Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
gdesi bre
Posts: 582
Joined: 13/02/2021 17:54
Location: gdje god hocu

#3127 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by gdesi bre »

Ja cu sacekati da dodju sve vakcine i za ostale sojeve pa cu ih onda primit,jedno 20-30 komada :-)
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#3128 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by komercionala »

Mi svako sa izlaskom golfa 8 tek prelazimo na golf 3 ... tako da sabura ljudi
kio01
Posts: 1097
Joined: 19/08/2017 15:56

#3129 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by kio01 »

Koje voce ce biti u pitanju ovaj put?
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3130 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by neko_sa_strane »

Fadil u stvari želi reći da nema kompanije čiji bi vlasnici rizikovali da ih se uhvati u lopovluku kao za vrijeme afere Respiratori. Ja čak i ne sumnjam da bi nam uvalili netestirane vakcine a da bi mi poslužili kao pokusni kunići dok bi se političari vakcinisali Pfizer-Biontech vakcinom. Kakva odvratna država. Da čovjek ne povjeruje da u Evropi postoji rijetko nesposobna država poput BiH.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3131 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by _BataZiv_0809 »

Koje ZLO je ovaj N1:

U Bosni i Hercegovini se povećava broj slučajeva potvrđenog novog britanskog soja korona virusa koji se brže širi i uzrokuje zaključavanja u brojnim evropskim zemljama. Stari kontinent izdvaja milione za utvrđivanje novih sojeva, a susjedna Hrvatska uz britanski čeka potvrdu prisustva i brazilskog soja. U Kantonu Sarajevo raste broj oboljelih, COVID odjeli se pune, a o vakcinama niko ništa ne zna.

:-)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3132 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by nosara »

nosara wrote: 18/02/2021 21:06 Cekaj, pa ne ide to tako... Sarajevo ocekuje donirane boce. Kakvo placanje, jazuk. Ima precih stvari.

Nego, zakmecimo slozno, smilovace se neko. :bih:
"Dodik mi je rekao kako je Aleksandar Vučić spreman da donira i FBiH nekoliko hiljada vakcina i rekao sam mu da je on predsjedavajući i ima pravo da za BiH pribavlja pomoć u borbi protiv pandemije. Postoji Vijeće ministara BiH, ta pomoć mora biti odobrena."

Nekoliko hiljada od mrskih dusmana, ali nema veze, svaka igra, svaka dobija. :thumbup:

Idemo... Kmeeeeeeeee... :bih:
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3133 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

nosara wrote: 19/02/2021 06:05
nosara wrote: 18/02/2021 21:06 Cekaj, pa ne ide to tako... Sarajevo ocekuje donirane boce. Kakvo placanje, jazuk. Ima precih stvari.

Nego, zakmecimo slozno, smilovace se neko. :bih:
"Dodik mi je rekao kako je Aleksandar Vučić spreman da donira i FBiH nekoliko hiljada vakcina i rekao sam mu da je on predsjedavajući i ima pravo da za BiH pribavlja pomoć u borbi protiv pandemije. Postoji Vijeće ministara BiH, ta pomoć mora biti odobrena."

Nekoliko hiljada od mrskih dusmana, ali nema veze, svaka igra, svaka dobija. :thumbup:

Idemo... Kmeeeeeeeee... :bih:
Poklonu se u zube ne gleda.

Ustvari je nama svjedeno, vecina Bosnja ne vjeruje u Coronu i ne zeli da se cipuje.
Tako da je Dzaferovic njemu samo diplomatski odgovorio da ga ne uvrijedi.
Last edited by elcaliente on 19/02/2021 08:30, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#3134 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 19/02/2021 00:12 Koje ZLO je ovaj N1:

U Bosni i Hercegovini se povećava broj slučajeva potvrđenog novog britanskog soja korona virusa koji se brže širi i uzrokuje zaključavanja u brojnim evropskim zemljama. Stari kontinent izdvaja milione za utvrđivanje novih sojeva, a susjedna Hrvatska uz britanski čeka potvrdu prisustva i brazilskog soja. U Kantonu Sarajevo raste broj oboljelih, COVID odjeli se pune, a o vakcinama niko ništa ne zna.

:-)
Jucer sam bio u domu zdravlja nevezano za koronu.

Kaze mi doktor da ovih dana mu se javlja skok pozitivnih.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3135 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote: 19/02/2021 07:38
_BataZiv_0809 wrote: 19/02/2021 00:12 Koje ZLO je ovaj N1:

U Bosni i Hercegovini se povećava broj slučajeva potvrđenog novog britanskog soja korona virusa koji se brže širi i uzrokuje zaključavanja u brojnim evropskim zemljama. Stari kontinent izdvaja milione za utvrđivanje novih sojeva, a susjedna Hrvatska uz britanski čeka potvrdu prisustva i brazilskog soja. U Kantonu Sarajevo raste broj oboljelih, COVID odjeli se pune, a o vakcinama niko ništa ne zna.

:-)
Jucer sam bio u domu zdravlja nevezano za koronu.

Kaze mi doktor da ovih dana mu se javlja skok pozitivnih.
Prema Njemackom ministarstvu vanjskih poslova sto se tice upozorenja za putovanja, BiH i Kosovo imaju trenutno sedmodnevni prenosni faktor veci od 200.

Ali uvjek ostaje ono pitanje na osnovu cega su to oni izracunali ako mi uopste ne testiramo je nemamo dovoljno testova.
Last edited by elcaliente on 19/02/2021 09:30, edited 1 time in total.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3136 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by hladan.preminger »

ko kaze da ne testiramo dovoljno?

to je jedna od glupljih izjava tokom zadnje godine.

pa valjda se testiraju ljudi sa određenim simptomima, a ne da ganjaš ljude po cesti.

i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

koji vam je ljudi, de malo mozak koristite.

p.s. prebolovao sam sa porodicom ovo čudo, neko lakše neko malo teže.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3137 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

hladan.preminger wrote: 19/02/2021 09:03 ko kaze da ne testiramo dovoljno?

to je jedna od glupljih izjava tokom zadnje godine.

pa valjda se testiraju ljudi sa određenim simptomima, a ne da ganjaš ljude po cesti.

i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

koji vam je ljudi, de malo mozak koristite.

p.s. prebolovao sam sa porodicom ovo čudo, neko lakše neko malo teže.
Kazu strucni ljudi i evropske institucije kod odredjuju pravila i koje se to pitaju.

Ali i ako testiramo dovoljno po tebi onda su ove brojke od 200 katastrofa.

A odakle tebi ova infromacija? : i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

Jeli imas neki link za neki strucni rad ili organizaciju da vidimo brojke?
covir33
Posts: 55
Joined: 15/02/2021 07:10

#3138 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by covir33 »

Image
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3139 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by hladan.preminger »

elcaliente wrote: 19/02/2021 09:29
hladan.preminger wrote: 19/02/2021 09:03 ko kaze da ne testiramo dovoljno?

to je jedna od glupljih izjava tokom zadnje godine.

pa valjda se testiraju ljudi sa određenim simptomima, a ne da ganjaš ljude po cesti.

i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

koji vam je ljudi, de malo mozak koristite.

p.s. prebolovao sam sa porodicom ovo čudo, neko lakše neko malo teže.
Kazu strucni ljudi i evropske institucije kod odredjuju pravila i koje se to pitaju.

Ali i ako testiramo dovoljno po tebi onda su ove brojke od 200 katastrofa.

A odakle tebi ova infromacija? : i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

Jeli imas neki link za neki strucni rad ili organizaciju da vidimo brojke?
koji stručni ljudi i koje institucije?

ako demnatuješ zdrav razum i logiku onda ponudi dokaze, inače guslaš bezveze.
A odakle tebi ova infromacija? : i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.
hoćemo matematiku iz osnovne? testiras 2000, dobiješ 200 pozitivnih. to je 10% od ukupno testiranih. od ukupnog broja pozitivnih 50% je asimptomatskih, 45% sa blagim simptomima, a samo 5% treba određenu medicinsku njegu. to sve imaš na službenih stranicama institucija koje spominješ.

da sumiramo, od 2000 testiranih, 200 pozitivnih. od 200 pozitivnih 100 ni ne zna da su bolesni, 90 ljudi ima blagu prehladu, 10 treba medicinsku pomoć, a jedan ili dva budu hospitalizirani.
Naslovnica
Posts: 27884
Joined: 20/03/2013 15:38

#3140 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Fazon je da bi po ovim sstručnjacima trebali puno više da testiramo kako bi nafatali ove koji su asimptomatski prenosioci, pogotovu kontakte potvrđenih oboljelih.
A to se kod nas ne radi.
Ja sam bio pozitivan 05.11., ali smo se pridržavali izolacije.
Po ovo evropskom, bilo je potrebno da testiraju sve sa kojima sam ja bio u doticaju (porodica, kolege s posla...).
Naravno, to se nije desilo.
Kod nas se ni izolacija ne poštuje kako treba, a da ne govorimo o TTT pristupu (test, track, trace). Doduše, taj TTT je mogo raditi kada su borjevi bili manji, kod većih brojeva to postaje nemoguća misija.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3141 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

hladan.preminger wrote: 19/02/2021 10:12
elcaliente wrote: 19/02/2021 09:29
hladan.preminger wrote: 19/02/2021 09:03 ko kaze da ne testiramo dovoljno?

to je jedna od glupljih izjava tokom zadnje godine.

pa valjda se testiraju ljudi sa određenim simptomima, a ne da ganjaš ljude po cesti.

i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

koji vam je ljudi, de malo mozak koristite.

p.s. prebolovao sam sa porodicom ovo čudo, neko lakše neko malo teže.
Kazu strucni ljudi i evropske institucije kod odredjuju pravila i koje se to pitaju.

Ali i ako testiramo dovoljno po tebi onda su ove brojke od 200 katastrofa.

A odakle tebi ova infromacija? : i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.

Jeli imas neki link za neki strucni rad ili organizaciju da vidimo brojke?
koji stručni ljudi i koje institucije?

ako demnatuješ zdrav razum i logiku onda ponudi dokaze, inače guslaš bezveze.
A odakle tebi ova infromacija? : i od tih svih covid suspektnih, oko 10% bude stvarno pozitivno, a još manji broj bolesno.
hoćemo matematiku iz osnovne? testiras 2000, dobiješ 200 pozitivnih. to je 10% od ukupno testiranih. od ukupnog broja pozitivnih 50% je asimptomatskih, 45% sa blagim simptomima, a samo 5% treba određenu medicinsku njegu. to sve imaš na službenih stranicama institucija koje spominješ.

da sumiramo, od 2000 testiranih, 200 pozitivnih. od 200 pozitivnih 100 ni ne zna da su bolesni, 90 ljudi ima blagu prehladu, 10 treba medicinsku pomoć, a jedan ili dva budu hospitalizirani.
Evropske institucije koje se zaduzene za suzbijanje epidemije. O tome smo na forumu pisali ima vec par mjeseci i postavljeni su linkovi koliko treba ljudi da se testira i prati. Pogledaj par stranica unazad.
Npr ako si ti bio zarazen koronom, morali su se svi tvoji kontakti testirati, kao i svi kontakti tvojih ukucana i tada bi se dobila prava brojka pozitivnih.

Takodze ne razumijem ovo tvoje sumiranje odakle znas koliko ljudi imaju ordedjene simptome, na osnovu cega vadis statistiku i procente.
Imas li tu neki link prema referentnim institucijama?
Last edited by elcaliente on 19/02/2021 10:56, edited 2 times in total.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3142 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

Naslovnica wrote: 19/02/2021 10:40 Fazon je da bi po ovim sstručnjacima trebali puno više da testiramo kako bi nafatali ove koji su asimptomatski prenosioci, pogotovu kontakte potvrđenih oboljelih.
A to se kod nas ne radi.
Ja sam bio pozitivan 05.11., ali smo se pridržavali izolacije.
Po ovo evropskom, bilo je potrebno da testiraju sve sa kojima sam ja bio u doticaju (porodica, kolege s posla...).
Naravno, to se nije desilo.
Kod nas se ni izolacija ne poštuje kako treba, a da ne govorimo o TTT pristupu (test, track, trace). Doduše, taj TTT je mogo raditi kada su borjevi bili manji, kod većih brojeva to postaje nemoguća misija.
Da upravo to, fakticki mi ne radimo nista na suzbijanju epidemije i fakticki mi nemamo ni pojma ko je bolestan a ko ne niti se bilo ko pridrzava mjera.

Na osnovnu toga me cudi, po cemu se racuna da smo drugi u Evropi po smrtnosti i da imamo faktor od 200 sto se tice prenosa.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3143 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by hladan.preminger »

Naslovnica wrote: 19/02/2021 10:40 Fazon je da bi po ovim sstručnjacima trebali puno više da testiramo kako bi nafatali ove koji su asimptomatski prenosioci, pogotovu kontakte potvrđenih oboljelih.
A to se kod nas ne radi.
Ja sam bio pozitivan 05.11., ali smo se pridržavali izolacije.
Po ovo evropskom, bilo je potrebno da testiraju sve sa kojima sam ja bio u doticaju (porodica, kolege s posla...).
Naravno, to se nije desilo.
Kod nas se ni izolacija ne poštuje kako treba, a da ne govorimo o TTT pristupu (test, track, trace). Doduše, taj TTT je mogo raditi kada su borjevi bili manji, kod većih brojeva to postaje nemoguća misija.
ja i supruga tokom infekcije nismo ni testirani jer je u novembru na 20k stavnika bilo dostupno dnevno 4 testa.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3144 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by hladan.preminger »

elcaliente wrote: 19/02/2021 10:47
Takodze ne razumijem ovo tvoje sumiranje odakle znas koliko ljudi imaju ordedjene simptome, na osnovu cega vadis statistiku i procente.
Imas li tu neki link prema referentnim institucijama?
takoDŽEe mi se ne vrti u krug.
Last edited by hladan.preminger on 19/02/2021 11:09, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27884
Joined: 20/03/2013 15:38

#3145 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

elcaliente wrote: 19/02/2021 10:49
Naslovnica wrote: 19/02/2021 10:40 Fazon je da bi po ovim sstručnjacima trebali puno više da testiramo kako bi nafatali ove koji su asimptomatski prenosioci, pogotovu kontakte potvrđenih oboljelih.
A to se kod nas ne radi.
Ja sam bio pozitivan 05.11., ali smo se pridržavali izolacije.
Po ovo evropskom, bilo je potrebno da testiraju sve sa kojima sam ja bio u doticaju (porodica, kolege s posla...).
Naravno, to se nije desilo.
Kod nas se ni izolacija ne poštuje kako treba, a da ne govorimo o TTT pristupu (test, track, trace). Doduše, taj TTT je mogo raditi kada su borjevi bili manji, kod većih brojeva to postaje nemoguća misija.
Da upravo to, fakticki mi ne radimo nista na suzbijanju epidemije i fakticki mi nemamo ni pojma ko je bolestan a ko ne niti se bilo ko pridrzava mjera.

Na osnovnu toga me cudi, po cemu se racuna da smo drugi u Evropi po smrtnosti i da imamo faktor od 200 sto se tice prenosa.
Zaista ne znam odakle dolazi taj podatak da smo drugi po smrtnosti u Evropi?!
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#3146 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by elcaliente »

hladan.preminger wrote: 19/02/2021 11:02
elcaliente wrote: 19/02/2021 10:47
Takodze ne razumijem ovo tvoje sumiranje odakle znas koliko ljudi imaju ordedjene simptome, na osnovu cega vadis statistiku i procente.
Imas li tu neki link prema referentnim institucijama?
takoDŽEe mi se ne vrti u krug.
Znaci supljiras o procentima, tako reci, mislio sam da imas ozbiljne informacije.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#3147 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by hladan.preminger »

elcaliente wrote: 19/02/2021 11:28
hladan.preminger wrote: 19/02/2021 11:02
elcaliente wrote: 19/02/2021 10:47
Takodze ne razumijem ovo tvoje sumiranje odakle znas koliko ljudi imaju ordedjene simptome, na osnovu cega vadis statistiku i procente.
Imas li tu neki link prema referentnim institucijama?
takoDŽEe mi se ne vrti u krug.
Znaci supljiras o procentima, tako reci, mislio sam da imas ozbiljne informacije.
imaš svu moguću statistiku na worldometer ili ourworld in data, CDC, EU CDC. ali teško je čitati i još teže razumjeti.
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#3148 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Trappist »

"Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Guterres je ukazao da je deset država iskoristilo 75 posto od ukupnog broja vakcina protiv koronavirusa. Pozvao je bogate zemlje da predvode u naporima da vakcinacija postoji u svakoj državi svijeta."

Gdje su sad filantropi, veliki borci za ljudska prava i veliki naucnici :run:
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#3150 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by zubi »

_BataZiv_0809 wrote: 19/02/2021 00:12 Koje ZLO je ovaj N1:

U Bosni i Hercegovini se povećava broj slučajeva potvrđenog novog britanskog soja korona virusa koji se brže širi i uzrokuje zaključavanja u brojnim evropskim zemljama. Stari kontinent izdvaja milione za utvrđivanje novih sojeva, a susjedna Hrvatska uz britanski čeka potvrdu prisustva i brazilskog soja. U Kantonu Sarajevo raste broj oboljelih, COVID odjeli se pune, a o vakcinama niko ništa ne zna.

:-)
Jesu nesto slagali?
Locked