Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Moderator: O'zone

Locked

Da li ste za cenzurisanje laznih vijesti i sankcionisanje forumasa koji ih konstantno sire?

Da
38
57%
Ne
29
43%
 
Total votes: 67

Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#26 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Mogy87 »

Industrialyzer wrote: 12/12/2020 16:47
Mogy87 wrote: 12/12/2020 16:28
Industrialyzer wrote: 12/12/2020 16:26 https://raskrinkavanje.ba/analiza/video ... -vakcinama

Pogledajte broj dijeljenja te lazne vijesti, to je zabrinjavajuce.
Dozvoli mi da ti se predstavim: ja sam na ovom forumu poznata pod nadimkom “faktograf” koji se koristi u podrugljivom tonu. Toliko o stavu forumasa prema laznim vijestima.
Primjetio sam odlicno poznavanje materije u kontekstu biohemije, genetike, org. evolucije i sl. Pretpostavljam skola Haskovica, Suske, Lele...? :mrgreen:

@apsidejzi ma ko pamtiti sve nickove, upratio sam Lao Ce, pojedinac, vet, Dozer (on doduse nije ekstreman)
Nisam ja jedna osoba, iza mene stoji citava organizacija, zar nisi upratio :mrgreen:

Salu na stranu, ja ne posjedujem diplomu iz ove oblasti, sto konstantno naglasavam. Vecina mojih postova se svodi na citiranje ljudi iz struke, a vjerujem da znam prepoznati jaje od mućka :mrgreen:
User avatar
Lao Ce
Posts: 1292
Joined: 18/06/2016 13:01

#27 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Lao Ce »

Kada bi se ljudi zaista, onako pošteno bavili onim što su zaista lažne vijesti, najveći dio ovog Covid 19 foruma ne bi ni postojao. Vrijeme će pokazati sve. Da čovjek ima imalo morala i stida u sebi, nikada ne bi ni otvarao ovu temu.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#28 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Ali_G »

Moze li tvoje misljenje o tome da se kao dokaz o validnosti ili nevalidnosti pcr testa uzima recenica izvadjena iz konteksta i to iz 1996. godine. Test se naravno uredno koristi sve ove godine i zlatni je standard dijagnostike.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58811
Joined: 03/08/2010 19:04

#29 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Industrialyzer wrote: 12/12/2020 15:46 Image

:run:

Iako se ovo nije desilo, podrska koju ovakve vijesti dobiju je zabrinjavajuca. To su ljudi koji su zaista uvjereni da se bore protiv neke vise sile :run:
https://www.glasamerike.net/a/zapadni-b ... iHOE8Vo3AQ
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by daddy-kool »

Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?
Nikako.

Čak i mislim da je kontraproduktivno to raditi. Meni je to super, vidiš ko to postavlja, kopira i piše, i na brz i jednostavan način znaš sa kim imaš posla. Ko će se primiti na takve gluposti naći će ih i na drugom mjestu, a sad ograničavati slobodu da budeš "all that you can be" i nije fer.

Samo mislim da ne treba gubiti vrijeme na ubjeđivanje tih ljudi, sizifov je to posao, trošenje energije na ništa. Forum je dovoljno širok da se uvijek može naći neko sa kim se može nešto interesantno popričati/pročitati.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#31 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

Zvanicno se ljudi bez maske gledaju kao ubice na cesti. Toliko o laznim vijestima
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#32 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

vatreni__poljubac wrote: 12/12/2020 21:06 Zvanicno se ljudi bez maske gledaju kao ubice na cesti. Toliko o laznim vijestima
Zato sto i jesu potencijalne ubice.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#33 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 12/12/2020 21:46
vatreni__poljubac wrote: 12/12/2020 21:06 Zvanicno se ljudi bez maske gledaju kao ubice na cesti. Toliko o laznim vijestima
Zato sto i jesu potencijalne ubice.
Ok, slazem se donekle sa tobom. Naredne godine ili kad vec prodje korona , kada bude epidemija gripe dobro se sjeti sta si napisao, pa da vidim koliko si dosljedan u tome sto propovjedas. :thumbup: maska obavezna bar!!!!!
Last edited by Medobrundo25 on 12/12/2020 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#34 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by pojedinac »

Da li ste za cenzurisanje laznih vijesti i sankcionisanje forumasa koji ih konstantno sire?

Pa to se ovdje uveliko radi. Meni su obrisana dva topica.
Image

Image
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#35 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by daddy-kool »

pojedinac wrote: 12/12/2020 22:20 Da li ste za cenzurisanje laznih vijesti i sankcionisanje forumasa koji ih konstantno sire?

Pa to se ovdje uveliko radi. Meni su obrisana dva topica.
Znači tebi je jasno da postavljaš lažne vijesti? :mrgreen:
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#36 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by pojedinac »

daddy-kool wrote: 12/12/2020 22:24
pojedinac wrote: 12/12/2020 22:20 Da li ste za cenzurisanje laznih vijesti i sankcionisanje forumasa koji ih konstantno sire?

Pa to se ovdje uveliko radi. Meni su obrisana dva topica.
Znači tebi je jasno da postavljaš lažne vijesti? :mrgreen:
A, ko kaže da su lažne vijesti?

Dokaz da su lažne.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#37 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 12/12/2020 22:01
adsubzero wrote: 12/12/2020 21:46
vatreni__poljubac wrote: 12/12/2020 21:06 Zvanicno se ljudi bez maske gledaju kao ubice na cesti. Toliko o laznim vijestima
Zato sto i jesu potencijalne ubice.
Ok, slazem se donekle sa tobom. Naredne godine ili kad vec prodje korona , kada bude epidemija gripe dobro se sjeti sta si napisao, pa da vidim koliko si dosljedan u tome sto propovjedas. :thumbup: maska obavezna bar!!!!!
Kad bude globalna pandemija naravno da cu biti dosljedan, sta god da bude u pitanju. Nisam emotivno vezan za Covid-19. Ako preporuke/mjere budu da se nose maske, nosit cu masku.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#38 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by daddy-kool »

pojedinac wrote: 12/12/2020 22:29
daddy-kool wrote: 12/12/2020 22:24
pojedinac wrote: 12/12/2020 22:20 Da li ste za cenzurisanje laznih vijesti i sankcionisanje forumasa koji ih konstantno sire?

Pa to se ovdje uveliko radi. Meni su obrisana dva topica.

Znači tebi je jasno da postavljaš lažne vijesti? :mrgreen:
A, ko kaže da su lažne vijesti?

Dokaz da su lažne.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#39 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by muhafuca »

high_volume wrote: 12/12/2020 14:15 Da bi spriječio, ili sankcionisao širenje lažnih vijesti, pa i na forumu, ovdje, najprije ih takve treba dokazati. Kako dokazati lažnu vijest?

Ako nije N1 potvrdio u bar 6 od 30 dnevnih "breaking news" u vezi korone

onda da se vodi kao "fake news"

To bi jedino logicno bilo.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#40 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Industrialyzer »

Samo detaljan fact checking :thumbup:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#41 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Industrialyzer »

Mogy87 wrote: 12/12/2020 16:57
Industrialyzer wrote: 12/12/2020 16:47
Mogy87 wrote: 12/12/2020 16:28
Dozvoli mi da ti se predstavim: ja sam na ovom forumu poznata pod nadimkom “faktograf” koji se koristi u podrugljivom tonu. Toliko o stavu forumasa prema laznim vijestima.
Primjetio sam odlicno poznavanje materije u kontekstu biohemije, genetike, org. evolucije i sl. Pretpostavljam skola Haskovica, Suske, Lele...? :mrgreen:

@apsidejzi ma ko pamtiti sve nickove, upratio sam Lao Ce, pojedinac, vet, Dozer (on doduse nije ekstreman)
Nisam ja jedna osoba, iza mene stoji citava organizacija, zar nisi upratio :mrgreen:

Salu na stranu, ja ne posjedujem diplomu iz ove oblasti, sto konstantno naglasavam. Vecina mojih postova se svodi na citiranje ljudi iz struke, a vjerujem da znam prepoznati jaje od mućka :mrgreen:
Cini mi se da znas :D
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#42 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 12/12/2020 22:30
Medobrundo25 wrote: 12/12/2020 22:01
adsubzero wrote: 12/12/2020 21:46

Zato sto i jesu potencijalne ubice.
Ok, slazem se donekle sa tobom. Naredne godine ili kad vec prodje korona , kada bude epidemija gripe dobro se sjeti sta si napisao, pa da vidim koliko si dosljedan u tome sto propovjedas. :thumbup: maska obavezna bar!!!!!
Kad bude globalna pandemija naravno da cu biti dosljedan, sta god da bude u pitanju. Nisam emotivno vezan za Covid-19. Ako preporuke/mjere budu da se nose maske, nosit cu masku.
Preporuke su uvijek iste , ocekujem te sa maskom!!! Znaci neko mora proglasiti pandemiju da ti nekoga ne bi ubio gripom. Fino, to sam i.ocekivao. Vas uopste nije briga za bilo koga, prodajete jeftinu mantru brige za covjecanstvo a ustvari ste sebicni kao i svi ljudi i bojite se za vlastitu guzicu , sve pod krinkom toboze odgovornosti i solidarnosti. Sve je to meni razumljivo, samo okanite se supljiranja bogati.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#43 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 10:16
adsubzero wrote: 12/12/2020 22:30
Medobrundo25 wrote: 12/12/2020 22:01

Ok, slazem se donekle sa tobom. Naredne godine ili kad vec prodje korona , kada bude epidemija gripe dobro se sjeti sta si napisao, pa da vidim koliko si dosljedan u tome sto propovjedas. :thumbup: maska obavezna bar!!!!!
Kad bude globalna pandemija naravno da cu biti dosljedan, sta god da bude u pitanju. Nisam emotivno vezan za Covid-19. Ako preporuke/mjere budu da se nose maske, nosit cu masku.
Preporuke su uvijek iste , ocekujem te sa maskom!!! Znaci neko mora proglasiti pandemiju da ti nekoga ne bi ubio gripom. Fino, to sam i.ocekivao. Vas uopste nije briga za bilo koga, prodajete jeftinu mantru brige za covjecanstvo a ustvari ste sebicni kao i svi ljudi i bojite se za vlastitu guzicu , sve pod krinkom toboze odgovornosti i solidarnosti. Sve je to meni razumljivo, samo okanite se supljiranja bogati.
Evo ti meni reci, posto si me procitao, sta je onda moj cilj? Opet supljiras o tome da bi ovo trebalo biti isto kao kod gripe. Gripu niko od nas nije ranije ni primjecivao, zacas odbolujes, a nisi cuo da je neko umro od toga. Sada za nekoliko mjeseci sam poznavao desetak ljudi koji su umrli od komplikacija covida, najvise od upala pluca. Na to dodatno sam cuo od poznanika za mnoge druge koji su jos umrli a imali su teske simptome covida. Ti ocekujes da se ponasam kao da se nista ne desava? Da se ponasam isto sad u 2020. godini kao sto sam se ponasao u 2018? Preporuke nisu uvijek iste, o cemu ti pricas? Naravno da je bitno sto je proglasena pandemija, to sve mijenja.
Pricas o supljiranju i jeftinjoj mantri, nemoj me nasmijavati. To se zove koristiti jebeni mozak, znas to je ono sto vi koji pokusavate nama drugima da "otvorite oci" uopste ne koristite, nego se hranite alternativnim teorijama, nebitno koliko su glupe.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#44 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

Ko je rekao da bi trebalo biti isto kao kod gripe? Ja to nisam rekao, ne umanjujem opasbost od covida, ti si taj koji umanjuje opasnost od gripe. Gripa nije opasna? Reci to 600.000 ljudi koji svake godine umru od iste, ukljucujuci i 23 god. osobu koju sam poznavao. Practice what you preach, to ti spocitavam, i fino ti kazem kada bude naredna epidemija gripe ocekujem od tebe dosljednost. Svako se brine za svoju guzicu, ocigledno si se ti za svoju dobro prepao zbog korone, ti znas iz kojih razloga, i samo trazim od tebe da ne prosipas suplju kako si ti toboze zabrinut za covjecanstvo i druge, nego reci posteno ja sam se usrao, ne zelim da umrem i zato napadam supke koji me ugrozavaju i kraj price. Ja to mogu postovati, ovu laznu brigu za druge ne, iskreno povraca mi se od vasih gluposti. Niko ba ovdje nije budala, uozbiljite se. Nikakav ja toreticar zavjera nisam, svjestan sam svih opasnosyi korone i niko me otvaram oci, postedi me tih gluposti i trpanja u isti kos sa par budala.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#45 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 11:10 Ko je rekao da bi trebalo biti isto kao kod gripe? Ja to nisam rekao, ne umanjujem opasbost od covida, ti si taj koji umanjuje opasnost od gripe. Gripa nije opasna? Reci to 600.000 ljudi koji svake godine umru od iste, ukljucujuci i 23 god. osobu koju sam poznavao. Practice what you preach, to ti spocitavam, i fino ti kazem kada bude naredna epidemija gripe ocekujem od tebe dosljednost. Svako se brine za svoju guzicu, ocigledno si se ti za svoju dobro prepao zbog korone, ti znas iz kojih razloga, i samo trazim od tebe da ne prosipas suplju kako si ti toboze zabrinut za covjecanstvo i druge, nego reci posteno ja sam se usrao, ne zelim da umrem i zato napadam supke koji me ugrozavaju i kraj price. Ja to mogu postovati, ovu laznu brigu za druge ne, iskreno povraca mi se od vasih gluposti. Niko ba ovdje nije budala, uozbiljite se. Nikakav ja toreticar zavjera nisam, svjestan sam svih opasnosyi korone i niko me otvaram oci, postedi me tih gluposti i trpanja u isti kos sa par budala.
Da te shvatim, znaci ti zagovaras da maske uvijek trebamo nositi?

Ne znam odakle ti ta ideja da se neko od nas mladih usrao i da se boji za sebe. Pa da je tako, ne bih ni pomolio nos napolje. Tu "laznu brigu" spominjes samo radi kompenzacije jer si sebicne prirode i ne zelis da je neko bolji od tebe.
Cuvam sebe i svoje bliznje, a time i sve druge. Ti za pocetak razluci izmedju epidemije i globalne pandemije. Kada bude pandemija influenze i maske budu potrebne da se bori protiv toga, nosit cu masku.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#46 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 13/12/2020 11:35
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 11:10 Ko je rekao da bi trebalo biti isto kao kod gripe? Ja to nisam rekao, ne umanjujem opasbost od covida, ti si taj koji umanjuje opasnost od gripe. Gripa nije opasna? Reci to 600.000 ljudi koji svake godine umru od iste, ukljucujuci i 23 god. osobu koju sam poznavao. Practice what you preach, to ti spocitavam, i fino ti kazem kada bude naredna epidemija gripe ocekujem od tebe dosljednost. Svako se brine za svoju guzicu, ocigledno si se ti za svoju dobro prepao zbog korone, ti znas iz kojih razloga, i samo trazim od tebe da ne prosipas suplju kako si ti toboze zabrinut za covjecanstvo i druge, nego reci posteno ja sam se usrao, ne zelim da umrem i zato napadam supke koji me ugrozavaju i kraj price. Ja to mogu postovati, ovu laznu brigu za druge ne, iskreno povraca mi se od vasih gluposti. Niko ba ovdje nije budala, uozbiljite se. Nikakav ja toreticar zavjera nisam, svjestan sam svih opasnosyi korone i niko me otvaram oci, postedi me tih gluposti i trpanja u isti kos sa par budala.
Da te shvatim, znaci ti zagovaras da maske uvijek trebamo nositi?

Ne znam odakle ti ta ideja da se neko od nas mladih usrao i da se boji za sebe. Pa da je tako, ne bih ni pomolio nos napolje. Tu "laznu brigu" spominjes samo radi kompenzacije jer si sebicne prirode i ne zelis da je neko bolji od tebe.
Cuvam sebe i svoje bliznje, a time i sve druge. Ti za pocetak razluci izmedju epidemije i globalne pandemije. Kada bude pandemija influenze i maske budu potrebne da se bori protiv toga, nosit cu masku.
Da ako vam je toliko stalo do svih i covjecanstva nosite ih stalno. U cemu je problem? Tesko priznati da smo svi sebicni? Jesam, ja sam sebican i svi ostali, to je ljudska priroda. Svi cuvamo sebe i svoje naravno , i to je normalno ali nazivati ljude bez maski ubicama je tesko pretjerivanje i cringe momenat. Svake godine je pandemija gripe, valjda si toga svjestan , naravno ako znas sta znaci koja rijec. I da potrebno je nositi maske svake godine u sezoni gripe jer time potencijalno mozes spasiti 600.000 zivota. A znam da neces jer si inherentno sebican kao i svi ljudi na svijetu, samo si kukavica da to priznas. :thumbup:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#47 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Industrialyzer »

https://raskrinkavanje.ba/analiza/netac ... -portalima

Idemo dalje, jos jednom, argumentima i cinjenicama protiv kvazi strucnjaka jer drugacije se ne moze. Prije bilo kakvog komentara vezanog za vijest, molim da se ista procita do kraja.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#48 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

Raskrinkavanje i faktograf su dio iste mreze i finansirani su od istog izvora. Na stranu sta je istina a sta laz ovo je vrijeme velikih cenzura. Gurajuci samo jednu istinu nauka nema sanse da napreduje.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#49 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Industrialyzer »

vatreni__poljubac wrote: 13/12/2020 20:36 Raskrinkavanje i faktograf su dio iste mreze i finansirani su od istog izvora. Na stranu sta je istina a sta laz ovo je vrijeme velikih cenzura. Gurajuci samo jednu istinu nauka nema sanse da napreduje.
Zato kazem, nije bitno ko je objavio, procitati tekst i donijeti vlastiti zakljucak.

Nauka itekako napreduje, za 9 mjeseci je proizvela nekoliko sigurnih vakcina protiv virusa o kojem se prije godinu dana znalo jako malo.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#50 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 15:27
adsubzero wrote: 13/12/2020 11:35
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 11:10 Ko je rekao da bi trebalo biti isto kao kod gripe? Ja to nisam rekao, ne umanjujem opasbost od covida, ti si taj koji umanjuje opasnost od gripe. Gripa nije opasna? Reci to 600.000 ljudi koji svake godine umru od iste, ukljucujuci i 23 god. osobu koju sam poznavao. Practice what you preach, to ti spocitavam, i fino ti kazem kada bude naredna epidemija gripe ocekujem od tebe dosljednost. Svako se brine za svoju guzicu, ocigledno si se ti za svoju dobro prepao zbog korone, ti znas iz kojih razloga, i samo trazim od tebe da ne prosipas suplju kako si ti toboze zabrinut za covjecanstvo i druge, nego reci posteno ja sam se usrao, ne zelim da umrem i zato napadam supke koji me ugrozavaju i kraj price. Ja to mogu postovati, ovu laznu brigu za druge ne, iskreno povraca mi se od vasih gluposti. Niko ba ovdje nije budala, uozbiljite se. Nikakav ja toreticar zavjera nisam, svjestan sam svih opasnosyi korone i niko me otvaram oci, postedi me tih gluposti i trpanja u isti kos sa par budala.
Da te shvatim, znaci ti zagovaras da maske uvijek trebamo nositi?

Ne znam odakle ti ta ideja da se neko od nas mladih usrao i da se boji za sebe. Pa da je tako, ne bih ni pomolio nos napolje. Tu "laznu brigu" spominjes samo radi kompenzacije jer si sebicne prirode i ne zelis da je neko bolji od tebe.
Cuvam sebe i svoje bliznje, a time i sve druge. Ti za pocetak razluci izmedju epidemije i globalne pandemije. Kada bude pandemija influenze i maske budu potrebne da se bori protiv toga, nosit cu masku.
Da ako vam je toliko stalo do svih i covjecanstva nosite ih stalno. U cemu je problem? Tesko priznati da smo svi sebicni? Jesam, ja sam sebican i svi ostali, to je ljudska priroda. Svi cuvamo sebe i svoje naravno , i to je normalno ali nazivati ljude bez maski ubicama je tesko pretjerivanje i cringe momenat. Svake godine je pandemija gripe, valjda si toga svjestan , naravno ako znas sta znaci koja rijec. I da potrebno je nositi maske svake godine u sezoni gripe jer time potencijalno mozes spasiti 600.000 zivota. A znam da neces jer si inherentno sebican kao i svi ljudi na svijetu, samo si kukavica da to priznas. :thumbup:
Ne, ne radi se tu o priznavanju da sam ja sebican. Kada govorimo o sebicnoscu, kada se radi o situaciji gdje imam izbor "ja ili neko drugi", naravno da bih bio sebican i izabrao sebe. Ovdje se ne radi o tome, vec o blagoj nelagodi tj. nosenju maske. Kada nije stanje pandemije i ne postoje mjere gdje bi maske nosili svi, nema smisla ni ja da je nosim. To nema veze sa sebicnoscu, kada to situacija ne zahtijeva. Bez napora svakoga od nas, to sto jedan pojedinac nosi masku nema efekta.

Sada smo u takvoj situaciji gdje je svima nalozeno da nosimo maske i aktivno se boriti protiv toga je ono sto mozes definisati sebicnoscu. Govoreci da je to borba protiv "porobljavanja" (i slicne gluposti) samo sebi lazes. Odlucio si da ne slusas savjete onog ko je pametan i strucan i krijes se iza izgovora da niko od nas ne nosi maske protiv gripe (pa valjda je zakljucak da nema smisla ni sada trebalo nositi). Logicka greska.

Izvini sta ti znaci to 600,000 zivota? U kojem periodu je 600,000 ljudi umrlo od gripe?

U sezoni 2019-2020 je umrlo 24,000 - 62,000 ljudi od gripe. U 2020. godini je umrlo oko milion i po ljudi od covid-19. Na kojoj planeti ovo poredjenje ima smisla?
Locked