sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#51 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Hendrix »

mk ultra wrote: 04/11/2020 06:44
Hendrix wrote: 03/11/2020 23:13
To su ocigledno manje firme gdje radis i realno nemas prilike da vidis prave poslove inzinjera, a ne bi vidio ni u vecim vjerovatno. Pogotovo nase firme koje za smijesnu cijenu hoce covjeka da im radi sve poslove.
To je jedina istina uz rijetke iznimke...

I onda dođu općinari i njihovi na teh prijem i opet sve kazu uredu :-)
Ma joj tanki smo mi ba sto se nekog poslovnog ponasanja tice. Dadne ti racunar i et hajd inzinjer radi. Sta ba da radim... gdje je trening obuka nesto?!?! Prvi put softver vidis u zivotu i to je to. Niko na faksu se nikada nije sjetio da ti pokaze jednom kako stvarno projekat izgleda... pa ni oni sami ne znaju. Praksu ne mozes dobiti nigdje bez stele... da radis dzaba ne daju, ni volontiranje ne moze... to ba nije normalno uopste. Pola kolega nadrkano i ne prica s tobom jer si kao konkurencija novi doso i tome slicno. Uzmi sam kopaj trazi kako sta, nevjerovatno. I zato nasi vani kad odu ispale se u stratosferu jer niko nije navikao da mu iko ista da, od znanja do pomoci oko banalnih stvari.

A od ovoga ima i 100 puta gorih situacija u firmama gdje ti je gazda krkan sa stomacinom i zavrsenim zanatom ali sa dobrim vezama u stranci. Biznismen hoce inzinjera da mu ima ko bicovati majstore kojima je ionako duzan para... itd.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#52 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

a da na to dodam i državu u kojoj je 95% pravilnika iz SFRJ, a za neke stvari i ne postoje a uredno se gradi :lol:
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#53 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by murga225883 »

Hendrix wrote: 03/11/2020 23:13
murga225883 wrote: 03/11/2020 21:50 TO je konkretan odgovor.
A da li ima slučaja kad je riječ inžinjera protiv radinka u suprotnosti, da je nešto teško izvesti u praksi i skoro neizvodivo nemoguće, a da to radnik ne želi uraditi? Ili čak da radnik kaže to neće tako moći raditi a inžinjer kaže može, a da se ne ispostavi tako.

I nekako sam gledao po firmama inžinjer mu dođe kao i poslovođa, kako obavlja neke poslove raspoređivanja ljudii pisanjakadje ko došao na radno mjesto kao i materijala.

Imamo jednog novog tek se uči inžinjera i kolege se dosta bune da im smeta, ne bune se na starom ali bukvalno nekad zna smetati kad hoćeš da provedeš cijevi aluplasta za grijanje on tu čeka sa tekom "snima" gleda kako se radi, kaže jedan što nije obuko odijelo ko i mi ako hoće da vidi :lol:
A ti si ustvari majstor pa zato imas tu sliku... ono nemam ti ja sta promjeniti misljenje, otkako je organizovanog rada uvijek je neko nekoga smatrao kretenom i neznalicom bio majstor ili direktor. Na gradilistu najgore sto inzinjer moze uraditi je da zarati sa radnicima i pravi se pametan, ne moze neko znati sve i to je cinjenica. Pametni ljudi koriste znanje radnika i pomazu sebi bolje organizovanim radom... ali jbg nismo svi isti.

Kao sto sam spomenuo i nas ima svakakvih... neko se zadovolji da nakon 5 godina zivota provedenih u konc logoru zvanom gradjevinski faks i svih naprednih sranja koja smo ucili, da ode u srednju skolu i predaje bukvalno smijesne osnove gradjevine tinejdzerima koje uopste ne interesuje tematika. Ja bi puko nakon pola sata, ali jbg neko moze. Ili tako da nesta hodam i pisem u teku.. halo ba, ali jbg ako neko nema posla ili nema ambicije sta se moze.

To su ocigledno manje firme gdje radis i realno nemas prilike da vidis prave poslove inzinjera, a ne bi vidio ni u vecim vjerovatno. Pogotovo nase firme koje za smijesnu cijenu hoce covjeka da im radi sve poslove.
Pa nije manja firma I nisam ni ja majstor eto laik sam,ali da budem realan gledao sam inzinjera koji ke pripravnik masinskog fakulteta, a I ja mu dodjem nesto slicno ali za centralno grijanje.
Eto zavrsio sam tu skolu I obavljam taj posao recimo ne kao majstor , ali imam iskustva u gradjevini I prije sam radio pa sam se pitao sto ovo sto ono, otkud potreba , kasnije sam rekao, pa ne mogu majstori I raditi I racunati,(ne bi stigli) , iako za npr manju gradjevinu treba "inzinjerske vjestine" koliko duboko temelj, koja sirina koja armatura, da li ima kaskada itd, da li ima nasipanja prije betona sljunka itd.
Pa onda dimwnzije za stope kakve idu I koliko ce stub biti visok.
Ali kazem doduse imamo I starijeg inzinjera e njega rijetko vidjam na radilistu, a ivaj novi sto je pripravnik I dao mi je takvu mozda losu sliku.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#54 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by ProgramskiJezik »

ja sto znam ljude sa ETF i zavrse smjer elektronika. automatika ili energetika "kradu" nama programerima posao :D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#55 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by victom »

ja se bavim sitnim švercom na OLX-u... kupim na ali-expresu fidžit spinera za 1.5 $/komad, a dilam za 7-9 KM...zavisno jel svijetli ili ne
Last edited by victom on 01/03/2021 01:45, edited 2 times in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#56 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

ProgramskiJezik wrote: 16/12/2020 18:52 ja sto znam ljude sa ETF i zavrse smjer elektronika. automatika ili energetika "kradu" nama programerima posao :D
Pa kradu, i nije samo oni vec i sa enegetike :lol:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#57 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by ProgramskiJezik »

Guadalajara wrote: 17/12/2020 00:28
ProgramskiJezik wrote: 16/12/2020 18:52 ja sto znam ljude sa ETF i zavrse smjer elektronika. automatika ili energetika "kradu" nama programerima posao :D
Pa kradu, i nije samo oni vec i sa enegetike :lol:
fkt ne znam sta drugo mogu raditi u BiH
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#58 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

ProgramskiJezik wrote: 17/12/2020 10:14
Guadalajara wrote: 17/12/2020 00:28
ProgramskiJezik wrote: 16/12/2020 18:52 ja sto znam ljude sa ETF i zavrse smjer elektronika. automatika ili energetika "kradu" nama programerima posao :D
Pa kradu, i nije samo oni vec i sa enegetike :lol:
fkt ne znam sta drugo mogu raditi u BiH
Montirat industrijsku elektroniku u fabrikama :lol:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#59 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by ProgramskiJezik »

Guadalajara wrote: 17/12/2020 10:56
ProgramskiJezik wrote: 17/12/2020 10:14
Guadalajara wrote: 17/12/2020 00:28

Pa kradu, i nije samo oni vec i sa enegetike :lol:
fkt ne znam sta drugo mogu raditi u BiH
Montirat industrijsku elektroniku u fabrikama :lol:
Al evo zavrsim ja Energetiku, velike struje, koliko takvih inzinjera je potrebno? Da li stvarno mogu ti ljudi bez stele i normalno se zaposlit u elektroprivredu? Koliko je ustvari on koristan preduzecu jer frisak sa faxa ne znam smije li blizu nekih strojeva jer ubit ce se samo.. ne znam cudno :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#60 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

ProgramskiJezik wrote: 17/12/2020 12:57
Guadalajara wrote: 17/12/2020 10:56
ProgramskiJezik wrote: 17/12/2020 10:14

fkt ne znam sta drugo mogu raditi u BiH
Montirat industrijsku elektroniku u fabrikama :lol:
Al evo zavrsim ja Energetiku, velike struje, koliko takvih inzinjera je potrebno? Da li stvarno mogu ti ljudi bez stele i normalno se zaposlit u elektroprivredu? Koliko je ustvari on koristan preduzecu jer frisak sa faxa ne znam smije li blizu nekih strojeva jer ubit ce se samo.. ne znam cudno :D
Aplicira se za praksu i volontersko-pripravnicki. Tu u sustini vidis kako to funkcionise u RL. Plate nisu neke, ako se uzme u obzir da je posao opasan. :wink:
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#61 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Ja razumijem da je EP ili Prenos ultimativni cilj inzinjera elektroenergetike, ali bez novca to ne ide...da si Tesla, jok

Van toga za pocetak ima nekih poslica, plate su zalosne, ali tako je.
Projektovanje je kurac iz vise aspekata
Nadziranje majstora i knjige tu moras biti fahman i znati umjereno sa majstorima, ni jaran ni staljin, ako krenes u krajnost poduvao si
Prodaja tu zavisi u kojoj si firmi, ako je kakva strana, to je dobro, samo sto si za 2 godine rada na tim poslovima obicni granapdzija sto zna sifre kablova :mrgreen:

Itd
Pravog ing posla, neki razvoj, projektovanje od nule, jako malo ima
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#62 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

mk ultra wrote: 17/12/2020 13:56 Ja razumijem da je EP ili Prenos ultimativni cilj inzinjera elektroenergetike, ali bez novca to ne ide...da si Tesla, jok

Van toga za pocetak ima nekih poslica, plate su zalosne, ali tako je.
Projektovanje je kurac iz vise aspekata
Nadziranje majstora i knjige tu moras biti fahman i znati umjereno sa majstorima, ni jaran ni staljin, ako krenes u krajnost poduvao si
Prodaja tu zavisi u kojoj si firmi, ako je kakva strana, to je dobro, samo sto si za 2 godine rada na tim poslovima obicni granapdzija sto zna sifre kablova :mrgreen:

Itd
Pravog ing posla, neki razvoj, projektovanje od nule, jako malo ima
Kod nas vise imaju posla i para KV električari od inžinjera el.en. :mrgreen: Ugrade klimu za koji sahatak i hop 150 KM :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#63 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Guadalajara wrote: 17/12/2020 14:18
mk ultra wrote: 17/12/2020 13:56 Ja razumijem da je EP ili Prenos ultimativni cilj inzinjera elektroenergetike, ali bez novca to ne ide...da si Tesla, jok

Van toga za pocetak ima nekih poslica, plate su zalosne, ali tako je.
Projektovanje je kurac iz vise aspekata
Nadziranje majstora i knjige tu moras biti fahman i znati umjereno sa majstorima, ni jaran ni staljin, ako krenes u krajnost poduvao si
Prodaja tu zavisi u kojoj si firmi, ako je kakva strana, to je dobro, samo sto si za 2 godine rada na tim poslovima obicni granapdzija sto zna sifre kablova :mrgreen:

Itd
Pravog ing posla, neki razvoj, projektovanje od nule, jako malo ima
Kod nas vise imaju posla i para KV električari od inžinjera el.en. :mrgreen: Ugrade klimu za koji sahatak i hop 150 KM :mrgreen:
ma ostalo je još malo (za sarajevo govorim) freelance električara kako treba
ovo sto valja uglavnom u firmama radi, a rade bolje jer neko nadgleda :mrgreen:

i ja mogu zaraditi al nema naplate
koliko još čekam projekata da mi isplate, al od toga nema ništa... a opet ljudi koji rade u biroima projektovanje/nabavku pogidoše od posla, satnice smiješne... :skoljka:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#64 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by S4mpion »

Sad trenutno, novopečeni inženjeri elektrotehnike sviraju borbene na birou ili rade poslove za koje se nisu školovali(poput kuckanja kodova), iz milion razloga.

Završe fakultet koji im nije obezbijedio ni susret sa barem jednim stvarnim projektom, ma ni 5 dana prakse.
Imaju masu teoretskog znanja kojeg ne cijeni niko.
Razgovori za pos'o čista šminka, za školu ih niko i ne pita, samo trebaju odgovorit' na masu glupih pitanja HR timova, koji veze sa životom nemaju.
Prakse su otprilike takve da jedan inženjer nosa kafe po kancelarijama ili odradi mjesec dana u call centru.
Ozbiljnog posla za takve inženjere nema, jer se na ozbiljnom poslu traže doktori elektrotehnike sa minimalno 50 godina radnog iskustva i, po mogućnosti, pilotskom licencom.
Konkurs za jednog junior inženjera je takav da te kriterije ne ispunjava ni 90% doktora elektrotehnike sa 10+ godina iskustva.
Čak i da, kojim slučajem, neki srećković prođe ove prepreke, past će na zadnjoj ukoliko zatraži platu veću od milje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#65 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 17/12/2020 15:21 Završe fakultet koji im nije obezbijedio ni susret sa barem jednim stvarnim projektom, ma ni 5 dana prakse.
evo i da ti da praksu na fakultetu, šta bi konkretno radio na praksi i gdje bi mogao sa tim znanjem u BiH

ispitivati namote motora? :mrgreen: spoji instrument i klini test :mrgreen:
tako jednom naletim prije 2 god do profesora kod kojeg sam magistrirao i tu bilo još nekoliko asistenata
odmah pitaju za platu, kako ovo kako ono, pa tu ne iskorištavaš znanje bla bla
tad smo se posvađali :lol:

svi seru, a niko na ETF-u sarajevo EE (osim nekoliko profesora koji su pod zemljom i par još starijih za koje nisam siguran jesu li još tu) nema rada u struci jednog dana, niti sad da ih se pita gdje bi radili ne bi znali reći jednu jedinu firmu osim EP ili Prenosa ili NosBIH

papir i kreda sve trpe, ali frajera sa parama kojem gromobrani ne izgledaju lijepo, to slabo :mrgreen: :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#66 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Guadalajara »

mk ultra wrote: 17/12/2020 14:45
Guadalajara wrote: 17/12/2020 14:18
mk ultra wrote: 17/12/2020 13:56 Ja razumijem da je EP ili Prenos ultimativni cilj inzinjera elektroenergetike, ali bez novca to ne ide...da si Tesla, jok

Van toga za pocetak ima nekih poslica, plate su zalosne, ali tako je.
Projektovanje je kurac iz vise aspekata
Nadziranje majstora i knjige tu moras biti fahman i znati umjereno sa majstorima, ni jaran ni staljin, ako krenes u krajnost poduvao si
Prodaja tu zavisi u kojoj si firmi, ako je kakva strana, to je dobro, samo sto si za 2 godine rada na tim poslovima obicni granapdzija sto zna sifre kablova :mrgreen:

Itd
Pravog ing posla, neki razvoj, projektovanje od nule, jako malo ima
Kod nas vise imaju posla i para KV električari od inžinjera el.en. :mrgreen: Ugrade klimu za koji sahatak i hop 150 KM :mrgreen:
ma ostalo je još malo (za sarajevo govorim) freelance električara kako treba
ovo sto valja uglavnom u firmama radi, a rade bolje jer neko nadgleda :mrgreen:

i ja mogu zaraditi al nema naplate
koliko još čekam projekata da mi isplate, al od toga nema ništa... a opet ljudi koji rade u biroima projektovanje/nabavku pogidoše od posla, satnice smiješne... :skoljka:
Tebe cemo u Libiju, samo dok se skupi hrabrosti :oops: :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#67 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by ExNihilo »

To što inžinjer elektotehnike kucka kod umjesto da projektuje nije drugačije od toga što farmaceut prodaje lijekove umjesto da se bavi hemijskim inžinjeringom ili ekonomista štanca fakture umjesto da radi na makroekonomskoj politici ili modeliranju inflacije.

Hoću reći da je u privredama poput naše sudbina visokoobrazovanih slična bez obzira na profesiju, nije to rezervisano za elektrotehniku, jer ekonomije čarapa, gaća, i autopresvlaka nisu ekonomije znanja, nego rudarenja.

Pa čak i IT inžinjeri, koji bi u pisanju koda trebali biti na svome, najčešće drljaju neke web stranice umjesto da se bave machine learningom i neuralnim mrežama jer ekonomija čarapa, gaća, i autopresvlaka treba web stranicu, ali ne treba neuralnu mrežu. Dakle, problem banalizacije i redukcije profesije je sveprisutan.

Ali treba biti iskren pa reći da takvo stanje ipak nije tek problem Bosne i Hercegovine. Čak i u nominalno jačim ekonomijama, koje jesu ekonomije znanja, sve je više visokobrazovanih koji popunjavaju pozicije koje su tek marginalno vezane za ono što bi im trebala biti profesija, a što je posljedica omasovljenja visokog obrazovanja, gdje fakultet više nije sinonim akademskog građanina i intelektualca, nego neka vrsta ulaznice za tržište rada.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#68 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Ma nece to jos dugo :mrgreen:

Akobogda ovdje, i nadam se vlastita firma u narednih 5 god... ne moze vise vako
Evo ti danas, 14 lokacija, 200km, doduse rucas na suncu u sumi

Image

@ExNihilo
Opet kazem projekti su toliko pali kvalitetom da je to nevjerovatno... slabo se placa, nece niko projekat kako treba, vec se to samo gleda kao dodatna prepreka prije izgradnje... ozbiljnijih stvari slabo ima, a za to ozbiljnije te fakultet uci
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#69 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 17/12/2020 15:45
S4mpion wrote: 17/12/2020 15:21 Završe fakultet koji im nije obezbijedio ni susret sa barem jednim stvarnim projektom, ma ni 5 dana prakse.
evo i da ti da praksu na fakultetu, šta bi konkretno radio na praksi i gdje bi mogao sa tim znanjem u BiH

ispitivati namote motora? :mrgreen: spoji instrument i klini test :mrgreen:
tako jednom naletim prije 2 god do profesora kod kojeg sam magistrirao i tu bilo još nekoliko asistenata
odmah pitaju za platu, kako ovo kako ono, pa tu ne iskorištavaš znanje bla bla
tad smo se posvađali :lol:

svi seru, a niko na ETF-u sarajevo EE (osim nekoliko profesora koji su pod zemljom i par još starijih za koje nisam siguran jesu li još tu) nema rada u struci jednog dana, niti sad da ih se pita gdje bi radili ne bi znali reći jednu jedinu firmu osim EP ili Prenosa ili NosBIH

papir i kreda sve trpe, ali frajera sa parama kojem gromobrani ne izgledaju lijepo, to slabo :mrgreen: :mrgreen:
Bilo bi super studentima dat' da urade neki konkretan projekat za firmu, projektovanje antena, računarskih mreža, uz mentorstvo bi bili sposobni učestvovati u tome, ali ne, daj im gomilu teoretskog znanja iz 300 različitih oblasti, a praksu ćete učiti kad se zaposlite, međutim, poslodavci ne žele te inženjere, oni žele gotov proizvod koji može radit' odmah danas, dakle ne sutra, nego danas punom parom.

Što se tiče akademskog osoblja na ETF-u, upravo je tako. Stekao sam dojam da je ultimativni cilj postat' asistent i profesor, bez ikakve konkretne karijere. Studente obučavaju ljudi koji uopšte ne znaju šta znači radit' inženjerski pos'o i kakve inženjere tržište traži.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#70 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 17/12/2020 16:41
mk ultra wrote: 17/12/2020 15:45
S4mpion wrote: 17/12/2020 15:21 Završe fakultet koji im nije obezbijedio ni susret sa barem jednim stvarnim projektom, ma ni 5 dana prakse.
evo i da ti da praksu na fakultetu, šta bi konkretno radio na praksi i gdje bi mogao sa tim znanjem u BiH

ispitivati namote motora? :mrgreen: spoji instrument i klini test :mrgreen:
tako jednom naletim prije 2 god do profesora kod kojeg sam magistrirao i tu bilo još nekoliko asistenata
odmah pitaju za platu, kako ovo kako ono, pa tu ne iskorištavaš znanje bla bla
tad smo se posvađali :lol:

svi seru, a niko na ETF-u sarajevo EE (osim nekoliko profesora koji su pod zemljom i par još starijih za koje nisam siguran jesu li još tu) nema rada u struci jednog dana, niti sad da ih se pita gdje bi radili ne bi znali reći jednu jedinu firmu osim EP ili Prenosa ili NosBIH

papir i kreda sve trpe, ali frajera sa parama kojem gromobrani ne izgledaju lijepo, to slabo :mrgreen: :mrgreen:
Bilo bi super studentima dat' da urade neki konkretan projekat za firmu, projektovanje antena, računarskih mreža, uz mentorstvo bi bili sposobni učestvovati u tome, ali ne, daj im gomilu teoretskog znanja iz 300 različitih oblasti, a praksu ćete učiti kad se zaposlite, međutim, poslodavci ne žele te inženjere, oni žele gotov proizvod koji može radit' odmah danas, dakle ne sutra, nego danas punom parom.

Što se tiče akademskog osoblja na ETF-u, upravo je tako. Stekao sam dojam da je ultimativni cilj postat' asistent i profesor, bez ikakve konkretne karijere. Studente obučavaju ljudi koji uopšte ne znaju šta znači radit' inženjerski pos'o i kakve inženjere tržište traži.
E to ti kazem, u BiH to nikome ne treba :mrgreen:

Svaki projekat eto konkretno toga je toliko tipski da je to nevjerovatno
Za mtel to radi ArsInžinjering BL, BH telekom to radi sam i to prilicno dobro i kvalitetno
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#71 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 17/12/2020 16:47
S4mpion wrote: 17/12/2020 16:41
mk ultra wrote: 17/12/2020 15:45

evo i da ti da praksu na fakultetu, šta bi konkretno radio na praksi i gdje bi mogao sa tim znanjem u BiH

ispitivati namote motora? :mrgreen: spoji instrument i klini test :mrgreen:
tako jednom naletim prije 2 god do profesora kod kojeg sam magistrirao i tu bilo još nekoliko asistenata
odmah pitaju za platu, kako ovo kako ono, pa tu ne iskorištavaš znanje bla bla
tad smo se posvađali :lol:

svi seru, a niko na ETF-u sarajevo EE (osim nekoliko profesora koji su pod zemljom i par još starijih za koje nisam siguran jesu li još tu) nema rada u struci jednog dana, niti sad da ih se pita gdje bi radili ne bi znali reći jednu jedinu firmu osim EP ili Prenosa ili NosBIH

papir i kreda sve trpe, ali frajera sa parama kojem gromobrani ne izgledaju lijepo, to slabo :mrgreen: :mrgreen:
Bilo bi super studentima dat' da urade neki konkretan projekat za firmu, projektovanje antena, računarskih mreža, uz mentorstvo bi bili sposobni učestvovati u tome, ali ne, daj im gomilu teoretskog znanja iz 300 različitih oblasti, a praksu ćete učiti kad se zaposlite, međutim, poslodavci ne žele te inženjere, oni žele gotov proizvod koji može radit' odmah danas, dakle ne sutra, nego danas punom parom.

Što se tiče akademskog osoblja na ETF-u, upravo je tako. Stekao sam dojam da je ultimativni cilj postat' asistent i profesor, bez ikakve konkretne karijere. Studente obučavaju ljudi koji uopšte ne znaju šta znači radit' inženjerski pos'o i kakve inženjere tržište traži.
E to ti kazem, u BiH to nikome ne treba :mrgreen:

Svaki projekat eto konkretno toga je toliko tipski da je to nevjerovatno
Za mtel to radi ArsInžinjering BL, BH telekom to radi sam i to prilicno dobro i kvalitetno
Super je što im ne treba, jer ljudi s ETF-a to i ne znaju. :mrgreen:

Što se tiče praktičnog rada na ETF-u, evo, konkretno laboratorijskih vježbi, studenti npr. semestar provedu realizirajući neku elektroničku komponentu, poput filtera ili pojačavača, u nekom softveru, da bi im na kraju predavač rek'o "ovo radi sebe radite, nećete ih pravit', filteri se inače kupuju gotovi." :mrgreen:

I tako ljudi izađu na BH tržište rada sa znanjem koje nikom ne treba, možda čak ni NASA-i.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#72 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 17/12/2020 17:34
Super je što im ne treba, jer ljudi s ETF-a to i ne znaju. :mrgreen:

Što se tiče praktičnog rada na ETF-u, evo, konkretno laboratorijskih vježbi, studenti npr. semestar provedu realizirajući neku elektroničku komponentu, poput filtera ili pojačavača, u nekom softveru, da bi im na kraju predavač rek'o "ovo radi sebe radite, nećete ih pravit', filteri se inače kupuju gotovi." :mrgreen:

I tako ljudi izađu na BH tržište rada sa znanjem koje nikom ne treba, možda čak ni NASA-i.
To je jedino tacno

A ovo naucno nastavno osoblje sto misli da su svu pamet pokupili, nisu probali zaraditi van jebanja u mozak. Da probaju, bolje bi studentima bilo... :thumbup:
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#73 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by Beno »

Pa tako vam je u svakoj struci kod nas. Ja sam telekomunikacije zavrsio, radim kao full stack .NET dev.
Oba roditelja gradj. inzinjeri i brat krenuo njihovim stopama. Na fakultetu radili po standardima iz bivse Jugoslavije zato sto su profesori pisali knjige kad su isti aktuelni bili. Napise profesor knjigu prije rata i na osnovu nje profesor cijeli zivot.
Sta naucis na fakultetu, skoro pa nista.Famozno razvijanje inzinjerskog nacina razmisljanja. Naravno, ali za to i sluzi prva godina kad su opsti predmeti. Bachelor 180 ECTS, kod nas 160 ECTS ode na razvijanje famozne logike. Zasto. Pa valja promijeniti plan i program po kojem profesor radi 30 godina, malo uraditi nesto za platu a ako se neko ne moze zaliti na plate, to su univerzitetski profesori. Kao i na svakom fakultetu. Predmeti da bi profesori imali norme a ispiti samo da bi se imalo sta polagati. Veze s vezom nema. Brat kad je zavrsio, zavrsio smjer konstrukcije, zaposlio se kod privatnika, radis sve jarane, i niskogradnju i visokogradnju i projektovanje i nadzor i ispitivanje materijala. Full Stack gradjevinar. Plata mu je postala vremenom odlicna za nase standarde ali radis kao magarac. Napusti i ode za Njemacku da vodi baustelu, i tamo u prvoj firmi kad je bio. Patnja. 60 sati sedmicno, plate prekovremeno ali ti ne plate sve. Takva struka. Ali zato veliko trziste, mozes birati sta ces raditi. On se prebacio u biro za projektovanje. Plata onako ali nije ni losa. A u firmi laganica. Kod nas da je dao otkaz, nasao bi isti posao kao sto je imao samo sto bi bio manje placen.
Od tetke sin, u Tuzli masinstvo zavrsio prije nekih 8 godina. Kaze otisao na konkurs u Kalesiju. Jednog inzinjera primaju, 30 ih se prijavilo, plata 550 KM :lol: Logicno, frisak sa fakulteta, nema pojma ni o cemu. Njemu ganjali da bude profesor u srednjoj skoli, nesto preko stele. Trebao je filozofski upisati onda. I on na kraju ode za Njemacku. Radi kao projektant.
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#74 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by mk ultra »

Jbt za 550KM moze svaki dan do kalesije i da jede...

O tome govorim, vamo palamuđenje, štele za rad na faxu, šteleza rad u drzavnim firmama itd, ti ljudi zive u drugoj realnosti
Nije realno da neko ima 4x vecu platu za isto u istom mjestu, a drzava da normira primanja nece, kako je to vani uglavnom uređeno (minimum za tu struku)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#75 Re: sta rade inzenjeri elektrotehnike?

Post by victom »

ko radi za 550 KM, ne zaslužuje ni 350
Last edited by victom on 01/03/2021 01:44, edited 2 times in total.
Post Reply