Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#726 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by pepeljara »

AS_sa wrote: 16/07/2020 10:09
pepeljara wrote: 16/07/2020 09:34 raja,imam pitanje oko isticanja bonusa,nakon prodaje auto.
Jel ima neki period koji traje dok ne uzmes novo auto zbog bonusa ?
Nisam uspiopronaci, a kao da mi je neko rekao da je 3 godine.. a onda ti se premium resetuje na 100%
Tako je, 3 godine od isteka zadnje polise.
Cuvaj original polisu i kopiju vlasnicke dozvole da bi lakse prenijeli bonus na novo auto, da se ne peglas hodajuci po osiguranju i mupu.
hvala :thumbup:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#727 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dosadno mii »

Ako prodajem registrovano auto i ne namjeravam da uskoro kupujem novo, da li je pametno dati nekome i polisu osiguranja do isteka, tj. da li se to moze prevesti na drugu osobu do isteka u osiguravajucoj kuci?
Mozda pitanje ni nema smisla, ne znam proceduru.
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#728 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by mk ultra »

Ja sam dobio tu polisu nedavno uz auto, bila na Sa osiguranju

Otisao sa polisom i ugovorom u Sa osiguranje i unijeli moje ime na tu polisu i ovjerili ponovo i to je to
Sa tom polisom dobio novu saobracajnu na moje ime.

Ugl, najpametnije ti je da to zavrsavas kod nekoga ko to radi, naplate svoje ali zavrse za dan dva i ugovor i prevod i sve, peglancija je to ko se ne bavi tim... :thumbup:
noviclan
Posts: 10901
Joined: 31/10/2013 06:48

#729 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

Dosadno mii wrote: 20/10/2020 18:07 Ako prodajem registrovano auto i ne namjeravam da uskoro kupujem novo, da li je pametno dati nekome i polisu osiguranja do isteka, tj. da li se to moze prevesti na drugu osobu do isteka u osiguravajucoj kuci?
Mozda pitanje ni nema smisla, ne znam proceduru.
Nije pametno, vozilo kad prodajes po sacinjenom kupoprodajnom ugovoru odjavljujes u mupu i trazis prekid police i povrat neiskoristeni dio premije osiguranja, a novi vlasnik pravi novu policu do isteka registracije, moguce je ustupiti policu do isteka ali u slucaju sudara i kupovine novog vozila i prenosa bonusa nezzz
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#730 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dosadno mii »

Hvala vam puno na odgovorima
:thumbup:
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#732 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by preludezalude »

Ovo je kao i sa cijenom goriva. Liberalizacija trzista a dogovaraju se o visini cijene.
Ali uvijek ce biti onih kuca koja ce svojim klijentima ponuditi neki bonus, poklon, povrat novca...bilo sta samo da privuku klijenta.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#733 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sarajevowintwr »

Pozdrav narode. Ako mi neko moze pomoci. Naime prodao sam svoje auto, odmah ga odjavio u Mupu, za par dana kupio drugo i obzirom da kupac mog auta u ta 3-4 dana nije prijavio auto na sebe, a u osiguranju ne mogu podnijeti zahtjev za povrat sredstava i prekid police dok on ne prijavi auto na sebe. Za novo auto morao sam platiti 100% iznos police.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#734 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sarajevowintwr »

noviclan wrote: 20/10/2020 20:11
Dosadno mii wrote: 20/10/2020 18:07 Ako prodajem registrovano auto i ne namjeravam da uskoro kupujem novo, da li je pametno dati nekome i polisu osiguranja do isteka, tj. da li se to moze prevesti na drugu osobu do isteka u osiguravajucoj kuci?
Mozda pitanje ni nema smisla, ne znam proceduru.
Nije pametno, vozilo kad prodajes po sacinjenom kupoprodajnom ugovoru odjavljujes u mupu i trazis prekid police i povrat neiskoristeni dio premije osiguranja, a novi vlasnik pravi novu policu do isteka registracije, moguce je ustupiti policu do isteka ali u slucaju sudara i kupovine novog vozila i prenosa bonusa nezzz
Na zalost prekod ne moze da se dobije dok novi vlasnik ne aktivira policu.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#735 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

sarajevowintwr wrote: 26/11/2020 18:24
noviclan wrote: 20/10/2020 20:11
Dosadno mii wrote: 20/10/2020 18:07 Ako prodajem registrovano auto i ne namjeravam da uskoro kupujem novo, da li je pametno dati nekome i polisu osiguranja do isteka, tj. da li se to moze prevesti na drugu osobu do isteka u osiguravajucoj kuci?
Mozda pitanje ni nema smisla, ne znam proceduru.
Nije pametno, vozilo kad prodajes po sacinjenom kupoprodajnom ugovoru odjavljujes u mupu i trazis prekid police i povrat neiskoristeni dio premije osiguranja, a novi vlasnik pravi novu policu do isteka registracije, moguce je ustupiti policu do isteka ali u slucaju sudara i kupovine novog vozila i prenosa bonusa nezzz
Na zalost prekod ne moze da se dobije dok novi vlasnik ne aktivira policu.
Nisi upravu...

Pozz
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#736 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sarajevowintwr »

Ja sam napisao ono sto se meni upravo desava. Nabodno je od 1.11. novi zakon. Prodao sam auto u utorak u cetvrtak kupio drugo i ne mogu da dobijem povrat niti potvrsu za bonus dok novi vlasnik mog vozila isto ne prijavi na sebe. Poz
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#737 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by preludezalude »

sarajevowintwr wrote: 29/11/2020 19:44 Ja sam napisao ono sto se meni upravo desava. Nabodno je od 1.11. novi zakon. Prodao sam auto u utorak u cetvrtak kupio drugo i ne mogu da dobijem povrat niti potvrsu za bonus dok novi vlasnik mog vozila isto ne prijavi na sebe. Poz
Nesto nema logike. A sta da ga nisi prodao? Da si ga samo odjavio?
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#738 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sarajevowintwr »

Druze zvao sam od cetvrtka do danas 5 osiguravajucih kuca i sve kazu isto... Isto sam i njih pitao, sta da sam prodao auto placu... Njih boli briga, imaju moju polocu na tom autu i ako kupac ne prijavi do osteka, njima dobro... Uglavnom zakon je takav. I rekao sam im da je to nebuloza jer ja sa tim autom vose nemam nista, al hajd... Kazu propis je takav i mi ga sprovodimo.
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#739 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by basicm »

Ovo je veoma nezgodna stvar ako je zazivjelo. A ne cudi me jer bas nema smisla,a to je ono sto oni rade.
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#740 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dzontra_Volta »

Je li to ovo:
ODLUKA O USLOVIMA ZA OSIGURANJE VLASNIKA VOZILA OD ODGOVORNOSTI ZA ŠTETU PROUZROKOVANU TREĆIM LICIMA

Član 8.
(Početak i prestanak osiguravajućeg pokrića)

(1) Obaveza društva za osiguranje iz ugovora o osiguranju od autoodgovornosti počinje istekom 24-tog sata dana koji je u polici osiguranja naveden kao početak osiguranja, ako drugačije nije ugovoreno. Obaveza društva za osiguranje iz ugovora o osiguranju od autoodgovornosti prestaje istekom 24-tog sata dana koji je u polici osiguranja naveden kao dan isteka trajanja osiguranja.

(2) Ako ugovor o osiguranju od autoodgovornosti prestane važiti prije isteka osiguranog perioda, prekid police ne može se izvršiti dok se ne dostavi potvrda od nadležnog organa za registraciju vozila da je vozilo odjavljeno.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#741 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by redhat »

dgL_ wrote: 27/11/2020 23:15
sarajevowintwr wrote: 26/11/2020 18:24
noviclan wrote: 20/10/2020 20:11

Nije pametno, vozilo kad prodajes po sacinjenom kupoprodajnom ugovoru odjavljujes u mupu i trazis prekid police i povrat neiskoristeni dio premije osiguranja, a novi vlasnik pravi novu policu do isteka registracije, moguce je ustupiti policu do isteka ali u slucaju sudara i kupovine novog vozila i prenosa bonusa nezzz
Na zalost prekod ne moze da se dobije dok novi vlasnik ne aktivira policu.
Nisi upravu...

Pozz
Nisi TI u pravu, od 01.11.2020. važi da prilikom podnošenja zahtjeva za povrat neiskorištenog dijela premije onaj koji traži taj povrat mora uz dokaz o prodaji auta novom vlasniku (ugovor) dostaviti i novu policu - može kopija, koju je novi vlasnik napravio.
Po meni radi se o propustu zakondavca iz niza razloga i praktičnih situacija - ali neka, neka i advokati nešto rade i neka traže zaštitu prava vlasništva na višim sudovima :)
Nanox7
Posts: 507
Joined: 18/03/2015 00:10

#742 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Nanox7 »

Jel istina ovo za Stikere nisam bas upratio da mora biti samo jedan ?
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#743 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dzontra_Volta »

Nanox7 wrote: 30/11/2020 15:41 Jel istina ovo za Stikere nisam bas upratio da mora biti samo jedan ?
Dobro me podsjeti, ja svoj nisam zalijepio, prođoše dva mjeseca od registracije. :D
A i jest džidžanski kad vidim hrpu onih stikera, jedan do drugog. To odmah pokažnjavati.
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#744 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Optimist »

redhat wrote: 30/11/2020 15:15 Nisi TI u pravu, od 01.11.2020. važi da prilikom podnošenja zahtjeva za povrat neiskorištenog dijela premije onaj koji traži taj povrat mora uz dokaz o prodaji auta novom vlasniku (ugovor) dostaviti i novu policu - može kopija, koju je novi vlasnik napravio.
Po meni radi se o propustu zakondavca iz niza razloga i praktičnih situacija - ali neka, neka i advokati nešto rade i neka traže zaštitu prava vlasništva na višim sudovima :)
Sve ok sto si napisao, a sta ako sam stari auto odjavio, povukao policu i parkirao u avliju (dakle nisam ga prodao) i hocu da novi registrujem?
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#745 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by redhat »

Optimist wrote: 30/11/2020 16:33
redhat wrote: 30/11/2020 15:15 Nisi TI u pravu, od 01.11.2020. važi da prilikom podnošenja zahtjeva za povrat neiskorištenog dijela premije onaj koji traži taj povrat mora uz dokaz o prodaji auta novom vlasniku (ugovor) dostaviti i novu policu - može kopija, koju je novi vlasnik napravio.
Po meni radi se o propustu zakondavca iz niza razloga i praktičnih situacija - ali neka, neka i advokati nešto rade i neka traže zaštitu prava vlasništva na višim sudovima :)
Sve ok sto si napisao, a sta ako sam stari auto odjavio, povukao policu i parkirao u avliju (dakle nisam ga prodao) i hocu da novi registrujem?


Fokusiraj se na dio gdje sam rekao da se radi o propustu zakonodavca jer je ovo upravo propust. Da ti odgovorim na pitanje pitanjem, šta kad prodaš auto auto-kući koja to auto neće registrovati odmah već će recimo mjesec dva auto biti na lotu dok ne dođe novi kupac? Da li to znači da stari vlasnik neće moći tražiti povrat neiskorištenog dijela premije sa svoje police - DA, i upravo je to propust i nije jedini i upravo će se zato advokati zaigrati ili da zakon promijeni ili da se dopuni jer ovo ovako je manjkavo i puno propusta.

:)
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#746 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Optimist »

Da li u ovom slucaju pomaze odjava vozila uz vracanje tablica?
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#747 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote: 30/11/2020 17:33 Da li u ovom slucaju pomaze odjava vozila uz vracanje tablica?
Može.

(2) Ako ugovor o osiguranju od autoodgovornosti prestane važiti prije isteka osiguranog perioda, prekid police ne može se izvršiti dok se ne dostavi potvrda od nadležnog organa za registraciju vozila da je vozilo odjavljeno.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#748 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by redhat »

Optimist wrote: 30/11/2020 17:33 Da li u ovom slucaju pomaze odjava vozila uz vracanje tablica?
I može i ne može :)
Registracija i osiguranje su dvije različite radnje koje kod obaveznog osiguranja auto-odgovornosti ljudi miješaju jer se obje radnje uglavnom dešavaju istovremeno.
Prilikom isteka ili prekida osiguranja tablice će se vratiti nadležnom MUPu u svakoj situaciji kad vozilo nije u roku od 30 dana ponovo registrovano i taj dio se odnosi na ovo MOŽE.
Što se tiče prekida police i povrata neiskorištenog dijela premije tu ide dio NE MOŽE, naime nećeš vratiti neiskorištenu premiju dok god vozilo ne bude ponovo osigurano i kopiju te nove police ne priložiš uz svoj zahtjev upućen osiguranju. Prekinut ćeš policu ali nećeš vratiti neiskorištenu premiju. Registacija i osiguranje su dvije različite stvari koje su u vezi li nisu jedno te isto.
Kao što rekoh manjkav zakon koji će se sigurno dopunit čim advokati pokrenu ocjenu zakonitosti jer se gazi par prava. Trenutno manjkav zakon i to je to
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#749 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Optimist »

Imam osjecaj da se vrtimo ukrug.

Navodim primjer. Imam vozilo koje hocu da prodam u staro zeljezo. registrovano jos 6 mjeseci. Odjavio sam ga u Mupu i vratio tablice.
Kako mogu traziti povrat police za preostalih 6 mjeseci?
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#750 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote: 30/11/2020 18:43 Imam osjecaj da se vrtimo ukrug.

Navodim primjer. Imam vozilo koje hocu da prodam u staro zeljezo. registrovano jos 6 mjeseci. Odjavio sam ga u Mupu i vratio tablice.
Kako mogu traziti povrat police za preostalih 6 mjeseci?
Odneses osiguranju potvrdu mupa da je auto odjavljeno i dobiješ pare nazad.
Post Reply