Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19926 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

drug_profi wrote: 26/11/2020 13:10
Alfons Kauders wrote: 26/11/2020 11:12
A ovo o odluci za putarinu je smiješno i komentarisati. Gradi se 6 godina i tek na dan kad je planirano da se otvori saznamo da nisu utvrdili putarinu? Pa djeca u osnovnoj imaju bolje izgovore kad ne urade zadaću...
Više dionica do sad su po otvorenju imali period besplatnog koristenja radi promocije pravca. Čak je i Tarčin-Vlakovo bio bio free čini mi se više od mjesec dana. Ovo je samo jeftin izgovor da ne otvore cestu ze upotrebu jer je realno potpuno nedovršena i nebezbjedna.
Zato i kažem - izgovor za osnovnu školu... Samo su potvrdili da su mjesecima lagali o dinamici radova i datumu otvaranja.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19927 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dope_Man wrote: 26/11/2020 14:40
So What! wrote: 26/11/2020 12:52 Ovo je razlog zašto se brza cesta Lašva - Nević Polje, opstruira tolike godine, ako ona prođe, ko će onda zaboga svraćati u FIS, Economic, Franšizni centar i ostale brojne poslovne subjekte u ovoj poslovnoj zoni.
Sto je najsmjesnije, siguran sam da bi mnogi, za sebe znam sigurno, isli cesce u taj dio kad bi bila brza cesta, a sto se tice prilaza FIS-u i sam bio volio da se silazi na pocektu te zone na neke paralelne ceste koje bi bile za servisiranje tih objekata. Ovako sam svjestan sta radi HDZ prvenstveno tu, i bas zato ne planiram u objektima koji su ''njihovi'' svracati i ostavljati pare ako ne moram.
Da se ne lažemo radi to i SDA, u slučaju brze ceste / gradskog autoputa u Sarajevu, ne smiju dirnuti u osinjak svojih glasača i porušiti im kuće da naprave cestu, ali ovo je jedan nivo bezobrazluka iznad.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3633
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#19928 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by anex »

Eto marka je cijena ovih par kilometara....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66198
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19929 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _BataZiv_0809 »

Znaci brza cesta ide skroz novom trasom i nece imati veze sa postojecim putem koji ide dolinom Lasve prema Vitezu i Travniku?
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19930 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Klix jedini imao muda, staviti na naslovnicu realan naslov ...

Pogledajte kako izgleda (ne)završena dionica Zeničke obilaznice na Koridoru 5C


Veliki radovi na izgradnji Zeničke obilaznice su završeni, ali građani Bosne i Hercegovine ovu dionicu još uvijek neće moći koristiti s obzirom da još uvijek nije odlučena cijena putarine što je dalji korak nadležnih, ali je ostalo i manjih radova koji će biti riješeni u narednim danima.

Tako BiH ni 25. novembra, kako je najavljivano, nije dobila nove funkcionalne kilometre Koridora 5C.

Službeni datum otvorenja Zeničke obilaznice za javnost još uvijek nije određen, ali građanima su iz Autocesta FBiH poručili da će to biti uskoro.

Ipak, novinarske ekipe po pozivu Autocesta Federacije Bosne i Hercegovine danas su imali priliku provozati se završenom dionicom Zeničke obilaznice Zenica jug - Zenica sjever koja se nadovezuje na magistralni put M-17.

Image

Dionica dužine 11 kilometara sastavljena je od 52 posto trase te 48 posto objekata kao što su tuneli i vijadukti, a komplikovana struktura terena koja je određena daleke 2009. godine uzrokovala je brojne probleme zbog čega je izgradnja ove dionice s objektima trajala ovoliko dugo.

Image

Obilaskom dionice Reuf Kadrić, inženjer Autocesta FBiH, sve medije je upoznao o kompleksnosti dionice, izazovima prilikom izgradnje te o samom početku radova.

Image

"Odabir trase je bio 2009. godine i u tom trenutku nadležni su vjerovatno procijenili da je ovo bila najbolja opcija s obzirom da je u toj fazi definisanja puteva bilo zabranjeno da se koristi ona najoptimalnija uz magistralni put M-17. Dignuli su nas 'gore' i ovo je dionica koja je tada, po tim mjerilima, bila najoptimalnija. Padine su nam donijele probleme, ali mi smo je uradili i završili", kazao je Kadrić te dodao da je vrijednost dionice oko 225 miliona eura.

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#19931 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Ishak7 wrote: 26/11/2020 13:58
drug_profi wrote: 26/11/2020 13:49
Haris.ba wrote: 26/11/2020 13:34

Vjerovatno nesta ko u Turskoj na njihovim autoputevima. Ide cesta 2 trake i zaustavna u oba pravca i onda kruzni u nivou. :mrgreen:

Kad ga Turcin na autoput stavi, mozemo i mi na brzu cestu.

Nego, vjerovatno ce tu biti 60 ogranicenje. Nece se voditi ko brza cesta.
Naravno da će biti ograničenje, i naravno da Bošnje to vazda poštuju, pogotovo ove iz srednje Bosne.
I niko nikad pijan po mraku ne sjeda u auto.
Pa ako imamo suludih nesreća negdje redovno do sad to je ta dolina Lašve... sve alkohol i brzina.
Dobro je da imamo srbe i hrve koji znaju kako treba :bih:
Nek si se ti javio da ubaciš malo tog svog nepatvorenog šovinizma...
Sve su to Bošnje, nisu svemirci.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19932 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Brojni problemi na dionici izazvali su i poskupljenje samog projekta za nešto više od 30 miliona eura.

Zenička obilaznica je sastavljena od osam vijadukta dužine 2,87 kilometara među kojima i grandiozni vijadukt Babina rijeka te četiri tunela dužine 2,23 kilometra, dok je ostatak dionice otvorena trasa. Što se tiče tehničkih specifikacija, ugrađena su 64 kilometra šipova za stabilizaciju kosina, 37.000 tona armature, 70 kilometara geotehničkih sidara te 350 km tunelskih sidara.

Image

Iako se već mjesecima najavljuje završetak radova do 25. novembra kada će građani BiH dobiti funkcionalne kilometre autoceste, to se ipak neće danas dogoditi.

Image

"Cilj nam je da državi na Dan državnosti poklonimo nove kilometre autoputa A1 koji će u narednom periodu, s obzirom da se nailazi na mnogo lakše terene za rad, spojiti sjever naše zemlje s morem. Zenička obilaznica je najzahtjevnija dionica na Koridoru 5C, ali sretni smo da smo je uspjeli privesti kraju te da će uskoro biti funkcionalna", kazao je Kadrić krajem augusta za Klix.ba.

Međutim, očigledno je da nadležni koji su trebali donijeti odluku o cijeni novoizgrađenih kilometara autoceste, nisu imali isti interes kao i izvođači radova s obzirom da je turski Cengiz Inssat radove završio šest mjeseci ranije da bi dionica bila otvorena 25. novembra.

Image

Iako ističu da su radovi na Zeničkoj obilaznici završeni, prilikom obilaska dionice zatekli smo radnike na nekoliko lokacija, zaštitne ograde i branici koje još uvijek nisu postavljene, kao ni zaštitna ograda duž jednog dijela dionice, a ostalo je i nekoliko radova u tunelu Hum koji je u nadležnosti turske firme Cengiz.

Image

Radne dizalice još uvijek su na lokacijama, a nisu završeni radovi ni na naplatnim rampama. Sve bi to trebalo biti završeno u narednim danima dok nadležni, odnosno, Vlada Federacije BiH odredi cijenu putarine za vjerovatno najskupljih 11 kilometara autoputa u Bosni i Hercegovini te istu odluku objave u Službenom listu.
Klix
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#19933 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

So What! wrote: 26/11/2020 14:44
Dope_Man wrote: 26/11/2020 14:40
So What! wrote: 26/11/2020 12:52 Ovo je razlog zašto se brza cesta Lašva - Nević Polje, opstruira tolike godine, ako ona prođe, ko će onda zaboga svraćati u FIS, Economic, Franšizni centar i ostale brojne poslovne subjekte u ovoj poslovnoj zoni.
Sto je najsmjesnije, siguran sam da bi mnogi, za sebe znam sigurno, isli cesce u taj dio kad bi bila brza cesta, a sto se tice prilaza FIS-u i sam bio volio da se silazi na pocektu te zone na neke paralelne ceste koje bi bile za servisiranje tih objekata. Ovako sam svjestan sta radi HDZ prvenstveno tu, i bas zato ne planiram u objektima koji su ''njihovi'' svracati i ostavljati pare ako ne moram.
Da se ne lažemo radi to i SDA, u slučaju brze ceste / gradskog autoputa u Sarajevu, ne smiju dirnuti u osinjak svojih glasača i porušiti im kuće da naprave cestu, ali ovo je jedan nivo bezobrazluka iznad.
Naravno, i tu sam svjestan da su zbog svojih sitnih interesa upropastili projekat gradskog autoputa/brze ceste.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19934 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

@So What

Sta licno mislis sta je razlog zbog cega jos nemamo ta dva kruzna na m17 u Zenici, ovo sada je samo jako opasna improvizacija.
Niko autoceste ni da pita sta se desava pa kasni gradnja
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#19935 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nineinchnails »

Bobi wrote: 25/11/2020 16:09
Ovaj sjeverni ulaz/izlaz katastrofa , kako misle da ce se sleperi penjat uz ono :D, samo ce produziti do sljedeceg ulaza :D.
Znači, dok se spustiš niz one serpentine, eto te par kilometara nazad...
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19936 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

anex wrote: 26/11/2020 13:39 @Haris.ba

Vjeruj mi, za šta služi taj most nije mi jasno. Osim što vodi direktno do terminala HIFA Petrola.
Možda je privatnik upetljao svoje prste i dobio direktan ulaz/izlaz na autoput.

Može takođe poslužiti i kao ulaz/izlaz kamiona u Mittal, da se ne ide na petlju...
Sve ovo je moje mišljenje. Ne zvanično.

Mene više zanima zašto nisu napravili mještanima Heca izlaz na ovu cestu. Pješaci sada moraju magistralom do svojih kuča. Ako si bez auta, primoran si na to kao mještanin Heca. A smrtnih slučajeva je bilo i do sada...
valjda veza sa GGMom!
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19937 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

So What! wrote: 26/11/2020 11:11

Baš izvođače prate forum? :D

I smije li se sada šta reći o izgradnji, kada je sve valjda završeno.

Naslovnica nam je davno utekao, rekao je da neće više da piše.
pa prvi ja, cim vidim sliku sa gradilišta, kontas ko je "insajder"...
Izgradnja... Kilavo...
Nije bilo ozbiljnosti.
Po meni, najveca steta Koridora Vc, je odlazak Izeta (nadzora) u penziju. A samim tim i ove dionice...
Malo ko ima muda sada... Sporost u rjesavanju problema. Nekada je na trasi bio "neko" ko je tu za 10tak minuta i koji odmah presjeca... A danas "te i takve" cekas danima. Projekat šupalj ko drenazna cijev... Karikiram "od stacionaze 2+000,00 do 2+260.00 radis po projektu koji u zaglavlju ima 2015 godina, od 2+260.00 do 3+100,00 po onim iz 2017 godine, a dalje do 5+220.00 po onim iz 2019 godine"...

A izgradnja.. ima tu i dalje kvaliteta... nije bas da se fušeri, kako se misli ovdje... ipak su ovdje ozbiljni igraci, garancije...

i ispravka novinskih natpisa... Turci nisu završili pola godine prije... Turcima je rok, mislim maj 2021 godine... imaju oni još dva tri dobra mjeseca dobrog posla... a Zima ide.... asfalt????
Ja sam se sokirao kad su me u utorak digli u 14.00 da hitno idemo njima u ispomoč... dobro u noc usli sa radovima... da se minimum za novinare zavrsi
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#19938 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 26/11/2020 14:47 Znaci brza cesta ide skroz novom trasom i nece imati veze sa postojecim putem koji ide dolinom Lasve prema Vitezu i Travniku?
Samo dionica gdje je Fis, onaj pravac se prosiruje. I to nece biti klasicna brza cesta (negdje prije Lasvanske petlje ide most preko rijeke Bosne i u planine i brda). Nova trasa ide na taj dio ispred Fisa i nastavlja dalje prema Nevic polju gdje bi trebala biti velika raskrsnica dalje za Travnik ili Novi Travnik

Prije rata je ta dionica -izlaz sa autoputa Lasva pa na Lasvansku petlju projektovana da se prosiri na 4 trake, tako da ce sve biti 4 trake do Travnika.

Sarajevo (stupska petlja) - Vitez (Fis) 35 -40 minuta. Teleportacija u nasim okvirima.
Last edited by Haris.ba on 26/11/2020 15:38, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19939 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Nivelacija wrote: 26/11/2020 14:53 @So What

Sta licno mislis sta je razlog zbog cega jos nemamo ta dva kruzna na m17 u Zenici, ovo sada je samo jako opasna improvizacija.
Niko autoceste ni da pita sta se desava pa kasni gradnja
Trome JP Ceste FBiH, ko zna šta je tim ljudima u glavi, pa im se živo j..e za nek žarišne tačke, već grade trenutno tri-četiri kružna toka na obilaznici oko Livna.

Čuo sam da je u Drivuši bilo nekih problema sa dalekovodom i imovinsko pravnim odnosima, ali kako sam čuo to je riješeno, eh sada, šta sada oni tu opstruiraju nikom nije jasno.

Kružni tok u Janjićima s druge strane je zavšren, ali most nije opremljen iz nekog razloga i gradi se brat-bratu zadnje četiri godine.

Na petlji Zenica Jug, očigledno je da nešto saniraju, pa je moguće da to bude i završeno u skorije vrijeme, ali ovo na sjeveru zaista pojma nemam.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3633
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#19940 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by anex »

kurty wrote: 26/11/2020 15:19

valjda veza sa GGMom!
Ako je samo za to, onda je bezveze...
Bila je veza i preko petlje, magistralom...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66198
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19941 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 26/11/2020 15:35
_BataZiv_0809 wrote: 26/11/2020 14:47 Znaci brza cesta ide skroz novom trasom i nece imati veze sa postojecim putem koji ide dolinom Lasve prema Vitezu i Travniku?
Samo dionica gdje je Fis, onaj pravac se prosiruje. I to nece biti klasicna brza cesta (negdje prije Lasvanske petlje ide most preko rijeke Bosne i u planine i brda). Nova trasa ide na taj dio ispred Fisa i nastavlja dalje prema Nevic polju gdje bi trebala biti velika raskrsnica dalje za Travnik ili Novi Travnik

Prije rata je ta dionica -izlaz sa autoputa Lasva pa na Lasvansku petlju projektovana da se prosiri na 4 trake, tako da ce sve biti 4 trake do Travnika.

Sarajevo (stupska petlja) - Vitez (Fis) 35 -40 minuta. Teleportacija u nasim okvirima.
Cekaj, ako sam te dobro skontao, kod Lasvanske petlje most ide na lijevu obalu Bosne i po onim brdima piči manje vise paralelno sa postojecom cestom i onda se prije Viteza ponovo vraca udesno da bi prosao pored Fisa i onda sta dalje, ode opet lijevo ili nastavlja pravo do raskrsnice gdje je diskoteka Tron?
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19942 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

anex wrote: 26/11/2020 15:38
kurty wrote: 26/11/2020 15:19

valjda veza sa GGMom!
Ako je samo za to, onda je bezveze...
Bila je veza i preko petlje, magistralom...
Pa po toj logici, i veza sa petljom u Drivuši, treba ostati preko petlje i magistrale.
Dope_Man wrote: 26/11/2020 14:52 Naravno, i tu sam svjestan da su zbog svojih sitnih interesa upropastili projekat gradskog autoputa/brze ceste.
Isto tako projekat brze ceste Ilidža - Blažuj - Mostarsko raskršće je uništen, a cesta od Blažuja do Mostarskog je spuštena na nivo prosječne magistrale zbog retardiranih okolnosti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#19943 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 26/11/2020 15:49 Cekaj, ako sam te dobro skontao, kod Lasvanske petlje most ide na lijevu obalu
Prije Lasvanske petlje, blize izlazu sa autoputa prije tunela prema Zenici.

Brza cesta ide lijevo od magistrale gledano prema Travniku. Nece joj biti blizu do Viteza.

https://radiodonjivakuf.com.ba/brza-ces ... z-naselje/

A evo jedan od dokaza da niko nije nista opstruirao, vec nije papirologija zavrsena.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66198
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19944 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 26/11/2020 16:01
_BataZiv_0809 wrote: 26/11/2020 15:49 Cekaj, ako sam te dobro skontao, kod Lasvanske petlje most ide na lijevu obalu
Prije Lasvanske petlje, blize izlazu sa autoputa prije tunela prema Zenici.

Brza cesta ide lijevo od magistrale gledano prema Travniku. Nece joj biti blizu do Viteza.
Kojeg sad tunela :? Prvi mart na A1 :?

Uglavnom znaci to ce kroz brda i doline i onda mota desno da obuhvati Fis :-)

Nece to biti gotovo ni za 15 godina.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19945 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

_BataZiv_0809 wrote: 26/11/2020 16:07Kojeg sad tunela :? Prvi mart na A1 :?

Uglavnom znaci to ce kroz brda i doline i onda mota desno da obuhvati Fis :-)

Nece to biti gotovo ni za 15 godina.
Od Lašvanske petlje imat ćeš paralelno brzu cestu sve do Nević Polja, ista će kroz poslovnu Zonu Vitez zadržati trasu, ali će biti usporenija i formatom će biti bliža bulevaru nego brzoj cesti, ali svakako nakon poslovne zone nastavlja u formatu brze ceste.

Pa već polahko evo počinje sa izgradnjom, ja mislim da će brza cesta Lašva - Nević Polje biti završena za nekih 7-8 godina.

Evo ti na interaktivnoj mapi, više detalja kuda prolazi:

https://mapa.jpautoceste.ba/vitez-nevic
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#19946 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Zeleni most »

Image

Image

Ovih 34 km kada se urade onda smo na konju. Kazu da je dionica Medakovo - Poprikuše veoma povoljna za gradnju i da ce ici brzo, e da vidimo.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#19947 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by animus »

Ta dionica nas prakticno dovodi do Save. Odlicna vijest. Samo da je doci do tih Poprikuša. Još i ova brza cesta da krene i sve ce puno bolje izgledati.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#19948 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by last mohicans »

Zeleni most wrote: 26/11/2020 18:50 Image

Image

Ovih 34 km kada se urade onda smo na konju. Kazu da je dionica Medakovo - Poprikuše veoma povoljna za gradnju i da ce ici brzo, e da vidimo.
Ja isto bas guglao, ne vjerujem da ce biti jedna dionica, dvije, faktički sa ukupnom duzinom 35 km. Samo da se dogeljati do Doboja,onda ima kroz Šumsku, a od Doboja do Broda nek prave koliko hoce. Premda, zahtjevnost od Doboja do Save je puno laksa.
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#19949 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

Nije to jos do Doboja... fali jos dionica od cca 8km do entitetske granice... a nisam siguran ni da RS jos uvijek ima u planu dio od Doboja do entitetske granice.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#19950 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by lacrima »

the_stick wrote: 26/11/2020 22:33 Nije to jos do Doboja... fali jos dionica od cca 8km do entitetske granice...
Ta dionica ide i prije ove Medakovo-Poprikuse.
To je dionica Putnikovo Brdo 2 (entitetska linija) - Medakovo, raspisan je tender za nadzor i za pretkvalifikaciju. Ocekujem tender za izvodjaca radova do kraja godine.
Post Reply