-ova strategija je baš na tom tragu. :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#20313 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

S4mpion wrote: 10/01/2022 17:46
dale cooper wrote: 10/01/2022 17:12

A šta je sa edukacijom? Naprimjer američki CDC (centar za prevenciju i kontrolu bolesti) ima prevencijske strategije koje bi se
mogle i bilo gdje drugo iskoristiti.

Image

https://www.cdc.gov/violenceprevention/ ... ntion.html

Zašto ne uticati na to da samih silovatelja bude manje kroz edukaciju?
Pa sve ti je to prevencija, silovatelja je već manje samim postojanjem pendreka, a ove edukacije roditelji biflaju od malih nogu, ali to ne pomaže ludama koje su ubijeđene da imaju neka prava u 3 iza ponoći.
Ti fakat odgovaraš da i ne pročitaš. :lol: :mrgreen:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20314 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

MarlboroGold wrote: 10/01/2022 18:22
Nierika wrote: 10/01/2022 14:20

Ja volim čitati Biljanu Srbljanović, nisu mi budalaštine njene izjave i tekstovi. Ne znam je li nužno riječ o silovanju u toj sevdalinci, ali nije nimalo optimističan završetak pjesme (kakva prevara? šta bi nakon što su se zamandalila vrata?):



Što se tiče ovih dodatnih faktora, ja sam većinom imala probleme te vrste (mada ni blizu silovanja) kad sam bila sama negdje, mada ovisi i gdje i kad i kako itd.
Ne znam jel mi okej ili nije okej što ovo sa cenzurom ne može proći kod nas još uvijek, nemam jasan stav za sada, ovisi od situacije.
Nemam ni ja problem sa Biljanom, već sa takvim izjavama. Kad čitaš cijeli tekst da se lako zaključiti da je i sama Fata hodala sama, tražila Muju i kilu zlata. Tu bi se moglo govoriti i o tome da je Fata obična prostitutka koja prodaje svoje tijelo. Ušla je unutra na očigled čitave čaršije, a naravno da će on zatvoriti vrata. Ona naravno ima pravo na to i takve izjave, ali je neozbiljno baviti se nečim na takav način što je izvan konteksta vremena u kojem se to dešavalo niti znamo šta se tačno desilo, pa je od toga sačinjena pjesma.
Jedna od definicija sevdalinke je i ljubavna pjesma, ne znam kako to tumačiti u kontekstu ove pjesme. Ne znam ni šta znači "oku zlata", prevari se može značiti puno toga. Žalosna joj majka i ovo sa vratima mi nikako nije optimistično. Mada pretpostavljam da negdje postoji tekst/rad s detaljnom analizom i argumentima, ovo iz članka je skraćena verzija.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20315 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

no_sikiriki wrote: 10/01/2022 18:08
MarlboroGold wrote: 10/01/2022 17:56
Najbolja preventiva bi bila dobro i jako seksualno obrazovanje u školama i da to budu profesionalni predavači kojim bi sve u vezi toga bilo obuhvaćeno. Dakle, ne oni profesori i profesorice koji jedva čekaju da predavanje prođe jer ih je sramota predavati tako nešto. Djeca bi trebala imati kvalitetno obrazovanje u tom segmentu. Ja sam za to da to bude čitav predmet tokom školske godine.

Dalje, priča kod kuće o tome također pomaže. Naravno, statistički gledano sigurno daleko više roditelji razgovaraju sa kćerkama o tome kod kuće nego sa sinovima. To je iz razloga što su djevojke žrtve u preko 90% situacija dok s druge strane niko ne očekuje da njegovo dijete bude silovatelj, pa smatraju da ga i ne trebaju educirati.

Ako već dođe do toga onda naravno drakonske kazne, self help, psiholozi, psihijatri, resocijalizacija itd. Možda i Jordan Peterson :mrgreen:
Slažem se u potpunosti. To je nešto što već odavno fali u ovoj zemlji.

U zemlji gdje sam ja djelomično odrasla u sklopu seksualnog obrazovanja učilo se i o sigurnom seksu tako što se praktično pokazivalo kako se stavljaju prezervativi na banane.
Ovdje su se svi smijali na to i govorili "vela havle", "to je odobrenje da se neko seksa sa 14 godina" i sl. gluposti.

Valjda je bolje da, kao što je slučaj u velikom broju srednjih škola u Sarajevu, djevojke prestanu dolaziti na časove i da se ne zna gdje su, da bi kasnije bilo rečeno da su "se udale", tj. zatrudnile i prestale ići u školu.
Šuplja priča i naš mahalski mentalitet dok se i kod velikog broja takvih djeca seksaju sa 14 godina, a ne znaju za to.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#20316 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

Evo jednog tipičnog feminističkog "istraživanja" za sladokusce. :D

https://arsbih.gov.ba/wp-content/upload ... alenca.pdf

Sjećate li se one "svaka druga žena je doživjela nasilje"?
Prema nalazima istraživanja, više od polovine žena iz uzorka (47,2% u BiH, 47,2% u FBiH i 47,3% u RS-u) doživjelo je bar neki oblik nasilja nakon što je navršilo 15 godina. Tokom 12 mjeseci koji su prethodili istraživanju, neki oblik nasilja iskusilo je 11,9% žena u BiH (12,7% u FBiH i 10,6% u RS-u).
Nalazi ukazuju na to da je psihičko nasilje najrasprostranjenije.
I onda pogledati šta su sve definisale kao psihičko nasilje :lol:

Image

Zamislite da se sprovede slično istraživanje nad nama, koliko bi muškaraca odgovorilo potvrdno da im se postavi sljedeće pitanje o "nasiljima" iz tabele: "Da li ste ikada od partnerke/supruge, ili čak nepoznate žene doživjeli sljedeće:"

Verbalno ponižavanje (omalovažavanje, psovanje, vrijeđanje) nasamo ili pred drugim licima - Garantujem da je skoro svaki lik ovo doživio kroz ekstremno zvocanje u PMS-u, priče o ženskoj jezičini ne postoje džaba.
Ignoriranje, uskraćivanje pažnje, razgovora duže od sat vremena - Ko najčešće poteže "silent treatment"?
Zastrašivanje pogledom, vikanjem, razbijanjem stvari i sl. - O pogledima, vrištanju i gađanju je pogotovo suvišno pričati, pogotovo kada znam da su se mnoge ovdje otvoreno (i naravno, kroz smijeh i verbalne high fiveove podrške) hvalile ovim tretmanom prema sadašnjim i bivšim.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20317 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

dale cooper wrote: 10/01/2022 18:29
S4mpion wrote: 10/01/2022 17:46

Pa sve ti je to prevencija, silovatelja je već manje samim postojanjem pendreka, a ove edukacije roditelji biflaju od malih nogu, ali to ne pomaže ludama koje su ubijeđene da imaju neka prava u 3 iza ponoći.
Ti fakat odgovaraš da i ne pročitaš. :lol: :mrgreen:
Shvati kako želiš, ali od pendreka nije izumljena bolja sprava za edukaciju.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#20318 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

FunkyzeitGames wrote: 10/01/2022 18:54 Evo jednog tipičnog feminističkog "istraživanja" za sladokusce. :D

https://arsbih.gov.ba/wp-content/upload ... alenca.pdf

Sjećate li se one "svaka druga žena je doživjela nasilje"?
Prema nalazima istraživanja, više od polovine žena iz uzorka (47,2% u BiH, 47,2% u FBiH i 47,3% u RS-u) doživjelo je bar neki oblik nasilja nakon što je navršilo 15 godina. Tokom 12 mjeseci koji su prethodili istraživanju, neki oblik nasilja iskusilo je 11,9% žena u BiH (12,7% u FBiH i 10,6% u RS-u).
Nalazi ukazuju na to da je psihičko nasilje najrasprostranjenije.
I onda pogledati šta su sve definisale kao psihičko nasilje :lol:

Image

Zamislite da se sprovede slično istraživanje nad nama, koliko bi muškaraca odgovorilo potvrdno da im se postavi sljedeće pitanje o "nasiljima" iz tabele: "Da li ste ikada od partnerke/supruge, ili čak nepoznate žene doživjeli sljedeće:"

Verbalno ponižavanje (omalovažavanje, psovanje, vrijeđanje) nasamo ili pred drugim licima - Garantujem da je skoro svaki lik ovo doživio kroz ekstremno zvocanje u PMS-u, priče o ženskoj jezičini ne postoje džaba.
Ignoriranje, uskraćivanje pažnje, razgovora duže od sat vremena - Ko najčešće poteže "silent treatment"?
Zastrašivanje pogledom, vikanjem, razbijanjem stvari i sl. - O pogledima, vrištanju i gađanju je pogotovo suvišno pričati, pogotovo kada znam da su se mnoge ovdje otvoreno (i naravno, kroz smijeh i verbalne high fiveove podrške) hvalile ovim tretmanom prema sadašnjim i bivšim.
E, ako je ignorisanje duže od 1 sat kvalifikovano kao psihičko nasilje, šta sa uskraćivanjem seksa, a naročito u braku, dakle "neispunjavanje bračnih dužnosti"?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#20319 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Nije na nama da definišemo šta nekome drugome može predstavljati psihičko nasilje.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20320 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Hahah koje zabavljačice. :lol:
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#20321 Re: Danasnji "feminizam"

Post by FunkyzeitGames »

Da dodamo i još "nasilja" iz tabele, obrnuo sam spolove u primjerima ispod :D

Sprečavanje viđanja sa prijateljima - Znate onog lika kojem žena ne da da gleda utakmicu sa vama? E, pa sada znate da je žrtva nasilja.

Insistiranje da se zna kretanje muškarca u svakom trenutku - Opet taj lik. :lol:

Ljutnja ukoliko muškarac razgovara sa nekom drugom ženom - PMS paranoja nakon koje dođe izvinjavanje. Ali tada je kasno, jer ti si već žrtva nasilja. :sad:

Sumnja i optužbe za nevjerstvo - Manifestacija "nasilja" iznad.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20322 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Meni je psihičko nasilje kad jedna osoba drugoj sistematski danima, mjesecima ili godinama srozava samopouzdanje i sense of self, i obično ostavlja dugoročne posljedice. Sve ovo nabrojano može biti metoda, ali ne bih rekla da je svako zvocanje i sl. psihičko zlostavljanje.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#20323 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 10/01/2022 19:04 Nije na nama da definišemo šta nekome drugome može predstavljati psihičko nasilje.
Ali je na nama da definišemo šta je nama psihičko nasilje. Ili one nas ne mogu psihički maltretirati?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#20324 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

To silent treatment se u nas nekad zvalo samo sabura.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#20325 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Nierika wrote: 10/01/2022 20:15 Meni je psihičko nasilje kad jedna osoba drugoj sistematski danima, mjesecima ili godinama srozava samopouzdanje i sense of self, i obično ostavlja dugoročne posljedice. Sve ovo nabrojano može biti metoda, ali ne bih rekla da je svako zvocanje i sl. psihičko zlostavljanje.
To je to. Najčešće fizičko nasilje koje ide u sklopu ovoga je "prihvatljivije" od te psihičke komponente. Pa i ako se uspije "riješiti" te osobe, tu su dugoročne posljedice kojih se vrlo teško osloboditi.

Meni je fascinantno sa čim se sve ljudi šprdaju na ovoj temi (ne mislim na ovo istraživanje). Očito nisu nikad imali nikakvog dodira sa stvarima o kojima smo pričali. Jer odbijam da vjerujem da bi mogli uopće razmišljati/pričati tako o nečemu da jesu.
Post Reply