Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4276 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zijancer »

oxygen
sa desne strane zgrade (u drveću) su stepenice koje vode dole ka zagrebačkoj
Image
Last edited by zijancer on 08/04/2021 20:26, edited 1 time in total.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#4277 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Oxygenn »

zijancer wrote: 08/04/2021 20:23 oxygen
sa desne strane zgrade u drveću su stepenice koje vode dole ka zagrebačkoj
Image
Hvala :thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4278 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

iceman ze wrote: 08/04/2021 19:47 Koliko je uooste plavih transpprtera izvuceno iz baze specijale u butmir? Vidim da neko spominje BOV-ove, ali bilo je i mt60, barem na snimkama, kada je onaj mehanicar sds ispustio ulje iz motora i diffova, moze se i na yt neki snimak pronaci.
Jest bila diverzija ali je dio spašen. Evo ti snimak poslije diverzije:



M-60 koji vidiš na ovom snimku i koji pominješ je osposobljen i to je ovaj sa snimka, drugi je otišao na Ilidžu, imaš ga na snimcima o bormbama oko hotela.
Izvučena su i 3 BOV-a, sva 3 su još uvijek u službi u SPJ-u, ali bez oružja. Jedno vrijeme, u sklopu demilitaritacije, su bili deponovani pod nadzorom SFOR-a, kad je MUP RS izvukao svoje i FUP je izvikao svoje. Postoji i 4. BOV, ali to je JNA BOV oštećen i zarobljen 2.5.1992. kasnije je bio još jednom pogođen ali je popravljen. Jedan policijski i taj JNA "glume" u Quo Vadis Aida!
Izvučen je Land Rover sanitet i mislim oba TAM-a, jedan je bio cijeli rat u službi, završio u Suhodolu i kasnije rashodovan, a drugi je moguće uništen na Socijalnom u saobr. nesreći odman na početku rata,
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#4279 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jefff »

Ni Americka policija nema gusjenicare i teske mitraljeze. Bili smo dobro opremljeni.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4280 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

jefff wrote: 09/04/2021 11:31 Ni Americka policija nema gusjenicare i teske mitraljeze. Bili smo dobro opremljeni.
Za teške mitraljeze ne znam, ali je američka policija imala M113 gusjeničare.
Generalno, gusjeničar nije više pogodan za policijske poslove i svi su se okrenuli točkašima, s tim što ima razlike u namjenama, M60 (kao i BVP M80) i M113 su transporteri, tj namjena je prevoz ljudstva na borbene položaje, te su ukrcaj i iskrcaj ljudstva planirani tako (dupla zadnja vrata) dok je BOV oklopno vozilo iz kojeg se neposredno djeluje.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#4281 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jefff »

Bestrzajne topove su imli ovi nasi. Bila je parada, mislim 1985. na dan oslobodjenja, 6. aprila koji je ujedno bio i dan bezbjednosti. Tu su se mogli vidjeti transporteri i moderna antidiverziona sretstva.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4282 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iceman ze »

@tempuser

Hvala na infu, negdje na fotki sa neta sam vidio tu plavu 150tku na Malti u blizini crkve, frontalni sudar, vidjao sam i na Dobrinji plavi BOV, u toku rata, a sto se tice ovih gusjenicara na srb forumima sam nasao neg komentare, u smislu gubitaka zbog loseg oklopa itd
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4283 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

iceman ze wrote: 09/04/2021 12:12 @tempuser

Hvala na infu, negdje na fotki sa neta sam vidio tu plavu 150tku na Malti u blizini crkve, frontalni sudar, vidjao sam i na Dobrinji plavi BOV, u toku rata, a sto se tice ovih gusjenicara na srb forumima sam nasao neg komentare, u smislu gubitaka zbog loseg oklopa itd
Na tog TAM-a misli, drugi je 100x preživio. Zadnji put sam ga vidio ispred baze u Domu nekad krajem 1995, početkom 1996., doduše nije bio plavi nego neka smeđa-oker boja.
I dan dans je živ i zdrav, ponekad popijem kafu sa poglenom na njega! ;-)
Generalno BOV i M60 su bili jako loši po pitanju oklopa i ako se dobro sjećam planirao se razvoj boljeg borbenog vozila od BOV-a, ali ništa od tog nije bilo.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#4284 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Aida_Beba »

tempuser wrote: 05/04/2021 13:03
jefff wrote: 05/04/2021 08:32 Branili su se dobro i sami, nastavni kadar i ucenici. Profesori su skidali cetalje iz PAPovki ko cuke dok su im ucenici punili puske, ali... ipak poluautomatsko oruzje nije bilo dovoljno.
SDA istorija...
Slazem se, jer se tacno zna broj poginulih i povrijedjenih, ovako ispade skidali ih ko glinene golubove :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4285 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Aida_Beba wrote: 09/04/2021 12:29
tempuser wrote: 05/04/2021 13:03
jefff wrote: 05/04/2021 08:32 Branili su se dobro i sami, nastavni kadar i ucenici. Profesori su skidali cetalje iz PAPovki ko cuke dok su im ucenici punili puske, ali... ipak poluautomatsko oruzje nije bilo dovoljno.
SDA istorija...
Slazem se, jer se tacno zna broj poginulih i povrijedjenih, ovako ispade skidali ih ko glinene golubove :-)

Kako će ih ba skidati k'o golubove...?
Prvo, legalni dio COKUP-a nikad nije držao cijeli centar jer se SDS-ov dio kadrova i kursista odmah i iznutra uključio u zauzimanje Centra, a cijeli okršaj je trajo nekih 4 sata.
Na našoj strani samo Mišić, sa druge strane pojma nemam, sumnjam da su imali pogunulih, a ako je bilo ranjenih to nije moglo biti puno, ali se prof. Dž. Termiz baš momački krpio s njima!
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#4286 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Valter Gustav »

Bio je na YT jedan njihov gusjenicar plavo-bijeli naletio na minu na nekoj livadi mislim negdje kod Dobrinje,i na tom klipu imaju dvojica nasih vojnika jedan sa osom.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#4287 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jefff »

ja et, gdje ce se nasi poredit sa junacima s Kosova :repetirana:
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#4288 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zilog »

PM72 wrote: 07/04/2021 07:03
jefff wrote: 07/04/2021 01:24
dječak sa šibicama wrote: 07/04/2021 00:05

Tome sam licno svjedocio, kad nisu prosli preko tranzita, na Hambinoj Carini se ukazala kolona plavih vozila, djipovi i onaj transporter mupa, masa ljudi se okupila dosta ZB sa kalasnjikovima neki su poskakali na vozila pa ih je policija zamolila da sidju, dosli su do jevrejskog i vraceni nazad od strane vojske koja je znala da ce doci tim putem.

Nikakvih borbi nije bilo, samo su se vratili u grad.
Trebalo je da demonstranti krenu na JNA barikade pa neka pucaju po narodu pred ocima svjetske javnosti ili neka se povuku.
:lol: :-)
Paša moj...ti si nešto posefio...kakve JNA barikade?
A i ova ti dobra...trebalo je da demonstranti krenu na barikade...lako je tuđim gloginje mlatit...pogotovo sa distance od 30 godina.
Jeste malo bajato, ali da odgovorim.

Bio sam sa demonstrantima i u ulici Bratstva i Jedinstva, kad su bacali topovske udare kod Digitrona (i onaj provokator zvao raju da ide pred Skupstinu), a kasnije i na Vrbanja mostu kada su pokosili Suadu i Olgu. Raja se jeste tada (nakon rafalanja) vratila prema Skupstini, ali kada su dosli transporteri Specijalne i krenuli na Vrbanju, raja je krenula za njima. I onda...
Transporteri predjose Vrbanja most i skrenuse lijevo, prema Skenderiji?! :shock:
Prvo veliko razocarenje u ratu. Nikad mi nece biti jasno sto su uopste kretali, ako nisu racunali na podrsku demonstranata? Nije valjda da su zaista mislili proci pored JNA tenkova na zaobilaznici?
Raja je bila spremna ici za transporterima. Bilo bi zrtava, ali znatno manje nego sto ih je okupirana Grbavica uzela...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4289 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

I dođe tako raja do 2 tenka T55 koji blokiraju prolaz and then what? Napast ih titinim slikama i zastavama SRBiH?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4290 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by nosara »

Kakve gluposti se lupetaju... :-)
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#4291 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zilog »

tempuser wrote: 17/04/2021 07:07 I dođe tako raja do 2 tenka T55 koji blokiraju prolaz and then what? Napast ih titinim slikama i zastavama SRBiH?
To su jos uvijek bili JNA tenkovi i do 2. maja uglavnom nisu dejstvovali po civilima.
Da je tada JNA maska pala, mozda se ne bi mnoge druge "puzajuce" okupacije, iz kasarni i pod pokricem JNA, desile...

BTW, 2 tenka se lako zaobidju kroz baste i livade. Veci bi problem bili cetnici koji se ne bi libili pucati na masu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4292 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

zilog wrote: 17/04/2021 07:16
tempuser wrote: 17/04/2021 07:07 I dođe tako raja do 2 tenka T55 koji blokiraju prolaz and then what? Napast ih titinim slikama i zastavama SRBiH?
To su jos uvijek bili JNA tenkovi i do 2. maja uglavnom nisu dejstvovali po civilima.
Da je tada JNA maska pala, mozda se ne bi mnoge druge "puzajuce" okupacije, iz kasarni i pod pokricem JNA, desile...

BTW, 2 tenka se lako zaobidju kroz baste i livade. Veci bi problem bili cetnici koji se ne bi libili pucati na masu.
Nisi razumio... Da ne ulazimo u to da li bi JNA djelovala po civilima (a do tad je djelovala gdje god je imala potrebe, Slovenija, Hrvatka, Ravno), JNA je, po 1000 x oprobanom receptu, na lokaciju došla kao "tampon zona", a stvarni cilj je zapravo fzičko blokiranje pristupa i zaštita terorista SDS-a od dolaska jačih snaga. Upravo je to JNA uradila kad se Specijalna preko Soukbunara pokušala probiti do COKUP-a.

Jašta, u JNA glupi, postave barikadu od tenkova tako da ih 2000 obiđe ljudi kroz bašte i livade! :-)
Kud ne deblokirasmo grad preko bašti i livada!?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4293 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bloo »

Trebao si ti sa rajom krenuti na tenkove...i posto bi se stvar rijesila, neki ljudi bi poginuli (civil gore, civil dole, who cares) a rata ne bi bilo...mozda bi sada uzivali na forumu bez tebe, casno poginulog tenkovskog unistivaca...
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#4294 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zilog »

tempuser wrote: 17/04/2021 07:33
zilog wrote: 17/04/2021 07:16
tempuser wrote: 17/04/2021 07:07 I dođe tako raja do 2 tenka T55 koji blokiraju prolaz and then what? Napast ih titinim slikama i zastavama SRBiH?
To su jos uvijek bili JNA tenkovi i do 2. maja uglavnom nisu dejstvovali po civilima.
Da je tada JNA maska pala, mozda se ne bi mnoge druge "puzajuce" okupacije, iz kasarni i pod pokricem JNA, desile...

BTW, 2 tenka se lako zaobidju kroz baste i livade. Veci bi problem bili cetnici koji se ne bi libili pucati na masu.
Nisi razumio... Da ne ulazimo u to da li bi JNA djelovala po civilima (a do tad je djelovala gdje god je imala potrebe, Slovenija, Hrvatka, Ravno), JNA je, po 1000 x oprobanom receptu, na lokaciju došla kao "tampon zona", a stvarni cilj je zapravo blokiranje pristupa i zaštita terorista SDS-a od dolaska jačih snaga. Upravo je to JNA uradila kad se Specijalna preko Soukbunara pokušala probiti do COKUP-a.

Jašta, u JNA glupi, postave barikadu od tenkova tako da ih 2000 obiđe ljudi kroz bašte i livade! :-)
Kud ne deblokirasmo grad preko bašti i livada!?
Slazem se za JNA "tampon zone", a i gore sam to napisao. Da je JNA tada djelovala po demonstrantima, ne bi se setali okolo do maja i ne bi se desile puzajuce okupacije, npr. Hadzica...

Jeste SBBKBB, ali pitanje ostaje otvoreno.
Zasto je Specijalna uopste kretala? Jesu li to mislili provozati se do skole na Vracama?
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#4295 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zilog »

Bloo wrote: 17/04/2021 07:43 Trebao si ti sa rajom krenuti na tenkove...i posto bi se stvar rijesila, neki ljudi bi poginuli (civil gore, civil dole, who cares) a rata ne bi bilo...mozda bi sada uzivali na forumu bez tebe, casno poginulog tenkovskog unistivaca...
Molim te bez sarkazma. Ja sam tada bi tu i vidio sta se desava, a ti nisi (bila si dijete).
Rat sam proveo u Armiji i dobro se namirisao baruta i krvi i ne pricam kako mali Perica zamislja. Nisam od onih koji forsiraju pricu kako smo tri puta izlazili na Vraca, zauzimali Pejton i ostale nebuloze...

Tenkova u Kovacicima i na Grbavici nije bilo. Mozda je Skola bila izgubljena, ali je Grbavica saptom pala i sa njom stotine (ako ne hiljade), koje je progutala okupacija.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4296 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bloo »

Trebali su tebe za vrhovnog.komadanta postaviti :|
Em bio tu, em bi zrtvovao civile, em ratovao, em nepatvoreni vojni strateg....
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#4297 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zilog »

Bloo wrote: 17/04/2021 08:14 Trebali su tebe za vrhovnog.komadanta postaviti :|
Em bio tu, em bi zrtvovao civile, em ratovao, em nepatvoreni vojni strateg....
Trolaj, trolaj...

7 dana... bez jarana, zena i kafana... :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4298 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bloo »

zilog wrote: 17/04/2021 08:24
Bloo wrote: 17/04/2021 08:14 Trebali su tebe za vrhovnog.komadanta postaviti :|
Em bio tu, em bi zrtvovao civile, em ratovao, em nepatvoreni vojni strateg....
Trolaj, trolaj...

7 dana... bez jarana, zena i kafana... :mrgreen:
Ja trolam, ti :"Raja je bila spremna ici za transporterima. Bilo bi zrtava, ali znatno manje nego sto ih je okupirana Grbavica uzela...".

Poznato ALI....

Da li ljudsko bice moze nize pasti? Mozda.
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#4299 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zilog »

Bloo wrote: 17/04/2021 08:26
zilog wrote: 17/04/2021 08:24
Bloo wrote: 17/04/2021 08:14 Trebali su tebe za vrhovnog.komadanta postaviti :|
Em bio tu, em bi zrtvovao civile, em ratovao, em nepatvoreni vojni strateg....
Trolaj, trolaj...

7 dana... bez jarana, zena i kafana... :mrgreen:
Ja trolam, ti :"Raja je bila spremna ici za transporterima. Bilo bi zrtava, ali znatno manje nego sto ih je okupirana Grbavica uzela...".

Poznato ALI....

Da li ljudsko bice moze nize pasti? Mozda.
Haaloooo, ja sam bio tu, nisam sjedio kuci!!!

Krenuli smo na barikade, pa onda za transporterima. Je li to bilo pasti nisko? Ne dati da neko djecu napada? Ne zeliti barikade u svom gradu i ici protiv njih?

Je li ti mislis da su demonstracije prvo krenule pred Skupstinu? Ne nisu, nego preko mosta Bratstvo i Jedinstvo prema Vracama. Skupstina nas nije interesovala.

Mozda mislis da smo svi skupa nisko pali? Mozda ti se nisu svidjale demonstracije protiv barikada?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50575
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4300 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bloo »

Pa sto nisi kao drcna individua napao? Bosko Buha style?
Post Reply