odobravanje kredita E kategorija

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#1 odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

Pozdrav,

ima li iko iskustva, da li ima i jedna banka koja odobrava kredit ako si vec zirant za kredit koji je u ,,E'' kategoriji? Pri tome mislim na banke, sa ,,normalnim'' kamatama, ne gori mi nista pa da pristanem na mikrokredit sa 25% kamate...

Moj konkretan slucaj, imam ugovor na neodredjeno, prosjek plate cetri cifre ispred zareza, nemam kredita na svoje ime, nemam ni kreditnih kartica.

Prica ona naivna bosanska, glupan pristao da bude zirant jos 2007 za kredit koji je sad u E kategoriji. Zbog toga ne mogu cak ni limit da dobijem u banci gdje primam platu. Za sada mi se nista ne odbija, duznik uplacuje neki minimalni iznos rate i to neredovno..

Ne kontam banke nikako, odobravaju ljudima i 3-4 kredita, ako se njihova primanja i zaduzenja ,,uklope'' u tamo te njihove neke tabelice u koje te unose.

Meni i da natovare citavu tu ratu gdje sam zirant+ rata za kredit koju zelim podici, to bi moja primanja opteretilo sa oko 35%, ali u Intesi nisu htjeli ni da pricaju na tu temu, cim su culi slovo ,,E'', a i stav im je bio takav kao da sam nekoga ubio i da mi nema spasa ni na ovom ni na onom svijetu... :roll:
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#2 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by dobojlija81 »

A1fa wrote:Pozdrav,

ima li iko iskustva, da li ima i jedna banka koja odobrava kredit ako si vec zirant za kredit koji je u ,,E'' kategoriji? Pri tome mislim na banke, sa ,,normalnim'' kamatama, ne gori mi nista pa da pristanem na mikrokredit sa 25% kamate...

Moj konkretan slucaj, imam ugovor na neodredjeno, prosjek plate cetri cifre ispred zareza, nemam kredita na svoje ime, nemam ni kreditnih kartica.

Prica ona naivna bosanska, glupan pristao da bude zirant jos 2007 za kredit koji je sad u E kategoriji. Zbog toga ne mogu cak ni limit da dobijem u banci gdje primam platu. Za sada mi se nista ne odbija, duznik uplacuje neki minimalni iznos rate i to neredovno..

Ne kontam banke nikako, odobravaju ljudima i 3-4 kredita, ako se njihova primanja i zaduzenja ,,uklope'' u tamo te njihove neke tabelice u koje te unose.

Meni i da natovare citavu tu ratu gdje sam zirant+ rata za kredit koju zelim podici, to bi moja primanja opteretilo sa oko 35%, ali u Intesi nisu htjeli ni da pricaju na tu temu, cim su culi slovo ,,E'', a i stav im je bio takav kao da sam nekoga ubio i da mi nema spasa ni na ovom ni na onom svijetu... :roll:
ja sam imao slican slucaj sa zirantom,otisao u sberbank trazili mi potvrdu da na taj i taj dan zirant nema kasnjenja,sreca nisu mu velike rate pa je nekako uplatio to sto zaostaje u MK PARTNER i sa tom potvrdom bez problema dobio,on i dalje E kategorija,dolaze ove opomene pred tuzbu i tako ta sranja..

tako,pritisni ga da uplati to sto je u kasnjenju
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#3 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

dobojlija81 wrote:
A1fa wrote:Pozdrav,

ima li iko iskustva, da li ima i jedna banka koja odobrava kredit ako si vec zirant za kredit koji je u ,,E'' kategoriji? Pri tome mislim na banke, sa ,,normalnim'' kamatama, ne gori mi nista pa da pristanem na mikrokredit sa 25% kamate...

Moj konkretan slucaj, imam ugovor na neodredjeno, prosjek plate cetri cifre ispred zareza, nemam kredita na svoje ime, nemam ni kreditnih kartica.

Prica ona naivna bosanska, glupan pristao da bude zirant jos 2007 za kredit koji je sad u E kategoriji. Zbog toga ne mogu cak ni limit da dobijem u banci gdje primam platu. Za sada mi se nista ne odbija, duznik uplacuje neki minimalni iznos rate i to neredovno..

Ne kontam banke nikako, odobravaju ljudima i 3-4 kredita, ako se njihova primanja i zaduzenja ,,uklope'' u tamo te njihove neke tabelice u koje te unose.

Meni i da natovare citavu tu ratu gdje sam zirant+ rata za kredit koju zelim podici, to bi moja primanja opteretilo sa oko 35%, ali u Intesi nisu htjeli ni da pricaju na tu temu, cim su culi slovo ,,E'', a i stav im je bio takav kao da sam nekoga ubio i da mi nema spasa ni na ovom ni na onom svijetu... :roll:
ja sam imao slican slucaj sa zirantom,otisao u sberbank trazili mi potvrdu da na taj i taj dan zirant nema kasnjenja,sreca nisu mu velike rate pa je nekako uplatio to sto zaostaje u MK PARTNER i sa tom potvrdom bez problema dobio,on i dalje E kategorija,dolaze ove opomene pred tuzbu i tako ta sranja..

tako,pritisni ga da uplati to sto je u kasnjenju
Ma probao sam sve, i milom i silom, ali dzaba, saznao sam da mu ovo nije jedini kredit, koprca u dugovima do guse. Tako jednostavno nece biti u mom slucaju, jer je rata 270km, on uplacuje recimo 50, 60, 70 KM, pa jedan-dva mjeseca preskoci, pa opet tako...dug trenutno premasuje nekoliko hiljada, nije realno da to uplati u ovom momentu.

Ne ide mi u glavu kako banke ne zanima nista drugo, ni platna disciplina hipotekarnog kredita moje supruge (tu sam zirant isto, A kategorija), ni moja licna platna disciplina kod 3 prethodna moja kredita, sve A kategorija, 2 od ta 3 prijevremeno isplacena...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by iceman ze »

Prijatelj je u slicnom slucaju bio. Duznik je digao sve sa kreditne kartice i nije placao. Strpali ga u E kategoriju. Prijatelj kao zirant je morao isplatiti njegova dugovanja jer zurilo mu se i dizao je stambeni kredit u tom periodu. Duznik je nekad kasnije vratio dug prema mome prijatelju.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#5 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by purgatorio »

Probaj u Ziraat Bank ili UniCredit.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#6 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

Sutra sam uzeo slobodan dan pa odoh u Raiffeisen i u Hypo, za njih sam dobio neke preporuke da malo drugacije pristupaju klijentima...napisat cu koji je rezultat, mozda se ko nadje u istom belaju pa da zna cemu se moze nadati...
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#7 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

A1fa wrote:Sutra sam uzeo slobodan dan pa odoh u Raiffeisen i u Hypo, za njih sam dobio neke preporuke da malo drugacije pristupaju klijentima...napisat cu koji je rezultat, mozda se ko nadje u istom belaju pa da zna cemu se moze nadati...
Bio u haman svim bankama, i situacija je slijedeca:

Jedino u Unicredit i Sber banci se vode ovom mojom laičkom ,,logikom'' -rata kredita u E kategoriji za koji sam zirant + rata za kredit koji hocu da dignem, da li ta dva moja plata moze podnijeti ili ne? Tako ko je u slicnoj situaciji, da ne gubi vrijeme sa Raiffeisen, Intesa, Hypo, Mojabanka i slicnim gdje ti se smjeskaju sve dok ne cuju za ovu E kategoriju..
emmir1
Posts: 4496
Joined: 07/06/2013 15:28

#8 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by emmir1 »

Imam kredit u Intesi u A kategoriji već 8,5 godina, ostalo još 1,5 godina.

Žirant sam po kartici od 2000 km koja je dospjela u E kategoriju.

Tražio da uzmem novi kredit i otplatim to što je ostalo, međutim kažu ta E kategorija je eliminacioni kriterij i nisu ni razmatrali dalje.
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by Truba »

kako žirant po kartici taj dio ne kontam
ja imam jedan kredit na 42 mjeseca
otplaceno 15
ne znam koja sam kategorija vjerojatno a jer sve otplacujem redovito

:D kako to saznati
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#10 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

emmir1 wrote:Imam kredit u Intesi u A kategoriji već 8,5 godina, ostalo još 1,5 godina.

Žirant sam po kartici od 2000 km koja je dospjela u E kategoriju.

Tražio da uzmem novi kredit i otplatim to što je ostalo, međutim kažu ta E kategorija je eliminacioni kriterij i nisu ni razmatrali dalje.
Eh ovako, duzan sam da napisem epilog. Ko je u slicnoj situaciji kao ja, svojom ili tudjom krivicom ako je svrstan u ,,E'' kategoriju, samo u Unicredit i u Sberbanci ce pricati sa vama. Ja sam na kraju uspio dobiti u Sber banci sta sam trazio, ljudima je samo bilo bitno da rata tog kredita gdje sam zirant +rata mog kredita kojeg mi odobravaju zajedno ne prelaze taj neki prag koliko moja plata moze podnijeti.

To sto su ti odbili novi kredit u trenutnoj banci, otidji u Sber, oni jedva cekaju nove klijente, dobit ces kredit koji si htio, u zahtjevu ces unijeti da zatvaras taj i taj iznos u toj banci. Oni sa njima stupaju direktno u kontakt i kazu ti (lupam) 10.000 kredita ti odobravamo, od toga 3000 ide direktno na racun tvoje trenutne banke i zatvaraju se tvoja dugovanja tamo i obaveze, a tebi na ruke ide 7000 i ratu placas u Sberu..
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#11 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

Black swan wrote:kako žirant po kartici taj dio ne kontam
ja imam jedan kredit na 42 mjeseca
otplaceno 15
ne znam koja sam kategorija vjerojatno a jer sve otplacujem redovito

:D kako to saznati
Ako otplacujes redovito, onda si sigurno ,,a''. To saznajes povlacenjem izvoda iz centralnog registra kredita. http://cbbh.ba/index.php?id=27&lang=bs

Bankarski sluzbenici to sa dva klika povlace i oni zbog sebe provjeravaju klijente. Eh sad, fizicko lice garant moze takodjer za sebe dobiti tu informaciju, ali ona ti i nije bitna dok novi kredit ili karticu ne budes trazio, a onda mozes usput traziti i to da ti kopiraju.
To nije trajna kategorija ni ,,evidencija za vjecnost''. Kredit ako si otplatio, on vise nije vidljiv u tom registru niti ko moze saznati da li si ga otplatio u E ili A kategoriji.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#12 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by Roccohljup »

ma otiđeš u banku gdjeimaš kredit i tražiš da ti provjere CRK i daju kopiju.

Što se tiče banaka, dosta su komplikovani ako imaš tih obaveza kao žirant ili ako su ti primanja nedovoljno velika (za njihove kriterije). Još gori su ako imaš neki mali biznis onda neće ni da t epogledaju bez sve papirologije oko regisracije i bilansa.
Mikrokreditne jesu skuplje ali nisu brate preko 30% košto se priča. Ja imam jedan stambeni (5 milja za renovaciju na 5 godina) i kamata je oko 19%. Banke jesu bile povoljnije ali mi nisu dali iz istih razloga kao i na početku topika, dok su u MK samo tražili da provjere da glavni dužnik plaća nešto, i bilo im je ok. Od garancija su mi jedino traažili moju AZ i mjenicu.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#13 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

Roccohljup wrote:ma otiđeš u banku gdjeimaš kredit i tražiš da ti provjere CRK i daju kopiju.

Što se tiče banaka, dosta su komplikovani ako imaš tih obaveza kao žirant ili ako su ti primanja nedovoljno velika (za njihove kriterije). Još gori su ako imaš neki mali biznis onda neće ni da t epogledaju bez sve papirologije oko regisracije i bilansa.
Mikrokreditne jesu skuplje ali nisu brate preko 30% košto se priča. Ja imam jedan stambeni (5 milja za renovaciju na 5 godina) i kamata je oko 19%. Banke jesu bile povoljnije ali mi nisu dali iz istih razloga kao i na početku topika, dok su u MK samo tražili da provjere da glavni dužnik plaća nešto, i bilo im je ok. Od garancija su mi jedino traažili moju AZ i mjenicu.

I dalje je to previše, ali oni i žive i rade zbog onih koji hoće ili moraju da u kratkom roku skupe odredjeni iznos, a neispunjavaju uslove koji im se traze.

Dakle bio sam u sve i jednoj vecoj Banci, Hypo, Reiffeisen, Mojabanka, Intesa, Unicredit, Turkish Ziraat, Sber. U Sberu ovo nije nikakav problem, Unicredit je takodjer pokazao volju ali su nijanse presudile da se odlucim na kraju za Sber.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#14 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by purgatorio »

A1fa wrote:
Black swan wrote:kako žirant po kartici taj dio ne kontam
ja imam jedan kredit na 42 mjeseca
otplaceno 15
ne znam koja sam kategorija vjerojatno a jer sve otplacujem redovito

:D kako to saznati
Ako otplacujes redovito, onda si sigurno ,,a''. To saznajes povlacenjem izvoda iz centralnog registra kredita. http://cbbh.ba/index.php?id=27&lang=bs

Bankarski sluzbenici to sa dva klika povlace i oni zbog sebe provjeravaju klijente. Eh sad, fizicko lice garant moze takodjer za sebe dobiti tu informaciju, ali ona ti i nije bitna dok novi kredit ili karticu ne budes trazio, a onda mozes usput traziti i to da ti kopiraju.
To nije trajna kategorija ni ,,evidencija za vjecnost''. Kredit ako si otplatio, on vise nije vidljiv u tom registru niti ko moze saznati da li si ga otplatio u E ili A kategoriji.
Vidljiv je kredit. Imaju dva izvoda iz CRK, aktivni i istekli.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#15 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by A1fa »

purgatorio wrote:
A1fa wrote:
Black swan wrote:kako žirant po kartici taj dio ne kontam
ja imam jedan kredit na 42 mjeseca
otplaceno 15
ne znam koja sam kategorija vjerojatno a jer sve otplacujem redovito

:D kako to saznati
Ako otplacujes redovito, onda si sigurno ,,a''. To saznajes povlacenjem izvoda iz centralnog registra kredita. http://cbbh.ba/index.php?id=27&lang=bs

Bankarski sluzbenici to sa dva klika povlace i oni zbog sebe provjeravaju klijente. Eh sad, fizicko lice garant moze takodjer za sebe dobiti tu informaciju, ali ona ti i nije bitna dok novi kredit ili karticu ne budes trazio, a onda mozes usput traziti i to da ti kopiraju.
To nije trajna kategorija ni ,,evidencija za vjecnost''. Kredit ako si otplatio, on vise nije vidljiv u tom registru niti ko moze saznati da li si ga otplatio u E ili A kategoriji.
Vidljiv je kredit. Imaju dva izvoda iz CRK, aktivni i istekli.
E to nisam znao. Cak sam se jednom nagovorio sto u obzir ne uzimaju da do sada imam 3 isplacena kredita, svi bili u A kategoriji, valjda i to treba nesto da znaci...
Googler
Posts: 3
Joined: 08/01/2016 09:28

#16 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by Googler »

Zdravo,

Ja licno imam losa iskustva sa E kategorijom..imao sam mikrokredit, kredit u banci i pored toga kreditnu karticu i limit u banci. Nakon gubitka posla sam ostao u dugu nepunih 11 mjeseci i sve sam otplatio..s tim da sam jedno po jedno rjesavao i tako upao u E kategoriju..recimo Kredit u Banci sam vratio u A kategoriji..mikro kredit u C kategoriji..limit i kreditnu karticu u D i E kategoriji otplatio..pored toga sam vratio 2 tudza mikrokredita kao zirant i na jednom sam mikrokreditu bio zirant E kategorije jer nisam vise imao namjeru jos jedan tudzi kredit otplacivati...sada kad je proslo 4 godine od tog svega i kad nemam nikakvih dugovanja niti sam vise zirant bilo kome..ostala mi je samo losa Kreditna historija u CRK-u koja mi usporava podizanje Stambenog ili Nenamjenskog kredita..da li iko zna je li ima neki odredzen period kada bi se i s losom historijom mogao dobiti kredit ..recimo da prodze 7 godina od otplate poslednjeg zaduzenja ili nesto na taj fazon..i postoji li ijedna Banka ili Kreditna fondacija institucija ili kako se vec nazivaju koja bi mogla da odobri kredit klijentu koji ima losu kreditnu historiju?? Hvala na odgovoru..
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#17 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by -Chesterfield- »

Da li je moguće podići/prebiti kredit sa D kategorijom?
Prijatelj ima nekih dugova prema banci i D je kategorija.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#18 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by Puf »

Kako vi uopste saznate koja ste kategorija?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#19 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by zrakomlat »

Puf wrote: 04/05/2021 18:02 Kako vi uopste saznate koja ste kategorija?
Možeš otići u banku i tražiti izvještaj iz centralnog registra kredita, tzv CRK. Mislim da se plaća 5 maraka ako tražiš "nako" . Ako podnosiš zahtjev za kredit, možeš besplatno steći uvid u to, tj pitaš bankara da ti pokaže.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#20 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by zrakomlat »

-Chesterfield- wrote: 03/05/2021 13:18 Da li je moguće podići/prebiti kredit sa D kategorijom?
Prijatelj ima nekih dugova prema banci i D je kategorija.
Šanse su minimalne, vjerovatno nikakve. Sve preko B kategorije za banku nije prihvatljivo, koliko znam, a ni za drugu finansijsku instituciju.
User avatar
Obavjestajna sluzba
Posts: 25
Joined: 04/05/2021 14:49

#21 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by Obavjestajna sluzba »

zrakomlat wrote: 04/05/2021 18:13
-Chesterfield- wrote: 03/05/2021 13:18 Da li je moguće podići/prebiti kredit sa D kategorijom?
Prijatelj ima nekih dugova prema banci i D je kategorija.
Šanse su minimalne, vjerovatno nikakve. Sve preko B kategorije za banku nije prihvatljivo, koliko znam, a ni za drugu finansijsku instituciju.
Meni je Intesa napravila problem i sa B, tako da D ili E isto ti je. Kredita nema.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#22 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by zrakomlat »

Obavjestajna sluzba wrote: 04/05/2021 18:25
zrakomlat wrote: 04/05/2021 18:13
-Chesterfield- wrote: 03/05/2021 13:18 Da li je moguće podići/prebiti kredit sa D kategorijom?
Prijatelj ima nekih dugova prema banci i D je kategorija.
Šanse su minimalne, vjerovatno nikakve. Sve preko B kategorije za banku nije prihvatljivo, koliko znam, a ni za drugu finansijsku instituciju.
Meni je Intesa napravila problem i sa B, tako da D ili E isto ti je. Kredita nema.
Vjerujem. Nego, negdje sam jednom pročitao u uslovima nekakvim za neki zamjenski kredit, mislim Raiffeisen, gdje je pisalo između ostalog, uredna kreditna historija a ili b klasifikacija za kredite koji se refinansiraju. Ali to je bilo prije više od 5 godina, možda se dobro i ne sjećam.
User avatar
Obavjestajna sluzba
Posts: 25
Joined: 04/05/2021 14:49

#23 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by Obavjestajna sluzba »

zrakomlat wrote: 04/05/2021 18:30
Obavjestajna sluzba wrote: 04/05/2021 18:25
zrakomlat wrote: 04/05/2021 18:13

Šanse su minimalne, vjerovatno nikakve. Sve preko B kategorije za banku nije prihvatljivo, koliko znam, a ni za drugu finansijsku instituciju.
Meni je Intesa napravila problem i sa B, tako da D ili E isto ti je. Kredita nema.
Vjerujem. Nego, negdje sam jednom pročitao u uslovima nekakvim za neki zamjenski kredit, mislim Raiffeisen, gdje je pisalo između ostalog, uredna kreditna historija a ili b klasifikacija za kredite koji se refinansiraju. Ali to je bilo prije više od 5 godina, možda se dobro i ne sjećam.
Ma to refinansiranje je ako uredno plaćaš i u A si ali ti je velika rata pa želiš sebi da smanjiš još ratu i sl.

Ja sam to htio i problem mi je napravljen jer sam tad bio u B kategoriji. Ali to je 2016. godina bila. Da li se nešto promijenilo od tada, ne znam.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#24 Re: odobravanje kredita E kategorija

Post by -Chesterfield- »

zrakomlat wrote: 04/05/2021 18:13
-Chesterfield- wrote: 03/05/2021 13:18 Da li je moguće podići/prebiti kredit sa D kategorijom?
Prijatelj ima nekih dugova prema banci i D je kategorija.
Šanse su minimalne, vjerovatno nikakve. Sve preko B kategorije za banku nije prihvatljivo, koliko znam, a ni za drugu finansijsku instituciju.
On je imao dva kredita u dvije različite banke. U jednoj banci mu je odbijalo preko liste i tu uredno vraća.
U drugoj banci nosio ručno. Kasnio sa uplatom i banka ga tužila. On našao advokata i ganjali se po sudu. I banka je tu imala neke propuste, uglavnom dogovorili se da banka halali pola duga.
On sada mora taj dug isplatiti. U svemu tome dobro prošao. :D Još samo da mu neka banka odobri zamjenski kredit da zatvori taj dug i objedini iz te prve banke kredit.
Najlakše bi bilo da pozajmi novac, izmiri dug i sačeka da mu se vrati grupa. Problem što neće niko pozajmiti.

Ima li neko rješenje?
Post Reply