Ulazak u Hrvatsku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#1876 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by konami666 »

Tananarive wrote: 01/07/2021 10:29
konami666 wrote: 01/07/2021 00:16 Hrvatska je zemlja članica EU i ko takva prati pravila EU. Bosna je zemlja trećeg svijeta bez obzira sto te dvije zemlje granice jedna sa drugom, pravila za ulazak u EU za državljane zemalja trećeg svijeta pogotovo za one nerazvijene su rigoroznija. Dalje, trenutno je otežan ulazak državljanima zemalja trećeg svijeta u EU zbog trenutne epidemije. ECDC koji prati epidemiološki situaciju kako unutar EU tako i van - izdaje preporuke za zemlje članice koje one uglavnom prate zbog toga jer EU djeluje vise-manje kao jedna zemlja ili jedna zona.
To sto u Bosni vlada anarhija pa nema niti vakcina niti se vodi pravilna statistika ne znaci da po automatizmu sto su Bosna i Hrvatska susjedne zemlje, Hrvatska će puštati paradajz turiste da šire bolesti po EU. Medjutim lakše je kriviti hrvatsku nego vlastitu političku kremu sto Bosanci ne mogu dalje od Neuma.
Sad su mjere ublažene ali opet na jesen nova runda restrikcija.
paradajz turisti, neka si se odmah deklarisao, ko si i šta si, jadno da jadnije ne može biti :thumbup:
A ko sam to ja? Danas me prozivaju Hrvatom, neki dan srbinom, šta ću biti sutra? Bosancima čim ne ideš niz dlaku odma si Srbin,Hrvat, islamofob Itd. Moraš se uvijek sa njima složiti, iako 30 godina glasaju za porodicu Izetbegović i ne žele promjene, očekuju od svih drugih zemalja da se njima prilagode pa i kad idu u druge zemlje.
New wave wrote: 01/07/2021 11:00
Tananarive wrote: 01/07/2021 10:29

paradajz turisti, neka si se odmah deklarisao, ko si i šta si, jadno da jadnije ne može biti :thumbup:
Vjerovatno je porijeklom s Bradine kao i Poglavnik. Ako neko ne prati politicka desavanja, ne cita novine i ne zna nista o proslosti samo nek cita analizu presjeka turistickog trzista ovih poglavnika. Bice im sasvim jasno zasto NE u Hrvatsku.
:lol:
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#1877 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by konami666 »

i agree wrote: 01/07/2021 09:06
konami666 wrote: 01/07/2021 08:56

I mene su rumuni pregledali/ispitivali iako imam EU pasos pa šta sad? Kada god sam išao avionom i to na glavne aerodrome nikad nisam imao nikakvih problema u životu. Kada sam išao autom ili na sporedne aerodrome uvijek zajebancija. Sto i ima smisla, barem djelomično.
Jedno je pregledat drugo trazit pare na pokaz,uplatnicu-potvrdu za smjestaj,sta je ono bilo nedavno građani bh sa hrv.putovnicom su mogli uci uz pcr test ovi drugi nisu,da ne pricam o omalovazavanju po medijima tipa paradajz turisti do toga da nam treba sapun.Koga ba oni ponizavaju?Saka jada se kurci bezveze.
Oni koji imaju putovnicu su EU državljani i kao takvi mogu putovati u EU (Hrvatska). Ovi drugi koji nemaju EU pasos podliježu drugim pravilima (beneficije drzavljanstva EU).

Dalje:

https://www.schengenvisainfo.com/

EU/Schengen border officials may also ask for other information and documents such as sufficient funds, proof of accommodation, how long you intend to stay, round-trip airline ticket, the purpose of your entry, travel insurance, invitation letter, etc.

Čim Bosna postane članica EU imat će iste beneficije kao i ostale članice :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1878 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by spreca »

Hrvatska je clanica EU a uskoro ce biti i u Shengenu,Sve ove kontrole su pravila EU koja Hr mora postovati a tako i putnici koji ulaze u EU moraju znati da postoje pravila EU i da to nisu neka izmisljena pravila HR.Svi vi koji ste nekada morali imati visu za ulazak u EU ili Shengen ,prilikom predavanja za vizu na na oonom obrazscu je bila grafa da koju ste potpisali da viza ne znaci i da ce te uci u tu zemlju,jer posle vam je sve stvar pogranicne policije, ako mu se nesto nisi svidio mogao je komotno da te vrati sa granice,ako mislite da se Hr granicna izzhivljava i narusava vasa prava , moze te se obratiti u u EU ima tamo neznam kako se zove neka agencija itd
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#1879 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Trappist »

spreca wrote: 01/07/2021 13:48 Hrvatska je clanica EU a uskoro ce biti i u Shengenu,Sve ove kontrole su pravila EU koja Hr mora postovati a tako i putnici koji ulaze u EU moraju znati da postoje pravila EU i da to nisu neka izmisljena pravila HR.Svi vi koji ste nekada morali imati visu za ulazak u EU ili Shengen ,prilikom predavanja za vizu na na oonom obrazscu je bila grafa da koju ste potpisali da viza ne znaci i da ce te uci u tu zemlju,jer posle vam je sve stvar pogranicne policije, ako mu se nesto nisi svidio mogao je komotno da te vrati sa granice,ako mislite da se Hr granicna izzhivljava i narusava vasa prava , moze te se obratiti u u EU ima tamo neznam kako se zove neka agencija itd
u EU gradjani BiH sada mogu bez ikakvih restrikcija, dok u hrvatsku ne mogu.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#1880 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by konami666 »

Trappist wrote: 01/07/2021 14:18
spreca wrote: 01/07/2021 13:48 Hrvatska je clanica EU a uskoro ce biti i u Shengenu,Sve ove kontrole su pravila EU koja Hr mora postovati a tako i putnici koji ulaze u EU moraju znati da postoje pravila EU i da to nisu neka izmisljena pravila HR.Svi vi koji ste nekada morali imati visu za ulazak u EU ili Shengen ,prilikom predavanja za vizu na na oonom obrazscu je bila grafa da koju ste potpisali da viza ne znaci i da ce te uci u tu zemlju,jer posle vam je sve stvar pogranicne policije, ako mu se nesto nisi svidio mogao je komotno da te vrati sa granice,ako mislite da se Hr granicna izzhivljava i narusava vasa prava , moze te se obratiti u u EU ima tamo neznam kako se zove neka agencija itd
u EU gradjani BiH sada mogu bez ikakvih restrikcija, dok u hrvatsku ne mogu.
Nije istina, EU je izdala preporuku da je BiH sigurna zemlja za putovanje a sada je do zemalja članica pojedinačno da odluče kada će i da li će implementirati tu preporuku. Manje šuplje, vise objektivnosti i život će biti bolji na duge staze :thumbup:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1881 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by JohnnyS »

studiorum_tuzlaensis wrote: 01/07/2021 13:24 Pa dovoljno je da ti se jednom desi i da promijeniš mišljenje. Prešao sam HR granicu milion puta od Čepikuća do Gunje. Činjenica je da se na manjim prijelazima tipa Orah, Crveni Grm, Prisika kod Aržana, Srtmica Knin itd. imaš dobru šansu budeš izložen maltretiranju nekog nebitnog lika kome je dosadno u životu, i još za to jer mu se može. :D
Čepikuće najbolja granica na svijetu, ne zna se kojima se manje radi, a više zajebava, našim ili njihovim
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1882 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Humljanin »

klixoris wrote: 01/07/2021 12:58 Ja ne znam gdje vi prelazite i kako se ponasate na granicama sa HR pa imate ta losa iskustva... Jako cesto prelazim u HR i nikada u zivotu me niko od HR granicara nije krivo pogledao, a kamo li maltretirao.
Lijepo pripremis potrebnu dokumentaciju prije nego pridjes kucici, da te granicar a i ljudi iza bespotrebno ne cekaju, ponasas se kulturno, jasno odgovaras na pitanja koja ti policajac postavi i nemas problema...
Od neugodnih iskustava, imao sam ih samo sa nasim (BiH) granicarima... I sa Madjarima...
A jebiga...sve do jednom... I ja sam imao prekrasna iskustva prelazeći granice :D , dok me par puta nije zadesio neki drkadžija pa se ižviljavao.
I na RH i na BiH i na SLO granici... Nema neke razlike.

Razumijem otprilike da im je posao da budu sumnjičavi i da strogo vrše direktive, ali što zna čovjeku ogadit čitavo putovanje to je neviđeno.
Od tad mi je tlaka svaki put kad prelazim granicu, umal pa napad panike dobijem a ni kriv ni dužan. Sve kontam opet će me na suho jebavat što jer se digo na krivu nogu.

Btw, imam putovnicu ako je to nekome bitan detalj.

Edit: zato jedva čekam da BiH uđe u EU pa da nema granica. Citav koncept granicnih kontrola mi je jeben... osjecam se ko ovca u redu za šišanje. Znam da se mora, ali se ne osjecam ko covjek nikako... Vazda nekako ponizavajuce.

Da hocu dozivjeti pa da i ovo bude EU da nema jebavanja vise ...
Last edited by Humljanin on 01/07/2021 14:31, edited 1 time in total.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1883 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by ovo_malo_duse »

konami666 wrote: 01/07/2021 14:22
Trappist wrote: 01/07/2021 14:18

u EU gradjani BiH sada mogu bez ikakvih restrikcija, dok u hrvatsku ne mogu.
Nije istina, EU je izdala preporuku da je BiH sigurna zemlja za putovanje a sada je do zemalja članica pojedinačno da odluče kada će i da li će implementirati tu preporuku. Manje šuplje, vise objektivnosti i život će biti bolji na duge staze :thumbup:
2 puta u Junu vozio Rutu Sarajevo - Zrenjanin - Sarajevo

Prvi put preko Kladnja - Zvornik - Loznica - Mitrovica- Bg - Zrenjanin

Drugi put na preporulku preko Samca. Cro- Auto putem do Bg - Zrenjanin ( Put koji bi svakom preporucio. Osjetio nisam put)

E sad presao BiH -Sr i Sr-Bih pa opet Bih- Cro pa Cro-Srb granicu i nazad ... Niko ama bas niko me nista nije pitao..Ni za test ni za vakcinaciju nista osim pasoske kontrole..
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#1884 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by sagosen »

Kad već priča o carinicima, na HR granici daleko najneljubazniji, dakle tvrdim - daleko najneljubazniji. Ne znam samo gdje ih biraju onakve. Na SRB granici jučer (Batrovci) poprilično ljubazni, još ako se potrefi neka mlađa ženska :) I kad autobusom idem do SRB preko Batrovaca, carinik ulazi u autobus i kupi pasoše, a ne u HR na -15 se mora izlaziti i jedan po jedan :lol:

Ono što sam mogao jučer viditi, na Batrovcima najgore prolaze Turci i Bugari sa skupim autima :D U jednom momentu na 3-4 auta se vrši pretres sa kerovima, vade sve živo iz auta na one stolove na točkovima. :D
User avatar
Entropio
Posts: 7811
Joined: 21/11/2010 21:49

#1885 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Entropio »

Mora li se prijavljivati preko entercroatia.hr? Ili to vise ne treba?
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#1886 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

Entropio wrote: 02/07/2021 13:05 Mora li se prijavljivati preko entercroatia.hr? Ili to vise ne treba?
Nije nikad ni moralo, ali to znači da će te duže zadržati na granici radi unosa podataka.
I sad je isti slučaj
User avatar
Entropio
Posts: 7811
Joined: 21/11/2010 21:49

#1887 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Entropio »

neki wrote: 02/07/2021 13:14
Entropio wrote: 02/07/2021 13:05 Mora li se prijavljivati preko entercroatia.hr? Ili to vise ne treba?
Nije nikad ni moralo, ali to znači da će te duže zadržati na granici radi unosa podataka.
I sad je isti slučaj
Znaci bolje je da se sam prijavis i ustedis vrijeme?
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#1888 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

Entropio wrote: 02/07/2021 13:21
neki wrote: 02/07/2021 13:14

Nije nikad ni moralo, ali to znači da će te duže zadržati na granici radi unosa podataka.
I sad je isti slučaj
Znaci bolje je da se sam prijavis i ustedis vrijeme?
Tako je
jaseregistrovao
Posts: 246
Joined: 12/10/2014 20:00

#1889 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by jaseregistrovao »

Entropio wrote: 02/07/2021 13:21
neki wrote: 02/07/2021 13:14

Nije nikad ni moralo, ali to znači da će te duže zadržati na granici radi unosa podataka.
I sad je isti slučaj
Znaci bolje je da se sam prijavis i ustedis vrijeme?
Traže li dokaz o uplati smještaja?
User avatar
Entropio
Posts: 7811
Joined: 21/11/2010 21:49

#1890 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Entropio »

Ima li neko da se prijavio preko entercroatia.mup.hr? Da li je u tom slucaju islo brze na granici?
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1891 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by klixoris »

Entropio wrote: 02/07/2021 13:54 Ima li neko da se prijavio preko entercroatia.mup.hr? Da li je u tom slucaju islo brze na granici?
Vise puta. Ide brze. Posljednji put mi nije uopste trazio sve papire na uvid, jer sam na entercroatia priloxio skenirane pcr testove. Covjek samo pogledao serijski broj koji sam dobio od entercroatia, po tom broju nasao kod sebe u sistemu i odmah pecati u pasos, sretan put. Bukvalno 1 minuta stajanja
jaseregistrovao
Posts: 246
Joined: 12/10/2014 20:00

#1892 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by jaseregistrovao »

klixoris wrote: 02/07/2021 15:05
Entropio wrote: 02/07/2021 13:54 Ima li neko da se prijavio preko entercroatia.mup.hr? Da li je u tom slucaju islo brze na granici?
Vise puta. Ide brze. Posljednji put mi nije uopste trazio sve papire na uvid, jer sam na entercroatia priloxio skenirane pcr testove. Covjek samo pogledao serijski broj koji sam dobio od entercroatia, po tom broju nasao kod sebe u sistemu i odmah pecati u pasos, sretan put. Bukvalno 1 minuta stajanja
Traže li dokaz o uplati smještaja i koji je prelaz u pitanju?
Hvala.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1893 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Truba »

Ja mislim ne
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1894 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by klixoris »

jaseregistrovao wrote: 02/07/2021 15:17
klixoris wrote: 02/07/2021 15:05

Vise puta. Ide brze. Posljednji put mi nije uopste trazio sve papire na uvid, jer sam na entercroatia priloxio skenirane pcr testove. Covjek samo pogledao serijski broj koji sam dobio od entercroatia, po tom broju nasao kod sebe u sistemu i odmah pecati u pasos, sretan put. Bukvalno 1 minuta stajanja
Traže li dokaz o uplati smještaja i koji je prelaz u pitanju?
Hvala.
Prelazio na Doljanima i imao sam odstampanu potvrdu rezervacije sa Bookinga (nisam imao uplatu) ali mi nije nista od toga trazio. Jos nisu objavili u Sluzbenom listu ovu posljednju odluku (da iz BiH mozes u Hr bez rezervacije smjestaja) tako da mislim da trenutno jos uvijek traze potvrde
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#1895 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Almir_ »

U augustu bi trebao u Hr, tacnije u Sreser.
Koji put je najbolji,ali i sa najmanje guzve.
Kazu mi da je bolje da idemo na jedan od tri granicna prelaza, nego na sva tri.
Mada, ici cemo po noci pa mislim da su manje guzve.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16342
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1896 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by sime_cipol »

Almir_ wrote: 02/07/2021 22:52 U augustu bi trebao u Hr, tacnije u Sreser.
Koji put je najbolji,ali i sa najmanje guzve.
Kazu mi da je bolje da idemo na jedan od tri granicna prelaza, nego na sva tri.
Mada, ici cemo po noci pa mislim da su manje guzve.
Na Cepikuce.
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#1897 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by i agree »

sherbett wrote: 02/07/2021 23:06
Almir_ wrote: 02/07/2021 22:52 U augustu bi trebao u Hr, tacnije u Sreser.
Koji put je najbolji,ali i sa najmanje guzve.
Kazu mi da je bolje da idemo na jedan od tri granicna prelaza, nego na sva tri.
Mada, ici cemo po noci pa mislim da su manje guzve.
A kako bi isao na tri? Pa ides valjda na jedan
:lol:

to ba protiv uroka,idu na jedan pa se vrate na drugi a onda na treci
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#1898 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by i agree »

sherbett wrote: 03/07/2021 04:04
i agree wrote: 03/07/2021 01:47
:lol:

to ba protiv uroka,idu na jedan pa se vrate na drugi a onda na treci
I onda se zale da ih ustase vracaju, a sami se vrate
ujaci su posebna prica. :D
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#1899 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by NediM17 »

Ne umije bosnjo dalje od Doljana, pa Neum I, Neum II, i eto ih tri.
Ko ce jos na te Cepikuce ici, sto bi jednostavno kad moze komplikovano. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27939
Joined: 20/03/2013 15:38

#1900 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Naslovnica »

sime_cipol wrote: 03/07/2021 00:07
Almir_ wrote: 02/07/2021 22:52 U augustu bi trebao u Hr, tacnije u Sreser.
Koji put je najbolji,ali i sa najmanje guzve.
Kazu mi da je bolje da idemo na jedan od tri granicna prelaza, nego na sva tri.
Mada, ici cemo po noci pa mislim da su manje guzve.
Na Cepikuce.
Kolega, koja je ruta do GP Ćepikuće, nešto ne mogu da se snađem na mapama.
:thumbup:
Isto pitanje i za @Nedim17
Post Reply