Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#26 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Laplace »

Better Man wrote: 16/03/2021 09:27
Dara750 wrote: 16/03/2021 08:10
high_volume wrote: 16/03/2021 01:13

Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Citas li uopce post i to sto sam napisao? Ako netko u naseljenom mjestu gdje je ogranicenje 50kmh vozi 120kmh kako ga mozes vidjeti? Takva voznja nije prekrsaj vec pokusaj ubojstva.
Jedini krivac ovdje je idiot koji je preticao na punoj liniji i uz to debelo prekoračio brzinu.
Ali, opet - naše krivosuđe...
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#27 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Better Man »

Laplace wrote: 16/03/2021 09:31
Better Man wrote: 16/03/2021 09:27
Dara750 wrote: 16/03/2021 08:10

Citas li uopce post i to sto sam napisao? Ako netko u naseljenom mjestu gdje je ogranicenje 50kmh vozi 120kmh kako ga mozes vidjeti? Takva voznja nije prekrsaj vec pokusaj ubojstva.
Jedini krivac ovdje je idiot koji je preticao na punoj liniji i uz to debelo prekoračio brzinu.
Ali, opet - naše krivosuđe...
da, naše krivosuđe, gdje pošten strada, a nepošten bude slobodan.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#28 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by high_volume »

Dara750 wrote: 16/03/2021 08:10
high_volume wrote: 16/03/2021 01:13
Dara750 wrote: 15/03/2021 23:32

Bas sam to i pomislio jer je onda najisplativije preticati preko pune linije i u raskrižjima i cekati zrtvu da skrene lijevo i evo ga on kriv...
Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Citas li uopce post i to sto sam napisao? Ako netko u naseljenom mjestu gdje je ogranicenje 50kmh vozi 120kmh kako ga mozes vidjeti? Takva voznja nije prekrsaj vec pokusaj ubojstva.
Ako si gledao u retrovizor, prije nego si počeo sa skretanjem ulijevo, vidio bi drugi auto u lijevoj traci, bez obzira bio on udaljen, ili nešto bliži. Ne vjerujem da bi skrenuo, ubijeđen sam da bi sačekao da taj drugi automobil prođe, pa tek tada bi skrenuo, je li tako?
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#29 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

high_volume wrote: 16/03/2021 09:52
Dara750 wrote: 16/03/2021 08:10
high_volume wrote: 16/03/2021 01:13

Vozač koji pretiče druga vozila protivno pravilima, preko pune linije, odgovarat će za svoj prekršaj. Ako te je taj vozač udario u tvoj auto, pa makar to bilo i u njegov zadnji dio, znači da si ipak imao dovoljno vremena da procijeniš situaciju i da prekineš skretanje ulijevo, da time spriječiš sudar vaša dva vozila. Mislim da bi obojica trebali biti odgovorni, svaki za svoje prekršaje. Mislim da će sud tebi dodijeliti troškove nastale štete.
Citas li uopce post i to sto sam napisao? Ako netko u naseljenom mjestu gdje je ogranicenje 50kmh vozi 120kmh kako ga mozes vidjeti? Takva voznja nije prekrsaj vec pokusaj ubojstva.
Ako si gledao u retrovizor, prije nego si počeo sa skretanjem ulijevo, vidio bi drugi auto u lijevoj traci, bez obzira bio on udaljen, ili nešto bliži. Ne vjerujem da bi skrenuo, ubijeđen sam da bi sačekao da taj drugi automobil prođe, pa tek tada bi skrenuo, je li tako?
Ja kada sam pogledao u retrovizor taj auto je bio na svojoj traci nekih 100 metara iza, pogledao naprijed jel ide ista iz suprotnog smjera i poceo skretati i u te 2-3 sekunde dok sam prelazio lijevu traku i skoro zavrsio radnju skretanja me udario. Jel on mogao vidjeti da se auta zaustavljaju odnosno koce i da je zmigavac upaljen za skretanje i da je ogranicenje 50 i da je zabrana pretjecanja?
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#30 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jelleMania »

Mani se suplje jarane s f1 forumasima ....advokata i dobijas 100% ... nea tu puno pametovanja ...sreca pa nema povredjenih
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#31 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Laplace »

Ako je u trenutku gledanja u retrovizor on bio na 100 m od tebe i ako se kretao po ograničenju (50 km/h), ti si za skretanje bez rizika imao najmanje 7 s (tačnije oko 7,2 s). Ako te je udario 4 s poslije gledanja u retrovizor, onda je morao ići brzinom 90 km/h - samo zbog toga bi mu trebao oduzeti vozačku dozvolu, sve i da nije bilo sudara. Ako je sudar bio 3 s od gledanja u retrovizor, to je onda brzina od 120 km/h na ograničenju 50 km/h. Dodajmo tu preticanje preko pune linije (prekršaj također za oduzimanje vozačke dozvole, ako se ne varam) + što je kao rezultat dva teška prekršaja ZOOBS-a došlo do sudara.

Ako sud presudi da ima i tvoje krivice, onda nije ni čudo što imamo saobraćajne kolapse. Po toj logici niko ne bi smio da skrene lijevo dok god sa obiju strana cesta ne bude potpuno prazna, a takvu situaciju ćeš u naseljenom mjestu malo teže dočekati.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#32 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by S4mpion »

Po tom nakaradnom kriteriju, dok skrećem udesno, čovjek me može autom udarit' sa trotoara ili travnjaka.

On plati kaznu zbog vožnje trotoarom, ali ja sam kriv, jer nisam pogledao u retrovizor i uvjerio se da nema vozila na travnjaku i trotoaru.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#33 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by S4mpion »

Motoristu mogu odnijet' s ceste, da ga usmrtim 100%, platim kaznu za preticanje i odmah sam slobodan čovjek, jer motorista je kriv zato što nije im'o na umu moju bahatu vožnju.
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#34 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jande87 »

Image
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#35 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jande87 »

Image
jande87
Posts: 41
Joined: 07/01/2021 19:22

#36 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jande87 »

Ma samo advokata, ja sam u procesu. Cekam poziv.
Dara750
Posts: 12
Joined: 15/03/2021 15:20

#37 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Dara750 »

jande87 wrote: 30/03/2021 21:58 Ma samo advokata, ja sam u procesu. Cekam poziv.

Zanima me ishod tvog sudskog odlucivanja?
sale33
Posts: 35
Joined: 28/04/2021 22:01

#38 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by sale33 »

Dara750 wrote: 15/03/2021 16:01 Pozdrav! Nedavno sam dozivio prometnu nezgodu prilikom mog skretanja u lijevo (s glavne ceste na sporednu), kretao sam se normalno i sigurno nekih 100 metara prije raskrižja dao lijevi zmigavac, iza mene je bilo jos jedno auto a iza tog auta vozac koji je pretjecao to auto i imao je namjeru i mene. Situacija je sljedeca dakle kao sto rekoh dao sam lijevi zmigacav, kada sam pogledao na retrovizor vidio sam auto iza sebe koje usporava kao i ja i to auto koje me udarilo je bilo dosta dalje iza nas oboje, pogledao naprijed da se uvjerim da nitko ne ide iz suprotnog smjera i poceo skretanje i taman pred kraj odnosno taman da cu saci s glavne na sporednu cestu taj vozac od iza (iza mene i tog drugog auta) me udara velikom brzinom u zadnji lijevi kraj, zanosi me i gura ispred sebe nekih 10ak metara s ceste, na srecu nije bilo povrijedjenih ali je veca materijalna steta. Na mjestu nezgode je puna linija s isprekidanom oznakom na raskrizju te znak za raskrizje 100 metara prije, ogranicenje ne 50kmh jer je naseljeno mjesto. Zanima me vase misljenje odnosno jel netko imao iskustva s ovakvom nezgodnom i naknadom stete odnosno utvrđivanjem same krivnje?
De mi detaljnije opisi , da li se tvoje vozilo nalazilo cijelom duzinom u lijevoj traci, mjesto udara na cesti , da li se u izjavama pominje vozilo izmedju vas, i da li si bio sisao preko ivice lijeve trake. Nisi iznio dovoljno informacija cjelokupnih, ali od prilike da je krivica vozila koje je preticalo od 90 do 100%. Znakovi, linije itd. to slobodno zaobidji , ukoliko te odbacio 10 metara nisi naveo u kom smijeru , znaci da je isao brzinom oko 80ak kmh, ukoliko imas skicu posalji mi , ili samo detaljno opisi situaciju. Od prilike da je kriv ovaj ko je preticao po ovome sto si ispricao, ali samo opisi sve detaljno mjesto udara na cesti, koliko si se nalazio u lijevoj traci duzinom, da li si izasao iz lijeve trake dijelom vozila , kojom te stranom vozilo udarilo i u koju tvoju stranu jasno precizirano itd. samo opisi detaljno , jer ovdje krivica tvoja je maximalno 10%
sale33
Posts: 35
Joined: 28/04/2021 22:01

#39 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by sale33 »

Semsa Suljakovic wrote: 15/03/2021 16:23 Javice ti se 15 ljudi sa 15 oprecnih misljenja.
Po meni je tu sve jasno. Sama cinjenica da te udario u zadnji lijevi kraj je znak da si bio vec daleko u postupku skretanja. Da te zakacio u prednji kraj moglo bi se raspravljati o tome da je on vec preticao(pravio prekrsaj) ali bi ti onda bio kriv za saobracajnu nesrecu a on za preticanje. Ovako kako si ti opisao, ti bi tu trebao biti cist 100%.
nikad ne mora znaciti udar u zadnji kraj da je upravu vozilo koje skrece, jer se obicno radi u vecini slucajeve udar u zadnji kraj da je vozilo skretalo pod 60 stepeni tj, sjeklo liniju , tako da mora opisati cjelokupnu situaciju da bi se moglo znati ko je kriv.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#40 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by mahalas505 »

sale33 wrote: 16/05/2021 00:37
Semsa Suljakovic wrote: 15/03/2021 16:23 Javice ti se 15 ljudi sa 15 oprecnih misljenja.
Po meni je tu sve jasno. Sama cinjenica da te udario u zadnji lijevi kraj je znak da si bio vec daleko u postupku skretanja. Da te zakacio u prednji kraj moglo bi se raspravljati o tome da je on vec preticao(pravio prekrsaj) ali bi ti onda bio kriv za saobracajnu nesrecu a on za preticanje. Ovako kako si ti opisao, ti bi tu trebao biti cist 100%.
nikad ne mora znaciti udar u zadnji kraj da je upravu vozilo koje skrece, jer se obicno radi u vecini slucajeve udar u zadnji kraj da je vozilo skretalo pod 60 stepeni tj, sjeklo liniju , tako da mora opisati cjelokupnu situaciju da bi se moglo znati ko je kriv.
Here we go again :D . A zasto nije 150 stepeni? :lol:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#41 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by SanskiBiser »

https://www.youtube.com/watch?v=cn-7CbSU1xc&t=48s

Znaci od 48 sekunde i strucnjaci u studiju objasnjavaju..

:thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by tempuser »

SanskiBiser wrote: 16/05/2021 09:44 https://www.youtube.com/watch?v=cn-7CbSU1xc&t=48s

Znaci od 48 sekunde i strucnjaci u studiju objasnjavaju..

:thumbup:
S "malom" razlikom što je na snimku auto preticao preko isprekidane linije...
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#43 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by JavierBosnia »

User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#44 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by Laplace »

JavierBosnia wrote: 16/05/2021 12:28
Čekaj, lik pretiče preko pune linije i onda napada djevojku? Druže, ti si kriv u najmanju ruku koliko i ona.

Pita "znaš li ti čemu služi retrovizor" a ne pita se ne zna li čemu služi puna linija.

I još u nastavku hoće da kod ljudi podignu svijest o motoristima... Tragikomično, obzirom da isti smatraju da ZOBS za njih ne vrijedi.

Edit: YouTube kanal Petrolheadsa? Da sam to odmah vidio, ne bih džabe očekivao neku logiku i nešto pametno, još manje neku objektivnu alanlizu.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#45 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by JavierBosnia »

Laplace wrote: 16/05/2021 20:24

Čekaj, lik pretiče preko pune linije i onda napada djevojku? Druže, ti si kriv u najmanju ruku koliko i ona.

Pita "znaš li ti čemu služi retrovizor" a ne pita se ne zna li čemu služi puna linija.

I još u nastavku hoće da kod ljudi podignu svijest o motoristima... Tragikomično, obzirom da isti smatraju da ZOBS za njih ne vrijedi.

Edit: YouTube kanal Petrolheadsa? Da sam to odmah vidio, ne bih džabe očekivao neku logiku i nešto pametno, još manje neku objektivnu alanlizu.
Nisam slusao sve jer me nervieaju ovakvi tipovi, ali u jednom dijelu kaze da nije prelazio punu liniju i da mu je unutar trake dozvoljeno prelaziti kolonu? Tako nesto
Pa nailazi velikom brzinom, krivi su i on i ona nema sta, ali pobogu on je taj na motoru i umjesto da pripazi prvo na sebe pa i na druge, ponasa se tako da svi trebaju paziti vise na njega nego on sam na sebe
sale33
Posts: 35
Joined: 28/04/2021 22:01

#46 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by sale33 »

Auto je bilo u fazi zavrsnog toka skretanja nije moglo da izbjegne situaciju sudara, auto koje je izazvalo sudar nije bilo u fazi preticanja vec izgubilo kontrolu nad vozilom u pokusaju da ne udari auto ispred sebe vrdnuo te prouzrokovao sudar. Brzina kojom se kretao iznosila je oko 100 , a pri udaru od 65 do 70 kmh, auto koje skretalo se kretalo brzinom od 12 do 14 kmh. Uzrok sudara je prekoracenje brzine, smanjeno rastojanje , nije izvidjena niti predvidjena situacija ostalih ucesnika, gubitak kontrole vozila, Uzalud nemoj da brines , jer krivac je ovaj koji te udario 100%., a osiguranje mora isplatiti , jer od prilike nisu teske tjelesne povrede, ukoliko ne pristane znaci da nema trenutno novac, ili nastoji izvuci neki procenat manje zbog toga odugovlaci, nastoji dokazati da su radnje izvrsene istovremeno sto nije moguce.Uglavnom moze potrajati, ali slucaj je na tvojoj strani 100%.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#47 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by tempuser »

Evo ga "vještak"! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Đe nestadoše vještak, tužilac i istražni sudija iz prve epozode?
Otkud sad lakše tjelesne povrede u priči?
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#48 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jelleMania »

Laplace wrote: 16/05/2021 20:24
JavierBosnia wrote: 16/05/2021 12:28
Čekaj, lik pretiče preko pune linije i onda napada djevojku? Druže, ti si kriv u najmanju ruku koliko i ona.

Pita "znaš li ti čemu služi retrovizor" a ne pita se ne zna li čemu služi puna linija.

I još u nastavku hoće da kod ljudi podignu svijest o motoristima... Tragikomično, obzirom da isti smatraju da ZOBS za njih ne vrijedi.

Edit: YouTube kanal Petrolheadsa? Da sam to odmah vidio, ne bih džabe očekivao neku logiku i nešto pametno, još manje neku objektivnu alanlizu.
Kako serete , a da i ne pogledate do kraja klip ... nije je preticao jer je ostao u svojoj traci sto je u srbiji dozvoljeno .... e sad njegova greska je sto obilazio kolonu auta ..jel po zakonu mora jedno po jedno auto tj, zaobidje jedno auto pa stane iza drugog pa opet sve isto ... i reko je lik da je kriv i da bi vjerovatno bila obostrana krivica ...
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#49 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by mahalas505 »

jelleMania wrote: 17/05/2021 07:46 Kako serete , a da i ne pogledate do kraja klip ... nije je preticao jer je ostao u svojoj traci sto je u srbiji dozvoljeno .... e sad njegova greska je sto obilazio kolonu auta ..jel po zakonu mora jedno po jedno auto tj, zaobidje jedno auto pa stane iza drugog pa opet sve isto ... i reko je lik da je kriv i da bi vjerovatno bila obostrana krivica ...
Mozda u Srbiji jeste dozvoljeno, ali mi govorimo ovdje o ZOBS-u koji vrijedi u BiH.

Po zakonu koji vrijedi u BiH ovaj sa motorom ima nekoliko prekrsaja, jer ovo nije obilazanje:
Clan 35 obilaženje je prolaženje vozilom pored zaustavljenog ili parkiranog vozila ili drugog objekta koji se nalazi na saobraćajnoj traci kojom se vozilo kreće;
I ovdje ova zena nije skretala ulijevo, nego je radila polukruzno preko pune linije, tako da ovaj primjer nije nikako povezan sa ovom diskusijom.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#50 Re: Prometna nesreća kod skretanja u lijevo

Post by jelleMania »

mahalas505 wrote: 17/05/2021 10:12
jelleMania wrote: 17/05/2021 07:46 Kako serete , a da i ne pogledate do kraja klip ... nije je preticao jer je ostao u svojoj traci sto je u srbiji dozvoljeno .... e sad njegova greska je sto obilazio kolonu auta ..jel po zakonu mora jedno po jedno auto tj, zaobidje jedno auto pa stane iza drugog pa opet sve isto ... i reko je lik da je kriv i da bi vjerovatno bila obostrana krivica ...
Mozda u Srbiji jeste dozvoljeno, ali mi govorimo ovdje o ZOBS-u koji vrijedi u BiH.

Po zakonu koji vrijedi u BiH ovaj sa motorom ima nekoliko prekrsaja, jer ovo nije obilazanje:
Clan 35 obilaženje je prolaženje vozilom pored zaustavljenog ili parkiranog vozila ili drugog objekta koji se nalazi na saobraćajnoj traci kojom se vozilo kreće;
I ovdje ova zena nije skretala ulijevo, nego je radila polukruzno preko pune linije, tako da ovaj primjer nije nikako povezan sa ovom diskusijom.
Pa lik je iz srbije jbt ..pricam za klip i da su odma njega osudili :-)
Post Reply