Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#101 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 01/01/2021 03:31 Ja ću u Spaniju a Portugal je dobra opcija i jeftinija od Španije i samo ljeti kad navale turisti, Juli i August u Bosnu i to je to. Ako hoćeš zimu da izbjegnes.
Hm, analizirala sam te opcije.. hm .. Kolumbija je primamljiva.. Medelin grad - klima super...no, nisu navikli na strance.. :lol:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#102 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by drastic »

exliberal-ex wrote: 31/12/2020 04:58
drastic wrote: 31/12/2020 04:43 Sve koje znam da su se vratli u Bosnu evo in nazad ,ne znam Koji su razlozi
Ja bi se vratio al Sam se streso (if you know what I mean) :thumbup:
Najveci problem kod starijih je medicinska briga
Ja znam par njih koji su se vratili, ovi sto su se vratili su bili mladji i svi iz manjih sredina, neznam nikog da je iz veceg grada da se dole vratio.
Jedna cura se vratila i otisla u kao ona kaze " downtown" Foca...meni pise kao je pravo dobro, rekoh dobra cuna ce prepisat taj downtown :lol:

Kao sto neko rece zaborave ljudi da je proslo 20-30 ..nekima i vise godina i da su se stvari drasticno promjenile.
Ja ako se budem vracao u EU ( a tesko da budem iskren) vratio bi se negdje juznije srednja italija, sardinija...spanija...ali i to nebi bilo ono kompletno preseljenje nego par mjeseci tamo par ovamo...ili kao par sto sam upoznao na Curacao, kupili kucu tamo i dolaze po par mjeseci , ostrva su jos pristupacna.
Amerika mi nepada na pamet ni u kojem slucaju...neka fala daleko im kuca :mrgreen:
58 godina jos 4 godine do starosne zeni 5 godina vracam se na ljeto dal u cro ili bih jos neznam
Najvise za svoj $ dobijam u bosni. Kad dodje starosna (ako bog da) nazad u USA
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#103 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by drastic »

moonca wrote: 01/01/2021 03:40
Dangubic wrote: 01/01/2021 03:31 Ja ću u Spaniju a Portugal je dobra opcija i jeftinija od Španije i samo ljeti kad navale turisti, Juli i August u Bosnu i to je to. Ako hoćeš zimu da izbjegnes.
Hm, analizirala sam te opcije.. hm .. Kolumbija je primamljiva.. Medelin grad - klima super...no, nisu navikli na strance.. :lol:
Isla margarita
Ovo sranje u venecueli ne moze jos dugo trajati
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#104 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

drastic wrote: 01/01/2021 03:45 58 godina jos 4 godine do starosne zeni 5 godina vracam se na ljeto dal u cro ili bih jos neznam
Najvise za svoj $ dobijam u bosni. Kad dodje starosna (ako bog da) nazad u USA
Rano je za penzije... a, jos --sta ces u penziji.. :lol: :-)
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#105 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by drastic »

moonca wrote: 01/01/2021 03:54
drastic wrote: 01/01/2021 03:45 58 godina jos 4 godine do starosne zeni 5 godina vracam se na ljeto dal u cro ili bih jos neznam
Najvise za svoj $ dobijam u bosni. Kad dodje starosna (ako bog da) nazad u USA
Rano je za penzije... a, jos --sta ces u penziji.. :lol: :-)
I ti si usamljena izgleda
Dva sata do nove godine
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#106 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

drastic wrote: 01/01/2021 04:53
moonca wrote: 01/01/2021 03:54
drastic wrote: 01/01/2021 03:45 58 godina jos 4 godine do starosne zeni 5 godina vracam se na ljeto dal u cro ili bih jos neznam
Najvise za svoj $ dobijam u bosni. Kad dodje starosna (ako bog da) nazad u USA
Rano je za penzije... a, jos --sta ces u penziji.. :lol: :-)
I ti si usamljena izgleda
Dva sata do nove godine

.. :koja:
...probidishe me petarde... :-D
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#107 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 01/01/2021 03:36
Dangubic wrote: 01/01/2021 03:26
moonca wrote: 30/12/2020 00:49 Pisem o osobama koji su dugo zivjeli... neki i rodjeni... :zoka:
Maksimalno 2 mjeseca godišnja a za stalno nema teorije.
..hm .. septembar i oktobar... su meni primamljivi... no, ako je situacija--da morash.. Sarajevo bi bio izbor, ako ne sjever Hrvatske.
Istra je u redu ljeti i mentalitet je bolji ali zimi ne, puno vlage i vjetrovi su ti na Jadranu jaki i temperatura je niska za prezimiti. I treća stvar je da se u Hrvatskoj oko 15 Septembra sve zatvara tako da je jako dosadno. Za zimu u Evropi ti je jug Španije, Portugal, Grčki otoci kreta, Kipar ili dio Turske obale do Sirije dobar ali Španci jedini imaju dobro razrađen taj vid turizma, u Spaniji su terase na plazi i u Januari otvorene sto np u Grčkoj nije. Sarajevo je zimi dobro samo za raka dobiti. Dugo sam to proučavao o Španiji znam puno i imam kuću tamo provodim 3 mjeseca godišnje a i dugo sam razmišljao gdje da idem. Ako te o Španiji nešto interesuju tu ti mogu pomoći.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#108 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 01/01/2021 03:40
Dangubic wrote: 01/01/2021 03:31 Ja ću u Spaniju a Portugal je dobra opcija i jeftinija od Španije i samo ljeti kad navale turisti, Juli i August u Bosnu i to je to. Ako hoćeš zimu da izbjegnes.
Hm, analizirala sam te opcije.. hm .. Kolumbija je primamljiva.. Medelin grad - klima super...no, nisu navikli na strance.. :lol:
Kolumbija ne, Urugvaj dobar. moja prva opcija je bila Južna Afrika ali od kad se vlast promijenila sve je lošije i zabranili su strancima da kupuju nekretnine i onda smo nakon dugo proučavanja odlučili za Španiju mada ljudi sa manje para se odlučuju za Portugal isto dobro.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#109 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

drastic wrote: 01/01/2021 03:46
moonca wrote: 01/01/2021 03:40
Dangubic wrote: 01/01/2021 03:31 Ja ću u Spaniju a Portugal je dobra opcija i jeftinija od Španije i samo ljeti kad navale turisti, Juli i August u Bosnu i to je to. Ako hoćeš zimu da izbjegnes.
Hm, analizirala sam te opcije.. hm .. Kolumbija je primamljiva.. Medelin grad - klima super...no, nisu navikli na strance.. :lol:
Isla margarita
Ovo sranje u venecueli ne moze jos dugo trajati
Prije 20 godina sam bio ali već dugo ne znam da iko ide tamo.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#110 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

banjaluka078 wrote: 27/12/2020 21:23
kica wrote: 24/12/2020 16:59 Vratis se:

- Nemas vise nikog koga znas, svi su ili umrli ili otisli.
- Porodica nije kraj tebe.
- Zdravstvo uzas.
- Pravna zastita uzas.
- Politika oko tobe uzas.
- Ljudi tuzni i neraspolozeni.

Prednost:
-Jeftin zivot - ali ako imas ikog kraj sebe.
Upravo ovo.

Posmatram povratnika iz Amerike u Banjaluku. Mislim da nakon penzionisanja ni mjesec nije ostao u Americi. Odmah za Bosnu. Ovdje - totalni šok. Većina prijatelja koji su za vrijeme rata napustili grad, nisu tu, dođu na par sedmica ljeti i to je to. Porodice je, iz istih razloga, malo. Stariji su ili stari ili bolesni, neke koristi i puno druženja baš i nema. Mlađarija na poslu, ganjaju svoje živote. U komšiluku su neki novi ljudi. Društveni život na nuli, maltene.
Ide se u godine, zdravlje postaje problem, ako se penzija ne troši na privatne ambulante onda se gube živci sa sistemom.
Pa politika, svakodnevne vijesti, neuređenost sistema...

I eto za čas usamljenosti, izgubljenosti, depresije.

Ako su osobe mlađe, imaju dobar keš i vraćaju se u sredinu gdje su etnički "na svom", pa još i nekako...ovako...eventualno po pola godine u svakoj zemlji.
Bosna nije opcija za vraćanje, jedino je dobro za krosati motorom jedno 2 sedmice a ostalo sve truba žešća.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#111 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

kikimimijanjan wrote: 24/12/2020 16:31 Zanime me da li se neko iz dijaspore vratio u bivse zemlje x-Yu u penziju/mirovinu, da li planira tako nesto i kakva su iskustva?

Vec sam 26 godina u Kanadi, sa porodicom, dobro se zaradilo/ustedilo i nacistilo snijega,naputovalo i vidjelo sve oko Cariba, sjev.Amerike a sad bi se vratili na nasu grudu da se malo i uziva u ljepsoj klimi.
Savjeti su dobro dosli.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Nikakva Bosna, Bosna je puna nacionalizama, ako voliš izlaziti ne možeš jer izlaziš sa djecom, meni je 50 godina, živim u Holandiji i pratim festivale, koncerte, izlazim puno, raja mojih godina dole ništa, osjećam se veoma usamljen dole a o ostalom da ne govorim, radije idi negdje na Karibe zimi i Ljeti Kanada.Jedino što je dobro, koliko znam nema poreza na penzije, prebaciš penziju i imaš bruto neto samo mislim da kad nas se dosta vrati da će oni to ukinuti.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#112 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by high_volume »

exliberal-ex wrote: 30/12/2020 03:39
high_volume wrote: 30/12/2020 01:10
exliberal-ex wrote: 29/12/2020 22:43
U Sarajevo iako imam i imovinu i nesto familije mi nepada na pamet da se vracam...nevolim da odem na godisnji a kamo da se vratim da zivim tamo. :oops:
Koji je bio razlog, pa si otišao iz Sarajeva?
jebiga jarane pukne ti film,
prezivis sva sranja, oni van grada me htjeli ubit jer sam alijin srbin oni u gradu jer sam ostao kao peta kolona...gurnu te na najgoru liniju a "patriote" se ispale, "da se spoje sa familijom u mackanje"......prodje rat skontas jedan dan da su sve kuce u tvom naselju ustaklili ( cak i one prazne) a tebe preskocili..joj eto nismo znali da neko tu zivi..odes u opstinu da ih pitas sto su uzeli tvoju imovinu, mi smo smo postavili na oglasnu tablu neznamo mi gdje vi sad zivite...a znali ste kad ste mi slali pozive za mobilizaciju ili kad je murija dolazila da me hapsi...ili kad moras da svog rodjenog da proglasis mrtvog jer niko nece da ga upise da je mrtav a nemozes nista da legalno zavrsis jer se vodi kao nestali i onda kad ga proglasis mrtvog oni ga skinu sa liste nestalih u Sarajevu....i ovo je samo dio


jebes Sarajevo tema je gdje se najbolje penzionisat, sta je bilo bilo je........ja sam kontao nesto uzet prosle godine, promjenio sam firmu i bivsa mi kompanija ponudila opciju da mi isplate sve sto sam stavio u penzijski fond...preko 400 K mi ponudili i razmisljao sam ali na kraju ostavih u penzionom fondu, sad je pitanje jesam li se zajebo ili ne..vrijeme ce pokazat 8)
Tema je naziva "Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?", pa smo dotakli i Sarajevo.

Svako ima svoje razloge zbog kojih je otišao iz Sarajeva i zbog kojih ne želi ili želi da se vrati u Sarajevo. Ja ne mislim da si u pravu kad pišeš da je sarajevska vlast tebe kao Srbina drugačije tretirala spram Bošnjaka kao što imputiraš. Moguće je da su pojedinci drugačije gledali ljude i da su prema Srbima imali drugačiji tretman, naročito kratko vrijeme poslije rata, ali to su pojedinci. Nije pravilo kad neko uzurpira poziciju i provodi svoj primitivizam, jednako kako nije pravilo da su svi Srbi činili zločine iznad Sarajeva. Danas, 25-30 godina od rata, svi trebamo drugačije razmišljati i ponašati se, shodno urbanim, naprednim društvenim normama. I pojedinci i njihove društvene grupe, s obje ili sa sve tri strane. Ne možemo napredovati drugačije.

Što se tiče penzionisanja i preseljenja na Balkan ili u istru, pa kakav je smisao nekog Sarajlije, ili Bosanca, nakon izbivanja u dijaspori, u Kanadi, USA ili sl. i penzionerski dolazak i useljenje u Istru. Zašto ne ostane tamo gdje jeste, jer i Istra i Kanada nisu njegova domovina. Treba napisati preseljenje na Balkan, ne vraćanja na Balkan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#113 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 01/01/2021 11:06 Nikakva Bosna, Bosna je puna nacionalizama, ako voliš izlaziti ne možeš jer izlaziš sa djecom, meni je 50 godina, živim u Holandiji i pratim festivale, koncerte, izlazim puno, raja mojih godina dole ništa, osjećam se veoma usamljen dole a o ostalom da ne govorim, radije idi negdje na Karibe zimi i Ljeti Kanada.Jedino što je dobro, koliko znam nema poreza na penzije, prebaciš penziju i imaš bruto neto samo mislim da kad nas se dosta vrati da će oni to ukinuti.
.. :dajba: neki to kazu-- lude pedesete.. :oops: :lol:

Vecina populacije jos uvijek rade u 50-im... bilo gdje da zive...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#114 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

high_volume wrote: 01/01/2021 12:00 Što se tiče penzionisanja i preseljenja na Balkan ili u istru, pa kakav je smisao nekog Sarajlije, ili Bosanca, nakon izbivanja u dijaspori, u Kanadi, USA ili sl. i penzionerski dolazak i useljenje u Istru. Zašto ne ostane tamo gdje jeste, jer i Istra i Kanada nisu njegova domovina. Treba napisati preseljenje na Balkan, ne vraćanja na Balkan.

Klima, jezik, novac..... sta dobijash s novcem koji imash u penziji.
U pomenutim zemljama, biti penzioner-- je vrlo skroman zivot.....s zaradjenom penzijom.. ostvario je, kao stranac ili domaci.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#115 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 01/01/2021 13:25
Dangubic wrote: 01/01/2021 11:06 Nikakva Bosna, Bosna je puna nacionalizama, ako voliš izlaziti ne možeš jer izlaziš sa djecom, meni je 50 godina, živim u Holandiji i pratim festivale, koncerte, izlazim puno, raja mojih godina dole ništa, osjećam se veoma usamljen dole a o ostalom da ne govorim, radije idi negdje na Karibe zimi i Ljeti Kanada.Jedino što je dobro, koliko znam nema poreza na penzije, prebaciš penziju i imaš bruto neto samo mislim da kad nas se dosta vrati da će oni to ukinuti.
.. :dajba: neki to kazu-- lude pedesete.. :oops: :lol:

Vecina populacije jos uvijek rade u 50-im... bilo gdje da zive...
Dobro radim i ja mada 60% ali u Bosni su se moji vršnjaci odavno predali čast izuzecima tako da si veoma usamljen dole.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#116 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 01/01/2021 16:24 Dobro radim i ja mada 60% ali u Bosni su se moji vršnjaci odavno predali čast izuzecima tako da si veoma usamljen dole
hm ..imash ti takvih i u tvom okruzenju.... no, idesh zbog sebe...sam se zabvavljash... :oops:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#117 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

Dangubic wrote: 01/01/2021 10:47
moonca wrote: 01/01/2021 03:36
Dangubic wrote: 01/01/2021 03:26

Maksimalno 2 mjeseca godišnja a za stalno nema teorije.
..hm .. septembar i oktobar... su meni primamljivi... no, ako je situacija--da morash.. Sarajevo bi bio izbor, ako ne sjever Hrvatske.
Istra je u redu ljeti i mentalitet je bolji ali zimi ne, puno vlage i vjetrovi su ti na Jadranu jaki i temperatura je niska za prezimiti. I treća stvar je da se u Hrvatskoj oko 15 Septembra sve zatvara tako da je jako dosadno. Za zimu u Evropi ti je jug Španije, Portugal, Grčki otoci kreta, Kipar ili dio Turske obale do Sirije dobar ali Španci jedini imaju dobro razrađen taj vid turizma, u Spaniji su terase na plazi i u Januari otvorene sto np u Grčkoj nije. Sarajevo je zimi dobro samo za raka dobiti. Dugo sam to proučavao o Španiji znam puno i imam kuću tamo provodim 3 mjeseca godišnje a i dugo sam razmišljao gdje da idem. Ako te o Španiji nešto interesuju tu ti mogu pomoći.
Ti si ono dole blizu Grenade jel tako , meni je zao sto nisam obisao Siera Nevadu. Meni je nesto Spanija legla neznam zasto.
Nego za nas koji smo u Sjevernoj Americi je lakse gledat karibska ostrva, kao sto sam rekao vec sreo sam par na Curacao koji su se polu penzionisali dole. Uzeli su kucu za nekih 300-400 hiljada i dole prezime kad dodje proljece vrate se nazad u Toronto jer je prevruce i tad imaju property companiju koji im izdaje i odrzava kucu. Barbados je isto popularan, na svakom cosku banka iz kanade... :wink:, on je mnogo bolji od Curacao ali je i skuplji .
Neznam necu da planiram nista jer sam jednu stvar naucio u zivotu neide onako kako si isplanirao da ga jebes...barem meni :mrgreen:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#118 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

high_volume wrote: 01/01/2021 12:00
Tema je naziva "Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?", pa smo dotakli i Sarajevo.

Svako ima svoje razloge zbog kojih je otišao iz Sarajeva i zbog kojih ne želi ili želi da se vrati u Sarajevo. Ja ne mislim da si u pravu kad pišeš da je sarajevska vlast tebe kao Srbina drugačije tretirala spram Bošnjaka kao što imputiraš. Moguće je da su pojedinci drugačije gledali ljude i da su prema Srbima imali drugačiji tretman, naročito kratko vrijeme poslije rata, ali to su pojedinci. Nije pravilo kad neko uzurpira poziciju i provodi svoj primitivizam, jednako kako nije pravilo da su svi Srbi činili zločine iznad Sarajeva. Danas, 25-30 godina od rata, svi trebamo drugačije razmišljati i ponašati se, shodno urbanim, naprednim društvenim normama. I pojedinci i njihove društvene grupe, s obje ili sa sve tri strane. Ne možemo napredovati drugačije.

Što se tiče penzionisanja i preseljenja na Balkan ili u istru, pa kakav je smisao nekog Sarajlije, ili Bosanca, nakon izbivanja u dijaspori, u Kanadi, USA ili sl. i penzionerski dolazak i useljenje u Istru. Zašto ne ostane tamo gdje jeste, jer i Istra i Kanada nisu njegova domovina. Treba napisati preseljenje na Balkan, ne vraćanja na Balkan.
Pitao si me sto sam izasao pa sam ti samo napisao par stvari....samo da dodam i dan danas se borimo sa opstinom da vratimo tu imovinu koju je nezakonito oduzela ( mnogo postovani zlatni ljiljan ZK to potpisao) i toliko opstina opstruira da su sudovi izricali kazne opsitini sto namjerno vrsi opstrukcije ali djaba. Mogao bi da ti pricam jos mnogo, ja sam pricao na temi o ratu u Sa i pljuvali su me kad sam govorio sta se meni i mojoj familij desilo..nikad nismo nasli jednog clana familije a za drugog niko nije odgovarao iako znamo ko je ucestvovao u njegovom ubistvu, eno ih setaju po Dobrinji i Grbavici i dan danas.
Necu vise o ovom ovo je zadnji upis po pitanju rata.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#119 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

Dangubic wrote: 01/01/2021 11:06
kikimimijanjan wrote: 24/12/2020 16:31 Zanime me da li se neko iz dijaspore vratio u bivse zemlje x-Yu u penziju/mirovinu, da li planira tako nesto i kakva su iskustva?

Vec sam 26 godina u Kanadi, sa porodicom, dobro se zaradilo/ustedilo i nacistilo snijega,naputovalo i vidjelo sve oko Cariba, sjev.Amerike a sad bi se vratili na nasu grudu da se malo i uziva u ljepsoj klimi.
Savjeti su dobro dosli.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Nikakva Bosna, Bosna je puna nacionalizama, ako voliš izlaziti ne možeš jer izlaziš sa djecom, meni je 50 godina, živim u Holandiji i pratim festivale, koncerte, izlazim puno, raja mojih godina dole ništa, osjećam se veoma usamljen dole a o ostalom da ne govorim, radije idi negdje na Karibe zimi i Ljeti Kanada.Jedino što je dobro, koliko znam nema poreza na penzije, prebaciš penziju i imaš bruto neto samo mislim da kad nas se dosta vrati da će oni to ukinuti.
Ja bas pricam sa jednim jaranom iz Sarajeva koji ima polu sezonski posao ( ima svoju kompaniju i radi samo ljeti, nece da se ubija jer je gradjevina) dok zimu provodi u BG , i on mi bas kaze jebem ti ovdje nemam s kim da popricam posteno. Hajmo na biciklo, jesi lud, jedva nagovorio neke da odemo malo tenisa ... umalo se nepobise...svi pate od marki, nemaju 100 $ u djepu al moraju kupit skije od 1,000 ko je ovdje lud!. Smijali se jucer jer smo se raspravljali ko vise krade poena kad igramo tenisa i kako mi nikad nije platio biciklo koje sam mu poklonio :mrgreen: ....sam mi rece da jedva ceka da se vrati nazad

A po pitanju izlazaka i festivala moram reci da mnogo naseg svijete neide nigdje, samo ceka kad ce neki nas koncert da onda izadju .Za ogromnu vecinu odlazak za neke druge koncerte ili desavanja je misaona imenica...zalosno
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#120 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 01/01/2021 16:49
Dangubic wrote: 01/01/2021 16:24 Dobro radim i ja mada 60% ali u Bosni su se moji vršnjaci odavno predali čast izuzecima tako da si veoma usamljen dole
hm ..imash ti takvih i u tvom okruzenju.... no, idesh zbog sebe...sam se zabvavljash... :oops:
Naravno da imam koliko hoćeš, nisu Bosanci ako to misliš.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#121 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

exliberal-ex wrote: 01/01/2021 18:23
Dangubic wrote: 01/01/2021 11:06
kikimimijanjan wrote: 24/12/2020 16:31 Zanime me da li se neko iz dijaspore vratio u bivse zemlje x-Yu u penziju/mirovinu, da li planira tako nesto i kakva su iskustva?

Vec sam 26 godina u Kanadi, sa porodicom, dobro se zaradilo/ustedilo i nacistilo snijega,naputovalo i vidjelo sve oko Cariba, sjev.Amerike a sad bi se vratili na nasu grudu da se malo i uziva u ljepsoj klimi.
Savjeti su dobro dosli.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Nikakva Bosna, Bosna je puna nacionalizama, ako voliš izlaziti ne možeš jer izlaziš sa djecom, meni je 50 godina, živim u Holandiji i pratim festivale, koncerte, izlazim puno, raja mojih godina dole ništa, osjećam se veoma usamljen dole a o ostalom da ne govorim, radije idi negdje na Karibe zimi i Ljeti Kanada.Jedino što je dobro, koliko znam nema poreza na penzije, prebaciš penziju i imaš bruto neto samo mislim da kad nas se dosta vrati da će oni to ukinuti.
Ja bas pricam sa jednim jaranom iz Sarajeva koji ima polu sezonski posao ( ima svoju kompaniju i radi samo ljeti, nece da se ubija jer je gradjevina) dok zimu provodi u BG , i on mi bas kaze jebem ti ovdje nemam s kim da popricam posteno. Hajmo na biciklo, jesi lud, jedva nagovorio neke da odemo malo tenisa ... umalo se nepobise...svi pate od marki, nemaju 100 $ u djepu al moraju kupit skije od 1,000 ko je ovdje lud!. Smijali se jucer jer smo se raspravljali ko vise krade poena kad igramo tenisa i kako mi nikad nije platio biciklo koje sam mu poklonio :mrgreen: ....sam mi rece da jedva ceka da se vrati nazad

A po pitanju izlazaka i festivala moram reci da mnogo naseg svijete neide nigdje, samo ceka kad ce neki nas koncert da onda izadju .Za ogromnu vecinu odlazak za neke druge koncerte ili desavanja je misaona imenica...zalosno
Na kraju sam naše otkacio, imam nekoliko prijatelja a ostalo kao sve neke face, 25 godina žive u Holandiji i samo sjedaljke po kućama i naše feste a sve svjetski ljudi 😁, putovanja ništa, festivali ništa, uvijek neku facu izigravaju a smijurija sve da ne može biti veća.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#122 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by moonca »

Dangubic wrote: 01/01/2021 19:28 Na kraju sam naše otkacio, imam nekoliko prijatelja a ostalo kao sve neke face, 25 godina žive u Holandiji i samo sjedaljke po kućama i naše feste a sve svjetski ljudi 😁, putovanja ništa, festivali ništa, uvijek neku facu izigravaju a smijurija sve da ne može biti veća.
..Vjerujem i da za tebe kazu- vidi ga, sto se folira, ko da nije -nashe gore list.. :oops: :lol:

Nije mi to sve - cudno... neko to ne voli: putavanja, cevljanovice, hodati u tenis/ odjeci... :oops: :-D
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#123 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by Dangubic »

moonca wrote: 01/01/2021 20:10
Dangubic wrote: 01/01/2021 19:28 Na kraju sam naše otkacio, imam nekoliko prijatelja a ostalo kao sve neke face, 25 godina žive u Holandiji i samo sjedaljke po kućama i naše feste a sve svjetski ljudi 😁, putovanja ništa, festivali ništa, uvijek neku facu izigravaju a smijurija sve da ne može biti veća.
..Vjerujem i da za tebe kazu- vidi ga, sto se folira, ko da nije -nashe gore list.. :oops: :lol:

Nije mi to sve - cudno... neko to ne voli: putavanja, cevljanovice, hodati u tenis/ odjeci... :oops: :-D
Jeste gdje nadje tenis odjeću 😁
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#124 Re: Da li se u penziji/mirovini vratit na Balkan?

Post by exliberal-ex »

Dangubic wrote: 01/01/2021 19:28
Na kraju sam naše otkacio, imam nekoliko prijatelja a ostalo kao sve neke face, 25 godina žive u Holandiji i samo sjedaljke po kućama i naše feste a sve svjetski ljudi 😁, putovanja ništa, festivali ništa, uvijek neku facu izigravaju a smijurija sve da ne može biti veća.
Isti sam ti, kao da smo kopije :mrgreen: .

Ja samo znam dva para koji vole da svrljaju kao i ja , moja zubarka i jedna sto radi u banci...ostatak se moze podjelit na dvije grupe oni koji samo znaju otic na godisnji u Bosnu/Srbiju i 10 dana Makarska rivijera ili Budva/H.Novi...ili oni koji su kokuzi pa mi kazu mi volimo ostat u gradu pa setat, reko bi covjek zive u Parizu a ne u Torontu koji je klasicni sjeverno americki grad sa vrlo malo duse...... :-)
Post Reply