Posao koji se radi od kuće. 

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#1 Posao koji se radi od kuće. 

Post by Qwertz84 »

Pošto u razvijenoj zemlji Švedskoj oko 32% radnika radi od kuće pitam se ima li i u BiH mogućnosti da se razvije takav sektor i na čemu bi oni mogli raditi. Je li potreban još kvalitetniji internet jer ja nisam mogao raditi kao Call Agent od kuće sa brzim internetom bh telecoma jer upload nije dovoljno brz ili nedostaje li još nešto da se i u BiH stvore takva radna mjesta jer ne može svako raditi u fabrici? 
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by un1ted »

Nisi mogao raditi kao call agent radi uploada? Kakav to call centar zahtjeva više od 1Mbps, što je i previše.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#3 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by programerAnel »

Kao programer tokom korone bez problema sam radio full time, također sastanci, scrumovi bez ikakvih problema,

BHTELECOM moja tv FULL u nekom selu u Kalesiji
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#4 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Qwertz84 »

un1ted wrote: 05/05/2021 16:00 Nisi mogao raditi kao call agent radi uploada? Kakav to call centar zahtjeva više od 1Mbps, što je i previše.
Kod mene nije ni bio upload 1Mbps nego ispod. https://www.directupload.net/file/d/617 ... v7_png.htm
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Truba »

Najgore razdoblje zivota mi je bio rad od kuce

A radio sam i s vikendice :lol:

Jebo to
Poso je poso
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Dope_Man »

Radim u bankovnom sektoru, uz poznanike u raznim sferama od IT do savjetodavnog rada sa djecom s poteskocama. I svi su manje/vise radili od kuce od pocetka ovog cuda. Tako da rad od kuce danas vec nije nista strano ni u BiH.

I call centar prethodne kompanije u kojoj sam radio je takodjer radio od kuce, tako da je to neka suplja tvog call centra, mozda nedostatak zelje da omoguce pristup, bakcu se sa sigurnosnim elementima itd.. to je posao koji se sasvim regularno moze raditi od kuce.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#7 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Qwertz84 »

Dope_Man wrote: 05/05/2021 19:13 Radim u bankovnom sektoru, uz poznanike u raznim sferama od IT do savjetodavnog rada sa djecom s poteskocama. I svi su manje/vise radili od kuce od pocetka ovog cuda. Tako da rad od kuce danas vec nije nista strano ni u BiH.

I call centar prethodne kompanije u kojoj sam radio je takodjer radio od kuce, tako da je to neka suplja tvog call centra, mozda nedostatak zelje da omoguce pristup, bakcu se sa sigurnosnim elementima itd.. to je posao koji se sasvim regularno moze raditi od kuce.
I ima li još u BiH zraka prema gore ili je rad od kuće/stana u našoj zemlji doživio svoj vrh i ako ne šta bi tu vrstu rada napravilo kod stanovništva još atraktivnije, bolje plaćeno i povećalo broj radnika u svome domu?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Dope_Man »

Rad od kuce nije stvar drzave, vec iskljucivo kompanija. IT kompanije ovdje, a i mnoge druge privatne kompanije (ne mislim pod privatnom kompanijom na sisa bar i slicno jel) prate trendove iz Evrope, pa tako i u radu od kuce. Buducnost je svakako u tome, jer ce i poslodavci skontati da ih manje kosta uredski radnik koji dolazi na posao gdje koristi njihovu struju, uredske namirnice, prostor, toalet, internet.. sto sve zahtjeva i troskove odrzavanja i ciscenja. Tako da, kako god okrenes, sve vise poslova ca se uglavnom raditi od kuce u buducnosti, i BiH bar u tom pogledu nema razloga da zaostaje, pogotovo jer se tu politika ne pita nista posebno i kompanije same donose odluke.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#9 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by FunkyzeitGames »

Postoje savršeni uslovi kod nas, samo moraš uložiti u opremu i infrastrukturu koja bi ti omogućila kvalitetan i nesmetan rad. Nakon toga si hadžija.

Ja sam recimo programer koji radi od kuće i ne vjerujem da sam ikada bio slobodniji čovjek sa većom kontrolom mog vremena nego sada. Ako mi prahne da odem na primorje, na planinu, van države ili na neko tropsko ostrvo, posao mogu ponijeti s sobom i raditi ga kada ja hoću. Ako sam hitno potreban porodici ili prijateljima u nekom periodu dana, jednostavno stanem sa poslom i odem do njih bez da se javljam nekom nadređenom. Ako mi se ne radi uopšte taj dan i hoću da ga provedem na nekom spontanom cjelodnevnom izletu, u igranju video igara, hodanju po restoranima, fotografiji ili dizanju tegova, i to se dogodi bez da se pravdam bilo kome. :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by GandalfSivi »

U kunama racunamo?
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by mk ultra »

Dana od kuce radio nisam :shock:

U sred korone u periodu novembar mart obilazio domove zdravlja poslom :mrgreen:
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#12 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by soha96 »

Dana u zivotu nisam radio drugacije nego od kuce. :D

Da mi kazes sutra moras od toliko do toliko sati biti na nekom mjestu i raditi u komadu i tako cijeli zivot cekajuci vikend da imas slobodno za sebe i kao rob tri sedmice godisnjeg u 365 dana vjerovatno bih sebi zivot oduzeo. :mrgreen:
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#13 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by soha96 »

FunkyzeitGames wrote: 18/01/2022 14:42 Postoje savršeni uslovi kod nas, samo moraš uložiti u opremu i infrastrukturu koja bi ti omogućila kvalitetan i nesmetan rad. Nakon toga si hadžija.

Ja sam recimo programer koji radi od kuće i ne vjerujem da sam ikada bio slobodniji čovjek sa većom kontrolom mog vremena nego sada. Ako mi prahne da odem na primorje, na planinu, van države ili na neko tropsko ostrvo, posao mogu ponijeti s sobom i raditi ga kada ja hoću. Ako sam hitno potreban porodici ili prijateljima u nekom periodu dana, jednostavno stanem sa poslom i odem do njih bez da se javljam nekom nadređenom. Ako mi se ne radi uopšte taj dan i hoću da ga provedem na nekom spontanom cjelodnevnom izletu, u igranju video igara, hodanju po restoranima, fotografiji ili dizanju tegova, i to se dogodi bez da se pravdam bilo kome. :D
Sloboda nema cijenu. :bih:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#14 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by cyprus »

Ja bih samo da istaknem da je rad od kuće u obrazovanju (držanje nastave online) za kurac, i da se zaista nadam da neće nekom past napamet da zaključi "eee, pa mogli bi mi vako češće i nakon pandemije"...

:-)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#15 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Hakiz »

FunkyzeitGames wrote: 18/01/2022 14:42 Postoje savršeni uslovi kod nas, samo moraš uložiti u opremu i infrastrukturu koja bi ti omogućila kvalitetan i nesmetan rad. Nakon toga si hadžija.

Ja sam recimo programer koji radi od kuće i ne vjerujem da sam ikada bio slobodniji čovjek sa većom kontrolom mog vremena nego sada. Ako mi prahne da odem na primorje, na planinu, van države ili na neko tropsko ostrvo, posao mogu ponijeti s sobom i raditi ga kada ja hoću. Ako sam hitno potreban porodici ili prijateljima u nekom periodu dana, jednostavno stanem sa poslom i odem do njih bez da se javljam nekom nadređenom. Ako mi se ne radi uopšte taj dan i hoću da ga provedem na nekom spontanom cjelodnevnom izletu, u igranju video igara, hodanju po restoranima, fotografiji ili dizanju tegova, i to se dogodi bez da se pravdam bilo kome. :D
To nije "posao od kuće" u stvari, to je samo jedan uski dio, freelance. Posao od kuće podrazumijeva i one koji rade uposleni kod poslodavca, koji imaju radno vrijeme itd, samo su u kući umjesto u prostorijama firme.

A to je strašno. Kada se izbriše granica radnog vremena i privatnog/porodičnog, vremena, kada ti poslodavac sve češće i mimo radnog vremena počne tražiti da nešto uradiš "na brzinu, svakako si kući pa nećeš trošti vrijeme za dolazak u firmu", onda si gotov.
snijeg_led
Posts: 6678
Joined: 08/12/2019 21:35

#16 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by snijeg_led »

Za blog od kuce moras imati talenat za pisanje i to jako dobar. Ne moze bas svako, po mogucnosti da si neki novinar pa pratis sve sto se desava, trendove itd. Vjeruje da se puno tema i postova mora napisati da bi se prvukli citaoci i da be se Google zainteresovao za oglase.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#17 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by DaffyDuck »

Ima, Limes :lol:

Kod nas je nacin gubljenja uopšte dosta drugačiji nego na zapadu pa da uporedjujemo uslove rada od kuće.
Koliko ljudi zivi u zajednici, djeljenom domaćinstvu ili malim zajednicama? I onda ti rad od kuće dodje živa patnja.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#18 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by SpecialOffer »

GandalfSivi wrote: 19/01/2022 21:58 U kunama racunamo?
Pa lik dosao na forum da ostavi link za svoj blog zbog SEO-a i to je to. 😅
konami666
Posts: 2429
Joined: 11/05/2015 21:57

#19 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by konami666 »

Radim od kuće od 2019 i nikad ne bi prihvatio posao opet u životu gdje moram ići u ured.
Probudim se fino, nema gužvanja u u metrou u 7 ujutro. Odem u teretanu ili na trčanje, dođem kući i istuširam se, napravim doručak i onda za kompjuter oko 9. Kada imam deadline na projektima onda znam raditi i do 8-9 navečer. Kada nemam onda znam zatvoriti laptop u 1-2 popodne kao npr danas :D
Sa menadžerom imam super odnos, bukvalno sebi određujem kada ću raditi i koliko sve dok su projekti gotovi na vrijeme.
Firma mi je platila svu opremu za rad od kuće, ja sam im samo poslao račune za stvari koje sam kupio. Neke stvari sam imao od prošlog poslodavca jer su mi oni uzeli dosta opreme tako da nije bilo potrebe da opet kupujem isto.
Ako ću da se sretnem sa kolegama ili klijentima face 2 face onda firma placa troškove kafića, restorana..
Svaka 2 mjeseca putujem u drugu zemlju gdje imamo urede kako bi se sreo sa kolegama sa kojima radim kako bi održali taj neki fizički kontakt.

Nikad ne bi pristao na posao opet u životu gdje moram sjediti u nekom “open space” uredu samo da bi jedan miš menadžer imao posao. Kad se sjetim na početku karijere dođem u 9:10 a pakaš mi kaže: “Ti znaš da nam je core radno vrijeme od 9-15” :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44879
Joined: 29/12/2005 01:20

#20 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by jeza u ledja »

Radim od kuce vec sad podosta godina. Potrefilo se tako. Mi smo radporedjeni svako u drugom gradu/drzavi i nemamo kao firma uopste sjediste niti kancelarije.
Jedino se sastajemo s klijentima (isto po cijeloj Americi), ali ja rijedje jer me to ne privlaci. Ostalo se uglavnom sastanemo kao cijeli tim kad treba nekog novog trenirat par dana ili kad imamo kakav company retreat. Sve ostalo je chatom, web conferencijama ili telefonom. I naravno emailom.
Radimo sa remote masinama, ili ovisnosti od softvera preko enterprise platformi ili baza podataka. Ostalo lokalno.
Chat i kanali za razgovor su nam prakticno upaljeni non stop (svi s kojima radim su zesci gejmeri pa smo poceli korsititi njihov omiljeni Discord).
Kako je poceo Covid bili smo ahead of the game from competitors jer radimo u niche industriji gdje nema puno drugih firmi, a niko drugi nije imao ovakav setup. Mada, kao i svima na samom pocetku covida je bilo gutavo. (uzeli smo onaj vladin small business “loan”…free money 6 mjeseci :-) )

Narsvno da ima mana, ali je prednosti toliko puno vise da se ne moze porediti. Mi nemamo problem s tim da ti kao sef nesto trazi mimo posla, ali zato radimo normalno radno vrijeme 9-5. Sta to podrazumijeva tacno? Pa podrazumijeva da si u tom periodu available, cak i ako nisi za kompjuterom vec hodas napolju ili pravis rucak (imas telefon u ruci). Projekti ko projekti, imas rokove i to je to. Nebitno u koje doba dana ces na njima raditi.

Rad od kuce nazalost nema smisla za svakoga. Naravno. Ovisi od profesije. Ali bilo kakav tech posao ili bilo sta sto je 90% rad za kompjuterom nema nikakvog smisla da ides svako dan u kancelariju, da se vozikas, spremas, oblacis, ides ns rucak, sjedis ko kreten u kancelariji, cubicles i kao u prednosti si jer su ti kolege tu. Rad od kuce je win-win i za firme, koje trose malo bogastvo na fizicke prostorije i svu infrastrukturu, win je za radnike jer imaju vise vremena (ne moraju vozarit sat ili vise vremena dnevno), a i za zagadjenje vazduha. Da ne govorimo o tome da kao firma niso limitiran za trazenje talenta samo u regiji (ili onog koji je volja preseliti se). Razumijem da za neke druge biznise koji zive od toga nije win (recimo restorani downtown).

Ovi sto govore da to ne valja ili nemaju posao koji to dopusta ili su zaglavili u nekom davnom proslom vremenu….ili jednostavno misle da je posao posao ako si ti fizicki prisutan negdje bez obzira radio ili ne.

Sastanci uzivo nisu losa stvar. No sva silna lova koju poslodavac ustedi moze se iskoristiti za sestomjesecbe sastanke u okviru company retreats, ili izlascima vani, i tako.
Ja mislim da smo mi u firmi vise para potrosili samo na tradicionalno ispijanje 18-ogodisnjeg Glenliveta kad se nadjemo nego sto smo potrosili na masine, internet, kancelarijske stolove i te zajebancije. Za ove koji su fizicki relativno blizu, na par sati voznje, sastanemo se cesce, odemo na utakmicu, nocni zivot i tako. Naravno kroz sve to imamo shop talk.

E sad u Bosni, ma internet ne treba biti haman zaman, mislim da za poslove koji se rade preko kompa postoje svi uslovi za rad os kuce. U stvari pogotovo u Bosni jer je fizicka infrastruktura u kurcu pa od tacke a do tacke b treba mnogo vise vremena nego na Zapadu. Tako da u Bosni rad od kuce ima i vise smisla.

Na kraju, po meni vece su sanse da onaj ko vas zaposlja za rad od kuce ima vise smisla za biznis, da je posao zanimljiviji, a rad dinamicniji. Vece su sanse da ce vam posao kao posao biti zanimljiviji (znaci ne racunajuci uopste odakle radite). Poslodavac koji insistira na radu iz kancelarije, tacno na vrijeme i to, bjezite od njega. Osim ako niste kakve ljenguze. :D

Work smarter, not harder. :)

ps: malo sam zbrca zdola napisao post al mrsko mi ispravljat
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Dope_Man »

Hakiz wrote: 19/01/2022 22:15
To nije "posao od kuće" u stvari, to je samo jedan uski dio, freelance. Posao od kuće podrazumijeva i one koji rade uposleni kod poslodavca, koji imaju radno vrijeme itd, samo su u kući umjesto u prostorijama firme.

A to je strašno. Kada se izbriše granica radnog vremena i privatnog/porodičnog, vremena, kada ti poslodavac sve češće i mimo radnog vremena počne tražiti da nešto uradiš "na brzinu, svakako si kući pa nećeš trošti vrijeme za dolazak u firmu", onda si gotov.
Ne brise se granica u bilo kojoj normalnoj firmi. Moje vrijeme se zna, ja sam tu do 4:30. Ja ako hocu da nesto na svoju ruku radim nakon toga, to je do mene, ali sto se sefova tice niko nije rekao da se nesto mora u to vrijeme uraditi osim u 1-2 rijetka incidenta gdje je ranije najavljeno da treba nesto ispratiti i biti dostupan nekih sat vremena. Ali ta ista stvar bi se desila i u uredu, i da nema rada od kuce zbog tog bi izgubio jos sat-dva da odem i vratim se.

A ko zivi u kuci, a moze i u stanu, moze lijepo da definise sebi neki prostor gdje mu je posao i da zna kad ulazi tamo usao je u svoj "ured", kad izadje nije u uredu. A ured je meni recimo par kvadrati jedne sobe.
Cellos
Posts: 110
Joined: 27/01/2022 17:12

#22 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Cellos »

Radim od kuce vec 4 godine. Jos malo i aBd od kuce opet al iz Njemacke. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#23 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote: 29/01/2022 12:06
Hakiz wrote: 19/01/2022 22:15
To nije "posao od kuće" u stvari, to je samo jedan uski dio, freelance. Posao od kuće podrazumijeva i one koji rade uposleni kod poslodavca, koji imaju radno vrijeme itd, samo su u kući umjesto u prostorijama firme.

A to je strašno. Kada se izbriše granica radnog vremena i privatnog/porodičnog, vremena, kada ti poslodavac sve češće i mimo radnog vremena počne tražiti da nešto uradiš "na brzinu, svakako si kući pa nećeš trošti vrijeme za dolazak u firmu", onda si gotov.
Ne brise se granica u bilo kojoj normalnoj firmi. Moje vrijeme se zna, ja sam tu do 4:30. Ja ako hocu da nesto na svoju ruku radim nakon toga, to je do mene, ali sto se sefova tice niko nije rekao da se nesto mora u to vrijeme uraditi osim u 1-2 rijetka incidenta gdje je ranije najavljeno da treba nesto ispratiti i biti dostupan nekih sat vremena. Ali ta ista stvar bi se desila i u uredu, i da nema rada od kuce zbog tog bi izgubio jos sat-dva da odem i vratim se.

A ko zivi u kuci, a moze i u stanu, moze lijepo da definise sebi neki prostor gdje mu je posao i da zna kad ulazi tamo usao je u svoj "ured", kad izadje nije u uredu. A ured je meni recimo par kvadrati jedne sobe.
A kako si ti jedinica mjere, svi uposlenici i sve firme su takve?

Ljudi nisu roboti da se na prekidač uključuju i isključuju. Neki mogu da se isključe, ali nekima se ta granica radnog i privatnog prostora u vlastitoj kući izbriše.

Portugal prošle godine donese zakon o zabrani da šef zove poslije radnog vremena, u Francuskoj i još nekim državama takvi zakoni postoje već neko vrijeme, čak i pravo na isključenje, da isključiš službene kontakte, telefon itd mimo radnog vremena i ako te zovu na privatni broj nemaš obavezu javiti se, ne smiješ snositi posljedice ako se ne javiš.

Da opasnosti o kojoj ja govorim nema, ne bi bilo potrebe za takvim zakonima.

Ali, nema veze, u pravu si.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#24 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Dope_Man »

Nek si ti jedinica mjere svega, ti koji na svakoj temi ovog foruma proturijecis svima i kad ti se na jednu stvar odgovori siris temu samo da ne bi niposto priznao da mozda nisi upravu jer ti je ocitno dosadno u zivotu i nemas pametnija posla.

Lijepo sam rekao da se ne brise granica U BILO KOJOJ NORMALNOJ FIRMI. Procitaj jos jednom. Pa jos jednom. Pa jos jednom.
Sef koji ce te zvati nakon posla ce to uraditi i ako radis u firmi. Toga je bilo prije nego je ideja o radu od kuce uopste bila i mogucnost u glavi nekog zanesenjaka, i bice uvijek kod nekih. Dakle to nema veze sa radom od kuce, vec sa radom u losoj firmi, ili sa losim sefom opcenito.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#25 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote: 29/01/2022 13:40 Nek si ti jedinica mjere svega, ti koji na svakoj temi ovog foruma proturijecis svima i kad ti se na jednu stvar odgovori siris temu samo da ne bi niposto priznao da mozda nisi upravu jer ti je ocitno dosadno u zivotu i nemas pametnija posla.

Lijepo sam rekao da se ne brise granica U BILO KOJOJ NORMALNOJ FIRMI. Procitaj jos jednom. Pa jos jednom. Pa jos jednom.
Sef koji ce te zvati nakon posla ce to uraditi i ako radis u firmi. Toga je bilo prije nego je ideja o radu od kuce uopste bila i mogucnost u glavi nekog zanesenjaka, i bice uvijek kod nekih. Dakle to nema veze sa radom od kuce, vec sa radom u losoj firmi, ili sa losim sefom opcenito.
A zašto se nerviraš? Rekoh ti, sve si u pravu.

Moj brat je jedva dočekao dan da ne radi od kuće, da se vrati u prostorije firme.

Moram mu reći da je griješio te skoro dvije godine, neka pročita šta si ti napisao i shvatiće da su njegovi osjećaji i psihološka stanja u vezi rada od kuće bili pogrešni, nije znao da pogrešno misli i osjeća. I još nekoliko bliskih ljudi, rodbine i prijatelja.

Oprosti im, gospodine, nisu znali šta rade.
Post Reply