Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#40051 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by 90minut »

ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:48
JohnnyS wrote: 25/06/2021 19:41
NeDirajSirotinju wrote: 25/06/2021 18:06

Otkud ti taj procenat od 77%? Čovjek u jeku rata ulazio i izlazio gdje je htio, a ne sad u miru da ne smije. Mojne biti smiješan.
Pa evo u Mostaru kad je bio pred lokalne izbore u kampanji za SDA nije prešao Bulevar, a o nekim zapadnijim dijelovima Hercegovine da ne pričamo
Da fakat....hrvatski član predsjedništva diskriminira područja gdje žive Hrvati....haha
Bosanski katolici i muslimani u prošlosti se zajedno borili mnogo puta pa da ti odgovorim ne pripadam ja u 1% onih koji bi ubijali ljude.

Ja pripadam među one kojima je mir prioritet i da mi se da izbor sad nikad ne bi krenuo u to neko imaginarno oslobađanje teritorije jer se bez pasoša mogu kretati gdje hocu..

Ja ti kazem da je balkan loše i zapaljivo mjesto Covica i Dodika gledamo kako sjede zajedno i ruše državu i uvijek spremaju neko sranje..

Glavna stvar koju spominjem su brojke ti meni pricas o nekom izlasku, a ja ti pišem kad bi zakuhali da bi to nama najviše odgovaralo jer bi se ukinulo sve i jovo nanovo, samo što tad ne bi bilo entiteta i šta onda?
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#40052 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:51
Login77777 wrote: 25/06/2021 19:49 Hrvatski clan predsjednistva ne postoji. :thumbup:
U pravi su....iz reda hrvatskog naroda, koji može potegnuti samo vitalni interes hrvatskog naroda, ali vas loži da je on predsjednik sviju. hahah. i vi mu vjerujete.
Ja njemu nista ne vjerujem. Ja sam samo pojasnio da ne postoji „hrvatski clan predsjednistva“ kao sto ne postoji „legitimno predstavljanje“ u DMSu. :thumbup:
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#40053 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by ako te pitaju »

90minut wrote: 25/06/2021 19:52
ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:48
JohnnyS wrote: 25/06/2021 19:41
Pa evo u Mostaru kad je bio pred lokalne izbore u kampanji za SDA nije prešao Bulevar, a o nekim zapadnijim dijelovima Hercegovine da ne pričamo
Da fakat....hrvatski član predsjedništva diskriminira područja gdje žive Hrvati....haha
Bosanski katolici i muslimani u prošlosti se zajedno borili mnogo puta pa da ti odgovorim ne pripadam ja u 1% onih koji bi ubijali ljude.

Ja pripadam među one kojima je mir prioritet i da mi se da izbor sad nikad ne bi krenuo u to neko imaginarno oslobađanje teritorije jer se bez pasoša mogu kretati gdje hocu..

Ja ti kazem da je balkan loše i zapaljivo mjesto Covica i Dodika gledamo kako sjede zajedno i ruše državu i uvijek spremaju neko sranje..

Glavna stvar koju spominjem su brojke ti meni pricas o nekom izlasku, a ja ti pišem kad bi zakuhali da bi to nama najviše odgovaralo jer bi se ukinulo sve i jovo nanovo, samo što tad ne bi bilo entiteta i šta onda?
Bosanci katolici....kakav je to termin? Gdje to piše? Misliš reći Hrvati iz Bosne i Hercegovine?
Protiv sam rušenja države bez konsenzusa njenih stupova-konstitutivnih naroda.
Zanimljivo je da ti državu ne ruši onaj koji kaže da treba ukinuti Republiku Srpsku i da je normalno da se nameću predstvanici jednom narodu bez volje tog naroda. Ja mislim da ovi treći daju najveći povod za rušenje takve države, jer tim činom dokazuju da je nemoguće imati normalnu državu, državu tri ravnopravna naroda.

Ako negiraš jednom narodu da ima svoje predstavnike, ako mu biraš predstavnike protivno duhu ove države, onda taj narod ima pravo na samoodređenje ( ne ocjepljenje ). Svaka Federacija je Federacija nečeg.........
Last edited by ako te pitaju on 25/06/2021 20:00, edited 1 time in total.
Athletic Bilbao
Posts: 82
Joined: 06/05/2021 21:16

#40054 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Athletic Bilbao »

...
Last edited by Athletic Bilbao on 02/07/2021 06:59, edited 1 time in total.
Bossona
Posts: 5383
Joined: 21/12/2020 03:28

#40055 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Bossona »

ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:32
Bossona wrote: 25/06/2021 19:30
Bosanski jezik je najstariji jezik naših prostora, iz kojeg su hegemonisti nametnuli vještački tzv. srpsko-hrvatski u vrijeme okupatorske KSHS. Zapitajte se kako je Tadić Stipo iz Livna školske 1900-1901 učio jedino bosanki jezik jer drugog jezika u Bosni nije bilo sve do 1918 godine i okupacije i stvaranja tzv. KSHS kada su nametnuli vještački tzv. srpsko-hrvatski jezik
Image

Svjedočanstvo učenika Velike Tuzlanske Gimnazije 1905 Godine.
Image

a vidi...zemljopis i povijest.....kemija......pa što se desilo sa bosanskim jezikom pa ste ovo izbacili,........geogrfaija, historija, hemija u 2021.....
vidim.....sve hrvatske riječi na tim svjedodžbama.... eto dokaza...da je bosanski jezik iz 1905 današnji hrvatski jezik
Kako su nam komšije i susjedi svojatali bosanski jezik najbolje je objasnio Fra Antun Knežević u vrijeme srbizacije Bošnjaka pravoslavaca i hrvatizacije Bošnjaka katolika
Neke naše komšije vrlo se ljute!”
“Neke naše komšije vrlo se ljute, što se dičimo i ponosimo našim starim imenom, jezikom i običajima i što pod živu glavu nećemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas složne su naše komšije, koje ćemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi traži od nas nešto drugo, jer između sebe ne mogu – o živu glavu – da se slože. Prijatelj Jovo poručuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, jok Bošnjače, ti si moj i moraš prigrliti moje ime“.
Potegni tamo, potegni amo, a sve bez našega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svađe, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo već odavna tome priučili, mi bi se morali od čuda kameniti kao kulašinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitaćemo naše prijatelje, koji se bave perom i štampom: za što se tako svađate za nas, kad dobro znadete, da je Bošnjak od starine privikao dičiti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drži tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) naše mile domovine sjeća nas onih vremena, kada se je naša domaća vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajući se ponosnim i junačkim imenom Bošnjak. Gledamo na mnoge dokumente domaćih spisatelja iz proslih vjekova, u kojima se uvijek spominje naše pravo narodno ime Bošnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bošnjak. Od toga nećemo niti smijemo otstupiti, toga ćemo se imena držati vijerno i stalno.“
Mi se ponosimo time, da je upravo naš jezik, a iz naše otadžbine uzet za osnovu književnog jezika naših komšija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadžić, Dančić, pa Ljudevit Gaj prenijeli su naš lijepi jezik u književnost obaju rečenih naroda, te ga prozvaše kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava dičiti se, što se našim jezikom služe danas u književnosti naši prijatelji Jovo i Ivo, a to će nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zašto naziv, što su ga oni našem jeziku po svojoj volji, a bez našeg pitanja dali, sada nama po što po to hoće da nametnu, pa nam čak brane, da mi u našoj vlastitoj kući svoj jezik označujemo imenom našeg naroda. To je slično, kad bi našem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio. Tako postupanje i taj zahtjev mi ne odobravamo i nijesmo nikako kail.
Ali čast i poštenje obodvojici naših prijatelja, Srbu i Hrvatu. Mi njihovu narodnost ne preziremo, mi na njiha krivim okom ne gledamo, mi nikad nećemo zanijekati, da nijesmo od jugoslovenskog plemena, već baš hoćemo, da svakome jasno dokažemo, da smo mi Bošnjaci na prvom stepenu toga slavnoga roda. Ali uvijek ostajemo Bošnjaci kao što su nam bili i pradjedovi i ništa drugo. Dakle nek se dobro ogledaju po zemlji naša braća, koji toliko stoljeća u Bosni i Hercegovini stanuju i živu, a hoće da su Srbi ili Hrvati. Neka ovo lijepo prouče i promozgaju.”
Fra Antun Knežević: “ 1834-1889 https://vbnmgz.hr/fra-antun-kneevi-1834-1889/
PRVA CIJELA BIBLIJA NA NAŠIM PROSTORIMA ŠTAMPANA JE NA BOSANSKOM JEZIKU.

Fra Matija Petar Katančić (Valpovo, 1750 – Budim, 1825), filolog, arheolog i pjesnik. Kao franjevac predavao je u gimnazijama u Osijeku i Zagrebu, a kasnije na sveučilištu u Budimu.

U periodu 19. vijeka ogroman broj katolika, odlazi na školovanje u Đakovo u Slavoniji. Zbog tih učenika Matija Katančić je odlučio da napiše i štampa prvu cijelu Bibliju na našim prostorima. Matija Katančić umire 1825. godine, samo 6 godina poslije štampana je njegova Biblija.

Biblija je pisana na slaveno-ilirskom jeziku, a izgovora bosanskog jezika. Tako da je bosanskim jezikom štampana prva cijela Biblija na našim prostorima.

Danas Hrvati smatraju da je to prva Biblija na hrvatskom jeziku, iako na samoj Bibliji jasno piše da je na bosanskom jeziku.
Image
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#40056 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by 90minut »

ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:59
90minut wrote: 25/06/2021 19:52
ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:48
Da fakat....hrvatski član predsjedništva diskriminira područja gdje žive Hrvati....haha
Bosanski katolici i muslimani u prošlosti se zajedno borili mnogo puta pa da ti odgovorim ne pripadam ja u 1% onih koji bi ubijali ljude.

Ja pripadam među one kojima je mir prioritet i da mi se da izbor sad nikad ne bi krenuo u to neko imaginarno oslobađanje teritorije jer se bez pasoša mogu kretati gdje hocu..

Ja ti kazem da je balkan loše i zapaljivo mjesto Covica i Dodika gledamo kako sjede zajedno i ruše državu i uvijek spremaju neko sranje..

Glavna stvar koju spominjem su brojke ti meni pricas o nekom izlasku, a ja ti pišem kad bi zakuhali da bi to nama najviše odgovaralo jer bi se ukinulo sve i jovo nanovo, samo što tad ne bi bilo entiteta i šta onda?
Bosanci katolici....kakav je to termin? Gdje to piše? Misliš reći Hrvati iz Bosne i Hercegovine?
Protiv sam rušenja države bez konsenzusa njenih stupova-konstitutivnih naroda.
Zanimljivo je da ti državu ne ruši onaj koji kaže da treba ukinuti Republiku Srpsku i da je normalno da se nameću predstvanici jednom narodu bez volje tog naroda. Ja mislim da ovi treći daju najveći povod za rušenje takve države, jer tim činom dokazuju da je nemoguće imati normalnu državu, državu tri ravnopravna naroda.

Ako negiraš jednom narodu da ima svoje predstavnike, ako mu biraš predstavnike protivno duhu ove države, onda taj narod ima pravo na samoodređenje ( ne ocjepljenje ). Svaka Federacija je Federacija nečeg.........
Sve dok ide četniku Dodiku covic na noge i dok vi to podržavate i nema protesta tad ce se on i birati.

A realno i znaš ti ovo dobro.
Anquilla
Posts: 2414
Joined: 25/04/2016 19:31

#40057 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Anquilla »

ako te pitaju wrote: 25/06/2021 19:25
Anquilla wrote: 25/06/2021 19:07
ako te pitaju wrote: 25/06/2021 18:46 Anquilla
Sud u Strasbourgu tvrdi da ne možete jednom Sejdić zabraniti da se kandidira za neku od funkcija.
Protokol 12 Europske konvencije...... Propisuje da svatko ima prava bez diskriminacije da bude biran na svim nivoima vlasti.
Čak 30 europskih zemalja nije ratifiicralo taj Protokol.

Europksi sud nam jasno poručuju da cilj kojem težimo ( država tri konstitutivna naroda i ostalih) možemo ostvariti a bez da ograničavamo pripadnike ostalih da imaju mogućnost da budu birani.

Dakle, ne može se Židovi ili Romu zabraniti da bira ili da bude biran. SLAŽEM SE
SUD nam poručujem, nađite mehanizam da konstitutivni narodi imaju legitimne predstavnike bez ograničavanje drugima da imaju mogućnost da budu birani.

Građanska država=nije vrijeme za to. Stav suda u Strasbourgu.
Da, ali i dalje ne stoji ono što si tvrdio u svom postu:
Navodi se i u odluci Sejdić Finci, da konstitutivni narodi u BiH moraju imati legitimne predstavnike
Sud u Strasbourgu neće reći kakav Ustav odnosno izborni zakon mora biti, ali isti sud kroz svoju odluku jasno navodi da u BiH nije vrijeme za vladavinu većine, a kao najprihvatljiviji prijedlog Venecijanske komisije isti navode onaj prijedlog u kojem se doslovno navodi da sva tri člana moraju imati legitimitet kod naroda, i da se izbor ovih kandidata VRŠI U ETNIČKOM KLUBU NARODA ŠTO BI OSIGURALO DA KONSTITUTIVNI NARODI IMAJU OSIGURANE SVOJE INTERESE

Dakle, doslovno ta Odluka suda u Strasbourgu daje jak značaj predstavnicima konstitutivnih naroda koji imaju imat legitimitet naroda čije interese zastupaju.
Upravo je to ono što sam tvrdio u svom postu.

Nažalost. mnogi nisu pročitali Odluku Sjedić i Finci
Nije to prijedlog Venecijanske komisije, štaviše:
„1. Dopisom od 2. marta 2006., predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Sulejman Tihić zatražio je od Venecijanske komisije mišljenje o tri različita prijedloga u vezi sa izborima za Predsjedništvo ove zemlje. Ovaj zahtjev upućen je u okviru pregovora o ustavnim reformama koji su se vodili među glavnim političkim strankama u Bosni i Hercegovini. Pitanje izbora za Predsjedništvo ostaje da se riješi kako bi se postigao sporazum o sveobuhvatnom paketu reformi.
Ovo što ti citiraš, kao dokaz o nekim legitimnim predstavnicima jednostavno ne stoji.

Naime, Prijedlog III je prilično drugačiji:
Prijedlog III. značajnije se razlikuje od sadašnje ustavne strukture zbog uvođenja komplicirane procedure posrednih izbora za Predsjedništvo. Kako je već navedeno, Komisija se opredijelila za posredno biranje jednog predsjednika sa smanjenim ovlaštenjima. Ali, i u slučaju kolektivnog predsjedništva, Komisija opet daje prednost posrednom biranju.
Smatra se da bi članovi imali legitimitet ispred SVIH naroda u BiH, jer se izbor kandidata vrši od strane etničkih klubova, ali za iste treba da glasa većina delegata (ne većina iz etničkih klubova)
U okviru parametara ovog prijedloga, bilo bi prihvatljivije imati jednostavniju proceduru sa težištem na Predstavničkom domu kao tijelu koje ima direktni demokratski legitimitet osiguran od naroda u cjelini. Mogućnost imenovanja kandidata treba ostaviti članovima Predstavničkog doma, izbor kandidata može se vršiti u tri etnička kluba delegata u Domu naroda što bi osiguralo zastupljenost interesa sva tri konstitutivna naroda, a listu kandidata potvrdila bi većina delegata iz sastava Predstavničkog doma, i tako osigurala da sva tri člana imaju legitimitet kao predstavnici naroda Bosne i Hercegovine u cjelini.


Dakle, uopšte se ne radi o legitimnosti predstavljanja konstitutivnih naroda, nego se traži modus da izabrani predstavljaju sve narode u BiH.

Štaviše, kao i zamjerka ovom prijedlogu je navedeno da se ne bi spriječilo biranje pripadnika jednog od tri konstitutivna naroda, što se vidi kao realnost:
Postoje i drugi aspekti Prijedloga III. koji nisu u skladu s prioritetima koje je naznačila Venecijanska komisija. U svom navedenom Mišljenju, Komisija jeiznosila argumente u korist ukidanja Doma naroda. Davanje Domu naroda da ima značajnu ulogu u izboru Predsjedništva ne može se smatrati pozitivnim korakom.
Uloga kluba delegata na etničkom principu čini malo vjerovatnim da se izabere kandidat koji ne pripada nekom od konstitutivnih naroda. Ovo, međutim, nije karakteristično samo za ovaj prijedlog, nego predstavlja odraz političke realnosti.
Ovaj prijedlog barem osigurava da predstavnici „ostalih“ u Predstavničkom domu mogu učestvovati u glasanju, i da Srbi iz Federacije i Bošnjaci i Hrvati iz Republike Srpske nisu više u nepovoljnom položaju pošto bi njihovi predstavnici u državnom parlamentu mogli glasati po vlastitom izboru.
25. Čak i u okviru Kolektivnog predsjedništva mogu se naći poželjna rješenja za posredno biranje. Naprimjer, u okviru Predstavničkog doma mogu se imenovati liste od po tri kandidata koji ne dolaze iz istog konstitutivnog naroda ili grupe ostalih i onda glasati za neku od tih lista. Ovo bi onda bio drugačiji prijedlog a ne dopuna Prijedloga III.
Ovo ti i ja jednostavno ne čitamo jednako.

Dok ti smatraš da je navedeno da moraju konstitutivni narodi imati legitimne predstavnike, ja čitam da je kao zamjerka stavljena da nijedan prijedlog ne sprečava biranje predstavnika iz ova tri naroda, ali da bi, po Prijedlogu III, svi delegati morali glasati za svakog kandidata sa listi.
Eventualno bi svaki etnički klub + ostali delegirali kandidate, ali bi svi morali glasati za njih, te bi se smatrali predstavnicima svih naroda koji žive u BiH.
Sociolog
Posts: 4367
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#40058 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Sociolog »

Koliko su bili napredni u nekom segmentu prije 100 godina.
Predmet Krasnopis.
Koliko se pridavalo znacaju kulture pisanja.

Sjecam se da su nam govorili u srednjoj da se 60tih godina ukinuo taj predmet Krasnopis.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#40059 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by 90minut »

Znao bi dobro šta je bosanski katolik da se nisu hrvati i srbi naseljavali u zadnjih 120 godina.

Prije toga nije jednog srbina i hrvata bilo ovdje.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#40060 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by 88Sioux »

@Bossona

Image


[/quote]
Seawolf wrote: 22/06/2021 14:55 Ovo je pravi Ilir, a ne kao oni što su izmišljeni u nacionalnim mitovima:

Image
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#40061 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by ako te pitaju »

Dok ti smatraš da je navedeno da moraju konstitutivni narodi imati legitimne predstavnike, ja čitam da je kao zamjerka stavljena da nijedan prijedlog ne sprečava biranje predstavnika iz ova tri naroda, ali da bi, po Prijedlogu III, svi delegati morali glasati za svakog kandidata sa listi.
Eventualno bi svaki etnički klub + ostali delegirali kandidate, ali bi svi morali glasati za njih, te bi se smatrali predstavnicima svih naroda koji žive u BiH.
Citirala si......ETNIČKI KLUBOVI ...
Šti su etnički klubovi ?

Dakle.....taj prijedlog ukazuje da etnički klubovi biraju...Predstavnički dom potvrđuje. Dakle ....članovi izabrani ispred Etničkih klubova moraju imati i potvrdu Predstavničkog doma.- Prednost, što se navodi u odluci, da svaki etnički klub mora izabrati onoga koji će biti prihvatljiv i ostalima.

Prema tome, čak i Olduci SJedić-Finci, jasno se daje mjesta konstitutivnim narodima i zaštiti njihovih interesa...jer što znači rečenica iz odluke :

što bi osiguralo zastupljenost interesa sva tri konstitutivna naroda

Zašto se u Olduci Sjedić-Finci.....jasno navodi osiguranje interesa konstitutivnih naroda [/b
Anquilla
Posts: 2414
Joined: 25/04/2016 19:31

#40062 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Anquilla »

ako te pitaju wrote: 25/06/2021 20:32
Dok ti smatraš da je navedeno da moraju konstitutivni narodi imati legitimne predstavnike, ja čitam da je kao zamjerka stavljena da nijedan prijedlog ne sprečava biranje predstavnika iz ova tri naroda, ali da bi, po Prijedlogu III, svi delegati morali glasati za svakog kandidata sa listi.
Eventualno bi svaki etnički klub + ostali delegirali kandidate, ali bi svi morali glasati za njih, te bi se smatrali predstavnicima svih naroda koji žive u BiH.
Citirala si......ETNIČKI KLUBOVI ...
Šti su etnički klubovi ?

Dakle.....taj prijedlog ukazuje da etnički klubovi biraju...Predstavnički dom potvrđuje. Dakle ....članovi izabrani ispred Etničkih klubova moraju imati i potvrdu Predstavničkog doma.- Prednost, što se navodi u odluci, da svaki etnički klub mora izabrati onoga koji će biti prihvatljiv i ostalima.

Prema tome, čak i Olduci SJedić-Finci, jasno se daje mjesta konstitutivnim narodima i zaštiti njihovih interesa...jer što znači rečenica iz odluke :

što bi osiguralo zastupljenost interesa sva tri konstitutivna naroda

Zašto se u Olduci Sjedić-Finci.....jasno navodi osiguranje interesa konstitutivnih naroda [/b


Osiguralo ZASTUPLJENOST interesa sva tri konstitutivna naroda, koji bi onda bili predstavnici svih naroda u BiH u cjelini.
Dodatni navedeno da je zamjerka da to ne bi sprijecilo biranje predstavnika na osnovu etnicke pripadnosti. Cak je i prijedlog da bude, pored etnickih klubova, i klub ostalih.

Uglavnom Prijedlog III predvidja da nijedan covjek koji zivi u BiH ne bude ostecen, te sa bide zastupljen.
Odluka je dala samo svoje misljenje/zamjerke na sve prijedloge,

Hipoteticki, etnicki klub ne mora uopste predloziti pripadnika tog naroda, nije nigdje navedeno da mora.

PS Sorry za bold, s mobitela :)
Antrax1
Posts: 8
Joined: 24/06/2021 16:48

#40063 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Antrax1 »

Hdz i njihovi glasači moraju imati prava kao ekipa Mile Martića..
User avatar
JohnnyS
Posts: 13955
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#40064 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by JohnnyS »

Sociolog wrote: 25/06/2021 20:12 Koliko su bili napredni u nekom segmentu prije 100 godina.
Predmet Krasnopis.
Koliko se pridavalo znacaju kulture pisanja.

Sjecam se da su nam govorili u srednjoj da se 60tih godina ukinuo taj predmet Krasnopis.

Treba ići u korak s vremenom, u pojedinim američkim državama djecu uopće više ne uče pisanim slovima jer zaboga tko više rukom piše :D
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#40065 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by ako te pitaju »

Anquilla wrote: 25/06/2021 20:53
ako te pitaju wrote: 25/06/2021 20:32
Dok ti smatraš da je navedeno da moraju konstitutivni narodi imati legitimne predstavnike, ja čitam da je kao zamjerka stavljena da nijedan prijedlog ne sprečava biranje predstavnika iz ova tri naroda, ali da bi, po Prijedlogu III, svi delegati morali glasati za svakog kandidata sa listi.
Eventualno bi svaki etnički klub + ostali delegirali kandidate, ali bi svi morali glasati za njih, te bi se smatrali predstavnicima svih naroda koji žive u BiH.
Citirala si......ETNIČKI KLUBOVI ...
Šti su etnički klubovi ?

Dakle.....taj prijedlog ukazuje da etnički klubovi biraju...Predstavnički dom potvrđuje. Dakle ....članovi izabrani ispred Etničkih klubova moraju imati i potvrdu Predstavničkog doma.- Prednost, što se navodi u odluci, da svaki etnički klub mora izabrati onoga koji će biti prihvatljiv i ostalima.

Prema tome, čak i Olduci SJedić-Finci, jasno se daje mjesta konstitutivnim narodima i zaštiti njihovih interesa...jer što znači rečenica iz odluke :

što bi osiguralo zastupljenost interesa sva tri konstitutivna naroda

Zašto se u Olduci Sjedić-Finci.....jasno navodi osiguranje interesa konstitutivnih naroda [/b


Osiguralo ZASTUPLJENOST interesa sva tri konstitutivna naroda, koji bi onda bili predstavnici svih naroda u BiH u cjelini.
Dodatni navedeno da je zamjerka da to ne bi sprijecilo biranje predstavnika na osnovu etnicke pripadnosti. Cak je i prijedlog da bude, pored etnickih klubova, i klub ostalih.

Uglavnom Prijedlog III predvidja da nijedan covjek koji zivi u BiH ne bude ostecen, te sa bide zastupljen.
Odluka je dala samo svoje misljenje/zamjerke na sve prijedloge,

Hipoteticki, etnicki klub ne mora uopste predloziti pripadnika tog naroda, nije nigdje navedeno da mora.

PS Sorry za bold, s mobitela :)


ja se i slažem sa Vama, da predstavnik konstitutivnog naroda ne mora biti ujedno i pripadnik tog naroda. Što fali da Bakir bude hrvatski član predsjedništva ukoliko je to volja hrvatskog naroda u BiH ? Što fali da Komšić bude predstavnik Bošnjaka ukoliko je to volja Bošnjaka.
Svrha zašto sam se pozvao na Sejdić-Finci, jeste pogrešno tumačenje iste odluke da ta presuda propagira građansku državu. Upravo suprotno, ta presuda jasno ukazuje da svi moraju imati pravo da biraju i budu birani '' a da se cilj može postići drugim sredstvima''. Cilj je država BiH , DRŽAVA RAVNOPRAVNIH NARODA i ostalih.
Ista odluka spominje konstitutivne narode, i pravo da isti narodi imaju svoje predstavnike koji će štiti interese konstitutivnih naroda, ali da konstitutivnost ne može značiti onemogućavanje manjina i ostalih da ne mogu sudjelovati na izborima i biti birani na svim razinama vlasti.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13955
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#40066 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by JohnnyS »

Treba uvesti jednog predsjednika, ovo sad je samo kolosalno rasipanje para i poligon za dizanje tenzija. Doduše tome valjda i služi
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#40067 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Humljanin »

General War wrote: 25/06/2021 19:06
Humljanin wrote: 25/06/2021 18:47
General War wrote: 25/06/2021 17:53
Kad, prije ili poslije tudzmana? I Gdje, u Hercegovini ili u Zagrebu?
Previše predrasuda imaš za jednog generala ovog foruma ;-)
Ne zamjeri al ne da mi se dokazivati ti. :thumbup:
Mala Ispravka, nije forumski vec alanfordovski :D
A jesi li ziv bio cuo hercegovacki dijalekat? Kako moze biti standardni?
Dijalekt u redu. To se slažem da hercegovci razvlače. Ali što se tiče jezika kojeg koriste, moglo bi se reći da je najbliži knjizevnom standardu. Zapravo štokavština ko štokavština, ništa specijalno.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#40068 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Humljanin »

90minut wrote: 25/06/2021 20:11
Sve dok ide četniku Dodiku covic na noge i dok vi to podržavate i nema protesta tad ce se on i birati.

A realno i znaš ti ovo dobro.
Kakav je to izgovor? Pa skoro svi bošnjački politicari su išli na noge i Dodiku i Vučiču zavisno od prilike.
Bakir jedan dan kaze da se ide u Nato, drugi dan da nece Srbima nitko nista nametati.
Jedan dan govori da je RS genocidna tvorevina, drugi dan kaze da Srbi trebaju biti bez brige jer RS nitko nece i nemoze ukinuti.

Pa imas i slike Suljagica kad je isao na proslave u RS-u sjedi na bini odmah iza Dodika.

I sta sad? Sad Hrvati odjednom četnici jer poštuju da Srbi imaju te neke datume koje oni slave?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#40069 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Humljanin »

Bossona wrote: 25/06/2021 19:30
ako te pitaju wrote: 25/06/2021 16:34
parappa wrote: 25/06/2021 14:34 svakako je smijesno pricati o tri razlicita jezika.
kada moram ovo stranicma objasnjavati bulje u mene ko telad. mogu samo misliti sta misle o nama.
PA zašto ste uvodili bosanski jezik? Zašto niste ostavili Srpsko-hrvatski jezik ako je smiješno ili nebitno.
Bosanski jezik je najstariji jezik naših prostora, iz kojeg su hegemonisti nametnuli vještački tzv. srpsko-hrvatski u vrijeme okupatorske KSHS. Zapitajte se kako je Tadić Stipo iz Livna školske 1900-1901 učio jedino bosanki jezik jer drugog jezika u Bosni nije bilo sve do 1918 godine i okupacije i stvaranja tzv. KSHS kada su nametnuli vještački tzv. srpsko-hrvatski jezik
Image

Svjedočanstvo učenika Velike Tuzlanske Gimnazije 1905 Godine.
Image
Pa gdje uvijek izvučeš neke Ante, Ivane, Stjepane, fratre, biskupe i časne sestre u dokazivanju bošnjaštva i svoga jezika?

Ima li ijedan primjer nekog Muhameda ili hodže da je prije 150 godina pričao bosanskim i izjašnjavao se Bošnjakom?

Uvijek neki fratar (to je posebna tema koliko uvažavate fratre) ili Hrvat katolik.
Last edited by Humljanin on 25/06/2021 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50547
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40070 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Bloo »

Ima li neka lingvistička tema da tamo tabirite? Onako stručno?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#40071 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Humljanin »

Bloo wrote: 25/06/2021 22:05 Ima li neka lingvistička tema da tamo tabirite? Onako stručno?
Pa evo vazda ovi neki likovi izvlače neke fratre ili Hrvate da dokažu svoje bošnjaštvo. Može im se valjda odgovoriti?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50547
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40072 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Bloo »

Humljanin wrote: 25/06/2021 22:07
Bloo wrote: 25/06/2021 22:05 Ima li neka lingvistička tema da tamo tabirite? Onako stručno?
Pa evo vazda ovi neki likovi izvlače neke fratre ili Hrvate da dokažu svoje bošnjaštvo. Može im se valjda odgovoriti?
Može, na odgovarajucoj temi.
Tematipa Bespuca lingvističke zbiljnosti ili kako mali Perica vidi lingvistiku kroz prizmu etnija i torova i zapišavanja teritorije, Vol. 2
Antrax1
Posts: 8
Joined: 24/06/2021 16:48

#40073 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Antrax1 »

Bloo wrote: 25/06/2021 22:05 Ima li neka lingvistička tema da tamo tabirite? Onako stručno?
Kako su Squtti počeli pričati hrvatski?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#40074 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by spreca »

Hrvati ucili bosanski jezik,ili nisu bili Hrvati,mozda su se malo drugacije zvali
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#40075 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima

Post by Humljanin »

spreca wrote: 25/06/2021 22:09 Hrvati ucili bosanski jezik,ili nisu bili Hrvati,mozda su se malo drugacije zvali
Jooooj Bože moj, nemoj samo potezati opet kako se tko zvao.

Pusti bolan, pa znaš i sam da imate jačih tema, tu ste tanki ko ćat.
Post Reply