Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18645
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#55801 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/11/2021 19:47
GandalfSivi wrote: 24/11/2021 19:39

Sve navedeno vazi i za vakcinu. I pojas te (teoretski) moze ubiti, da ne pricamo o tome hoces li stici iz auta ako se zapali... Btw, vise je vakcina administrirano, nego sto je pojaseva ikada stavljeno...
Ne vazi, jer nije regulisano zakonom. Mjere su u rangu preporuke kucnog savjeta da se izuvas kad ulazis u haustor :D plus standarna prica kako su smlacene za nekoliko mjeseci pri cemu se ne znaju dugorocne posljedice na organizam i gdje niko nema odgovornost za eventualnu ozljedu uz raznorazna krsenja ljudskih prava, sloboda i ustava zbog silne represije, prisile, segregacije i diskriminacije koje se vrse vec duzi period u svijetu nad stanovnistvom.
Znaci ti se zalazes da se zakonom regulise?

Legenda
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#55802 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Point. wrote: 24/11/2021 17:37
Capljina74 wrote: 24/11/2021 14:35

I ustaše su izolirale Srbe i ostale, imali su čak obrok svako treći dan.

Nije bilo drame.
Porediti ustaške konc logore sa ovim danas može samo neko ko nije u vinklu.
Hoćeš li bolju paralelu?

Za kupljenje Srba 1992. Hrvati su koristili Muslimane. Nas je pokupila ekipa Mirsada Repka.

Da bi kasnije izravno iz Mostara ona njihova novinarka Čučak javljala da se Muslimani sami javljaju u logore jer se tu osjećaju najsigurnije!

Tako ćete proći vi Vak,seronje, sada ste korisne budale, a zavrsicete u istom stanju kao ovi Aboridžini.

Kao neko ko je prošao to, svako koncentrisanje ljudi sa TRI obroka, mogu da mi ...!

Jednom sam vjerovao državi, sada nek se nosi.
Last edited by Capljina74 on 24/11/2021 20:15, edited 1 time in total.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7408
Joined: 12/03/2012 18:04

#55803 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

GandalfSivi wrote: 24/11/2021 20:03
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/11/2021 19:47

Ne vazi, jer nije regulisano zakonom. Mjere su u rangu preporuke kucnog savjeta da se izuvas kad ulazis u haustor :D plus standarna prica kako su smlacene za nekoliko mjeseci pri cemu se ne znaju dugorocne posljedice na organizam i gdje niko nema odgovornost za eventualnu ozljedu uz raznorazna krsenja ljudskih prava, sloboda i ustava zbog silne represije, prisile, segregacije i diskriminacije koje se vrse vec duzi period u svijetu nad stanovnistvom.
Znaci ti se zalazes da se zakonom regulise?

Legenda
Da se zakonom regulise i da se sve ispita do kraja, dzabnih dobrovoljaca ima i vise nego dovoljno, ne vidim nikakav problem u cijeloj prici :D
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7408
Joined: 12/03/2012 18:04

#55804 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

teskeredzic_22 wrote: 24/11/2021 19:42
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/11/2021 19:35

Opet pojas :D jel pojas eksperimentalni i hocel te zajebat, nako, iz cista mira dok vozis :D

Pojas je zakonom definisan, takodjer i proizvodjac ima odgovornost za njega, jer je prvo prosao sve testove, a tek je onda stavljen u upotrebu. Ne testira se za vrijeme upotrebe nego se to sve odradi prije pustanja u promet :stidljiv:
Vakcine NISU testirane ?
Ozbiljne kapitalističke države s vrhunskom praktičnom zaštitom ljudskih prava i sloboda gdje lete tužbe zbog komšijskog lista kestena u vlastitoj avliji NISU TESTIRALE vakcine nego su NETESTIRANIM vakcinama zbirno vakcinisale barem 500 miliona ljudi ?

Reci da se šališ.
Naravno da nisu testirane do kraja.

Nemoj me pogresno shvatiti, al veze nemas i uleces ko padobranac. To je isto kao da pricamo o fudbalu, a jedan od nas ne zna sta je aut i korner i koliko igraca pocinje utakmicu. Protabiri to bolje pa naleti da prohaberimo kasnije.

Nekoliko hintova, vakcine se prave 5 do 10 godina, ove vakcine su dobile emergency use authorization za upotrebu sto im je omogucilo da svasta nesto preskoce prilikom testiranja. Testiranje se vrsi - uzivo i to nad ovim sto su primili vakcine. Naime, ta istrazivanja se vrse da se vide dugorocne posljedice vakcina, pardon genske terapije u ovom slucaju, na organizam ( to je ona prica o 5 do 10 godina potrebnih za proizvodnju vakcine, postoji razlog za tako nesto ).

Proguglaj malo, nije neka nauka :stidljiv: pa da bacimo koju poslije :D
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55805 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Ako doživite ozbiljne nuspojave nakon što ste primili vakcinu protiv Covida, advokati kažu CNBC-u da, u osnovi, nemate koga okriviti pred američkim sudom.

Savezna vlada je kompanijama poput Pfizera i Moderne dala imunitet od odgovornosti ako nešto nenamjerno pođe po zlu s njihovim vakcinama.

“Veoma je rijetko da se usvoji zakon o opštem imunitetu”, rekao je Rogge Dunn, advokat za rad i zapošljavanje u Dallasu. „Farmaceutskim kompanijama obično nije ponuđena velika zaštita od odgovornosti prema zakonu.“

Također ne možete tužiti Upravu za hranu i lijekove za odobrenje vakcine za hitnu upotrebu, niti možete tražiti od svog poslodavca odgovornost ako naloži cijepljenje kao uvjet zaposlenja.

Također, ne možete tužiti Upravu za hranu i lijekove (FDA) za odobrenje vakcine za hitnu upotrebu, niti možete tražiti od svog poslodavca odgovornost ako naloži cijepljenje kao uvjet zaposlenja.

Kongres je stvorio fond posebno za pomoć u pokrivanju izgubljenih plata i medicinskih troškova iz vlastitog džepa za ljude koji su nepopravljivo povrijeđeni "pokrivenom protumjerom", kao što je vakcina. Ali teško se koristi i rijetko se isplati. Advokati kažu da je nadoknađeno manje od 6% zahtjeva podnesenih u posljednjoj deceniji.

Najbrža vakcina ikad razvijena bila je za zauške. Trajalo je četiri godine i licencirana je 1967. Pfizerova vakcina protiv Covid-19 razvijena je, i odobrena za upotrebu u hitnim slučajevima, za osam mjeseci - činjenica koja je podstakla nepovjerenje javnosti u vakcinaciju protiv koronavirusa u SAD-u.

Otprilike 4 od 10 Amerikanaca kažu da se "definitivno" ili "vjerovatno" ne bi vakcinisali, prema nedavnom istraživanju Pew Research Center-a. Iako je ovo manje nego prije dva mjeseca, još uvijek ukazuje na veliki jaz u povjerenju.

No, proizvođači lijekova poput Pfizera nastavljaju uvjeravati javnost da nisu korištene prečice. "Ovo je vakcina koja je razvijena bez ikakvih problema", rekao je izvršni direktor dr. Albert Bourla u intervjuu za CNBC "Squawk Box" u ponedjeljak. “Ovo je vakcina koju su odobrile sve vlasti u svijetu. To bi trebalo nešto da govori.”

Pravni imunitet koji se daje farmaceutskim kompanijama ne štiti ih samo od tužbi. Dunn je rekao da to pomaže u smanjenju troškova imunizacije.

“Vlada ne želi da ljudi tuže kompanije koje proizvode Covid vakcinu. Jer tada bi proizvođači vjerovatno naplatili vladi višu cijenu po osobi po dozi”, objasnio je Dunn.

Pfizer i Moderna nisu vratili CNBC-jev zahtjev za komentar o njihovoj pravnoj zaštiti.

Zapamtite, proizvođači vakcina nisu ti koji odobravaju svoje proizvode za masovnu distribuciju. To je posao FDA.

Što postavlja pitanje, možete li tužiti američku vladu ako imate izuzetno lošu reakciju na vakcinu?

Opet, odgovor je ne.

"Ne možete tužiti FDA za odobravanje ili neodobravanje lijeka", rekla je Dorit Reiss, profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornija u Hastingsu. "To je dio njenog suverenog imuniteta."

Suvereni imunitet nam dolazi još od kralja, objašnjava Dunn, pozivajući se na britanski zakon prije američke revolucije. „Nisi mogao da tužiš kralja. Dakle, Amerika ima suvereni imunitet, pa čak i svaka država ima suvereni imunitet.

Postoje ograničeni izuzeci, ali Dunn je rekao da ne misli da oni pružaju održiv pravni put da se savezna vlada smatra odgovornom za ozljedu vakcinom protiv Covida.

Vraćanje radnika u ured u post-Covid svijetu također nosi sa sobom pojačan strah od odgovornosti za poslodavce. Advokati širom zemlje kažu da se njihovi korporativni klijenti obraćaju njima da pitaju mogu li zahtijevati da se zaposleni vakcinišu.

Dunnovi klijenti koji vode preduzeća koja opslužuju klijente lično ili na licu mesta najviše su zainteresovani za obaveznu vakcinu protiv Covida za osoblje.

„Oni to vide kao prodajnu tačku“, rekao je Dunn. “To je posebno važno za restorane, barove, teretane i salone. Moji klijenti u tom segmentu uslužne industrije trude se da to postanu obaveznim, kao prodajnu tačku za svoje klijente.”

Iako je ovo djelomično taktika odnosa s javnošću, zakonski je u okviru prava poslodavca da nametne takav zahtjev.

“Zahtijevanje vakcine je pravilo o zdravlju i sigurnosti na radu, a poslodavci to mogu učiniti”, rekao je Reiss.

Postoji nekoliko značajnih izuzetaka. Ako je radna snaga sindikalizirana, kolektivni ugovor može zahtijevati pregovore sa sindikatom prije nego što se odredi vakcina.

Zakoni protiv diskriminacije također pružaju određenu zaštitu. Prema Zakonu o Amerikancima sa invaliditetom, radnici koji ne žele da se vakcinišu iz medicinskih razloga imaju pravo da traže izuzeće. Ako je uzimanje vakcine kršenje "iskreno održanog" vjerskog uvjerenja, naslov VII Zakona o građanskim pravima iz 1964. potencijalno bi pružio način da se isključite.

Ako se nijedno od ovih izuzeća ne primjenjuje, zaposleni mogu imati određeni pravni lijek ako pretrpe iscrpljujuće nuspojave nakon inokulacije Covid-a na radnom mjestu.

Advokati kažu da bi tužbe najvjerovatnije bile usmjerene kroz programe kompenzacije radnika i tretirane kao ozljeda na poslu.

“Ali postoje značajna ograničenja ili ograničenja štete koju zaposlenik može nadoknaditi”, rekao je Dunn. Dodao je da će to vjerovatno biti teško dokazati.

Obavezni protokoli vakcinacije se, međutim, možda neće dogoditi sve dok FDA formalno ne odobri vakcine i ne odobri Pfizeru i BioNTech-u ili Moderni licencu za njihovu prodaju, za šta će biti potrebno još nekoliko mjeseci podataka da pokaže njihovu sigurnost i učinkovitost.

„Ovlašćenje za upotrebu u hitnim slučajevima nije licenca“, rekao je Reiss. „Postoji pravno pitanje da li možete naložiti hitno razmatranje. Jezik u činu je pomalo nejasan o tome.”

Vlada je stvorila način da ljudi povrate određenu štetu ako nešto pođe po zlu nakon imunizacije.

Pored zakonskog imuniteta, Zakonom o PREP-u uspostavljen je Program za nadoknadu štete u slučaju protiv mera (CICP), koji pruža beneficije osobama koje ispunjavaju uslove koje pretrpe ozbiljne povrede od jedne od zaštićenih kompanija.

Malo poznati vladin program postoji već deceniju, a njime upravlja agencija pod HHS-om. Ovaj fond se obično bavi samo vakcinama koje verovatno nikada ne biste dobili, kao što su vakcine protiv H1N1 i antraksa.

Ako slučaj za kompenzaciju putem CICP-a bude uspješan, program obezbjeđuje do 50.000 dolara godišnje na ime nenadoknađenih izgubljenih plata i medicinskih troškova iz džepa. Neće pokriti pravne troškove ili bilo šta za kompenzaciju za bol i patnju.

Takođe je ograničena i naknadu za smrt u uzbosu od 370.376 dolara, što je najviše što preživjeli član porodice dobije u slučaju da se vakcina protiv Covida pokaže fatalnom.

Ali stručnjaci specijalizovani za zakon o vakcinama kažu da je teško snaći se. “Ovaj državni program kompenzacije je veoma težak za korištenje”, rekao je Reiss. “Lljestvica za kompenzaciju je veoma visoka.”

Neke advokate za povrede od vakcine takođe zabrinjava činjenica da je CICP odbio većinu zahteva za nadoknadu podnesenih otkako je program počeo pre 10 godina. Od 499 podnesenih zahtjeva, CICP je kompenzirao samo 29 zahtjeva, ukupno više od 6 miliona dolara.

Dokazivanje da je povreda direktan rezultat vakcine protiv Covida moglo bi biti teško, kaže Carney. “Nije tako jednostavno kao reći. 'Hej, dobio sam tretman od Covid-a, a sada imam povredu.' Tu je mnogo tereta dokaza.”

Postoji i strogi jednogodišnji statut, što znači da se sve prijave moraju podnijeti u roku od 12 mjeseci od prijema vakcine.

“Ljudi koji su oštećeni vakcinom protiv Covida zaslužuju brzo i velikodušno obeštećenje”, rekao je Reiss. “Zakon o PREP-u to ne čini.”
Advokati kažu CNBC-u da bi bilo logičnije da se povrede od Covid vakcine umjesto toga usmjere kroz drugi program u okviru HHS-a koji se zove Nacionalni program za kompenzaciju povreda od cijepljenja, koji se bavi zahtjevima za 16 rutinskih vakcina. Kolokvijalno poznat kao „sud za vakcine“, program je platio oko 70% predstavki koje je sud presudio od 2006. do 2018. godine.

A otkako je 1988. počeo razmatrati zahtjeve, VICP je platio otprilike 4,4 milijarde dolara ukupne kompenzacije. To je patuljak od CICP-ovih otprilike 6 miliona dolara plaćenih beneficija tokom trajanja programa.

VICP vam također daje više vremena za podnošenje zahtjeva. Imate tri godine od datuma prvog simptoma da podnesete zahtjev za odštetu.

“VICP omogućava nadoknadu bola i patnje, advokatskih troškova, zajedno sa medicinskim troškovima i izgubljenim platama, ako ih ima”, rekao je Michael Maxwell, advokat koji prakticira u oblastima poslovnih sudskih sporova i ličnih povreda. “Prema CICP-u, to su samo izgubljene plaće i medicinski troškovi iz džepa. To je to, osim ako ne dođe do smrti.”

Vakcine protiv Covid-19, međutim, nisu na listi prihvatljivih vakcina.

Reiss je rekao da bi najbolje rješenje bilo da se promijeni VICP pravilnik kako bi se dodale vakcine protiv Covida na njegovu listu pokrivenih vakcinacija. “To će zahtijevati izmjene zakona. Nadam se da će doći do izmjene zakona.”
https://www.cnbc.com/2020/12/16/covid-v ... wsuit.html
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#55806 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

GandalfSivi wrote: 24/11/2021 19:32
MUNAFIK wrote: 24/11/2021 19:01

Sta zelis reci da imas 50% sanse da umres bez obzira u kojoj si skupini i ako imas antitjela?

Od milion bolesti imas umrle iz svih dobnih skupina pa???

Pitanje je bilo kako ja znam da su mi male sanse i eto odgovorio sam... Ginu ljudi u autu iz svih skupina pa opet svi vozimo... Mislim kakvo je to pitanje...
Stavis li pojas kad vozis?
Da stavljam pojas zasto ga ne bi stavljao, ako me udari neko ili ako ja nekoga udarim sigurno ce mi pomoci. Bez pojasa cu proletiti na volan, kroz sofersajbu itd... Ako me neko udari sa pojasom sigurno necu.

Kakve to ima veze sa ljekovima i vakcinama?

Ne treba mi vakcina isto kao sto ne pijem antibiotike kad mi nos procuri...
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#55807 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

KraljicaIzJajca wrote: 24/11/2021 19:20
MUNAFIK wrote: 24/11/2021 19:11

To sto ti pises je patetika. Ako cemo biti dosljedni hajmo onda stitit zivote od svega podjednako, a ne samo korona... Lockdown... Zabrana bla bla bla...

Svaki zivot je vrijedan, a ne samo zivot onih koji umru od korone. Namjerno se manipulira statistikom i pricom o smrtnosti bez detalja i naglasavanja da se tu uglavnom radi o starim bolesnim ljudima i da opet u globalu pricamo o 1% zarazenih. Stvara se namjerno privid da svaki drugi umire a to nije tako. 99.9% ces prezivjeti.

Vlasti bi se trebale fokusirati na zastitu starih i bolesnih, na obezbjedjenje adekvatne medicinske opreme da se ljudima pomogne ali umjesto toga laze se javnost, siri se strah i panika kako bi se maltretirala cijela populacija.
Tvoje iskustvo nije garancija da netko, tvoje dobi, neće preminuti.

Pa statiaticki sanse su jako jako male, a ko smatra da mu treba neka se vakcinise sta je tu problem?

Nije valjda da se toliko brines za moje zdravlje naravno ne brines zato postedi me te patetike.

Vracamo se na pocetak starije zastititi i svima omoguciti vakcinu, a ostatak populacije ostaviti na miru i dati svima slobodan izbor. Sta je tu problem?
Trappist
Posts: 4308
Joined: 12/09/2020 08:52

#55808 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

"Bolnice preopterećene zbog korone. Otvaraju nove covid-odjele, otkazuju se operacije"

Posto je bilo priče kako hrvatska ima puno novozarazenih ali manje smrtnih slucajeva zbog vakcina. Nema, super situacija
ja71
Posts: 5441
Joined: 31/03/2006 14:45

#55809 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

Trappist wrote: 24/11/2021 16:25
Tvoj post od prije 6 dana:

"by ja71 » 18/11/2021 21:31
...
Drago mi je da pratiš moj rad
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20320
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#55810 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by teskeredzic_22 »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/11/2021 20:23
Naravno da nisu testirane do kraja.

Proguglaj malo, nije neka nauka :stidljiv: pa da bacimo koju poslije :D

Ti fakat vjeruješ u to što pišeš. :mrgreen:

Proguglaću pa će mi to "otvoriti oči".

Kad mi izraste rep javim se opet da malo promuhabetimo :mrgreen:

Do Nove godine će valjda izrasti.
Last edited by teskeredzic_22 on 24/11/2021 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20320
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#55811 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by teskeredzic_22 »

spinel_ wrote: 24/11/2021 19:59

:lol: :lol: :lol:

Jadni siromasi i njihova djeca :D

Treće oko , mišji rep u ruke i Nestorovićeva vodica daju energiju pa će se siromašni srećom spasiti :D

Bogati su namazani pa se njihova djeca ne vakcinišu :D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20320
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#55813 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by teskeredzic_22 »

HarTar wrote: 24/11/2021 21:41 Image
Prokletnici.
Obezbijedili vakcine od kojih umiru samo naivni :D
Sreća pa ima razuma.
Malo Nivee u nos i to je to :D
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#55814 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

teskeredzic_22 wrote: 24/11/2021 21:37
spinel_ wrote: 24/11/2021 19:59

:lol: :lol: :lol:

Jadni siromasi i njihova djeca :D

Treće oko , mišji rep u ruke i Nestorovićeva vodica daju energiju pa će se siromašni srećom spasiti :D

Bogati su namazani pa se njihova djeca ne vakcinišu :D
Kad ide buster da planiramo 4 dozu?
Jesu li ti muckali Pfizera?

P.s. haj ti druze na BC baci kaladont. Nisu za tebe ozbiljne teme ocigledno.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7408
Joined: 12/03/2012 18:04

#55815 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

teskeredzic_22 wrote: 24/11/2021 21:35
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/11/2021 20:23
Naravno da nisu testirane do kraja.

Proguglaj malo, nije neka nauka :stidljiv: pa da bacimo koju poslije :D

Ti fakat vjeruješ u to što pišeš. :mrgreen:

Proguglaću pa će mi to "otvoriti oči".

Kad mi izraste rep javim se opet da malo promuhabetimo :mrgreen:

Do Nove godine će valjda izrasti.
I dalje ne znas o cemu pricas :D

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04368728

Image
Image
Image

Testiranje se zavrsava, sto se tice Pfizera, 2023 u Maju i to su smlatili i zbrzali da se razumijemo.

Ne treba rep da ti izraste, samo malo kritickog razmisljasnja i provjeranja, nije tesko, pokusaj :D

I zovu ih, simptomaticno, eksperimentalne vakcine :D
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#55816 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

A gdje su djeca tu i mladji od 18 :?
Ako djeci od 8-9 godina ne dajemo lupam apaurin jer logicno za njih nije namijenjen i tako i pise zasto onda s vakcinama drugacije postupamo ako pise NE djeca. U kakvom to danas svijetu zivimo?
Ci-Nick
Posts: 5295
Joined: 15/03/2015 17:38

#55817 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

Bobi wrote: 24/11/2021 09:44
Ci-Nick wrote: 24/11/2021 09:41 Sinoć neki njemački virolog reče da je ovo zadnji talas u Europi i da je na proljeće kraj pandemije.
Ne valja, ode mi onda podforum u helač :D. Gdje cemo postove nabijat :lol: ?
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... sti_prva_m

Izgleda da je nijemac u pravu.
Virus implodiro!
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#55820 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

Izumrli hobi naučnici

I fakt čekera sve manje

ko da će i virus na ahiret :D :D

Šta ćemo onda narode?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#55821 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

homer2go wrote: 24/11/2021 23:13 Izumrli hobi naučnici

I fakt čekera sve manje

ko da će i virus na ahiret :D :D

Šta ćemo onda narode?
Fakat, dosta likova i likica "izlapilo" s teme :lol:
Sto ce reci da od stida se ne javljaju vise jer znaju da su uveliko pogrijesili ali ne zele i nece da priznaju.
Neki su se kamuflirali a imamo i poneke padobrance ali nije vise to to :-)
Zasad se samo jos par dijasporaca koprca s adhominemima i slicnim hehe vidi mu gloove "argumentima"..
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55822 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

homer2go wrote: 24/11/2021 23:13 Izumrli hobi naučnici

I fakt čekera sve manje

ko da će i virus na ahiret :D :D

Šta ćemo onda narode?
Izumire virus :-D :-D :-D Šta će jadni mediji sad, maskama ga ubili Japanci. :lol: :lol: :lol:

Ilitiga, čestice namagnetisane u ultra-modernoj Moderni doprinjele izumiranju virusa.

Nema sa Japacima zajebancije, tamo je izražena kultura i tradicija, zbocaj nečije dijete sa nehrđajućim čelikom, harakiri ne gine. Nego, de ti lagano Ivermectin-kit 12mg, ko Indijci, Meksikanci, i nema više sljedeće dvije sedmice su ključne. :thumbup:
baglama
Posts: 988
Joined: 13/11/2010 16:09

#55823 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by baglama »

biglebovski wrote: 24/11/2021 20:42 Ako doživite ozbiljne nuspojave nakon što ste primili vakcinu protiv Covida, advokati kažu CNBC-u da, u osnovi, nemate koga okriviti pred američkim sudom.

Savezna vlada je kompanijama poput Pfizera i Moderne dala imunitet od odgovornosti ako nešto nenamjerno pođe po zlu s njihovim vakcinama.

“Veoma je rijetko da se usvoji zakon o opštem imunitetu”, rekao je Rogge Dunn, advokat za rad i zapošljavanje u Dallasu. „Farmaceutskim kompanijama obično nije ponuđena velika zaštita od odgovornosti prema zakonu.“

Također ne možete tužiti Upravu za hranu i lijekove za odobrenje vakcine za hitnu upotrebu, niti možete tražiti od svog poslodavca odgovornost ako naloži cijepljenje kao uvjet zaposlenja.

Također, ne možete tužiti Upravu za hranu i lijekove (FDA) za odobrenje vakcine za hitnu upotrebu, niti možete tražiti od svog poslodavca odgovornost ako naloži cijepljenje kao uvjet zaposlenja.

Kongres je stvorio fond posebno za pomoć u pokrivanju izgubljenih plata i medicinskih troškova iz vlastitog džepa za ljude koji su nepopravljivo povrijeđeni "pokrivenom protumjerom", kao što je vakcina. Ali teško se koristi i rijetko se isplati. Advokati kažu da je nadoknađeno manje od 6% zahtjeva podnesenih u posljednjoj deceniji.

Najbrža vakcina ikad razvijena bila je za zauške. Trajalo je četiri godine i licencirana je 1967. Pfizerova vakcina protiv Covid-19 razvijena je, i odobrena za upotrebu u hitnim slučajevima, za osam mjeseci - činjenica koja je podstakla nepovjerenje javnosti u vakcinaciju protiv koronavirusa u SAD-u.

Otprilike 4 od 10 Amerikanaca kažu da se "definitivno" ili "vjerovatno" ne bi vakcinisali, prema nedavnom istraživanju Pew Research Center-a. Iako je ovo manje nego prije dva mjeseca, još uvijek ukazuje na veliki jaz u povjerenju.

No, proizvođači lijekova poput Pfizera nastavljaju uvjeravati javnost da nisu korištene prečice. "Ovo je vakcina koja je razvijena bez ikakvih problema", rekao je izvršni direktor dr. Albert Bourla u intervjuu za CNBC "Squawk Box" u ponedjeljak. “Ovo je vakcina koju su odobrile sve vlasti u svijetu. To bi trebalo nešto da govori.”

Pravni imunitet koji se daje farmaceutskim kompanijama ne štiti ih samo od tužbi. Dunn je rekao da to pomaže u smanjenju troškova imunizacije.

“Vlada ne želi da ljudi tuže kompanije koje proizvode Covid vakcinu. Jer tada bi proizvođači vjerovatno naplatili vladi višu cijenu po osobi po dozi”, objasnio je Dunn.

Pfizer i Moderna nisu vratili CNBC-jev zahtjev za komentar o njihovoj pravnoj zaštiti.

Zapamtite, proizvođači vakcina nisu ti koji odobravaju svoje proizvode za masovnu distribuciju. To je posao FDA.

Što postavlja pitanje, možete li tužiti američku vladu ako imate izuzetno lošu reakciju na vakcinu?

Opet, odgovor je ne.

"Ne možete tužiti FDA za odobravanje ili neodobravanje lijeka", rekla je Dorit Reiss, profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornija u Hastingsu. "To je dio njenog suverenog imuniteta."

Suvereni imunitet nam dolazi još od kralja, objašnjava Dunn, pozivajući se na britanski zakon prije američke revolucije. „Nisi mogao da tužiš kralja. Dakle, Amerika ima suvereni imunitet, pa čak i svaka država ima suvereni imunitet.

Postoje ograničeni izuzeci, ali Dunn je rekao da ne misli da oni pružaju održiv pravni put da se savezna vlada smatra odgovornom za ozljedu vakcinom protiv Covida.

Vraćanje radnika u ured u post-Covid svijetu također nosi sa sobom pojačan strah od odgovornosti za poslodavce. Advokati širom zemlje kažu da se njihovi korporativni klijenti obraćaju njima da pitaju mogu li zahtijevati da se zaposleni vakcinišu.

Dunnovi klijenti koji vode preduzeća koja opslužuju klijente lično ili na licu mesta najviše su zainteresovani za obaveznu vakcinu protiv Covida za osoblje.

„Oni to vide kao prodajnu tačku“, rekao je Dunn. “To je posebno važno za restorane, barove, teretane i salone. Moji klijenti u tom segmentu uslužne industrije trude se da to postanu obaveznim, kao prodajnu tačku za svoje klijente.”

Iako je ovo djelomično taktika odnosa s javnošću, zakonski je u okviru prava poslodavca da nametne takav zahtjev.

“Zahtijevanje vakcine je pravilo o zdravlju i sigurnosti na radu, a poslodavci to mogu učiniti”, rekao je Reiss.

Postoji nekoliko značajnih izuzetaka. Ako je radna snaga sindikalizirana, kolektivni ugovor može zahtijevati pregovore sa sindikatom prije nego što se odredi vakcina.

Zakoni protiv diskriminacije također pružaju određenu zaštitu. Prema Zakonu o Amerikancima sa invaliditetom, radnici koji ne žele da se vakcinišu iz medicinskih razloga imaju pravo da traže izuzeće. Ako je uzimanje vakcine kršenje "iskreno održanog" vjerskog uvjerenja, naslov VII Zakona o građanskim pravima iz 1964. potencijalno bi pružio način da se isključite.

Ako se nijedno od ovih izuzeća ne primjenjuje, zaposleni mogu imati određeni pravni lijek ako pretrpe iscrpljujuće nuspojave nakon inokulacije Covid-a na radnom mjestu.

Advokati kažu da bi tužbe najvjerovatnije bile usmjerene kroz programe kompenzacije radnika i tretirane kao ozljeda na poslu.

“Ali postoje značajna ograničenja ili ograničenja štete koju zaposlenik može nadoknaditi”, rekao je Dunn. Dodao je da će to vjerovatno biti teško dokazati.

Obavezni protokoli vakcinacije se, međutim, možda neće dogoditi sve dok FDA formalno ne odobri vakcine i ne odobri Pfizeru i BioNTech-u ili Moderni licencu za njihovu prodaju, za šta će biti potrebno još nekoliko mjeseci podataka da pokaže njihovu sigurnost i učinkovitost.

„Ovlašćenje za upotrebu u hitnim slučajevima nije licenca“, rekao je Reiss. „Postoji pravno pitanje da li možete naložiti hitno razmatranje. Jezik u činu je pomalo nejasan o tome.”

Vlada je stvorila način da ljudi povrate određenu štetu ako nešto pođe po zlu nakon imunizacije.

Pored zakonskog imuniteta, Zakonom o PREP-u uspostavljen je Program za nadoknadu štete u slučaju protiv mera (CICP), koji pruža beneficije osobama koje ispunjavaju uslove koje pretrpe ozbiljne povrede od jedne od zaštićenih kompanija.

Malo poznati vladin program postoji već deceniju, a njime upravlja agencija pod HHS-om. Ovaj fond se obično bavi samo vakcinama koje verovatno nikada ne biste dobili, kao što su vakcine protiv H1N1 i antraksa.

Ako slučaj za kompenzaciju putem CICP-a bude uspješan, program obezbjeđuje do 50.000 dolara godišnje na ime nenadoknađenih izgubljenih plata i medicinskih troškova iz džepa. Neće pokriti pravne troškove ili bilo šta za kompenzaciju za bol i patnju.

Takođe je ograničena i naknadu za smrt u uzbosu od 370.376 dolara, što je najviše što preživjeli član porodice dobije u slučaju da se vakcina protiv Covida pokaže fatalnom.

Ali stručnjaci specijalizovani za zakon o vakcinama kažu da je teško snaći se. “Ovaj državni program kompenzacije je veoma težak za korištenje”, rekao je Reiss. “Lljestvica za kompenzaciju je veoma visoka.”

Neke advokate za povrede od vakcine takođe zabrinjava činjenica da je CICP odbio većinu zahteva za nadoknadu podnesenih otkako je program počeo pre 10 godina. Od 499 podnesenih zahtjeva, CICP je kompenzirao samo 29 zahtjeva, ukupno više od 6 miliona dolara.

Dokazivanje da je povreda direktan rezultat vakcine protiv Covida moglo bi biti teško, kaže Carney. “Nije tako jednostavno kao reći. 'Hej, dobio sam tretman od Covid-a, a sada imam povredu.' Tu je mnogo tereta dokaza.”

Postoji i strogi jednogodišnji statut, što znači da se sve prijave moraju podnijeti u roku od 12 mjeseci od prijema vakcine.

“Ljudi koji su oštećeni vakcinom protiv Covida zaslužuju brzo i velikodušno obeštećenje”, rekao je Reiss. “Zakon o PREP-u to ne čini.”
Advokati kažu CNBC-u da bi bilo logičnije da se povrede od Covid vakcine umjesto toga usmjere kroz drugi program u okviru HHS-a koji se zove Nacionalni program za kompenzaciju povreda od cijepljenja, koji se bavi zahtjevima za 16 rutinskih vakcina. Kolokvijalno poznat kao „sud za vakcine“, program je platio oko 70% predstavki koje je sud presudio od 2006. do 2018. godine.

A otkako je 1988. počeo razmatrati zahtjeve, VICP je platio otprilike 4,4 milijarde dolara ukupne kompenzacije. To je patuljak od CICP-ovih otprilike 6 miliona dolara plaćenih beneficija tokom trajanja programa.

VICP vam također daje više vremena za podnošenje zahtjeva. Imate tri godine od datuma prvog simptoma da podnesete zahtjev za odštetu.

“VICP omogućava nadoknadu bola i patnje, advokatskih troškova, zajedno sa medicinskim troškovima i izgubljenim platama, ako ih ima”, rekao je Michael Maxwell, advokat koji prakticira u oblastima poslovnih sudskih sporova i ličnih povreda. “Prema CICP-u, to su samo izgubljene plaće i medicinski troškovi iz džepa. To je to, osim ako ne dođe do smrti.”

Vakcine protiv Covid-19, međutim, nisu na listi prihvatljivih vakcina.

Reiss je rekao da bi najbolje rješenje bilo da se promijeni VICP pravilnik kako bi se dodale vakcine protiv Covida na njegovu listu pokrivenih vakcinacija. “To će zahtijevati izmjene zakona. Nadam se da će doći do izmjene zakona.”
https://www.cnbc.com/2020/12/16/covid-v ... wsuit.html
Danas su poceli zavrtati usi kad te dobro nategnu. :-) :mrgreen:
https://www.cnbc.com/2021/11/24/who-tel ... surge.html
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#55824 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzornik »

spinel_ wrote: 24/11/2021 19:59
Koja glupost,Izraelci vec uveliko vakcinisu svoju djecu a svima je poznato koliko oni cijene svog covjeka tj. generalno svoje ljude.
Odgovorni i nadasve pametni ljudi,nije ni cudo da najveci broj dobitnika Nobelove nagrade pripada tom narodu.
Trappist
Posts: 4308
Joined: 12/09/2020 08:52

#55825 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

ja71 wrote: 24/11/2021 21:27
Trappist wrote: 24/11/2021 16:25
Tvoj post od prije 6 dana:

"by ja71 » 18/11/2021 21:31
...
Drago mi je da pratiš moj rad
Tvoj rad botine? Nije tesko skontati
Locked