Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17976 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

S4mpion wrote: 08/11/2021 13:38
ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 13:15 Hajde, jedno pitanje za muskarce ovdje? Zasto je po vama patrijarhat bitan? Zbog cega zelite i zbog cega se i dalje trudite da ga odrzite i sta mislite da crte izgubiti kada patrijarhata vise ne bude?
Iskreno, nemam pojma zašto bi bio bitan, a što se tiče održavanja, ne znam kako održati nešto što ne postoji. Valjda bismo prvo morali stvoriti patrijarhat, pa ga onda održati. :mrgreen:
:lol:

A, sreco, sta je to patrijarhat? U kojem obliku drustvene organizacije trenutno zivis? Sta upisujes recimo kad se prijavljujes negdje, izmedju ostalog, ime oca ili ime majke? Cije prezime nosis, mamino ili ocevo? Ovo, recimo, da spomenem samo neke primjere formalnih posljedica drustvene organizacije u kojoj svi, na zalost, jos uvijek zivimo. Tu je jos recimo kapitalna stvar nejednakosti u placama muskaraca i zena, disproporcionalnost kod zauzimanja vodecih pozicija (politika, poslovni svijet, itd.), jer je zena na nekoj vodecoj funkciji jos uvijek nesto za iscudjavanje i "pozdravljanje", dakle nesto sto nije uobicajeno, itd. Onda onaj nesretni genericni maskulinum, kojeg, priznajem i ja znam koristiti....Neformalne su naravno jos i gore i idu ispod radara, no ticu se definiranja pojma zene, njenog identiteta, prava (prvenstveno prava koja na nju imaju), izgleda, obaveza...., a sve to haman iskljucivo u odnosu na muskarca, dakle, ne nje kao subjekta, vec o muskarcu ovisnog objekta.

Helem nejse, nakon ovog kratkog upoznavanja šampiona sa patrijarhatom, pitanje, zbog cega kritiziras feminizam? Sta ti tacno smeta kod feminizma? I pokusaj nam definirati sta je za tebe feminizam.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17977 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

no_sikiriki wrote: 08/11/2021 13:41
ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 13:15 Hajde, jedno pitanje za muskarce ovdje? Zasto je po vama patrijarhat bitan? Zbog cega zelite i zbog cega se i dalje trudite da ga odrzite i sta mislite da crte izgubiti kada patrijarhata vise ne bude?
znam da pitas muskarce, ali posto sam i ja o tome razmisljala i dosla do nekih zakljucaka, dopusti da napisem svoj zakljucak - boje se da ce se onda od njih ocekivati da se bave onim sto oni smatraju "zenskim rodnim ulogama", a zele da ostanu "pravi muskarci".

jedan forumas mi je na drugoj temi rekao nesto poput "a to si ti za opciju podjele kucanskih poslova?" (kad se pricalo nesto o kuhanju) na sta sam ja rekla da to za mene nije nikakva opcija.

mene lično interesuje zasto muskarci, koji su za taj stari sistem, tj. patrijarhat, ocekuju da zena radi sve, i van kuce, i u njoj? da li stvarno mislite da je fer/korektno/normalno da kad dvoje ljudi dodje kuci s posla, oboje umorni, da se on zavali na kauc i gleda TV, a da ona pravi rucak/bavi se djecom/pere sudje itd. itd.? razumijem ako on radi van kuce, a ona ne, da ona onda radi kucanske poslove, ali mene interesuje ovo drugo.
Slazem se i dodala bih da se boje jer znaju da gube
(nicim zasluzene) privilegije i prava. Kao u svakom robovlasnickom drustvu.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#17978 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 08/11/2021 13:41 znam da pitas muskarce, ali posto sam i ja o tome razmisljala i dosla do nekih zakljucaka, dopusti da napisem svoj zakljucak - boje se da ce se onda od njih ocekivati da se bave onim sto oni smatraju "zenskim rodnim ulogama", a zele da ostanu "pravi muskarci".

jedan forumas mi je na drugoj temi rekao nesto poput "a to si ti za opciju podjele kucanskih poslova?" (kad se pricalo nesto o kuhanju) na sta sam ja rekla da to za mene nije nikakva opcija.

mene lično interesuje zasto muskarci, koji su za taj stari sistem, tj. patrijarhat, ocekuju da zena radi sve, i van kuce, i u njoj? da li stvarno mislite da je fer/korektno/normalno da kad dvoje ljudi dodje kuci s posla, oboje umorni, da se on zavali na kauc i gleda TV, a da ona pravi rucak/bavi se djecom/pere sudje itd. itd.? razumijem ako on radi van kuce, a ona ne, da ona onda radi kucanske poslove, ali mene interesuje ovo drugo.
To ti je isto u domenu psihologije. Vanjski svijet je presurov i prekonkurentan, u njemu su dominantne hijerarhije medju muškarcima, a muškarci za svoj položaj u hijerarhiji uvijek i svuda psihološki kompenziraju tako što demonstriraju moć nad ženama i djecom. Muškarce od rodjenja uče da imaju pravo na (nad)moć, u svim segmentima odgoja.

Evo, ovdje na forumu - ta nadmenost i naučena superiornost kad se razgovara - posebno sa ženom, a koju demonstrira svako derište koje pojma nema o životu, je dominantno. Da se vratim onom Peziću kojeg spomenuh prije, zašto on ima tu količinu pratitelja? Ja mislim da je njegova popularnost direktno povezana sa osjećajem bespomoćnosti, dezorijentacije, razočarenja, ljutnje na svijet. Ima li išta što zornije demonstrira položaj muškarca u porodičnoj i društvenoj hijerarhiji od toga što i žensku djecu zovemo 'sine'? itd, itd... široka tema.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#17979 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

no_sikiriki wrote: 08/11/2021 13:41 da li stvarno mislite da je fer/korektno/normalno da kad dvoje ljudi dodje kuci s posla, oboje umorni, da se on zavali na kauc i gleda TV, a da ona pravi rucak/bavi se djecom/pere sudje itd. itd.? razumijem ako on radi van kuce, a ona ne, da ona onda radi kucanske poslove, ali mene interesuje ovo drugo.
zene su same trazile da postanu deo radne snage i idu na posao. u idealnom drustvu radi samo muskarac i ta plata je dovoljna za celu porodicu. kad su zene krenule masovno raditi preplavile su trziste, umanjile cenu radne snage viskom ponude, a drzava umesto poreza na jednu platu, naplacuje porez duplo. to je nama nasa borba dala. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#17980 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

saint_mirad wrote: 08/11/2021 11:50 sve navedeno deluje u okviru patrijarhata,da ne kažem izvire iz njega. pa nisu društvene norme tek onako, nasumično dodeljena pravila.
Pa ja se ne bih složila s tobom. Ali da sad ne objašnjavam, evo jedan zanimljiv special report iz New Scientista:

https://www.newscientist.com/round-up/o ... of-sexism/

PS Društvene norme su dio civilizacijskog procesa koji je puno širi od muško-ženskog odnosa.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17981 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

KraljicaIzJajca wrote: 08/11/2021 14:17
S4mpion wrote: 08/11/2021 13:36 Moramo imati obzira prema djevojkama koje vole plivati u blatu.
Ma koliko bi vas sa ove teme ovako "spasilo" ženu? :D

Ovako nosite ženu. :cry:
Zapravo, ja sam ovako nosio dvije žene, da se ne vraćam dvaput.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#17982 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 08/11/2021 07:19
madner wrote: 07/11/2021 21:56

Automatski produzuje tradicionalne uloge, bez obzira na njenu ovisnost ili nezavisnost.

Zene su te koje vrse selekciju ljudskog roda, da biraju levate i slabije od sebe, imali bi davno martihalno drustvo.

Dakle prava feminatica, ako zeli biti promjena, treba birati najveceg luzera.
Pogrešno si zaključio.

Ne produžuje tradicionalnu ulogu, jer ista je bazirana na braku muškarca sa njegovim poslom i obrazovanjem, i sa ženom koja nije imala pravo na školovanje i posao. Danas brakovi opstaju na dvije plaće, jer muževa plata nije dovoljna za mjesečno preživljavanje.
A to nije povezano?

Da ja, poslodavac, kažem da neću davati muškarcu platu kolika treba da prežive i on i žena i djeca. Žena mu radi, donosi svoju platu u kuću, pa mu ja mogu davati manju platu.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17983 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 14:20
S4mpion wrote: 08/11/2021 13:38

Iskreno, nemam pojma zašto bi bio bitan, a što se tiče održavanja, ne znam kako održati nešto što ne postoji. Valjda bismo prvo morali stvoriti patrijarhat, pa ga onda održati. :mrgreen:
:lol:

A, sreco, sta je to patrijarhat? U kojem obliku drustvene organizacije trenutno zivis? Sta upisujes recimo kad se prijavljujes negdje, izmedju ostalog, ime oca ili ime majke? Cije prezime nosis, mamino ili ocevo? Ovo, recimo, da spomenem samo neke primjere formalnih posljedica drustvene organizacije u kojoj svi, na zalost, jos uvijek zivimo. Tu je jos recimo kapitalna stvar nejednakosti u placama muskaraca i zena, disproporcionalnost kod zauzimanja vodecih pozicija (politika, poslovni svijet, itd.), jer je zena na nekoj vodecoj funkciji jos uvijek nesto za iscudjavanje i "pozdravljanje", dakle nesto sto nije uobicajeno, itd. Onda onaj nesretni genericni maskulinum, kojeg, priznajem i ja znam koristiti....Neformalne su naravno jos i gore i idu ispod radara, no ticu se definiranja pojma zene, njenog identiteta, prava (prvenstveno prava koja na nju imaju), izgleda, obaveza...., a sve to haman iskljucivo u odnosu na muskarca, dakle, ne nje kao subjekta, vec o muskarcu ovisnog objekta.

Helem nejse, nakon ovog kratkog upoznavanja šampiona sa patrijarhatom, pitanje, zbog cega kritiziras feminizam? Sta ti tacno smeta kod feminizma? I pokusaj nam definirati sta je za tebe feminizam.
Daleko je to od patrijarhata, kao što rekoh, ja mu nikad svjedočio nisam. :mrgreen:

Zašto nažalost? Šta je bolja alternativa za društvo?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#17984 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 08/11/2021 13:41

mene lično interesuje zasto muskarci, koji su za taj stari sistem, tj. patrijarhat, ocekuju da zena radi sve, i van kuce, i u njoj? da li stvarno mislite da je fer/korektno/normalno da kad dvoje ljudi dodje kuci s posla, oboje umorni, da se on zavali na kauc i gleda TV, a da ona pravi rucak/bavi se djecom/pere sudje itd. itd.? razumijem ako on radi van kuce, a ona ne, da ona onda radi kucanske poslove, ali mene interesuje ovo drugo.
Ženino je da radi u kući.

To što je sama potrčala da sebi natovari dodatan posao radom van kuće, to je već njen problem.

I ne garantuje oslobađanje od njenog prirodnog posla, rada u kući.

Žene kao žene, polete za novotarijama, pa poslije kukaju.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17985 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

Usput rečeno, biranje šmokljana za bračnog druga je dobar put ka matrijarhatu, ali niko od žena ne želi da se žrtvuje, a volio bi moć, to tako ne ide niti je ikada išlo.
Last edited by S4mpion on 08/11/2021 15:03, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17327
Joined: 11/12/2012 13:21

#17986 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 08/11/2021 14:46
no_sikiriki wrote: 08/11/2021 13:41

mene lično interesuje zasto muskarci, koji su za taj stari sistem, tj. patrijarhat, ocekuju da zena radi sve, i van kuce, i u njoj? da li stvarno mislite da je fer/korektno/normalno da kad dvoje ljudi dodje kuci s posla, oboje umorni, da se on zavali na kauc i gleda TV, a da ona pravi rucak/bavi se djecom/pere sudje itd. itd.? razumijem ako on radi van kuce, a ona ne, da ona onda radi kucanske poslove, ali mene interesuje ovo drugo.
Ženino je da radi u kući.

To što je sama potrčala da sebi natovari dodatan posao radom van kuće, to je već njen problem.

I ne garantuje oslobađanje od njenog prirodnog posla, rada u kući.

Žene kao žene, polete za novotarijama, pa poslije kukaju.
Odgovoris li ti ikada ista bez nekog cinicnog/sarkasticnog/hahahihi tona?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#17987 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Odgovorim, valjda.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17988 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

Kako se boje matrijarhata :lol: Znaju sta oni rade vec hiljadama godina u patrijarhatu...Pa kontaju, i mi cemo biti toliki su*ci. :D

Ne brinite, nisu zene krvolocne poput vas. Doduse, bice jedan period tranzicije u kojem ce se vjerovatno izravnati neki racuni, ali onda ce biti sve ok. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17989 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 15:11 Kako se boje matrijarhata :lol: Znaju sta oni rade vec hiljadama godina u patrijarhatu...Pa kontaju, i mi cemo biti toliki su*ci. :D

Ne brinite, nisu zene krvolocne poput vas. Doduse, bice jedan period tranzicije u kojem ce se vjerovatno izravnati neki racuni, ali onda ce biti sve ok. :D
Ma nema razloga da se iko plaši matrijarhata, jer je njegova uspostava nemoguća, budući da ga ne žele ni muškarci, a ni žene.

Ovaj period tranzicije, gledajući historiju, zna bit' dosta krvav. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#17990 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 15:11

Ne brinite, nisu zene krvolocne poput vas. Doduse, bice jedan period tranzicije u kojem ce se vjerovatno izravnati neki racuni, ali onda ce biti sve ok. :D
Ti bi stvarno išla u sukob sa muškarcima?

Statistika krvoloka, monstruma, serijskih ubica, raznih manijaka itd ti ne daje puno šansi.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#17991 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ljubicasti limun »

Kao u svakoj revoluciji. :D
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#17992 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 15:23 Kao u svakoj revoluciji. :D
A revolucije jedu svoju djecu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17993 Re: Danasnji "feminizam"

Post by seln »

ljubicasti limun wrote: 08/11/2021 14:20 Tu je jos recimo kapitalna stvar nejednakosti u placama muskaraca i zena, disproporcionalnost kod zauzimanja vodecih pozicija (politika, poslovni svijet, itd.), jer je zena na nekoj vodecoj funkciji jos uvijek nesto za iscudjavanje i "pozdravljanje", dakle nesto sto nije uobicajeno, itd.
Da mi prvopretpostavljena nije zensko, kao i ona iznad nje, mozda bih ovo i uvazio.
Ali ovako... nalazim se ispod dvije zene.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#17994 Re: Danasnji "feminizam"

Post by petunija »

Hakiz wrote: 08/11/2021 14:46 To što je sama potrčala da sebi natovari dodatan posao radom van kuće, to je već njen problem.
"Potrčale" smo da bismo bile ekonomski nezavisne. :-D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17995 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

petunija wrote: 08/11/2021 15:32
Hakiz wrote: 08/11/2021 14:46 To što je sama potrčala da sebi natovari dodatan posao radom van kuće, to je već njen problem.
"Potrčale" smo da bismo bile ekonomski nezavisne. :-D
Istina jeste da su mnoge žene zapada postale ekonomski nezavisne.

U međuvremenu, žene Balkana su samo odlučile robovati nekom drugom muškarcu. :mrgreen:

Otkad nisam vidio muško za kasom u nekom tržnom centru. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#17996 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

S4mpion wrote: 08/11/2021 15:41
petunija wrote: 08/11/2021 15:32

"Potrčale" smo da bismo bile ekonomski nezavisne. :-D
Istina jeste da su mnoge žene zapada postale ekonomski nezavisne.

U međuvremenu, žene Balkana su samo odlučile robovati nekom drugom muškarcu. :mrgreen:

Otkad nisam vidio muško za kasom u nekom tržnom centru. :mrgreen:
Ili da pere pod i WC u tržnom centru.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#17997 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

S4mpion wrote: 08/11/2021 14:36
KraljicaIzJajca wrote: 08/11/2021 14:17

Ma koliko bi vas sa ove teme ovako "spasilo" ženu? :D

Ovako nosite ženu. :cry:
Zapravo, ja sam ovako nosio dvije žene, da se ne vraćam dvaput.
Neudoban položaj. :cry:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#17998 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 08/11/2021 14:41
KraljicaIzJajca wrote: 08/11/2021 07:19

Pogrešno si zaključio.

Ne produžuje tradicionalnu ulogu, jer ista je bazirana na braku muškarca sa njegovim poslom i obrazovanjem, i sa ženom koja nije imala pravo na školovanje i posao. Danas brakovi opstaju na dvije plaće, jer muževa plata nije dovoljna za mjesečno preživljavanje.
A to nije povezano?

Da ja, poslodavac, kažem da neću davati muškarcu platu kolika treba da prežive i on i žena i djeca. Žena mu radi, donosi svoju platu u kuću, pa mu ja mogu davati manju platu.
Pa tretirate nas sponzorušama ako ne želimo raditi, već želimo biti domaćice.

Zbunjena sam. :twisted:
no_sikiriki
Posts: 17327
Joined: 11/12/2012 13:21

#17999 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 08/11/2021 15:10 Odgovorim, valjda.
Image
no_sikiriki
Posts: 17327
Joined: 11/12/2012 13:21

#18000 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

KraljicaIzJajca wrote: 08/11/2021 15:54
Hakiz wrote: 08/11/2021 14:41

A to nije povezano?

Da ja, poslodavac, kažem da neću davati muškarcu platu kolika treba da prežive i on i žena i djeca. Žena mu radi, donosi svoju platu u kuću, pa mu ja mogu davati manju platu.
Pa tretirate nas sponzorušama ako ne želimo raditi, već želimo biti domaćice.

Zbunjena sam. :twisted:
kako nisi skontala da si svakako sponzoruša??
Post Reply