Gdje je zapravo problem sa religijom?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#1451 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nuke »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:50
Nuke wrote: 13/10/2021 11:12

Ne lupaj. Koncept slobodne volje je fundament abrahamskih religija...
:D

Izvuci ajet iz Kurana. ;-)
Kako misliš da princip nagrade i kazne funkcioniše bez slobode izbora? Podjela na vjernike i nevjernike gubi smisao. Sve se svodi na pretpostavku slobodne volje...
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1452 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

MarlboroGold wrote: 13/10/2021 11:56
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:49

El Shaddai ne znači Almighty :)

Ateisti i teisti su, tad, svojim neznanjem, u idetničnoj besmislenoj poziciji.
Pa eto tvoja riječ protiv riječi mnogo stručnijih ljudi i od mene i od tebe, pa ti vidi je li to previše arogantna pozicija ili ne. Da ne ispadne da se pozivam na autoritete da bih branio argument, ali je to činjenica.

Zvanični i najčešće korišteni prevod je Almighty.
Nije prijevod, već interpretacija. Nije moja riječ, već iz obrazloženja stručnjaka i autoriteta. Mnogi su iste skripte lrevodili i interpretirali drugačije, jer nisu koristili izvorni jezik, npr. Biblije sa grčkog na latinski jezik. Ne postoji zvanični stav, već najčešće korišteni stav, kao takav, ne uključuje točnost istog.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1453 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Nuke wrote: 13/10/2021 12:12
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:50

:D

Izvuci ajet iz Kurana. ;-)
Kako misliš da princip nagrade i kazne funkcioniše bez slobode izbora? Podjela na vjernike i nevjernike gubi smisao. Sve se svodi na pretpostavku slobodne volje...
Da li ljudi uvijek prave greške u životu osobnim svijesnim izborom? Teistički stav je da Bog oprašta, ali pod uslovom da osoba prihvati da je pogriješila. Ako čovjek ne radi na sebi, nema ni smisla da nešto očekuje posebno od Boga. Interesantno je da jevreji uopće nisu opterečeni zagrobnim životom, a to se tek razvilo i krščanstvu i islamu.
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#1454 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nuke »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:27
Nuke wrote: 13/10/2021 12:12

Kako misliš da princip nagrade i kazne funkcioniše bez slobode izbora? Podjela na vjernike i nevjernike gubi smisao. Sve se svodi na pretpostavku slobodne volje...
Da li ljudi uvijek prave greške u životu osobnim svijesnim izborom? Teistički stav je da Bog oprašta, ali pod uslovom da osoba prihvati da je pogriješila. Ako čovjek ne radi na sebi, nema ni smisla da nešto očekuje posebno od Boga. Interesantno je da jevreji uopće nisu opterečeni zagrobnim životom, a to se tek razvilo i krščanstvu i islamu.
To nije ni bitno da li uvijek prave greške. Prihvatanje odgovornosti je izbor, traženje oprosta je izbor, loša djela učinjena s namjerom su izbor, itd...
Hakiz
Posts: 40532
Joined: 30/07/2015 20:01

#1455 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

MarlboroGold wrote: 13/10/2021 11:11
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 10:48

Ne razumijem, tvoj komentar o pojmu omnipotent, tebi više nije važan, jer si danas saznao da isti ne postoji u starim skrpitama?To jeste odgovor.

Kome vama? Što je to teisti dovoljno, a zna da omnipotent kao pojam je znatno kasnije imišljen kao rezultat nečijeg razumijevanja Boga?

Ti si ateist?
Ti tvrdiš da ne postoji, a ne ja.

Uostalom pojam svemoguć obuhvata i svemoćnost, pa je uspostavljena direktna veza između "Almighty" i "Omnipotent". A Almighty je ne samo kod kršćana, već je i u svim drugim takav - poput El Shaddai. Dakle, itekako ima osnova tvrditi i donositi takve zaključke i s time su prvi počeli upravo vjernici, a ateisti i drugi su oni koji su postavljali pitanja u vezi prirodnog zla i ostalog i došli do toga da postoji mnoštvo kontradikcija po pitanju tih atributa.

Ja jesam ateist, ali nisam zadrti. Bar pokušavam da ne budem takav.
Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1456 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:02
Ateista wrote: 13/10/2021 09:30

Sta je onda po tvom misljenju slobodna volja i zasto neko donosi odluke kakve donosi, sta je uzrok toga?
Slobodna volja uopće nije spomenuta u starim skriptama. Ideja iste se desila u raspravama tek početkom srednjeg stoljeća.
Nije bitno da li je spomenuta, spominje se kazna i nagrada, a one nemaju smisla ako nema potpune slobodne volje koja je logicki neosnovana ako postoji stvoritelj koji sve zna, nevezano za to da li je spomenuta ili ne, tako da je i sistem nagrade i kazne nelogican i nefer.
Hakiz
Posts: 40532
Joined: 30/07/2015 20:01

#1457 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:14
MarlboroGold wrote: 13/10/2021 11:56

Pa eto tvoja riječ protiv riječi mnogo stručnijih ljudi i od mene i od tebe, pa ti vidi je li to previše arogantna pozicija ili ne. Da ne ispadne da se pozivam na autoritete da bih branio argument, ali je to činjenica.

Zvanični i najčešće korišteni prevod je Almighty.
Nije prijevod, već interpretacija. Nije moja riječ, već iz obrazloženja stručnjaka i autoriteta. Mnogi su iste skripte lrevodili i interpretirali drugačije, jer nisu koristili izvorni jezik, npr. Biblije sa grčkog na latinski jezik. Ne postoji zvanični stav, već najčešće korišteni stav, kao takav, ne uključuje točnost istog.
Dobro si. Znači ne vjerovati ni jednoj svetoj knjizi jer to nisu zvanični stavovi nego samo najčešće lorišteni stavovi.

Pitam se šta bi autor sadržaja svetih knjiga na to rekao...
Hakiz
Posts: 40532
Joined: 30/07/2015 20:01

#1458 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:49
MarlboroGold wrote: 13/10/2021 11:11
Ti tvrdiš da ne postoji, a ne ja.

Uostalom pojam svemoguć obuhvata i svemoćnost, pa je uspostavljena direktna veza između "Almighty" i "Omnipotent". A Almighty je ne samo kod kršćana, već je i u svim drugim takav - poput El Shaddai. Dakle, itekako ima osnova tvrditi i donositi takve zaključke i s time su prvi počeli upravo vjernici, a ateisti i drugi su oni koji su postavljali pitanja u vezi prirodnog zla i ostalog i došli do toga da postoji mnoštvo kontradikcija po pitanju tih atributa.

Ja jesam ateist, ali nisam zadrti. Bar pokušavam da ne budem takav.
El Shaddai ne znači Almighty :)

Ateisti i teisti su, tad, svojim neznanjem, u idetničnoj besmislenoj poziciji.
Ljudi stop! KraljicaIzJajca je novi poslanik (poslanica ?), sad će ona nama sve to objasniti.

Kako ti se klanjati, s lieva na desno ili odozgo prema dole?
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#1459 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nuke »

Hakiz wrote: 13/10/2021 12:37 Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
Ja nisam do sada sreo ateistu koji izričito tvrdi da bog ne postoji (uživo, online jesam). U koju kategoriju bi ti svrstao ljude koji ne vjeruju u boga, ali ni ne poriču njegovo postojanje u nedostatku uvjerljivih dokaza? Jer mi se čini da ih ti ne smatraš ateistima. Ja recimo smatram da ateisti u širem smislu ne vjeruju da bog postoji, ali ne odbacuju eksplicitno tu mogućnost, koliko god mala bila. Postoje naravno i ateisti koji izričito odbacuju ideju o postojanju boga, ateizam u strogom smislu.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1460 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Nuke wrote: 13/10/2021 12:36
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:27

Da li ljudi uvijek prave greške u životu osobnim svijesnim izborom? Teistički stav je da Bog oprašta, ali pod uslovom da osoba prihvati da je pogriješila. Ako čovjek ne radi na sebi, nema ni smisla da nešto očekuje posebno od Boga. Interesantno je da jevreji uopće nisu opterečeni zagrobnim životom, a to se tek razvilo i krščanstvu i islamu.
To nije ni bitno da li uvijek prave greške. Prihvatanje odgovornosti je izbor, traženje oprosta je izbor, loša djela učinjena s namjerom su izbor, itd...
Izbor? Da li je isključivo svijesno osobni izbor, ili je, u kombinaciji sa utjecajem vanjskih faktora i podsvjesti osobe? :)
Hakiz
Posts: 40532
Joined: 30/07/2015 20:01

#1461 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:50
Nuke wrote: 13/10/2021 11:12

Ne lupaj. Koncept slobodne volje je fundament abrahamskih religija...
:D

Izvuci ajet iz Kurana. ;-)
Zašto iz Kur'ana? Od 7,5 milijardi ljudi na planeti samo oko 1,5 slijedi Kur'an, zašto bi Kur'an bio reprezentativna knjiga svih religioznih ljudi na planeti?

Eva je slobodnom voljom nagovorila Adama da ubere jabuku, a ovaj je slobodnom voljom poslušao. Uprkos izričitoj naredbi boga. Jadan Adam, nije imao šanse.

Snaga seksa naspram snage boga...

A meni se čini da je bog, u stvari, htio da to urade, i kontao je kako da ih natjera, pa je skontao da prepiše od Zevsa. Kada je Zevs Pandori zabranio da otvara kutiju, ova je, naravno otvorila. Pa je ovaj bog skontao da uradi isto i rekao Adamu, ali važnije i Evi, da ne diraju jabuke. I poslao zmiju da je nagovara. Znao je da Eva neće izdržati.

Žene...

Eto zašto abrahamske religije tretiraju žene kao drugorazredna bića. Ne može im se vjerovati.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5638
Joined: 04/08/2020 19:22

#1462 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

Hakiz wrote: 13/10/2021 12:37
MarlboroGold wrote: 13/10/2021 11:11
Ti tvrdiš da ne postoji, a ne ja.

Uostalom pojam svemoguć obuhvata i svemoćnost, pa je uspostavljena direktna veza između "Almighty" i "Omnipotent". A Almighty je ne samo kod kršćana, već je i u svim drugim takav - poput El Shaddai. Dakle, itekako ima osnova tvrditi i donositi takve zaključke i s time su prvi počeli upravo vjernici, a ateisti i drugi su oni koji su postavljali pitanja u vezi prirodnog zla i ostalog i došli do toga da postoji mnoštvo kontradikcija po pitanju tih atributa.

Ja jesam ateist, ali nisam zadrti. Bar pokušavam da ne budem takav.
Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
Čovjek je možda mislio da ne vrijeđa vjernike, u nedostatku argumenata, kao vas nekolicina ovdje?

Vi ćete se prije ili kasnije u ovoj diskusiji vratiti na Aišu, devet godina, bla, bla...
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1463 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Ateista wrote: 13/10/2021 12:37
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:02

Slobodna volja uopće nije spomenuta u starim skriptama. Ideja iste se desila u raspravama tek početkom srednjeg stoljeća.
Nije bitno da li je spomenuta, spominje se kazna i nagrada, a one nemaju smisla ako nema potpune slobodne volje koja je logicki neosnovana ako postoji stvoritelj koji sve zna, nevezano za to da li je spomenuta ili ne, tako da je i sistem nagrade i kazne nelogican i nefer.
Otkud vama ideja da je Bog zadužen za nagrade i kazne? :)
Hakiz
Posts: 40532
Joined: 30/07/2015 20:01

#1464 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Hakiz »

-Chesterfield- wrote: 13/10/2021 12:52
Hakiz wrote: 13/10/2021 12:37

Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
Čovjek je možda mislio da ne vrijeđa vjernike, u nedostatku argumenata, kao vas nekolicina ovdje?

Vi ćete se prije ili kasnije u ovoj diskusiji vratiti na Aišu, devet godina, bla, bla...
Mi krivi što je to tako?
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#1465 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nuke »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:48
Nuke wrote: 13/10/2021 12:36

To nije ni bitno da li uvijek prave greške. Prihvatanje odgovornosti je izbor, traženje oprosta je izbor, loša djela učinjena s namjerom su izbor, itd...
Izbor? Da li je isključivo svijesno osobni izbor, ili je, u kombinaciji sa utjecajem vanjskih faktora i podsvjesti osobe? :)
Nebitno. Bez mogućnosti izbora, religijski koncepti gube smisao. Slobodna volja i ne podrazumijeva apsolutnost...
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1466 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:54
Ateista wrote: 13/10/2021 12:37

Nije bitno da li je spomenuta, spominje se kazna i nagrada, a one nemaju smisla ako nema potpune slobodne volje koja je logicki neosnovana ako postoji stvoritelj koji sve zna, nevezano za to da li je spomenuta ili ne, tako da je i sistem nagrade i kazne nelogican i nefer.
Otkud vama ideja da je Bog zadužen za nagrade i kazne? :)
E jbg sad... :-)

Ko je stvorio raj i pakao, ljude, sve svjetove?
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#1467 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Nuke »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:54
Ateista wrote: 13/10/2021 12:37

Nije bitno da li je spomenuta, spominje se kazna i nagrada, a one nemaju smisla ako nema potpune slobodne volje koja je logicki neosnovana ako postoji stvoritelj koji sve zna, nevezano za to da li je spomenuta ili ne, tako da je i sistem nagrade i kazne nelogican i nefer.
Otkud vama ideja da je Bog zadužen za nagrade i kazne? :)
Opet nebitno za koncept slobodne volje.
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1468 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by Ateista »

-Chesterfield- wrote: 13/10/2021 12:52
Hakiz wrote: 13/10/2021 12:37

Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
Čovjek je možda mislio da ne vrijeđa vjernike, u nedostatku argumenata, kao vas nekolicina ovdje?

Vi ćete se prije ili kasnije u ovoj diskusiji vratiti na Aišu, devet godina, bla, bla...
Ko i cime vrijedja vjernike?
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1469 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 13/10/2021 12:40
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:14

Nije prijevod, već interpretacija. Nije moja riječ, već iz obrazloženja stručnjaka i autoriteta. Mnogi su iste skripte lrevodili i interpretirali drugačije, jer nisu koristili izvorni jezik, npr. Biblije sa grčkog na latinski jezik. Ne postoji zvanični stav, već najčešće korišteni stav, kao takav, ne uključuje točnost istog.
Dobro si. Znači ne vjerovati ni jednoj svetoj knjizi jer to nisu zvanični stavovi nego samo najčešće lorišteni stavovi.

Pitam se šta bi autor sadržaja svetih knjiga na to rekao...
Zašto isključivo vjerovati iterpretacijama svetih knjiga, jer neke su manje ili više prihvačene, sa ili bez koncenzusa autoriteta? Danas možemo lakše pristupiti provjerenim izvorima. Stare skripte su pisane starim jezicima, tesktovi su često višemisleni. Kako možemo znati što je osoba tadašnje Mezopotamije. Ne možemo, ali možemo prihvatiti jednu ili, istovremeno više opcija. Sve Svete Knjige su pisane ljudskom rukom. Posala sam, abrahamske religije su religije formirane putem proroka.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1470 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 13/10/2021 12:42
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:49

El Shaddai ne znači Almighty :)

Ateisti i teisti su, tad, svojim neznanjem, u idetničnoj besmislenoj poziciji.
Ljudi stop! KraljicaIzJajca je novi poslanik (poslanica ?), sad će ona nama sve to objasniti.

Kako ti se klanjati, s lieva na desno ili odozgo prema dole?
Provjeri El Shaddai, pa se javi. :D :kiss:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5638
Joined: 04/08/2020 19:22

#1471 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by -Chesterfield- »

KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:48
Nuke wrote: 13/10/2021 12:36

To nije ni bitno da li uvijek prave greške. Prihvatanje odgovornosti je izbor, traženje oprosta je izbor, loša djela učinjena s namjerom su izbor, itd...
Izbor? Da li je isključivo svijesno osobni izbor, ili je, u kombinaciji sa utjecajem vanjskih faktora i podsvjesti osobe? :)
Ja bih rekao osobni izbor, uz povremeno nadahnuće.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1472 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 13/10/2021 12:52
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 11:50

:D

Izvuci ajet iz Kurana. ;-)
Zašto iz Kur'ana? Od 7,5 milijardi ljudi na planeti samo oko 1,5 slijedi Kur'an, zašto bi Kur'an bio reprezentativna knjiga svih religioznih ljudi na planeti?

Eva je slobodnom voljom nagovorila Adama da ubere jabuku, a ovaj je slobodnom voljom poslušao. Uprkos izričitoj naredbi boga. Jadan Adam, nije imao šanse.

Snaga seksa naspram snage boga...

A meni se čini da je bog, u stvari, htio da to urade, i kontao je kako da ih natjera, pa je skontao da prepiše od Zevsa. Kada je Zevs Pandori zabranio da otvara kutiju, ova je, naravno otvorila. Pa je ovaj bog skontao da uradi isto i rekao Adamu, ali važnije i Evi, da ne diraju jabuke. I poslao zmiju da je nagovara. Znao je da Eva neće izdržati.

Žene...

Eto zašto abrahamske religije tretiraju žene kao drugorazredna bića. Ne može im se vjerovati.
Pisala sam, Adam i Eva nisu bili obićni ljudi poput nas.
KraljicaIzJajca wrote: 11/10/2021 16:25
Josip321 wrote: 11/10/2021 15:57
Po čemu je napravio greške. Zato što je stvorio stvorenja koja su pala u grijeh?
Istočni grijeh? Krštenjem ljudi isti nije eliminiran. Ljudi su oduvijek dobri i zli. Adam i Eva odstupaju od ljudske prirode, pogrešno se pretpostavlja da su bili bezgrešni, jer oni nisu bili običan ljudski par. :)
Hakiz, nečeš mi vjerovati, ali hebrejski Bog je imao ženu, ali je kasnije eliminirana. :D

Vatikan se službeno isprićao jer je Papa Gregor nepravedno osudio Mariju Magdalenu prostitutkom. :D
Last edited by KraljicaIzJajca on 13/10/2021 13:28, edited 2 times in total.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21578
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1473 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by MarlboroGold »

Hakiz wrote: 13/10/2021 12:37
MarlboroGold wrote: 13/10/2021 11:11
Ti tvrdiš da ne postoji, a ne ja.

Uostalom pojam svemoguć obuhvata i svemoćnost, pa je uspostavljena direktna veza između "Almighty" i "Omnipotent". A Almighty je ne samo kod kršćana, već je i u svim drugim takav - poput El Shaddai. Dakle, itekako ima osnova tvrditi i donositi takve zaključke i s time su prvi počeli upravo vjernici, a ateisti i drugi su oni koji su postavljali pitanja u vezi prirodnog zla i ostalog i došli do toga da postoji mnoštvo kontradikcija po pitanju tih atributa.

Ja jesam ateist, ali nisam zadrti. Bar pokušavam da ne budem takav.
Ne možeš biti zadrti ili ne zadrti ateist. Ako si ateist bog ne postoji.

Šta je tu zadrto ili ne zadrto?
Zadrt je nastup, a ne pozicija ateizma. Bar ja tako gledam na to.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8263
Joined: 25/05/2013 23:49

#1474 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by apsidejzi »

Ne znam za vas, ali ja sam primjetio da KraljicaIzJajca konstantno postavlja pitanje i trazi objasnjenja a jos uvijek nije ponudio/ponudila ni jedno svoje objasnjenje na bilo koje pitanje koje mu/joj je postavljeno. To me podsjeca na jednog (banovanog) forumasa tako da cu lagano poceti ignorisati postove koji se pojave sa tim korisnickim imenom.

To nije zdrava diskusija. Ako cemo razmjenjivati misljenja onda to treba biti obostrano. Kraljica je dobila pitanje sta je to slobodna volja od strane vise forumasa i jos nikome nije dala odgovor. Ja sad citao zadnjih nekoliko stranica i samo sto vidim su pitanja, pitanja, pitanja a nigdje vlastitog obrazlozenja.

Et tolko od mene za ovo javljanje :)
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1475 Re: Gdje je zapravo problem sa religijom?

Post by KraljicaIzJajca »

Nuke wrote: 13/10/2021 12:55
KraljicaIzJajca wrote: 13/10/2021 12:48

Izbor? Da li je isključivo svijesno osobni izbor, ili je, u kombinaciji sa utjecajem vanjskih faktora i podsvjesti osobe? :)
Nebitno. Bez mogućnosti izbora, religijski koncepti gube smisao. Slobodna volja i ne podrazumijeva apsolutnost...
Slobodna volja je koncept nastao kao rezultat interpretiranja tri reda iz jevrejskog starog zavjeta, a upravo su ga krščani pogrešno interpretirali. Problem je stav da Bog sve unaprijed zna, a istovremeno se tvrdi da postoji slobodna volja. :-)
Post Reply