Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12601 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

NecuVise wrote: 26/11/2020 19:51 @CryogeniX

Imam istu klimu kao ti. Grijem oko 45 kvadrata sa njom. Pozicija joj nije idealna jer je postavljena u hodnik i puše prema dvije sobe. Izolacija okolo je 10 cm na tri strane, dok s jedne je 5 cm i nije ni to potpuno (u planu raditi na ljeto). Na tavanu je do ove zime bilo 10 cm vune, ali ni to nije bilo potpuno. Sad je urađeno na kompletnom krovu 20. Imam dosta staklenih površina (u dnevnoj dva prozora i vrsta u staklu).
Helem,što ti sve ovo pišem. Prošlu zimu sam klimu držao na 27 a u dnevnoj imao po ovom mom termometru 25. Sa drugim termometrom je pokazivalo 24. Preko noći bih smanjio za jedan do dva stepena max. Nikad je nisam gasio. Puhanje sam držao na max. Vlage nisam imao nikakve. Potrošnja nije bila velika, nikad mi račun nije došao trocifren sa svim potrošačima, bez RTV takse.

Tako da ti slobodno povećaj temperaturu. Što se mene tiče ja bih držao i na 30 ako treba. Kupio sam je da mi služi i da me grije, ne da kalkulišem godi li njoj ili ne, a kad budeš imao pare radi izolaciju. Staklenu vunu za tavan možeš kupiti 10 cm po 2.7 KM po kvadratu, a samo je odmotaš iz rolne i postaviš, ne trebaju ti majstori. Možeš prvo staviti 10 cm pa opet kasnije 10 cm kad bude para.

Ja sam viđao vlagu po zidovima, ali kod tebe kao da je neko polio zidove vodom, toliko nikad nisam vidio.
Gledat cu da nabavim tu staklenu vunu za tavan sto prije. Stiropor cim (ako) budem imao priliku aBd.
Stavio sam je evo na 27, puse stalno na high. Ugodno je. Ide svakih sat ili 2 u defrost, iako ne znam zasto, vani je +2 a on je natkrivena na terasi.

Nisam nikad imao ovako mnogo vlage, ali isto tako uvijek se grijalo na drva. Vec rekoh, ne mogu da vjerujem da otvorena vatra toliko uklanja vlagu, odnosno da bih je imao i prije da sam ranije presao sa drva na klimu. Sokiran sam.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#12602 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Ne uklanja vatra nista. Niti je klima pravi. Neadekvatno zagrijan prostor je problem. Topao zrak moze puno vise drzati vlage, plus na zidu koji je akumulirao toplotu se ne veze kao na hladan..fazon je sto se sa drvima "nahajca" pa se fino zidovi ugriju a i zrak. Sigurnonti nije bilo 18-19 vec 25+ kad si lozio :)
+2 je defrost zona, plus klima ti na maxu radi pa samim tim i cesce mora defrost radit
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#12603 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

Stiropor nikako ne ide unutar prostorije,dobit ces jos vece sranje s vlagom

Vrati se ti na drva. Jos kad se po zidovima bude gljivice uhvatile to nikako nije zdravo
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#12604 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Vatra prilikom sagorjevanja trosi taj vlazni zrak iz prostora, dok grijanjem na struju vlaga ostaje zarobljena. Naravno da vatra utice i na druge nacine osim samo toplotom, mada i toplota ima uticaja..
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12605 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

laik1981 wrote: 26/11/2020 20:06 Vatra prilikom sagorjevanja trosi taj vlazni zrak iz prostora, dok grijanjem na struju vlaga ostaje zarobljena. Naravno da vatra utice i na druge nacine osim samo toplotom, mada i toplota ima uticaja..
Eh, da sam to znao prije...
Ermin ZM wrote: 26/11/2020 20:03 Ne uklanja vatra nista. Niti je klima pravi. Neadekvatno zagrijan prostor je problem. Topao zrak moze puno vise drzati vlage, plus na zidu koji je akumulirao toplotu se ne veze kao na hladan..fazon je sto se sa drvima "nahajca" pa se fino zidovi ugriju a i zrak. Sigurnonti nije bilo 18-19 vec 25+ kad si lozio :)
+2 je defrost zona, plus klima ti na maxu radi pa samim tim i cesce mora defrost radit
Znaci, drva prosto bolje griju te zbog toga nisam mogao vidjeti efekat lose izolacije?
Mislim da, kao sto laik kaze, vatra trosi taj vlazni zrak, isusuje ga...

Bio sam spreman na losije grijanje, radi olaksica mnogih, ali nisam bio spreman niti sam mogao pretpostaviti da ce biti ovoliko vlage, inace bih cekao dok ne uradim izolaciju kako treba prije nego sto predjem na klimu.
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#12606 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Zeleni12 »

CryogeniX wrote: 26/11/2020 19:59
NecuVise wrote: 26/11/2020 19:51 @CryogeniX

Imam istu klimu kao ti. Grijem oko 45 kvadrata sa njom. Pozicija joj nije idealna jer je postavljena u hodnik i puše prema dvije sobe. Izolacija okolo je 10 cm na tri strane, dok s jedne je 5 cm i nije ni to potpuno (u planu raditi na ljeto). Na tavanu je do ove zime bilo 10 cm vune, ali ni to nije bilo potpuno. Sad je urađeno na kompletnom krovu 20. Imam dosta staklenih površina (u dnevnoj dva prozora i vrsta u staklu).
Helem,što ti sve ovo pišem. Prošlu zimu sam klimu držao na 27 a u dnevnoj imao po ovom mom termometru 25. Sa drugim termometrom je pokazivalo 24. Preko noći bih smanjio za jedan do dva stepena max. Nikad je nisam gasio. Puhanje sam držao na max. Vlage nisam imao nikakve. Potrošnja nije bila velika, nikad mi račun nije došao trocifren sa svim potrošačima, bez RTV takse.

Tako da ti slobodno povećaj temperaturu. Što se mene tiče ja bih držao i na 30 ako treba. Kupio sam je da mi služi i da me grije, ne da kalkulišem godi li njoj ili ne, a kad budeš imao pare radi izolaciju. Staklenu vunu za tavan možeš kupiti 10 cm po 2.7 KM po kvadratu, a samo je odmotaš iz rolne i postaviš, ne trebaju ti majstori. Možeš prvo staviti 10 cm pa opet kasnije 10 cm kad bude para.

Ja sam viđao vlagu po zidovima, ali kod tebe kao da je neko polio zidove vodom, toliko nikad nisam vidio.
Gledat cu da nabavim tu staklenu vunu za tavan sto prije. Stiropor cim (ako) budem imao priliku aBd.
Stavio sam je evo na 27, puse stalno na high. Ugodno je. Ide svakih sat ili 2 u defrost, iako ne znam zasto, vani je +2 a on je natkrivena na terasi.

Nisam nikad imao ovako mnogo vlage, ali isto tako uvijek se grijalo na drva. Vec rekoh, ne mogu da vjerujem da otvorena vatra toliko uklanja vlagu, odnosno da bih je imao i prije da sam ranije presao sa drva na klimu. Sokiran sam.
Forumas, mislim da je pitanju kurty je pisao na forumu o iskustvimaza izolacijom kuce, da je stavio kvalitetnu stolariju i tu dobio stepen ili dva, pa fasadu na zidove i tu isto dobio stepen ili dva, ali kad je stavio na tavansku betonsku plocu 5 cm staklene vune, samo je porolao, dobio je 4-5 stepeni topliju prostoriju, jet toplota ide gore. A staklena vuna po tavanu nije skupa, pa ni stiroper po tavanu u 2 sloja, unakrsno.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#12607 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

laik1981 wrote: 26/11/2020 20:06 Vatra prilikom sagorjevanja trosi taj vlazni zrak iz prostora, dok grijanjem na struju vlaga ostaje zarobljena. Naravno da vatra utice i na druge nacine osim samo toplotom, mada i toplota ima uticaja..
Nije tacno drug nista vatra ne sagorjeva(vlazni zrak) Vec kad nalozis dobro pa skoci temperatura pa se zidovi zagriju, zagrije se zrak i moze da drzi vise vlage. Sve je u tome. Inace bi svi redom sa klimom muku mucili sa vlagom.

@CryogeniX

Sve je u oslobodjenoj toploti. Recimo tebi sad treba 4.5 kw toplite. Klima pumpa 4 i trosi npr 1.
Dok kad dobro nalozis ogromna kolicina se toplote oslobodi.
Da si recimo jacu klimu uzeo koja vise moze toplote upumpat imao bi efekat kao i sa drvima. Ali opet bi ti puno trosila, i da se razumijemo za 25 kvadrata 12ka bi trebala posao u leru da radi oko 0 kad je izolovano. Nije taj fujitsu slab, jednostavno su ti veliki toplotni gubici koje nmz da isprati ta klima(i vecina bi isto se ponasala)
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#12608 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Pa druze za sagorjevanje je neophodan zrak. Vatra bukvalno izvlaci zrak iz prostora. Zbog toga su ta lozista meni uvijek bila nekako nezdrava..
mujkoni
Posts: 105
Joined: 21/02/2012 21:42

#12609 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mujkoni »

Na tavan minimalno 15cm stavi
Možeš sam
Time ćeš rjesit 30% problema
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#12610 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

Zrak tj kisik u zraku ucestvuje u procesu sagorjevanja, voda tj vlaga u zraku ne.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#12611 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Ali uvlaci sve skupa. Nema pec separator koji odvaja vlagu iz zraka..
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12612 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

mujkoni wrote: 26/11/2020 20:47 Na tavan minimalno 15cm stavi
Možeš sam
Time ćeš rjesit 30% problema
Cega? Staklena vuna? Kamena vuna? Mineralna vuna? Stiropor? Sta je najbolje za izolaciju tavana?

Ako stavim vunu onda trebam i foliju, da mi vuna ne upije vodu ukoliko krov propusti negdje.
Posto mi je tavan 81 kvadrat to bi me sve skupa papreno, zar ne?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12613 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Jeste zakomplikovali,ne moze vas se pratit.

Jestel zakljucili odakle kolegi tolka vlaga.
Valjda bi trebalo naci uzrok vlage.
Pa onda dalje.
mujkoni
Posts: 105
Joined: 21/02/2012 21:42

#12614 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mujkoni »

Može staklena vuna i folija naravno
Za početak kupi vune koliko para imaš
100KM = 30m2
I rješio si problem
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#12615 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by NecuVise »

CryogeniX wrote: 26/11/2020 20:51
mujkoni wrote: 26/11/2020 20:47 Na tavan minimalno 15cm stavi
Možeš sam
Time ćeš rjesit 30% problema
Cega? Staklena vuna? Kamena vuna? Mineralna vuna? Stiropor? Sta je najbolje za izolaciju tavana?

Ako stavim vunu onda trebam i foliju, da mi vuna ne upije vodu ukoliko krov propusti negdje.
Posto mi je tavan 81 kvadrat to bi me sve skupa papreno, zar ne?
Pa šta ti sad sprečava vodu da uđe i natopi plafon? Ako imaš neku zaštitu, bit će ti opet dovoljna, a ako nemaš, pa ne moraš je sad baš odmah postaviti.

Za 10 cm ti treba 220 KM po cijeni od 2.7 KM po kvadratu. Za 20 cm dakle 440 KM. Ne bih to baš nazvao paprenim.
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12616 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

NecuVise wrote: 26/11/2020 20:58
Pa šta ti sad sprečava vodu da uđe i natopi plafon? Ako imaš neku zaštitu, bit će ti opet dovoljna, a ako nemaš, pa ne moraš je sad baš odmah postaviti.

Za 10 cm ti treba 220 KM po cijeni od 2.7 KM po kvadratu. Za 20 cm dakle 440 KM. Ne bih to baš nazvao paprenim.
Plafon mi je trstika + malter + ljepilo + mreza + rofiks. Nemam neku zastitu da ne prodje na tavan, ali nisam vidio nikad da je tavan mokar od vode koje je prosla kroz plafon...nije nikad plafon ni bio mokar do sad.

Pah, nekom ko nije zaposlen 440 je ogromna svota.
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#12617 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ermin ZM »

laik1981 wrote: 26/11/2020 20:50 Ali uvlaci sve skupa. Nema pec separator koji odvaja vlagu iz zraka..
Stoji, tu tacku nisam uzeo u razmatranje da stalno vozi zrak vani. Ali opet je primarna temperatura u toj jednacini
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#12618 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by NecuVise »

Isti je plafon i kod mene. Kupiš 10 cm za 220 km. Bit će puno bolje nego ništa. Kad budeš imao još para kupiš još 10 cm i staviš.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#12619 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

Ermin ZM wrote: 26/11/2020 21:05
laik1981 wrote: 26/11/2020 20:50 Ali uvlaci sve skupa. Nema pec separator koji odvaja vlagu iz zraka..
Stoji, tu tacku nisam uzeo u razmatranje da stalno vozi zrak vani. Ali opet je primarna temperatura u toj jednacini
Ma nije vjeruj, al haj neka i bude da ne zacatavamo beze :D
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#12620 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by laik1981 »

CryogeniX wrote: 26/11/2020 21:02
NecuVise wrote: 26/11/2020 20:58
Pa šta ti sad sprečava vodu da uđe i natopi plafon? Ako imaš neku zaštitu, bit će ti opet dovoljna, a ako nemaš, pa ne moraš je sad baš odmah postaviti.

Za 10 cm ti treba 220 KM po cijeni od 2.7 KM po kvadratu. Za 20 cm dakle 440 KM. Ne bih to baš nazvao paprenim.
Plafon mi je trstika + malter + ljepilo + mreza + rofiks. Nemam neku zastitu da ne prodje na tavan, ali nisam vidio nikad da je tavan mokar od vode koje je prosla kroz plafon...nije nikad plafon ni bio mokar do sad.

Pah, nekom ko nije zaposlen 440 je ogromna svota.
Ma druze lozi drva do nekih boljih vremena. To ti je trenutno najbezbolnija opcija. Ako su ti ovi zidovi uvijek ovako mokri skrge ce ti izrasti :mrgreen:
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#12621 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

mehkoca wrote: 26/11/2020 10:51
Znaš da mi je najveći, dobro je znati... good boy :lol:
Zadao sam ti domaću zadaću o potrošnji :lol: izgleda da ti je krivo što nisi kupio neku bolju klimu (puno ti troše, a malo rade :lol: ) i što u rs-u nemaš manje dnevne tarife, tu ti ja nisam kriv :-)
Prvo si tražio grijanje za 240 m2, pa si smanjio na 180 m2, pa evo te sad na 37 m2 :shock: , i još pišeš sve ono što si meni ''prigovarao'' na malu potrošnju:


240m2 ukupne, a 180m2 korisne.
Grijem 37m2 da toplota ne bi isla nepotrebno u stubiste.
Kad bi grijao klimama 120m2 na temperaturu koja meni odgovara, mogao bih podjednako grijati i na pelet.
Da sam htio bolju i kupio bi, tako da mi nije krivo.
Sve sto radi mora i da trosi, ne moze biti kao kod tebe da radi a ne trosi.
Kako stvari stoje, jos malo pa ce elektrodistribucija poceti placati tebi a ne ti njima, jer kod tebe izgleda nisu klime nego vjetrenjače. :lol: :lol: :lol:
Ako vec ides toliko daleko pa prozivas, nisam ni ja tebi kriv sto je kod tebe struja skuplja, al gle cuda ti opet placas manje.
Da ne kopiram sad tvoje postove gdje nisi mogao skontati koliko ti kuca ustvari ima m2
Last edited by romim on 26/11/2020 23:29, edited 2 times in total.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#12622 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

CryogeniX wrote: 26/11/2020 19:59 Gledat cu da nabavim tu staklenu vunu za tavan sto prije. Stiropor cim (ako) budem imao priliku aBd.
Stavio sam je evo na 27, puse stalno na high. Ugodno je. Ide svakih sat ili 2 u defrost, iako ne znam zasto, vani je +2 a on je natkrivena na terasi.

Nisam nikad imao ovako mnogo vlage, ali isto tako uvijek se grijalo na drva. Vec rekoh, ne mogu da vjerujem da otvorena vatra toliko uklanja vlagu, odnosno da bih je imao i prije da sam ranije presao sa drva na klimu. Sokiran sam.
Izolaciju radi sa vanjske strane, zidovi su akumulaciono tijelo i pomazu u odrzavanju postignute temperature u prostoru. Na tavan vunu samo tip Ursa sf 34 ili 32, ove obicne vune male gustine nisu neki izolator, i uzmi to kao prioritet na sta god se grijao.
Uglavnom, izolacijom se neces rijesit tolike vlage u zraku, al ces sprijeciti njeno kondenzovanje na zidove. Prostor obavezno prozracuj kad god to mozes, tako sto otvoris sve prozore sirom 2 - 3 min.

P.S.
Prije steranja vune po tavanu obavezno prvo najlon prostri kako tolika vlaga ne bi usla u vunu i ucinila je beskorisnom.
Nera_22
Posts: 334
Joined: 14/09/2006 12:48

#12623 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Nera_22 »

CryogeniX wrote: 26/11/2020 21:02
NecuVise wrote: 26/11/2020 20:58
Pa šta ti sad sprečava vodu da uđe i natopi plafon? Ako imaš neku zaštitu, bit će ti opet dovoljna, a ako nemaš, pa ne moraš je sad baš odmah postaviti.

Za 10 cm ti treba 220 KM po cijeni od 2.7 KM po kvadratu. Za 20 cm dakle 440 KM. Ne bih to baš nazvao paprenim.
Plafon mi je trstika + malter + ljepilo + mreza + rofiks. Nemam neku zastitu da ne prodje na tavan, ali nisam vidio nikad da je tavan mokar od vode koje je prosla kroz plafon...nije nikad plafon ni bio mokar do sad.

Pah, nekom ko nije zaposlen 440 je ogromna svota.
zn

Stavi termometar na taj zid tacno tu gdje ti se pojavila vlaga i napisi ovdje koju si izmjerio temperaturu. imas kupit termometar sa mjeracom vlage za par maraka. isto tako stavi termometar u neku od tih posuda gdje se skuplja vlaga pa zapisi temperaturu i vlaznost. mozes imati samo dva slucaja a to je ili preniska temperatura u pojedinim dijelovima kuce ili previsoka vlaznost. tek kad izmjeris jedno od tog dvoje moze ti neko reci vise. Klima u hodniku? rijetko kad to izadje na dobro.
Felix77
Posts: 192
Joined: 26/01/2019 20:01

#12624 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Felix77 »

Ja sam imao taj problem , kondenz mada imam 8cm stiropor fasadu i 3cm plafon +10vuna tavan, pvc stolarija, u 2 sobe gdje klima nije mogla dovoljno zagrijati ,tada sam imao u dnevnom comforu 12 i u hodniku sensiru 12. Razmisljo sam i rekuperator i odvlazivac imam ga vec al, sam odlucio klima iz hodnika u jednu sobu i kupio drugu za drugu sobu opet sensira 12 vlage ni za lijeka samo je kondenz bio u pitanju. Sad mi vlaznost 40 do 50% i kuha se, nekad i ves osusim, na prozorima nema rose, dok je pre slijevalo na pod.
CryogeniX
Posts: 97
Joined: 21/09/2016 20:48

#12625 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by CryogeniX »

Nera_22 wrote: 26/11/2020 22:25 Stavi termometar na taj zid tacno tu gdje ti se pojavila vlaga i napisi ovdje koju si izmjerio temperaturu. imas kupit termometar sa mjeracom vlage za par maraka. isto tako stavi termometar u neku od tih posuda gdje se skuplja vlaga pa zapisi temperaturu i vlaznost. mozes imati samo dva slucaja a to je ili preniska temperatura u pojedinim dijelovima kuce ili previsoka vlaznost. tek kad izmjeris jedno od tog dvoje moze ti neko reci vise. Klima u hodniku? rijetko kad to izadje na dobro.
Vlaga se pojavila na i istom zidu gdje je klima. Znaci klima iznad, vlaga u cosku ispod. Ima vlage i na zidu sa strane.
Slika je od zida na suprotnoj strani, tamo je temperatura 18 stepeni (kuhinja), dok je u dnevnoj 21, a na klimi nastimano 26.
Ko je rekao da je klima u hodniku?
Felix77 wrote: 27/11/2020 00:03 Ja sam imao taj problem , kondenz mada imam 8cm stiropor fasadu i 3cm plafon +10vuna tavan, pvc stolarija, u 2 sobe gdje klima nije mogla dovoljno zagrijati ,tada sam imao u dnevnom comforu 12 i u hodniku sensiru 12. Razmisljo sam i rekuperator i odvlazivac imam ga vec al, sam odlucio klima iz hodnika u jednu sobu i kupio drugu za drugu sobu opet sensira 12 vlage ni za lijeka samo je kondenz bio u pitanju. Sad mi vlaznost 40 do 50% i kuha se, nekad i ves osusim, na prozorima nema rose, dok je pre slijevalo na pod.
Pa to nije nikako dobro. Znaci uprkos tako dobroj izolaciji opet se stvara kondenzacija toliko da se slijevalo na pod? Samo zato sto nije dovoljno grijalo? :shock: To definitivno nije nikako dobro.
Post Reply