Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12626 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Ne mogu ti otvorit poruku
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12627 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

Felix77 wrote: 27/11/2020 00:55 Ne mogu ti otvorit poruku
Napisao sam da je 42 kvadrata, ak' se ne varam.
Dnevna soba i kuhinja, spojeni...kako to inace kod nas ide. Znaci ispadne dvije sobe, ali je zapravo jedna.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#12628 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stetoskop »

CryogeniX wrote: 27/11/2020 00:21 Vlaga se pojavila na i istom zidu gdje je klima. Znaci klima iznad, vlaga u cosku ispod. Ima vlage i na zidu sa strane.
Da tebi slučano voda od defrosta ne preljeva i ide na betonski vijenac ili stub? Po ovim slikama vlaga prati beton, a on upija kao kocka šećera i prenosi je dalje.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12629 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

CryogeniX wrote: 27/11/2020 01:26
Felix77 wrote: 27/11/2020 00:55 Ne mogu ti otvorit poruku
Napisao sam da je 42 kvadrata, ak' se ne varam.
Dnevna soba i kuhinja, spojeni...kako to inace kod nas ide. Znaci ispadne dvije sobe, ali je zapravo jedna.
Imas kao veci otvor izmedju dnevne i kuhinje, prvu godinu kad sam ja uzeo ovu komforu 12 imao sam tako nesto m2 kao i ti koje sam planiro grijati i tada nisam imao nikakve izolacije samo pvc stolarija , hajd reko da probam , nisam mogao ugrijat nikako te defrosti jer je radila max., Zvao majstora koji mi je ugradio jer mi je govorio da ce moci zagrijat, došao izmjerio temp. zidova neki su bili čak 8-15 stepeni i onda htio da mi jos ugradi 18 ku , nisam se s tim slozio, uzeo paravan kao onaj u tuš kabine sto ide i zatvorio kuhinju da smanjim m2, nesto sam dobio mogao sam ugrijati mozda 20 tak m2, i mislim da sam te god. Stavio vunu na tavan , najlon pa vuna 10cm, doduse imao sam vec na plafonu 3cm stiropor i lozio sto sam imao jer nisam kupio drva. Da sam se samo oslonio na klimu ne bih mogao ništa postici. Moj savjet ako imas nesto drva poguraj nek radi i klima , mozda neces morati svaki dan loziti al neces moći drukcije rjesiti problem . Mozes jos probati staviti vunu na tavan, bar koliko mozes al bez lozenja neces nista rijesiti iz iskustva. Ako je u tebe 12 fujitsu, nzm tacno puno je m2 za te uslove samo guraj s drvima :thumbup:
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12630 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Izvadi lulicu obavezno iz vanjske i kod mene su sve povadjene, i zaboravih, nece ti trebat puno drva 2 metra otprilike po mom iskustvu samo pomozi klimi ove godine lozenjem i na godinu rjesaji dalje
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#12631 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

CryogeniX wrote: 27/11/2020 00:21
Nera_22 wrote: 26/11/2020 22:25 Stavi termometar na taj zid tacno tu gdje ti se pojavila vlaga i napisi ovdje koju si izmjerio temperaturu. imas kupit termometar sa mjeracom vlage za par maraka. isto tako stavi termometar u neku od tih posuda gdje se skuplja vlaga pa zapisi temperaturu i vlaznost. mozes imati samo dva slucaja a to je ili preniska temperatura u pojedinim dijelovima kuce ili previsoka vlaznost. tek kad izmjeris jedno od tog dvoje moze ti neko reci vise. Klima u hodniku? rijetko kad to izadje na dobro.
Vlaga se pojavila na i istom zidu gdje je klima. Znaci klima iznad, vlaga u cosku ispod. Ima vlage i na zidu sa strane.
Slika je od zida na suprotnoj strani, tamo je temperatura 18 stepeni (kuhinja), dok je u dnevnoj 21, a na klimi nastimano 26.
Ko je rekao da je klima u hodniku?
Felix77 wrote: 27/11/2020 00:03 Ja sam imao taj problem , kondenz mada imam 8cm stiropor fasadu i 3cm plafon +10vuna tavan, pvc stolarija, u 2 sobe gdje klima nije mogla dovoljno zagrijati ,tada sam imao u dnevnom comforu 12 i u hodniku sensiru 12. Razmisljo sam i rekuperator i odvlazivac imam ga vec al, sam odlucio klima iz hodnika u jednu sobu i kupio drugu za drugu sobu opet sensira 12 vlage ni za lijeka samo je kondenz bio u pitanju. Sad mi vlaznost 40 do 50% i kuha se, nekad i ves osusim, na prozorima nema rose, dok je pre slijevalo na pod.
Pa to nije nikako dobro. Znaci uprkos tako dobroj izolaciji opet se stvara kondenzacija toliko da se slijevalo na pod? Samo zato sto nije dovoljno grijalo? :shock: To definitivno nije nikako dobro.
21 stepen nije nikako dobro a kamoli 18. ako je u sobi 18 ili 21 na povrsini zida gdje je betonska greda moze biti i 15c a to rosi ko ludo. stavi klimu da jace puse i pojacaj tu temperaturu. krilca okreni da puse u daljinu a ne prema podu da bolje rasporedi topal zrak.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12632 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Nera

Ako ima toliko velike gubitke nece moci to postici, ja sam to sve prošo
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#12633 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zposao »

Ljudi imam pitanje.. šta ugraditi za grijanje u wc? Nemam centralno razvedeno, nemam toplotne pumpe, necu sigurno nikakvu klimu ugrađivati za wc... Ostaju mi samo nekakvi grijači ili grijalice. Imam ostavljen jedan kabel iznad vrata u wc-u pa ne znam bi li ugradio klasičnu grijalicu ili ima nešto bolje?

Kakva su vaša iskustva? Čime grijete wc? Šta se najvise isplati?
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12634 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

stetoskop wrote: 27/11/2020 07:22 Da tebi slučano voda od defrosta ne preljeva i ide na betonski vijenac ili stub? Po ovim slikama vlaga prati beton, a on upija kao kocka šećera i prenosi je dalje.
Ma jok, voda se pojavila na dnu zida, a ne od klime niz zid. Isto tako na dnu drugog zida. Samo u kuhinji (gdje je najvise) je na vrhu, odnosno uz plafon.
Felix77 wrote: 27/11/2020 07:57 Imas kao veci otvor izmedju dnevne i kuhinje, prvu godinu kad sam ja uzeo ovu komforu 12 imao sam tako nesto m2 kao i ti koje sam planiro grijati i tada nisam imao nikakve izolacije samo pvc stolarija , hajd reko da probam , nisam mogao ugrijat nikako te defrosti jer je radila max., Zvao majstora koji mi je ugradio jer mi je govorio da ce moci zagrijat, došao izmjerio temp. zidova neki su bili čak 8-15 stepeni i onda htio da mi jos ugradi 18 ku , nisam se s tim slozio, uzeo paravan kao onaj u tuš kabine sto ide i zatvorio kuhinju da smanjim m2, nesto sam dobio mogao sam ugrijati mozda 20 tak m2, i mislim da sam te god. Stavio vunu na tavan , najlon pa vuna 10cm, doduse imao sam vec na plafonu 3cm stiropor i lozio sto sam imao jer nisam kupio drva. Da sam se samo oslonio na klimu ne bih mogao ništa postici. Moj savjet ako imas nesto drva poguraj nek radi i klima , mozda neces morati svaki dan loziti al neces moći drukcije rjesiti problem . Mozes jos probati staviti vunu na tavan, bar koliko mozes al bez lozenja neces nista rijesiti iz iskustva. Ako je u tebe 12 fujitsu, nzm tacno puno je m2 za te uslove samo guraj s drvima :thumbup:
Za sad sam iskreno zadovoljan grijanjem. Ocigledno gubim mnogo, ipak je velika razlika kad stavim 26 a mjerim 21, no lijepo je i u 21. Pitanje je naravno kako ce biti kada budu minusi.
Meni je problem ova vlaga. Tako da cu morati nekoliko dana na drva da poguram, da osusim prostorije, pa onda opet samo na klimu.
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#12635 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Imas keramicke tanke grijalice, na sebi imaju drzac i za susenje peskira.700w.
Ali mora biti ukljucena da bi bilo prijatno.Znaci to ne moze ukljuci pola sata prije tusiranja i da ocekujes da ce biti toplo.
Image
Marduk777
Posts: 6
Joined: 14/11/2020 18:20

#12636 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Marduk777 »

Pozdrav, za klimu LN35 MITSUBISHI
Zanima me koliko stupnjeva idu krilca lijevo desno, tj dali se moze postaviti klima preko puta kauča i preusmjerit krilca da ne pusu na kauč ? Ako je netko ima ?
Hvala i pozz
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12637 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Marduk777 wrote: 27/11/2020 17:55 Pozdrav, za klimu LN35 MITSUBISHI
Zanima me koliko stupnjeva idu krilca lijevo desno, tj dali se moze postaviti klima preko puta kauča i preusmjerit krilca da ne pusu na kauč ? Ako je netko ima ?
Hvala i pozz
Ne moze toliko probao
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#12638 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Pitanje kako si probao, u stupnjevima ili stepenima?
Marduk777
Posts: 6
Joined: 14/11/2020 18:20

#12639 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Marduk777 »

Felix77 wrote: 27/11/2020 18:26
Marduk777 wrote: 27/11/2020 17:55 Pozdrav, za klimu LN35 MITSUBISHI
Zanima me koliko stupnjeva idu krilca lijevo desno, tj dali se moze postaviti klima preko puta kauča i preusmjerit krilca da ne pusu na kauč ? Ako je netko ima ?
Hvala i pozz
Ne moze toliko probao
Tako sam i mislio, hvala. Mogu te pitat oko filtera,,dali su toliko kvalitetniji nego kod uređaja srednjeg ranga? Mislim na Mitsub LN
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#12640 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stetoskop »

zposao wrote: 27/11/2020 17:30 Ljudi imam pitanje.. šta ugraditi za grijanje u wc? Nemam centralno razvedeno, nemam toplotne pumpe, necu sigurno nikakvu klimu ugrađivati za wc... Ostaju mi samo nekakvi grijači ili grijalice. Imam ostavljen jedan kabel iznad vrata u wc-u pa ne znam bi li ugradio klasičnu grijalicu ili ima nešto bolje?

Kakva su vaša iskustva? Čime grijete wc? Šta se najvise isplati?
Da bi osjetio pravu toplotnu udobnost, grijalicom od cca 2 kW, morao bi konstantno grijati, jer su takve potrebe, a to bi puno koštalo.
Ja koristim plinsku peć sličnu ovoj:
Image
Za nekih 5 minuta ugrije kupatilo da komotno mogu brijati glavu i tuširati se.
Sad ove godine koristim klimu i često grijem kupatilo na 23, ali to mi je nedovoljno, jer imam problema zdravstvenih, pa i dalje moram uključiti plinsku peć.
Dok sam koristio električnu grijalicu, bilo je jako hladno i pri brijanju glave dobio sam upalu vrata i zujanje u ušima što evo već dvije godine liječim i baš skupo me košta.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12641 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

piplica wrote: 27/11/2020 18:37 Pitanje kako si probao, u stupnjevima ili stepenima?
Za malo ti ne rece cim sam mjerio :izet:
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12642 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

Odlucio sam danas da se grijem na drva kako bih vlagu rijesio.
Pola dana nisam bio kod kuce, te poceo grijati od polovine dana.

Mislio sam da cu morati sedam dana loziti da svu vlagu uklonim, odnosno mokre zidove osusim.
No, do ponoci prakticno kompletna vlaga je nestala i zidovi se osusili :shock: :shock: :shock:

Temperatura na termometru 25, znaci nije nesto mnogo toplije od 21 sa klimom, da bih mogao reci da je temperatura ta koja je osusila zidove.

Ocigledno vatra zaista susi zrak, ali da bas toliko da iz zidova upije vlagu... :shock:
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#12643 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

stetoskop wrote: 27/11/2020 23:21
zposao wrote: 27/11/2020 17:30 Ljudi imam pitanje.. šta ugraditi za grijanje u wc? Nemam centralno razvedeno, nemam toplotne pumpe, necu sigurno nikakvu klimu ugrađivati za wc... Ostaju mi samo nekakvi grijači ili grijalice. Imam ostavljen jedan kabel iznad vrata u wc-u pa ne znam bi li ugradio klasičnu grijalicu ili ima nešto bolje?

Kakva su vaša iskustva? Čime grijete wc? Šta se najvise isplati?
Da bi osjetio pravu toplotnu udobnost, grijalicom od cca 2 kW, morao bi konstantno grijati, jer su takve potrebe, a to bi puno koštalo.
Ja koristim plinsku peć sličnu ovoj:
Image
Za nekih 5 minuta ugrije kupatilo da komotno mogu brijati glavu i tuširati se.
Sad ove godine koristim klimu i često grijem kupatilo na 23, ali to mi je nedovoljno, jer imam problema zdravstvenih, pa i dalje moram uključiti plinsku peć.
Dok sam koristio električnu grijalicu, bilo je jako hladno i pri brijanju glave dobio sam upalu vrata i zujanje u ušima što evo već dvije godine liječim i baš skupo me košta.
Meni je tu dobro radio ic panel posao. Klima je grijala, a on programiran preko vremenske uticnice dogrijavao. Ne puse vec isijava toplotu, kao kvarcne grijalice.
Dok grijalica bas i ne pase, jer kad je mokro tijelo osjeti se neugodno strujanje zraka iako je topao.
Za kupatila dakle il onaj susac sto je haso stavio, kvarcnu, ic panel itd ugl sto isijavava toplotu bez ventilatora
noviclan
Posts: 10978
Joined: 31/10/2013 06:48

#12644 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by noviclan »

https://solomaher.ba/product-category/t ... aci-zraka/

Kakvi su utisci nakon uporabe ovih uredjaja
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#12645 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

noviclan wrote: 28/11/2020 06:22 https://solomaher.ba/product-category/t ... aci-zraka/

Kakvi su utisci nakon uporabe ovih uredjaja
Na moru sam imao neku ceresitovu posudu. Ja dosao ona puna vode. Znaci ima neku funkciju
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#12646 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Pauza »

baho wrote: 26/11/2020 22:03
CryogeniX wrote: 26/11/2020 19:59 Gledat cu da nabavim tu staklenu vunu za tavan sto prije. Stiropor cim (ako) budem imao priliku aBd.
Stavio sam je evo na 27, puse stalno na high. Ugodno je. Ide svakih sat ili 2 u defrost, iako ne znam zasto, vani je +2 a on je natkrivena na terasi.

Nisam nikad imao ovako mnogo vlage, ali isto tako uvijek se grijalo na drva. Vec rekoh, ne mogu da vjerujem da otvorena vatra toliko uklanja vlagu, odnosno da bih je imao i prije da sam ranije presao sa drva na klimu. Sokiran sam.
Izolaciju radi sa vanjske strane, zidovi su akumulaciono tijelo i pomazu u odrzavanju postignute temperature u prostoru. Na tavan vunu samo tip Ursa sf 34 ili 32, ove obicne vune male gustine nisu neki izolator, i uzmi to kao prioritet na sta god se grijao.
Uglavnom, izolacijom se neces rijesit tolike vlage u zraku, al ces sprijeciti njeno kondenzovanje na zidove. Prostor obavezno prozracuj kad god to mozes, tako sto otvoris sve prozore sirom 2 - 3 min.

P.S.
Prije steranja vune po tavanu obavezno prvo najlon prostri kako tolika vlaga ne bi usla u vunu i ucinila je beskorisnom.
Ni slučajno najlon na tavan! To je plastika i nije paropropusno, i sigurno će se višak vode zadržavati ispod najlona i to nije dobro dugoočno. Nego ti uzmi paropropusnu foliju pa nju položi prvo pa onda vunu i sotalo.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#12647 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

Pauza wrote: 28/11/2020 08:34
baho wrote: 26/11/2020 22:03
CryogeniX wrote: 26/11/2020 19:59 Gledat cu da nabavim tu staklenu vunu za tavan sto prije. Stiropor cim (ako) budem imao priliku aBd.
Stavio sam je evo na 27, puse stalno na high. Ugodno je. Ide svakih sat ili 2 u defrost, iako ne znam zasto, vani je +2 a on je natkrivena na terasi.

Nisam nikad imao ovako mnogo vlage, ali isto tako uvijek se grijalo na drva. Vec rekoh, ne mogu da vjerujem da otvorena vatra toliko uklanja vlagu, odnosno da bih je imao i prije da sam ranije presao sa drva na klimu. Sokiran sam.
Izolaciju radi sa vanjske strane, zidovi su akumulaciono tijelo i pomazu u odrzavanju postignute temperature u prostoru. Na tavan vunu samo tip Ursa sf 34 ili 32, ove obicne vune male gustine nisu neki izolator, i uzmi to kao prioritet na sta god se grijao.
Uglavnom, izolacijom se neces rijesit tolike vlage u zraku, al ces sprijeciti njeno kondenzovanje na zidove. Prostor obavezno prozracuj kad god to mozes, tako sto otvoris sve prozore sirom 2 - 3 min.

P.S.
Prije steranja vune po tavanu obavezno prvo najlon prostri kako tolika vlaga ne bi usla u vunu i ucinila je beskorisnom.
Ni slučajno najlon na tavan! To je plastika i nije paropropusno, i sigurno će se višak vode zadržavati ispod najlona i to nije dobro dugoočno. Nego ti uzmi paropropusnu foliju pa nju položi prvo pa onda vunu i sotalo.
Nemoj pricati o stvarima koje ne razumjes. Ako je iznad najlona dobra izolacija nema nikakve vode. Ako stavi paropropusnu kondenz ce se sakupljati u staklenoj vuni.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#12648 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

CryogeniX wrote: 28/11/2020 02:02 Odlucio sam danas da se grijem na drva kako bih vlagu rijesio.
Pola dana nisam bio kod kuce, te poceo grijati od polovine dana.

Mislio sam da cu morati sedam dana loziti da svu vlagu uklonim, odnosno mokre zidove osusim.
No, do ponoci prakticno kompletna vlaga je nestala i zidovi se osusili :shock: :shock: :shock:

Temperatura na termometru 25, znaci nije nesto mnogo toplije od 21 sa klimom, da bih mogao reci da je temperatura ta koja je osusila zidove.

Ocigledno vatra zaista susi zrak, ali da bas toliko da iz zidova upije vlagu... :shock:
Nije do drva nego do temperature. Dovoljan je jedan stepen ili stupanj vise da ne vlazi zid tj da susi. Sad kad su suhi zidovi pojacaj klimu na 28 i ne gasi je (nadam se da inace nikad ne gasis klimu) 7 dana tj sakri daljinski.
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12649 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

Nera_22 wrote: 28/11/2020 08:54 Nije do drva nego do temperature. Dovoljan je jedan stepen ili stupanj vise da ne vlazi zid tj da susi. Sad kad su suhi zidovi pojacaj klimu na 28 i ne gasi je (nadam se da inace nikad ne gasis klimu) 7 dana tj sakri daljinski.
Ne bih se slozio. Ne mogu zamisliti da tako mala razlika u temperaturi moze napraviti toliku razliku da ne samo da nema vise vodopada niz zidove, nego za pola dana natopljene zidove osusi. Pa nije susara.
Nera_22 wrote: 28/11/2020 08:50
Pauza wrote: 28/11/2020 08:34 Ni slučajno najlon na tavan! To je plastika i nije paropropusno, i sigurno će se višak vode zadržavati ispod najlona i to nije dobro dugoočno. Nego ti uzmi paropropusnu foliju pa nju položi prvo pa onda vunu i sotalo.
Nemoj pricati o stvarima koje ne razumjes. Ako je iznad najlona dobra izolacija nema nikakve vode. Ako stavi paropropusnu kondenz ce se sakupljati u staklenoj vuni.
Nema konsenzusa sta treba a?

Eto meni neko bas danas govori da niposto ne stavljam vunu jer ona uzasno upija vodu, vec samo stiropor.

Opet sad gledam na HGTV, poznati arhitekta, uklanja staklenu vunu i stavlja poliuretansku (pur) pjenu. Navodno to sada slovi kao najbolje za izolaciju. :-) :-)
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12650 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Kakav konsenzus? De malo sam razmisli i istrazi kako sta treba. To neko kaze ovo, neko kaze ono okaci macku o rep.
Post Reply