Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#6051 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hillbill »

aldinjo wrote: 07/02/2021 02:46
hillbill wrote: 06/02/2021 15:22
aldinjo wrote: 06/02/2021 01:38 Neki izgleda imaju monopol nad istinom dok drugi to nemaju,


...u svakom slucaju relevantniji su od googl ratnika
Ko je "google ratnik"?
procitaj moj predhodni post i zakljuci ko je gugl ratine
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#6052 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hillbill »

shalla wrote: 07/02/2021 11:24 Ja razumijem apsolutno i Doza i PM-a ali je problem, što kada neko hoće da sazna pravu istinu (ja sam prvi nekoliko stvari pitao, imao sam fucking 12 godina pa naravno da nisam znao ništa) bilo je "nemoj o tome pričati, ne smiju se znati imena, čitaju se forumi" itd itd. I ok, naravno da to poštujem ali kako onda da formiramo i sklopimo ono što je zaista bilo? Pola tema se pretvorilo u podbadanje nekoliko članova foruma, a što je najžalosnije, svi su bili u istom govnima, na istoj strani i sad se razračunavaju na principu "moj je tata jači od tvog" tj eto koji će kome bolje šuknuti ili sl...
Jebiga, ako se ne može tj ne smije pisati potpuna istina, treba to poštovati ali ne ismijavati onda ljude koji imaju drugačije mišljenje nametnuto čitanjima nekih drugih portala, foruma ili svjedočenja kojekakvih "internet" ratnika... Meni lično pravo smeta što se omalovažavaju neki učesnici foruma koji su sigurno mogli najebati milion puta, koji su imali glavu u torbi svaki dan da bih i ja sad mogao piskarati ovdje igrajući se sa svojim sinom i od mene SVAKI učesnik rata, nebitno na koliko teškoj liniji i nebitno sa kojim doprinosom ima jedan veliki RESPECT :thumbup:

Eto malo usrah temu, probudio sam se na lijevu nogu, halalite

naj lakse je prozvati Dozera i PMa da su sveznalice

zato danas ucis od Svrakica da je "pjaf" uradio Pretis
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6053 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

I da se dva debakla kod Pretisa podvaljuju pod Keminu akciju da se operu nadrikomadanti i šatro komandosi, a opravdaju uzalud zavaljeni!
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#6054 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

hillbill wrote: 07/02/2021 18:46
aldinjo wrote: 07/02/2021 02:46
hillbill wrote: 06/02/2021 15:22



...u svakom slucaju relevantniji su od googl ratnika
Ko je "google ratnik"?
procitaj moj predhodni post i zakljuci ko je gugl ratine
Pročitao sam i nemam namjeru opet čitati.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6055 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

tempuser wrote: 07/02/2021 19:21 I da se dva debakla kod Pretisa podvaljuju pod Keminu akciju da se operu nadrikomadanti i šatro komandosi, a opravdaju uzalud zavaljeni!
Nisu oni bili zavaljeni, nego su radi svojih ko zna kakvih kontova zavalili sami sebe, iako im je receno da ne idu jer je akcija vec bila zavrsena.

I onda, stvarni ucesnici te akcije, a koja je bila bukvalno tas na vagi koji je preokrenuo desavanja 2. i 3.5., ali i kasnije, nisu dobili bukvalno nista za tu akciju. Ne treba mi nista, jebe mi se, i ne pisem ovo radi toga.
Problem je sto su oni koji su dosli naknadno, i zijanili, a prije toga rekli da je ta akcija samoubistvo, pokupili se i otisli prije pocetka akcije, na kraju posthumno dobili te generalski cin, te ulicu, te Ljiljana, te porodica generalsku penziju....

Pobrali sve lovorike i nagrade za nesto u cemu uopste nisu ucestvovali. Zna se o kome pricam.
PM72
Posts: 17624
Joined: 30/04/2012 16:54

#6056 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Nemoj tako.Oni su ”nanijetili” da to odrade,nakon što su vidjeli da ste vi uspjeli.
Kod falsifikatora istorije to mu dođe isto.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#6057 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

Malo ste kontradiktorni.
Ako su "došli naknadno, i zijanili" i to "nakon što su vidjeli da ste vi uspjeli" onda su i učestvovali akciji Pretis?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#6058 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Trolate momački temu, ali hajde, valjda jer je tema o deblokadi Sarajeva već mjesecima zaključana :shock: a ona o Prvom korpusu izgleda pripadnicima MUP-a RBIH nekako ''tuđa'' da bi se na njoj eventualno ponovo razvila razmjena mišljenja. Ne pada mi na pamet da trolam ovu temu sa tim bitnim događajem od 17 na 18 april 1992., jer po mojim saznanjima u njoj nije bilo nekih konkretnih snajperskih djelovanja.
Image
Komandant akcije Teritorijalne odbrane RBIH Azem Dervišević Zenga je svjedočio o tom bitnom događaju od 17 na 18 april 1992., link: https://nap.ba/news/34872

Više od stotinu žrtava sa VRS snajperske pozicije na Špicastoj stijeni je kao manje bitno ili nebitno da se tu zadržimo nešto više. Poražavajući je to pristup ka žrtvama tog dijela sarajevskog ratišta.
Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6059 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Dozer wrote: 07/02/2021 23:25
tempuser wrote: 07/02/2021 19:21 I da se dva debakla kod Pretisa podvaljuju pod Keminu akciju da se operu nadrikomadanti i šatro komandosi, a opravdaju uzalud zavaljeni!
Nisu oni bili zavaljeni, nego su radi svojih ko zna kakvih kontova zavalili sami sebe, iako im je receno da ne idu jer je akcija vec bila zavrsena.

I onda, stvarni ucesnici te akcije, a koja je bila bukvalno tas na vagi koji je preokrenuo desavanja 2. i 3.5., ali i kasnije, nisu dobili bukvalno nista za tu akciju. Ne treba mi nista, jebe mi se, i ne pisem ovo radi toga.
Problem je sto su oni koji su dosli naknadno, i zijanili, a prije toga rekli da je ta akcija samoubistvo, pokupili se i otisli prije pocetka akcije, na kraju posthumno dobili te generalski cin, te ulicu, te Ljiljana, te porodica generalsku penziju....

Pobrali sve lovorike i nagrade za nesto u cemu uopste nisu ucestvovali. Zna se o kome pricam.
Kvazikomadanti su zavalili sami sebe, ali su sa sobom džaba zavalili i druge ljude.
Boldirano je poenta svega, a slika ispod vrh tog državnog licemjerja. Uz spomen ploču vrhunskoj Keminoj akciji prisloni svoju ploču i bespotrebno zavaljenjene i pogunule pripiši Kemi.

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6060 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

toska wrote: 08/02/2021 07:58 Malo ste kontradiktorni.
Ako su "došli naknadno, i zijanili" i to "nakon što su vidjeli da ste vi uspjeli" onda su i učestvovali akciji Pretis?
Nema tu ništa kontradiktorno...
Akcija Pretis je završena kad je u 5.00 Kemo nao naredbu za pokret jer počelo svitati.
U trenutku kad je akcija Pretis završena druga grupa koju je vodio komandos Zenga je tek ulazila u krug fabrike, a treća grupa koju je vodio Safet Hadžić se tek sakupljala u Novom Gradu.
Oni su učestvovali u akciji jedino za NSP-a i ostale prepravljače istorije i isprane režimske mozgove.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6061 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 08/02/2021 08:25 Trolate momački temu, ali hajde, valjda jer je tema o deblokadi Sarajeva već mjesecima zaključana :shock: a ona o Prvom korpusu izgleda pripadnicima MUP-a RBIH nekako ''tuđa'' da bi se na njoj eventualno ponovo razvila razmjena mišljenja. Ne pada mi na pamet da trolam ovu temu sa tim bitnim događajem od 17 na 18 april 1992.,
Ti si šampion trolanja jer na svakoj temi konstantno prepravljaš i uljepšavaš istoriju i i zadnja si osoba na svijetu koja ima pravo da se javlja o akciji Pretis jer si donedavno tvrdio da su Zenga i Hadžić učestvovali u akciji Pretis. Tvrdio bi ti to i dalje da tad nisam dokazap koliko ili ne znaš ili lažeš o tome što tvrdiš i ponizio i isprovaljivao tvoja "saznanja", ali ovako ti kao ne pada napamet da trolaš tremu, ali filuješ linkovima sa lažnim svjedočenjima ... :-)
Na tvom mjestu ja bih se stidio sam sebe...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6062 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

toska wrote: 08/02/2021 07:58 Malo ste kontradiktorni.
Ako su "došli naknadno, i zijanili" i to "nakon što su vidjeli da ste vi uspjeli" onda su i učestvovali akciji Pretis?
Procitaj sta si napisao, pa ti sam daj odgovor.

Evo dijelova svjedocenja Zenge o tome. Vrati se kroz temu i vidjeces da sam napisao isto (ovo svjedocenje sam sad prvi put procitao).
Nakon što sam prisutnima počeo izlagati cilj, oko 70 % naoružanih pripadnika otpora napustilo je prostoriju procjenjujući da je akcija suviše rizična, čak i nemoguća za izvesti.
Tacno. Jedino je netacno da je "bilo vise stotina ljudi" u Domu kulture. Istina je da je bilo nesto preko 100 ljudi, mozda 120-130 max.. Kada se odbije 70-ak %, dodje se do one cifre ucesnika koju sam ranije spominjao.
Specijalna Jednica policije Bosna je sigurno najzaslužnija za uspjeh ove akcije. Bez njihovog učešća, tvrdim da su male šanse da bi se ova akcija uopšte izvela i veoma teško da bi bila uspješna. Priče koje kruže da je akcija planirana noć prije u prostorijama Doma policije su netačne.
Činjenica je da je tačan plan izvršenja akcije sačinjen i dogovoren u Domu kulture na Kobiljoj Glavi, samo sat-dva prije izvođenja akcije i vjerujem da je to jedan od ključnih razloga zašto je prvi upad u Pretis bio uspješan.
I to je to. Iskreno, jasno i nedvosmisleno.
Last edited by Dozer on 08/02/2021 10:21, edited 1 time in total.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#6063 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

Uz dužno poštovanje svoj trojicii ja nemam druge riječi nego da pišete gluposti.
Zakašnjela grupa je očito došla na nečiji poziv iz Pretisa za pojačanjem, to što nisu uspjeli i "zijanili" ne znači da nisu učestvovali.
I za to je trebala ogromna hrabrost.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6064 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Procitaj Zengino svjedocenje, i to je to. Kao i svi mi pojedinacno, ni on nije imao kompletan uvid u svaki detalj desavanja na svakom metru. To je prakticno nemoguce u takvim okolnostima, jer ono sto je on vidio direktno, ja ili neko drugi u istoj grupi, ali na daljoj lokaciji nije, nego je vidio nesto drugacije, itd. Medjutim, vrlo je lijepo opisao desavanja.

Dakle, kako i sam kaze - akcija je bila zavrsena kada su se pojavila dodatna vozila koja su trazena satima ranije. End of story.
Sve nakon izvlacenja prve grupe, koja je i odradila sav posao, spada u na-vrat-na-nos junacenje. Sve OK, razumijem zelju, ohrabrenost "laganim" protokom akcije do tada, ali ... Ti zivoti tada su izgubljeni totalno bespotrebno, i izgubljeni su nakon sto je planirana akcija zavrsena.
Kemo je sasvim lijepo svima rekao da se ne vracaju, svanulo je, preopasno je to raditi. Nisu poslusali.

Ovo ti je isto kao da sad kazes da su u ratu u Afganistanu ucestvovali i Amerikanci koji su tamo otisli nakon sto se US Army povukla iz Afgana.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6065 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

toska wrote: 08/02/2021 10:16 Uz dužno poštovanje svoj trojicii ja nemam druge riječi nego da pišete gluposti.
Zakašnjela grupa je očito došla na nečiji poziv iz Pretisa za pojačanjem, to što nisu uspjeli i "zijanili" ne znači da nisu učestvovali.
I za to je trebala ogromna hrabrost.
Prvo nije jedna nego dvije grupe, a došle su na Poziv u ponoć Jacka Killiana! :-)
Za ovo boldirano, reći da pišeš gluposti i nebiuloze bi bio komliment za tebe.
Prvo, nikakvo pojačanje nije trebalo nakon što je data komanda za završetak akcije. Ljudi i kamioni koji su kasnili i koji su došli nakon akcije su ušli u Pretis na svoju ruku.
Drugo, ne da nisu dolazili na nečiji poziv nego su Safeta Hadžića na punktovima zaustavljali od naknadnog ulaska u Pretis, ali kad ti SDA da komandu onda si odmah veliki general, komandos i strateg pa dovedeš ljude četnicima na nišan i to na pogrešnu kapiju.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6066 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

I onda budes heroj radi toga...
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#6067 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

tempuser, više mi se ne obraćaj niti ću ja tebi.
hvala
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6068 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Dozer wrote: 08/02/2021 10:39 I onda budes heroj radi toga...
Ulica, kasarna, generalski čin, oredenje, odlikovanja, penzije, beneficije, you name it, Vinko Zmaj uličicu u Lužanima, a Igor Pavlović i stotine sičnih priča ni banderu u rodnom gradu
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6069 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nisu bili SDA...jbg...

I to je taj narativ koji mene nervira. I koji cu popljuvati uvijek i svugdje gdje mogu.
Laz, velicanje gluposti, negiranje i spinovanje stvarne istine, omalovazavanje stvarno zasluznih... nastavite niz. Ja to nikad necu podrzati samo radi nekakvog etno-vjerskog mainstream narativa, koji je po meni imbecilnost i pokazatelj neinteligencije.
Last edited by Dozer on 08/02/2021 11:17, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6070 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

toska wrote: 08/02/2021 10:56 tempuser, više mi se ne obraćaj niti ću ja tebi.
hvala
Meni indoktrinirani likovi i isprani mozgovi ne smetaju, sami su sebi krivi, ali mi itekako smeta kad takvi počnu da ispravljaju i lažiraju istoriju, zato svaki put kad budeš pisao gluposti i nebuloze poput ove o pozivim za pojačanje itekako ćeš dobiti adekvatan odgovor!
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#6071 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Ne nasjedamo na provokacije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6072 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Dozer wrote: 08/02/2021 11:06 Nisu bili SDA...jbg...

I to je taj narativ koji mene nervira. I koji cu popljuvati uvijek i svugdje gdje mogu.
Laz, velicanje gluposti, negiranje i spinovanje stvarne istine, omalovazavanje stvarno zasluznih... nastavite niz. Ja to nikad necu podrzati samo radi nekakvog etno-vjerskog mainstream narativa, koji je po meni imbecilnost i odlika neinteligencije.
Bravo! :thumbup:
Kao što vidiš, osim predvodnika u lažranju i spinovanju tipa NPS, aktivista iz mjesne zajedenice itd svaki dan se javi neki novi kojeg moraš postavljati na svoj mjesto prema navedenim parametrima.
Libo me racku za etno-vjersko, ko se dobrovoljno zatvori u tor i ne zaslužuje bolje, ali takvi likovi ne kontaju da nas svojim lažima, veličanjem gluposti, negiranjem i spinovanjem stvarne istine dovode u istu ravan sa neprijateljem i za to ih treba sasjecati kad pisnu!
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#6073 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

Pa kada je koljač Caco šehid, zašto se historija malo ne bi mogla falsifikovati pa prisalembetiti još koju borbenu grupu, po Dedinom izboru, u redu za zasluge za akciju Pretis?!?!? Istina je jedina ako je Švrakić(i) pričaju,a NSP kao ostrašćeni ZB-ovac je isključivi kredibilni izvor znanja i zbivanja, marketing menaĐer i sljedbenik švrakićevizma.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6074 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nisam ni za varijante gdje ce se necije dobre stvari ponistiti radi nekih kasnijih losih.
Sve ima svoje mjesto, i ne treba jedno da ponistava nesto drugo.
Caco je odradio dobar dio posla na pocetku, a onda usr'o motku. Obe stvari imaju svvju tezinu. I epiloge.
U sustini, i on je bio samo jedan od gomile lokalnih komandanata bliskih halki, zbog cega mu je prolazilo svasta nesto sto se nije smjelo ni desavati. Kap koja je prelila casu svi znamo koja je. I za to je, sto se mene tice, dobio sta je zasluzio.

Ali, ne mozemo radi toga popljuvati sve sto je njegova jedinica uradila dobro, niti tu jedinicu i sve te ljude mozemo i smijemo podvesti pod ono sto je uradio on licno, s jednim malim dijelom svojih ljudi.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6075 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

TheGodfather001 wrote: 08/02/2021 11:24 Istina je jedina ako je Švrakić(i) pričaju,a NSP kao ostrašćeni ZB-ovac je isključivi kredibilni izvor znanja i zbivanja, marketing menaĐer i sljedbenik švrakićevizma.
So well described, prosto sam ljubomoran što se ja nisam toga sjetio!
Samo što se vremenom sofisticirao pa kad krene priča na tu stranu onda ide ona po receptu PTPC-a ili TVHZHB-a "neka svako odgovara za svoje zločine", a onda to odmah "izbalansiira" hvalospjevima i bajkama o toj istoj jedinici uli pojednicu pa sve to začini sa xy linkova sa friziranom i lažiranom istorijom! :lol:
Kao što je @Dozer napisao, sve treba posmatrati i tumačiti u onoj mjeri i obimu u kojem se dešavalo, ni manje - ni više...
Post Reply