Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4651 Re: Gras all about

Post by Chmoljo »

Zar ne proizvode bjelorusi kvalitetne traktore?

Msm, jasno mi je da to nema veze jedno sa drugim ali ako tako onda nije baš sve bjelorusko smeće.

I naravno, pitanje je isplativosti, odnosno koliko se isplati kupovati skupe trole za firmu koja ne može ni plate isplaćivati, a ne održavati uredno vozni park.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4652 Re: Gras all about

Post by Matijevic_Vlado »

Image
Uz trolu se dobiju i vozaci.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4653 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Halo ba ljudi jedva je tender prošao. JEDVA

Da su traženi obični trolejbusi mogao je Solaris proći, ali za 25 Solarisa s baterijama za autonomnu vožnju trebalo bi 20.000.000 eura.

Hess već nebi mogli kupiti ni obični jer Salzburg ih je platio blizu 850.000€ po komadu.

Nemojte zaboraviti da je nabavka u proceduri od ljeta 2019.
Dokumentaciju preuzelo 47 potencijalnih ponuđača, a samo 2 se javila na prvi tender.

Zhongtong - 50% manja cijena, ali su postojali propusti i postupanja.

Do sad nisu pravili zglobne trolejbuse.
Image

Drugi ponuđač je Bozankaya iz Turske. Proizvođač je relativno nov, vozila izgledaju više nego savremeno ali tražen je 50% veći iznos.
Image

https://radiosarajevo.ba/vijesti/lokaln ... usa/361793

Dalje mislim da je bio još jedan neuspješni tender.

Evo sad se javio BKM. Ugovor još nije potpisan. Treba EBRD odobri.
Ne vjerujem da će doći ovaj modernijeg dizajna, jer ima vrata iza prve osovine.

Ali bilo bi dobro kad bi došli trolejbusi s dizajnom električnog autobusa.
Image

Obični dosta ružno izgledaju.
Image
Ljepša je starija izvedba
Image

Nisam oduševljen, ali nismo mogli ništa bolje očekivati, mislim da sam to već nekad pisao dali na ovom ili na drugom forumu.
Kvalitet je sigurno daleko ispod Solarisa, Škode, o Hessu i Van Hoolu da ne pričam. MAN, Mercedes ne proizvode više trolejbuse.

Trebalo bi da dođe verzija sa Škodinim motorom, mada u ponudi imaju i neke ruske i bjeloruske varijante.
Ove Hessove crvene što su zadnji došli isto Škoda pokreće.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4654 Re: Gras all about

Post by konektovan »

Nadam se da ebrd nece dati lovu za ovo...laktašenko je pod sankcijama, od govana ne treba kupovati govna...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#4655 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Kako to da jedva prolazi medjunarodni tender za kupovinu smetlja ukrajinskog a bolje se kupi polovno za manje para

Msm porediti Hess i ive tarabe nidze veze
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#4656 Re: Gras all about

Post by geralt »

Ne razumijem se dovoljno u trolejbuse da mogu reci je li nesto smece ili nije, ali otpisati proizvodjaca koji ispunjava tehnicke karakteristike i nudi najnizu cijenu iskljucivo radi zemlje porijekla je najveca glupost. Ja prvi ne zelim da se uplati duplo vise mojih poreskih para da bi na trolejbusu bio logo Solarisa umjesto BKM-a.

Uostalom, tako i nase proizvode koje izvozimo drugi otpisuju kao "bosansko smece" bez argumenata.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#4657 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Ne mora se kupovati smece vala da ti pravo kazem...opet ce za par godina izaci na vidjelo neka muljaza i namjestanje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4658 Re: Gras all about

Post by _BataZiv_0809 »

A vi znate da je nesto smece samo jer je iz Bjelorusije?

Inace Zenicatrans ode u stecaj, a dubioza je bar 3 puta manja od Gŕasove. Sta reci, koju posluku porati?
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4659 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Nije Ukrajinski.

Ukrajinski su LAZ i Bogdan.
LAZ je smeće, Bogdan izdržljiv i kvalitetan, pokazalo se u Kijevu gdje je održavanje gore nego u GRAS-u.

Jbg ako zadovoljava uvjete tenderske dokumentacije i ako je najpovoljnija ponuda ili možda čak jedina ponuda pod uslovom da nije štiman tender, onda možeš mahati ušima.

Mogao je doći Solaris da su se tražili obični trolejbusi, ili da se tražilo 20 umjesto 25 autonomaša. Ovako nismo mogli ništa bolje očekivati.

Ako je za utjehu, mislim da je BKM udružen sa švicarskim Stadlerom u Joint Venture. Stadler je dosta uložio tamo i mislim da im je izgradio veliku fabriku. @dresdener78 bi trebao bolje znati.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4660 Re: Gras all about

Post by So What! »

Sarajevo kupuje bjeloruske trolejbuse za 15 mil EUR - Prva isporuka tokom 2021.
Image

Ministar saobraćaja Kantona Sarajevo Adi Kalem potvrdio je da je odlučeno da se kupe trolejbusi bjeloruske kompanije BKM Holding. Napomenuo je da je sada na potezu Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

- Ovdje smo u potpunosti, upravo po EBRD procedurama, okončali javni poziv, izabrani su ponuđači, kompanija BKM Holding iz Minska, Bjelorusija. Ugovor je spreman, nalazi se kod banke. Čekamo sada šta će EBRD. Mi se ipak nadamo da će biti po planu i da će ugovor biti potpisan kako je i planirano, polovinom ovog mjeseca. Rok isporuke je 16 mjeseci, s tim što bi prvi novi trolejbusi trebali stići u toku 2021. Nadamo se da će tako i biti - izjavio je Kalem za agenciju Fena.

Nije precizirao o kakvim je trolejbusima riječ, jer navedena kompanija iz Minska proizvodi četiri modela ovakvog vozila. Riječ je o modelima 321, 333, 420 i 43303. Posljednja dva su savremenijeg dizajna, dok su 333 i 43303 zglobni trolejbusi. Detalji o specifikacijama ovih vozila dostupni su i na zvaničnoj veb stranici BKM Holdinga.

Za kupovinu 25 ovih trolejbusa bit će izdvojeno 15 mil EUR.
eKapija
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40816
Joined: 29/06/2011 23:39

#4661 Re: Gras all about

Post by dječak sa šibicama »

Ionako ce im Moke FCS i Dzenana volim te jebati mamu.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4662 Re: Gras all about

Post by So What! »

trambusek88 wrote: 06/01/2021 12:11Ako je za utjehu, mislim da je BKM udružen sa švicarskim Stadlerom u Joint Venture. Stadler je dosta uložio tamo i mislim da im je izgradio veliku fabriku. @dresdener78 bi trebao bolje znati.
Ovo je napisao drug @dresdener78 na Skyscrapercity forumu;

dresdener78 wrote: Samo se vi zezajte.

Onaj žuti trolejbus na slici kolege LordMarshall je Škoda-Sanos 115Tr, služio je u Sarajevu do neke 2004.-2005. godine. Radilo se o prototipu, jedino vozilo ikad proizvedeno (karoserija Sanos iz Makedonije, elektrooprema Škoda, Čehoslovačka), i sto posto je zaslužilo da bude sačuvano u muzeju. Umjesto toga je odavno izrezano, ja sam još uspio slikati njegov "leš" u trolejbuskom depou. Općenito ilustracija odnosa većine ljudi u BiH prema sopstvenoj historiji. Vozilo je prešlo preko 1 milion kilometara i vozači su ga smatrali vrlo pouzdanim.

I sada Minsk i Bjelorusija, opet kažem samo se vi zezajte:

Bjeloruska firma Belkommunmaš (Белкоммунмаш) proizvodi vrlo moderne trolejbuse zadnje generacije vrlo zanimljivog dizajna.

Stranica proizvođača: https://bkm.by

Image

Image

Image

Do sada nažalost nemaju puno uspjeha sa prodajom u zemljama srednje Evrope zbog politike (ne zbog kvaliteta), jer onako bjelorusko je za mnoge foteljaše fuj i tako dalje. Vozila Belkommunmaša služe 7 gradova u Bjelorusiji i preko 40 gradova u Rusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgizstanu, Latviji, Mongoliji, Moldaviji, Argentini i Srbiji.
Ali i dalje su gadni u PM ... :D
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#4663 Re: Gras all about

Post by NediM17 »

Et' ovi sadašnji su baš ljepotani.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4664 Re: Gras all about

Post by So What! »

NediM17 wrote: 06/01/2021 13:07 Et' ovi sadašnji su baš ljepotani.
Kad se vec kupuje novo, red je da se uzme kako treba. Moglo se pronaci nesto pristojno za ovaj novac, da je i kvalitetom i dizajnom tu negdje.

Gotovo je nevjerovatno kako smo dobro sa Zicarom prosli. Offerman je dao donaciju od 7,5 miliona maraka za istu, te je nasao grad u Svicarskoj koji je htio donirati svoju staru zicaru Sarajevu, da je ugradi, samo su nedostajali neki sklopovi i motori.

Zicara je poslana i dan danas stoji u bazi u Butmiru, jer je neko u administraciji Grada Sarajeva bio pametan i sjetio se da je bolje da kupimo novu zicaru, jer nema logike uzeti polovnu, kada nova ne kosta toliko. Na Offermanovu donaciju, Grad je dodao jos 7,5 miliona maraka i narucio novu zicaru, koja je zaista jedna od rijetkih modernih i sredjenih stvari koju ovaj grad ima.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#4665 Re: Gras all about

Post by NediM17 »

Ja, i?
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4666 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Nije se moglo bolje uzeti za ove pare, a da se zadrže specifikacije. Pisao sam mnogo prije da je malo para za 25 zglobnih trolejbusa sa autonomijom 10km.
Mogao se uzeti Solaris da se nije tražila autonomija, ili da se išlo na 20 komada.
Već su propala dva tendera zbog toga jer se niko nije prijavio, a preko 40 potencijalnih ponuđača je preuzelo tendersku dokumentaciju.

Ovaj moderni je redizajniran. Sad izgleda ovako. Zbog položaja vrata nema šanse da dođe.
Image
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#4667 Re: Gras all about

Post by P308 »

Steta, taj vec pristojno izgleda. I boja nam odgovara :D
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4668 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Bilo bi lijepo kad bi došli trolejbusi ovakvog izgleda. Ovaj dizajn je ostao za sad na prototipu električnog autobusa.
Image
Image

Pošto će ovi trolejbusi biti mix trolejbusa i E-busa mogli bi doći sa ovim dizajnom koji bi možda bio i najbolji što se tiče BKM-a.
Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40816
Joined: 29/06/2011 23:39

#4669 Re: Gras all about

Post by dječak sa šibicama »

Istocna vozila su jako rijetko usminkana, neugledno izgledaju, ali svako upuceniji zna da su recimo ruski kamioni ili terenska vozila daleko pouzdaniji od zapadne sminke. Sto su i brojni testovi dokazali.

Sto je i logicno, sa obzirom na teren i surove uslove po toj istocnoj pustopoljini.

Pretpostavljam da i ovi trolejbusi nisu smece.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#4670 Re: Gras all about

Post by NediM17 »

Kaže u tekstu e-busevi imaju opciju brzog punjenja od 5 minuta koje im omogućava vožnju od 30 km. Mogli su i ovo nabavit', bolje od trola.

https://traveltomorrow.com/belarus-elec ... -by-storm/

http://nachster-halte.blogspot.com/2019 ... in-uk.html
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#4671 Re: Gras all about

Post by Aida_Beba »

Nevjerovatna je netransparentnost prilikom nabavke ovih trolejbusa, šuti se, mulja se, Bjelorusi DA, Švicarci NE, ugovor potpisan, čeka se EBRD, nadam se da ce nova vlada to sto prije razmatrati i svu dokumentaciju pregledati, jer cim je SDA tu sve je moguce očekivati
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4672 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Aida_Beba wrote: 06/01/2021 14:12 Nevjerovatna je netransparentnost prilikom nabavke ovih trolejbusa, šuti se, mulja se, Bjelorusi DA, Švicarci NE, ugovor potpisan, čeka se EBRD, nadam se da ce nova vlada to sto prije razmatrati i svu dokumentaciju pregledati, jer cim je SDA tu sve je moguce očekivati
Čitaš li ti?

Ne znam ko se na zadnji tender prijavio, na prvi se haman niko ozbiljniji nije prijavio. Prijavili se no name kinezi, i turci koji su tražili 50% više para.

Kakvi Švicarci? Salzburg platio 15,3 miliona eura za 15 Hessova zglobnih bez baterija.
Da su bili racionalniji zahtjevi mogao je Solaris proći.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#4673 Re: Gras all about

Post by MAN-lion's coach »

trambusek88 wrote: 06/01/2021 12:11 Nije Ukrajinski.

Ukrajinski su LAZ i Bogdan.
LAZ je smeće, Bogdan izdržljiv i kvalitetan, pokazalo se u Kijevu gdje je održavanje gore nego u GRAS-u.

Jbg ako zadovoljava uvjete tenderske dokumentacije i ako je najpovoljnija ponuda ili možda čak jedina ponuda pod uslovom da nije štiman tender, onda možeš mahati ušima.

Mogao je doći Solaris da su se tražili obični trolejbusi, ili da se tražilo 20 umjesto 25 autonomaša. Ovako nismo mogli ništa bolje očekivati.

Ako je za utjehu, mislim da je BKM udružen sa švicarskim Stadlerom u Joint Venture. Stadler je dosta uložio tamo i mislim da im je izgradio veliku fabriku. @dresdener78 bi trebao bolje znati.
Zasto nije mogao doci Solaris, koji je dio bio specifican sto neka bolja kompanija nije mogla ispuniti?
Ovo me podsjeca prije nekoliko, sad vec davnih godina, kako je bilo u planu da se raspise tender za ostatak Solingena, u kojem se sve detaljno preciziralo sta se zeli, odnosno kakvo vozilo treba da bude, pocev od rasporeda vrata, tiristora pa nadalje, upravo da bi se nekome namjestio posao oko Solingena koji je imao "zicu" da ih dobavi...doduse to se nije desilo iz mase drugih razloga.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#4674 Re: Gras all about

Post by MAN-lion's coach »

trambusek88 wrote: 06/01/2021 14:32 Da su bili racionalniji zahtjevi mogao je Solaris proći.
Ko je postavio specificne zahtjeve na koje su samo uspjeli da odgovore Ukr?
Procitaj moj post iznad.
Kad nesto ciljano zeli da se sjebe, ono ce se sjebati bez obzira na sve.
Pozz Az

PS
Stvarno su ruzni do bola
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#4675 Re: Gras all about

Post by Aida_Beba »

trambusek88 wrote: 06/01/2021 14:32
Aida_Beba wrote: 06/01/2021 14:12 Nevjerovatna je netransparentnost prilikom nabavke ovih trolejbusa, šuti se, mulja se, Bjelorusi DA, Švicarci NE, ugovor potpisan, čeka se EBRD, nadam se da ce nova vlada to sto prije razmatrati i svu dokumentaciju pregledati, jer cim je SDA tu sve je moguce očekivati
Čitaš li ti?

Ne znam ko se na zadnji tender prijavio, na prvi se haman niko ozbiljniji nije prijavio. Prijavili se no name kinezi, i turci koji su tražili 50% više para.

Kakvi Švicarci? Salzburg platio 15,3 miliona eura za 15 Hessova zglobnih bez baterija.
Da su bili racionalniji zahtjevi mogao je Solaris proći.
Ne da čitam, nego pratim iz mnogo razloga, ova nabavka je sumnjiva po mnoga toga čemu, zato kažem nova vlada pod hitno treba da pregleda svu dokumentaciju, prvenstveno jer je ministar Adi Kalem, koji je dok je bio u JP ŽFBiH optuživan za namještanje tendera i pogodovanje određenim ponuđačima, a ovdje sve smrdi upravo na to
Post Reply