Corona cjepivo/vakcina - News

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Lao Ce
Posts: 1292
Joined: 18/06/2016 13:01

#1026 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Lao Ce »

freelancerBIH wrote: 30/11/2020 16:23 Ja sam ljetos primio Moderninu vakcinu - definitivno najbolja - od moje grupe ljudi s kojima sam u kontaktu - niko nije imao simptoma - jos sam ja primio 5 puta vecu dozu ljetos kada su testirali koja je doza najucinkovitija i daj najmanje nuspojave :D


IGG mi je 100 puta veci nego kad neko prosjecno preboli korLJonu :D

Sad se cadi drina po 2 kutije dnevno :gunjastajl: :gunjastajl: :gunjastajl:
De ba ne loži i ne laži raju. Kakav ti i bilo koja vakcina. Daj nam neki papir da vidimo. Već sam jednom pitao, ali nisi odgovorio.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1027 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Kopka me nešto...
Zašto je Pfizer vakcina napravljena da bude toliko komplikovanija/kompleksnija (bar se meni tako čini) u svakom pogledu u odnosu na Sputnik V ili Oxford, a rezultati su tu negdje?
Zar nije bilo logično ići na jednostavniji način?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1028 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 30/11/2020 18:26 Kopka me nešto...
Zašto je Pfizer vakcina napravljena da bude toliko komplikovanija/kompleksnija (bar se meni tako čini) u svakom pogledu u odnosu na Sputnik V ili Oxford, a rezultati su tu negdje?
Zar nije bilo logično ići na jednostavniji način?
Zasnovane su na potpuno razlicitoj tehnologiji. Oxford je imao veliku prednost jer je vec radio na razvoju vakcine za MERS. Zena koja je bila vodja projekta bila je ukljucena i u taj proces. I naravno nacin na koji su napravili vakcinu je poslovna tajna. I sada nisu bas odgovorena sva pitanja vezano za virusni vektor jer cinjenica da pola doze pa puna doza daju bolje rezultate jos nije razjasnjena. Jedna od teorija je da prilikom druge doze antitijela koja je organizam razvio od prve doze neutraliziraju adenovirus (viralni vektor) prije nego sto pojacaju antitijela protiv COVIDA. Druga je varijanta da ovaj nacin ustvari bolje “oponasa” stvarnu infekciju COVIDOM.

Pfizer se udruzio s BioNtechom koji je imao vec razvijene mRNA vakcine za lijecenje u onkologiji. Nisu imali pristup znanjima s Oxforda, a razviti vakcinu koja koristi novu tehnologiju (i jedna i druga) nije bas jednostavno.

Obje kompanije su koristile tehnologije koje su razvile ranije. Svako onu koju je imao.

Naucna zajednica je pomalo sokirana da su oba pristupa (cini se) ovako uspjesna. Svi su se nadali da ce bar jedna tehnologija “upaliti”. Oba su pristupa dosta komplikovana i nova. Samo je logistika kod Pfizera komplikovanija. Moderna je uspjela donekle pojednostaviti nacin cuvanja pa ce mozda i Pfizer to postici u buducnosti.
Last edited by Mogy87 on 30/11/2020 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#1029 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by red evil »

Naslovnica wrote: 30/11/2020 18:26 Kopka me nešto...
Zašto je Pfizer vakcina napravljena da bude toliko komplikovanija/kompleksnija (bar se meni tako čini) u svakom pogledu u odnosu na Sputnik V ili Oxford, a rezultati su tu negdje?
Zar nije bilo logično ići na jednostavniji način?
Sigurno imaju nekog Bosanca u vrhu firme pa važi ona zašto jednostavno kad može komplikovano. :mrgreen: :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1030 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 30/11/2020 18:54
Naslovnica wrote: 30/11/2020 18:26 Kopka me nešto...
Zašto je Pfizer vakcina napravljena da bude toliko komplikovanija/kompleksnija (bar se meni tako čini) u svakom pogledu u odnosu na Sputnik V ili Oxford, a rezultati su tu negdje?
Zar nije bilo logično ići na jednostavniji način?
Zasnovane su na potpuno razlicitoj tehnologiji. Oxford je imao veliku prednost jer je vec radio na razvoju vakcine za MERS. Zena koja je bila vodja projekta bila je ukljucena i u taj proces. I naravno nacin na koji su napravili vakcinu je poslovna tajna. I sada nisu bas odgovorena sva pitanja vezano za virusni vektor jer cinjenica da pola doze pa puna doza daju bolje rezultate jos nije razjasnjena. Jedna od teorija je da prilikom druge doze antitijela koja je organizam razvio od prve doze neutraliziraju adenovirus (viralni vektor) prije nego sto pojacaju antitijela protiv COVIDA. Druga je varijanta da ovaj nacin ustvari bolje “oponasa” stvarnu infekciju COVIDOM.

Pfizer se udruzio s BioNtechom koji je imao vec razvijene mRNA vakcine za lijecenje u onkologiji. Nisu imali pristup znanjima s Oxforda, a razviti vakcinu koja koristi novu tehnologiju (i jedna i druga) nije bas jednostavno.

Obje kompanije su koristile tehnologije koje su razvile ranije. Svako onu koju je imao.

Naucna zajednica je pomalo sokirana da su oba pristupa (cini se) ovako uspjesna. Svi su se nadali da ce bar jedna tehnologija “upaliti”. Oba su pristupa dosta komplikovana i nova. Samo je logistika kod Pfizera komplikovanija. Moderna je uspjela donekle pojednostaviti nacin cuvanja pa ce mozda i Pfizer to postici u buducnosti.
Pa da, i ja to kažem, zasnovane su na potpuno različitoj tehnologiju od kojih je Pfizer mnogo kompleksnija i skuplja u svakom pogledu.
Na stranu to što, koliko vidim, niti jedna mRNA vakcina nikada nije odobrena za upotrebu kod ljudi?! :shock:

Da li je ovo istina za mRNA vakcine?
Up until 2020, the mRNA biotechs had poor results testing mRNA drugs against various therapeutic areas including cardiovascular, metabolic and renal diseases, and selected targets for cancer, and rare diseases (e.g. Crigler–Najjar syndrome), with most finding that the side-effects of mRNA insertion were still too serious.[15][16] Many big pharmaceuticals abandoned the technology,[15] however, some biotech re-focused on the lower margin (i.e. less profitable) area of vaccines, where the doses would be at lower levels, and side-effects reduced; Rossi decided to leave Moderna post their strategic refocus.[15][17]

By November 2020, no mRNA drug had yet been licensed for use in humans, however, both Moderna and BioNTech appear close to emergency use authorization for their mRNA-based COVID-19 vaccines.[1]
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1031 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

@Naslovnica mRNA radi na način da našem organizmu da genetički kod koji mu omogućuje da proizvede protein određenog virusa (u ovom slučaju SARS-COV-2). Kad se prizvedu proteini (koji ne izazivaju bolest) u tijelu se pokreće imunološki odgovor protiv virusa što nam omogućava da razvijemo imunitet. Najveća prednost oce tehnologije je što se mRNA može (teoretski) iskoristiti za izgradnju bilo kojeg proteina i mnogo je lakša (za određene viruse) od umrtvljivanja ili inaktiviranja (to su tradicionalne tehnologije pravljenja vakcina).

Tačno je da niti jedna "konvencionalna" vakcina nije odobrena koristeći ovu tehnologiju.

Ali tehnologija se pokazala kao jako uspješna za liječenje određenih vrsta raka i tu je u primjeni. I BioNtech i Moderna imaju ove proizvode (postavljala sam linkove). Prave se "personalizirane" vakcine koje podstiču organizam da se bori protiv ćelija raka pomoću mRNA tehnologije.

Evo članak iz 2015. godine

Korištenje za zarazne bolesti:

Another advantage is that the production of RNA-based vaccines is more rapid compared to production of traditional vaccines. This rapid production could be a major advantage in face of sudden pandemics. Moreover, RNA-based vaccines may be effective against pandemics because they also provide more flexibility to prevent or treat pathogens that are rapidly evolving [8,9]. For instance, influenza vaccines have to be tailored each year to specific strains that are most likely to cause disease in the coming season. However, these forecasts have not always been accurate, such as during the winter of 2014-2015, making the influenza vaccine less protective. The World Health Organization estimates it takes approximately five to six months to produce an influenza vaccine, whereas the company CureVac claims that RNA-based vaccines could be manufactured in less than two months at a lower production cost, making it possible to respond to epidemics even as they develop. Therefore, RNA-based vaccines offer a comparatively simple and rapid solution to unpredictable, rapidly evolving pathogens.

Imunoterapija kao tretman za rak:

In the field of cancer immunotherapy, “cancer vaccines” take advantage of the expression of specific markers by cancer cells to direct the immune response and attack the tumor. RNA vaccines against prostate cancer, melanoma, and lung cancer (non-small cell lung cancer) are currently in clinical trials. For instance, six different RNAs against proteins produced in excess in tumor cells were used to formulate a vaccine against lung cancer. By taking advantage of the flexibility of RNA vaccine production, scientists can thus produce a vaccine with different antigens which is consequently better at targeting the tumor cells [11]. In the case of the prostate cancer vaccine, a preliminary study showed that injection of those RNAs foster an immune response in most of the patients. Whether this production of antibodies is sufficient to slow down the tumor progression remain to be determined.

Interestingly, because of the versatility of RNA vaccines, they could be tailored to fit the antigen repertoire of each patient tumor. Tumor cells are very different between patients, and this variability is an ongoing an issue for cancer treatment. An ongoing clinical trial is testing whether RNA vaccines may be effective for addressing variability in melanoma patients: in the trial, each tumor was first sequenced to identify its unique antigen repertoire, and then, a RNA vaccine is tailored to each tumor (Figure 3). This study shows that RNA vaccines could play a major role in this growing field of “personalized medicine” [7]. Moreover, these tailored, on-demand vaccines are practical – the company BioNTech claims that it could be manufactured in 5 months [12]).

http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2015/ ... t-disease/

Također je tačno da je bilo pokušaja da se ova tehnologija koristi za vakcine za zarazne bolesti. Za bjesnilo, Zika virus i gripu. Jednostavno nije bilo dovoljno interesa i novaca da se ova tehnologija dovoljno usavrši. Zika je ubitačna, ali je "tamo negdje u Africi", a gripa, iako ozbiljna nije "dovoljno" smrtonosna.

I vrlo je bitno istaći da su i vakcine s "umrtvljenim" virusom nekad bile revolucija i "nikad prije odobrene". Treba sačekati da se objave svi podaci.
Bilo kako bilo, ovo otkriće je ogromno ne samo vezano za zarazne bolesti već će se moći koristiti i u borbi protiv raka.

Modernina imunoterapija:

https://www.modernatx.com/pipeline/ther ... o-oncology

BioNtech:

https://biontech.de/how-we-translate/mrna-therapeutics

Izvini što je opširno, tema je komplikovana. Vjeruj mi, ni Oxfordova tehnologija nije mnogo jednostavnija.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1032 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 30/11/2020 20:01 @Naslovnica mRNA radi na način da našem organizmu da genetički kod koji mu omogućuje da proizvede protein određenog virusa (u ovom slučaju SARS-COV-2). Kad se prizvedu proteini (koji ne izazivaju bolest) u tijelu se pokreće imunološki odgovor protiv virusa što nam omogućava da razvijemo imunitet. Najveća prednost oce tehnologije je što se mRNA može (teoretski) iskoristiti za izgradnju bilo kojeg proteina i mnogo je lakša (za određene viruse) od umrtvljivanja ili inaktiviranja (to su tradicionalne tehnologije pravljenja vakcina).

Tačno je da niti jedna "konvencionalna" vakcina nije odobrena koristeći ovu tehnologiju.

Ali tehnologija se pokazala kao jako uspješna za liječenje određenih vrsta raka i tu je u primjeni. I BioNtech i Moderna imaju ove proizvode (postavljala sam linkove). Prave se "personalizirane" vakcine koje podstiču organizam da se bori protiv ćelija raka pomoću mRNA tehnologije.

Evo članak iz 2015. godine

Korištenje za zarazne bolesti:

Another advantage is that the production of RNA-based vaccines is more rapid compared to production of traditional vaccines. This rapid production could be a major advantage in face of sudden pandemics. Moreover, RNA-based vaccines may be effective against pandemics because they also provide more flexibility to prevent or treat pathogens that are rapidly evolving [8,9]. For instance, influenza vaccines have to be tailored each year to specific strains that are most likely to cause disease in the coming season. However, these forecasts have not always been accurate, such as during the winter of 2014-2015, making the influenza vaccine less protective. The World Health Organization estimates it takes approximately five to six months to produce an influenza vaccine, whereas the company CureVac claims that RNA-based vaccines could be manufactured in less than two months at a lower production cost, making it possible to respond to epidemics even as they develop. Therefore, RNA-based vaccines offer a comparatively simple and rapid solution to unpredictable, rapidly evolving pathogens.

Imunoterapija kao tretman za rak:

In the field of cancer immunotherapy, “cancer vaccines” take advantage of the expression of specific markers by cancer cells to direct the immune response and attack the tumor. RNA vaccines against prostate cancer, melanoma, and lung cancer (non-small cell lung cancer) are currently in clinical trials. For instance, six different RNAs against proteins produced in excess in tumor cells were used to formulate a vaccine against lung cancer. By taking advantage of the flexibility of RNA vaccine production, scientists can thus produce a vaccine with different antigens which is consequently better at targeting the tumor cells [11]. In the case of the prostate cancer vaccine, a preliminary study showed that injection of those RNAs foster an immune response in most of the patients. Whether this production of antibodies is sufficient to slow down the tumor progression remain to be determined.

Interestingly, because of the versatility of RNA vaccines, they could be tailored to fit the antigen repertoire of each patient tumor. Tumor cells are very different between patients, and this variability is an ongoing an issue for cancer treatment. An ongoing clinical trial is testing whether RNA vaccines may be effective for addressing variability in melanoma patients: in the trial, each tumor was first sequenced to identify its unique antigen repertoire, and then, a RNA vaccine is tailored to each tumor (Figure 3). This study shows that RNA vaccines could play a major role in this growing field of “personalized medicine” [7]. Moreover, these tailored, on-demand vaccines are practical – the company BioNTech claims that it could be manufactured in 5 months [12]).

http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2015/ ... t-disease/

Također je tačno da je bilo pokušaja da se ova tehnologija koristi za vakcine za zarazne bolesti. Za bjesnilo, Zika virus i gripu. Jednostavno nije bilo dovoljno interesa i novaca da se ova tehnologija dovoljno usavrši. Zika je ubitačna, ali je "tamo negdje u Africi", a gripa, iako ozbiljna nije "dovoljno" smrtonosna.

I vrlo je bitno istaći da su i vakcine s "umrtvljenim" virusom nekad bile revolucija i "nikad prije odobrene". Treba sačekati da se objave svi podaci.
Bilo kako bilo, ovo otkriće je ogromno ne samo vezano za zarazne bolesti već će se moći koristiti i u borbi protiv raka.

Modernina imunoterapija:

https://www.modernatx.com/pipeline/ther ... o-oncology

BioNtech:

https://biontech.de/how-we-translate/mrna-therapeutics

Izvini što je opširno, tema je komplikovana. Vjeruj mi, ni Oxfordova tehnologija nije mnogo jednostavnija.
Potrudila si se, nema šta. :thumbup:
Vjerujem ja da je ova tehnologija vjerojatno budućnost, međutim, to ne mijenja činjenicu da niti jedna mRNA vakcina ili nije lijek nisu odobreni za korištenje na ljudima (osim kliničkih studija na dobrovoljcima kojima je to vjerojatno jedina slamka nade prije smrti).
Daješ mi članke sa "may be effective" iz 2015 godine.
Sada se jedna takva mRNA vakcina, po ubrzanom postupku, pušta u upotrebu.
Up until 2020, the mRNA biotechs had poor results testing mRNA drugs against various therapeutic areas including cardiovascular, metabolic and renal diseases, and selected targets for cancer, and rare diseases (e.g. Crigler–Najjar syndrome), with most finding that the side-effects of mRNA insertion were still too serious.[15][16] Many big pharmaceuticals abandoned the technology,[15] however, some biotech re-focused on the lower margin (i.e. less profitable) area of vaccines, where the doses would be at lower levels, and side-effects reduced; Rossi decided to leave Moderna post their strategic refocus.[15][17]
U svakom slučaju, ja bih za sada prije "rizikovao" sa ruskom Lada vakcinom nego ovom mRNA od kojih niti jedna do sada nije odobrena (za rak ili za bilo šta drugo).
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1033 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

@Naslovnica zaboravljas da je vakcinu primilo 74 hiljade ljudi bez ijedne ozbiljne nuspojave.
Edit:
Uostalom, porediti koristenje tehnologije kod osoba narusenog zdravlja sa ozbiljnim sistemskim oboljenjima i rijetkim bolestima kao tretman i vakcinu kao prevenciju je suludo.
Plus navodi se da je tehnologija napustena za tretman raka, a to nije tacno. Daje izvrsne rezultate.
A ja sam uvjerena da nama ove vakcine nece biti opcija.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1034 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 30/11/2020 20:22 @Naslovnica zaboravljas da je vakcinu primilo 74 hiljade ljudi bez ijedne ozbiljne nuspojave.
A ja sam uvjerena da nama ove vakcine nece biti opcija.
Ne zaboravljam.
Obzirom na, u najmanju ruku cirkusantske licitacije "čiji je veći", tj, koja se vakcina pokazala boljom u procentima, sada sam nešto sumnjičav i na cifre ispitanika i broj nuspojava.
Kako će te mRNA vakcina utjecati na populaciju sa komorbiditetima? Raznorazni kanceri, hronični bolesnici, autistična djeca...
Usput, ne zaboraviti koliko je malo vremena prošlo od treće studije, a ovdje se ipak radi o mRNA tehnologiji i njenom utjecaju (bez obzira pozitivnom ili negativnom) na organizam koji zasigurno nije kratkoročan i reakcija se ne svodi na mjerenje utjecaja u periodu od mjesec dana i na kratkoročne nuspojave.
Nisam antivakser, ali razumijem opreznost generalne populacije (ne one zagrižene G5, Gejts i ostale prdimahovine) kada je u pitanju ova vrsta vakcine.
Samo će vrijeme pokazati rezultate.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1035 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Bobi »

Image
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1036 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Naslovnica »

Bobi wrote: 30/11/2020 20:41 Image
Jedino Milku jedem, nemam zamjerke. :lol: :thumbup:
Nije mene strah cjepiva nego našeg korumpiranog sistema i debila koje će boljeti Q ako vakcina nije držana na odgovarajućoj temperaturi. Pishaj ga rodijak, pokvario se zamrzivač, moramo raspisati tender za servisera, šta da se radi... :roll:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1037 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

@Naslovnica takve stvari ne smiju lagati. Ja licno uopste nisam zabrinuta za sigurnost.
Kao i kod drugih vakcina, vecina navedenih stanja ce znaciti da se takve osobe ne mogu vakcinisati. Zato je vazan kolektivni imunitet tj. da mi ostali cuvamo takve.
Ono sto se moze postaviti kao pitanje je eventualna efikasnost u “stvarnom svijetu” koja ce se saznati u post marketinskom pracenju.
I da, nas javasluk u svemu tome. Zamisljam da nasi obezbjedjuju -70 :roll:

Sva sreca da ove vakcine nama (po mom misljenju) nisu ni opcija.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1038 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Bobi »

User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1039 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

Mogy87 wrote: 30/11/2020 21:07 I da, nas javasluk u svemu tome. Zamisljam da nasi obezbjedjuju -70 :roll:

Sva sreca da ove vakcine nama (po mom misljenju) nisu ni opcija.
Sto Sebija naredi, Bak obezbijedi :oops:

Ili ce biti: "Materi je cuvaj na -70C.Koja budala izmisli takvu vakcinu?" :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1040 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

Bobi wrote: 30/11/2020 21:10
2600% napucali cijenu lijekova protiv epilepsije :shock:

Ovi opasno vole repa :run:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1041 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

Edin H. wrote: 30/11/2020 21:11
Mogy87 wrote: 30/11/2020 21:07 I da, nas javasluk u svemu tome. Zamisljam da nasi obezbjedjuju -70 :roll:

Sva sreca da ove vakcine nama (po mom misljenju) nisu ni opcija.
Sto Sebija naredi, Bak obezbijedi :oops:

Ili ce biti: "Materi je cuvaj na -70C.Koja budala izmisli takvu vakcinu?" :D
Ja ipak mislim da ce Malinar. Sto neko rece samo hladnjace nek aktivira :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1042 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

Mogy87 wrote: 30/11/2020 21:19
Edin H. wrote: 30/11/2020 21:11
Mogy87 wrote: 30/11/2020 21:07 I da, nas javasluk u svemu tome. Zamisljam da nasi obezbjedjuju -70 :roll:

Sva sreca da ove vakcine nama (po mom misljenju) nisu ni opcija.
Sto Sebija naredi, Bak obezbijedi :oops:

Ili ce biti: "Materi je cuvaj na -70C.Koja budala izmisli takvu vakcinu?" :D
Ja ipak mislim da ce Malinar. Sto neko rece samo hladnjace nek aktivira :mrgreen:
Malinara angazovati da iskoristi crnogorske veze i nabavi kinesku vakcinu. :skoljka:
Prebranac2
Posts: 64
Joined: 28/11/2020 21:05

#1043 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Prebranac2 »

Image
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#1044 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by saga »

Zna li ko od upucenijih ljudi sta o grupama koje ne bi smjele primiti vakcinu
Ima li ikakav uticaj alergija na antibiotike, penicilin npr?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#1045 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Mogy87 »

saga wrote: 30/11/2020 22:24 Zna li ko od upucenijih ljudi sta o grupama koje ne bi smjele primiti vakcinu
Ima li ikakav uticaj alergija na antibiotike, penicilin npr?
To se jos uvijek ne zna. Ako vakcine budu odobrene proizvodjac ce izdati uputu u kojoj ce biti nabrojane sve grupe koje se ne smiju vakcinisati.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1046 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

Mogy87 wrote: 30/11/2020 21:07 Zamisljam da nasi obezbjedjuju -70 :roll:

Sva sreca da ove vakcine nama (po mom misljenju) nisu ni opcija.
Mi ako u prvoj turi dobijemo oxfordsku ili rusku, elhamdulillah.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1047 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by daddy-kool »

Edin H. wrote: 30/11/2020 21:11

Sto Sebija naredi, Bak obezbijedi :oops:

Ili ce biti: "Materi je cuvaj na -70C.Koja budala izmisli takvu vakcinu?" :D
Bake, Sebija, Fadil, prebolili, njima vakcine ne trebaju.
Prebranac2
Posts: 64
Joined: 28/11/2020 21:05

#1048 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Prebranac2 »

Al znaju ko ima hladnjace :izet:
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#1049 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by adsubzero »

Bobi wrote: 30/11/2020 20:41 Image
:roll:
Stednja na sastojcima i zato je slabiji kvalitet. Cega ce to manje staviti u nasu vakcinu pa da ona bude losija?
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1050 Re: Corona cjepivo/vakcina - News

Post by Edin H. »

adsubzero wrote: 30/11/2020 23:03
Bobi wrote: 30/11/2020 20:41 Image
:roll:
Stednja na sastojcima i zato je slabiji kvalitet. Cega ce to manje staviti u nasu vakcinu pa da ona bude losija?
Pa eno pregovaraju sa Indijcima da proizvode jeftiniju oksfordsku vakcinu za zemlje treceg svijeta...
Locked