Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#38326 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Medobrundo25 wrote: 22/01/2021 14:58
Trappist wrote: 22/01/2021 14:32 Evo priblizavamo se kraju januara, a brojke i dalje padaju. Nije se desilo: black friday pomor naroda, Bozic-Nova Godina-Pravoslavni Bozic pomor, skijalista pomor, sudar gripe i korone ( :lol: ), shisha barovi pomor. Sta cekamo sljedece, valentinovo okupljanja pa da nas kupe bagerima ?
Naci ce oni nesto ne brini se. Mislim na ove forumske botove :thumbup:
Sad ce ramazan, iftari i teravije... Ima da nas nema...
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#38327 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 22/01/2021 14:28 Ja se slažem sa tobom da su stranke kod nas zlo. Ali i to se da promijeniti i počistiti, samo mi moramo krenuti od sebe, promijeniti svoju životnu filozofiju pojedinačno i kolektivno. Opet te upućujem na ove, gore-opisane situacije gdje je ljudima najveći domet da sjede po kafama, pljuju i psuju ili eventualno napišu kakav post na internetu. Treće što znaju uraditi jeste pokupiti se i otići odavde. Sam Kanton Sarajevo ti je u jednu ruku mini dokaz da se može drugačije. Isto mislim i za dva mandata SDP-ove vlasti (na državnom nivou 2000. godine i na federalnom nivou 2010. godine kada sam ja lično na svojoj koži osjetio promjene na bolje). Ali tad su ih podmuklo skrhali nacionalisti koji su vješto izmanipulisali naivni narod (koji vjeruje u svašta jer "pametnom dosta" pa tako i imamo sve ove gluposti u vezi pandemije).

Ponavljam, do nas je i našeg mentaliteta. Pisao sam to već negdje, izađu prosvjetni radnici na proteste, svi drugi im se smiju jer oni nisu prosvjetni radnici. Izađu medicinari na proteste, svi drugi im se smiju jer oni nisu medicinari. Izađu GRASOVC-i, demobilisani borci, studenti, rudari, poljoprivrednici.... smiju im se svi i pljuju ih jer oni ne pripadaju tim skupinama. Tek kad SVI skupa stanemo iza svih diskriminisanih skupina u ovom društvu možemo reći da smo sazreli kao društvo i kao nacija.

Neću više o ovome jer bih mogao ovako pisati do besvijesti. Iako jeste sve povezano kao si dobro rekao, ipak ovo nije tema za političke besjede i raspredanje o teoriji društva i nacije.

Možemo drugom prilikom, na drugom mjestu više o tome.
U teoriji se tako i svijet moze promijeniti pa postati neko savrseno mjesto puno pravde, ljubavi i povjerenja medju ljudima.. Jos koji mjesec i uci cu u petu deceniju zivota.. Davno je proslo vrijeme kada sam mastao o nekoj utopiji i gubio vrijeme razmisljajuci o nekim sirim slikama.. Odavno smo u sistemu "svako za sebe".. Glumiti da nije tako je samo obicno gubljenje vremena..
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38328 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 22/01/2021 15:35 Odavno smo u sistemu "svako za sebe".. Glumiti da nije tako je samo obicno gubljenje vremena..
Pa znam. Zato sam rekao da su nam različite filozofije. Jedini problem je što sistem "svako za sebe" apsolutno ne djeluje u vremenu pandemije. Pitaj Naslovnicu.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#38329 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 22/01/2021 15:38
laik1981 wrote: 22/01/2021 15:35 Odavno smo u sistemu "svako za sebe".. Glumiti da nije tako je samo obicno gubljenje vremena..
Pa znam. Zato sam rekao da su nam različite filozofije. Jedini problem je što sistem "svako za sebe" apsolutno ne djeluje u vremenu pandemije. Pitaj Naslovnicu.
Svako je imao i ima mogucnost da se 100% zastiti od samog virusa.. Samo smo mi navikli da krivimo druge za lose rezultate koji su proizasli iz nasih licnih odluka.. Naslovnica je bio svjestan rizika isto kao sto smo svjesni svih ostalih rizika koje iz ovog ili onog razloga ignorisemo..
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#38330 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 22/01/2021 15:38
laik1981 wrote: 22/01/2021 15:35 Odavno smo u sistemu "svako za sebe".. Glumiti da nije tako je samo obicno gubljenje vremena..
Pa znam. Zato sam rekao da su nam različite filozofije. Jedini problem je što sistem "svako za sebe" apsolutno ne djeluje u vremenu pandemije. Pitaj Naslovnicu.
Ne djeluje, ali nije ni rješenje ovo što se trenutno predstavlja kao rješenje - između ostalog, nosanje maske na otvorenom, držati ljude zatvorene k'o kokoške 23-05, zatvarati škole i ostalo i čekati da steknemo kolektivni imunitet putem vakcina.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#38331 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Nivelacija wrote: 22/01/2021 14:04
aldinjo wrote: 22/01/2021 13:52
Nivelacija wrote: 22/01/2021 13:39 sta su ovo brojevi pali mozes na prste jedne ruke ih izbrojati hvala bogu..
Malo se testira?
cekaj dok se sudare gripa i korona hahhahahahahah
Kakvi su brojevi danas?
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38332 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 22/01/2021 15:54
Svako je imao i ima mogucnost da se 100% zastiti od samog virusa.. Samo smo mi navikli da krivimo druge za lose rezultate koji su proizasli iz nasih licnih odluka.. Naslovnica je bio svjestan rizika isto kao sto smo svjesni svih ostalih rizika koje iz ovog ili onog razloga ignorisemo..
Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Naslovnica wrote: 22/01/2021 15:56 Ne djeluje, ali nije ni rješenje ovo što se trenutno predstavlja kao rješenje - između ostalog, nosanje maske na otvorenom, držati ljude zatvorene k'o kokoške 23-05, zatvarati škole i ostalo i čekati da steknemo kolektivni imunitet putem vakcina.
I ja imam zamjerke na naše "mjere", počevši od načina njihovog donošenja pa do upitne učinkovitosti pojedinih mjera. Ali ovdje se toliko banaliziraju stvari da se ide u krajnost gdje se devalviraju i stvari koje zaista djeluju.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#38333 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 22/01/2021 16:09
laik1981 wrote: 22/01/2021 15:54
Svako je imao i ima mogucnost da se 100% zastiti od samog virusa.. Samo smo mi navikli da krivimo druge za lose rezultate koji su proizasli iz nasih licnih odluka.. Naslovnica je bio svjestan rizika isto kao sto smo svjesni svih ostalih rizika koje iz ovog ili onog razloga ignorisemo..
Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#38334 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
BadBoy wrote: 22/01/2021 16:09
laik1981 wrote: 22/01/2021 15:54
Svako je imao i ima mogucnost da se 100% zastiti od samog virusa.. Samo smo mi navikli da krivimo druge za lose rezultate koji su proizasli iz nasih licnih odluka.. Naslovnica je bio svjestan rizika isto kao sto smo svjesni svih ostalih rizika koje iz ovog ili onog razloga ignorisemo..
Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
:thumbup: zdrava logika.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#38335 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
BadBoy wrote: 22/01/2021 16:09
laik1981 wrote: 22/01/2021 15:54
Svako je imao i ima mogucnost da se 100% zastiti od samog virusa.. Samo smo mi navikli da krivimo druge za lose rezultate koji su proizasli iz nasih licnih odluka.. Naslovnica je bio svjestan rizika isto kao sto smo svjesni svih ostalih rizika koje iz ovog ili onog razloga ignorisemo..
Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Sa druge strane svi oni prodavači i radnici na šalterima će zbog online kupovine i plaćanja ostati bez posla, pa ni oni neće moći kupovati proizvode i usluge, čak ni online (i za online ti treba prihod) šta će dovesti do otkaza i ljudima koji rade na online prodaji i obradi.

I tako domino efektom...

Uz to ljudi su socijalna bića pa na tu ekonomsku krizu dodaj depresiju i/ili ruge psihološke efekte zbog prekida socijalnog kontakta, pa i fizičkog kontakta (zagrljaja, poljubaca, rukovanja itd. Ljudima treba dodir drugog čovjeka, ne samo ljubavnika nego i prijateljski dodir.

I tako sabereš ekonomske i psihološke posljedice i neće na dobro.

Ovo počinje ličiti na one distopijske filmove o životu u društvima budućnosti, i mogu ti reći nikako ne izgleda dobro.
Last edited by Hakiz on 22/01/2021 16:57, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#38336 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Hakiz wrote: 22/01/2021 16:53
laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
BadBoy wrote: 22/01/2021 16:09

Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Sa druge strane svi oni prodavači i radnici na šalterima će zbog online kupovine i plaćanja ostati bez posla, pa ni oni neće moći kupovati proizvode i usluge, čak ni online (i za online ti treba prihod) šta će dovesti do otkaza i ljudima koji rade na online prodaji i obradi.

I tako domino efektom...
Al bar ce biti smanjen rizik da budu zarazeni jer zdravlje i zivoti su na prvom mjestu, zar ne?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38337 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Meni je morbidno da neko zdrave pameti moze izjaviti da su ugrozene kategorije imale opciju potpune izolacije. Toliko odsustvo empatije prema nasim starijim sugradjanima je sokantno. A od mjera maske i rad kafana do 11. I onda se ocekuje od neke "vise sile" da nam napravi drzavu.

Kakvi smo, dobro nam je.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#38338 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

laik1981 wrote: 22/01/2021 16:56
Hakiz wrote: 22/01/2021 16:53
laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Sa druge strane svi oni prodavači i radnici na šalterima će zbog online kupovine i plaćanja ostati bez posla, pa ni oni neće moći kupovati proizvode i usluge, čak ni online (i za online ti treba prihod) šta će dovesti do otkaza i ljudima koji rade na online prodaji i obradi.

I tako domino efektom...
Al bar ce biti smanjen rizik da budu zarazeni jer zdravlje i zivoti su na prvom mjestu, zar ne?
Sa jedne strane da.

Sa druge, tima pljujemo u lice i uspomenu svim onim ljudima koji su kroz istoriju trpjeli razne strahote, pa neki od njih i ginuli strašnim smrtima vrednujući slobodu nad sigurnosti, pa i nad životom.

A mi koji živimo u "slobodnim društvima" i ne mislimo više na žrtve koje su su ti heroji podijeli da bi naša društva mogla biti slobodna.

Zato je meni, recimo, iako sam pristalica vakcinacije, uvođnje "vakcinacijskog pasoša" i zabrana pristupa nečemu ako nisi vakcinisan čisti fašizam.

A i odustajanje od jednog od osnovnih pravnih principa slobodnih društava, a taj princip kaže da niko nije kriv (nije prijetnja za okolinu) dok mu se na dokaže krivica (ne dokaže da je bolestan).

Ako pristanemo kao civilizacija na vakcinacijske pasoše, ne smijem ni pomisliti kako će sve izgledati nakon 10, 30 ili 50 godina.

Danas vakcinacijeski pasoš, sutra socijalni kredit (ne možeš kupiti kruh ako te je vozač taksija tagovao kao lošu mušteriju), prekosutra...

Neće na dobro.
Last edited by Hakiz on 22/01/2021 17:07, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#38339 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ne mislim ja samo na ugrozene kategorije vec na bukvalno svakoga.. Zar je potrebna odluka vlade pa da imas ono sto su imali N.Zeland ili Australija? Mi smo zabranjivali izlazak starijim i djeci, spanci radili isto. Jesu li te mjere bile morbidne? Svi su imali pravo da sebi uvedu 24h policijski sat i da cekaju vakcinu, ili sta god drugo..
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#38340 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Hakiz wrote: 22/01/2021 17:04
laik1981 wrote: 22/01/2021 16:56
Hakiz wrote: 22/01/2021 16:53

Sa druge strane svi oni prodavači i radnici na šalterima će zbog online kupovine i plaćanja ostati bez posla, pa ni oni neće moći kupovati proizvode i usluge, čak ni online (i za online ti treba prihod) šta će dovesti do otkaza i ljudima koji rade na online prodaji i obradi.

I tako domino efektom...
Al bar ce biti smanjen rizik da budu zarazeni jer zdravlje i zivoti su na prvom mjestu, zar ne?
Sa jedne strane da.

Sa druge, tima pljujemo u lice i uspomenu svim onim ljudima koji su kroz istoriju trpjeli razne strahote, pa neki od njih i ginuli strašnim smrtima vrednujući slobodu nad sigurnosti, pa i nad životom.

A mi koji živimo u "slobodnim društvima" i ne mislimo više na žrtve koje su su ti heroji podijeli da bi naša društva mogla biti slobodna.

Zato je meni, recimo, iako sam pristalica vakcinacije, uvođnje "vakcinacijskog pasoša" i zabrana pristupa nečemu ako nisi vakcinisan čisti fašizam.

A i odustajanje od jednog od osnovnih pravnih principa slobodnih društava, a taj princip kaže da niko nije kriv (nije prijetnja za okolinu) dok mu se na dokaže krivica (ne dokaže da je bolestan).

Ako pristanemo kao civilizacija na vakcinacijske pasoše, ne smijem ni pomisliti kako će sve izgledati nakon 10, 30 ili 50 godina.

Danas vakcinacijeski pasoš, sutra socijalni kredit (ne možeš kupiti kruh ako te je vozač taksija tagovao kao lošu mušteriju), prekosutra...

Neće na dobro.
Ja se apsolutno slazem sa tobom.. Od rijeci do rijeci..
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#38341 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 22/01/2021 16:57 Meni je morbidno da neko zdrave pameti moze izjaviti da su ugrozene kategorije imale opciju potpune izolacije. Toliko odsustvo empatije prema nasim starijim sugradjanima je sokantno. A od mjera maske i rad kafana do 11. I onda se ocekuje od neke "vise sile" da nam napravi drzavu.

Kakvi smo, dobro nam je.
Jesi li ti prespavala mart i april? Stariji od 65 i mladji od 18 NISU SMJELI NIKAKO IZLAZITI IZ KUCE. Ponavljam: NISU SMJELI IZACI IZ KUCE SAMO ZATO JER IMAJU MANJE OD 18 GODINA ILI VISE OD 65.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#38342 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

A čujte kolega, o kakvim mi to slobodama govorimo? 8-)
Sloboda - to je danas itekako relativan pojam.
Odavno mi nismo slobodni, ne u smislu oslobođenja i slobode od napadača iz vana, nego u smislu obaveza prema vlasti, dužničkog ropstva, raznoraznih poreza i nameta, itd.
Što se tiče putovanja, za većinu zemalja treba pasoš, za neke viza, za mnoge gomila vakcina inače ne možeš ući u tu državu.
Slobodan si samo u svoja 4 zida, a i to je upitno.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#38343 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

Naslovnica wrote: 22/01/2021 17:19 A čujte kolega, o kakvim mi to slobodama govorimo? 8-)
Sloboda - to je danas itekako relativan pojam.
Odavno mi nismo slobodni, ne u smislu oslobođenja i slobode od napadača iz vana, nego u smislu obaveza prema vlasti, dužničkog ropstva, raznoraznih poreza i nameta, itd.
Što se tiče putovanja, za većinu zemalja treba pasoš, za neke viza, za mnoge gomila vakcina inače ne možeš ući u tu državu.
Slobodan si samo u svoja 4 zida, a i to je upitno.
Pasoš koji trenutno imamo i vakcinacijski pasoš nisu isto.

Pasoš koji imaš pokazuje ko si.

Što se viza tiče, ja sam i protiv njih.

Ako uvedemo vakcinacijski pasoš, sutra možemo uvesti da postoji pasoš koji kaže da ne možeš ući u državu ako nisi vegetarijanac. Svaka kupovina hrane ovjerena u pasošu i kome nađu da je kupio meso, nema mu ulaza u državu. Recimo Indija zabrani svima na planeti koji jedu govedinu ulaz.

A ako ti nije ovjereno da nisi jeo govedinu, onda se pretpostavlaj apriori da jesi. Pa ti nema ulaza.
Last edited by Hakiz on 22/01/2021 17:25, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#38344 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Hakiz wrote: 22/01/2021 17:24
Naslovnica wrote: 22/01/2021 17:19 A čujte kolega, o kakvim mi to slobodama govorimo? 8-)
Sloboda - to je danas itekako relativan pojam.
Odavno mi nismo slobodni, ne u smislu oslobođenja i slobode od napadača iz vana, nego u smislu obaveza prema vlasti, dužničkog ropstva, raznoraznih poreza i nameta, itd.
Što se tiče putovanja, za većinu zemalja treba pasoš, za neke viza, za mnoge gomila vakcina inače ne možeš ući u tu državu.
Slobodan si samo u svoja 4 zida, a i to je upitno.
Pasoš koji trenutno imamo i vakcinacijski pasoš nisu isto.

Pasoš koji imaš pokazuje ko si.

Što se viza tiče, ja sam i protiv njih.

Ako uvedemo vakcinacijski pasoš, sutra možemo uvesti da postoji pasoš koji kaže da ne možeš ući u državu ako nisi vegetarijanac. Svaka kupovina hrane ovjerena u pasošu i kome nađu da je kupio meso, nema mu ulaza u državu. Recimo Indija zabrani svima na planeti koji jedu govedinu ulaz.
Teoretski, i to je moguće, i ništa me ne bi iznenadilo.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#38345 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

U tome je stvar, trebalo bi raditi na tome da se ta distopijska maštanja ne počnu ostvarivati.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#38346 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Pa šta misliš, da postoji alternativa?
Novi Hippies?
Ja mislim da nam je sudbina zapečaćena.
Mnogi SF filmovi će doći na svoje.

:)
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#38347 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hakiz »

Naslovnica wrote: 22/01/2021 17:36 Pa šta misliš, da postoji alternativa?
Novi Hippies?
Ja mislim da nam je sudbina zapečaćena.
Mnogi SF filmovi će doći na svoje.

:)
Sreća starima, teško mladima :lol:
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38348 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
BadBoy wrote: 22/01/2021 16:09
laik1981 wrote: 22/01/2021 15:54
Svako je imao i ima mogucnost da se 100% zastiti od samog virusa.. Samo smo mi navikli da krivimo druge za lose rezultate koji su proizasli iz nasih licnih odluka.. Naslovnica je bio svjestan rizika isto kao sto smo svjesni svih ostalih rizika koje iz ovog ili onog razloga ignorisemo..
Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Banaliziraš argument do tačke apsurdnosti a još ga vežeš za potpuno drugu stvar.

I uporno to radiš, od jedne premise odeš u potpuno drugu krajnost. Moja poneta je bila da su se Naslovnica i njegove sve kolege pazile i čuvale ne bi Naslovnica nagrabusio niti bi morao da ide u krajnost i izolira samo sebe. Drugim riječima, kad se svi malo prilagode niko se ne mora 100% prilagođavati.

A tvoj apsurdni argument se kosi apsolutno sa svakim principom solidarnosti na kojima počiva društvo još od vremena Russoe-ovog društvenog ugovora. Tom logikom ti nemaš pravo niti na jednu socijalnu komponentu koju pruža društvo uključuji i sva prava i slobode. Odnosno, može te bilo ko u svakom trenutku lišiti života a kriv si jedino i isključivo ti jer se nisi pazio. Ok ako možeš tako živjeti.
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#38349 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

BadBoy wrote: 22/01/2021 18:32
laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
BadBoy wrote: 22/01/2021 16:09

Kako je imao mogućnost? Da sjedi kući i ne ide na posao? Za ovo znam da znaš da sam u pravu.
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Banaliziraš argument do tačke apsurdnosti a još ga vežeš za potpuno drugu stvar.

I uporno to radiš, od jedne premise odeš u potpuno drugu krajnost. Moja poneta je bila da su se Naslovnica i njegove sve kolege pazile i čuvale ne bi Naslovnica nagrabusio niti bi morao da ide u krajnost i izolira samo sebe. Drugim riječima, kad se svi malo prilagode niko se ne mora 100% prilagođavati.

A tvoj apsurdni argument se kosi apsolutno sa svakim principom solidarnosti na kojima počiva društvo još od vremena Russoe-ovog društvenog ugovora. Tom logikom ti nemaš pravo niti na jednu socijalnu komponentu koju pruža društvo uključuji i sva prava i slobode. Odnosno, može te bilo ko u svakom trenutku lišiti života a kriv si jedino i isključivo ti jer se nisi pazio. Ok ako možeš tako živjeti.
Ovo njegovo jako ima smisla. Ja kad sam govorio lockdown ne funkcioniše, dobijem argument ako se provodi 100% funkcionisati ce, jer se ne moze prenijeti virus ako nema kontakata nikako. To vrijedi onda i za ovo njegovo, ko hoce da se stvarno cuva, moze sjediti u kuci i ne izaći nikako dok ne prodje pandemija. Teoretski je to moguce, ali da li je nornalno? Naravno da nije, kao ni lockdown.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#38350 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Trappist wrote: 22/01/2021 18:39
BadBoy wrote: 22/01/2021 18:32
laik1981 wrote: 22/01/2021 16:32
Odluka koja mu je citavo vrijeme bila na raspolaganju, zar ne? Da kupuje hranu i ostale potrepstine online, da elektronski placa racune.. Vjerovatno bi dobio otkaz i nakon nekog vremena bio u nekoj krizi, ali na desetine hiljada je onih kojima je mjerama zabranjen rad, koji su zbog mjera oztali bez posla i sl.. Parafraziram i idem u krajnost, ali poenta je tu..
Banaliziraš argument do tačke apsurdnosti a još ga vežeš za potpuno drugu stvar.

I uporno to radiš, od jedne premise odeš u potpuno drugu krajnost. Moja poneta je bila da su se Naslovnica i njegove sve kolege pazile i čuvale ne bi Naslovnica nagrabusio niti bi morao da ide u krajnost i izolira samo sebe. Drugim riječima, kad se svi malo prilagode niko se ne mora 100% prilagođavati.

A tvoj apsurdni argument se kosi apsolutno sa svakim principom solidarnosti na kojima počiva društvo još od vremena Russoe-ovog društvenog ugovora. Tom logikom ti nemaš pravo niti na jednu socijalnu komponentu koju pruža društvo uključuji i sva prava i slobode. Odnosno, može te bilo ko u svakom trenutku lišiti života a kriv si jedino i isključivo ti jer se nisi pazio. Ok ako možeš tako živjeti.
Ovo njegovo jako ima smisla. Ja kad sam govorio lockdown ne funkcioniše, dobijem argument ako se provodi 100% funkcionisati ce, jer se ne moze prenijeti virus ako nema kontakata nikako. To vrijedi onda i za ovo njegovo, ko hoce da se stvarno cuva, moze sjediti u kuci i ne izaći nikako dok ne prodje pandemija. Teoretski je to moguce, ali da li je nornalno? Naravno da nije, kao ni lockdown.
Ama ljudi ima li iko od vas makar malo nijanse, mora li sve biti 1 ili 0?

Hiljadu puta sam rekao da ja nisam za lockdown u BiH jer mi ni kao društvo ni kao država to ne možemo iznijeti. Za države koje mogu on se pokazao kao dobro rješenje. Go hard and go fast i riješiš se problema.

Nama preostaje borba sa virusom kroz međusobnu solidarnost. Ti paziš mene, ja tebe i zajedno pokušavamo živjeti normalno koliko možemo. A ne ja živim život punim plućima, tebe ko jebe.

To je ta nijansa o kojoj pričamo. I da, i za lockdown treba ista solidarnos samo na još većem nivou koji mi nećemo ni za 300 godina doseći.
Locked