Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#39276 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Idioti,lafo eksperti, gdje nema ni jednog psihologa, sociologa i sl.,blage veze nemaju kako ovo utiče na psihofizicki razvoj djece. Da li se iko sjetio da izvrši anketu među djecom i prosvjetnim radnicima i vidi u kakvom downu su i jedni i drugi. Da li su zabrinuti za psihu djece i prosvjetnih radnika, za građane nisu, to znamo.Je li vazniji zdravstveni sistem koji ni jednog trena nije bio na ivici,iako nam se o tome trubilo i prepadalo, od psihofizičkog zdravlja ovako osjetljive kategorije stanovništa. Bojim se da ce posljedice biti dugoročne,ali da ne bude kasno. Djeca su veoma rizična kategorija za razvijanje psihosocijalnih problema, tu su i adolescenti, kojima je i onako zbrka u glavi. Djeci, a isto tako prosvjetnim radnicima je itekako dopizdilo. Je li iko porazgovarao sa barem dvije skupine učenika, osnovnih i srednjoškolskih? Da jesu, itetekako bi im bilo jasno šta oni misle o svemu. Da li cilj debilnih kriznih štabova da nam vec i najmlađe kategorije sjebu psihički pa da bjeze glavom bez obzira iz ove karikatura zemlje čim dobiju priliku.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39277 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 16:44
daddy-kool wrote: 28/01/2021 16:03
Naslovnica wrote: 28/01/2021 15:59
niti su se škole zatvorile zbog epidemije, nego u sklopu epidemioloških mjera.
Ovaj dio ne razumijem?
Valjda su epidemiološke mjere uvedene zbog epidemije?
Škole su se zatvorile (u pojedinim državama) u sklopu epidemioloških mjera, zajedno sa dodatnim mjerama a ne kao "zatvorićemo škole jer su đaci, kako ona reče, megaspreaders).
Razbuktavanje epidemije sa nije desilo isključivo zbog škola, kako se ovdje senzacionalističkih želi predstaviti.
Naravno da škole imaju svog udjela, niko ne spori, ali način na koji se to pokušava prezentirati je zlonamjeran.
Koja “ona”? Ja nisam Ido Hadari

Ministry of Health data show that Israel’s younger population is far more likely to test positive for the coronavirus, with 10- to 19-year-olds making up 21% of known infections. The 20- to 29-year-old age group accounts for 19% of known infections.

They are the megaspreaders,” Ido Hadari, director of government relations at Israel’s Maccabi Healthcare Services said of high-school students. “If we vaccinate these guys they will stop being spreaders.”

Usput, clanak koji si postavio kaze sljedece i odnosi se na skolu uz postivanje epidemioloskih mjera

Studije provedene u SAD-u i nekim europskim državama pokazale su da u školama u kojima se prakticira nošenje zaštitnih maski, pazi se na održavanje fizičkog razmaka te se primjenjuju ostale mjere opreza, a ne provode se sportske aktivnosti u zatvorenim prostorima, nije uočeno tako brzo širenje koronavirusa među djecom, objavili su u utorak istraživači američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Citat koji sam ja postavila odnosi se na osobe od 10-29 godina i korist od vakcinacije tih grupa.

Znaci ukljucuje srednjoskolce, studente i mlade zaposlene osobe. Koje hodaju, druze se, idu u kafane, klubove i slicno. Onda dodju roditeljima, nanama i dedama, tetkama i slicno. Izjava je data u kontekstu da je potpuno logicno da ce ti ljudi vise hodati i druziti se nego 80godisnjaci.

A podaci o procentima zarazenih u Izraelu po dobnim grupama su javni podatak i lako se mogu provjeriti.

Objektivno skole jesu rizicno mjesto za prenos zaraze posebno u uslovima gdje se ne primjenjuju zastitne mjere iz studije. Ko god tvrdi da nisu (to i u clanku pise “nije uoceno tako brzo sirenje”) nije racionalan. Sirom USA nastavnici strajkuju radi ovakvih odluka.

Stvar je odvagati sta je za drustvo prioritet. I tu argument moze biti da je obrazovanje vazno. Ali tvrditi da nisu rizik za prenos zaraze jednostavno nije objektivno.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#39278 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

De ba kakve mjere i qrac u Zenici prije izbora svaku noc koncerti bili po 5000 ljudi bilo.

Od tih dana za 14 dana spali slucajevi na trostruko manje brojeve.

Čelika na Kamberovica Polju svaku utakmicu gledalo vise od 1000 ljudi, navijalo se u grupama i niko nikad nista. Kakve mjere i ublehe.


Da ne idemo do Beograda gdje se nakon masovnih protesta od 100 000 ljudi zbog policijskog sata za 14 dana broj smanjio sa 800 na 150 dnevno
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39279 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 17:18
Naslovnica wrote: 28/01/2021 16:44
daddy-kool wrote: 28/01/2021 16:03

Ovaj dio ne razumijem?
Valjda su epidemiološke mjere uvedene zbog epidemije?
Škole su se zatvorile (u pojedinim državama) u sklopu epidemioloških mjera, zajedno sa dodatnim mjerama a ne kao "zatvorićemo škole jer su đaci, kako ona reče, megaspreaders).
Razbuktavanje epidemije sa nije desilo isključivo zbog škola, kako se ovdje senzacionalističkih želi predstaviti.
Naravno da škole imaju svog udjela, niko ne spori, ali način na koji se to pokušava prezentirati je zlonamjeran.
Koja “ona”? Ja nisam Ido Hadari

Ministry of Health data show that Israel’s younger population is far more likely to test positive for the coronavirus, with 10- to 19-year-olds making up 21% of known infections. The 20- to 29-year-old age group accounts for 19% of known infections.

They are the megaspreaders,” Ido Hadari, director of government relations at Israel’s Maccabi Healthcare Services said of high-school students. “If we vaccinate these guys they will stop being spreaders.”

Usput, clanak koji si postavio kaze sljedece i odnosi se na skolu uz postivanje epidemioloskih mjera

Studije provedene u SAD-u i nekim europskim državama pokazale su da u školama u kojima se prakticira nošenje zaštitnih maski, pazi se na održavanje fizičkog razmaka te se primjenjuju ostale mjere opreza, a ne provode se sportske aktivnosti u zatvorenim prostorima, nije uočeno tako brzo širenje koronavirusa među djecom, objavili su u utorak istraživači američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Citat koji sam ja postavila odnosi se na osobe od 10-29 godina i korist od vakcinacije tih grupa.

Znaci ukljucuje srednjoskolce, studente i mlade zaposlene osobe. Koje hodaju, druze se, idu u kafane, klubove i slicno. Onda dodju roditeljima, nanama i dedama, tetkama i slicno. Izjava je data u kontekstu da je potpuno logicno da ce ti ljudi vise hodati i druziti se nego 80godisnjaci.

A podaci o procentima zarazenih u Izraelu po dobnim grupama su javni podatak i lako se mogu provjeriti.

Objektivno skole jesu rizicno mjesto za prenos zaraze posebno u uslovima gdje se ne primjenjuju zastitne mjere iz studije. Ko god tvrdi da nisu (to i u clanku pise “nije uoceno tako brzo sirenje”) nije racionalan. Sirom USA nastavnici strajkuju radi ovakvih odluka.

Stvar je odvagati sta je za drustvo prioritet. I tu argument moze biti da je obrazovanje vazno. Ali tvrditi da nisu rizik za prenos zaraze jednostavno nije objektivno.
Ko je tebe prozivao, "ona" se odnosi na ovu iz Izraela?! :lol:
Ko je tvrdio da djeca nisu rizik za prenos?
Pa valjda se podrazumijeva "uz poštovanje epidemioloških mjera"?!
Korist vakcinacije tih grupa?
Kakva ba korist od vakcinacije desetogodišnjaka?!
Zanemarimo priču na kome je vakcina ispitana, a na kome nije.
I djeca iz obdaništa prenose virus, hoćemo li i njih vakcinisati?
Čekaj malo, zar nije ono da, ako se vakcinošeš, i dalje možeš biti prenosnik?!?!
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#39280 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

E cuj vakcinisali bi djecu :-)

Kakvi ste vi bolesni ljudi... Izgleda da smo prepustili asocijalnim ljudima sa jako niskom emocionalnom inteligrncijom bez ikakvog drustvenog zivota i iskustva da uoravljaju ovom 'krizom'.

Pa aki je logika ove vakcine da si i dalje prenosnik virusa, ali te stiti od komplikacija, zasto onda ne vakcinisemo samo starije od 60 ili 70 godina... Ovima mladjima svakako komplikacije budu u jako malom procentu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39281 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 17:38
Mogy87 wrote: 28/01/2021 17:18
Naslovnica wrote: 28/01/2021 16:44
Škole su se zatvorile (u pojedinim državama) u sklopu epidemioloških mjera, zajedno sa dodatnim mjerama a ne kao "zatvorićemo škole jer su đaci, kako ona reče, megaspreaders).
Razbuktavanje epidemije sa nije desilo isključivo zbog škola, kako se ovdje senzacionalističkih želi predstaviti.
Naravno da škole imaju svog udjela, niko ne spori, ali način na koji se to pokušava prezentirati je zlonamjeran.
Koja “ona”? Ja nisam Ido Hadari

Ministry of Health data show that Israel’s younger population is far more likely to test positive for the coronavirus, with 10- to 19-year-olds making up 21% of known infections. The 20- to 29-year-old age group accounts for 19% of known infections.

They are the megaspreaders,” Ido Hadari, director of government relations at Israel’s Maccabi Healthcare Services said of high-school students. “If we vaccinate these guys they will stop being spreaders.”

Usput, clanak koji si postavio kaze sljedece i odnosi se na skolu uz postivanje epidemioloskih mjera

Studije provedene u SAD-u i nekim europskim državama pokazale su da u školama u kojima se prakticira nošenje zaštitnih maski, pazi se na održavanje fizičkog razmaka te se primjenjuju ostale mjere opreza, a ne provode se sportske aktivnosti u zatvorenim prostorima, nije uočeno tako brzo širenje koronavirusa među djecom, objavili su u utorak istraživači američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Citat koji sam ja postavila odnosi se na osobe od 10-29 godina i korist od vakcinacije tih grupa.

Znaci ukljucuje srednjoskolce, studente i mlade zaposlene osobe. Koje hodaju, druze se, idu u kafane, klubove i slicno. Onda dodju roditeljima, nanama i dedama, tetkama i slicno. Izjava je data u kontekstu da je potpuno logicno da ce ti ljudi vise hodati i druziti se nego 80godisnjaci.

A podaci o procentima zarazenih u Izraelu po dobnim grupama su javni podatak i lako se mogu provjeriti.

Objektivno skole jesu rizicno mjesto za prenos zaraze posebno u uslovima gdje se ne primjenjuju zastitne mjere iz studije. Ko god tvrdi da nisu (to i u clanku pise “nije uoceno tako brzo sirenje”) nije racionalan. Sirom USA nastavnici strajkuju radi ovakvih odluka.

Stvar je odvagati sta je za drustvo prioritet. I tu argument moze biti da je obrazovanje vazno. Ali tvrditi da nisu rizik za prenos zaraze jednostavno nije objektivno.
Ko je tebe prozivao, "ona" se odnosi na ovu iz Izraela?! :lol:
Ko je tvrdio da djeca nisu rizik za prenos?
Pa valjda se podrazumijeva "uz poštovanje epidemioloških mjera"?!
Korist vakcinacije tih grupa?
Kakva ba korist od vakcinacije desetogodišnjaka?!
Zanemarimo priču na kome je vakcina ispitana, a na kome nije.
I djeca iz obdaništa prenose virus, hoćemo li i njih vakcinisati?
Čekaj malo, zar nije ono da, ako se vakcinošeš, i dalje možeš biti prenosnik?!?!
Ido je musko ime u Izraelu. Ok, logicno da to ne mozes znati oprosti ako nisi tako mislio.

Da, prijedlog je da se vacinisu odobe od 16+ godina za koje je BioNtech/Pfizer ispitan. Niko ne spominje bilo kakve 10togodisnjake ni vrtice.

A ozbiljna se debata vodila u naucnim krugovima: da li vakcinisati starije osobe koje svakako vise sjede kuci ili mladje koje ce im donijeti virus. Uz to da je cilj vracanje u normalu. Sta ce do toga dovesti brze? Izrael izgleda pokusava s obje taktike pa cemo vidjeti.

Nije ako se vakcinises mozes biti prenosnik vec nije dokazano da ne mozes. Znaci odgovor je ne zna se. Stvar je u tome da li vakcina stvara sterilizirajuci imunitet odnosno da li se virus moze replicirati dovoljan broj puta prije nego sto imunitet uradi svoje da dodje do dovoljnog viral loada da osoba zarazi nekog drugog. Posto vakcina pruza nivo druge vrsta antitijela kao i tezak oblik kovida bilo bi pogicno da su i igA antitijela na mjestu. Ali da ne prejudiciramo znace se vise uskoro. Samo da ovo licno tebi nisam objasnjavala bar 5 puta. Ali se ono “ne znamo” uvijek pretvori u “ne pruza” nekako.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39282 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

MUNAFIK wrote: 28/01/2021 17:54 E cuj vakcinisali bi djecu :-)

Kakvi ste vi bolesni ljudi... Izgleda da smo prepustili asocijalnim ljudima sa jako niskom emocionalnom inteligrncijom bez ikakvog drustvenog zivota i iskustva da uoravljaju ovom 'krizom'.

Pa aki je logika ove vakcine da si i dalje prenosnik virusa, ali te stiti od komplikacija, zasto onda ne vakcinisemo samo starije od 60 ili 70 godina... Ovima mladjima svakako komplikacije budu u jako malom procentu.
Ne znamo da li si prenosnik. Stiti od infekcije kod 95% osoba.
U bioloskom smislu nije velika razlika nekog od 16, 17 i 20 godina. Vakcina je ispitana u tim grupama.

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.

Svakako kod nas ide strategija koju predlazes, ovo je prijedlog za Izrael.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39283 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Ja sam u brzini pročitao Ida pa sam zato napisao ona, da sam pročitao Ido, pretpostavio bih da je muško.
Ja ne znam, a ti, nekom logikom, znaš da je Ido muško ime u Izraelu?
Osim ako nisi na neki način povezana s Izraelom, na istoj smo poziciji što se Ido-a i Ide tiče. :)
Nebitno. :thumbup:
Prijedlog ne da se vakcinišu 16+? Ko to predlaže? Kojom vakcinom?
I ako, nekim slučajem, uspiju vakcinisati 16+, ostaju ovi zločesti 0-16, i oni nisu ništa manje opasni. Pogotovu ovi što idu u obdanište i osnovne škole.
Ovaj zadnji dio si copy/paste od one neke s FB meščini?
Zar se nije do sada moglo istražiti da li, iako si vakcinisan, možeš biti prenosnik? To bar ne bi trebao biti problem.
Koliko je mjeseci prošlo od početka testiranja na ljudima? Postoje način da se ovo testira, siguran sam, ali nisam siguran šta se radi na tome.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39284 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:00
MUNAFIK wrote: 28/01/2021 17:54 E cuj vakcinisali bi djecu :-)

Kakvi ste vi bolesni ljudi... Izgleda da smo prepustili asocijalnim ljudima sa jako niskom emocionalnom inteligrncijom bez ikakvog drustvenog zivota i iskustva da uoravljaju ovom 'krizom'.

Pa aki je logika ove vakcine da si i dalje prenosnik virusa, ali te stiti od komplikacija, zasto onda ne vakcinisemo samo starije od 60 ili 70 godina... Ovima mladjima svakako komplikacije budu u jako malom procentu.
Ne znamo da li si prenosnik. Stiti od infekcije kod 95% osoba.
U bioloskom smislu nije velika razlika nekog od 16, 17 i 20 godina. Vakcina je ispitana u tim grupama.

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.

Svakako kod nas ide strategija koju predlazes, ovo je prijedlog za Izrael.
Jedina strategija može biti da se ugrožene kategorije (starih i mladih osoba) zaštite vakcinacijom i to je to.
Ništa manje, ništa više.
Kada čujem da im pada na pamet da vakcinišu djecu, da bi to možda dovelo do normalizacije prije nego vakcinacija starih i ugroženih, e pa stvarno, ono, ostanem bez teksta.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39285 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:13 Ja sam u brzini pročitao Ida pa sam zato napisao ona, da sam pročitao Ido, pretpostavio bih da je muško.
Ja ne znam, a ti, nekom logikom, znaš da je Ido muško ime u Izraelu?
Osim ako nisi na neki način povezana s Izraelom, na istoj smo poziciji što se Ido-a i Ide tiče. :)
Nebitno. :thumbup:
Prijedlog ne da se vakcinišu 16+? Ko to predlaže? Kojom vakcinom?
I ako, nekim slučajem, uspiju vakcinisati 16+, ostaju ovi zločesti 0-16, i oni nisu ništa manje opasni. Pogotovu ovi što idu u obdanište i osnovne škole.
Ovaj zadnji dio si copy/paste od one neke s FB meščini?
Zar se nije do sada moglo istražiti da li, iako si vakcinisan, možeš biti prenosnik? To bar ne bi trebao biti problem.
Koliko je mjeseci prošlo od početka testiranja na ljudima? Postoje način da se ovo testira, siguran sam, ali nisam siguran šta se radi na tome.
Covjek je javna licnost, guglabilan je.
Izrael predlaze, ne ja....zato sva pitanja prema njima adresiraj. Meni je zanimljivo u smislu posmatranja sta se tamo desava i to je to. Posebno necu procjenjivati ko je zlocast a ko ne. To je tvoja konstrukcija.

Israel expands vaccination campaign to teens aged 16-18
Inoculation of high school students subject to parental approval;

https://www.timesofisrael.com/israel-ex ... ged-16-18/

Ja kad kopiram ja navedem izvor. :wink: Bar ja s tim nemam problem.

Uglavnom 7mi put si zaboravio odgovore na ista pitanja ali eto: s obzirom da nemamo odgovor da li takvu zastitu pruza i sama infekcija (znaci od marta) mislim da je to prvo na listi prioriteta (prva vakcina je odobrena u decembru).
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39286 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:20
Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:00
MUNAFIK wrote: 28/01/2021 17:54 E cuj vakcinisali bi djecu :-)

Kakvi ste vi bolesni ljudi... Izgleda da smo prepustili asocijalnim ljudima sa jako niskom emocionalnom inteligrncijom bez ikakvog drustvenog zivota i iskustva da uoravljaju ovom 'krizom'.

Pa aki je logika ove vakcine da si i dalje prenosnik virusa, ali te stiti od komplikacija, zasto onda ne vakcinisemo samo starije od 60 ili 70 godina... Ovima mladjima svakako komplikacije budu u jako malom procentu.
Ne znamo da li si prenosnik. Stiti od infekcije kod 95% osoba.
U bioloskom smislu nije velika razlika nekog od 16, 17 i 20 godina. Vakcina je ispitana u tim grupama.

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.

Svakako kod nas ide strategija koju predlazes, ovo je prijedlog za Izrael.
Jedina strategija može biti da se ugrožene kategorije (starih i mladih osoba) zaštite vakcinacijom i to je to.
Ništa manje, ništa više.
Kada čujem da im pada na pamet da vakcinišu djecu, da bi to možda dovelo do normalizacije prije nego vakcinacija starih i ugroženih, e pa stvarno, ono, ostanem bez teksta.
Eto izraelski epidemiolozi se ne slazu s tvojim strucnim misljenjem.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#39287 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

"Moramo biti još stroži, inače ćemo se vratiti tamo gdje smo bili prije 14 dana", rekla je Merkel.

Koliko je kancelarka izgubila strpljenje pokazuje njezina reakcija na još uvijek veliku želju za putovanjima među stanovnicima Njemačke.

"Za Božić je 50.000 odletjelo na Kanare i Maldive", navodno je rekla tijekom konferencije.

Uz to je primijetila: "Sto puta sam pitala zašto se takva putovanja ne mogu jednostavno zabraniti? Da bi onda dobila odgovor, kao da je skovan za bivše građane DDR-a: da je Njemačka slobodna zemlja".

https://www.index.hr/vijesti/clanak/mer ... 50240.aspx
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#39288 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Israel isn't a democracy, it's an 'apartheid regime,' rights group says

https://edition.cnn.com/2021/01/12/midd ... index.html
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#39289 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by User987 »

E kada ova MOGY87 pomene nane i dede, ja mogu da povratim. Njena empatija za oboljele, za stare i ugrožene je toliko hinjena i neiskrena da se vidi iz aviona. U interesu nje i njenog hobija je da se diskusija održava. Ja poštujem svaki hoby, a ima ih različitih. Ali, kada bih se lično toliko zainteresovao za virus, nabavio bih neki dobar mikroskop i u tišini malo posmatrao. Naravno nešto bih i pročitao. Ipak, ne bih svima poturao te studije pod nos. MOGY87 ima hoby, ali ne može bez foruma. Da nema foruma, ne bi bilo ni hoby naučnice.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39290 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:22
Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:13 Ja sam u brzini pročitao Ida pa sam zato napisao ona, da sam pročitao Ido, pretpostavio bih da je muško.
Ja ne znam, a ti, nekom logikom, znaš da je Ido muško ime u Izraelu?
Osim ako nisi na neki način povezana s Izraelom, na istoj smo poziciji što se Ido-a i Ide tiče. :)
Nebitno. :thumbup:
Prijedlog ne da se vakcinišu 16+? Ko to predlaže? Kojom vakcinom?
I ako, nekim slučajem, uspiju vakcinisati 16+, ostaju ovi zločesti 0-16, i oni nisu ništa manje opasni. Pogotovu ovi što idu u obdanište i osnovne škole.
Ovaj zadnji dio si copy/paste od one neke s FB meščini?
Zar se nije do sada moglo istražiti da li, iako si vakcinisan, možeš biti prenosnik? To bar ne bi trebao biti problem.
Koliko je mjeseci prošlo od početka testiranja na ljudima? Postoje način da se ovo testira, siguran sam, ali nisam siguran šta se radi na tome.
Covjek je javna licnost, guglabilan je.
Izrael predlaze, ne ja....zato sva pitanja prema njima adresiraj. Meni je zanimljivo u smislu posmatranja sta se tamo desava i to je to. Posebno necu procjenjivati ko je zlocast a ko ne. To je tvoja konstrukcija.

Israel expands vaccination campaign to teens aged 16-18
Inoculation of high school students subject to parental approval;

https://www.timesofisrael.com/israel-ex ... ged-16-18/

Ja kad kopiram ja navedem izvor. :wink: Bar ja s tim nemam problem.

Uglavnom 7mi put si zaboravio odgovore na ista pitanja ali eto: s obzirom da nemamo odgovor da li takvu zastitu pruza i sama infekcija (znaci od marta) mislim da je to prvo na listi prioriteta (prva vakcina je odobrena u decembru).
Sa mobitela tipkam, poprilično sam ograničen mogućnostima.
Koje ti odgovore dugujem?
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39291 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:22
Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:20
Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:00
Ne znamo da li si prenosnik. Stiti od infekcije kod 95% osoba.
U bioloskom smislu nije velika razlika nekog od 16, 17 i 20 godina. Vakcina je ispitana u tim grupama.

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.

Svakako kod nas ide strategija koju predlazes, ovo je prijedlog za Izrael.
Jedina strategija može biti da se ugrožene kategorije (starih i mladih osoba) zaštite vakcinacijom i to je to.
Ništa manje, ništa više.
Kada čujem da im pada na pamet da vakcinišu djecu, da bi to možda dovelo do normalizacije prije nego vakcinacija starih i ugroženih, e pa stvarno, ono, ostanem bez teksta.
Eto izraelski epidemiolozi se ne slazu s tvojim strucnim misljenjem.
Pogrešno.
Ti si rekla:
Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.
Izraelci očito idu redom, za razliku od dvojbe koju si ti ovdje napisala. Možda i nije iz tvoje glave, ali ti si to napisala.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39292 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:37
Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:22
Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:20
Jedina strategija može biti da se ugrožene kategorije (starih i mladih osoba) zaštite vakcinacijom i to je to.
Ništa manje, ništa više.
Kada čujem da im pada na pamet da vakcinišu djecu, da bi to možda dovelo do normalizacije prije nego vakcinacija starih i ugroženih, e pa stvarno, ono, ostanem bez teksta.
Eto izraelski epidemiolozi se ne slazu s tvojim strucnim misljenjem.
Pogrešno.
Ti si rekla:
Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.
Izraelci očito idu redom, za razliku od dvojbe koju si ti ovdje napisala. Možda i nije iz tvoje glave, ali ti si to napisala.
Rijec “pitanje” nisi vidio?

Kako idu redom kad predlazu srednjoskolce. Da li si pogledao link koji sam postavila?
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39293 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Vidio sam riječ pitanje.
Svi su vidjeli.
:thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39294 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:37
Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:22
Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:20
Jedina strategija može biti da se ugrožene kategorije (starih i mladih osoba) zaštite vakcinacijom i to je to.
Ništa manje, ništa više.
Kada čujem da im pada na pamet da vakcinišu djecu, da bi to možda dovelo do normalizacije prije nego vakcinacija starih i ugroženih, e pa stvarno, ono, ostanem bez teksta.
Eto izraelski epidemiolozi se ne slazu s tvojim strucnim misljenjem.
Pogrešno.
Ti si rekla:
Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.
Izraelci očito idu redom, za razliku od dvojbe koju si ti ovdje napisala. Možda i nije iz tvoje glave, ali ti si to napisala.
Samo da naglasim relevantnost tvojih rijeci:

Post iznad koji si komentarisao, a nisi procitao. U tekstu stoji

"Israel began administering COVID-19 vaccines to teenagers Saturday as it pushed ahead with its inoculation drive, with a quarter of the population now vaccinated, health officials said."

Toliko o tome koliko pratis. Pokusaj manje da se fokusiras na seciranje mojih rijeci, a vise prati cinjenice.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39295 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:42 Vidio sam riječ pitanje.
Svi su vidjeli.
:thumbup:
Jeste, to je relevantno pitanje kojim su se bavili neki od najblistavijih umova iz raznih oblasti.

Scientific american


Doing the Touchy Math on Who Should Get a COVID Vaccine First
Mathematicians model pandemic scenarios by plugging thorny ethical and logistical issues into calculations

https://www.scientificamerican.com/arti ... ine-first/

Oxford academic

COVID-19 vaccine: vaccinate the young to protect the old?

https://academic.oup.com/jlb/article/7/ ... 50/5860822

U Indoneziji je ta ideja vec u praksi

Indonesia is vaccinating younger people first. Here's why

https://www.weforum.org/agenda/2021/01/ ... e-elderly/

Which age group — old or young — should get the COVID-19 vaccine first may depend on timing

https://theconversation.com/which-age-g ... ing-150412

Kazem ti, niti odlucujem niti nudim misljenje. Samo postavljam pitanje na koje ni naucna zajednica nema definitivan odgovor.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39296 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Ne seciram tvoje riječi, a link sam pročitao. Izraelci idu redom 16 (iz pristanak roditelja), pa na dalje, šta je nejasno, kakvo seciranje?
I kakve veze sve to ima sa:

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.


Jesu li ovo Izraelci napisali ili je iz tvoje glave?
Šta ti misliš, koji je odgovor na tu dilemu?
Dileme nemam, a tako valjda razmišlja svako normalan?
Ja mislim da je vakcinisanje ugroženih kategorija (prvenstvo starijih osoba i osoba s komorbiditetima, a to se isto odnosi i na ostatak populacije koja je pod ovom drugom kategorijom).
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39297 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:54 Ne seciram tvoje riječi, a link sam pročitao. Izraelci idu redom 16 (iz pristanak roditelja), pa na dalje, šta je nejasno, kakvo seciranje?
I kakve veze sve to ima sa:

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.


Jesu li ovo Izraelci napisali ili je iz tvoje glave?
Šta ti misliš, koji je odgovor na tu dilemu?
Dileme nemam, a tako valjda razmišlja svako normalan?
Ja mislim da je vakcinisanje ugroženih kategorija (prvenstvo starijih osoba i osoba s komorbiditetima, a to se isto odnosi i na ostatak populacije koja je pod ovom drugom kategorijom).
Kako je redom 65+ pa onda 16 i 17? Sta sve necu procitati :roll:

Da, Izraelci su imali istu tu dilemu pa su odlucili da je korisno nakon starijih vakcinisati i ove sa 16 i 17. Znaci suprotno od tvog misljenja, a u skladu s ovim sto sam ja napisala. A posto o ovakvim stvarima ne odlucuju mesari vec epidemiolozi oni se ne slazu s tvojim misljenjem.

Eto navela sam ti citav niz linkova gdje "nenormalni" ali strucni ljudi postavljaju bas to pitanje. Nisam ga ja izmislila. Struka bruji o tome od pocetka.
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#39298 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by He1972 »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 18:53
Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:42 Vidio sam riječ pitanje.
Svi su vidjeli.
:thumbup:
Jeste, to je relevantno pitanje kojim su se bavili neki od najblistavijih umova iz raznih oblasti.

Scientific american


Doing the Touchy Math on Who Should Get a COVID Vaccine First
Mathematicians model pandemic scenarios by plugging thorny ethical and logistical issues into calculations

https://www.scientificamerican.com/arti ... ine-first/

Oxford academic

COVID-19 vaccine: vaccinate the young to protect the old?

https://academic.oup.com/jlb/article/7/ ... 50/5860822

U Indoneziji je ta ideja vec u praksi

Indonesia is vaccinating younger people first. Here's why

https://www.weforum.org/agenda/2021/01/ ... e-elderly/

Which age group — old or young — should get the COVID-19 vaccine first may depend on timing

https://theconversation.com/which-age-g ... ing-150412

Kazem ti, niti odlucujem niti nudim misljenje. Samo postavljam pitanje na koje ni naucna zajednica nema definitivan odgovor.
ima li gdje link za švicarski sir :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39299 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Pa jesi li pročitala zašto Indonezija prvo cijepi mlađu populaciju.
Jesi li pročitala prvi odjeljak prvog linka?
Ustvari, dali si išta od ovoga pročitala?
Nisi, nego očito imaš unaprijed pripremljene linkove i odgovore, a da i sama ne znaš šta unutra piše.
Daj Mogy, previše radiš copy/paste u odnosu na razumno razmišljanje.
Ako je to s nekim ciljem, onda razumijem, trudiš se, daješ sve od sebe.
A ako nije s ciljem nego je to što radiš jednostavno hobi, e onda ti i nije baš neki hobi.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#39300 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 19:01
Naslovnica wrote: 28/01/2021 18:54 Ne seciram tvoje riječi, a link sam pročitao. Izraelci idu redom 16 (iz pristanak roditelja), pa na dalje, šta je nejasno, kakvo seciranje?
I kakve veze sve to ima sa:

Pitanje je sta ce nas brze dovesti do normalnog zivota. 17godisnjak koji ne izlazi iz nargilhane i kafane, a onda ode nani ili zastita nane od 80 godina.


Jesu li ovo Izraelci napisali ili je iz tvoje glave?
Šta ti misliš, koji je odgovor na tu dilemu?
Dileme nemam, a tako valjda razmišlja svako normalan?
Ja mislim da je vakcinisanje ugroženih kategorija (prvenstvo starijih osoba i osoba s komorbiditetima, a to se isto odnosi i na ostatak populacije koja je pod ovom drugom kategorijom).
Kako je redom 65+ pa onda 16 i 17? Sta sve necu procitati :roll:

Da, Izraelci su imali istu tu dilemu pa su odlucili da je korisno nakon starijih vakcinisati i ove sa 16 i 17. Znaci suprotno od tvog misljenja, a u skladu s ovim sto sam ja napisala. A posto o ovakvim stvarima ne odlucuju mesari vec epidemiolozi oni se ne slazu s tvojim misljenjem.

Eto navela sam ti citav niz linkova gdje "nenormalni" ali strucni ljudi postavljaju bas to pitanje. Nisam ga ja izmislila. Struka bruji o tome od pocetka.
Koga Izraelci vakcinišu? Sve redom, od 16 pa na dalje.
Ja sasvim pristojno baratam BHS, ne znam šta nije jasno? :lol:
Treba li da s tobom komuniciram na engleskom?
Locked