Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post Reply
User avatar
Rene Higuita
Posts: 909
Joined: 10/09/2012 16:17
Contact:

#151 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Rene Higuita »

Situacija na Zapadnom Balkanu medju prioritetima Bidenove administracije:

"The president-elect also highlighted the importance of U.S.-EU cooperation on issues of mutual concern, including Iran, Belarus, Ukraine and the Western Balkans."
"The president-elect also underscored his commitment to strengthening democracy at home and abroad, engaging multilaterally, and cooperating on common challenges such as Iran, Belarus, Ukraine, and the Western Balkans."

https://buildbackbetter.gov/press-relea ... der-calls/
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#152 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by sinuhe »

O kojoj situaciji je rijec nakon 25 godina mira?
Biden tu jeste velika nada Bosnjaka ali bi u procese morao ukljuciti i Srbe sto je obzirom na njegov angazman 90-tih manje izvjesno. E da je rat on bi ih bombardovao. :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#153 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Ja_Ja »

sinuhe wrote: 25/11/2020 15:42 O kojoj situaciji je rijec nakon 25 godina mira?
Biden tu jeste velika nada Bosnjaka ali bi u procese morao ukljuciti i Srbe sto je obzirom na njegov angazman 90-tih manje izvjesno. E da je rat on bi ih bombardovao. :D
Mi imamo prividan mir ovdje, sa primjesom konstante destabilizacije od strane Srbije, pa dijelom i Albanije. Srbi cackaju po Makedoniji, Kosovu, Crnoj Gori i Bosni. Tako da pitati o kakvoj situaciji je rijec, je onako....neozbiljno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#154 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Chmoljo »

smijesni_ste wrote: 18/11/2020 23:52 Moj gornji post je u duhu iznesenih stavova sa teme o izborima na kojoj i sam učestvuješ

Reci ti meni radije kakve veze ovo ima sa Bidenom budući ga je Trump nominovao, tj. tek će ga nominovati? :-) :-)

Biće da su razlozi stavljanja vijesti ovdje nešto drugačiji :oops:
Postavljeno je da: ne pada snijeg da prekrije brijeg ;-)

Inace, kako si i sam rekao, covjek je suppoter Bob Dolea. Stavi prst na celo i duboko se zamisli.

Kako rekoh, ljepota...

Prcati debile koji glume ravnodusnost, a ne mogu presutjeti ni zajebanciju.
smijesni_ste
Posts: 5976
Joined: 09/10/2009 16:46

#155 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by smijesni_ste »

Chmoljo wrote: 25/11/2020 22:59

Kako rekoh, ljepota...

Prcati debile koji glume ravnodusnost, a ne mogu presutjeti ni zajebanciju.
Jesi probao čvarke koje sam preporučio? :D

Kao što vidiš, nije problem vrijedjati, možemo i tako iako sam posljednji put prešutio, ali budući da ne popuštaš :wink:

Sad bez zezancije, baš si naporan...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#156 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Chmoljo »

ja naporan, a on se kači na moje postove.

odjebi slobodno. niko te ne zadržava.

Image
smijesni_ste
Posts: 5976
Joined: 09/10/2009 16:46

#157 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by smijesni_ste »

Ne znam ko se prvi počeo kačiti na čije postove uz neke bizarne konstrukcije, a takodjer vidim da proganjaš i druge ljude na forumu.

Ako ti je to neki ispušni ventil, to je onda ok.

Hvala na traktoru, skoknut ću do Manje.

Brum-brum po pecivo!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#158 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Chmoljo »

koga bolan boli kurac. samo me ignoriši i svi sretni :D
smijesni_ste
Posts: 5976
Joined: 09/10/2009 16:46

#159 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by smijesni_ste »

Slažem se, još samo kada bi ti sam upotrijebio taj savjet :roll:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#160 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Capljina74 »

Ja_Ja wrote: 25/11/2020 21:55
sinuhe wrote: 25/11/2020 15:42 O kojoj situaciji je rijec nakon 25 godina mira?
Biden tu jeste velika nada Bosnjaka ali bi u procese morao ukljuciti i Srbe sto je obzirom na njegov angazman 90-tih manje izvjesno. E da je rat on bi ih bombardovao. :D
Mi imamo prividan mir ovdje, sa primjesom konstante destabilizacije od strane Srbije, pa dijelom i Albanije. Srbi cackaju po Makedoniji, Kosovu, Crnoj Gori i Bosni. Tako da pitati o kakvoj situaciji je rijec, je onako....neozbiljno.
Cackas ti po mozgu...

Čuj Makedoniji i Crnoj Gori i Bosni...
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#162 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by sinuhe »

Pogledao sam saslusanje Albright, Serwera i nekog Bugajskog o Balkanu pred Odborom za vanjske poslove donjeg doma americkog parlamenta.
Nije dakle rasprava, kako Klix izvjestava, vec saslusanje(hearings) ili ugodno cavrljanje. A nista, uglavnom Deyton ne valja samo da bi Serwer poentirao kako ce do promjene ustava doci samo kada Bosanci izraze i zelju da ga mijenjaju. Nasmijao me je pricom kako treba poslati americke trupe u Brcko :D
Uvijek treba gledati ove originalne izvore a izbjegavati zakljucke domacih novinara i jos manje Adila Osmanovica i Slavena Kovacevica.

https://www.youtube.com/watch?v=zdpPWnH ... e=youtu.be
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#163 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Kikibombona »

sinuhe wrote: 08/12/2020 22:17 Pogledao sam saslusanje Albright, Serwera i nekog Bugajskog o Balkanu pred Odborom za vanjske poslove donjeg doma americkog parlamenta.
Nije dakle rasprava, kako Klix izvjestava, vec saslusanje(hearings) ili ugodno cavrljanje. A nista, uglavnom Deyton ne valja samo da bi Serwer poentirao kako ce do promjene ustava doci samo kada Bosanci izraze i zelju da ga mijenjaju. Nasmijao me je pricom kako treba poslati americke trupe u Brcko :D
Uvijek treba gledati ove originalne izvore a izbjegavati zakljucke domacih novinara i jos manje Adila Osmanovica i Slavena Kovacevica.

https://www.youtube.com/watch?v=zdpPWnH ... e=youtu.be
Dalek je put od podrske nekoliko kongresmena i intelektualaca do AKCIJE americke administracije.

I Metju Palmer je nesumnjivo prijatelj BiH, neko ko dijeli misljenje sa Olbrajt, ali nije dobio naredbu da djeluje.

...

Ovdje ljudi naivno misle da ce Amerika djelovati jer im je eto stalo da BiH bude funkcionalna drzava. Nece. Djelovat ce samo ako vide svoj interes. I ovih nekoliko kongresmena koji su ucestvovali u diskusiji je bilo prvenstveno zainteresovano za angazman Rusije, Turske i NAROCITO Kine na Balkanu. Dakle, zanima ih globalni kontekst a ne zivot gradjana BiH.

...

Po meni, pro-BiH strana je trebala davno, a ni sada nije kasno, EVROPIZIRATI BH drustveno-politicku scenu. Moramo zauzeti totalni pro-zapadni kurs, dosadjivati zapadnim zvanicnicima da nam pomognu u NATO i EU integracijama. Pri tome upozoravati na destruktivan angazman Kine, Rusije i Turske.

...

Najbolje bi bilo da pro-BiH politiku vode multietničke stranke poput SDP i NS. To je taj evropski model koji bi zapad mogao podrzati. Vidjeli ste kako je Metju Palmer z kongresu pohvalio multietničku vladu u KS kao dobar primjer koji treba pomoci. :idea:

Mi ovdje imamo zastoj jer stranci vide tri strane, SDA, SNSD i HDZ. Kada bi se mi oslobodili ovog naseg zla pritisak na SNSD i HDZ bi bio mnogo veci.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#164 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by horkesh »

sinuhe wrote: 08/12/2020 22:17 Pogledao sam saslusanje Albright, Serwera i nekog Bugajskog o Balkanu pred Odborom za vanjske poslove donjeg doma americkog parlamenta.
Nije dakle rasprava, kako Klix izvjestava, vec saslusanje(hearings) ili ugodno cavrljanje. A nista, uglavnom Deyton ne valja samo da bi Serwer poentirao kako ce do promjene ustava doci samo kada Bosanci izraze i zelju da ga mijenjaju. Nasmijao me je pricom kako treba poslati americke trupe u Brcko :D
Uvijek treba gledati ove originalne izvore a izbjegavati zakljucke domacih novinara i jos manje Adila Osmanovica i Slavena Kovacevica.

https://www.youtube.com/watch?v=zdpPWnH ... e=youtu.be
Nisi ti to baš dobro razumio. Da ne ulazim u detalje koji tebe svakako ne zanimaju, nije to neka komisija PS BiH koja se okuplja da uzme dnevnice.

To što te nasmijalo si ponajmanje razumio, jer je Serwer rekao da sve trupe EUFOR-a trenutno prisutne u BiH treba stacionirati u Brčko. Nikakve američke trupe nije spominjao.

Originalne izvore uvijek treba gledati, a ne slušati ostrašćene forumaše.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#165 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Osim_13 »

Samo jako legendo.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#166 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Ja_Ja »

Naivno je misliti da ce BiH biti neki centralni dio americke vanjske politike pod Bidenom. Amerikanci vec 25 godina drze isti kurs prema BiH, i nece ga sigurno promijenuti u slijedece 4 godine. Tako da ne vidim da ce biti nekih OGROMNIH promjena. No, ubijedjen sam da ce biti veceg guranja prema NATO i EU integracijama. A siguran sam da ce prisiliti nase papke da se ozbiljnije pozabave negiranjem genocida.
A_A_AKCIJA
Posts: 5942
Joined: 16/11/2009 02:54

#167 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by A_A_AKCIJA »

Ako govorimo samo o američkom interesu u BiH, ovdje Biden može na početku mandata ostvariti par lakih poena.

Zavođenje discipline u BiH i normalizacija države je relativno lagan posao. Zauzvrat, uklonio bi neuralgičnu tačku samim EU državama u komšiluku i oživio vjeru u pozitivne odnose SAD-a i EU. Odradio bi posao kako je to EU i naučila, da USA rješava sigurnosne probleme, jer je EU previše anemična.

I Rusi mogu omastiti brke, a Lavrov je tu samo da uzme veću cifru za RS, kad ih surdukne nizastranu. Rusi hvataju svoj rep, jer malo pričaju o odlasku OHR a malo o nepromjenjivosti Daytona, đe je OHR svetinja. Znaju da moraju pimplati nasuho, ali nemaju bolju poziciju od ove. Rusi će vjerojatno dobiti dozvolu za sjeverni tok 2 ili neki sličan ustupak.

I ovo je svima u interesu, jer EU treba ruski plin, a Rusima očajnički treba EU tržište. Problem Ukrajine ostaje, ali bi ovo bio dobar početak.

U suštini, malo popravljanja Trumpovih sranja, malo ispunjenje obećanja i sigurica je tu. Lagani poeni za početak predsjednikovanja.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#168 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Kikibombona »

A_A_AKCIJA wrote: 14/12/2020 20:18 Ako govorimo samo o američkom interesu u BiH, ovdje Biden može na početku mandata ostvariti par lakih poena.

Zavođenje discipline u BiH i normalizacija države je relativno lagan posao. Zauzvrat, uklonio bi neuralgičnu tačku samim EU državama u komšiluku i oživio vjeru u pozitivne odnose SAD-a i EU. Odradio bi posao kako je to EU i naučila, da USA rješava sigurnosne probleme, jer je EU previše anemična.

I Rusi mogu omastiti brke, a Lavrov je tu samo da uzme veću cifru za RS, kad ih surdukne nizastranu. Rusi hvataju svoj rep, jer malo pričaju o odlasku OHR a malo o nepromjenjivosti Daytona, đe je OHR svetinja. Znaju da moraju pimplati nasuho, ali nemaju bolju poziciju od ove. Rusi će vjerojatno dobiti dozvolu za sjeverni tok 2 ili neki sličan ustupak.

I ovo je svima u interesu, jer EU treba ruski plin, a Rusima očajnički treba EU tržište. Problem Ukrajine ostaje, ali bi ovo bio dobar početak.

U suštini, malo popravljanja Trumpovih sranja, malo ispunjenje obećanja i sigurica je tu. Lagani poeni za početak predsjednikovanja.
Kako si u racunicu mogao uvesti nesto toliko strateski vazno kao sto je Sjeverni tok i nesto toliko nebitno kao ustroj BiH? Dvije totalno odvojene stvari.

Stvarno kontamo da se svijet vrti oko nas...
...

Rusija se ne pita nista u BiH. Ako sutra Amerika povuce agresivan potez, sta moze uraditi Rusija? Uzvratiti istom mjerom u Ukrajini. Jedino to.

Dakle, Rusi mogu jedino zaprijetiti: ako vi nametnete svoju volju u BiH, mi cemo svoju u Ukrajini. A sama Rusija u BiH ne moze uraditi apsolutno nista jer nema poluge moci.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#169 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by fosna2014 »

Kikibombona wrote: 14/12/2020 20:52
A_A_AKCIJA wrote: 14/12/2020 20:18 Ako govorimo samo o američkom interesu u BiH, ovdje Biden može na početku mandata ostvariti par lakih poena.

Zavođenje discipline u BiH i normalizacija države je relativno lagan posao. Zauzvrat, uklonio bi neuralgičnu tačku samim EU državama u komšiluku i oživio vjeru u pozitivne odnose SAD-a i EU. Odradio bi posao kako je to EU i naučila, da USA rješava sigurnosne probleme, jer je EU previše anemična.

I Rusi mogu omastiti brke, a Lavrov je tu samo da uzme veću cifru za RS, kad ih surdukne nizastranu. Rusi hvataju svoj rep, jer malo pričaju o odlasku OHR a malo o nepromjenjivosti Daytona, đe je OHR svetinja. Znaju da moraju pimplati nasuho, ali nemaju bolju poziciju od ove. Rusi će vjerojatno dobiti dozvolu za sjeverni tok 2 ili neki sličan ustupak.

I ovo je svima u interesu, jer EU treba ruski plin, a Rusima očajnički treba EU tržište. Problem Ukrajine ostaje, ali bi ovo bio dobar početak.

U suštini, malo popravljanja Trumpovih sranja, malo ispunjenje obećanja i sigurica je tu. Lagani poeni za početak predsjednikovanja.
Kako si u racunicu mogao uvesti nesto toliko strateski vazno kao sto je Sjeverni tok i nesto toliko nebitno kao ustroj BiH? Dvije totalno odvojene stvari.

Stvarno kontamo da se svijet vrti oko nas...
...

Rusija se ne pita nista u BiH. Ako sutra Amerika povuce agresivan potez, sta moze uraditi Rusija? Uzvratiti istom mjerom u Ukrajini. Jedino to.

Dakle, Rusi mogu jedino zaprijetiti: ako vi nametnete svoju volju u BiH, mi cemo svoju u Ukrajini. A sama Rusija u BiH ne moze uraditi apsolutno nista jer nema poluge moci.
Pitanje samo šta će USA halaliti za BiH? Hoće li nešto halaliti?
DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#170 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by DonieBrasco »

USA gledaju svoj interes na ovim prostorima, NATO, EU, sto manje Rusije i njima dosta, ostalo ce se samo nametnuti od ekonomije pa nadalje.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#171 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Kikibombona »

fosna2014 wrote: 14/12/2020 20:57Pitanje samo šta će USA halaliti za BiH? Hoće li nešto halaliti?
Ako Amerika intervenise u BiH, Rusija ima mogućnost intervenisati u Ukrajini i Gruziji, pod izgovorom: ako mozete vi mozemo i mi.

Krim su vec oteli, iako svijet nije priznao.

Sada mogu uzeti Donbas ili mogu napraviti novo sranje u Gruziji.

...

Sto se tice Sjevernog toka, Amerikanci ako ikako budu mogli taj projekat ce stopirati. To je za njih mnogo vazno pitanje. Tu ce Amerikanci trgovati sa Nijemcima a ne Rusima. Recimo, mogu ponuditi Nijemcima jeftiniji LNG i bolje trgovinske ugovore da odjebu Ruse.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#172 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Kikibombona »

DonieBrasco wrote: 14/12/2020 20:59 USA gledaju svoj interes na ovim prostorima, NATO, EU, sto manje Rusije i njima dosta, ostalo ce se samo nametnuti od ekonomije pa nadalje.
Amerikancima je vazna Crna Gora radi izlaza na more i veze sa Srbijom.

BiH je slijepa ulica, zakljucana zemlja, okruzena NATO clanicama sa svih strana.

...

Ni Rusima BiH nije uopste interesantna niti ovdje imaju ikakva ulaganja. BiH je 100% EU i NATO interesna zona.

...

E sad, kada bi Rusi dobili Rumuniju, Bugarsku ili Crnu Goru, BiH bi za njih dobila na cijeni, jer bi bili teritorijalno povezani.
DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#173 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by DonieBrasco »

Kikibombona wrote: 14/12/2020 21:04
fosna2014 wrote: 14/12/2020 20:57Pitanje samo šta će USA halaliti za BiH? Hoće li nešto halaliti?
Ako Amerika intervenise u BiH, Rusija ima mogućnost intervenisati u Ukrajini i Gruziji, pod izgovorom: ako mozete vi mozemo i mi.
Juzna Osetija i Krim su vec njihovi, Finska je zeznuta situacija, vidjet cemo za Nagorno, a sto se tice sireg Balkana, u vidu BiH, Srbije, CG, Makedonije, Bugarske, Rumunje to je sve EU i NATO, cak i Moldavija.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#174 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by fosna2014 »

DonieBrasco wrote: 14/12/2020 21:13
Kikibombona wrote: 14/12/2020 21:04
fosna2014 wrote: 14/12/2020 20:57Pitanje samo šta će USA halaliti za BiH? Hoće li nešto halaliti?
Ako Amerika intervenise u BiH, Rusija ima mogućnost intervenisati u Ukrajini i Gruziji, pod izgovorom: ako mozete vi mozemo i mi.
Juzna Osetija i Krim su vec njihovi, Finska je zeznuta situacija, vidjet cemo za Nagorno, a sto se tice sireg Balkana, u vidu BiH, Srbije, CG, Makedonije, Bugarske, Rumunje to je sve EU i NATO, cak i Moldavija.
Mislim da će biti Moldavija.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#175 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by bunk »

Mazel Tov.
7 miliona glasova vise.
302 elektora.
Post Reply