Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
splinter
Posts: 7549
Joined: 08/10/2011 12:28

#55376 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 08:53 As an immunologist who studies how antibody responses choose their targets, I am concerned that these “vaccine updates” may be less effective in patients that have already received their original shots. Immunological memory, the very thing that offers continued protection against a virus long after vaccination, can sometimes negatively interfere with the development of slightly updated immune responses. The scientific community needs to get ahead of this emerging problem and investigate vaccine approaches known to reduce the potential for viral escape.

Preliminary results from an ongoing clinical trial of a modified Moderna vaccine administered as a booster 6 months after the standard two-dose series showed that the third dose induced increases in antibody neutralization titers to the wild type and variant strains B.1.351 and P.111.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 21256716v1

Booster cijepiva? Trenutno se koriste cijepiva dizajnirana za prvo i drugo cijepljenje. Da li uopće pomažu kao boosteri?

@splinter
Vjerovatno malo buni ovo treća i booster doza za neupućene. Treća dpza je ona koja se primjenjuje poslije druge primljene od 6-8 sedmica uglavnom za osobe umjerenom do teškom imunosupresijom. Booster se daje otprilikr 6 poslije mjeseci od druge doze, može i kasnije kako bi se održao nivo antitjela. Nevezano za broj cjepljenja i broj antitjela, njihova količina ne utiče na efikakasnost prema drugim sojevima, uostalom to je tako i kod virusa gripe i efkasnosti cjepiva koja uglavnom ne pomažu kod drugih sojeva.
Realno proizvođačima se ne isplati redizajnirati postojeća cjepiva pored već razrađene tehnologije proizvodnje postojećih cjepiva i velike proizvedene količine isth.
Možda će vremenom napraviti neko plivalentno cjepivo za više sojeva, mada ne znam kako bi to išlo kod mRna cjepiva, dok kod cjepiva sa starijom tehnologijom to ne bi bio problem.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#55377 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 21/11/2021 09:59
KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 08:53 As an immunologist who studies how antibody responses choose their targets, I am concerned that these “vaccine updates” may be less effective in patients that have already received their original shots. Immunological memory, the very thing that offers continued protection against a virus long after vaccination, can sometimes negatively interfere with the development of slightly updated immune responses. The scientific community needs to get ahead of this emerging problem and investigate vaccine approaches known to reduce the potential for viral escape.

Preliminary results from an ongoing clinical trial of a modified Moderna vaccine administered as a booster 6 months after the standard two-dose series showed that the third dose induced increases in antibody neutralization titers to the wild type and variant strains B.1.351 and P.111.

https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 21256716v1

Booster cijepiva? Trenutno se koriste cijepiva dizajnirana za prvo i drugo cijepljenje. Da li uopće pomažu kao boosteri?

@splinter
Vjerovatno malo buni ovo treća i booster doza za neupućene. Treća dpza je ona koja se primjenjuje poslije druge primljene od 6-8 sedmica uglavnom za osobe umjerenom do teškom imunosupresijom. Booster se daje otprilikr 6 poslije mjeseci od druge doze, može i kasnije kako bi se održao nivo antitjela. Nevezano za broj cjepljenja i broj antitjela, njihova količina ne utiče na efikakasnost prema drugim sojevima, uostalom to je tako i kod virusa gripe i efkasnosti cjepiva koja uglavnom ne pomažu kod drugih sojeva.
Realno proizvođačima se ne isplati redizajnirati postojeća cjepiva pored već razrađene tehnologije proizvodnje postojećih cjepiva i velike proizvedene količine isth.
Možda će vremenom napraviti neko plivalentno cjepivo za više sojeva, mada ne znam kako bi to išlo kod mRna cjepiva, dok kod cjepiva sa starijom tehnologijom to ne bi bio problem.
Hvala :-D

To nisam znala, ali mi je zanimljivo da se booster doza doslovno isto cjepivo, spravljene formule, stare duže od godinu dana, pojmovno nepravilno koristi jer nema karakteristike boostera.
ja71
Posts: 5444
Joined: 31/03/2006 14:45

#55378 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

MehmedPasaMoric wrote: 20/11/2021 23:43
Jel ozbiljno koristis vakcinu za sezonsku gripu kao argument? Pa to nikad niko mladji od 70 godina nije primio :lol: cirkus
Ja se već preko 10 godina svaku jesen vakcinišem protiv gripe. Nikada nikakve probleme nisam imao. Gripu također nisam imao
splinter
Posts: 7549
Joined: 08/10/2011 12:28

#55379 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 10:06
splinter wrote: 21/11/2021 09:59

Vjerovatno malo buni ovo treća i booster doza za neupućene. Treća dpza je ona koja se primjenjuje poslije druge primljene od 6-8 sedmica uglavnom za osobe umjerenom do teškom imunosupresijom. Booster se daje otprilikr 6 poslije mjeseci od druge doze, može i kasnije kako bi se održao nivo antitjela. Nevezano za broj cjepljenja i broj antitjela, njihova količina ne utiče na efikakasnost prema drugim sojevima, uostalom to je tako i kod virusa gripe i efkasnosti cjepiva koja uglavnom ne pomažu kod drugih sojeva.
Realno proizvođačima se ne isplati redizajnirati postojeća cjepiva pored već razrađene tehnologije proizvodnje postojećih cjepiva i velike proizvedene količine isth.
Možda će vremenom napraviti neko plivalentno cjepivo za više sojeva, mada ne znam kako bi to išlo kod mRna cjepiva, dok kod cjepiva sa starijom tehnologijom to ne bi bio problem.
Hvala :-D

To nisam znala, ali mi je zanimljivo da se booster doza doslovno isto cjepivo, spravljene formule, stare duže od godinu dana, pojmovno nepravilno koristi jer nema karakteristike boostera.
Pa ovo je prvi put da se nešto ovako radi u praksi realno. Polazna osnova bi mogla biti izrada cjepiva i način imunizacije protiv gripe gdje se svake godine radi novo cjepivo, odnosno pred početak sezone. U posljedne vrijeme npr u USA se počelo praktikovati cijepljenje protiv gripe sa dvije doze. Npr jedna u oktobru ili već septembru i druga poslije 3 mjeseca, jer broj antitjela tada značajno opada.
Booster održava nivo antitjela, ako nivo opadne skroz, onda je to praktički ponovno cijepljenje. Oni procjenjuju dužinu trajanja antitjela kod cjepiva za Covid npr 6 mjeseci i tad bi trebalo dat booster. Mislim da je to u pitanju.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#55380 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 21/11/2021 10:20
KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 10:06

Hvala :-D

To nisam znala, ali mi je zanimljivo da se booster doza doslovno isto cjepivo, spravljene formule, stare duže od godinu dana, pojmovno nepravilno koristi jer nema karakteristike boostera.
Pa ovo je prvi put da se nešto ovako radi u praksi realno. Polazna osnova bi mogla biti izrada cjepiva i način imunizacije protiv gripe gdje se svake godine radi novo cjepivo, odnosno pred početak sezone. U posljedne vrijeme npr u USA se počelo praktikovati cijepljenje protiv gripe sa dvije doze. Npr jedna u oktobru ili već septembru i druga poslije 3 mjeseca, jer broj antitjela tada značajno opada.
Booster održava nivo antitjela, ako nivo opadne skroz, onda je to praktički ponovno cijepljenje. Oni procjenjuju dužinu trajanja antitjela kod cjepiva za Covid npr 6 mjeseci i tad bi trebalo dat booster. Mislim da je to u pitanju.
Razumijem, booster je nepravilno, jednostavno je ponovno cijepljenje, ali sam negdje pročitala, da li dodatne doze mogu uzrokovati negativno ponašanje imunosistema tijela. Kako i koliko je to uopće preporučljivo.

U SAD mnogi dobiju gripu, bez obzira na cijepljenje, to se preporučuje ugroženim grupama i osobama koje rade sa pacijentima.
splinter
Posts: 7549
Joined: 08/10/2011 12:28

#55381 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 10:30
splinter wrote: 21/11/2021 10:20

Pa ovo je prvi put da se nešto ovako radi u praksi realno. Polazna osnova bi mogla biti izrada cjepiva i način imunizacije protiv gripe gdje se svake godine radi novo cjepivo, odnosno pred početak sezone. U posljedne vrijeme npr u USA se počelo praktikovati cijepljenje protiv gripe sa dvije doze. Npr jedna u oktobru ili već septembru i druga poslije 3 mjeseca, jer broj antitjela tada značajno opada.
Booster održava nivo antitjela, ako nivo opadne skroz, onda je to praktički ponovno cijepljenje. Oni procjenjuju dužinu trajanja antitjela kod cjepiva za Covid npr 6 mjeseci i tad bi trebalo dat booster. Mislim da je to u pitanju.
Razumijem, booster je nepravilno, jednostavno je ponovno cijepljenje, ali sam negdje pročitala, da li dodatne doze mogu uzrokovati negativno ponašanje imunosistema tijela. Kako i koliko je to uopće preporučljivo.

U SAD mnogi dobiju gripu, bez obzira na cijepljenje, to se preporučuje ugroženim grupama i osobama koje rade sa pacijentima.
Sve bi bilo lakše kad bi Covid imao čisto sezonski obrazac. Ovako je ovo "pumpanje" antitjela sigurno neka vrsta stresa za organizam i moguće je da utiče negativno na imuni sistem u cjelini. Imuni sistem je vrlo prilagodljiv i ako neko ima nisku razinu antitjela, može opet imati jak imuni odgovor. Uostalom Postoji i mnogi drugi patogeni a imuni sitem mora biti spreman. Sama antitjela su zapravo veliki Y oblikovani proteini i logično da je organizmu "isplatljivije" obezbijediti dovoljnu količinu memorisjkih ćelija u odnosu na prisustvo samih antitjela.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#55382 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 21/11/2021 10:56
KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 10:30

Razumijem, booster je nepravilno, jednostavno je ponovno cijepljenje, ali sam negdje pročitala, da li dodatne doze mogu uzrokovati negativno ponašanje imunosistema tijela. Kako i koliko je to uopće preporučljivo.

U SAD mnogi dobiju gripu, bez obzira na cijepljenje, to se preporučuje ugroženim grupama i osobama koje rade sa pacijentima.
Sve bi bilo lakše kad bi Covid imao čisto sezonski obrazac. Ovako je ovo "pumpanje" antitjela sigurno neka vrsta stresa za organizam i moguće je da utiče negativno na imuni sistem u cjelini. Imuni sistem je vrlo prilagodljiv i ako neko ima nisku razinu antitjela, može opet imati jak imuni odgovor. Uostalom Postoji i mnogi drugi patogeni a imuni sitem mora biti spreman. Sama antitjela su zapravo veliki Y oblikovani proteini i logično da je organizmu "isplatljivije" obezbijediti dovoljnu količinu memorisjkih ćelija u odnosu na prisustvo samih antitjela.
Hvala, jer pored niskih antitijela, postoji stanična zaštita. :thumbup:

Da, taj stres na organizam pumpanjem antitijelima, a o istom, se nešto malo piše.
User avatar
Josip321
Posts: 678
Joined: 22/12/2011 10:42

#55383 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Josip321 »

Primio sam 5-6 doza krvi u zadnjih 14 dana.
Pa me zanima, da li transfuzom primimo i antitjela na one bolesti koje su preboljeli dobiti. Tako i antitjela korone?
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#55384 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bogoljub »

LJUDI MOJI OVO JE NEVJEROVATNO!!!
.
MIRNES AJANOVIĆ NA FACE TV!

https://youtu.be/IBpYhyy8zHc
.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#55385 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Josip321 wrote: 21/11/2021 11:02 Primio sam 5-6 doza krvi u zadnjih 14 dana.
Pa me zanima, da li transfuzom primimo i antitjela na one bolesti koje su preboljeli dobiti. Tako i antitjela korone?
Jako malo, ta At su razrijedjena u krvi, nije hiperimuni serum.

Imaju kratak vijek kada se tako daju.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#55386 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 21/11/2021 10:56
KraljicaIzJajca wrote: 21/11/2021 10:30

Razumijem, booster je nepravilno, jednostavno je ponovno cijepljenje, ali sam negdje pročitala, da li dodatne doze mogu uzrokovati negativno ponašanje imunosistema tijela. Kako i koliko je to uopće preporučljivo.

U SAD mnogi dobiju gripu, bez obzira na cijepljenje, to se preporučuje ugroženim grupama i osobama koje rade sa pacijentima.
Sve bi bilo lakše kad bi Covid imao čisto sezonski obrazac. Ovako je ovo "pumpanje" antitjela sigurno neka vrsta stresa za organizam i moguće je da utiče negativno na imuni sistem u cjelini. Imuni sistem je vrlo prilagodljiv i ako neko ima nisku razinu antitjela, može opet imati jak imuni odgovor. Uostalom Postoji i mnogi drugi patogeni a imuni sitem mora biti spreman. Sama antitjela su zapravo veliki Y oblikovani proteini i logično da je organizmu "isplatljivije" obezbijediti dovoljnu količinu memorisjkih ćelija u odnosu na prisustvo samih antitjela.
To je najneekonomicniji oblik zaštite za organizam. Kada bi se svodilo na to organizam bi ubrzo ostao bez resursa.

Sa druge strane, memorijske proliferisu i daju adekvatan odgovor kroz nekoliko dana.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18653
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#55387 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

Capljina74 wrote: 21/11/2021 09:35
GandalfSivi wrote: 21/11/2021 00:14

Smijesan si, kao i obicno…
A ti po običaju hoćeš da drzis slovo o nečemu o čemu veze nemaš.

Ispadaš glup.

Kakve veze imunomodulacija ima sa blokadom kanala kod helminata?

Kada čovjek ne zna ok je, ne mora da zna, ali kada čovjek ne zna, a guzi se da zna ...

Azitromicin je antibiotik pa ispoljava i određeno antivirusno dejstvo.

Hoćeš li i za njega da govoriš da je stočni lijek?

U pitanju je Sumamed ili Hemomicin, zavisi ko ga proizvodi.
Ne moram ja znati majstore, zato postoji struka (a ne likovi koji se furaju, a nisu ni blizu). De me podsjeti svega ti, je li lijek odobren za upotrebu na ljudima tamo daleko?
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55388 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 10:08
biglebovski wrote: 20/11/2021 23:50

Trebalo, druže, više ne treba, nauka je pobijedila gripu, nisu ti rekli da smo je pobijedili u martu 2020? Dakle, trebalo i to po preporuci, svima a pogotovo određenim kategorijama stanovništva, bolesnim, starim, maloj djeci, uz dobrovoljni pristanak a ljudi koji nisu vakcinisani protiv gripe su ipak mogli na benzinskoj natočiti gorivo, nisu dobijali otkaze, mogli su u restoran, kino i tako te sitnice. Mlad si, ne sjećaš se. :-D :-D :-D :-D
klasično razmisljanje balkanca
nit je nauka pobijedila.gripu ( samo je dobro trenutno suspendovana zbog svih onih mjera koje su preduzete protiv SARs cov2 a koje su identične kao zaštita i protiv virusa gripe, pa je indirektno dalo efekta) nit se na Zapadu vakcinisu samo stariji i bolesni protiv gripe, a to što se kod nas neće ni ti stariji i bolesni da vakcinišu, pa i ono mizeno nabavljenih vakcina protiv gripe propadne, a inače smo i tu zadnji, kao i u svemu, po količini nabavljenih i apliciranih vakcina, je drugi par balkanskih opanaka
Pa neka suspenduju trenutno i kovid :-D Moj deda je doživio devedeset i nešto bez vakcine protiv gripe. A ti obrazovani trk kod privatnika sve nalaze izvadi, pa u ambulantu na treću dozu pa u apoteku po tablete cinka, d vitamina, c-vitamina, selena, brufena, paracetamola, sumameda, b-kompleks, sirupa dvije vrste, probiotike ne zaboravi, nešto za jetru obavezno, i svega ostalog što ti dobri farmaceuti i njihovi asistenti doktori preporuče, poredaj to sve pored TV-a i ukljući na N1, budi zaštičen. Nedo bog da ti neko preporuči voće, povrće, supe, kompote, čajeve, kretanje, izlaganje suncu, sportske aktivnosti. Na zapadu penzioneri idu na krstaranja.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#55389 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

biglebovski wrote: 21/11/2021 12:05 [Na zapadu penzioneri idu na krstaranja.
Jer su cijeli život rintali. :D

Danas se putuje bez čekanja penzije. ;-)
hladan.preminger
Posts: 4404
Joined: 24/02/2011 12:06

#55390 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Jao, jao i dalje se priča o antitijelima kao nekom podatku bitnom za produženu zaštitu. Ne postoji vakcina ili bilo kakav medikament koji dovodi do trajne proizvodnje antitijela. Antitijela nestaju ali ostaje zaštita preko drugih imunih ćelija.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#55391 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

hladan.preminger wrote: 21/11/2021 13:09 Jao, jao i dalje se priča o antitijelima kao nekom podatku bitnom za produženu zaštitu. Ne postoji vakcina ili bilo kakav medikament koji dovodi do trajne proizvodnje antitijela. Antitijela nestaju ali ostaje zaštita preko drugih imunih ćelija.
Sto znaci da oni koji su prebolovali koronu nema potrebe da se vakcinisu.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7408
Joined: 12/03/2012 18:04

#55392 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 14:16
biglebovski wrote: 21/11/2021 12:05

Pa neka suspenduju trenutno i kovid :-D Moj deda je doživio devedeset i nešto bez vakcine protiv gripe. A ti obrazovani trk kod privatnika sve nalaze izvadi, pa u ambulantu na treću dozu pa u apoteku po tablete cinka, d vitamina, c-vitamina, selena, brufena, paracetamola, sumameda, b-kompleks, sirupa dvije vrste, probiotike ne zaboravi, nešto za jetru obavezno, i svega ostalog što ti dobri farmaceuti i njihovi asistenti doktori preporuče, poredaj to sve pored TV-a i ukljući na N1, budi zaštičen. Nedo bog da ti neko preporuči voće, povrće, supe, kompote, čajeve, kretanje, izlaganje suncu, sportske aktivnosti. Na zapadu penzioneri idu na krstaranja.
čuj da suspenduju covid s virusom SARS Cov 2 koji je daleko jebeniji od virusa sezonske gripe?
nije tebi dobro
kako nije dohakano virusu gripe, niti će, neće ni Sars Cov 2
vjerovatno će tako kružiti zauvijek kao i virus gripe među ljudima, samo je pitanje u kojem će pravcu odtić, da li oslabit i biti kao i virus gripe, bezopasniji, ili će mutirat u jebeniju verziju protiv koje neće pomoći ni sadašnje vakcine

jačanje imuniteta sa suplementima ili prirodnim putem ni u kojem slučaju ne igra odlučujuću ulogu niti garantuje da ćeš lakše prebrodit kad fasuješ ni virus gripe, a kamoli Covida 19
tako da maltiš praznu slamu, ali nije čudno... to je specijalnost balkanaca, mlaćenje prazne slame
Mogul ja nesto da te pitam, al da mi ne zamjeris :D

Jel tebi forum dodje kao terapija neka, sto i nije lose u sustini, al predlazem i kakvu vrecu da nabavis, umiksas to dvoje i bude ti jos bolje.

Kasnije mi se zahvali i nema na cemu :D
armin071
Posts: 5349
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#55393 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

Orban: Na kraju će se svi morati vakcinisati ili će umrijeti
pametnom dosta :thumbup:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56102
Joined: 15/12/2008 16:53

#55394 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

armin071 wrote: 21/11/2021 14:39
Orban: Na kraju će se svi morati vakcinisati ili će umrijeti
pametnom dosta :thumbup:
Stani, zar nije on predvodnik ovih slobodnih, sto su protiv globalizma i NWO diktature?
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55395 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 14:16
biglebovski wrote: 21/11/2021 12:05

Pa neka suspenduju trenutno i kovid :-D Moj deda je doživio devedeset i nešto bez vakcine protiv gripe. A ti obrazovani trk kod privatnika sve nalaze izvadi, pa u ambulantu na treću dozu pa u apoteku po tablete cinka, d vitamina, c-vitamina, selena, brufena, paracetamola, sumameda, b-kompleks, sirupa dvije vrste, probiotike ne zaboravi, nešto za jetru obavezno, i svega ostalog što ti dobri farmaceuti i njihovi asistenti doktori preporuče, poredaj to sve pored TV-a i ukljući na N1, budi zaštičen. Nedo bog da ti neko preporuči voće, povrće, supe, kompote, čajeve, kretanje, izlaganje suncu, sportske aktivnosti. Na zapadu penzioneri idu na krstaranja.
čuj da suspenduju covid s virusom SARS Cov 2 koji je daleko jebeniji od virusa sezonske gripe?
nije tebi dobro
kako nije dohakano virusu gripe, niti će, neće ni Sars Cov 2
vjerovatno će tako kružiti zauvijek kao i virus gripe među ljudima, samo je pitanje u kojem će pravcu odtić, da li oslabit i biti kao i virus gripe, bezopasniji, ili će mutirat u jebeniju verziju protiv koje neće pomoći ni sadašnje vakcine

jačanje imuniteta sa suplementima ili prirodnim putem ni u kojem slučaju ne igra odlučujuću ulogu niti garantuje da ćeš lakše prebrodit kad fasuješ ni virus gripe, a kamoli Covida 19
tako da maltiš praznu slamu, ali nije čudno... to je specijalnost balkanaca, mlaćenje prazne slame
Daleko jebeniji kovid od gripe, jel? Uči mladiću, čitaj, ne dozvoli da te N1, CNN i korumpirani političari vode lakomislenog kroz život. Pogledaj šta je opasnost pa uporedi sa covid iskustvima na drugoj temi:

Žrtve španske gripe (1918.) uveliko su patile. Pandemija je uglavnom ubijala mlade odrasle osobe. U periodu 1918-1919, 99% smrtnih slučajeva od pandemijske gripe u SAD dogodilo se kod ljudi mlađih od 65 godina, a skoro polovina smrtnih slučajeva bila je među mladim odraslim osobama od 20 do 40 godina. Najugroženije od svih – „one najvjerovatnije od najvjerovatnijih“ da će umrijeti – bile su trudnice. U trinaest studija hospitaliziranih žena u pandemiji stopa smrtnosti kretala od 23% do 71%. Od trudnica koje su preživjele porođaj, preko jedne četvrtine (26%) je izgubilo dijete. Još jedna neobičnost je da je epidemija bila rasprostranjena u ljeto i jesen (na sjevernoj hemisferi); gripa je obično gora zimi.
Nekoliko sati nakon osjećanja prvih simptoma, javljali su se ekstremni umor, groznica i glavobolja, a žrtve bi pomodrile. Ponekad je plava boja postajala toliko izražena da je bilo teško odrediti originalnu boju kože pacijenta. Pacijenti bi imali tako snažan kašalj da su neki pokidali čak i svoje trbušne mišiće. Pjena i krv su navirali iz usta i nosa. Neki su krvarili i iz ušiju, neki povraćali, a drugi nisu mogli kontrolirati svoje ponašanje ili mokrenje i defekaciju.
Španska gripa pogodila je svijet tako naglo i teško da su mnoge od njenih žrtava umrle u roku od nekoliko sati od prvog simptoma. Neki su umrli dan ili dva nakon što su shvatili da su bolesni. Bolest je ubijala u svim dijelovima svijeta. 17 miliona u Indiji, oko 5% populacije. Kina oko 5–9 miliona.
Iran je imao veliku smrtnost. Od 8–22% populacije je umrlo. Slučajevi sa brzom smrtnošću su uglavnom uzrokovani upalom pluća. Sporiji slučajevi su dobijali sekundarne bakterijske infekcije sa zahvatanjem nerva što je uzrokovalo mentalne bolesti u nekim slučajevima.
Drugi val bolesti je bio puno smrtonosniji od prvog. Prvi val je ličio na tipičnu epidemiju gripe. On je najviše pogodio stare i bolesne, dok su mlađi ljudi lako prebrodili simpotome. Do augusta kada je drugi val počeo u Francuskoj, Sierra Leoneu, i SAD-u, virus je mutirao u puno smrtonosniji oblik. Oktobar 1918. je bio najsmrtonosniji mjesec čitave pandemije.
Smatra se da se trećina svjetske populacije zarazila virusom. Oko 2–3% zaraženih je umrlo. Ova gripa je u 24 sedmice ubila više ljudi nego HIV u 24 godine. Crna Smrt (kuga) je ubila mnogo veći procenat svjetske populacije.
Činjenica da si oni koji su se oporavili od prvog vala postali imuni ukazuje da je to bila ista vrsta gripe. Drugi val je najviše pogodio mlade zdrave ljude.
Poslije smrtonosnog drugog vala kasne 1918, novi slučajevi su naglo opali. Jedno od objašnjenja naglog pada smrtnosti jeste to da su doktori postali bolji u prevenciji i liječenju upale pluča kao popratnog stanja bolesti, ali John Barry tvrdi da nema dokaza za ovu tvrdnju.
Druga teorija tvrdi da je 1918 virus naglo mutirao u manje smrtonosnu verziju. Ovo je česta pojava kod virusa gripe: postoji tendencija da patogeni virusi postanu manje smrtonosni kako vrijeme prolazi, i domačini opasnijih verzija virusa imaju tendenciju da umru.
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55396 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 14:49 jos kad bi ti nešto i znao
to je H1N1 bila

a ja sam pričao o sezonskoj gripi tip A i B

H1N1 jeste opasnija od obične sezonske gripe ali se nije uspjela tako proširiti niti preći u pandemiju kao SARS Cov2

tako da mladiću... nas pojma
Opet se praviš pametan. Upoređujemo dvije pandemije, jednu virusa corona, drugu virusa influenze.
Evo ti ga i tvoj vrhovni vrač je pravio paralele ne bi li gurao svoje teze o strašnom i superbrzom virusu (koji je u dvije godine uspio zaraziti 7.5% populacije Federacije BiH), i za koji te moraju testirati da bi znao da ga imaš. Opasnost od kovida postoji, moramo čuvati najosjetljivije a ne trošiti vrijeme i resurse na politička prepucavanja i tjeranje cjelokupnog stanovništva na nebulozne mjere i postupke koji nemaju ama baš nikakvog smisla.

Fauci compares COVID-19 pandemic to 1918 flu, says history is ‘repeating itself’
https://www.fox29.com/news/fauci-to-spe ... task-force
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#55397 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MehmedPasaMoric »

ja71 wrote: 21/11/2021 10:16
MehmedPasaMoric wrote: 20/11/2021 23:43
Jel ozbiljno koristis vakcinu za sezonsku gripu kao argument? Pa to nikad niko mladji od 70 godina nije primio :lol: cirkus
Ja se već preko 10 godina svaku jesen vakcinišem protiv gripe. Nikada nikakve probleme nisam imao. Gripu također nisam imao
Ni ja je nikad u zivotu nisam imao a nisam se nikad ni vakcinisao protiv nje, sta cemo sad?
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55398 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 15:15
biglebovski wrote: 21/11/2021 15:01

Opet se praviš pametan. Upoređujemo dvije pandemije, jednu virusa corona, drugu virusa influenze.
Evo ti ga i tvoj vrhovni vrač je pravio paralele ne bi li gurao svoje teze o strašnom i superbrzom virusu (koji je u dvije godine uspio zaraziti 7.5% populacije Federacije BiH), i za koji te moraju testirati da bi znao da ga imaš. Opasnost od kovida postoji, moramo čuvati najosjetljivije a ne trošiti vrijeme i resurse na politička prepucavanja i tjeranje cjelokupnog stanovništva na nebulozne mjere i postupke koji nemaju ama baš nikakvog smisla.

Fauci compares COVID-19 pandemic to 1918 flu, says history is ‘repeating itself’
https://www.fox29.com/news/fauci-to-spe ... task-force
da zaključim jer ne mislim dalje mlatit praznu slamu sa balkancem
otiđi u Austriju i njima probaj mlatarat sa svojim glupostima

the end
Ja sam ponosni balkanac, a ti nastavi lizat pakšu višoj rasi od sebe, kako ih doživljavaš, mamlaze, možda te počnu doživljavati.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#55399 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 15:15
da zaključim jer ne mislim dalje mlatit praznu slamu sa balkancem
otiđi u Austriju i njima probaj mlatarat sa svojim glupostima

the end
Zašto pišeš na balkanskom forumu?
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#55400 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Kule_ban wrote: 21/11/2021 15:56
biglebovski wrote: 21/11/2021 15:22

Ja sam ponosni balkanac, a ti nastavi lizat pakšu višoj rasi od sebe, kako ih doživljavaš, mamlaze, možda te počnu doživljavati.
tako je balkanski čobane, samo te jebu realne činjenice iz života, da u balkanskim državama sve imalo pametno se hvatalo i hvata zemalja zapadne Evrope, a ostaju primitivni čobani, koji i jesu svoji na svome, u zemljama koje će postati penzionerski domovi
pametnom dosta, osim "ponosmim" mamlazima
Smiješ li to reći austrijskom čobanu, ili takvima samo hvalospjeve držiš i smiješ se njihovim, tebi nerazumljivim, šalama?
Locked