Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#55976 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

hladan.preminger wrote: 26/11/2021 09:29 padaju fudbaleri ko penzioneri u bergamu
Ко Швабе у Булајићевим филмовима.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#55977 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Eto opravdanja za nova zatvaranja i bustere dva mjeseca nakon druge doze :mrgreen:

Danas hitna sjednica Svjetske zdravstvene organizacije zbog novog soja korone
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/dana ... /211126010
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#55978 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

laik1981 wrote: 26/11/2021 10:01 Eto opravdanja za nova zatvaranja i bustere dva mjeseca nakon druge doze :mrgreen:

Danas hitna sjednica Svjetske zdravstvene organizacije zbog novog soja korone
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/dana ... /211126010
Gasi mješalicu, zatvaraj bauštelu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#55979 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Pa zar nije neki da rečeno da je korona haman istrebljena u Africi? :lol: :lol:

Koja je ovo sve ubleha majko mila :-)
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#55980 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dr Kova »

Đe ćete za ovaj novi soj Covida
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#55981 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Tesla Edison wrote: 26/11/2021 10:13 Pa zar nije neki da rečeno da je korona haman istrebljena u Africi? :lol: :lol:

Koja je ovo sve ubleha majko mila :-)
Pa nije je ni bilo u Africi osim tamo gdje je engleski sluzbeni jezik :mrgreen:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#55982 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

laik1981 wrote: 26/11/2021 10:01 Eto opravdanja za nova zatvaranja i bustere dva mjeseca nakon druge doze :mrgreen:

Danas hitna sjednica Svjetske zdravstvene organizacije zbog novog soja korone
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/dana ... /211126010
bro ovaj put je ozbiljno. ovo je afrički soj. trust me bro. :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#55983 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Tesla Edison wrote: 26/11/2021 10:13 Pa zar nije neki da rečeno da je korona haman istrebljena u Africi? :lol: :lol:

Koja je ovo sve ubleha majko mila :-)
Mah, glupani ne kontaju da je kasno i da je virus tu i da se apsolutno vise nista ne moze uraditi po tom pitanju. Treba se fokusirati na mjere koje funkcionisu i nastaviti ziviti normalno koliko je to moguce. Doduse, ovo najvise odgovara medijima jer sada mogu objaviti desetak novih clanaka gdje nece napisati nista a dobice klikove. Sva prica o novoj varijanti se moze svesti na dvije recenice. "Imamo 32 nove mutacije na novoj varijanti. Za par sedmica cemo znati koliko su efikasne!" Vjerovatno kao i svaka druga varijanta al eto ostaje da se vidi.

Ali ne. Treba napraviti 32 clanka iz nicega.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#55984 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Ono sto je najgore u svemu, pokusavaju neuspjesnim metodama zaustaviti virus po ko zna koji put. Lock down ne pomaze - samo odgadja neminovno. Virus MORA proci kroz populaciju, prije ili poslije. MORA. Svako se MORA susresti sa njim i HOCE. bilo to nama drago ili ne. Samo je pitanje vremena i pitanje je koliko ces biti zasticen u trenutku kada se susretnes s njim.

Ako imas jak imuni sistem onda nece biti problema i tako je za 96% ljudi. Preostalih 4% ce trebati lijecnicku pomoc.

No lock down, zatvaranja, ogranicenja samo produzuju agoniju. Ja sam za to da se ogranici broj ucesnika i da se ne dozvole prevelika okupljanja gdje se moze napraviti veliki klaster. A mali klasteri treba da postoje. Svedska je to genijalno odradila. Sad nema velike zaraze jer je 82% ljudi vakcinisano a veliki broj ljudi je svakako imao koronu.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#55985 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

apsidejzi wrote: 26/11/2021 11:00 Ono sto je najgore u svemu, pokusavaju neuspjesnim metodama zaustaviti virus po ko zna koji put. Lock down ne pomaze - samo odgadja neminovno. Virus MORA proci kroz populaciju, prije ili poslije. MORA. Svako se MORA susresti sa njim i HOCE. bilo to nama drago ili ne. Samo je pitanje vremena i pitanje je koliko ces biti zasticen u trenutku kada se susretnes s njim.

Ako imas jak imuni sistem onda nece biti problema i tako je za 96% ljudi. Preostalih 4% ce trebati lijecnicku pomoc.

No lock down, zatvaranja, ogranicenja samo produzuju agoniju. Ja sam za to da se ogranici broj ucesnika i da se ne dozvole prevelika okupljanja gdje se moze napraviti veliki klaster. A mali klasteri treba da postoje. Svedska je to genijalno odradila. Sad nema velike zaraze jer je 82% ljudi vakcinisano a veliki broj ljudi je svakako imao koronu.
Sta predlazes za jak imuni sistem? Osim vakcine naravno.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#55986 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

tacno sam znao ko ce sve likovati kada se pojave nove varijante, a bilo je pitanje dana kada ce se pojaviti na sto su naucnici vec upozoravali.

Koji ste vi neljudi!
User avatar
Point.
Posts: 27809
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#55987 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

ja71 wrote: 26/11/2021 11:34 tacno sam znao ko ce sve likovati kada se pojave nove varijante, a bilo je pitanje dana kada ce se pojaviti na sto su naucnici vec upozoravali.

Koji ste vi neljudi!
Neki ljudi na ovoj temi su fakat naograjisali.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#55988 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Ateista wrote: 26/11/2021 07:27
Mislio sam generalno "posten" pa priznati, vise na politicare i farmaceute, ne konkretno na tebe.

I ja bih isto volio, ni ha nisam iz te struke, iako se odgovor sam namece kroz dosadasnja iskustva.
Vec je bilo price i o jos jednom problemu, a to je novi sojevi i sezonalnost virusa, dol mi nemamo logisticki mogucnost da i kada bi se napravila efikasnija vakcina, da se ona proizvede, isporuci svima i da se dovoljan broj ljudi vakcinise a da u medjuvremenu ne dodje do novog soja. @biglebovski je postavio xanimljiv clanak gdje je upravo neki strucnjak govorio kako se ne moze doci do kolektivnog imuniteta kod sezonskih virusa, a corona poprima takav oblik.
Džaba pisati, sa kovid-influeserima, plaćenim medijskim radnicima, zaduženim da usmjeravaju debatu i zatrpavaju svaku normalnu raspravu na internetu jednostavno nema rasprave. Posao im je da skreću svaku temu koja ne odgovara šefovima. Preplavili su internet, ponavljaju se na svim jezicima, "ti ne vjeruješ u nauku", "ti ne štitiš druge" i takve fraze koje doprinose širenju straha i prihvaćanju totalno nelogičnih mjera.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#55989 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Obavezna treca doza za putovanja i najava novog najzajebanijeg soja isti dan :izet:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#55990 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

shbc wrote: 26/11/2021 06:30
Trappist wrote: 25/11/2021 22:12
Govorim ti sad kao vakcinisan i kao strastveni navijač fudbala dugo dugo godina: ovo se ne dešava vec godinama. Poznati slučajevi su bili Antonio Puerta 2007 godine i Astori 2018 godine, od ovako igraca u top 5 klubova. U zadnje vrijeme sve cesce vidjamo, jel zbog vakcine nikad necemo saznati, ali je malo ruzno zatvarati oci i svjesno lagati da se ovo uvijek dešavalo.
Desava itekako, samo sto nakon 2012. kada su mediji prvi put poceli masovno izvjestavati, se to toliko nije spominjalo. Odnosno nije bilo nikoga da broji sve one koji su padali. Sad imamo situaciju da antivaxeri koriste bilo sta da upakuju u svoje nenormalne teorije. Zato se i fataju ovoga.

Fudbal se krajem 20. i pocetkom 21. vijeka poceo drasticno mijenjati u smislu sta se ocekuje od igraca. I iz godine u godinu je to sve ucestalije, te se sve vise primjenjuje i na slabije lige, ne samo na one top. Igraci danas jednostavno imaju veci napor nego sto su imali prije godinu, dvije, a da ne govorimo prije 20, 30. Ljudsko tijelo, koliko god da je istrenirano, jednostavno nije predvidjeno za to.

Ako si strastveni navijac, primjetices da danas vise nego ikad su uloge u fudbalu puno svestranije nego prije. Prije se znalo ko je u odbrani, vezi, a ko u napadu. Puno je manje bilo onih koji su morali 90 minuta da pokrivaju cijelu duzinu terena, vec su imali svoje "reone". Danas se jedino za golmana zna gdje ga mozes ocekivati da bude citavu utakmicu.
Uporedo s tim je napredovala i medicina i pretrage i lijekovi koji su pomagali fudbalerima da to sve izdrze bez vecih zdravstvenih problema. Messi je prvu sezonu u a ekipi barce proveo u konstantnim povredama, predvidjali mu kraj karijere, ali uz pomoc najnovije medicine dobili smo to sto jesmo, da i dalje igra vrhunski fudbal.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#55991 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

Trappist wrote: 26/11/2021 12:01 Obavezna treca doza za putovanja i najava novog najzajebanijeg soja isti dan :izet:
koji amateri umjesto da nonsalantno pomaknu za sedmicu
:sax:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#55992 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Super brze izmjene zakona, bez javne rasprave se ljudima ugrožava pravo na rad i sili ih se da postanu narkomani navučeni na iglu:

MINISTARSTVO zdravstva u srijedu je na e-savjetovanje uputilo nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

Dodaju se dodatne izmjene u članku 69. u kojem se već od ranije, o prosinca prošle godine navodi da sanitarni inspektori mogu narediti cijepljenje protiv zaraznih bolesti osoba koje su profesionalno izložene riziku.

Točka 9. a glasi: narediti provedbu posebne sigurnosne mjere obveze predočenja dokaza o testiranju, cijepljenju ili preboljenju zarazne bolesti, radi ulaska u određene prostore.

Točka 9. b glasi: narediti udaljenje osoba iz prostora u koji su ušli protivno uvedenoj posebnoj sigurnosnoj mjeri obveze predočenja dokaza o testiranju, cijepljenju ili preboljenju zarazne bolesti, radi ulaska u određene prostore.

Pod rednim brojem 15 stoji kako su ovlašteni "narediti cijepljenje protiv zaraznih bolesti osoba koje su profesionalno izložene riziku".

Javno savjetovanje traje samo tjedan dana, odnosno do 1. prosinca, što je kraće nego inače jer u principu javna savjetovanja traju od 2 tjedna do mjesec dana. Ovim potezom nastoji se Zakon što prije poslati na izglasavanje u sabor.

https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainS ... OgrathREHA
Last edited by biglebovski on 26/11/2021 12:50, edited 1 time in total.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#55993 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

ja71 wrote: 26/11/2021 12:32
Trappist wrote: 26/11/2021 12:01 Obavezna treca doza za putovanja i najava novog najzajebanijeg soja isti dan :izet:
koji amateri umjesto da nonsalantno pomaknu za sedmicu
:sax:
botino dobro je, idi se odluci je li vakcinisani sire ili ne sire virus :thumbup:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#55994 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Opet, posto se prica o prosjeku u bolnici 40 godina i da su svi nevakcinisani, Split: "Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminulo je pet osoba, 4 muškarca – dva stara 85 godina, jedan star 82 godine i jedan star 68 godina te jedna žena stara 85 godina. Osobe su uz brojne komorbiditete bile pozitivne i na COVID infekciju. ". Jedini oni postavljaju ovako detaljne podatke o preminulima i mislim da je dovoljno da se skonta ko u vecini umire od korone...
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#55995 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 25/11/2021 21:48 Neki dan smo pominjali Japan, pa i Indiju, neko je pominjao Afriku (kao kontinent) i novonosatalu situaciju sa cirkulacijom virusa u ljudskoj populaciji koja je počela drastično slabiti.
Mutacije virusa su mogle stvari odvesti u krajnost povoljne za ljude pa su mutacije na genu odgovornom za replikaciju virusa mogle višestruko umanjiti njegovu sposobnost repliciranja. To je vrlo povoljno za nas.
S druge strane imamo "divljanje" virusa u Evropi ali i pojavu do sada možda potencijalno najopasnijeg soja koji još nije dobio ime već je označen kao B.1.1.529 varijanta sa čak 30 mutacija na Spike proteinu i koji se pojavio u Južnj Africi šireći se velikom brzinom. Vidimo da je broj oboljelih u ovoj zemlji ponovo u porastu, a podaci sa lica mjesta govore da je za većinu slučajeva odgovorna upravo ova varijanta.
Kako je moguće da imamo taj obrazac na terenu? S jedne izuzetno pozitivan ishod mutacija virusa koji rezultira značajnim smanjenjem njegovog prisustva u ljudskoj populaciji, s druge vrlo tešku situaciju u Evropi i pojavu novih sojevau J.Africi?
Pisao sam već ranije da ćemo vjerovatno ući u jednu fazu koju bih nazvao međufazom između još prisutne pandemije i sve učestalijih lokalnih outbreaka, odnosno pojave područja sa izuzetno povoljnom epidemiočoškom situacijom. Nemamo više globalni požar, imamo mnogo manjih požara koji se neizmjenice javljaju na raznim lokacijama.
Mislim da će ova faza potrajati još nekoliko narednih mjeseci, a onda ćemo vidjeti.
Što uzrokuje na pojavu azličitih sojeva na različitim dijelovima svijeta? Geografki položaj, klima, omjer brzine transmisije zaraze? Hvala :)
grozdana
Posts: 137
Joined: 07/09/2018 07:46

#55996 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by grozdana »

U BiH nema podataka ko i kako umire
Tvrde nam da 99% primljenih pacijenata nisu vakcinisani
Čerkez kaže da je u Africi niska stopa zaraženih iako je samo 4% vakcinisanih ,samo iz razloga što je mlađe stanovništvo u pitanju i što žive i rade na otvorenom.
SAD NEKOLIKO BANALNIH PITANJA
ZAŠTO JE NAMA KRIZNI ŠTAB ZABRANIO kretanje na otvorenom bez maske.
Zašto je penzionerima bio zabranjem izlazak na otvoreno
Zašto nijedna Vakcina nije dobila dozvolu za upotrebu od nadležnog ministarstva

LAIKU je jasno da je neko htio da nas bude što više zaraženih
LAIKU je jasno da u pokradenoj BiH ima dosta LOBISTA koji su dobili novac ,pa ga i potrošili ,a imaju i obavezu prema onima od kojih su dobili novac

Na kraju izjava premijera Forte da neće imati milosti prema nevakcinisanim najvjerovatnije bude na sudu al onom u Strasburu
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#55997 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

KraljicaIzJajca wrote: 26/11/2021 13:00
splinter wrote: 25/11/2021 21:48 Neki dan smo pominjali Japan, pa i Indiju, neko je pominjao Afriku (kao kontinent) i novonosatalu situaciju sa cirkulacijom virusa u ljudskoj populaciji koja je počela drastično slabiti.
Mutacije virusa su mogle stvari odvesti u krajnost povoljne za ljude pa su mutacije na genu odgovornom za replikaciju virusa mogle višestruko umanjiti njegovu sposobnost repliciranja. To je vrlo povoljno za nas.
S druge strane imamo "divljanje" virusa u Evropi ali i pojavu do sada možda potencijalno najopasnijeg soja koji još nije dobio ime već je označen kao B.1.1.529 varijanta sa čak 30 mutacija na Spike proteinu i koji se pojavio u Južnj Africi šireći se velikom brzinom. Vidimo da je broj oboljelih u ovoj zemlji ponovo u porastu, a podaci sa lica mjesta govore da je za većinu slučajeva odgovorna upravo ova varijanta.
Kako je moguće da imamo taj obrazac na terenu? S jedne izuzetno pozitivan ishod mutacija virusa koji rezultira značajnim smanjenjem njegovog prisustva u ljudskoj populaciji, s druge vrlo tešku situaciju u Evropi i pojavu novih sojevau J.Africi?
Pisao sam već ranije da ćemo vjerovatno ući u jednu fazu koju bih nazvao međufazom između još prisutne pandemije i sve učestalijih lokalnih outbreaka, odnosno pojave područja sa izuzetno povoljnom epidemiočoškom situacijom. Nemamo više globalni požar, imamo mnogo manjih požara koji se neizmjenice javljaju na raznim lokacijama.
Mislim da će ova faza potrajati još nekoliko narednih mjeseci, a onda ćemo vidjeti.
Što uzrokuje na pojavu azličitih sojeva na različitim dijelovima svijeta? Geografki položaj, klima, omjer brzine transmisije zaraze? Hvala :)
Niko to ne zna u potpunosti. Mnogo faktora je u pitanju. Ovo što si pobrojala svakako, plus specifičnosti imuniteta po geografskim regijama, polimorfizam ACE 2 receptora npr kod različitih rasa, gustina naseljenosti, opća epidemiološka situacija i sl.

Npr vidi ovo:
https://www.scmp.com/news/world/africa/ ... nside?s=09

"Coronavirus mutated 32 times inside South African HIV-positive woman over course of seven months"

Ovo je od 04.06.2021.godine.
Nevjerovatna podudarnost ( Južna Afrika, 32 mutacije . . . )
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#55998 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

Trappist wrote: 26/11/2021 12:44
ja71 wrote: 26/11/2021 12:32

koji amateri umjesto da nonsalantno pomaknu za sedmicu
:sax:
botino dobro je, idi se odluci je li vakcinisani sire ili ne sire virus :thumbup:
veliš botino hahahaha jesi me pročit'o, svaka ćas.

sire ali puno manje nego nevakcinisani
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#55999 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Trappist wrote: 26/11/2021 12:01 Obavezna treca doza za putovanja i najava novog najzajebanijeg soja isti dan :izet:
Valja sad servisirati bagere da ih opet puste u pogon
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#56000 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

Tesla Edison wrote: 26/11/2021 13:16
Trappist wrote: 26/11/2021 12:01 Obavezna treca doza za putovanja i najava novog najzajebanijeg soja isti dan :izet:
Valja sad servisirati bagere da ih opet puste u pogon
šta se desilo s tobom? :D
do juče si bio covidiot. jesi to učinio tevbu?
Locked