Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16301 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 19/02/2021 22:37
dale cooper wrote: 19/02/2021 22:18

Neke stvari bi se, valjda, trebale podrazumijevati? Ili si ti iz svega što sam napisao na neki način izvukla tezu da ja mislim da djeca
ne trebaju ići u školu jer nemaju uloške? :| To je strašno razočaravajuće od tebe. :|
Strasno razocaravajuce od mene, na neki nacin izvukla tezu od svega sto si napisao, neke stvari se trebaju podrazumijevati?

Moj prvi odgovor na ovu pricu tebi:
Stvari su bile mnogo teze, pa se opet zivjelo. Oduvijek su se ljudi snalazili sa onim sto imaju pa se tako trudilo da se ne propusta skola zbog ulozaka ni u ratu, sto mozes vidjeti na wewinom primjeru.

Budalasta prica.
A sad se vrati pa pogledaj o cemu si ti pricao. Naravno, trebala sam shvatiti da se podrazumijevaju neke stvari, jel, iako je ocito iz onih clanaka da se bas i ne podrazumijevaju, i eto, preci na pricu o borbama za bolji svijet.




:x
Ja sam se na one članke adresirao ne zato što mislim da je dobro što djeca markiraju i bježe iz škole. Nego zato što mogu shvatiti
zašto to rade. Zato što sam i sam bio dijete, i imao svoje strahove i nesigurnosti. Znači, ne odobravam, ali shvatam.
I sva priča o empatiji i senzibilitetu je vezana za to.
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#16302 Re: Danasnji "feminizam"

Post by zoomba »

Muski nisu problem zenama,zenama su druge zene problem... zivjele zene.. :lol:
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#16303 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Nowicki »

saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
Zato treba odvojiti ideološko od praktičnog. Jedno je kad se zagovara borba protiv društva koje je po feminizmu zasnovano na ptrijarhatu od nekih stvari koje su ipak svakodnevne. U protivnom će vas navuci na sklizak teren.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16304 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

dale cooper wrote: 19/02/2021 19:12
foxlife wrote: 19/02/2021 19:07
dale cooper wrote: 19/02/2021 19:01

Postoje različiti pritisci, nisu svi isti. Naravno da će djeca, ako hoće, naći nešto drugo. Ali po pitanju higijenskih potreba se može
nešto konkretno uraditi. Za ove druge stvari imaju pedagozi.
po pitanju higijenskih potreba citav svijet bi trebao promijeniti svjest pa prvo obezbjediti hranu i vodu onima koji nemaju pa onda higijenske potrebe rjesavati
slazes se?
Da...naravno. To bi se valjda trebalo podrazumijevati?
Gdje ste picque stogo zdravko colic 😂
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#16305 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

dale cooper wrote: 19/02/2021 22:48
Ja sam se na one članke adresirao ne zato što mislim da je dobro što djeca markiraju i bježe iz škole. Nego zato što mogu shvatiti
zašto to rade. Zato što sam i sam bio dijete, i imao svoje strahove i nesigurnosti. Znači, ne odobravam, ali shvatam.
I sva priča o empatiji i senzibilitetu je vezana za to.
Ma e, ja samo nemam empatije, ne vidim ili ne zelim vidjeti, te to nije vrijedno mog vremena, il sta vec.

A i ionako se neke stvari podrazumijevaju.

Jedan od onih razgovora dje se pitam cemu i o cemu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16306 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16307 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

jos raspravljate o sporednim stvarima
pravima djevojcica u skoli da imaju uloske a hrana za iste te curice i djecake je minoran problem
jel pricamo ovdje o feminizmu ili cemu?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16308 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Ko govori da je to minoran problem? Spominjanje jednog problema ne poništava drugi niti se stavlja ispred istog.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16309 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

pa ovdje se govori jer je stavljanje u prvi plan ulozaka ocito pravljenje minornim glad
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16310 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

niĐe veze
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16311 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 19/02/2021 23:04
dale cooper wrote: 19/02/2021 22:48
Ja sam se na one članke adresirao ne zato što mislim da je dobro što djeca markiraju i bježe iz škole. Nego zato što mogu shvatiti
zašto to rade. Zato što sam i sam bio dijete, i imao svoje strahove i nesigurnosti. Znači, ne odobravam, ali shvatam.
I sva priča o empatiji i senzibilitetu je vezana za to.
Ma e, ja samo nemam empatije, ne vidim ili ne zelim vidjeti, te to nije vrijedno mog vremena, il sta vec.

A i ionako se neke stvari podrazumijevaju.

Jedan od onih razgovora dje se pitam cemu i o cemu.
Pa to što si ti iz mojih postova iščitala samo ono što si htjela iščitati stvarno nije moj problem. Ja sam samo spomenuo da treba prema djeci
imati empatije i senzibiliteta. Nisam sa time mislio da ti toga nemaš.

Pa valjda se ne trebamo svi redom na temi izjašnjavati da nemamo anti edukacijski stav da bi nas ti razumjela kako treba. Ili da
to moramo spomenuti više puta kako bi skontala da mislimo ozbiljno.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#16312 Re: Danasnji "feminizam"

Post by foxlife »

da ne bih editovao i izgubio misao
poenta je da ta socijalna davanja posebno ulozaka brijeca ili sl nece nikad zazivjeti dok ne promjenimo kolektivnu svjest a tom opisu najvise odgovara komunizam al to tesko da ce se desiti za nasih zivota
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16313 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Nowicki wrote: 19/02/2021 22:55
saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
Zato treba odvojiti ideološko od praktičnog. Jedno je kad se zagovara borba protiv društva koje je po feminizmu zasnovano na ptrijarhatu od nekih stvari koje su ipak svakodnevne. U protivnom će vas navuci na sklizak teren.
Jedan od razloga zasto ja ne bih nijednom muskom preporucio da se deklarise kao feminista je bas taj klizav teren dje ti se djuture kao muskarcu prisije svasta nesto. Bolje se zalagat za egalitarnost, pa uskociti i feministkinjama u pomoc onda kad to moralni zakon u sebi nalaze. Onda kad ne nalaze, zauzeti drugacije stajaliste bez da se puno brine kakvi cemo biti u ocima ovih ideoloskih borkinja.

Tako makar ja rezonujem. :-D
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16314 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

MarlboroGold wrote: 19/02/2021 23:07
saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16315 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

Upravo tako.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16316 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24
MarlboroGold wrote: 19/02/2021 23:07
saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Posebno što je to sve suštinski povezano. Jer one porodice koje nemaju novca za higijenske potrepštine (ne samo uloške nego i ostalo)
vjerovatno imaju muke i sa prehranjivanjem porodice i nabavkom osnovnih životnih namirnica. Siromaštvo pogađa sve bez obzira na
ideologiju i sve druge razlike koje imamo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#16317 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24
MarlboroGold wrote: 19/02/2021 23:07
saint_mirad wrote: 19/02/2021 22:34 Ok je priča o ulošcima u neku ruku. Feministkinje se bave razinom problema ovisno o realnom položaju žena
u državi gde deluju, pa tako u Iranu niko ne priča o ulošcima jer je preče obezbediti ženama pravo da izađu na ulicu otkrivene, dok u Kanadi niko ne priča o obaveznom hidžabu pa se posvećuju manspreadingu i sličnim stvarima. Balkan je između na toj skali problematike, iako nam NGOs delom uvaljuju i 'probleme' žena zemalja prvog sveta.
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Apsolutno isključuje jer živimo u svijetu ograničenih resursa, a ne želja i pozdrava. Sve je tradeoff.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16318 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

ExNihilo wrote: 19/02/2021 23:37
saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24
MarlboroGold wrote: 19/02/2021 23:07
U suštini, bar za mene, je to skroz ok za ovu konkretnu situaciju. Sve što ima veze sa higijenom bila muška ili ženska, a pogotovo kad su u pitanju djeca i bebe. I ja bih volio da su brijači za nas dosta jeftiniji.
Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Apsolutno isključuje jer živimo u svijetu ograničenih resursa, a ne želja i pozdrava. Sve je tradeoff.
Ne iskucuje jer nece svi da rade sve. Valjda ti je jasno da se zajednica moze paralelno zalagati za vise stvari, vidi npr kako se formira budzet. Jedino sta jeste bitno je dobra distribucija resursa. To da nema resursa za sve sto je bitno je ubleha od ovih s vlasti jer mora se od novca za neki plemeniti cilj kupiti novi Audi za guzonju. To jest trade-off(by the way, pise se ovako kad vec gore glumis gramatickog nacija, sigurno ti ne smeta i tebe neko da ispravi :-D
https://www.merriam-webster.com/dictionary/trade-off) ali na stetu gradjana.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#16319 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:43
ExNihilo wrote: 19/02/2021 23:37
saint_mirad wrote: 19/02/2021 23:24

Slazem se, problematika ima neko uporiste u realnosti na ovim meridijanima i nije deplasirana. Deplasirana je argumentacija ' a sta je sa gladnim, siromasnim itd' jer aktivizam na resavanju manjih problema ne iskljucuje aktivizam na resavanju temeljnih problema poput siromastva.
Apsolutno isključuje jer živimo u svijetu ograničenih resursa, a ne želja i pozdrava. Sve je tradeoff.
Ne iskucuje jer nece svi da rade sve. Valjda ti je jasno da se zajednica moze paralelno zalagati za vise stvari, vidi npr kako se formira budzet. Jedino sta jeste bitno je dobra distribucija resursa. To da nema resursa za sve sto je bitno je ubleha od ovih s vlasti jer mora se od novca za neki plemeniti cilj kupiti novi Audi za guzonju. To jest trade-off(by the way, pise se ovako kad vec gore glumis gramatickog nacija, sigurno ti ne smeta i tebe neko da ispravi :-D
https://www.merriam-webster.com/dictionary/trade-off) ali na stetu gradjana.
Ma ne, u pravu si ti. Svako može trkeljati šta hoće i koliko hoće. Nema tradeoffa u palamuđenju.

Ali kada, recimo, jedna direktorica škole dobije donaciju kojom može a) finansirati užinu učenicima, b) finansirati uloške, ili c) renovirati toalete, brzo nauči kako su u stvarnom svijetu odluke vrlo isključive. Oni koji donese te odluke moraju prioritizirati, pa su diskusije poput tih šta je važnije, hrana ili ulošci, ne samo relevantne, nego presudne.

Što tiče ispravke, ne bi mi smetalo da sam čovjeku ispravio gramatiku, ali nisam. Preporučujem da potražiš pojam gramatike. I nije "gramatički nacij" nego, valjda, gramatički nacista. Ono kad ti gramatiku ispravlja čovjek koji ne zna deklinirati riječ nacista.

I da, za kraj, normirana su oba oblika: trade-off i tradeoff. Izvor.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#16320 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

dale cooper wrote: 19/02/2021 23:17

Pa to što si ti iz mojih postova iščitala samo ono što si htjela iščitati stvarno nije moj problem. Ja sam samo spomenuo da treba prema djeci
imati empatije i senzibiliteta. Nisam sa time mislio da ti toga nemaš.

Pa valjda se ne trebamo svi redom na temi izjašnjavati da nemamo anti edukacijski stav da bi nas ti razumjela kako treba. Ili da
to moramo spomenuti više puta kako bi skontala da mislimo ozbiljno.
Ja iscitala, ti samo spomeno.. :D

Nikakav problem, da ne bih ostale zamarala skrolanjem duzeg posta stavila sam spojler, ali ti i slicni me prestanite praviti budalom sa tim nadmudrivanjem ko je sta reko a ko je sta iscito, sta se podrazumijeva a sta ne, sta je ko mislio al ja eto nisam shvatila i bla bla:
Spoiler
Show
Niemand wrote: 19/02/2021 16:19
piupiu wrote: 19/02/2021 16:16
Niemand wrote: 19/02/2021 16:07 Kako li je ona dumasova dama sa kamelijama hodala okolo sa crvenim kamelijama a nije bilo ovih modernih potrepstina.

:hm:
U njegovo vrijeme su još nosile duge suknje i podsuknje :wink:
Samo to? Nako pitam.

Nije bolan svijet juce nasto i sa nama, zvijeli su ljudi i prije nas.
dale cooper wrote: 19/02/2021 16:23 Trebamo se onda vratiti u prošlost...stvari su bile tako mnogo bolje i jednostavnije tada. :mrgreen:
Niemand wrote: 19/02/2021 16:30 Stvari su bile mnogo teze, pa se opet zivjelo. Oduvijek su se ljudi snalazili sa onim sto imaju pa se tako trudilo da se ne propusta skola zbog ulozaka ni u ratu, sto mozes vidjeti na wewinom primjeru.

Budalasta prica.
dale cooper wrote: 19/02/2021 16:40 Pa nismo u ratu, kao ni onaj dio svijeta koji je obuhvaćen člancima koje je wewa postavila, a opet si žene ne mogu priuštiti osnovna
sredstva menstrualne higijene. Zašto? Nije poenta u tome eto može se snaći na drugi način. Ali zašto je došlo uopšte do toga da se
za te stvari mora snalaziti na drugi način...in this day and age?
Niemand wrote: 19/02/2021 17:22
dale cooper wrote: 19/02/2021 17:11
Niemand wrote: 19/02/2021 17:03 Nismo u ratu, al ako jesi u siromastvu, bas kao i u ratu, snalazis se sa onim sto imas, ne ostajes bez skole zbog tog. To nije normalno. Ubijediti citave generacije da ne mogu zivjeti bez nekog proizvoda i da cak ne mogu ni prepoznati alternativu od onog sto imaju.

Jedno je obezbjediti besplatne proizvode, jedno je i prica o komforu, al ako nemas bas te proizvode, ne ici u skolu? Ako zivis u siromastvu, pogotovo je bitno ne propustati skolu. Nisu te curice krive sto ne vide drvo od sume, al je zalosno koliko se ispere mozak.
Ali je li riječ o komforu ili o osnovnim potrepštinama? Šta bi ja sad da nemam love da kupim žilet trebao uraditi? Pustiti bradu, pokušati
se obrijati satarom?
Rijec je o potrepstinama kojih nemas, iz kojeg god razloga, ti njih nemas, propustati skolu il alternativa, koja mozda ne pruza isti komfor, al ne propustas skolu?

Za zilet ne znam, bil propustio skolu jer imas bradu i ne mozes se obrijati? Iako se meni tvoj primjer ne moze porediti sa ovim, al oke, tvoj primjer.

Jedno je pricati i mastati sta bi svi trebali imati i kakav bi svijet trebao biti, al je drugo kakav svijet zapravo jeste trenutno, a u tom svijetu, ako nemas higijenske ne ides u skolu dok ti ih skola ne obezbjedi besplatno.
dale cooper wrote: 19/02/2021 18:00
Niemand wrote: 19/02/2021 17:41
dale cooper wrote: 19/02/2021 17:34

Žilet sam spomenuo iz ličnog iskustva, jer sam bradicu imao već u sedmom razredu osnovne i imao sam kretena od nastavnika koji me
je handrio zbog toga pa sam se morao kao dijete obrijati prvi put. Ne sumnjam da i sad u školama ima momčića koji se počinju susretati
sa prvim dlakama na bradi i koji će biti pod pritiskom da se počnu brijati.

Ovo nisu maštanja ovo su stvari za koje bi se mi svi trebali zajedno boriti, neki minimum ispunjavanja osnovnih ljudskih potreba.
Ali jebiga haman je lakše reći snaći ćemo se nekako, glasati za iste ljude gotovo 30 godina i govoriti dobro je samo neka se ne puca.
Jebeš i to...prođe nam život u hodanju linijom manjeg otpora.
I dok se borite i mastate o boljem svijetu, propustati skolu ili?
Naravno da ne. Ali ti sa druge strane jednostavno ili ne vidiš ili ne želiš da vidiš i shvatiš pritiske, anksioznosti i strahove sa kojima
se djeca danas suočavaju. Pa tako djevojčice imaju strah tokom menstrualnog ciklusa hoće li uložak eventualno procuriti, hoće
li se krv pojaviti na hlačama ili haljini ili ostati na školskoj stolici. Hoće li biti ismijane ili postiđene od strane vršnjakinja i vršnjaka
zbog toga. Kako bi se tek osjećale kada bi morale nositi nešto što je improvizovano i još manje sigurno? Može se odmahivati rukama
koliko hoćeš i jadikovati o modernim vremenima, ali to ne mijenja na stvari da je sve pa i djeca drugačije nego prije. I treba
prema tome imati senzibilnosti i empatije.

Ko to mi? Ja ovdje govorim o svima nama generalno, nevezano sa spol, rod, seksualno ili političko opredjeljenje. Govorim o ljudima.
Ili se tebe apsolutno ne tiču ni ljudi ni svijet u kojem živiš?
dale cooper wrote: 19/02/2021 19:11
Niemand wrote: 19/02/2021 18:15
Izvini, jel ti, koji si muskarac, meni, koja sam zena, pricas kako se osjecaju zenska bica u vezi menstruacije, kakve strahove imaju i slicno?

Mene se ne ticu niti ljudi niti svijet u kojem zivim jer.. smatram da ne trebas propustati skolu jer nemas higijenske?

Pa, dobro.

Ono kako bi trebalo i ono kako jeste su razlicite stvari. Al ja svakako nemam empatije i jadikujem o modernim vremenima bespotrebno, pa hu kers enivej.
Ne...u onom gore primjeru sam govorio o djeci, i konkretnom primjeru strahova i anskioznosti ženske djece koji se usput rečeno, između
ostalog, spominje i u onim člancima o anketama i studijama koje je wewa postavljala. Tako da sam ja samo prenio jedan primjer
o kojem i sama djeca govore u tim ispitivanjima.

Ne, ne tiče te se jer ti se ne čini da su stvari poput borbe za obezbjeđivanje nekih osnovnih higijenskih namirnica za škole i slično
nisu vrijedni tvog vremena.

Jeste različito, ali treba li se boriti da bude bolje? Ili te se to ne tiče? Može se je li tako snaći, improvizovati, lakše je tako da se ne
zahmete drugi koji bi trebali misliti o ovim stvarima.

Yeah, who cares we are all gonna die anyway. :mrgreen:
Niemand wrote: 19/02/2021 19:40

Ma da, pritisci, anksioznosti i strahovi nisu postojali kada sam ja bila djevojcica, time se samo susrecu danasnja djeca, a ja to jos jednostavno ili ne vidim ili ne zelim da vidim, jel, pa mi eto ti, koji si muskarac, i koliko ja znam nisi bio djevojcica, trebas pojasniti malo o tom kako je to biti djevojcica, ne bil nekako shvatila.

Ne tice me se jer to nije vrijedno moga vremena? Ozbiljno? Pa sa obzirom da su mi razgovori o ovome danas itekako uzeli vremena, rekla bih da to nije bas tako, al opet, ti bolje znas kako ja i sta.

Mozes ti izvrtati i okretati do mile volje, al mislim da sam bila jasna:
Rijec je o potrepstinama kojih nemas, iz kojeg god razloga, ti njih nemas, propustati skolu il alternativa, koja mozda ne pruza isti komfor, al ne propustas skolu?
Al hajmo mi malo o borbama, sta bi i kako trebalo, jel prece prvo obezbjediti vodu i hranu il higijenske i bla bla, a do tad, ako ikad, je eto oke ne ici u skolu jer nemas higijenske i jos ako slucajno smatras da to nije normalno, jer smo zivjeli i prije tih modernih potrepstina, i u gorim vremenima se snalazili sa onim sto se imalo pa, nemas empatije, ne tice te se svijet i ljudi oko tebe i sta vec sve ne.

Pa nista, dok svaka skola na planeti zemlji ne bude imala na raspolaganju higijenske proizvode besplatno, nek curice eto ne idu u skolu. Mozda ostanu bez skole al nece im se povrijediti osjecaji. Empatija i tako.
dale cooper wrote: 19/02/2021 19:44 Dobro...kako god. Nisam raspoložen večeras za neke maratonske rasprave. Niti mi ima smisla rasprava sa tvojom tunel vizijom.
....
Mislim, ono, bas je ocito, nego eto ja iscitala nesto tamo deseto.

Da zavrsimo sa ovim. Ja svakako veze nemam ni cemu ova prica. A ubuduce me postedi nadmudrivanja glupostima, nije ti prvi put, rasprava eto raspravljanja radi. Pogotovo ako je rijec o kojekakvim osjecajima i empatiji.

Nakon ove teme kad mi neko krene o osjecajima i empatiji, mrak mi padne na oci. :skoljka:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#16321 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

De još. Šta vam fali :mrgreen:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#16322 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Ali kada, recimo, jedna direktorica škole dobije donaciju kojom može a) finansirati užinu učenicima, b) finansirati uloške, ili c) renovirati toalete, brzo nauči kako su u stvarnom svijetu odluke vrlo isključive. Oni koji donese te odluke moraju prioritizirati, pa su diskusije poput tih šta je važnije, hrana ili ulošci, ne samo relevantna, nego presudna.
Propustas siru poentu, a to je da je ukupni novac i za uzinu i za uloske bio dostupan, samo sto je njime placeno letovanje u Grckoj random guzonji iz opstine.
Što tiče ispravke, ne bi mi smetalo da sam čovjeku ispravio gramatiku, ali nisam. Preporučujem da potražiš pojam gramatike. I nije "gramatički nacij" nego, valjda, gramatički nacista. Ono kad ti gramatiku ispravlja čovjek koji ne zna deklinirati riječ nacista.
Rec je naci, i nije bila napisana u nominativu pa ne znam odakle ti ovo nacij.
I da, za kraj, normirana su oba oblika: trade-off i tradeoff. Izvor.
Lagano si ignorisao moj link gde stoji samo trade-off. Ne moram valjda pojasnjavati kakav kredibilitet ima Merriam-Webster. :-D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16323 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 20/02/2021 00:00
dale cooper wrote: 19/02/2021 23:17

Pa to što si ti iz mojih postova iščitala samo ono što si htjela iščitati stvarno nije moj problem. Ja sam samo spomenuo da treba prema djeci
imati empatije i senzibiliteta. Nisam sa time mislio da ti toga nemaš.

Pa valjda se ne trebamo svi redom na temi izjašnjavati da nemamo anti edukacijski stav da bi nas ti razumjela kako treba. Ili da
to moramo spomenuti više puta kako bi skontala da mislimo ozbiljno.
Ja iscitala, ti samo spomeno.. :D

Nikakav problem, da ne bih ostale zamarala skrolanjem duzeg posta stavila sam spojler, ali ti i slicni me prestanite praviti budalom sa tim nadmudrivanjem ko je sta reko a ko je sta iscito, sta se podrazumijeva a sta ne, sta je ko mislio al ja eto nisam shvatila i bla bla:
Spoiler
Show
Niemand wrote: 19/02/2021 16:19
piupiu wrote: 19/02/2021 16:16

U njegovo vrijeme su još nosile duge suknje i podsuknje :wink:
Samo to? Nako pitam.

Nije bolan svijet juce nasto i sa nama, zvijeli su ljudi i prije nas.
dale cooper wrote: 19/02/2021 16:23 Trebamo se onda vratiti u prošlost...stvari su bile tako mnogo bolje i jednostavnije tada. :mrgreen:
Niemand wrote: 19/02/2021 16:30 Stvari su bile mnogo teze, pa se opet zivjelo. Oduvijek su se ljudi snalazili sa onim sto imaju pa se tako trudilo da se ne propusta skola zbog ulozaka ni u ratu, sto mozes vidjeti na wewinom primjeru.

Budalasta prica.
dale cooper wrote: 19/02/2021 16:40 Pa nismo u ratu, kao ni onaj dio svijeta koji je obuhvaćen člancima koje je wewa postavila, a opet si žene ne mogu priuštiti osnovna
sredstva menstrualne higijene. Zašto? Nije poenta u tome eto može se snaći na drugi način. Ali zašto je došlo uopšte do toga da se
za te stvari mora snalaziti na drugi način...in this day and age?
Niemand wrote: 19/02/2021 17:22
dale cooper wrote: 19/02/2021 17:11

Ali je li riječ o komforu ili o osnovnim potrepštinama? Šta bi ja sad da nemam love da kupim žilet trebao uraditi? Pustiti bradu, pokušati
se obrijati satarom?
Rijec je o potrepstinama kojih nemas, iz kojeg god razloga, ti njih nemas, propustati skolu il alternativa, koja mozda ne pruza isti komfor, al ne propustas skolu?

Za zilet ne znam, bil propustio skolu jer imas bradu i ne mozes se obrijati? Iako se meni tvoj primjer ne moze porediti sa ovim, al oke, tvoj primjer.

Jedno je pricati i mastati sta bi svi trebali imati i kakav bi svijet trebao biti, al je drugo kakav svijet zapravo jeste trenutno, a u tom svijetu, ako nemas higijenske ne ides u skolu dok ti ih skola ne obezbjedi besplatno.
dale cooper wrote: 19/02/2021 18:00
Niemand wrote: 19/02/2021 17:41

I dok se borite i mastate o boljem svijetu, propustati skolu ili?
Naravno da ne. Ali ti sa druge strane jednostavno ili ne vidiš ili ne želiš da vidiš i shvatiš pritiske, anksioznosti i strahove sa kojima
se djeca danas suočavaju. Pa tako djevojčice imaju strah tokom menstrualnog ciklusa hoće li uložak eventualno procuriti, hoće
li se krv pojaviti na hlačama ili haljini ili ostati na školskoj stolici. Hoće li biti ismijane ili postiđene od strane vršnjakinja i vršnjaka
zbog toga. Kako bi se tek osjećale kada bi morale nositi nešto što je improvizovano i još manje sigurno? Može se odmahivati rukama
koliko hoćeš i jadikovati o modernim vremenima, ali to ne mijenja na stvari da je sve pa i djeca drugačije nego prije. I treba
prema tome imati senzibilnosti i empatije.

Ko to mi? Ja ovdje govorim o svima nama generalno, nevezano sa spol, rod, seksualno ili političko opredjeljenje. Govorim o ljudima.
Ili se tebe apsolutno ne tiču ni ljudi ni svijet u kojem živiš?
dale cooper wrote: 19/02/2021 19:11
Niemand wrote: 19/02/2021 18:15
Izvini, jel ti, koji si muskarac, meni, koja sam zena, pricas kako se osjecaju zenska bica u vezi menstruacije, kakve strahove imaju i slicno?

Mene se ne ticu niti ljudi niti svijet u kojem zivim jer.. smatram da ne trebas propustati skolu jer nemas higijenske?

Pa, dobro.

Ono kako bi trebalo i ono kako jeste su razlicite stvari. Al ja svakako nemam empatije i jadikujem o modernim vremenima bespotrebno, pa hu kers enivej.
Ne...u onom gore primjeru sam govorio o djeci, i konkretnom primjeru strahova i anskioznosti ženske djece koji se usput rečeno, između
ostalog, spominje i u onim člancima o anketama i studijama koje je wewa postavljala. Tako da sam ja samo prenio jedan primjer
o kojem i sama djeca govore u tim ispitivanjima.

Ne, ne tiče te se jer ti se ne čini da su stvari poput borbe za obezbjeđivanje nekih osnovnih higijenskih namirnica za škole i slično
nisu vrijedni tvog vremena.

Jeste različito, ali treba li se boriti da bude bolje? Ili te se to ne tiče? Može se je li tako snaći, improvizovati, lakše je tako da se ne
zahmete drugi koji bi trebali misliti o ovim stvarima.

Yeah, who cares we are all gonna die anyway. :mrgreen:
Niemand wrote: 19/02/2021 19:40

Ma da, pritisci, anksioznosti i strahovi nisu postojali kada sam ja bila djevojcica, time se samo susrecu danasnja djeca, a ja to jos jednostavno ili ne vidim ili ne zelim da vidim, jel, pa mi eto ti, koji si muskarac, i koliko ja znam nisi bio djevojcica, trebas pojasniti malo o tom kako je to biti djevojcica, ne bil nekako shvatila.

Ne tice me se jer to nije vrijedno moga vremena? Ozbiljno? Pa sa obzirom da su mi razgovori o ovome danas itekako uzeli vremena, rekla bih da to nije bas tako, al opet, ti bolje znas kako ja i sta.

Mozes ti izvrtati i okretati do mile volje, al mislim da sam bila jasna:
Rijec je o potrepstinama kojih nemas, iz kojeg god razloga, ti njih nemas, propustati skolu il alternativa, koja mozda ne pruza isti komfor, al ne propustas skolu?
Al hajmo mi malo o borbama, sta bi i kako trebalo, jel prece prvo obezbjediti vodu i hranu il higijenske i bla bla, a do tad, ako ikad, je eto oke ne ici u skolu jer nemas higijenske i jos ako slucajno smatras da to nije normalno, jer smo zivjeli i prije tih modernih potrepstina, i u gorim vremenima se snalazili sa onim sto se imalo pa, nemas empatije, ne tice te se svijet i ljudi oko tebe i sta vec sve ne.

Pa nista, dok svaka skola na planeti zemlji ne bude imala na raspolaganju higijenske proizvode besplatno, nek curice eto ne idu u skolu. Mozda ostanu bez skole al nece im se povrijediti osjecaji. Empatija i tako.
dale cooper wrote: 19/02/2021 19:44 Dobro...kako god. Nisam raspoložen večeras za neke maratonske rasprave. Niti mi ima smisla rasprava sa tvojom tunel vizijom.
....
Mislim, ono, bas je ocito, nego eto ja iscitala nesto tamo deseto.

Da zavrsimo sa ovim. Ja svakako veze nemam ni cemu ova prica. A ubuduce me postedi nadmudrivanja glupostima, nije ti prvi put, rasprava eto raspravljanja radi. Pogotovo ako je rijec o kojekakvim osjecajima i empatiji.

Nakon ove teme kad mi neko krene o osjecajima i empatiji, mrak mi padne na oci. :skoljka:
Pa dobro de mi objasni tačno kojim si dijelom ovih mojih postova došla do kojeg zaključka? Kako si došla do zaključka da sam
ja recimo protiv toga da djeca idu u školu ako nemaju higijenskih potrepština? Kako si došla do zaključka da te optužujem da nemaš
empatije? Majke mi mile, sad me stvarno ali stvarno interesuje, da vidim kakvo ti je uopšte rezenovanje da dođeš do ovih zaključaka.
Jer zaista ne shvatam. :?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#16324 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

MarlboroGold wrote: 20/02/2021 00:03 De još. Šta vam fali :mrgreen:
Jel ti ovo meni? Ako je meni, uozbilji se. Ako je ovim ostalim, samo ti. 8)
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16325 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

MarlboroGold wrote: 20/02/2021 00:03 De još. Šta vam fali :mrgreen:
Image

:mrgreen:
Post Reply