Jadi nas nezaposlenih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#3826 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

soha96 wrote: 02/05/2021 19:52 Nisam ja drug rekao da je ovdje bajno nit ista slicno. Ja sam samo napisao ranije da mi je nezamislivo da neko zapocinje porodicu bez 1500 KM prihoda. Meni je to nezamislivo sa platom od 700 KM donositi dijete na svijet i patiti ga. Pa meni samom bi jedva bila 1000 KM. Onda se ostali upalili kako i gdje to ima da se zaradi 1500 mjesecno.
Slažem se,nezamislivo je sa takvom platom stvarati porodicu ali ne pričamo o tome.Nije problem plata od 700-800 KM ako je radno vrijeme maksimalno 6x8 sati sedmično koje je uračunato u tu platu,neradni praznici ili barem plaćeni dodatno.Problemi su katastrofalni uslovi rada i veoma često na to sve mobing poslodavca na radnike,zbog neke gluposti kako bi on zadovoljio svoj ego.Slažem se da je za SSS sasvim solidna plata između 700-1000 KM bez ikakvih dodataka,ali svi znamo da to u praksi nije tako zbog monopolističkog ponašanja poslodavaca.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#3827 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by soha96 »

markopd wrote: 02/05/2021 20:00
soha96 wrote: 02/05/2021 19:52 Nisam ja drug rekao da je ovdje bajno nit ista slicno. Ja sam samo napisao ranije da mi je nezamislivo da neko zapocinje porodicu bez 1500 KM prihoda. Meni je to nezamislivo sa platom od 700 KM donositi dijete na svijet i patiti ga. Pa meni samom bi jedva bila 1000 KM. Onda se ostali upalili kako i gdje to ima da se zaradi 1500 mjesecno.
Slažem se,nezamislivo je sa takvom platom stvarati porodicu ali ne pričamo o tome.Nije problem plata od 700-800 KM ako je radno vrijeme maksimalno 6x8 sati sedmično koje je uračunato u tu platu,neradni praznici ili barem plaćeni dodatno.Problemi su katastrofalni uslovi rada i veoma često na to sve mobing poslodavca na radnike,zbog neke gluposti kako bi on zadovoljio svoj ego.Slažem se da je za SSS sasvim solidna plata između 700-1000 KM bez ikakvih dodataka,ali svi znamo da to u praksi nije tako zbog monopolističkog ponašanja poslodavaca.
Iskreno, za te pare ne bih dopustio da neko gazi po meni u BiH kad mogu to raditi vani za normalnu lovu i kakvu takvu profesionalnost. Najgore je ovoj generaciji 45+ godina koji su zapeli i ne mogu nit vani nit izdrzati takve poslove.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3828 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

soha96 wrote: 02/05/2021 19:56
zippoo87 wrote: 02/05/2021 19:50
soha96 wrote: 02/05/2021 18:48 Kako ces zaraditi milju i po ako radis na kasi u bingu, na istovaru u konzumu, prodajes robu u butiku, stojis za masinom u pogonu itd? Ako hocete od toga da zivite ljepse onda vam ne gine Njemacka. Za ostale malo teze poslove (ne mislim fizicke teze) se moze naci solidna plata.

Ja cu dati par primjera iz mog okruzenja. Imam par poznanika sto su srednju zavrsili, rade u Konzumu, Heco pijaci itd za plate 700-800 KM i to je normalno. To su najnizi poslovi za koje ti ne treba nikakva pamet.

Par prijatelja zavrsilo ETF svi imaju 2-3 hiljade platu u prvoj godini nakon faksa kao programeri, jedan je dosta azurniji od drugih i ima platu preko 4k u firmi i radi sa drugima sa strane projekte gdje izadje jos 3k sto je oko 7 hiljada mjesecno.

Jedan momak sa mog faksa napustio nakon prve godine, imao nesto programerskog znanja koje je usavrsavao. Do tad radio za 1500 KM u call centru na njemackog, kasnije oko 2000 izlazio. Naknadno se zaposlio kao programer i sad mu je plata oko 3000.

Drugi kolega zavrsio masinstvo, zaposlio se u roku od mjesec dana i pocetna mu je plata oko 1000 ali radi i subotom pa izadje na 1300. Druga kolegica sa istim kvalifikacijama trazi godinu dana posao i kuka kako sve ide preko veze i stele i kako ne moze naci nista dok drugi provjereno bez stele vec odavno nakucavaju radni staz.

Drug zavrsio sport, radio u call centru za engleskom za 1200 bez po muke se zaposlio, sad je vani otisao radi za duple pare. Rodicin suprug takodje call centar na njemackom, poslije neke prodaje preko te firme, izlazi po 2500-3000 mjesecno. Postao kroz par godina sef.

Rodjak otvorio kafic, par godina bilo povuci potegni i onda krenulo extra, sad ga covid zeza ali to je privremenog karaktera uglavnom mu ide odlicno. Rodjakova zena ( od drugog rodjaka :D) otvorila svoju radnju za nakit isto super ide. Jedan poznanik renta elektricne skutere ubi frajer pare.

Ja sam sigurno 2 godine radio online i razvijao svoje poslove i zaradjivao 50-100 KM ali nikad nisam od toga odustajao dok me nije krenulo kako treba i sad u najgorim mjesecima izadjem po 3000, garantujem da 99% ljudi ovdje ne bi potrosilo 10 dana a kamoli 2 godine radeci nesto dodzaba i paralelno s time beruci maline, radeci honorarno za sicu i milion drugih fukara poslova, nego bi nastao onaj klasicni komentar "ma nisam ja za toga".

Ima tih primjera jos tonu, naveo sam sta mi je prvo u glavi. Takodje znam i raje koja ovako kuka kao ovaj gore po 10 godina kako nema posla a ne sjedne nikad i ne zapita se, jel mozda problem u njemu i njegovom neznanju? Neradu na sebi? Koliko je kroz tih 15 godina naucio jezika, zavrsio raznih kurseva, volontirao, upoznavao nove ljude? RADIO NA SEBI? Ma jok, kriva je stranka i svi su babini sinovi i uhljebi, svi su krivi osim vas samih.
Nisam vidio ovaj komentar,nego sam direktno replicirao na onaj gdje si me quotao a vidim da si ovdje neke stvari odgovorio.
Ali u biti...inzinjera koje ti spominjes i jos da su programeri imas 1-2% medju zaposlenim ukupno.
Ovo sto ti pises, kao uci,usavrsavaj je isto kao "Fikret malinar...ucte se,borte se" "a onda ovamo nastiman tender i pola miliona u dzep na prvom poslu
Ne ide to tako ...evo ja zivim u gradu gdje su vecinom proizvodne firme...uslovi kao i plate su ko K...milja je misaona imenica za 95% tih radnika ...a nisu svi u Bingu .A evo i u Bingu,koliko love zaradjuje Bingo,trebale bi radnice imati 1000 KM minimalno.
Evo primjer je DM (drogerie market)...dakle njemacka firma i iako je trgovina ,svaka radnica ima 1000+ KM...dakle nije do branse,nego je do privatnika i proklete stoke,kojoj nikada nije dovoljno i koji i zaradjuju najvise tako sto daju male plate i zaposljavaju na crno.
Pa pola firmi koje rade,imaju pola radnika na crno...je li to radnik kriv i je li to radnik hoce da mu se ne uplacuju doprinosi ?
Pa jbte,ja i dan danas kada odem na razgovor,moram naglasavati da hocu da me osigura...2021. godina,26 godina poslije rata.
I ti meni ovdje sranja neka pises...eno u rudnicima,rudari...najtezi moguci poslovi...to niti moze niti hoce svako da radi,u koncernu najjace firme u BiH,elektroprivrede i rade za platu 800-900 KM...
Bi li ti sisao u rudnik za 2000 KM ? ili za to ne treba nikakva pamet ni struka ???
Nemoj ziv bio...ja imam iskustva 10 godina,radio sam u 6-7-8 firmi...i sve do jedne su isti K...sve su privatne,sve na isti nacin tretiraju radnike i sve do jedne daju minimalnu platu,bez ikakvih prava...radnis za praznik,radis svaku subotu,radis 8-10 sati,gdje ti prekovremeni nisu placeni.
Takodjer ne oslanjam se ja na platu niti se moze zivjeti samo od plate...namaknem para uvijek sa vise strana i imam par nekih micro biznisa,gdje nesto proizvedem i prodam i tako namaknem jos para ali ovo sa firmama i poslodavcima kod nas je ravno africkom i kineskom modelu a takvo izivljanja je neko dozvolio,neplacanje doprinosa je neko dozvolio,neplacanje plata je neko dozvolio...itd itd.
Ja samo ne kontam sta je tebi cudno da su ljudi nezadovoljni u ovakvom ambijentu?Pa evo meni i ako nije lose,ja suosjecam sa drugim i obespravljenim i potpuno ih razumijem a i znam da niko od ovih sto se zale ovdje nije slagao ni jednu rijec
Sve sam ja to druze vec napisao, u svim tim "prosjecnim zanimanjima" ovdje si nayebao kao crnac i nema ti zivota. Taman posla da je bajno, nazalost ici vani je jedina opcija za dostojan zivot. Samo sam tvrdio da za ambicioznije je moguce napraviti lijep zivot u BiH a ja ih znam dosta iz svog okruzenja. Mozda je to slucajnost ili ona s kim si takav si.

A za ovo zadnje zasto mi je cudno da je neko nezadovoljan. Nije mi cudno, samo sam rekao da mi je nezamislivo da neko zasniva porodicu sa platom od 700 KM i od toga je sve krenulo :mrgreen:
Pa evo samo da se nadovezem na tih 700 KM...jucer ja izasao u dvoriste i sa amidzom bas ista ova tema...on sada u penziji a inace je bio automehanicar i napravio svoju firmu,sada mu sin vodi i radi,uspjesno...jedan a druga dva su vani,i zbog njega licno,jer je tezak covjek i napadan.
Ali na tu temu,on nesto spomenu kao nece svako da radi i ja mu kazem,pa nece za 700 KM,necu ni ja vise,jer se ne moze ni prezivjeti sa tih 700 KM a kamoli zivjeti a on zapeo da moze...pa mi nabraja,ne moras imati,auto,ne moras imati ovo,ono...pa reko ne moras ni zivjeti,roknes se i nece ti nista od navedenog trebati.On gleda...kaze ne smijes se ubiti,to Bog ne dozvoljava :-)

Problem je sto mi svi znamo da se ne moze zivjeti sa 700-800 KM,znaju to i poslodavci ali im svejedno to nije problem da ti i dalje nude tu platu i kukaju kako ne mogu dati vecu.Ja skoro trazio na tih 700 KM jos 100-200 KM plate,odbili me...iako imam 10 godina iskustva na poziciji za koju sam aplicirao.
E o ovome ja pricam...nije bitno sto si kvalifikovan za odredjenu poziciju i sto si iskusan i sto mozes odmah poceti raditi i zaradjivati mu...on je sebi rekao toliko ti dam i to je to,hoces neces.
Nasi poslodavci su 99% obicne seljacine,koje su laktajuci se ili nekim drugim malverzacijama dosli do para ,uclanili se u stranku i krcme gdje god sta mogu...
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#3829 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by soha96 »

Ma to je jos i dobro, znam sta mi je sve mati radila za pola tih para na minimalcu i to neredovno. Starom ostali duzni 15k u firmi vjerovatno ih nikad nece dobiti. Bolje se ubiti sta god taj tvoj komsija pricao, nego u Bosni zaglaviti u tom najnizem sektoru :run:
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3830 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

markopd wrote: 02/05/2021 20:00
soha96 wrote: 02/05/2021 19:52 Nisam ja drug rekao da je ovdje bajno nit ista slicno. Ja sam samo napisao ranije da mi je nezamislivo da neko zapocinje porodicu bez 1500 KM prihoda. Meni je to nezamislivo sa platom od 700 KM donositi dijete na svijet i patiti ga. Pa meni samom bi jedva bila 1000 KM. Onda se ostali upalili kako i gdje to ima da se zaradi 1500 mjesecno.
Slažem se,nezamislivo je sa takvom platom stvarati porodicu ali ne pričamo o tome.Nije problem plata od 700-800 KM ako je radno vrijeme maksimalno 6x8 sati sedmično koje je uračunato u tu platu,neradni praznici ili barem plaćeni dodatno.Problemi su katastrofalni uslovi rada i veoma često na to sve mobing poslodavca na radnike,zbog neke gluposti kako bi on zadovoljio svoj ego.Slažem se da je za SSS sasvim solidna plata između 700-1000 KM bez ikakvih dodataka,ali svi znamo da to u praksi nije tako zbog monopolističkog ponašanja poslodavaca.
Na mene poslodavac (gazda) fizicki nasrnuo u pola trznog centra,mal se nismo pobili a sve zato sto nisam htio da meni odbija od plate kaznu koju je inspektor napisao,za koju ja nisam kriv,nego sam vise od godinu haman pa svake sedmice pisao da se greske u TKMu isprave ali svi prstu u uho i boli ih K,kada je inspektor nasao gresku i napisao kaznu...gazda u roku od 5 sekundi zove (imaju kamere pa gledao uzivo sta se desava) i galami i govori vi cete (mi radnici) platiti kaznu,boli njega,to je nase kao,nema on nista sa tim...i od tada su krenula sranja i 2 mjeseca poslije,frajer skoci i nasrnu na mene fizicki,skocio i ja i krenuo da ga udarim,vidim svi gledaju u nas i pozovem ga u podrum na parking...krenuo ,hoce nece i vratio se,nije se htio udarati :D
Da naglasim da je gazda teska seljacina i primitivac a da napisem o kome se radi,mnogi bi ovdje znali firmu a mozda i njega ali necu,nije forum za to da hljagam,iako je taj seljacina mraka najgore vrste.
profatr
Posts: 439
Joined: 23/07/2016 07:01

#3831 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by profatr »

U državne firme gdje su jaka primanja možeš upasti samo preko stranačke veze, što znači da moraš prodati dušu i poštenje. Kod privatnika će ti u većini slučajeva oguliti kožu sa leđa. Izlaz ili se pomiriti sa malim primanjima što može proći ako si nešto nasljedio ili bježk vani. Možeš pokušati i privatni biznis ali ako nemaš stranačkih veza ništa od toga :(
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3832 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zippoo87 »

soha96 wrote: 02/05/2021 20:08 Ma to je jos i dobro, znam sta mi je sve mati radila za pola tih para na minimalcu i to neredovno. Starom ostali duzni 15k u firmi vjerovatno ih nikad nece dobiti. Bolje se ubiti sta god taj tvoj komsija pricao, nego u Bosni zaglaviti u tom najnizem sektoru :run:
80% Bh privrede je u tom sektoru...i zato i jeste sve ovako...nemas se kome ni buniti.
Ja sam u svakoj firmi uvijek trazio da se poprave neke sitnice,uslovi,daj neki elementarni alat za rad,daj ispravan mis,tastaturu,racunar...daj barem osnovno za rad...i za ovakve sitnice se mora ganjati mjesecima da dobijes nesto.
Ali cim trazis kod nas nesto i ne das da te ponizavaju,odmah si na meti raznih mesetara ,gazde,sefica i ostalih i odmah ti je stavljena meta na celo i neces se tu dugo zadrzati.To je upravo ono sto lajavac pise...i ako pustis da ti seru po glavi i ako se branis,opet ce ti neko napraviti nesto da ti najebes.
Ovo sam isto dozivio...dosla kolegica,pocela se uvlaciti gazdarici u guzicu,kupovati joj nakit i ostalo,mene hljagati i lagati vlasnici o meni, a sve zato sto je mislila da je potkrada i da radi taj posao koji bi i tu radila,samo sto bi svoju robu prodavala...brat joj to isto radio i onda skontala sebi pinku a ja sam bio prepreka i trebalo me eleminisati.Nazalost,vlasnica se primila...meni je napravila neku glupost koja se vidja samo u filmovima i spanskim sapunicama,neki pokusaj sacekuse i isceniranja napada ... i naravno da sam ga ja opet popusio...mada smatram da mi je rad kod te vlasnice od 7 godina bio najveca greska...jer je plata bila socijalna pomoc,bukvalno...cak sam zavrsio i skolu za tu struku (vanredno o svom trosku),dobio diplomu...pokazao joj,trazio na kraju barem 50 KM povecanje plate i nije ni to dala...Zao mi sto sam toliko godina izgubio tu a njoj sam finih para donosio mjesecno,jer sam sve svoje poznanike njoj navlacio.
Doticna vlasnica je doktorica ali eto,sve goli seljak i primitivac kod nas,daj njima a ostali neka pocrkaju.
User avatar
Hame_
Posts: 5522
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#3833 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Hame_ »

markopd wrote: 02/05/2021 20:00
soha96 wrote: 02/05/2021 19:52 Nisam ja drug rekao da je ovdje bajno nit ista slicno. Ja sam samo napisao ranije da mi je nezamislivo da neko zapocinje porodicu bez 1500 KM prihoda. Meni je to nezamislivo sa platom od 700 KM donositi dijete na svijet i patiti ga. Pa meni samom bi jedva bila 1000 KM. Onda se ostali upalili kako i gdje to ima da se zaradi 1500 mjesecno.
Slažem se,nezamislivo je sa takvom platom stvarati porodicu ali ne pričamo o tome.
E jeste se složili nema govora.

Eto i porodice planirate srednjoj klasi koja čitav ovaj cirkus plaća :twisted:


* Da podvučem destruktivnost perfekcionizma: Meni je to nezamislivo sa platom od 700 KM donositi dijete na svijet i patiti ga. Pa meni samom bi jedva bila 1000 KM.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3834 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Revolucionar ★ »

soha96 wrote: 02/05/2021 19:52
markopd wrote: 02/05/2021 19:44 @soha96 Vidi,kolega generalizuješ mnogo stvari.Ti si naveo ovde neke ljude i poslove sa završenim ETF ili Mašinskim fakultetom,koji su odmah krenuli sa poslom u svojoj struci.Slažem se i osuđujem ljude koji dolaze na neku poziciju i odmah očekuju odlične uslove i maksimalnu platu za to radno mjesto,ali ovde su ljudi krenuli odmah sa poslom u struci sa početnom platom o kojoj radnici u privatnom sektoru mogu samo sanjati.

Drugo,što se tiče poslova sa SSS i nižim stepenima stručne spreme nije problem toliko u plati,koliko je o lošim uslovima rada.Znam par kolega što rade po TC,kažu nije problem plata od 700 KM.Problemi su zbog neplaćenih prekovremenih sati,nedostatak slobodnih dana(što je po Zakonu minimalno jedan dan sedmično) i ono najgore rad na praznike za istu dnevnicu kao radnim danom.Ako nisi radio u ovakvim uslovima,onda nisi uopšte kompetentan da pričaš o ovome.

A što se tiče ove teorije kako se može "bez štele" zaposliti,mogu te demantovati sa nekoliko mojih ličnih primjera i stotinama primjera mojih poznanika.Bio sam na nekoliko razgovora u par firmi i već na razgovoru po ponašanju ljudi vidiš da je konkurs već namješten.I gdje god sam to naslućivao,kasnije nisam ni dobijao poziv za rezultate testiranja i razgovora,iako mi je rečeno da ću biti obavješten u svakom slučaju.Čak sam slao mail nakon toga,po šablonu "bilo mi je drago što sam posjetio Vašu firmu i Vaš grad...",ni na taj mejl nisu odgovarali.Na razgovoru je bilo još pet ljudi,a problem je što smo svi došli iz regije koja je udaljena 300km od sjedišta firme,potrošili vrijeme i novac a kandidat već unaprijed određen.Podjelili smo kontakte i niko od njih nije bio pozvan.

Ima slučajeva da se zaposli i "bez štele",ali tih primjera je tako malo u našoj državi da nije vrijedno spomena.Ovo sa vlasnicima ugostiteljskih objekata,koji su ovu situaciju iskoristili da na neviđen i bahat način degradira obične radnike,neću ni komentarisati.Samo znam,kada ova pošast prođe neka im je Bog u pomoći za pronalazak bilo kakvih radnika.
Nisam ja drug rekao da je ovdje bajno nit ista slicno. Ja sam samo napisao ranije da mi je nezamislivo da neko zapocinje porodicu bez 1500 KM prihoda. Meni je to nezamislivo sa platom od 700 KM donositi dijete na svijet i patiti ga. Pa meni samom bi jedva bila 1000 KM. Onda se ostali upalili kako i gdje to ima da se zaradi 1500 mjesecno.

Ako nemas nikakve vjestine i neces da se prilagodis trzistu i godinama u kojima zivis onda i nema. Sjedi i kukaj 20 godina.

Sto se tice tih skola,, dao sam primjere ljudi svih nivoa obrazovanja, ni ja jos nisam zavrsio fakultet. A za te uslove kod granapa, konobara sam vec rekao da ne gine Njemacka ako hoces lijep zivot. Ovdje ces samo prezivljavati nazalost i nece biti nista bolje ni za 100 godina. Za one ambicioznije i snalazljivije ce se uvijek moci napraviti lijep zivot u BiH.
Vrsis generalizaciju jednu opstu. 60 posto mladih nece nastavit skolovanje nakon srednje. Velika vecina njih nema elementarno poznavanje tehnologija i stranih jezika. To je brutto radna snaga koja popunjava najveci procenat radnih mjesta u realnom sektoru. Generalisati i reci da svi ti ljudi ne zasluzuju zivot dostojan covjeka jer ne rade ono sto cinis ti i 10% drugih, sposobnih, to je apsolutna glupost i generalizacija, izvini. Nije kriv fizikaner sto striktno radi za 5 stoja i bon za topli obrok ,kriva je drzava sto je dopustila privatnom sektoru da diktira takvo stanje.
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#3835 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by markopd »

Hame_ wrote: 02/05/2021 20:32
E jeste se složili nema govora.

Eto i porodice planirate srednjoj klasi koja čitav ovaj cirkus plaća :twisted:
Eto...a šta znam tih srednjih klasa što prave djecu "na silu",pravi dječije rođendane od kredita samo da bi "komšija crko od muke".To je naš problem kao naroda,briga nas je samo šta će komšija da kaže umjesto da se u životu nešto žrtvuje za uspjeh i karijeru.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3836 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by madner »

Uglavnom sve je i uvijek do poslodavca.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#3837 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by zrakomlat »

Te plate od preko 1000 nisu rijetkost (nevezano za državni i sličan sektor) u većim centrima. Npr, ako živiš u Stocu ili Jablanici te plate u privatnom sektoru su rijetke. Ali u Mostaru nisu a od Mostara ima i jačih gradova. Pa prije korone su konobari po restoranima i noćnim klubovima/ljetnim barovima zarađivali preko milje ovdje
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3838 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

zrakomlat wrote: 02/05/2021 21:47 Te plate od preko 1000 nisu rijetkost (nevezano za državni i sličan sektor) u većim centrima. Npr, ako živiš u Stocu ili Jablanici te plate u privatnom sektoru su rijetke. Ali u Mostaru nisu a od Mostara ima i jačih gradova. Pa prije korone su konobari po restoranima i noćnim klubovima/ljetnim barovima zarađivali preko milje ovdje
Do korone sam i ja birao poslove i imao po bar tri razgovora mjesečno. Masu sam odbio ako su imalo bili nerealni ili ako je plata bila ispod milje, a zadnji sam posao imao platu preko milje. Sad kita! Dobro došlo našim smećarima da opet ucjenjuju da ako nećeš ti za 600 raditi ima ko hoće :evil:

Za ovog gore stručnjaka kome su svi luzeri, da malo mrdne guzicom iz svog svijeta vidio bi da većina blagajnika, vozaca, prodavaca i komercijalista po tržnim centrima ima VSS. Nije većina njih ni glupa, ni ograničena, ni nesposobna, samo nema gdje da se iskaže, dokaže i usavršava. Nismo svi za "vudreni" za programere i neke on-line preduzetnike, kao ni 99% svijeta.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 462
Joined: 07/03/2018 18:22

#3839 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by sefket_ramadani »

mislis na ovog filozofa sto kaze treba ucit jezike, certifikati, kursevi i to :lol: :lol: :lol:

ovo se haris zahiragic zajebaje sa nama.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3840 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Baš tog. Da nemam VSS, radno iskustvo, poznavanje jezika, preporuke i pohvale pa da me poklopi... :skoljka:

Rekao bi ja njemu svašta al ne bih da me napuše u Banoviće... :oops:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3841 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by hadzinicasa »

Lajavikrelac wrote: 03/05/2021 12:29 Baš tog. Da nemam VSS, radno iskustvo, poznavanje jezika, preporuke i pohvale pa da me poklopi... :skoljka:

Rekao bi ja njemu svašta al ne bih da me napuše u Banoviće... :oops:
da me ne shvatis pogresno.... nije tebi sila (hvala Bogu).
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3842 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

sefket_ramadani wrote: 03/05/2021 12:21 mislis na ovog filozofa sto kaze treba ucit jezike, certifikati, kursevi i to :lol: :lol: :lol:

ovo se haris zahiragic zajebaje sa nama.
40 godina ucim maternji pa ne ide...strane jezike 15 godina i tuc muc :lol:
Kog djavla ce ti certifikati kad se to zaboravi ako ne koristis...prekuca ga vrijeme...imam adobe potson znanjr iz 1997 kome treba? :lol:
Tecajevi su super...medjutim bolje je imati insajdera negdje
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3843 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Truba »

talijan97 wrote: 30/04/2021 16:40
Lajavikrelac wrote: 30/04/2021 16:31 U decembru prestao raditi. Posla ni na mapi :roll: Masa ljudi u mom okruženju popasla otkaze u zadnjih par mjeseci....Haos :skoljka:
Ja završio ekonomski fakultet, haj reko da se prešaltam malo na IT, krenem učiti programirati, upišem master Menadžment i Sistemi.

Ma kakvi, odhebaus od doslovno svake firme. I vamo što sam tražio u struci i u IT, i to tražim prakse. Ne znam iskreno šta da radim, ne znam ni kako vani otići, kako vani naći neki posao.
Jbg meni je zivotna zelja bila da sam "matematicar" kako ka zovem one etf it i ostale hakerske strucnjake koji rade po informatickim firmama i tako to...
To mi je kompleks od rijetkih koji mi je ostao iz mladosti
Medjutim sva sreca ja sam na vrijeme skontao da nema nista od toga sta god da zavrsim :lol: pa sam se spasio u drustvenim naukama
Nije me ni strah raditi fizicki poso ali svaga polako izdaje...to bih radio u njemackoj...ovdje ne :mrgreen:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3844 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Ne razumijem kako neko zavrsi cak i dva fakulteta i onda ceka kuci da ga neko zove. Pa na internetu danas mozete radit x poslova, samo je potreban engleski i nista vise. Neki ljudi su jednostavno nesnalazljivi i to je to. :roll:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3845 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

deogest wrote: 03/05/2021 12:57 Ne razumijem kako neko zavrsi cak i dva fakulteta i onda ceka kuci da ga neko zove. Pa na internetu danas mozete radit x poslova, samo je potreban engleski i nista vise. Neki ljudi su jednostavno nesnalazljivi i to je to. :roll:
Većina tih poslova na netu je usko specijalizovana u pojedinim oblastima, većinom se radi o IT branši. Takođe treba uzeti u obzir da su neprikosnoveni u radu na netu Indijci i Azijati, oni rade poslove i projekte za 50$, koje niko u Evropi i Americi neće ni pogledati ispod 300-400$. Freelancing je imao svoje zlatno vrijeme prije 10 godina, a znajući naše govnare sad će i to fino oporezovati kao i onaj manijak Vučić u Srbiji.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3846 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Lajavikrelac wrote: 03/05/2021 13:20
deogest wrote: 03/05/2021 12:57 Ne razumijem kako neko zavrsi cak i dva fakulteta i onda ceka kuci da ga neko zove. Pa na internetu danas mozete radit x poslova, samo je potreban engleski i nista vise. Neki ljudi su jednostavno nesnalazljivi i to je to. :roll:
Većina tih poslova na netu je usko specijalizovana u pojedinim oblastima, većinom se radi o IT branši. Takođe treba uzeti u obzir da su neprikosnoveni u radu na netu Indijci i Azijati, oni rade poslove i projekte za 50$, koje niko u Evropi i Americi neće ni pogledati ispod 300-400$. Freelancing je imao svoje zlatno vrijeme prije 10 godina, a znajući naše govnare sad će i to fino oporezovati kao i onaj manijak Vučić u Srbiji.
Iznenadio bi se kako sve i na koji nacin ljudi uzimaju pare na internetu. I to vec godinama. Nikakav fakultet nije potreban, vjerovao ili ne. :mrgreen:

Cak ti nekad ne treba ni jezik, recimo random lik od cca 30k subsa upali stream i za 2 sata uzme 500 eura, igrajuci igrice ili samo buljeci u ekran i pricajuci. :mrgreen:

Da ne govorim za affiliate i ostale poslove na netu, kao sto su posrednici za prodaju. Jednostavno dosta nasih ljudi nije obrazovano sto se tice toga i slusaju samo kad ima kazes kolika je zarada. :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3847 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Šta mi predlažeš? Da u ozbiljnim godinama postanem gamer ili YouTube/Instagram influencer? Make up artist? Ovo je posrana Bosna nije Njemačka ili USA da milionima maglu prodaješ i bereš pare.


Ja mislio ovdje ima ozbiljnih ljudi... :-)
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3848 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by deogest »

Lajavikrelac wrote: 03/05/2021 13:29 Šta mi predlažeš? Da u ozbiljnim godinama postanem gamer ili YouTube/Instagram influencer? Make up artist?


Ja mislio ovdje ima ozbiljnih ljudi... :-)
Naravno da ne, govorim opcenito. Za svakog ima po nesto. Dajem glavu da 99 % ljudi ovdje ne zna otvorit i procitat strane konkurse.

Pa moze tebi to izgledat neozbiljno, ali pare su ozbiljne. Ti ljudi po satu uzimaju ono sto ti ne mozes za mjesec dana rada. Bilo gdje. I to nisu sve momci, ima starijih i od tebe, vjerovao ili ne.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3849 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Lajavikrelac »

Znam ja i to vrlo dobro, ali problem je što većina stvari što se tu traži u kod nas je SF pošto je naše tržište goli qratz pa nemaš gdje da se usavršavaš. Ovi što "ubodu" zaradu na taj način su više izuzetak nego pravilo.
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#3850 Re: Jadi nas nezaposlenih

Post by Henry David Thoreau »

deogest wrote: 03/05/2021 13:30
Lajavikrelac wrote: 03/05/2021 13:29 Šta mi predlažeš? Da u ozbiljnim godinama postanem gamer ili YouTube/Instagram influencer? Make up artist?


Ja mislio ovdje ima ozbiljnih ljudi... :-)
Naravno da ne, govorim opcenito. Za svakog ima po nesto. Dajem glavu da 99 % ljudi ovdje ne zna otvorit i procitat strane konkurse.

Pa moze tebi to izgledat neozbiljno, ali pare su ozbiljne. Ti ljudi po satu uzimaju ono sto ti ne mozes za mjesec dana rada. Bilo gdje. I to nisu sve momci, ima starijih i od tebe, vjerovao ili ne.
Koliko si ti lično zaradio novca na taj način?
Post Reply