Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#19851 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

@Nierika
Finally, I would argue that what this shift entails is a move from an external male judging gaze to a self-policing narcissistic gaze. I would argue that it represents a higher or deeper form of exploitation than objectification — one in which the objectifying male gaze is internalized to form a new disciplinary regime. This representational practice offers women the promise of power by becoming an object of desire. It endows women with the status of active subjecthood so that they can then ‘choose’ to become sex objects because this suits their ‘liberated’ interests. In this way, sexual objectification can be presented not as something done to women by some men, but as the freely chosen wish of active, confident, assertive female subjects. One of the most disturbing aspects of this profound shift is that it makes critique much more difficult.
https://mronline.org/2009/05/23/from-se ... the-media/

Ne znam bgm kakva je ovo stranica al to je rosalind gill, a na ostalim je "zakljucano" pa vatever. Helem, nadam se da je sad jasnije.
User avatar
dale cooper
Posts: 28559
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#19852 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 04/01/2022 16:43 Još jedan dokaz da bi svijet bio bolje mjesto da ima više žena među vođama kompanija, država itd:

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59734254
To je više dokaz da svako ima kapacitet za počiniti krivično djelo bez obzira na spol ili rod.
Hakiz
Posts: 41059
Joined: 30/07/2015 20:01

#19853 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 04/01/2022 16:46
ExNihilo wrote: 04/01/2022 16:34 Mole se @Niemand i @Nierika da promijene nickove. :lol:
Jer su ista prva tri slova? Ja sam došla kasnije, do mene je. :D
Hakiz wrote:Može neko prevesti i na način da to govori da više ne prave muškarci od žena objekte seksualizacije, nego seksualizaciju sebe žele same žene.

..

...but are presented as active, desiring sexual subjects who choose to present themselves in a seemingly objectified manner because it suits their liberated interests to do so
Ne "desired" (poželjan, kojeg neko želi), već desiring (onaj koji sam želi).
Znači žene priželjkuju seksualizaciju samih sebe, i to je po citiranom tekstu u redu ukoliko nije nametnuto nego je svjesno odabrano? Ok. Ja sam shvatila da članak ima negativan stav prema svim navedenim opcijama prikaza ženske seksualnosti bez da se navodi alternativa.
Boldirano: Vjerovatno si u pravu.

Italik: Sve šta odrasla, poslovno sposobna osoba slobodnom voljom, bez prisile, odluči da će za sebe prihvatiti je uredu, osim ako nije nezakonito. Da nije uredu, mogli bi diskutovati baš o odjeći, imaju li žene pravo da u BiH hodaju u burki ili nemaju jer moraju pratiti većinu bez obzira na svoje želje.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#19854 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Guadalajara »

Hakiz wrote: 04/01/2022 16:43 Još jedan dokaz da bi svijet bio bolje mjesto da ima više žena među vođama kompanija, država itd:

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59734254
Šuti 😏😎
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#19855 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Seksualizacija- objektivizacija- dehumanizacija.

Kad sekusalizacija zena postane stvar "osnazivanja zena", to "osnazivanje zena" postaje zapravo dehumanizacija zena.

A self-sexualization mozete lijepo guglati i nek je sa srecom u tom rabbit hole-u.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#19856 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Niemand wrote: 04/01/2022 16:48
https://mronline.org/2009/05/23/from-se ... the-media/

Ne znam bgm kakva je ovo stranica al to je rosalind gill, a na ostalim je "zakljucano" pa vatever. Helem, nadam se da je sad jasnije.
Hvala ti za link, sad mi je donekle jasnije, riječ je o prividnom i uslovljenom vs. slobodnom izboru. Mada i dalje nisam sigurna kako predstaviti u medijima seksualnu zrelost, samopouzdanje itd. bez da se percipira ovako kao u ovom članku. Navelo me na razmišljanje u svakom slučaju. :D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#19857 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Nierika wrote: 04/01/2022 18:17
Niemand wrote: 04/01/2022 16:48
https://mronline.org/2009/05/23/from-se ... the-media/

Ne znam bgm kakva je ovo stranica al to je rosalind gill, a na ostalim je "zakljucano" pa vatever. Helem, nadam se da je sad jasnije.
Hvala ti za link, sad mi je donekle jasnije, riječ je o prividnom i uslovljenom vs. slobodnom izboru. Mada i dalje nisam sigurna kako predstaviti u medijima seksualnu zrelost, samopouzdanje itd. bez da se percipira ovako kao u ovom članku. Navelo me na razmišljanje u svakom slučaju. :D
Dio clanka koji je ona postavila ranije je vrlo važan, a svijesno ga je izignorirala:

This article has potential limitation for wider aspect of sexual violence research. The present analysis does not dismiss the possibility that other mechanisms such as psychopathology (sexual disorders and personality disorders such as volitional impairment, Paraphilia; Quinsey et al., 1981; Miller et al., 2005) might also underlie sexual predation and violence. Instead, the focus here has been on connecting the links between attire, objectification and dehumanization that leads to sexual violence.

:D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#19858 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

vjeshalica wrote: 04/01/2022 15:57
S4mpion wrote: 04/01/2022 15:47

Neki na ovoj temi će reći da je krivica isključivo na počinitelju.

Ja ću reći da je dio krivice i na školi, jer si poslala dijete ustanovi koja bi se trebala brinuti za njegovu sigurnost.

Što je problem da malo i škola odgovara?
Koje mehanizme,uredjaje,detektore i nacine moze ustanova imati da detektuje um pedofila i njegove radnje prije nego ih ucini?
Koje detektore moje dijete mora imati da preduhitri cikicu da ga ne pozvali u skoli? Gdje se to ugradjuje?
Ne mozes tezinu krivice dijeliti.
Pa vidi, teško mi je povjerovat' da ne bi malkice šiju zavrnula i upravi škole.

Možda je neko šutio, gled'o svoja posla, čuv'o hatar kolegi.

Krivica se dijeli kad je za dijelit'.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17454
Joined: 31/03/2019 14:56

#19859 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

S4mpion wrote: 04/01/2022 18:27
vjeshalica wrote: 04/01/2022 15:57

Koje mehanizme,uredjaje,detektore i nacine moze ustanova imati da detektuje um pedofila i njegove radnje prije nego ih ucini?
Koje detektore moje dijete mora imati da preduhitri cikicu da ga ne pozvali u skoli? Gdje se to ugradjuje?
Ne mozes tezinu krivice dijeliti.
Pa vidi, teško mi je povjerovat' da ne bi malkice šiju zavrnula i upravi škole.

Možda je neko šutio, gled'o svoja posla, čuv'o hatar kolegi.

Krivica se dijeli kad je za dijelit'.
Covjek da zna gdje bi vrat slomio ne bi tamo isao. Neke stvari ne mozes preduhitriti nikako.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#19860 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

KraljicaIzJajca wrote: 04/01/2022 18:24
Nierika wrote: 04/01/2022 18:17

Hvala ti za link, sad mi je donekle jasnije, riječ je o prividnom i uslovljenom vs. slobodnom izboru. Mada i dalje nisam sigurna kako predstaviti u medijima seksualnu zrelost, samopouzdanje itd. bez da se percipira ovako kao u ovom članku. Navelo me na razmišljanje u svakom slučaju. :D
Dio clanka koji je ona postavila ranije je vrlo važan, a svijesno ga je izignorirala:

This article has potential limitation for wider aspect of sexual violence research. The present analysis does not dismiss the possibility that other mechanisms such as psychopathology (sexual disorders and personality disorders such as volitional impairment, Paraphilia; Quinsey et al., 1981; Miller et al., 2005) might also underlie sexual predation and violence. Instead, the focus here has been on connecting the links between attire, objectification and dehumanization that leads to sexual violence.

:D
Citav "clanak", da ne ignorisemo, jel:

https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 8/full#B97
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#19861 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

vjeshalica wrote: 04/01/2022 18:29
S4mpion wrote: 04/01/2022 18:27

Pa vidi, teško mi je povjerovat' da ne bi malkice šiju zavrnula i upravi škole.

Možda je neko šutio, gled'o svoja posla, čuv'o hatar kolegi.

Krivica se dijeli kad je za dijelit'.
Covjek da zna gdje bi vrat slomio ne bi tamo isao. Neke stvari ne mozes preduhitriti nikako.
Ali neke možeš i tu dolazimo do problema i podjele krivice. Zapravo, nije to nikakva podjela krivice, već su u pitanju različite krivice.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#19862 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 04/01/2022 16:54
Boldirano: Vjerovatno si u pravu.

Italik: Sve šta odrasla, poslovno sposobna osoba slobodnom voljom, bez prisile, odluči da će za sebe prihvatiti je uredu, osim ako nije nezakonito. Da nije uredu, mogli bi diskutovati baš o odjeći, imaju li žene pravo da u BiH hodaju u burki ili nemaju jer moraju pratiti većinu bez obzira na svoje želje.
Generalno se slažem, pod uvjetom da nije riječ o manipulaciji i sl.
KraljicaIzJajca wrote:Dio clanka koji je ona postavila ranije je vrlo važan, a svijesno ga je izignorirala:

This article has potential limitation for wider aspect of sexual violence research. The present analysis does not dismiss the possibility that other mechanisms such as psychopathology (sexual disorders and personality disorders such as volitional impairment, Paraphilia; Quinsey et al., 1981; Miller et al., 2005) might also underlie sexual predation and violence. Instead, the focus here has been on connecting the links between attire, objectification and dehumanization that leads to sexual violence.
Šta reći osim tagirati @Niemand da odgovori. :D
Edit: odgovorila je, ništa.
Last edited by Nierika on 04/01/2022 18:34, edited 1 time in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#19863 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Niemand wrote: 04/01/2022 18:31
KraljicaIzJajca wrote: 04/01/2022 18:24

Dio clanka koji je ona postavila ranije je vrlo važan, a svijesno ga je izignorirala:

This article has potential limitation for wider aspect of sexual violence research. The present analysis does not dismiss the possibility that other mechanisms such as psychopathology (sexual disorders and personality disorders such as volitional impairment, Paraphilia; Quinsey et al., 1981; Miller et al., 2005) might also underlie sexual predation and violence. Instead, the focus here has been on connecting the links between attire, objectification and dehumanization that leads to sexual violence.

:D
Citav "clanak", da ne ignorisemo, jel:

https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 8/full#B97
Da, a ti i dalje izbjegavaš komentirati dio istog. :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#19864 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

KraljicaIzJajca wrote: 04/01/2022 18:33
Niemand wrote: 04/01/2022 18:31

Citav "clanak", da ne ignorisemo, jel:

https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 8/full#B97
Da, a ti i dalje izbjegavaš komentirati dio istog. :lol:
Izvini, a sta imam komentarisati tu? Seksualno nasilje ocito proizlazi i iz dehumanizacije i iz psihopatologija i iz jos x drugih razloga. Radi cega su sistematski silovane zene u bosni i na kosovu? Hint: jedna druga vrsta dehumanizacije kojoj uzrok nije seksualizacija. A zamisli, ne pise nista ni o tome.

Al eto, necemo pricati ni o ovom, jer zasto govoriti o a kada postoji i b, a zasto uopste i o b kada postoji i c. A o c pogotovo jer imamo i a i b.

Imate pravo biti objekti. Imate pravo naravno i na intelektualnu lijenost, jer jel, feministicama je inace mrsko i citati.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17454
Joined: 31/03/2019 14:56

#19865 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

S4mpion wrote: 04/01/2022 18:31
vjeshalica wrote: 04/01/2022 18:29
Covjek da zna gdje bi vrat slomio ne bi tamo isao. Neke stvari ne mozes preduhitriti nikako.
Ali neke možeš i tu dolazimo do problema i podjele krivice. Zapravo, nije to nikakva podjela krivice, već su u pitanju različite krivice.
Neke ne mozes.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#19866 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Niemand wrote: 04/01/2022 18:50
KraljicaIzJajca wrote: 04/01/2022 18:33

Da, a ti i dalje izbjegavaš komentirati dio istog. :lol:
Izvini, a sta imam komentarisati tu?

Seksualno nasilje ocito proizlazi i iz dehumanizacije i iz psihopatologija i iz jos x drugih razloga. Radi cega su sistematski silovane zene u bosni i na kosovu? Hint: jedna druga vrsta dehumanizacije kojoj uzrok nije seksualizacija. A zamisli, ne pise nista ni o tome.

Al eto, necemo pricati ni o ovom, jer zasto govoriti o a kada postoji i b, a zasto uopste i o b kada postoji i c. A o c pogotovo jer imamo i a i b.

Imate pravo biti objekti. Imate pravo naravno i na intelektualnu lijenost, jer jel, feministicama je inace mrsko i citati.

This article has potential limitation for wider aspect of sexual violence research. The present analysis does not dismiss the possibility that other mechanisms such as psychopathology (sexual disorders and personality disorders such as volitional impairment, Paraphilia; Quinsey et al., 1981; Miller et al., 2005) might also underlie sexual predation and violence. Instead, the focus here has been on connecting the links between attire, objectification and dehumanization that leads to sexual violence

Ajde, prokomentiraj ovaj dio. :)
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#19867 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Ne mogu ja kraljice objasniti ista nekome ko ne zna ni razliku izmedju objektivizacije i objektivnosti, ma koliko pokusavala:
KraljicaIzJajca wrote: 04/01/2022 13:27
Niemand wrote: 04/01/2022 13:17 Pa nista, imas pravo biti i objekat, ocito.
Objektivnost ne postoji!
Ne mogu zapravo nikome objasniti ama bas nista. Sad lijepo stavi koji lol, i stvar je rijesena.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#19868 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Zašto je bitan uzrok seksualnog nasilja (dehumanizacija, psihopatologija, itd) u kontekstu rasprave na ovoj temi? Može li se jedno spriječiti/predvidjeti više nego drugo ili zašto?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#19869 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Pa, ako svakako nista nije bitno, kao sto sam rekla, javite unicefu da ne serucka. Ima jel i nekih drugih uzroka, posljedica, ovog i onog, pa cemu.
User avatar
madner
Posts: 56810
Joined: 09/08/2004 16:35

#19870 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Silovanje je evolucijski mehanizam, treba prihvatiti razlicitosti.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#19871 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nierika »

Niemand wrote: 04/01/2022 19:59 Pa, ako svakako nista nije bitno, kao sto sam rekla, javite unicefu da ne serucka. Ima jel i nekih drugih uzroka, posljedica, ovog i onog, pa cemu.
Ma ne mislim da je nebitno nego ne razumijem konekciju s ovom raspravom na kraju, pretpostavljam da je KraljicaIzJajca našla poveznicu pa zato i onaj citat. Mada ne znam koji dio citata je bitan i zašto.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#19872 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Nierika wrote: 04/01/2022 20:13
Niemand wrote: 04/01/2022 19:59 Pa, ako svakako nista nije bitno, kao sto sam rekla, javite unicefu da ne serucka. Ima jel i nekih drugih uzroka, posljedica, ovog i onog, pa cemu.
Ma ne mislim da je nebitno nego ne razumijem konekciju s ovom raspravom na kraju, pretpostavljam da je KraljicaIzJajca našla poveznicu pa zato i onaj citat. Mada ne znam koji dio citata je bitan i zašto.
valjda kraljica iz skrotuma zeli ukazati da i drugi faktori uticu u nameri da se siluje. to niko ne spori, niti to negira tvrdnju da nacin oblacenja moze biti faktor.
Hakiz
Posts: 41059
Joined: 30/07/2015 20:01

#19873 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 04/01/2022 19:32 Zašto je bitan uzrok seksualnog nasilja (dehumanizacija, psihopatologija, itd) u kontekstu rasprave na ovoj temi? Može li se jedno spriječiti/predvidjeti više nego drugo ili zašto?
Koliko god čovjek imao ili zadovoljio svojih želja, ne samo potreba, uvijek hoće još.

Koliko god postojalo kazni za nedjela i koliko god te kazne bile brutalne, opet će se raditi nedjela za koje su te kazne propisane.

Biće da je odgovor na tvoje pitanje ne, ne može se ni predvidjeti ni spiječiti. Može se, eventualno umanjiti, ali spriječiti neće moći nikada. Takva smo vrsta.

Čak ni u nekoj distopijskoj budućnosti, u kojoj će se čovjeka optužiti ili i kazniti prije nego što učini neko nedjelo zbog toga što će neki pregled ustanoviti da ima X % šanse da to nedjelo učini, neće se moći uvijek predvidjeti, niti uvijek spriječiti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67271
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19874 Re: Danasnji "feminizam"

Post by _BataZiv_0809 »

Jelena fucking Veljaca:

Trideset optužbi od osamdesetih za seksualno zlostavljanje. Nekoliko podignutih optužnica. U raspletu dostojnom serije koja ga je približila televizijskoj publici, sve tri žrtve koje dolaze do suda otpadaju jedna po jedna - dvije zbog prirodne smrti, treća jer odbija otkriti svoj identitet. I Spacey, iako outcastan iz Hollywooda i s Netflixa (koji ga je tužio za ogromnu odštetu), i dalje hoda kao slobodan čovjek po svijetu. Pa je u tom slobodnom hodu koji ne zaslužuje došetao, di će suza neg' na oko, i do Hrvatske, a sve u društvu redatelja koji je obilježio hrvatsku javnu i filmsku scenu u godinama kad je hrvatski film dotakao dna kakav samo politički propagandni materijali mogu dotaći.

Pa zeno jesi li ti normalna :-)
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#19875 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bodkin »

_BataZiv_0809 wrote: 04/01/2022 22:31 Jelena fucking Veljaca:

Trideset optužbi od osamdesetih za seksualno zlostavljanje. Nekoliko podignutih optužnica. U raspletu dostojnom serije koja ga je približila televizijskoj publici, sve tri žrtve koje dolaze do suda otpadaju jedna po jedna - dvije zbog prirodne smrti, treća jer odbija otkriti svoj identitet. I Spacey, iako outcastan iz Hollywooda i s Netflixa (koji ga je tužio za ogromnu odštetu), i dalje hoda kao slobodan čovjek po svijetu. Pa je u tom slobodnom hodu koji ne zaslužuje došetao, di će suza neg' na oko, i do Hrvatske, a sve u društvu redatelja koji je obilježio hrvatsku javnu i filmsku scenu u godinama kad je hrvatski film dotakao dna kakav samo politički propagandni materijali mogu dotaći.

Pa zeno jesi li ti normalna :-)
Sto je ovo vrijedno citiranja?
Post Reply