Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Johnny_x
Posts: 1358
Joined: 23/10/2010 16:21

#38376 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Johnny_x »

laik1981 wrote: 24/01/2021 11:25
oldtajmer wrote: 24/01/2021 11:11
Naslovnica wrote: 24/01/2021 00:26
Ipak, uprkos (ne)poštivanju mjera u BiH, brojevi su nam u opadanju.
Da li je ikome jasno šta se dešava?
Kolektivni imunitet zasigurno nije.
cesto prolazim pored doma zdravlja saraj polje i za razliku od ranije kada su bili redovi za testiranje vec dugo skoro nigdje nikoga nema,uglavnom izgleda da je raja dosta manje pozitivna na koronu
Isto je i iza Omera Maslica.. Redovi znali biti po 50 metara,sad pustahija, nigdje nikoga.. I ovih 400-500 testova sto dnevno odrade ne znam gdje odrade..
Moguce je da ti su testovi ljudi koji trebaju na operaciju, moj otac se u julu operisao, hitan slucaj i uradili su mu test prvo na koronu, naravno negativan i mislim da je dosta tih testiranih slucajeva, jer cisto sumnjam da oni sad testiraju sve one koji su bili u kontaku sa zarazenim, prijatelj koji je bio pozitivan, nisu mu uzu pordicu testirali, samo rekli izlujte se i ako imate simptome zovite, nisu preventivno testirali.
Ja mislim da je kod nas ima mnogo asimptoski slucajeva, jer ovaj prijatelj sto je dobio korunu, ne zna od koga je dobio, nije mu niko iz blize okoline imao, pa da kaze bio sam u kontaku sa njim i dobio sam. Mislim da je kod nas veliki broj ljudi imalo koronu, a da nije ni svjesna da je imala i zbog toga brojevi svaki dan opadaju. Evo danas 200 slucajeva, a mislim da ima jos 200 ljudi koji su asimptoski slucajevi, i da je to mozda u neku ruku dobro, jer smo blizi kolektivnom imunitetu, sto je jako dobro. Ja od poctka pandemije, nikad nisam nosio masku(osim u banci, posti), cak su mi kaznu pisali, ali opet nisam je nosio, samo sam izbacio ruzni obicaj cesanja ociju, ruke sam uvijek redovno prao, imao sam tu neku fobiju od bakterija, necistih povrsina i prije korone, ruke su mi sve ispucane i bijele(vjerovatno od hlora) i u kontaku sa nepoznatim ljudima nisam bio bllizu, uvijek sam drzao distancu, ja ne vjerujem da sam asimptoski slucaj, mada opet postoji mogucnost. Velik broj asimptoski slucajeva nam govori da virus i nije toliko opasan za svu populaciju, vec za ljude sa slabim imunim sistemom.
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#38377 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Je l' ima neka pametna glava da objasni ovaj nas model? Zbog cega je sutuacija sve bolja, da li smo zaista stekli neki vid imuniteta? Licno oko mene su svi ili imali, ili bili u izolaciji.
Neki dan sam bio u bolnici na par odjela, zaista situacija kao da je normalnija, nema ni onih toplomjera na ulazu.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#38378 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

Casual's wrote: 24/01/2021 14:54 Je l' ima neka pametna glava da objasni ovaj nas model? Zbog cega je sutuacija sve bolja, da li smo zaista stekli neki vid imuniteta?
Na nivou cijele zemlje, sigurno ne. Na nivou pojedinih grupa, rekao bih: da. Uprkos tvrdnjama koje najviše ocrnjuju ugostiteljske objekte, tržne centre ili gradski saobraćaj, većina ljudi sa kojima sam kontaktirao, a da su oboljeli od Covid-19, tvrde da im je bolest došla u firmi gdje rade. Najčešće oboli cijela kancelarija, često pređe i na članove porodice zaposlenih, ali nakon toga se stekne neki imunitet za tu grupu ljudi. Pošto ipak nema krkljanac rok koncerata ili sličnih višesatnih masovnih okupljanja, grupe se manje miješaju.

To, međutim, ne znači da neko preslaganje situacije neće dovesti do novog porasta broja oboljelih, kada će krenuti infekcija po drugim grupama, npr. ljudima iz drugih firmi ili mahala. Sarajevo je najbolji primjer. U prvom valu je prošlo jako dobro, najveći grad u zemlji je bio tek peti po broju oboljelih. Danak je platilo najesen, kada je u jednom danu bilo stotine oboljelih.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#38379 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

megaribi1 wrote: 24/01/2021 15:40
Casual's wrote: 24/01/2021 14:54 Je l' ima neka pametna glava da objasni ovaj nas model? Zbog cega je sutuacija sve bolja, da li smo zaista stekli neki vid imuniteta?
Na nivou cijele zemlje, sigurno ne. Na nivou pojedinih grupa, rekao bih: da. Uprkos tvrdnjama koje najviše ocrnjuju ugostiteljske objekte, tržne centre ili gradski saobraćaj, većina ljudi sa kojima sam kontaktirao, a da su oboljeli od Covid-19, tvrde da im je bolest došla u firmi gdje rade. Najčešće oboli cijela kancelarija, često pređe i na članove porodice zaposlenih, ali nakon toga se stekne neki imunitet za tu grupu ljudi. Pošto ipak nema krkljanac rok koncerata ili sličnih višesatnih masovnih okupljanja, grupe se manje miješaju.

To, međutim, ne znači da neko preslaganje situacije neće dovesti do novog porasta broja oboljelih, kada će krenuti infekcija po drugim grupama, npr. ljudima iz drugih firmi ili mahala. Sarajevo je najbolji primjer. U prvom valu je prošlo jako dobro, najveći grad u zemlji je bio tek peti po broju oboljelih. Danak je platilo najesen, kada je u jednom danu bilo stotine oboljelih.
Ili jednostavno virus slabi, ili se prekida lanac zarze zbog visokog nivoa prokuzenosti? Odmah crnjaci, i ista panicarska mantra, dok ba vise? Po par forumasa nas bageri kupe od marta, a kod nas sve bolja i bolja situacija pa dokle vise? :run: valjda treba da budemo sretni sto je tako, ili to nije krajnji cilj?
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#38380 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by lacrima »

Ekstra nam je situacija, Bergamo nema ovakav eksces smrti.

Image

Image

Ostale opcine ne smijem ni da mislim, vidjet cemo kad se objavi.

Novembar je ocito u BiH bio udarni. Kombinacija lose strategije testiranja, i krah zdravstvenog sitema doveli su nas do ovakvih brojeva.
Upoređujući podatke za 2020. godinu u odnosu na 2019. godinu, zbog pandemije COVID 19 primjetan je pad broja upisanih u knjigu vjenčanih. Osim toga, za 26% je povećana smrtnost u odnosu na prosjek u zadnjih pet godina.
Izvor: opcina-tesanj.ba
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38381 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

lacrima wrote: 24/01/2021 16:31 Ekstra nam je situacija, Bergamo nema ovakav eksces smrti.

Image

Image

Ostale opcine ne smijem ni da mislim, vidjet cemo kad se objavi.

Novembar je ocito u BiH bio udarni. Kombinacija lose strategije testiranja, i krah zdravstvenog sitema doveli su nas do ovakvih brojeva.
Upoređujući podatke za 2020. godinu u odnosu na 2019. godinu, zbog pandemije COVID 19 primjetan je pad broja upisanih u knjigu vjenčanih. Osim toga, za 26% je povećana smrtnost u odnosu na prosjek u zadnjih pet godina.
Izvor: opcina-tesanj.ba
Evo ga. Izvini sto je grafik katastrofa vizuelno, ali poruka je jasna. 88% visak smrti za novembar u FBiH.

Image
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#38382 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by lacrima »

Mogy87 wrote: 24/01/2021 16:36
Evo ga. Izvini sto je grafik katastrofa vizuelno, ali poruka je jasna. 88% visak smrti za novembar u FBiH.

Image
Hvala! Pretpostavljao sam da je tako nesto, znaci i sluzbeno novembar u FBiH neka tri puta gori nego Italija (1) na peaku epidemije. Tako da o bilo kakvom uspjehu u borbi protiv epidemije u BiH je suvisno govoriti.

1. Matteo Scortichini, Rochelle Schneider dos Santos, Francesca De’ Donato, Manuela De Sario, Paola Michelozzi, Marina Davoli, Pierre Masselot, Francesco Sera, Antonio Gasparrini, Excess mortality during the COVID-19 outbreak in Italy: a two-stage interrupted time-series analysis, International Journal of Epidemiology, Volume 49, Issue 6, December 2020, Pages 1909–1917.
In the period 15 February–15 May 2020, we estimated an excess of 47 490 [95% empirical confidence intervals (eCIs): 43 984 to 50 362] deaths in Italy, corresponding to an increase of 29.5% (95% eCI: 26.8 to 31.9%) from the expected mortality.
Ponavljam, da ne bi me napali, ovo nisu smrti od covida, ovo su smrti od covida+drugih bolesti radi kraha sistema.
A najgore je sto novi novembar dolazi, a mi zivimo u uvjerenju da smo pobijedili pandemiju.
Last edited by lacrima on 24/01/2021 16:44, edited 1 time in total.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#38384 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

lacrima wrote: 24/01/2021 16:43
Ponavljam, da ne bi me napali, ovo nisu smrti od covida, ovo su smrti od covida+drugih bolesti radi kraha sistema.
Da, uglavnom je to točno, po meni je tragičniji podatak što je drastičan pad vjenčanih i rođenih za vrijeme ovih mjera,
a što potom pitanju slijedi možemo samo nagađati ako se nastavi ovako.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#38385 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Van Halen wrote: 24/01/2021 07:28 Korona virus kao i svi ostali dolazi u valovima. Trenutno je zatisje pred slijedeci koji ce sigurno biti
Ma šta kažeš? Ko ti je javio?
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#38386 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Hobby naucnici, niko ne spori smrtnost u novembru. Govori se o trenutnij situaciji, koja je daleko bolja.

Nama je situacija izmakla kontroli u jednom trenutju, imali smo po 4000 novozarazenih (bar zvanicno, nezvanicno mnogo vise).

Za ocekivati je bilo sranje i nakon praznika (Bozic, NG, Pravoslavni praznici), a evo, drzimo se.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#38387 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Casual's wrote: 24/01/2021 14:54 Je l' ima neka pametna glava da objasni ovaj nas model? Zbog cega je sutuacija sve bolja, da li smo zaista stekli neki vid imuniteta? Licno oko mene su svi ili imali, ili bili u izolaciji.
Neki dan sam bio u bolnici na par odjela, zaista situacija kao da je normalnija, nema ni onih toplomjera na ulazu.
Pitaj forumske stručnjake iz hobija.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#38388 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

megaribi1 wrote: 24/01/2021 15:40
Casual's wrote: 24/01/2021 14:54 Je l' ima neka pametna glava da objasni ovaj nas model? Zbog cega je sutuacija sve bolja, da li smo zaista stekli neki vid imuniteta?
Na nivou cijele zemlje, sigurno ne. Na nivou pojedinih grupa, rekao bih: da. Uprkos tvrdnjama koje najviše ocrnjuju ugostiteljske objekte, tržne centre ili gradski saobraćaj, većina ljudi sa kojima sam kontaktirao, a da su oboljeli od Covid-19, tvrde da im je bolest došla u firmi gdje rade. Najčešće oboli cijela kancelarija, često pređe i na članove porodice zaposlenih, ali nakon toga se stekne neki imunitet za tu grupu ljudi. Pošto ipak nema krkljanac rok koncerata ili sličnih višesatnih masovnih okupljanja, grupe se manje miješaju.

To, međutim, ne znači da neko preslaganje situacije neće dovesti do novog porasta broja oboljelih, kada će krenuti infekcija po drugim grupama, npr. ljudima iz drugih firmi ili mahala. Sarajevo je najbolji primjer. U prvom valu je prošlo jako dobro, najveći grad u zemlji je bio tek peti po broju oboljelih. Danak je platilo najesen, kada je u jednom danu bilo stotine oboljelih.
Zaboravio si ljetni drugi val.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#38389 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Casual's wrote: 24/01/2021 17:16 Hobby naucnici, niko ne spori smrtnost u novembru. Govori se o trenutnij situaciji, koja je daleko bolja.

Nama je situacija izmakla kontroli u jednom trenutju, imali smo po 4000 novozarazenih (bar zvanicno, nezvanicno mnogo vise).

Za ocekivati je bilo sranje i nakon praznika (Bozic, NG, Pravoslavni praznici), a evo, drzimo se.
Novembar bio prošle godine, u novembru. 8-)
:lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#38390 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Casual's wrote: 24/01/2021 17:16 Hobby naucnici, niko ne spori smrtnost u novembru. Govori se o trenutnij situaciji, koja je daleko bolja.

Nama je situacija izmakla kontroli u jednom trenutju, imali smo po 4000 novozarazenih (bar zvanicno, nezvanicno mnogo vise).

Za ocekivati je bilo sranje i nakon praznika (Bozic, NG, Pravoslavni praznici), a evo, drzimo se.
Da ponovim pitanje. Gdje je bilo 4000 dnevno pozitivnih?
Last edited by aldinjo on 24/01/2021 23:30, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38391 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Casual's wrote: 24/01/2021 17:16 Hobby naucnici, niko ne spori smrtnost u novembru. Govori se o trenutnij situaciji, koja je daleko bolja.

Nama je situacija izmakla kontroli u jednom trenutju, imali smo po 4000 novozarazenih (bar zvanicno, nezvanicno mnogo vise).

Za ocekivati je bilo sranje i nakon praznika (Bozic, NG, Pravoslavni praznici), a evo, drzimo se.
Pa valjda treba nesto i nauciti. Da se ne bi ponovilo. Nije nasih 4.000+ sugradjana zivot izgubilo dzabe?
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#38392 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dust71000 »

Mogy87 wrote: 24/01/2021 17:28
Casual's wrote: 24/01/2021 17:16 Hobby naucnici, niko ne spori smrtnost u novembru. Govori se o trenutnij situaciji, koja je daleko bolja.

Nama je situacija izmakla kontroli u jednom trenutju, imali smo po 4000 novozarazenih (bar zvanicno, nezvanicno mnogo vise).

Za ocekivati je bilo sranje i nakon praznika (Bozic, NG, Pravoslavni praznici), a evo, drzimo se.
Pa valjda treba nesto i nauciti. Da se ne bi ponovilo. Nije nasih 4.000+ sugradjana zivot izgubilo dzabe?
Izgleda da smo naučili da kolektivni imunitet funkcioniše, pošto naši sugradjani umiru mnogo manje ali zato masovno umiru ljudi u zemljma sa lockdownima i svakodnevno nas prestižu na ljestvicama smrtnosti.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38393 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

dust71000 wrote: 24/01/2021 17:41
Mogy87 wrote: 24/01/2021 17:28
Casual's wrote: 24/01/2021 17:16 Hobby naucnici, niko ne spori smrtnost u novembru. Govori se o trenutnij situaciji, koja je daleko bolja.

Nama je situacija izmakla kontroli u jednom trenutju, imali smo po 4000 novozarazenih (bar zvanicno, nezvanicno mnogo vise).

Za ocekivati je bilo sranje i nakon praznika (Bozic, NG, Pravoslavni praznici), a evo, drzimo se.
Pa valjda treba nesto i nauciti. Da se ne bi ponovilo. Nije nasih 4.000+ sugradjana zivot izgubilo dzabe?
Izgleda da smo naučili da kolektivni imunitet funkcioniše, pošto naši sugradjani umiru mnogo manje ali zato masovno umiru ljudi u zemljma sa lockdownima i svakodnevno nas prestižu na ljestvicama smrtnosti.
Daleko je do +88% rasta smrtnosti u odnosu na isti mjesec prosle godine (sto od COVIDA sto od drugih bolesti zbog zdravstvene krize). Imaju te drzave jos puno pure jesti.
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#38394 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Mogy87 wrote: 24/01/2021 17:28 Pa valjda treba nesto i nauciti. Da se ne bi ponovilo. Nije nasih 4.000+ sugradjana zivot izgubilo dzabe?
Je l' isto zalis oboljele i mrtve od malignih oboljenja kojih je postotak isto tako mnogo veci? Kod mene u gradu se ne mogu ni pregledati.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38395 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Casual's wrote: 24/01/2021 17:50
Mogy87 wrote: 24/01/2021 17:28 Pa valjda treba nesto i nauciti. Da se ne bi ponovilo. Nije nasih 4.000+ sugradjana zivot izgubilo dzabe?
Je l' isto zalis oboljele i mrtve od malignih oboljenja kojih je postotak isto tako mnogo veci? Kod mene u gradu se ne mogu ni pregledati.
Naravno.
Strasno je ako ne pruzaju medicinsku njegu ljudima kojim dan moze znaciti razliku izmedju zivota i smrti. Uprkos brojnim propustima u vecini drugih oblasti onkologija u Sarajevu, a druga forumasica je potvrdila i za BL je radila punim kapacitetom. I dokaz je da se moze. Zasto se nece, to je drugo pitanje.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#38396 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Jedne godine manje, druge godine više, na žalost, takav je život. Naleti neka gripoština, nagriženi ljudi najviše najebu. I tako od kad je svijeta i vijeka. Ja se slažem sa doktorima i vjerujem da bi bilo manje umrlih da je zdravstvo normalno funkcionisalo. Ovako, nadigli se mediji i pomahnitali panik botovi pa samo straše narod, pa ko je i za bolnice bio, ili nije smio od straha da se ne zarazi ili je jednostavno prolongiran njegov tretman. Mnogi, na žalost, nisu imali sreće da dožive tretman.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#38397 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

splinter wrote: 24/01/2021 09:58 Ima više razloga za smanjenje incidencije.
Obzirom da je neki peak aktivnosti virusa temp između 10 i 25 C uz određenu vlažnost sigurno da to utiče na njegovo širenje. O kolektivnom imunitetu ne može se još govoriti ali sigurno da je sada već značajan dio populacije imao kontakt s virusom pa se sve češće barem trenutačno prekida lanac širenja.
Novi val bi kod nas mogao početi eventualno sa dolaskom novog soja na ove prostore ali to više ovisi o ljudskoj aktivnosti nego o samom virusu. Mislim da hladnije vrijeme, barem da su temp ispod 5 C uz kakvo takvo pridržanvanje mjera mogu održati ovaj povoljan tempo.
Naravno da je rizik boravak velikog broja ljudi u zatvorenim prostorima sa slabom ventilacijom bez ikakve distance i zaštite ali mislim da je čak i našim tržnim centrima situacija koliko toliko povoljna.
Prije par mjeseci sam dao svoju prognozu ( ima negdje taj post) za ovaj period druga pol decembra i januar da će doći do pada broja novooboljelih ali i povećanja stope smrtnosti, tako je i bilo.
Zadnjih nekoliko sedmica imali smo relativno veliki broj umrlih u odnosu na ranije periode, dakle procentualno ali je ukupni broj srećom u padu.
Opet je na kraju do nas. Kad smo već kao društvo zaboravljeni od nadležnih, moramo se sami brinuti o sebi.
Što više boravka na zraku uz neke osnovne mjere samozaštite i to je to.
Šta misliš kakva bi situacija mogla biti naredna tri mjeseca? Kako bi se stvari mogle kretati?
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#38398 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

BadBoy wrote: 24/01/2021 18:01
splinter wrote: 24/01/2021 09:58 Ima više razloga za smanjenje incidencije.
Obzirom da je neki peak aktivnosti virusa temp između 10 i 25 C uz određenu vlažnost sigurno da to utiče na njegovo širenje. O kolektivnom imunitetu ne može se još govoriti ali sigurno da je sada već značajan dio populacije imao kontakt s virusom pa se sve češće barem trenutačno prekida lanac širenja.
Novi val bi kod nas mogao početi eventualno sa dolaskom novog soja na ove prostore ali to više ovisi o ljudskoj aktivnosti nego o samom virusu. Mislim da hladnije vrijeme, barem da su temp ispod 5 C uz kakvo takvo pridržanvanje mjera mogu održati ovaj povoljan tempo.
Naravno da je rizik boravak velikog broja ljudi u zatvorenim prostorima sa slabom ventilacijom bez ikakve distance i zaštite ali mislim da je čak i našim tržnim centrima situacija koliko toliko povoljna.
Prije par mjeseci sam dao svoju prognozu ( ima negdje taj post) za ovaj period druga pol decembra i januar da će doći do pada broja novooboljelih ali i povećanja stope smrtnosti, tako je i bilo.
Zadnjih nekoliko sedmica imali smo relativno veliki broj umrlih u odnosu na ranije periode, dakle procentualno ali je ukupni broj srećom u padu.
Opet je na kraju do nas. Kad smo već kao društvo zaboravljeni od nadležnih, moramo se sami brinuti o sebi.
Što više boravka na zraku uz neke osnovne mjere samozaštite i to je to.
Šta misliš kakva bi situacija mogla biti naredna tri mjeseca? Kako bi se stvari mogle kretati?
Naredne dvije sedmice su ključne :-D
Period od 3 mjeseca je dosta dug, pogotovu ovdje u BiH gdje nema nikakvog uređenog sistema.
Evo da vidimo za narednih mjesec i po npr.
Ovisit će o vremenskim prilikama, prije svega kretanju temperatura i vlažnosti zraka, potom o povratku djece u škole i eventualnom proboju novog soja virusa na ove prostore.
Ne mora biti nikakvih velikih odstupanja u odnosu na sad. Moguće je da se održi trenutni tempo uz manje oscilacije.
Prokuženost je trenutno dovoljna da jače širenje virusa uspori , naravno ne i zaustavi, zapravo da se održava neka konstanta.
Nekako mi se čini da je sad neka pat pozicija. Virus cirkuliše u populaciji i održava se ali nema više većih skokova.
Moguće da ćemo se u narednom vremenu više baviti pitanjima poput promjene težine kliničke slike, nego li incidencijom virusa.
Sad opet, ovisi i o nama. Veći priliv ljudi sa zapada mogao bi pogoršati stvari. Također, novi soj se pojavio u susjednoj Srbiji a oni ulaze u BiH u nekom normalnom režimu itd.
Koga zanima ima stranica "nextstrain.org" gdje je moguće pratiti kretanje svih varijanti virusa na globalnom nivou, ima i BiH. Moguće je vidjeti odakle je virus dolazio do nas najviše. Nažalost kod nas se jako malo rade sekvenciranja kompletnih genoma sto je nezamjenjiv alat u praćenjz kretanja virusa.
Sad ovo mi je sve palo na prvu onako. Ima tu još dosta toga za napisati.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#38399 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

splinter wrote: 24/01/2021 18:37
BadBoy wrote: 24/01/2021 18:01
splinter wrote: 24/01/2021 09:58 Ima više razloga za smanjenje incidencije.
Obzirom da je neki peak aktivnosti virusa temp između 10 i 25 C uz određenu vlažnost sigurno da to utiče na njegovo širenje. O kolektivnom imunitetu ne može se još govoriti ali sigurno da je sada već značajan dio populacije imao kontakt s virusom pa se sve češće barem trenutačno prekida lanac širenja.
Novi val bi kod nas mogao početi eventualno sa dolaskom novog soja na ove prostore ali to više ovisi o ljudskoj aktivnosti nego o samom virusu. Mislim da hladnije vrijeme, barem da su temp ispod 5 C uz kakvo takvo pridržanvanje mjera mogu održati ovaj povoljan tempo.
Naravno da je rizik boravak velikog broja ljudi u zatvorenim prostorima sa slabom ventilacijom bez ikakve distance i zaštite ali mislim da je čak i našim tržnim centrima situacija koliko toliko povoljna.
Prije par mjeseci sam dao svoju prognozu ( ima negdje taj post) za ovaj period druga pol decembra i januar da će doći do pada broja novooboljelih ali i povećanja stope smrtnosti, tako je i bilo.
Zadnjih nekoliko sedmica imali smo relativno veliki broj umrlih u odnosu na ranije periode, dakle procentualno ali je ukupni broj srećom u padu.
Opet je na kraju do nas. Kad smo već kao društvo zaboravljeni od nadležnih, moramo se sami brinuti o sebi.
Što više boravka na zraku uz neke osnovne mjere samozaštite i to je to.
Šta misliš kakva bi situacija mogla biti naredna tri mjeseca? Kako bi se stvari mogle kretati?
Naredne dvije sedmice su ključne :-D
Period od 3 mjeseca je dosta dug, pogotovu ovdje u BiH gdje nema nikakvog uređenog sistema.
Evo da vidimo za narednih mjesec i po npr.
Ovisit će o vremenskim prilikama, prije svega kretanju temperatura i vlažnosti zraka, potom o povratku djece u škole i eventualnom proboju novog soja virusa na ove prostore.
Ne mora biti nikakvih velikih odstupanja u odnosu na sad. Moguće je da se održi trenutni tempo uz manje oscilacije.
Prokuženost je trenutno dovoljna da jače širenje virusa uspori , naravno ne i zaustavi, zapravo da se održava neka konstanta.
Nekako mi se čini da je sad neka pat pozicija. Virus cirkuliše u populaciji i održava se ali nema više većih skokova.
Moguće da ćemo se u narednom vremenu više baviti pitanjima poput promjene težine kliničke slike, nego li incidencijom virusa.
Sad opet, ovisi i o nama. Veći priliv ljudi sa zapada mogao bi pogoršati stvari. Također, novi soj se pojavio u susjednoj Srbiji a oni ulaze u BiH u nekom normalnom režimu itd.
Koga zanima ima stranica "nextstrain.org" gdje je moguće pratiti kretanje svih varijanti virusa na globalnom nivou, ima i BiH. Moguće je vidjeti odakle je virus dolazio do nas najviše. Nažalost kod nas se jako malo rade sekvenciranja kompletnih genoma sto je nezamjenjiv alat u praćenjz kretanja virusa.
Sad ovo mi je sve palo na prvu onako. Ima tu još dosta toga za napisati.
Hvala ti puno na izdvojenom vremenu! Dakle postoji prostor za blagi optimizam da se, ako ništa, održi ova pat pozicija. Sad samo treba gledati sa se ljudi ne opuste previše, jer već vidim da se npr. maske sve manje nose.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#38400 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

Sad bi trebalo krenuti agresivno prema virusu, maksimalno testirati ljude koji ulaze u državu. Ali pošto kod nas nema sistema ni vizije ni plana, možemo samo se nadati da do nas neće doći ovi novi sojevi.
Locked