Freelancing....all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#5826 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Forummeho »

Bronk wrote: 16/04/2021 17:27
Forummeho wrote: 14/04/2021 21:38
Bronk wrote: 10/04/2021 19:47 Par pitanja:

1. Jel PU ikog od vas tjerala da uplacujete penziono i u kojim slucajevima? Jel mogu i to zahtjevati da se uradi od 2015?
2. Ako se plati glavnica duga, u kojim slucajevima se oprasta kamata? Mislim da ima i zakon i pravilnik o otpisu zateznih kamata?!
Ne mogu traziti penziono. Za ovo drugo ne znam.
Hvala na odgovoru.
Jos jedna stvar. Da li freelanceri dobijaju povrat uplacenog poreza na osnovu obrasca 1051 ili im se to pravo iz nekog razloga uskracuje? Moze li neko da odgovori ko ima licnog iskustva ili zna nekog da je ostvario ta prava?
Dobijes povrat ako ispunis onaj obrazac godisnji, ne zam tacno kako se zove ali posto uplacujes retroaktivno vec si zakasnio s tim obrascem tako da nista od povrata
shheff
Posts: 696
Joined: 22/07/2013 14:11

#5827 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by shheff »

Nije zakasnio i ove godine je produžen rok do 30.04. za GPD 1051.
Lični odbitak od 300KM ili više (ako ima još nekog na PK) možeš ostvariti, ali samo za onaj mjesec kad si imao prihod.
Bronk
Posts: 20
Joined: 12/11/2016 22:57

#5828 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bronk »

shheff wrote: 20/04/2021 09:26 Nije zakasnio i ove godine je produžen rok do 30.04. za GPD 1051.
Lični odbitak od 300KM ili više (ako ima još nekog na PK) možeš ostvariti, ali samo za onaj mjesec kad si imao prihod.
Hvala na odgovoru!
Volio bi da mi neko od kolega freelancera kaze kakva su njihova iskustva sa tim obrasce i uopste povratom poreza. Da li su freelanceri ostvarili pravo na taj povrat poreza ili PU njima ne vraca?
Kaze mi sestra starija i mudrija ma bjezi nemoj nista trazit, samo ce te dalje maltretirat i nametat nove zahtjeve. Jel to bas tako i jel moram imati registrovan obrt da bi ostvario povrat poreza? Jel porezna dodatno istrazuje i maltretira one koje to traze?

Samo iskreno molim.
Whatever[]
Posts: 83
Joined: 25/11/2017 22:54

#5829 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Whatever[] »

Bronk wrote: 20/04/2021 17:30
shheff wrote: 20/04/2021 09:26 Nije zakasnio i ove godine je produžen rok do 30.04. za GPD 1051.
Lični odbitak od 300KM ili više (ako ima još nekog na PK) možeš ostvariti, ali samo za onaj mjesec kad si imao prihod.
Hvala na odgovoru!
Volio bi da mi neko od kolega freelancera kaze kakva su njihova iskustva sa tim obrasce i uopste povratom poreza. Da li su freelanceri ostvarili pravo na taj povrat poreza ili PU njima ne vraca?
Kaze mi sestra starija i mudrija ma bjezi nemoj nista trazit, samo ce te dalje maltretirat i nametat nove zahtjeve. Jel to bas tako i jel moram imati registrovan obrt da bi ostvario povrat poreza? Jel porezna dodatno istrazuje i maltretira one koje to traze?

Samo iskreno molim.
Ja bi se složio sa tvojom sestrom, uvijek ti mogu tražiti ugovore i slično. Kad uzimaju pare ne traže ništa, al vjerovatno kad daju imaju brdo uslova. :)
Bronk
Posts: 20
Joined: 12/11/2016 22:57

#5830 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bronk »

Izgleda da slabo ko od freelancera provjerava ovu temu. Kao da sam zakasnio par godina :?
Uzimajuci u obzir sve ove promjene zakona i pravilnika, jel iko uspio da im porezna ne naplati porez svih ovih godina? Nisam uspio da nadjem takvog freelancera. Jel ima iko da je uspio promjenit misljenje porezne pa nije morao platiti porez od 2015-2017 vec samo od 2018 ili 2019 npr?
Schumann
Posts: 91
Joined: 05/02/2021 20:10

#5831 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Schumann »

Vozdra raja, klasicni sam laik kad je u pitanju ova tema, pa se nadam da cete mi moc dati odgovore na par pitanja (kako ne bih listao zadnjih 200 strana :| )

Prije par godina sam napravio Youtube kanal i u zadnje vrijeme su se pregledi prilicno zahuktali, tako da sam uspio da krenem u monetizaciju. Prema mojoj procjeni, mogao bih preko AdSensea zaraditi nekih 200-300KM mjesecno (znam nije neka lova al u danasnji vakat svaka marka dobro dodje). Mene zanima sljedece:

1) Da li sam ja duzan placati porez na taj iznos (zivim u FBiH, radim kod privatnika gdje sam uredno prijavljen i placam obaveze prema drzavi)?

2) Ako jesam, je li zakonom propisan minimalni iznos na koji se placa porez, ili drzava bas od svakog mizernog iznosa sebi uzme dio kolaca? Hocu li zbog 200KM morat se peglati s formularima i papirologijom?

3) Koliki je porez u % ?

4) Imam Paypal racun i povezao sam ga sa svojim racunom na Raiffeisen banci (Visa kartica). Da li cu morat otvarati devizni racun ili se dolari prilikom transfera automatski prebace u KM?

Nadam se da cu dobiti odgovore, posebno ako ima neko sa slicnim iskustvom.

Hvala unaprijed
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5832 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

....
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#5833 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by arhivasvega »

Schumann wrote: 21/04/2021 21:36 Vozdra raja, klasicni sam laik kad je u pitanju ova tema, pa se nadam da cete mi moc dati odgovore na par pitanja (kako ne bih listao zadnjih 200 strana :| )

Prije par godina sam napravio Youtube kanal i u zadnje vrijeme su se pregledi prilicno zahuktali, tako da sam uspio da krenem u monetizaciju. Prema mojoj procjeni, mogao bih preko AdSensea zaraditi nekih 200-300KM mjesecno (znam nije neka lova al u danasnji vakat svaka marka dobro dodje). Mene zanima sljedece:

1) Da li sam ja duzan placati porez na taj iznos (zivim u FBiH, radim kod privatnika gdje sam uredno prijavljen i placam obaveze prema drzavi)?

2) Ako jesam, je li zakonom propisan minimalni iznos na koji se placa porez, ili drzava bas od svakog mizernog iznosa sebi uzme dio kolaca? Hocu li zbog 200KM morat se peglati s formularima i papirologijom?

3) Koliki je porez u % ?

4) Imam Paypal racun i povezao sam ga sa svojim racunom na Raiffeisen banci (Visa kartica). Da li cu morat otvarati devizni racun ili se dolari prilikom transfera automatski prebace u KM?

Nadam se da cu dobiti odgovore, posebno ako ima neko sa slicnim iskustvom.

Hvala unaprijed
Moras placati porez, nema veze sto radis i sto si prijavljen. Svaki put kada ti adsense prebaci pare "moras odma isti dan uplatit porez". Ja namjerno zakasnim po 10 dana i onda se svadjam u poreznoj jer mi je nelogicno da uplacujem isti dan. Porez uplacujes i obracunavas i popunjavas u ams 1035 obrazcu. Ovdje ti je link samo popunis podatke i snimi ti ga u pdf https://lab.itbase.ba/ams-generator . U ams 1035 imas kolonu gdje upisujes odbitak u %. Moras kontaktirati poreznu i objasniti im sta je na yt kanalu i onda ti kazu %. Kod mene je 30%. Kada popunis obrazac, uplatis poreznoj, ks zdravstvu i fbih zdravstvu i te uplatnice, ams 1035 i uplatu od adsense ( ja samo isprintam uplatu sa internet bankarstva) odnese na protokol opstinske porezne. Koliko god da ti adsense uplati moras platiti porez i otprilike je oko 9% od iznosa koji ti je legao kada odbijes postotak. Adsense prije svega moras verifikovati i mora ti prava adresa biti u njemu dok na yt kanalu moze biti drzava koju hoces(kod mene je yt usa, a adsense pravi). Adsense ne moze na paypal uplacivati nego direkt na karticu. Meni na debitnu Raiffeisen lijezu pare i uzimaju mi 10km na uplatu ne bitno koji je iznos sto je mislim ok skroz. Eto valjda ces skontat...

Ps koliko dnevno imas pregleda i koliko dnevno imas para?? Ja na 7000 pregleda dnevno oko 4$...
Schumann
Posts: 91
Joined: 05/02/2021 20:10

#5834 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Schumann »

arhivasvega wrote: 23/04/2021 17:57 Moras placati porez, nema veze sto radis i sto si prijavljen. Svaki put kada ti adsense prebaci pare "moras odma isti dan uplatit porez". Ja namjerno zakasnim po 10 dana i onda se svadjam u poreznoj jer mi je nelogicno da uplacujem isti dan. Porez uplacujes i obracunavas i popunjavas u ams 1035 obrazcu. Ovdje ti je link samo popunis podatke i snimi ti ga u pdf https://lab.itbase.ba/ams-generator . U ams 1035 imas kolonu gdje upisujes odbitak u %. Moras kontaktirati poreznu i objasniti im sta je na yt kanalu i onda ti kazu %. Kod mene je 30%. Kada popunis obrazac, uplatis poreznoj, ks zdravstvu i fbih zdravstvu i te uplatnice, ams 1035 i uplatu od adsense ( ja samo isprintam uplatu sa internet bankarstva) odnese na protokol opstinske porezne. Koliko god da ti adsense uplati moras platiti porez i otprilike je oko 9% od iznosa koji ti je legao kada odbijes postotak. Adsense prije svega moras verifikovati i mora ti prava adresa biti u njemu dok na yt kanalu moze biti drzava koju hoces(kod mene je yt usa, a adsense pravi). Adsense ne moze na paypal uplacivati nego direkt na karticu. Meni na debitnu Raiffeisen lijezu pare i uzimaju mi 10km na uplatu ne bitno koji je iznos sto je mislim ok skroz. Eto valjda ces skontat...

Ps koliko dnevno imas pregleda i koliko dnevno imas para?? Ja na 7000 pregleda dnevno oko 4$...
Hvala ti jarane, pomogao si mi. Pa opet i nije bezobrazno tih nekih 9% a i tih 10KM sto banka uzme nije puno.
Jos me zanima ovo:

1) gdje mogu naci podatke, brojeve racuna koji idu na te 3 uplatnice?

2) je li svaki youtuber ima pravo na odbitak od 20% tj 30%?

3) mogu li podesiti da mi adsense isplacuje novac kad ja hocu, npr svako par mjeseci kad se nagomila nesto para, da se ne moram peglat s porezom svaki mjesec?

A kod mene je 4$ na nekih 6000 pregleda. To opet zavisi odakle ti je publika. Ako te gledaju norvezani dobro je, ako su indijci onda kurchina :mrgreen:
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#5835 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by arhivasvega »

Schumann wrote: 23/04/2021 19:53
arhivasvega wrote: 23/04/2021 17:57 Moras placati porez, nema veze sto radis i sto si prijavljen. Svaki put kada ti adsense prebaci pare "moras odma isti dan uplatit porez". Ja namjerno zakasnim po 10 dana i onda se svadjam u poreznoj jer mi je nelogicno da uplacujem isti dan. Porez uplacujes i obracunavas i popunjavas u ams 1035 obrazcu. Ovdje ti je link samo popunis podatke i snimi ti ga u pdf https://lab.itbase.ba/ams-generator . U ams 1035 imas kolonu gdje upisujes odbitak u %. Moras kontaktirati poreznu i objasniti im sta je na yt kanalu i onda ti kazu %. Kod mene je 30%. Kada popunis obrazac, uplatis poreznoj, ks zdravstvu i fbih zdravstvu i te uplatnice, ams 1035 i uplatu od adsense ( ja samo isprintam uplatu sa internet bankarstva) odnese na protokol opstinske porezne. Koliko god da ti adsense uplati moras platiti porez i otprilike je oko 9% od iznosa koji ti je legao kada odbijes postotak. Adsense prije svega moras verifikovati i mora ti prava adresa biti u njemu dok na yt kanalu moze biti drzava koju hoces(kod mene je yt usa, a adsense pravi). Adsense ne moze na paypal uplacivati nego direkt na karticu. Meni na debitnu Raiffeisen lijezu pare i uzimaju mi 10km na uplatu ne bitno koji je iznos sto je mislim ok skroz. Eto valjda ces skontat...

Ps koliko dnevno imas pregleda i koliko dnevno imas para?? Ja na 7000 pregleda dnevno oko 4$...
Hvala ti jarane, pomogao si mi. Pa opet i nije bezobrazno tih nekih 9% a i tih 10KM sto banka uzme nije puno.
Jos me zanima ovo:

1) gdje mogu naci podatke, brojeve racuna koji idu na te 3 uplatnice?

2) je li svaki youtuber ima pravo na odbitak od 20% tj 30%?

3) mogu li podesiti da mi adsense isplacuje novac kad ja hocu, npr svako par mjeseci kad se nagomila nesto para, da se ne moram peglat s porezom svaki mjesec?

A kod mene je 4$ na nekih 6000 pregleda. To opet zavisi odakle ti je publika. Ako te gledaju norvezani dobro je, ako su indijci onda kurchina :mrgreen:
1. Ja sam zvao poreznu i poslali su mi ovo na mail

Poštovani,

U AMS obrazac unosite iznos koji Vam je doznačen na račun umanjen za 30%( jer se u Vašem slučaju radi o autorskom honoraru) i od tog umanjenog iznosa računate obaveze u skladu sa uputama u samom obrascu.

Uplate po AMS obrascu bi trebale da se rasporede na sljedeći način:

-Zavod zdravstvenog osiguranja KS, ŽR: 338 000 22 1000 8593, vrsta prihoda 712116, općina 108, iznos: 89,80% od iznosa u koloni 10 AMS obrasca

-Zdravstveno osiguranje FBiH, ŽR: 102 050 00000 64018, vrsta prihoda 712116, općina 108, iznos: 10,20% od iznosa u koloni 10 AMS obrasca

-Budžet KS, ŽR: 141 196 532 000 8475, vrsta prihoda 716116, općina 108, iznos: iznos u koloni 14 AMS obrasca.

Ovaj AMS obrazac treba da popunite i zajedno sa uplatnicama kao dokazom o plaćanju donesete na protokol Porezne ispostave Novi Grad i tako svaki put kad Vama bude uplata na račun iz inostranstva.

Lijep pozdrav,

2. Moras poreznu pitat koliki ti je odbitak, objasnis im sta ti je na yt kanalu

3. Minimalni prag za isplatu je 70e, a ti mozes podesiti veći na primjer 500e pa da cekas, a isplata ide oko 23 u mjesecu za prošli mjesec
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#5836 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by el_bake007 »

Schumann wrote: 21/04/2021 21:36 Vozdra raja, klasicni sam laik kad je u pitanju ova tema, pa se nadam da cete mi moc dati odgovore na par pitanja (kako ne bih listao zadnjih 200 strana :| )

Prije par godina sam napravio Youtube kanal i u zadnje vrijeme su se pregledi prilicno zahuktali, tako da sam uspio da krenem u monetizaciju. Prema mojoj procjeni, mogao bih preko AdSensea zaraditi nekih 200-300KM mjesecno (znam nije neka lova al u danasnji vakat svaka marka dobro dodje). Mene zanima sljedece:

1) Da li sam ja duzan placati porez na taj iznos (zivim u FBiH, radim kod privatnika gdje sam uredno prijavljen i placam obaveze prema drzavi)?

2) Ako jesam, je li zakonom propisan minimalni iznos na koji se placa porez, ili drzava bas od svakog mizernog iznosa sebi uzme dio kolaca? Hocu li zbog 200KM morat se peglati s formularima i papirologijom?

3) Koliki je porez u % ?

4) Imam Paypal racun i povezao sam ga sa svojim racunom na Raiffeisen banci (Visa kartica). Da li cu morat otvarati devizni racun ili se dolari prilikom transfera automatski prebace u KM?

Nadam se da cu dobiti odgovore, posebno ako ima neko sa slicnim iskustvom.

Hvala unaprijed
druze kakav crni porez da placas na 200-300 km mjesecno , suti i isplacuj to svaki mjesec , nece te niko dirat 99.99999% na takve cifre
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#5837 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by arhivasvega »

el_bake007 wrote: 23/04/2021 20:18
Schumann wrote: 21/04/2021 21:36 Vozdra raja, klasicni sam laik kad je u pitanju ova tema, pa se nadam da cete mi moc dati odgovore na par pitanja (kako ne bih listao zadnjih 200 strana :| )

Prije par godina sam napravio Youtube kanal i u zadnje vrijeme su se pregledi prilicno zahuktali, tako da sam uspio da krenem u monetizaciju. Prema mojoj procjeni, mogao bih preko AdSensea zaraditi nekih 200-300KM mjesecno (znam nije neka lova al u danasnji vakat svaka marka dobro dodje). Mene zanima sljedece:

1) Da li sam ja duzan placati porez na taj iznos (zivim u FBiH, radim kod privatnika gdje sam uredno prijavljen i placam obaveze prema drzavi)?

2) Ako jesam, je li zakonom propisan minimalni iznos na koji se placa porez, ili drzava bas od svakog mizernog iznosa sebi uzme dio kolaca? Hocu li zbog 200KM morat se peglati s formularima i papirologijom?

3) Koliki je porez u % ?

4) Imam Paypal racun i povezao sam ga sa svojim racunom na Raiffeisen banci (Visa kartica). Da li cu morat otvarati devizni racun ili se dolari prilikom transfera automatski prebace u KM?

Nadam se da cu dobiti odgovore, posebno ako ima neko sa slicnim iskustvom.

Hvala unaprijed
druze kakav crni porez da placas na 200-300 km mjesecno , suti i isplacuj to svaki mjesec , nece te niko dirat 99.99999% na takve cifre
Ja ga plaćam i necu uopste da razmisljam zbog 10 15 20km. Ti zaboravljas gdje zivis prvo ce buraniju porezna zaganjat, a velike ostavit po strani...
nekome
Posts: 2940
Joined: 17/05/2011 10:41

#5838 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

Gledajte da vam se skupi nekoliko stoja pa onda platite. Iako formalno "mora se" platiti u roku od par dana, ne mora se tj. predvidjene su zatezne kamate koje u konacnici bi bile manje od provizija koje vam banka naplati.

Elem, naravno sami pravite svoj put a ne kako neka budala na forumu pise, ali probate jednom preskociti i grupisati neki period npr cijeli mjesec ili par mjeseci pa predate papir. Ako nema belaja dobar, ako ima onda npr zakasnio si 10 dana platiti 100KM. Zatezna kamata 0.06% tj. 10x0.06/100 * 100 = 10x6 feninga = 60 feninga? A ako ti je tih 100 KM uplaceno po 20 KM pet puta onda si pet puta placao 3 uplatnice i to je provizija 6KM po svakoj. #naprimjer

gEt WOkE PeOPle
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#5839 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by tusk »

posto tek ulazim u ove vode, vidio sam za 10% poreza

1. Sta je sa 4% zdravstvenog, jel se to placa iako vec imam aktivno i zaposlen sam?

2.
Rijec je o adsensu
Npr. mjesecno legne 500KM, jel ovaj iznos koristim za placanje poreza, posto sam vidio negdje da mnoze sa 0.8 pa tek na taj iznos 10% porez i 4% zdravstvo?

3. Znaci li ista sto mi se vec odbije u USA 30%?
morelSeLezat
Posts: 276
Joined: 24/02/2021 23:51

#5840 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by morelSeLezat »

tusk wrote: 18/05/2021 08:25 posto tek ulazim u ove vode, vidio sam za 10% poreza

1. Sta je sa 4% zdravstvenog, jel se to placa iako vec imam aktivno i zaposlen sam?

2.
Rijec je o adsensu
Npr. mjesecno legne 500KM, jel ovaj iznos koristim za placanje poreza, posto sam vidio negdje da mnoze sa 0.8 pa tek na taj iznos 10% porez i 4% zdravstvo?

3. Znaci li ista sto mi se vec odbije u USA 30%?
Ovo prvo mislim da moras, placas prvo 4% pa onda 10% na taj umanjeni iznos ako sam dobro shvatio, drugo pitanje je jako cudnovato i na njega ne mogu dati odgovor :mrgreen:
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5841 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

https://unija.com/bs/freelancing-prava-i-obaveze/
Ljudi, samo malo proguglajte, pa hiljadu puta isto pitanje. I nije ovaj sajt jedini gdje im sve detaljno objasnjeno, ima desetine sajtova knigovodja, blogova poreskih savjetnika plus sajt poreske.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#5842 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by programerAnel »

tusk wrote: 18/05/2021 08:25 posto tek ulazim u ove vode, vidio sam za 10% poreza

1. Sta je sa 4% zdravstvenog, jel se to placa iako vec imam aktivno i zaposlen sam?

2.
Rijec je o adsensu
Npr. mjesecno legne 500KM, jel ovaj iznos koristim za placanje poreza, posto sam vidio negdje da mnoze sa 0.8 pa tek na taj iznos 10% porez i 4% zdravstvo?

3. Znaci li ista sto mi se vec odbije u USA 30%?
3. Radi se o zakonu o dvostrukom oporezivanju.
Međutim Bosna i USA nemaju ugovor o dvostrukom oporezivanju tako da ne važi.

https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=136
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#5843 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Diverse »

Mislim da nisi u pravu. Upravo sto nema zakona o dvostrukom oporezivanju isti je naplacen, inace ne bi ni bio naplacen. Posto se popunjava W-8BEN formular na osnovu kojeg se oderdjuje stopa poreza. Da ugovora ima, u tom formularu bi stajalo 0% ili 10%, i sl. Ali upravo posto je naplacen 30% zbog nepostojanja ugovora, imate pravo da trazite povrat. tj. ne povrat, vec oprost poreza, odbitak(naravno samo u visini naseg poreeza 10%, ostalo ne). Jer dvojno oporezivanje je neustavno, neko od dvije strane mora da ga se odrekne. A kada nema ugovora, vazi pravilo ko prije djevojci, njemu djevojka, dakle Amerika uzela svoje i boli ih ona stv. Ugovor i sluzi tome da se strane dogovore da svako oporezuje svog gradjanina, a strance koji zaradjuje u toj drugoj zemlji ne. Da ugovor postoji, ne bi vam bio naplacen porez u Americi, vec ovdje. A ovako, posto je Amerika naplatila, jer ugovora nema, e onda ne moze i ovdje. A to u Poreskoj znaju i prihvataju, pa na formularu AMS 1035 postoji stavka upravo za tu namjenu.
Znam da tumacenja mogu biti razlicita, ali ,pokazite im dokaz da ste platili porez u Americi (jer dokaz moras da pokazes, a to je najcesce 1042S koji dobijete na kraju godine od agencije za koju radite ako ste popunili W-8BEN na pocetku godine) i prilozite ga, na njemu sve pise, to je zvanicni dokument americke poreske, nema tu nista nejasno.
Whatever[]
Posts: 83
Joined: 25/11/2017 22:54

#5844 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Whatever[] »

Skidaju li sa birao ako plaćaš porez? Nemam zdravstveno kod njih.
Forummeho
Posts: 106
Joined: 25/02/2020 20:46

#5845 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Forummeho »

arhivasvega wrote: 23/04/2021 17:57
Schumann wrote: 21/04/2021 21:36 Vozdra raja, klasicni sam laik kad je u pitanju ova tema, pa se nadam da cete mi moc dati odgovore na par pitanja (kako ne bih listao zadnjih 200 strana :| )

Prije par godina sam napravio Youtube kanal i u zadnje vrijeme su se pregledi prilicno zahuktali, tako da sam uspio da krenem u monetizaciju. Prema mojoj procjeni, mogao bih preko AdSensea zaraditi nekih 200-300KM mjesecno (znam nije neka lova al u danasnji vakat svaka marka dobro dodje). Mene zanima sljedece:

1) Da li sam ja duzan placati porez na taj iznos (zivim u FBiH, radim kod privatnika gdje sam uredno prijavljen i placam obaveze prema drzavi)?

2) Ako jesam, je li zakonom propisan minimalni iznos na koji se placa porez, ili drzava bas od svakog mizernog iznosa sebi uzme dio kolaca? Hocu li zbog 200KM morat se peglati s formularima i papirologijom?

3) Koliki je porez u % ?

4) Imam Paypal racun i povezao sam ga sa svojim racunom na Raiffeisen banci (Visa kartica). Da li cu morat otvarati devizni racun ili se dolari prilikom transfera automatski prebace u KM?

Nadam se da cu dobiti odgovore, posebno ako ima neko sa slicnim iskustvom.

Hvala unaprijed
Moras placati porez, nema veze sto radis i sto si prijavljen. Svaki put kada ti adsense prebaci pare "moras odma isti dan uplatit porez". Ja namjerno zakasnim po 10 dana i onda se svadjam u poreznoj jer mi je nelogicno da uplacujem isti dan. Porez uplacujes i obracunavas i popunjavas u ams 1035 obrazcu. Ovdje ti je link samo popunis podatke i snimi ti ga u pdf https://lab.itbase.ba/ams-generator . U ams 1035 imas kolonu gdje upisujes odbitak u %. Moras kontaktirati poreznu i objasniti im sta je na yt kanalu i onda ti kazu %. Kod mene je 30%. Kada popunis obrazac, uplatis poreznoj, ks zdravstvu i fbih zdravstvu i te uplatnice, ams 1035 i uplatu od adsense ( ja samo isprintam uplatu sa internet bankarstva) odnese na protokol opstinske porezne. Koliko god da ti adsense uplati moras platiti porez i otprilike je oko 9% od iznosa koji ti je legao kada odbijes postotak. Adsense prije svega moras verifikovati i mora ti prava adresa biti u njemu dok na yt kanalu moze biti drzava koju hoces(kod mene je yt usa, a adsense pravi). Adsense ne moze na paypal uplacivati nego direkt na karticu. Meni na debitnu Raiffeisen lijezu pare i uzimaju mi 10km na uplatu ne bitno koji je iznos sto je mislim ok skroz. Eto valjda ces skontat...

Ps koliko dnevno imas pregleda i koliko dnevno imas para?? Ja na 7000 pregleda dnevno oko 4$...
Haman ti porezna zna tacno u dan kad ti pare legnu :lol:

odvadi malo ziv bio
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#5846 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by arhivasvega »

Forummeho wrote: 01/06/2021 07:28
arhivasvega wrote: 23/04/2021 17:57
Schumann wrote: 21/04/2021 21:36 Vozdra raja, klasicni sam laik kad je u pitanju ova tema, pa se nadam da cete mi moc dati odgovore na par pitanja (kako ne bih listao zadnjih 200 strana :| )

Prije par godina sam napravio Youtube kanal i u zadnje vrijeme su se pregledi prilicno zahuktali, tako da sam uspio da krenem u monetizaciju. Prema mojoj procjeni, mogao bih preko AdSensea zaraditi nekih 200-300KM mjesecno (znam nije neka lova al u danasnji vakat svaka marka dobro dodje). Mene zanima sljedece:

1) Da li sam ja duzan placati porez na taj iznos (zivim u FBiH, radim kod privatnika gdje sam uredno prijavljen i placam obaveze prema drzavi)?

2) Ako jesam, je li zakonom propisan minimalni iznos na koji se placa porez, ili drzava bas od svakog mizernog iznosa sebi uzme dio kolaca? Hocu li zbog 200KM morat se peglati s formularima i papirologijom?

3) Koliki je porez u % ?

4) Imam Paypal racun i povezao sam ga sa svojim racunom na Raiffeisen banci (Visa kartica). Da li cu morat otvarati devizni racun ili se dolari prilikom transfera automatski prebace u KM?

Nadam se da cu dobiti odgovore, posebno ako ima neko sa slicnim iskustvom.

Hvala unaprijed
Moras placati porez, nema veze sto radis i sto si prijavljen. Svaki put kada ti adsense prebaci pare "moras odma isti dan uplatit porez". Ja namjerno zakasnim po 10 dana i onda se svadjam u poreznoj jer mi je nelogicno da uplacujem isti dan. Porez uplacujes i obracunavas i popunjavas u ams 1035 obrazcu. Ovdje ti je link samo popunis podatke i snimi ti ga u pdf https://lab.itbase.ba/ams-generator . U ams 1035 imas kolonu gdje upisujes odbitak u %. Moras kontaktirati poreznu i objasniti im sta je na yt kanalu i onda ti kazu %. Kod mene je 30%. Kada popunis obrazac, uplatis poreznoj, ks zdravstvu i fbih zdravstvu i te uplatnice, ams 1035 i uplatu od adsense ( ja samo isprintam uplatu sa internet bankarstva) odnese na protokol opstinske porezne. Koliko god da ti adsense uplati moras platiti porez i otprilike je oko 9% od iznosa koji ti je legao kada odbijes postotak. Adsense prije svega moras verifikovati i mora ti prava adresa biti u njemu dok na yt kanalu moze biti drzava koju hoces(kod mene je yt usa, a adsense pravi). Adsense ne moze na paypal uplacivati nego direkt na karticu. Meni na debitnu Raiffeisen lijezu pare i uzimaju mi 10km na uplatu ne bitno koji je iznos sto je mislim ok skroz. Eto valjda ces skontat...

Ps koliko dnevno imas pregleda i koliko dnevno imas para?? Ja na 7000 pregleda dnevno oko 4$...
Haman ti porezna zna tacno u dan kad ti pare legnu :lol:

odvadi malo ziv bio
Traze izvod iz banke sa uplatom na kojoj je datum, sta pricas kad pojma nemas
Bronk
Posts: 20
Joined: 12/11/2016 22:57

#5847 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bronk »

Da li ste vidjeli da je institucija Ombudsmena BiH za ljudska prava dala misljenje da se ovo placanje od 4% za zdravstvo treba ili ukinuti ili da se freelancerima mora ponuditi odgovarajuca usluga za to sto placaju? Oglasavali se gospoda iz PU na to ili neko zna za neke nove aktivnosti?

Ako me niko iz PU jos nije kontaktirao, da li im onda nisam zanimljiv ili nemaju nikakve podatke o meni? Ili su (ne dao Bog) odustali od svoje potjere za freelancerima?
nekome
Posts: 2940
Joined: 17/05/2011 10:41

#5848 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by nekome »

evo kaze fadil hvala i halal i od njeg
p.s. kaze nije da nema vakcina vec nisu dosle
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5849 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by deogest »

medo-medo wrote: 18/06/2021 14:40
Bronk wrote: 18/06/2021 13:05 Da li ste vidjeli da je institucija Ombudsmena BiH za ljudska prava dala misljenje da se ovo placanje od 4% za zdravstvo treba ili ukinuti ili da se freelancerima mora ponuditi odgovarajuca usluga za to sto placaju? Oglasavali se gospoda iz PU na to ili neko zna za neke nove aktivnosti?

Ako me niko iz PU jos nije kontaktirao, da li im onda nisam zanimljiv ili nemaju nikakve podatke o meni? Ili su (ne dao Bog) odustali od svoje potjere za freelancerima?
nisi im zanimljiv.
meni je 2018. čovjek iz PU (SA KAntona) neslužbeno rekao. da su "uskenirali samo ove što REDOVNO dobivaju preko 100 K (KM) godišnje".. naglasak na REDOVNO i 100 K
Mislim da su čak i odustali, jer ima ljudi dobiju par stoja € , trče da plate i stvaraju im samo dodatni posao, a plata u PU fiksna.
To je bio samo pokušaj 2018, kad je Šerif najavio da će češljat OLX, FB, pijace. Međutim, ništa od toga + imaju svojih problema, saće izbori,pa ne talasaju.
To ne znači, da ne mogu opet organizovat retroaktivnu akciju, ali ko nije platio sezonu 2015-2018.neće ni 2018-2021.

Za kraj želim da zahvalim redovnim platišima, jer sav taj novac ide u zajednički budžet, koji se troši na transparentan način za dobrobit svih nas, kao npr nabavku najboljih respiratora iz samih vrhova ponude ili nabavku vakcina koje spašavaju živote.
Hvala vam još jednom.
Prava je budaletina ko plati retroaktivno tolike pare. Pa jeftinije 10 puta naci dobrog advokata i zavrsit to. :lol:
Bronk
Posts: 20
Joined: 12/11/2016 22:57

#5850 Re: Porez na dohodak na freelancing?

Post by Bronk »

medo-medo wrote: 18/06/2021 14:40 To ne znači, da ne mogu opet organizovat retroaktivnu akciju, ali ko nije platio sezonu 2015-2018.neće ni 2018-2021.
Ja novac primam na bakovni racun a svaki sluaj za koji ja znam u pitanju su bili ljudi koji primaju novac preko Paypala i slicnih servisa. Mozda jos nisu ni dosli do toga da cesljaju bankovne racune, moze li to bit?
deogest wrote: 18/06/2021 15:26 Prava je budaletina ko plati retroaktivno tolike pare. Pa jeftinije 10 puta naci dobrog advokata i zavrsit to. :lol:
Koji to advokat uspjesno "zavrsava" to? Slobodno podjeli ako znas. Ovo sto sam ja vidio ne uljeva mi previse povjerenja. Kadija te tuži, kadija ti sudi...
Post Reply