Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Hendrix
Posts: 4125
Joined: 27/02/2004 00:00

#7876 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

MUNAFIK wrote: 01/11/2021 03:50
Hendrix wrote: 31/10/2021 23:21

A sto ti toliko maska smeta eto hajd reci posteno... jel ti je ofirno nositi... mozda ti nezgodno ili cisto neki hir da se boris protiv imaginarnog sistema koji radi na tlacenju naroda? Ne razumijem toliku borbu protiv takve gluposti kao sto je maska, nosio sam je i zaboravim na nju isto kao i na pojas u autu. Zasto se spustas na nivo nekog teksaskog rednecka koji ne zna sabrati dva broja ali mu je maska glavni neprijatelj slobode?

Fakat ono zasto je maska tolika rak rana nasim ljudima, ono ne razumijem stvarno. Toliki jauk oko maski i sve revolucionari dizu se na Fejsu a ovamo drzava u klincu decenijama i niko nista.

I kako to da maska ne pomaze pa probaj puhnuti jako bez maske i s bilo kakvom maskom... je li isti protok zraka? Nije? Pa kako onda nije smanjeno sirenje kapljica pogotovo kada neko kihne... ono osnove logike. Kihnes bez maske i tvoji mikrobi i virusi odose 10m u tramvaju... s maskom skoro nista ili drasticno manje nego bez maske. Sta vise treba dokazivati ovde?
Smeta mi glupost, a ne maska... Ako ce neko nosit sašivenu potkošulju u obliku maske koja nema nikakvu svrhu osim sa izgleda kao maska onda u cemu je poenta...

A to sto su ljudi generalno protiv maske zahvali se kriznim stabu FBIH i ovim drotovima koji su prosipali silu nad obicnim narodom i pisali kazne po 500 KM kad te sretnu u parku kasno da prosetas malo. Uzimala se lova od raje na silu tj od onih naovnih koji su platili te kazne...

Kad dozvolis da se na takav nacin narod 'tjera' na maske i sve ostale glupe mjere dobijes to da te ljudi prestanu shvatat ozbiljno i pocnu se buniti i inatiti.
Ali opet to nema veze ako ti nosis kako treba masku, znaci radi par procenata ljudi koji su ili glupi ili jednostavno ne znaju sta je maska ne treba niko da je nosi? Ili zbog toga sto su kod nas drotovi debili... sad cemo iz inata ne nositi cisto da zajebemo sistem?

Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
laik1981
Posts: 13075
Joined: 05/12/2012 13:04

#7877 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

banjaluka078 wrote: 29/10/2021 11:07
akcija007 wrote: 27/10/2021 19:57 Danas je Helikpterski servis Srpske trebao izvrsiti jos jedan transport zivotno ugrozenog Covid pacijenta iz SA za Zagreb na ECMO ali se stanje pacijenta pogorsalo i nije realizovan transport
Ali ima i dobrih vijesti.

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... bom/434988
Ovo je jedan brutalan primjer koji u mnogome objasnjava zasto u BiH imamo najvecu smrtnost u evropi.. Ova gospodja i njeno dijete su imali srece jer su dobili sansu da ih lijece u Zagrebu.. 99,9% stradalih od korone nisu imali tu srecu..
The BEN10
Posts: 7583
Joined: 19/09/2011 09:03

#7878 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by The BEN10 »

Hendrix wrote: 01/11/2021 06:10 Ali opet to nema veze ako ti nosis kako treba masku, znaci radi par procenata ljudi koji su ili glupi ili jednostavno ne znaju sta je maska ne treba niko da je nosi? Ili zbog toga sto su kod nas drotovi debili... sad cemo iz inata ne nositi cisto da zajebemo sistem?

Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
:thumbup:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#7879 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Hendrix wrote: 01/11/2021 06:10
MUNAFIK wrote: 01/11/2021 03:50

Smeta mi glupost, a ne maska... Ako ce neko nosit sašivenu potkošulju u obliku maske koja nema nikakvu svrhu osim sa izgleda kao maska onda u cemu je poenta...

A to sto su ljudi generalno protiv maske zahvali se kriznim stabu FBIH i ovim drotovima koji su prosipali silu nad obicnim narodom i pisali kazne po 500 KM kad te sretnu u parku kasno da prosetas malo. Uzimala se lova od raje na silu tj od onih naovnih koji su platili te kazne...

Kad dozvolis da se na takav nacin narod 'tjera' na maske i sve ostale glupe mjere dobijes to da te ljudi prestanu shvatat ozbiljno i pocnu se buniti i inatiti.
Ali opet to nema veze ako ti nosis kako treba masku, znaci radi par procenata ljudi koji su ili glupi ili jednostavno ne znaju sta je maska ne treba niko da je nosi? Ili zbog toga sto su kod nas drotovi debili... sad cemo iz inata ne nositi cisto da zajebemo sistem?

Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
Pišeš gluposti. Gdje je to naučno dokazano da su maske/brnjice efikasne?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18392
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7880 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

aldinjo wrote: 02/11/2021 01:05
Hendrix wrote: 01/11/2021 06:10

Ali opet to nema veze ako ti nosis kako treba masku, znaci radi par procenata ljudi koji su ili glupi ili jednostavno ne znaju sta je maska ne treba niko da je nosi? Ili zbog toga sto su kod nas drotovi debili... sad cemo iz inata ne nositi cisto da zajebemo sistem?

Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
Pišeš gluposti. Gdje je to naučno dokazano da su maske/brnjice efikasne?
Ne iznenadjuje me tvoje neznanje, ne uce se takve stvari na instant kursevima, ali zanimljiva cinjenica je da su Arapi donijeli maske (u ta vremena je vise bio sal oko usta) kao medicinsku prevenciju u Evropu…

Kasnije prihvaceno u Firenci za vrijeme kuge i onda se prosirilo na ostatak Evrope…
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18392
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7881 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

aldinjo wrote: 02/11/2021 02:17
GandalfSivi wrote: 02/11/2021 02:07

Ne iznenadjuje me tvoje neznanje, ne uce se takve stvari na instant kursevima, ali zanimljiva cinjenica je da su Arapi donijeli maske (u ta vremena je vise bio sal oko usta) kao medicinsku prevenciju u Evropu…

Kasnije prihvaceno u Firenci za vrijeme kuge i onda se prosirilo na ostatak Evrope…
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
Smijesno nesta majstore?
Hendrix
Posts: 4125
Joined: 27/02/2004 00:00

#7882 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

aldinjo wrote: 02/11/2021 01:05 Pišeš gluposti. Gdje je to naučno dokazano da su maske/brnjice efikasne?
Svaka cast kad nadjes vremena da pises po forumu pored svakodnevnog citanja enormne kolicine naucnih radova!
Bobi
Forum administrator
Posts: 32275
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7883 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bobi »

Hendrix wrote: 02/11/2021 06:20
aldinjo wrote: 02/11/2021 01:05 Pišeš gluposti. Gdje je to naučno dokazano da su maske/brnjice efikasne?
Svaka cast kad nadjes vremena da pises po forumu pored svakodnevnog citanja enormne kolicine naucnih radova!
:lol: ..spava 2 sata u 24 :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31560
Joined: 16/04/2011 18:46

#7884 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Bobi wrote: 02/11/2021 08:35
Hendrix wrote: 02/11/2021 06:20

Svaka cast kad nadjes vremena da pises po forumu pored svakodnevnog citanja enormne kolicine naucnih radova!
:lol: ..spava 2 sata u 24 :D
Aldinjo veh bi aj :lol:
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#7885 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by jasib »

Hendrix wrote: 01/11/2021 06:10
Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
Niko je ne nosi. Izuzev u Bingo jer tamo redari opominju i idu za tobom da staviš masku.

A u redovima na kasi, ozakonila bih masku i nakon korone, da mi onaj iza mene ne puše u potiljak svoj smrad iz usta
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#7886 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

ko nosi naočale u ovo vrijeme zna iz ličnog iskustva da su maske u potpunosti neefikasne da bilo koga zaštite od zraka koji izdišemo.
svaka čestica vodene pare koja nam izađe iz usta kroz masku je x puta veća od samog virusa. pored toga ima deset otvora na licu između maske i kože kuda može mačka uteći.

da su maske efikasne, onda bi ih nosili u laboratorijama sa visokim rizikom, a ne bi nosili gumena odjela hermetički zatvorena sa posebnim dovodom zraka.

btw, možda i jesu ove maske kao kod nas nosili u wuhanu u labu prilikom gain of function research, pa im je pobjegao virus.
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#7887 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lily1234 »

hladan.preminger wrote: 02/11/2021 08:58 ko nosi naočale u ovo vrijeme zna iz ličnog iskustva da su maske u potpunosti neefikasne da bilo koga zaštite od zraka koji izdišemo.
svaka čestica vodene pare koja nam izađe iz usta kroz masku je x puta veća od samog virusa. pored toga ima deset otvora na licu između maske i kože kuda može mačka uteći.

da su maske efikasne, onda bi ih nosili u laboratorijama sa visokim rizikom, a ne bi nosili gumena odjela hermetički zatvorena sa posebnim dovodom zraka.

btw, možda i jesu ove maske kao kod nas nosili u wuhanu u labu prilikom gain of function research, pa im je pobjegao virus.
Sljedeći put to reci svom kirurgu koji te treba operisati... :-)
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#7888 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Hirurg je nosi da eventualno nebi prosirio bakteriju koju moze imati u grlu/nosu.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#7889 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

jasib wrote: 02/11/2021 08:53
Hendrix wrote: 01/11/2021 06:10
Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
Niko je ne nosi. Izuzev u Bingo jer tamo redari opominju i idu za tobom da staviš masku.

A u redovima na kasi, ozakonila bih masku i nakon korone, da mi onaj iza mene ne puše u potiljak svoj smrad iz usta
Ja u Bingu bez maske hodam i niko nista.
Sid the sloth
Posts: 2847
Joined: 30/01/2013 15:56

#7890 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sid the sloth »

aldinjo wrote: 02/11/2021 01:05
Hendrix wrote: 01/11/2021 06:10

Ali opet to nema veze ako ti nosis kako treba masku, znaci radi par procenata ljudi koji su ili glupi ili jednostavno ne znaju sta je maska ne treba niko da je nosi? Ili zbog toga sto su kod nas drotovi debili... sad cemo iz inata ne nositi cisto da zajebemo sistem?

Shvacas li da svi ti razlozi su na nivou neke naivne tinejdzerske pobune protiv sistema i ignorisanje dobrobiti drustva kao cjeline radi nekog inata i debila koji modificira potkosulju u masku.

Ja licno mislim da je vecini raje ofirno nosati masku i smeta njihovoj komociji, sve ostalo je suplja i izmisljanje ozbiljnog razloga. Apsolutno identicno kao i sa pojasom u autu.
Pišeš gluposti. Gdje je to naučno dokazano da su maske/brnjice efikasne?
:lol:
Kakav glupan.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7891 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hadzinicasa »

spinel_ wrote: 02/11/2021 09:22
jasib wrote: 02/11/2021 08:53
Niko je ne nosi. Izuzev u Bingo jer tamo redari opominju i idu za tobom da staviš masku.

A u redovima na kasi, ozakonila bih masku i nakon korone, da mi onaj iza mene ne puše u potiljak svoj smrad iz usta
Ja u Bingu bez maske hodam i niko nista.
faca si.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#7892 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Lily1234 wrote: 02/11/2021 09:15
hladan.preminger wrote: 02/11/2021 08:58 ko nosi naočale u ovo vrijeme zna iz ličnog iskustva da su maske u potpunosti neefikasne da bilo koga zaštite od zraka koji izdišemo.
svaka čestica vodene pare koja nam izađe iz usta kroz masku je x puta veća od samog virusa. pored toga ima deset otvora na licu između maske i kože kuda može mačka uteći.

da su maske efikasne, onda bi ih nosili u laboratorijama sa visokim rizikom, a ne bi nosili gumena odjela hermetički zatvorena sa posebnim dovodom zraka.

btw, možda i jesu ove maske kao kod nas nosili u wuhanu u labu prilikom gain of function research, pa im je pobjegao virus.
Sljedeći put to reci svom kirurgu koji te treba operisati... :-)
možeš li mi, molim te objasniti, od čega me štiti maska kod kirurga, a zbog čega je ti nosiš u tramvaju?

da ti pomognem.

kirurg koji je naočigled prehlađen/bolestan ne radi opreacije
kirurzi, i prije covida, redovno rade briseve grla i nosa
svaki pacijent bez obzira na sve to nakon zahvata kao profilaksu dobije antibiotik
i pored svih tih mjera ljudi se opet zaraze bakterijom prilikom operacija.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#7893 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

hadzinicasa wrote: 02/11/2021 09:26
spinel_ wrote: 02/11/2021 09:22

Ja u Bingu bez maske hodam i niko nista.
faca si.
Onaj ko mi je trazi kao npr zimus u trznom centru i jednoj radnji samo izadjem iako sam bio ozbiljna musterija.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7894 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by hadzinicasa »

spinel_ wrote: 02/11/2021 09:28
hadzinicasa wrote: 02/11/2021 09:26

faca si.
Onaj ko mi je trazi kao npr zimus u trznom centru i jednoj radnji samo izadjem iako sam bio ozbiljna musterija.
kralj svemira.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32275
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7895 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bobi »

hladan.preminger wrote: 02/11/2021 08:58 u potpunosti neefikasne
Netačno, svaki oblik pregrade izmedju otvora na licu i okoline ima neku efikasnost...5%...20%...99%. Da stavimo samo dlan preko usta odredjena količina molekula ce se zalijepiti za ruku i tako nece doci u okolni zrak :D. Fizika...:D. Nešto cega je manje ima manju masu, energiju, efikasnost, potencijal...i sta ti ja znam, sto je manje..manje je :D.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31560
Joined: 16/04/2011 18:46

#7896 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

hadzinicasa wrote: 02/11/2021 09:29
spinel_ wrote: 02/11/2021 09:28

Onaj ko mi je trazi kao npr zimus u trznom centru i jednoj radnji samo izadjem iako sam bio ozbiljna musterija.
kralj svemira.
Wow shoping ostade bez ozb musterije...pitam se jesu li propali? :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31560
Joined: 16/04/2011 18:46

#7897 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Bobi wrote: 02/11/2021 09:29
hladan.preminger wrote: 02/11/2021 08:58 u potpunosti neefikasne
Netačno, svaki oblik pregrade izmedju otvora na licu i okoline ima neku efikasnost...5%...20%...99%. Da stavimo samo dlan preko usta odredjena količina molekula ce se zalijepiti za ruku i tako nece doci u okolni zrak :D. Fizika...:D. Nešto cega je manje ima manju masu, energiju, efikasnost, potencijal...i sta ti ja znam, sto je manje..manje je :D.
Ti njima da nacrtas, reci ce nije tacno :mrgreen:
Ne znam sto hirurzi nose u toku operacije onda...
Mislim,.kad ne stiti... Hirurzi levati, sta oni znaju :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32275
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7898 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bobi »

hladan.preminger wrote: 02/11/2021 09:27 i pored svih tih mjera ljudi se opet zaraze bakterijom prilikom operacija
Da ali ne zarazi se 80% nego na primjer 30 %. Sta je bolje, 30 ili 80 ?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#7899 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

hadzinicasa wrote: 02/11/2021 09:29
spinel_ wrote: 02/11/2021 09:28

Onaj ko mi je trazi kao npr zimus u trznom centru i jednoj radnji samo izadjem iako sam bio ozbiljna musterija.
kralj svemira.
Ok sad. Ne pitas da li mi ta brnjica smeta da li mogu disati i slicno, imam li kakvih problema s tim vec na prvu pises.
Meni maska smeta i tacka. Na stranu sto je zastita nikakva.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#7900 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by jasib »

spinel_ wrote: 02/11/2021 09:22
jasib wrote: 02/11/2021 08:53
Niko je ne nosi. Izuzev u Bingo jer tamo redari opominju i idu za tobom da staviš masku.
Ja u Bingu bez maske hodam i niko nista. ...
Muškarčina :thumbup:
Onaj ko mi je trazi kao npr zimus u trznom centru i jednoj radnji samo izadjem iako sam bio ozbiljna musterija.
Mislila sam da piše Onaj ko mi je trazi kao npr zimus u trznom centru i jednoj radnji samo ga oštro pogledam i nastavim dalje. :D
Locked