Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#20276 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

crveni_makovi wrote: 10/01/2022 12:30 @Hakiz
Simpa si mi ponekad ali sve to čime ti rado popunjavaš slobodne sate života nije u mojoj sferi interesovanja. Napisah post o primjeru vlastite gluposti i neodgovornosti i tu je kraj. Sva moja ostala ŠBBKBB su samo to. Sa mnom nema svrhe ni potrebe ulaziti ni u kakve rasprave. Nisam profesionalni forumaš, ne umijem se kvalitetno izražavati, papagajisati tuđe izjave, tok misli mi je malo dijareja malo teški zatvor. Forum mi je malo izduvnog ventila u povremeno teškim uslovima i to je sve. Ostavljam ti borbu s feminizmom u sigurnim rukama.
:thumbup:
Griješiš kad kažeš da se ne znaš kvalitetno izražavati.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20277 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Nierika wrote: 07/01/2022 23:27
Hakiz wrote: 07/01/2022 22:49

Joj, na primjer film "Carrie".

Nije to isto bez one uvodne scene iz originala.

Ili "The last house on the left".

I slično.

Ili kada Radiohead u pjesmi "Creep" stih "You so fucking perfect" mora pjevati "You so very pervect". Blja(c)k

Jok, nije to to.

:evil:
Na tako nešto sam mislila i uz takvu umjetnost sam većinom i odrastala..Mada su to neke naknadne cenzure a sad je možda više prisutna samo-cenzura.
Prisutne su i cenzura i autocenzura koje dolaze najčešće od korporacija, tj. određenih ljudi i grupica koje su izvršile infiltraciju tih korporacija koje koriste za lansiranje svojih zahtjeva i agendi. I ta njihova borba sveukupno gledajući je zasnovana na borbi za moć. Nekad je to dolazilo od vrha, tj. od same države, ali danas rijetko. Ako se slučajno zadesi da dođe od vrha onda to opet vrlo često nije njihov produkt. Što je najgore od svega ti koji se bave time vrlo često djeluju vaninstitucionalno, tako da im je teško stati u kraj.

I tako imaš te mamlaze koji po čitav dan sjede i smišljaju šta bi trebalo mijenjati, cenzurisati itd. i svim silama vrište. Ako su u što boljoj i poznatijoj kompaniji tim bolje, jer će njihova vriska biti intenzivnija i efikasnija.

Imali smo i ovdje kod nas neke pokušaje, ali su odmah bili sasječeni u korijenu čime su postali predmet šprdnje... evo primjer:

https://avaz.ba/vijesti/bih/651967/pros ... -silovanju
Last edited by MarlboroGold on 10/01/2022 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#20278 Re: Danasnji "feminizam"

Post by medvjed23 »

no_sikiriki wrote: 10/01/2022 08:07
medvjed23 wrote: 10/01/2022 01:31 A tačno je da određena ponašanja povećavaju šansu da ti se desi nešto loše. Međutim, čudi koliko vremena i truda se ulaže da se, kad se govori o silovanju, takva ponašanja gurnu u fokus. Teško je dokučiti šta stoji iza toga, briga za potencijalne žrtve ili pokušaj da se dio odgovornosti skine sa počinitelja silovanja...
Dio odgovornosti?
Da. Dio odgovornosti. Mislim da rijetko ko, ako iko, ima dovoljno drskosti da kompletnu odgovornost za silovanje pokuša prebaciti sa počinitelja na žrtvu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20279 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Htio sam je pitati odakle takvo pitanje "dio odgovornosti?" upravo zbog toga, ali mi bi mrsko.

Pa to samo može pasti na um monstrumima, a takvih je ipak vrlo malo.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#20280 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

medvjed23 wrote: 10/01/2022 13:22
no_sikiriki wrote: 10/01/2022 08:07

Dio odgovornosti?
Da. Dio odgovornosti. Mislim da rijetko ko, ako iko, ima dovoljno drskosti da kompletnu odgovornost za silovanje pokuša prebaciti sa počinitelja na žrtvu.
Ok, sad shvatam. Voljela bih da si u pravu, ali vjeruj da ima sasvim dovoljno i takvih.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20281 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Ma ima ih koliko i budalastih žena koje se kaju što nisu abortirale muške bebe samo zato jer nisu ženske i što se brinu o tome da će možda odgajati budućeg silovatelja.

Dakle, 0,0000x%.

MoRete dodati još nula.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#20282 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Više od tebe bih voljela vjerovati u to, ali ima raznoraznih vjerskih fanatika, kao i ljudi koji misle da je nemoguće silovati ženu ako ti je ona supruga itd.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20283 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

MarlboroGold wrote: 10/01/2022 13:14 Prisutne su i cenzura i autocenzura koje dolaze najčešće od korporacija, tj. određenih ljudi i grupica koje su izvršile infiltraciju tih korporacija koje koriste za lansiranje svojih zahtjeva i agendi. I ta njihova borba sveukupno gledajući je zasnovana na borbi za moć. Nekad je to dolazilo od vrha, tj. od same države, ali danas rijetko. Ako se slučajno zadesi da dođe od vrha onda to opet vrlo često nije njihov produkt. Što je najgore od svega ti koji se bave time vrlo često djeluju vaninstitucionalno, tako da im je teško stati u kraj.

I tako imaš te mamlaze koji po čitav dan sjede i smišljaju šta bi trebalo mijenjati, cenzurisati itd. i svim silama vrište. Ako su u što boljoj i poznatijoj kompaniji tim bolje, jer će njihova vriska biti intenzivnija i efikasnija.

Imali smo i ovdje kod nas neke pokušaje, ali su odmah bili sasječeni u korijenu čime su postali predmet šprdnje... evo primjer:

https://avaz.ba/vijesti/bih/651967/pros ... -silovanju
Ne znam je li ovo sa sevdalinkom primjer pokušaja cenzure ili interpretacije teksta, ne piše nigdje da se pjesma treba skloniti s nekog repertoara i sl. Za ovo gore, o kakvoj vrsti korporacija govoriš (kod nas)?

Za ovo gore oko silovanja i drugih faktora koji povećavaju šansu da se nešto loše desi - ja kad analiziram takve faktore to radim jer su ti drugi faktori pod mojom za kontrolom i mogu uticati na njih, makar se time nimalo neće promijeniti ishod ili su zanemarive šanse da hoće. To da je silovatelj jedini krivac je jasno, ali to mi ništa ne znači u smislu prevencije na licu mjesta u tako nekoj situaciji.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20284 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Nierika wrote: 10/01/2022 13:56
MarlboroGold wrote: 10/01/2022 13:14 Prisutne su i cenzura i autocenzura koje dolaze najčešće od korporacija, tj. određenih ljudi i grupica koje su izvršile infiltraciju tih korporacija koje koriste za lansiranje svojih zahtjeva i agendi. I ta njihova borba sveukupno gledajući je zasnovana na borbi za moć. Nekad je to dolazilo od vrha, tj. od same države, ali danas rijetko. Ako se slučajno zadesi da dođe od vrha onda to opet vrlo često nije njihov produkt. Što je najgore od svega ti koji se bave time vrlo često djeluju vaninstitucionalno, tako da im je teško stati u kraj.

I tako imaš te mamlaze koji po čitav dan sjede i smišljaju šta bi trebalo mijenjati, cenzurisati itd. i svim silama vrište. Ako su u što boljoj i poznatijoj kompaniji tim bolje, jer će njihova vriska biti intenzivnija i efikasnija.

Imali smo i ovdje kod nas neke pokušaje, ali su odmah bili sasječeni u korijenu čime su postali predmet šprdnje... evo primjer:

https://avaz.ba/vijesti/bih/651967/pros ... -silovanju
Ne znam je li ovo sa sevdalinkom primjer pokušaja cenzure ili interpretacije teksta, ne piše nigdje da se pjesma treba skloniti s nekog repertoara i sl. Za ovo gore, o kakvoj vrsti korporacija govoriš (kod nas)?

Za ovo gore oko silovanja i drugih faktora koji povećavaju šansu da se nešto loše desi - ja kad analiziram takve faktore to radim jer su ti drugi faktori pod mojom za kontrolom i mogu uticati na njih, makar se time nimalo neće promijeniti ishod ili su zanemarive šanse da hoće. To da je silovatelj jedini krivac je jasno, ali to mi ništa ne znači u smislu prevencije na licu mjesta u tako nekoj situaciji.
Zato što dosta toga i započne upravo od krivih interpretacija, pa tamo gdje cenzuru mogu progurati to i čine. Pogotovo tamo gdje nema krive interpretacije. Ovo je slučaj u razvijenim demokratskim zemljama, pa sam se više toga držao.

Kod nas to ne može proći jer smo ipak drugačija sredina bez obzira na takve i slične pokušaje. Po pitanju ovih budalaština je i bolje što je tako.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20285 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

MarlboroGold wrote: 10/01/2022 14:08
Nierika wrote: 10/01/2022 13:56

Ne znam je li ovo sa sevdalinkom primjer pokušaja cenzure ili interpretacije teksta, ne piše nigdje da se pjesma treba skloniti s nekog repertoara i sl. Za ovo gore, o kakvoj vrsti korporacija govoriš (kod nas)?

Za ovo gore oko silovanja i drugih faktora koji povećavaju šansu da se nešto loše desi - ja kad analiziram takve faktore to radim jer su ti drugi faktori pod mojom za kontrolom i mogu uticati na njih, makar se time nimalo neće promijeniti ishod ili su zanemarive šanse da hoće. To da je silovatelj jedini krivac je jasno, ali to mi ništa ne znači u smislu prevencije na licu mjesta u tako nekoj situaciji.
Zato što dosta toga i započne upravo od krivih interpretacija, pa tamo gdje cenzuru mogu progurati to i čine. Pogotovo tamo gdje nema krive interpretacije. Ovo je slučaj u razvijenim demokratskim zemljama, pa sam se više toga držao.

Kod nas to ne može proći jer smo ipak drugačija sredina bez obzira na takve i slične pokušaje. Po pitanju ovih budalaština je i bolje što je tako.
Ja volim čitati Biljanu Srbljanović, nisu mi budalaštine njene izjave i tekstovi. Ne znam je li nužno riječ o silovanju u toj sevdalinci, ali nije nimalo optimističan završetak pjesme (kakva prevara? šta bi nakon što su se zamandalila vrata?):
Prevari se Suljagina Fata,

prevari se, žalosna joj majka.

Uđe Fata u magazu sama,

za njom Mujo zamandali vrata.
Što se tiče ovih dodatnih faktora, ja sam većinom imala probleme te vrste (mada ni blizu silovanja) kad sam bila sama negdje, mada ovisi i gdje i kad i kako itd.
Ne znam jel mi okej ili nije okej što ovo sa cenzurom ne može proći kod nas još uvijek, nemam jasan stav za sada, ovisi od situacije.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#20286 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Hajd sve, al kakva su ovo crna vremena dosla pa me u svom ovom fasistickom ludilu prosto opusta citati o potencijalnom silovanju u sevdalinkama. :o
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20287 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Možda te/nas podsjeti da ima i gorih stvari, ili manje gorih u odnosu na trenutnu situaciju, ovisi šta se kome dešava.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#20288 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

Nierika wrote: 10/01/2022 13:56
MarlboroGold wrote: 10/01/2022 13:14 Prisutne su i cenzura i autocenzura koje dolaze najčešće od korporacija, tj. određenih ljudi i grupica koje su izvršile infiltraciju tih korporacija koje koriste za lansiranje svojih zahtjeva i agendi. I ta njihova borba sveukupno gledajući je zasnovana na borbi za moć. Nekad je to dolazilo od vrha, tj. od same države, ali danas rijetko. Ako se slučajno zadesi da dođe od vrha onda to opet vrlo često nije njihov produkt. Što je najgore od svega ti koji se bave time vrlo često djeluju vaninstitucionalno, tako da im je teško stati u kraj.

I tako imaš te mamlaze koji po čitav dan sjede i smišljaju šta bi trebalo mijenjati, cenzurisati itd. i svim silama vrište. Ako su u što boljoj i poznatijoj kompaniji tim bolje, jer će njihova vriska biti intenzivnija i efikasnija.

Imali smo i ovdje kod nas neke pokušaje, ali su odmah bili sasječeni u korijenu čime su postali predmet šprdnje... evo primjer:

https://avaz.ba/vijesti/bih/651967/pros ... -silovanju
Ne znam je li ovo sa sevdalinkom primjer pokušaja cenzure ili interpretacije teksta, ne piše nigdje da se pjesma treba skloniti s nekog repertoara i sl. Za ovo gore, o kakvoj vrsti korporacija govoriš (kod nas)?

Za ovo gore oko silovanja i drugih faktora koji povećavaju šansu da se nešto loše desi - ja kad analiziram takve faktore to radim jer su ti drugi faktori pod mojom za kontrolom i mogu uticati na njih, makar se time nimalo neće promijeniti ishod ili su zanemarive šanse da hoće. To da je silovatelj jedini krivac je jasno, ali to mi ništa ne znači u smislu prevencije na licu mjesta u tako nekoj situaciji.
Nije klasična cenzura, ovdje je prije riječ o feminističkoj kritici, kao što je feministička književna kritika npr. Ukratko, uzimaju se osnovne postavke feminizma i u tom svijetlu iščitavaš cjelokupno nasljeđe u pojedinim oblastima, npr. književnosti. Pa su tako ženski likovi uvijek konstruirani po, kako feminizam tvrdi, patrijarhalnim stereotipovima. Tako da se i na ovo sa sevdalinkom može tako posmatrati. Međutim, kada se nešto etiketira kao mizigono, tad uslijedi i cenzura.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#20289 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Nierika wrote: 10/01/2022 14:36 Možda te/nas podsjeti da ima i gorih stvari, ili manje gorih u odnosu na trenutnu situaciju, ovisi šta se kome dešava.
Pokusavam se nekako zabrinuti za sranje u ruandi.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#20290 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 10/01/2022 12:32
crveni_makovi wrote: 10/01/2022 12:30 @Hakiz
Simpa si mi ponekad ali sve to čime ti rado popunjavaš slobodne sate života nije u mojoj sferi interesovanja. Napisah post o primjeru vlastite gluposti i neodgovornosti i tu je kraj. Sva moja ostala ŠBBKBB su samo to. Sa mnom nema svrhe ni potrebe ulaziti ni u kakve rasprave. Nisam profesionalni forumaš, ne umijem se kvalitetno izražavati, papagajisati tuđe izjave, tok misli mi je malo dijareja malo teški zatvor. Forum mi je malo izduvnog ventila u povremeno teškim uslovima i to je sve. Ostavljam ti borbu s feminizmom u sigurnim rukama.
:thumbup:
Griješiš kad kažeš da se ne znaš kvalitetno izražavati.
A zna i ignorisati meritum :thumbup:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#20291 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Nego,


povedi me u carsiju
haj pa me prodaj bazardzanu
...
uzmi za me oku zlata
haj pa pozlati dvoru vrata


Prostitucija, sverc ljudima il emancipacija? :-?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20292 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Nowicki wrote: 10/01/2022 15:13
Nierika wrote: 10/01/2022 13:56

Ne znam je li ovo sa sevdalinkom primjer pokušaja cenzure ili interpretacije teksta, ne piše nigdje da se pjesma treba skloniti s nekog repertoara i sl. Za ovo gore, o kakvoj vrsti korporacija govoriš (kod nas)?

Za ovo gore oko silovanja i drugih faktora koji povećavaju šansu da se nešto loše desi - ja kad analiziram takve faktore to radim jer su ti drugi faktori pod mojom za kontrolom i mogu uticati na njih, makar se time nimalo neće promijeniti ishod ili su zanemarive šanse da hoće. To da je silovatelj jedini krivac je jasno, ali to mi ništa ne znači u smislu prevencije na licu mjesta u tako nekoj situaciji.
Nije klasična cenzura, ovdje je prije riječ o feminističkoj kritici, kao što je feministička književna kritika npr. Ukratko, uzimaju se osnovne postavke feminizma i u tom svijetlu iščitavaš cjelokupno nasljeđe u pojedinim oblastima, npr. književnosti. Pa su tako ženski likovi uvijek konstruirani po, kako feminizam tvrdi, patrijarhalnim stereotipovima. Tako da se i na ovo sa sevdalinkom može tako posmatrati. Međutim, kada se nešto etiketira kao mizigono, tad uslijedi i cenzura.
Po kojim parametrima se nešto etiketira kao mizogono? Konkretno u ovoj sevdalinci, ne znam li na osnovu (potencijalno) tragičnog kraja ili same tematike ili izbora riječi i detalja ili stava autora (nejasno mi je često na koji način se čita stav/namjera autora, u poeziji/tekstovima pjesama pogotovo, da li ako je živ na osnovu izjava u člancima i kroz društveni aktivizam ili kroz samu interpretaciju koja onda mora biti jasna ili pojma nemam). Autor je mogao inspiraciju crpiti i iz stvarnog događaja, ne znam je bitno i da li muškarac ili žena govore o ovakvim temama. Prikazom zastrašujućih scena se može i podići svijest o određenoj tematici i upozoriti na potencijalnu opasnost.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20293 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Niemand wrote: 10/01/2022 15:19
Nierika wrote: 10/01/2022 14:36 Možda te/nas podsjeti da ima i gorih stvari, ili manje gorih u odnosu na trenutnu situaciju, ovisi šta se kome dešava.
Pokusavam se nekako zabrinuti za sranje u ruandi.
Podsjetilo me na početak korone na vijestima, tamo negdje daleko u Kini. Fast forward koji mjesec.. :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#20294 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 10/01/2022 14:36 Možda te/nas podsjeti da ima i gorih stvari, ili manje gorih u odnosu na trenutnu situaciju, ovisi šta se kome dešava.
Recimo, neka žena bude ubijena. Individualni mizigon će biti osuđen za to ubistvo, ne kao ubica nego pod drugom kvalifikacijom, ako svojim tekstom, iako nigdje direktno na napiše da tu ženu, ili bilo koju ženu, ili sve žene treba tući ili ubiti, ako su njegova pisanja takva da govore da, recimo, žene su ispod muškaraca (recimo da trebaju dvije žene potvrditi nešto da bi se to uzelo kao tačno, dok je za isto dovoljna potvrda jednog muškarca :wink: ), u slučaju da se ustanovi da je počinilac ubistva to uradio nakon čitanja, pod uticajem, teksta tog mizigona.

Dočim, proizvođač, recimo, pištolja kojim je ta žena ubijena neće odgovarati i neće biti osuđen. Neće ga osuditi ni sudinica, a kamoli sudija. A sve žene koje rade, ili čak i vode tu kompaniju, neće prestati u njoj raditi ili je voditi.

Dvostruka mjerila svuda vladaju. Zato sevdalinka nema nikakav odgojni značaj niti odgovornost u smislu u kojem se spomnje.

Jer, ako je sevdalinka "kriva", šta je sve još...

Usput se odgovornost iznova prebacuje na nekog drugog. Kriva je sevdalinka, može nekim tekstom u ljudima potaknuti silovanja. Aha, kako da ne.

Ili, slavne osobe imaju odgovornost da se ponašaju PC, jer su uzor. Pa, to je prilično nategnuta teza, jer, da li je iko pitao te osobe žele li biti uzor, da li su se one predstavaljale tako, da li su govorile: Gledajte me i radite šta i ja radim? Jesu li one krive što ljudi nemaju samokontrolu, samopoštovanje i trebaju i stvaraju idole? Da, vole slavu, vole da konzumenti njihovog rada plaćaju taj rad, ali ne sjećam se da je ijedna slavna osoba (osim vođa kultova, religija itd) sama "tjerala" ljude da ne prate samo njen rad, nego da ih gledaju kao uzor sistema vrijednosti, ponašanja itd.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20295 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 10/01/2022 16:18
Nierika wrote: 10/01/2022 14:36 Možda te/nas podsjeti da ima i gorih stvari, ili manje gorih u odnosu na trenutnu situaciju, ovisi šta se kome dešava.
Recimo, neka žena bude ubijena. Individualni mizigon će biti osuđen za to ubistvo, ne kao ubica nego pod drugom kvalifikacijom, ako svojim tekstom, iako nigdje direktno na napiše da tu ženu, ili bilo koju ženu, ili sve žene treba tući ili ubiti, ako su njegova pisanja takva da govore da, recimo, žene su ispod muškaraca (recimo da trebaju dvije žene potvrditi nešto da bi se to uzelo kao tačno, dok je za isto dovoljna potvrda jednog muškarca :wink: ), u slučaju da se ustanovi da je počinilac ubistva to uradio nakon čitanja, pod uticajem, teksta tog mizigona.

Dočim, proizvođač, recimo, pištolja kojim je ta žena ubijena neće odgovarati i neće biti osuđen. Neće ga osuditi ni sudinica, a kamoli sudija. A sve žene koje rade, ili čak i vode tu kompaniju, neće prestati u njoj raditi ili je voditi.

Dvostruka mjerila svuda vladaju. Zato sevdalinka nema nikakav odgojni značaj niti odgovornost u smislu u kojem se spomnje.

Jer, ako je sevdalinka "kriva", šta je sve još...

Usput se odgovornost iznova prebacuje na nekog drugog. Kriva je sevdalinka, može nekim tekstom u ljudima potaknuti silovanja. Aha, kako da ne.

Ili, slavne osobe imaju odgovornost da se ponašaju PC, jer su uzor. Pa, to je prilično nategnuta teza, jer, da li je iko pitao te osobe žele li biti uzor, da li su se one predstavaljale tako, da li su govorile: Gledajte me i radite šta i ja radim? Jesu li one krive što ljudi nemaju samokontrolu, samopoštovanje i trebaju i stvaraju idole? Da, vole slavu, vole da konzumenti njihovog rada plaćaju taj rad, ali ne sjećam se da je ijedna slavna osoba (osim vođa kultova, religija itd) sama "tjerala" ljude da ne prate samo njen rad, nego da ih gledaju kao uzor sistema vrijednosti, ponašanja itd.
To me i muči u vezi umjetnosti, s jedne strane želim vjerovati da umjetnost ima moć da pozitivno utiče na svijest ljudi, ali ako je to tačno, onda istovremeno može uticati i negativno na svijest. Za sada mi je draža misao da sevdalinka nema odgojni značaj.

Kako se sudi za mizogoniju na našim prostorima? Dakle ako npr. neki ubica pročita nešto što sam ja napisala i nakon toga počini ubistvo, i ja ću biti osuđena? Ne znam šta reći. :D
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#20296 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

Nierika wrote: 10/01/2022 15:37
Nowicki wrote: 10/01/2022 15:13

Nije klasična cenzura, ovdje je prije riječ o feminističkoj kritici, kao što je feministička književna kritika npr. Ukratko, uzimaju se osnovne postavke feminizma i u tom svijetlu iščitavaš cjelokupno nasljeđe u pojedinim oblastima, npr. književnosti. Pa su tako ženski likovi uvijek konstruirani po, kako feminizam tvrdi, patrijarhalnim stereotipovima. Tako da se i na ovo sa sevdalinkom može tako posmatrati. Međutim, kada se nešto etiketira kao mizigono, tad uslijedi i cenzura.
Po kojim parametrima se nešto etiketira kao mizogono? Konkretno u ovoj sevdalinci, ne znam li na osnovu (potencijalno) tragičnog kraja ili same tematike ili izbora riječi i detalja ili stava autora (nejasno mi je često na koji način se čita stav/namjera autora, u poeziji/tekstovima pjesama pogotovo, da li ako je živ na osnovu izjava u člancima i kroz društveni aktivizam ili kroz samu interpretaciju koja onda mora biti jasna ili pojma nemam). Autor je mogao inspiraciju crpiti i iz stvarnog događaja, ne znam je bitno i da li muškarac ili žena govore o ovakvim temama. Prikazom zastrašujućih scena se može i podići svijest o određenoj tematici i upozoriti na potencijalnu opasnost.
Mislim da bi ovo pitanje trebalo uputiti feministicama. :-D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20297 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

medvjed23 wrote: 10/01/2022 01:31 A tačno je da određena ponašanja povećavaju šansu da ti se desi nešto loše. Međutim, čudi koliko vremena i truda se ulaže da se, kad se govori o silovanju, takva ponašanja gurnu u fokus. Teško je dokučiti šta stoji iza toga, briga za potencijalne žrtve ili pokušaj da se dio odgovornosti skine sa počinitelja silovanja...
Zapravo, to uopšte ne čudi, jer bavljenje uzrocima je preventivno djelovanje, te je, kao takvo, puno vrijednije za analizu nego baviti se odgovornošću kad se zlo već desi.

Može se zlo desit', mogu krivci biti osuđeni, ali to apsolutno nikada neće biti tako dobar ishod kao onaj gdje se nije desilo nikakvo zlo, niko nije kriv i niko nije stradao.

Jedna majka ne želi svom djetetu ništa loše i neće se unaprijed ni baviti nekakvim odgovornostima za zlo koje se nije dogodilo, već isključivo preventivom, a nisam sreo majku koja se obraduje kad joj dijete izlazi vani u 23:00 ili se vraća kući u 3 iza ponoći, nema ništa brižnije od toga.

Samo je muškarac šupak i silovatelj u najavi ako uputi takav, majčinski, savjet ili kritiku. :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#20298 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20299 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Nowicki wrote: 10/01/2022 16:33
Nierika wrote: 10/01/2022 15:37

Po kojim parametrima se nešto etiketira kao mizogono? Konkretno u ovoj sevdalinci, ne znam li na osnovu (potencijalno) tragičnog kraja ili same tematike ili izbora riječi i detalja ili stava autora (nejasno mi je često na koji način se čita stav/namjera autora, u poeziji/tekstovima pjesama pogotovo, da li ako je živ na osnovu izjava u člancima i kroz društveni aktivizam ili kroz samu interpretaciju koja onda mora biti jasna ili pojma nemam). Autor je mogao inspiraciju crpiti i iz stvarnog događaja, ne znam je bitno i da li muškarac ili žena govore o ovakvim temama. Prikazom zastrašujućih scena se može i podići svijest o određenoj tematici i upozoriti na potencijalnu opasnost.
Mislim da bi ovo pitanje trebalo uputiti feministicama. :-D
Na pravoj sam temi onda. :D
S4mpion wrote:Jedna majka ne želi svom djetetu ništa loše i neće se unaprijed ni baviti nekakvim odgovornostima za zlo koje se nije dogodilo, već isključivo preventivom, a nisam sreo majku koja se obraduje kad joj dijete izlazi vani u 23:00 ili se vraća kući u 3 iza ponoći, nema ništa brižnije od toga.
Meni je logično da se opasnost povećava što je kasnije u toku dana, ali iz ličnih negativnijih iskustva nije bilo toliko do toga (možda jer sam u ta doba bila opreznija, ne znam).
dale cooper wrote: A može li se šta uraditi više da se silovatelje odvrati od ovog čina? Hoćemo li to odgovornost za preventiranje silovanja isključivo prebaciti
na leđa žrtve? Šta u slučajevima silovanja muškaraca od strane drugih muškaraca? Kako tu pomaže "preventiva" vezana za odjevanje
i izlaske?
Ja ne tvrdim da išta može sa sigurnošću pomoći u takvoj situaciji. Ovo o čemu govorim kad razmišljam o ovoj temi je većinom self-help u situaciji kada ti institucije, zakon i drugi ljudi ne mogu pomoći.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#20300 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 10/01/2022 16:33
Hakiz wrote: 10/01/2022 16:18

Recimo, neka žena bude ubijena. Individualni mizigon će biti osuđen za to ubistvo, ne kao ubica nego pod drugom kvalifikacijom, ako svojim tekstom, iako nigdje direktno na napiše da tu ženu, ili bilo koju ženu, ili sve žene treba tući ili ubiti, ako su njegova pisanja takva da govore da, recimo, žene su ispod muškaraca (recimo da trebaju dvije žene potvrditi nešto da bi se to uzelo kao tačno, dok je za isto dovoljna potvrda jednog muškarca :wink: ), u slučaju da se ustanovi da je počinilac ubistva to uradio nakon čitanja, pod uticajem, teksta tog mizigona.

Dočim, proizvođač, recimo, pištolja kojim je ta žena ubijena neće odgovarati i neće biti osuđen. Neće ga osuditi ni sudinica, a kamoli sudija. A sve žene koje rade, ili čak i vode tu kompaniju, neće prestati u njoj raditi ili je voditi.

Dvostruka mjerila svuda vladaju. Zato sevdalinka nema nikakav odgojni značaj niti odgovornost u smislu u kojem se spomnje.

Jer, ako je sevdalinka "kriva", šta je sve još...

Usput se odgovornost iznova prebacuje na nekog drugog. Kriva je sevdalinka, može nekim tekstom u ljudima potaknuti silovanja. Aha, kako da ne.

Ili, slavne osobe imaju odgovornost da se ponašaju PC, jer su uzor. Pa, to je prilično nategnuta teza, jer, da li je iko pitao te osobe žele li biti uzor, da li su se one predstavaljale tako, da li su govorile: Gledajte me i radite šta i ja radim? Jesu li one krive što ljudi nemaju samokontrolu, samopoštovanje i trebaju i stvaraju idole? Da, vole slavu, vole da konzumenti njihovog rada plaćaju taj rad, ali ne sjećam se da je ijedna slavna osoba (osim vođa kultova, religija itd) sama "tjerala" ljude da ne prate samo njen rad, nego da ih gledaju kao uzor sistema vrijednosti, ponašanja itd.
To me i muči u vezi umjetnosti, s jedne strane želim vjerovati da umjetnost ima moć da pozitivno utiče na svijest ljudi, ali ako je to tačno, onda istovremeno može uticati i negativno na svijest. Za sada mi je draža misao da sevdalinka nema odgojni značaj.

Kako se sudi za mizogoniju na našim prostorima?
Dakle ako npr. neki ubica pročita nešto što sam ja napisala i nakon toga počini ubistvo, i ja ću biti osuđena? Ne znam šta reći. :D
Ja svaki put napravim grešku polazeći od pretpostave da govorimo o principima, ne o pojedinačnim situacijama. Da, pretpostavka je majka zajeba.

To šta ti pitaš je osnova za donošenje zakona koji zabranjuju govor mržnje. Teza da će govor koji vrijeđa ili ponižava neke grupe podstaći ljude da te grupe i fizički, ekonomski itd ugrožavaju, pa i idu do ubijanja pripadnika tih grupa. Dakle ne da direktno poziva na ubijanje (kao što je rađeno u Ruandi na primjer), nego da će ponižavanje ili vrijeđanje ljudi iz neke grupe stvoriti svijest da su to ljudi niže vrste i neki pojedinci će tu svijest shvatiti kao opravdanje ili čak poziv da krenu u istrebljenje te "niže vrste".

A tada se jedan dio odgovornosti skida sa ljudi koji taj govor shvate kao poziv ili opravdanje, i prebacuje na one koji taj govor koriste. Jer, svojim govorom su izvršili psihološki uticaj na počinioce konkretnih nasilnih djela da ta djela počine.

Pa, može li se u svjetlu toga posmatrati i seksualno atraktivno oblačenje? Da li takvo oblačenje stvarno ne vrši takav uticaj, ili je samo raspored moći trenutno takav da oni koji zagovaraju tezu da govor mržnje ima takav uticaj, a oblačenje nema, naprosto trenutno su moćniji od suprotne strane, a da to nije utemeljeno na stvarnom stanju stvari? ili jeste utemeljeno? Poltička korektnost, feminizam itd.
Post Reply