Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Bobi
Forum administrator
Posts: 32272
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55576 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Prekinuta utakmica, hoce li oni retardi sto s uletili u stadion sad platiti kaznu koja slijedi?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55578 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

_BataZiv_0809 wrote: 14/11/2021 16:31Zenica je definitivno broj 1 u BiH, a vjerovatno i u Top 5 u ex-Yu po saobraćajnoj infrastrukturi i njezinoj kompletiranosti.
Istina. Zahvaljujući komunistima koji su napravili grad.

...

A tip koji je pisao tekst je evidentno SDA-ovac. Pohvali Husu za ništa, a propusti reći ko je zaslužan jer je Zenica po njemu čista... sto demantuju sve zenicke rijeke i planine.

...

Inace, sindikat izborio dobre uslove, ako je tačno što mi kaže drug, da će plate u naredne dvije godine rasti 14%. Mittal je insiatirao na povećanje od 11% za 3 godine.

Pored toga dobili su trinaestu platu, veći regres, bolje plaćen noćni rad i prevoz.

Za dvije godine tražiti mnogo više. :thumbup: Ako se želimo izvući iz bijede plate moraju rasti mnogo više od 2 ili 3% na godišnjem nivou.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55579 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Iskreno ne kontam koliko smo dobili, ali haj biće milja na ruke :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23439
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55580 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Sydnor wrote: 14/11/2021 17:38 Iskreno ne kontam koliko smo dobili, ali haj biće milja na ruke :D
Hiljadarka, satnica veca, nisam siguran da su spomenuli i neki bonus od 5%.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32272
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55581 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ma Mital je kao svaka druga firma, ko se bolje uvuče u guzicu tome je i bolje :D. Eto dogovorili se, kao da se nije znalo a vamo kuku lele jadni mitalovci :D.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55582 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Ne shvatam ali meni se čini da je ovo oko 13%

1. Od 1. juna do NG povećanje za 8% koje ce se isplatit retroaktivno plus bonus od 1000 maraka

2. Od 1. januara 2022 do 31. maja 2023 povećanje za 5%

Valjda, ne znam.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32272
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55583 Re: Zeničani

Post by Bobi »

5 % od vece osnovice za za 8 % , valjda su tako racunali :D.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55584 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

13% veca plata + 1000 KM 13 plata svima u decembru + veci regres u maju..

Znaci prosjecna plata na iducem presjeku poreske uprave prvi put preko 1000 KM u Zenici.

Morao je i sindikat malo popustiti ali se nadam energetskoj stabilnosti uskoro( iducih 12 mjeseci) kako bi se islo u novi zahtjev za novo povecanje od 20%.

Tako i sindikat misli.

Nadam se da ce ovo dignuti malo standard jer nije malo kada 2400 ljudi dobije ipak znacajnije povecanje plate.

Prosjecan radnik koji ima i nocne ode u decembru preko 2000 KM :mrgreen:

Jimmy hoces mi biti drug :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55585 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Nivelacija wrote: 14/11/2021 19:11Prosjecan radnik koji ima i nocne ode u decembru preko 2000 KM :mrgreen:

Jimmy hoces mi biti drug :lol:
Koje bolan 2000? :? :roll:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55586 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Kikibombona wrote: 14/11/2021 20:14
Nivelacija wrote: 14/11/2021 19:11Prosjecan radnik koji ima i nocne ode u decembru preko 2000 KM :mrgreen:

Jimmy hoces mi biti drug :lol:
Koje bolan 2000? :? :roll:
Redovna plata + 13 plata.
Dvije plate će dobiti, ukljuci malo mozak.
User avatar
Distortion
Posts: 2860
Joined: 08/09/2007 19:56

#55587 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Drago mi je zbog radnika u Mittalu da plate igu gore, znacajno je to za Zenicu, ipak je to cifra preko 2000 radnika. Mittal nikad nije radio bolje, cijene čelika nikad nisu bile na visem nivou a da pri tom prodaja ne pada vec naprotiv raste.
Nadam se da ce i ostali poslodavci koji ostvaruju dobre rezultate nagraditi radnike sa povecanjem plata. U mojoj firmi su radnici dobijali povišice i "bonuse" (u kovertu :mrgreen: ) 2x ove godine. Radnici se moraju nagradjivat ako firma dobro posluje i ako je povecan promet i zarada. Na kraju krajeva, sve je do vlasnika...

P.S. Hvala Bati sto je podijelio post vezano za Zenicu. Zanimljivo je procitat kako neko sa strane pise o nasem gradu. Nadam se da stranacki nije obojen i da je bas objektivno pisao na osnovu stanja.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8520
Joined: 11/02/2009 15:21

#55588 Re: Zeničani

Post by Ajatolah_ »

Sydnor wrote: 14/11/2021 18:00 Ne shvatam ali meni se čini da je ovo oko 13%

1. Od 1. juna do NG povećanje za 8% koje ce se isplatit retroaktivno plus bonus od 1000 maraka

2. Od 1. januara 2022 do 31. maja 2023 povećanje za 5%

Valjda, ne znam.
Ova prva stavka, u članku piše da se satnica povećava sa 3,24 na 3,60KM, što je nešto preko 11%, odakle 8%?
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55589 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Ajatolah_ wrote: 15/11/2021 00:07

Ova prva stavka, u članku piše da se satnica povećava sa 3,24 na 3,60KM, što je nešto preko 11%, odakle 8%?
Ma ne znam drug, nisam skonto. :D Jebajga. :run:
biglebovski
Posts: 3168
Joined: 02/11/2005 16:43

#55590 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

Nova moto-pista u Radakovu je jutros odnijela nove žrtve/pješake koje je brzi pokupio na pješačkom prelazu koji vodi ka podvožnjaku koji spaja Radakovo i Lukovo polje kod buvljaka. Isto se desilo prije nekoliko noći kada je pješak udaren na istom mjestu. Kakvi to ljudi rade u nadležnim ustanovama i firmama i šta treba da se desi da se vrate dva jebena ležeća policajca koja spašavaju živote? Da li treba čekati da neki trkač pokupi kamaru djece/učenika koji, na totalno improviziranom autobuskom stajalištu tu svakodnevno čekaju autobus?

Zapanjujući je nedostatak bilo kakve odgovornosti nadležnih i javašluk kojima se građani dovode u smrtonosnu opasnost.
Last edited by biglebovski on 08/12/2021 15:23, edited 2 times in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8317
Joined: 25/05/2013 23:49

#55591 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

biglebovski wrote: 16/11/2021 11:15 Nova moto-pista u Radakovu je jutros odnijela nove žrtve/pješake koje je brzi pokupio na pješačkom prelazu koji vodi ka podvožnjaku koji spaja Radakovo i Lukovo polje kod buvljaka. Isto se desilo prije nekoliko noći kada je pješak udaren na istom mjestu. Kakvi to ljudi rade u nadležnim ustanovama i firmama i šta treba da se desi da se vrate dva jebena ležeća policajca koja spašavaju živote? Da li treba čekati da neki trkač pokupi kamaru djece/učenika koji, na totalno improviziranom autobuskom stajalištu tu svakodnevno čekaju autobus?

Zapanjujući je nedostatak bilo kakve odgovornosti nadležnih i javašluk kojima se građani dovode u smrtonosnu opasnost.
Treba se desiti kao sa djevojcicom iz Kaknja... a onda ce svi traziti krivca a taj nece biti Isak/Fudo (u zavisnosti kome ova cesta pripada)
biglebovski
Posts: 3168
Joined: 02/11/2005 16:43

#55592 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

apsidejzi wrote: 16/11/2021 13:03
biglebovski wrote: 16/11/2021 11:15 Nova moto-pista u Radakovu je jutros odnijela nove žrtve/pješake koje je brzi pokupio na pješačkom prelazu koji vodi ka podvožnjaku koji spaja Radakovo i Lukovo polje kod buvljaka. Isto se desilo prije nekoliko noći kada je pješak udaren na istom mjestu. Kakvi to ljudi rade u nadležnim ustanovama i firmama i šta treba da se desi da se vrate dva jebena ležeća policajca koja spašavaju živote? Da li treba čekati da neki trkač pokupi kamaru djece/učenika koji, na totalno improviziranom autobuskom stajalištu tu svakodnevno čekaju autobus?

Zapanjujući je nedostatak bilo kakve odgovornosti nadležnih i javašluk kojima se građani dovode u smrtonosnu opasnost.
Treba se desiti kao sa djevojcicom iz Kaknja... a onda ce svi traziti krivca a taj nece biti Isak/Fudo (u zavisnosti kome ova cesta pripada)
Strašno, nebitno ko je na vlasti, ali onaj ko je dozvolio da se takva cesta pusti u promet bez vraćanja dva ležeća policajca snosi odgovornost za ove nesreće. Političari manje više, žalosno je na šta nam je spala sudska vlast.
Majke mi razmišljam da zamolim civilnu zaštitu da posude vreće sa pjeskom protiv poplava i rasporede ispred i iza pješačkog.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55593 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Zasto nije bitno ko je na vlasti?
Itekako je bitno ko je kriv za propuste pri izgradnji i saobraćajne nesreće koje proizlaze iz propusta.

Cesta je gradska, sto znači da je krivac gradska uprava na čelu sa gradonačelnikom.
biglebovski
Posts: 3168
Joined: 02/11/2005 16:43

#55594 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

Nivelacija wrote: 16/11/2021 13:42 Zasto nije bitno ko je na vlasti?
Itekako je bitno ko je kriv za propuste pri izgradnji i saobraćajne nesreće koje proizlaze iz propusta.

Cesta je gradska, sto znači da je krivac gradska uprava na čelu sa gradonačelnikom.
Meni trenutno nije bitno ko je kriv, imamo tužioce i sud sa bogovskim uslovima za rad i policiju sa novim džipovima pa neka utvrđuju ko je kriv. Ovakva sranja se dešavaju već trideset godina i sve i jedna vlast i politička partija je odgovorna za srozavanje standarda u svim aspektima života.

U suštini, politizacija mi ne treba, trebaju mi pod hitno dva ležeća policajca koji koštaju dvjesto maraka i spašavaju živote.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8317
Joined: 25/05/2013 23:49

#55595 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

biglebovski wrote: 16/11/2021 14:00
Nivelacija wrote: 16/11/2021 13:42 Zasto nije bitno ko je na vlasti?
Itekako je bitno ko je kriv za propuste pri izgradnji i saobraćajne nesreće koje proizlaze iz propusta.

Cesta je gradska, sto znači da je krivac gradska uprava na čelu sa gradonačelnikom.
Meni trenutno nije bitno ko je kriv, imamo tužioce i sud sa bogovskim uslovima za rad i policiju sa novim džipovima pa neka utvrđuju ko je kriv. Ovakva sranja se dešavaju već trideset godina i sve i jedna vlast i politička partija je odgovorna za srozavanje standarda u svim aspektima života.

U suštini, politizacija mi ne treba, trebaju mi pod hitno dva ležeća policajca koji koštaju dvjesto maraka i spašavaju živote.
Mjestani pod hitno trebaju organizirati proteste ispred gradske uprave. Mislim, mozda ljudi zaista ne znaju za taj propust i onda ne mogu ni reagovati. Ovako ce im se skrenuti paznja. Ima i do vaseg lokalnog predsjednika mjesne zajednice koji bi trebao pokrenuti to pitanje na gradskom nivou. Nesrece se desavaju iskljucivo onda kada citav sistem zakaze i svi izbjegavaju odgovornost.

Da je bilo ko uradio svoj posao sa djevojcicom iz Kaknja do ovoga ne bi ni doslo. Da su se gradjani vakcinisali sada ne bi bila navala covid pacijanata i ona bi se operisala u bolnici umjesto u stomatoloskoj ordinaciji. Da je doktorica odbila operaciju u neuvjetnim uslovima ne bi se desilo. Da je anesteziolog odbio ili da je trazio certifikat za aparat. Da je carinik trazio certifikat prije nego je pustio robu. Da je... da je bilo ko. Al nije niko. I onda se desi sto se desi.

Neko mora poceti a najbolje je da pocne onaj ko se osjeca ugrozenim. Da moje dijete ide opasnom ulicom ja bih se nacrtao pred gradskom upravom i pred kucom predsjednika mjesne zajednice i pritiskao bih ih.
biglebovski
Posts: 3168
Joined: 02/11/2005 16:43

#55596 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

apsidejzi wrote: 16/11/2021 15:08
biglebovski wrote: 16/11/2021 14:00

Meni trenutno nije bitno ko je kriv, imamo tužioce i sud sa bogovskim uslovima za rad i policiju sa novim džipovima pa neka utvrđuju ko je kriv. Ovakva sranja se dešavaju već trideset godina i sve i jedna vlast i politička partija je odgovorna za srozavanje standarda u svim aspektima života.

U suštini, politizacija mi ne treba, trebaju mi pod hitno dva ležeća policajca koji koštaju dvjesto maraka i spašavaju živote.
Mjestani pod hitno trebaju organizirati proteste ispred gradske uprave. Mislim, mozda ljudi zaista ne znaju za taj propust i onda ne mogu ni reagovati. Ovako ce im se skrenuti paznja. Ima i do vaseg lokalnog predsjednika mjesne zajednice koji bi trebao pokrenuti to pitanje na gradskom nivou. Nesrece se desavaju iskljucivo onda kada citav sistem zakaze i svi izbjegavaju odgovornost.

Da je bilo ko uradio svoj posao sa djevojcicom iz Kaknja do ovoga ne bi ni doslo. Da su se gradjani vakcinisali sada ne bi bila navala covid pacijanata i ona bi se operisala u bolnici umjesto u stomatoloskoj ordinaciji. Da je doktorica odbila operaciju u neuvjetnim uslovima ne bi se desilo. Da je anesteziolog odbio ili da je trazio certifikat za aparat. Da je carinik trazio certifikat prije nego je pustio robu. Da je... da je bilo ko. Al nije niko. I onda se desi sto se desi.

Neko mora poceti a najbolje je da pocne onaj ko se osjeca ugrozenim. Da moje dijete ide opasnom ulicom ja bih se nacrtao pred gradskom upravom i pred kucom predsjednika mjesne zajednice i pritiskao bih ih.
Nego, hoćeš dat stoju da uzmemo cementa i ošalujemo dva ležeća policajca za vikend? Znaš li ima li gdje skladište polovnih saobraćajnih znakova da maznemo dva znaka da ne sjebemo ljudima trapove?
Last edited by biglebovski on 16/11/2021 17:21, edited 1 time in total.
User avatar
N.N.
Posts: 3047
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#55597 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Kada li ce se nehljebi vratiti na radno vrijeme prije Covida!?
Pickaimmaterina gdje god krenes, do pola 2 h rad sa strankama. :lol:
Nema od ove drzave nista.
User avatar
Mustang1
Posts: 28761
Joined: 29/12/2010 17:31

#55598 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

N.N. wrote: 16/11/2021 17:17 Kada li ce se nehljebi vratiti na radno vrijeme prije Covida!?
Pickaimmaterina gdje god krenes, do pola 2 h rad sa strankama. :lol:
Nema od ove drzave nista.
Pa sad ce ponovo mjere krenuti i onda ce jos vise skratiti :oops:
User avatar
N.N.
Posts: 3047
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#55599 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Znam ih par koji sedmicu rade, sedmicu ne rade. I tako vec dvije godine :mrgreen:
I satrase se svirajuci qurcu o raznoraznim zivotnim zajebancijama po internetu. Zamisli ti to :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8317
Joined: 25/05/2013 23:49

#55600 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

biglebovski wrote: 16/11/2021 15:42 Jebo te vakcinacija, bolnica poluprazna a tvoj strašni kovid je samo još jedan u nizu izgovora za nerad i mahinacije. Nego, hoćeš dat stoju da uzmemo cementa i ošalujemo dva ležeća policajca za vikend? Znaš li ima li gdje skladište polovnih saobraćajnih znakova da maznemo dva znaka da ne sjebemo ljudima trapove?
Necu dati stoju jer to nije moje da to uradim. Ako platis porez vec si dao stoju i onda osobe koje su zaduzene da rade taj posao to treba da i urade. Sto se tice vakcinacije i kapaciteta bolnice nismo ti i ja oni koji odredjuju jel bolnica ima ili nema kapacitet.

Upravo taj javasluk koji isijava iz tvog posta i jeste razlog sto nista ne funkcionise u drzavi. Sve ti znas. Najpametniji. Sta zna odgovorna osoba? Levati. Dosli tu preko veze. Bolnica poluprazna. Ti znas. Bio tamo. Mozda je i osoblje poluprazno. Mozda su bolesni. Mozda su otisli za Njemacku. Al to nije bitno jer ti imas vec plan kako zajebat sistem.

Svidjalo se tebi to ili ne, ali svi oni koji se nisu vakcinisali snose dio odgovornosti sto je curica umrla. Nevakcinisani popunjavaju bolnicke kapacitete i zbog njih trpe drugi. Kad to ukombinujes sa pohlepom i svim drugim javaslucima, dobijes za rezultat nesigurno okruzenje od kojeg svako bjezi. Ja sam pobjegao iz BiH zbog takvog razmisljanja kojeg imas u svom postu. Ja necu da zivim u drustvu gdje ti uzimas svoju cimentu i salujes lezeceg policajca. Iduci put kad budes putovao negdje avionom slobodno reci pilotu: De majstore skloni se da ti pokazem kako se vozi...
Post Reply