Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31126 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

STARx wrote: 25/11/2020 20:20
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:18
STARx wrote: 25/11/2020 20:15 Ps. Ono nije manoskop, vec kilo kljuc. Manoskop pokazuje silu u realnom vremenu, dok se kilo kljuc podesava i fiksira. Zato ga ne koristim, manoskop je precizniji.
Mislio sam na moment ključ :D , ranije sam napisao. To mu je mahana, jer pokazuje ispravnu vrijednost samo ako zatezanje obaviš sa njim, za kontrolisanje je nepouzdan jer nakon zadane granice za svaku silu pokazuje istu vrijednost.
Tacno, s tim da ne igra ulogu ukoliko je nosac celjusti stegnut sa 80 na 100nm, a problem je ako je ta sila uduplana, dok je rucno s manjom polugom, dostici 150+ nm malo teze. A vidim fali i ucvrscivac navoja srednje cvrstoce.
To sam isto primjetio ali možda je zato malo jače zategnuo :lol:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31127 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:23
STARx wrote: 25/11/2020 20:20
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:18

Mislio sam na moment ključ :D , ranije sam napisao. To mu je mahana, jer pokazuje ispravnu vrijednost samo ako zatezanje obaviš sa njim, za kontrolisanje je nepouzdan jer nakon zadane granice za svaku silu pokazuje istu vrijednost.
Tacno, s tim da ne igra ulogu ukoliko je nosac celjusti stegnut sa 80 na 100nm, a problem je ako je ta sila uduplana, dok je rucno s manjom polugom, dostici 150+ nm malo teze. A vidim fali i ucvrscivac navoja srednje cvrstoce.
To sam isto primjetio ali možda je zato malo jače zategnuo :lol:
+5-10% ne igra ulogu, bitno je da nije u -
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31128 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

YouTube odmah baca kanal u preporuke, gledam danas kako se mijenja air filter na C klasi a i nemam C klasu, :lol: godra mi :lol:
Kada je usisao lišće i odmah vratio usisivač na mjesto odakle ga je uzeo :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31129 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:28 YouTube odmah baca kanal u preporuke, gledam danas kako se mijenja air filter na C klasi a i nemam C klasu, :lol: godra mi :lol:
Kada je usisao lišće i odmah vratio usisivač na mjesto odakle ga je uzeo :thumbup:
Radna povrsina, kao i sredina, mora biti cista. Profesionalan pristup, odmascivanje, pospremanje nereda prijasnjih servisera, ciscenje motornog prostora, zastita enterijera, volana, je normalna pojava. Tezimo ka tome da nasa usluga bude bolja od konkurencije, da to bude na svjetskoj razini. Mislim da u tome uspjevamo, prituzbe kao i u svakom poslu postoje, kao i negativna iskustva ( vecinom radi nesporazuma oko cijene ) no trudimo se da klijent izadje zadovoljan. Ipak prezentujemo brend kojim smo ponosni.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31130 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

STARx wrote: 25/11/2020 20:37
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:28 YouTube odmah baca kanal u preporuke, gledam danas kako se mijenja air filter na C klasi a i nemam C klasu, :lol: godra mi :lol:
Kada je usisao lišće i odmah vratio usisivač na mjesto odakle ga je uzeo :thumbup:
Radna povrsina, kao i sredina, mora biti cista. Profesionalan pristup, odmascivanje, pospremanje nereda prijasnjih servisera, ciscenje motornog prostora, zastita enterijera, volana, je normalna pojava. Tezimo ka tome da nasa usluga bude bolja od konkurencije, da to bude na svjetskoj razini. Mislim da u tome uspjevamo, prituzbe kao i u svakom poslu postoje, kao i negativna iskustva ( vecinom radi nesporazuma oko cijene ) no trudimo se da klijent izadje zadovoljan. Ipak prezentujemo brend kojim smo ponosni.
Ovo je noćna mora, u svakom kolektivu se nađe neko iza koga moraš pospremati :D , bude tu varničenja među kolegama :lol: , pa ovo oko usisivača što sam naveo je zbog toga, prvo, odmah je vratio usisivač na mjesto gdje je i drugima poznato da se nalazi, pa ako kome treba... drugo,ne sapliće se od njega dok servisira automobil. Alat ili mašina za koju znaš da će ti tokom popravke samo jednom trebati odmah se vraćaju na svoje mjesto.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#31131 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirsek »

STARx wrote: 25/11/2020 20:37
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:28 YouTube odmah baca kanal u preporuke, gledam danas kako se mijenja air filter na C klasi a i nemam C klasu, :lol: godra mi :lol:
Kada je usisao lišće i odmah vratio usisivač na mjesto odakle ga je uzeo :thumbup:
Radna povrsina, kao i sredina, mora biti cista. Profesionalan pristup, odmascivanje, pospremanje nereda prijasnjih servisera, ciscenje motornog prostora, zastita enterijera, volana, je normalna pojava. Tezimo ka tome da nasa usluga bude bolja od konkurencije, da to bude na svjetskoj razini. Mislim da u tome uspjevamo, prituzbe kao i u svakom poslu postoje, kao i negativna iskustva ( vecinom radi nesporazuma oko cijene ) no trudimo se da klijent izadje zadovoljan. Ipak prezentujemo brend kojim smo ponosni.
Svaka cast na odgovorima i promociji servisa. Pohvalit cu vas Aldini, inace, mojoj skolskoj drugarici. :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31132 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

mirsek wrote: 25/11/2020 23:07
Svaka cast na odgovorima i promociji servisa, pohvalit cu vas Aldini, inace, mojoj skolskoj drugarici. :thumbup:
Nije bio cilj promocije vec pojasnjenje fakturisanja rada. Bilo je mnogo spekulacije, rasprave i zakljucka da starline zakida i fakturise kako je ko raspolozen, da auto stoji na dizalici 3h, a imalo je aktivnog rada 1.30h. Zelja je bila uvodjenje u praksu rada ovog servisa. Te da do razlike u cijeni dolazi i zbog kvalitete zamjenskog materijala. Uzmimo hidro nosac motora za godiste 2004-2007 modele, gdje se cijene krecu od 85km, 110 za meyle, 135 lemforder s dpfom, te OEM od 200+km. Stabilizator prednji od 25km po komadu za kineski, 50 za lemforder i 120km za OEM. Da li vrijedi ugradnja orginalnih dijelova ovisi o vise faktora, da li ce zamjenski dio odraditi 100% posla orginalnog hoce u slucaju da se koristi kvalitetan zamjenski dio (iskljucivo meyle ili lemforder). Da li ce vremenski trajati, nece. Odrzavanje mercedesa je skupo u slucaju da auto nije odrzavano, da se stedilo na zamjenskim dijelovima. Ti dijelovi ce propasti, a ukupni kvar raste vremenom. Cijene jesu vece za 30-50%, no koristenjem propisne tehnike postavljanja, pravim lubrikantom, uljem po specifikaciji proizvodjaca, postize se jedan od najvecih vijekova trajanja.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31133 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

Ne sjecam se da se neko na temi zalio na taj nacin, da drzite automobil tri sata a da je realnog rada bilo sat i po. Znam da je neko napisao da mu je automobil bio tri sata kod vas a da mu je fakturisano sest sati pod izgovorom da su radila dvojica servisera i da se nesto moralo sacekati da se ohladi.

STARx wrote: 24/11/2020 19:50 Evo ti primjer kako izgleda u praksi
https://prnt.sc/vpbwer
Da li cu ja zavrsiti za 45min ili 3h, kupac placa 1.5h. Pod uslovom da je samo zamjena, a ne zamjena ostalih dijelova koji ne budu ispravni :)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31134 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Snake Eyes wrote: 25/11/2020 23:45 Ne sjecam se da se neko na temi zalio na taj nacin, da drzite automobil tri sata a da je realnog rada bilo sat i po. Znam da je neko napisao da mu je automobil bio tri sata kod vas a da mu je fakturisano sest sati pod izgovorom da su radila dvojica servisera i da se nesto moralo sacekati da se ohladi.

STARx wrote: 24/11/2020 19:50 Evo ti primjer kako izgleda u praksi
https://prnt.sc/vpbwer
Da li cu ja zavrsiti za 45min ili 3h, kupac placa 1.5h. Pod uslovom da je samo zamjena, a ne zamjena ostalih dijelova koji ne budu ispravni :)
Bio je post gdje se forumas preiprao u servisu da je ostavio auto u servisu, otisao u vogoscu na kafu, vratio se i nasao auto na dizalici. Naplaceno mu 3h, a niko na autu nije radio. Napado je i nas radnike.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31135 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

STARx wrote: 25/11/2020 23:56
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 23:45 Ne sjecam se da se neko na temi zalio na taj nacin, da drzite automobil tri sata a da je realnog rada bilo sat i po. Znam da je neko napisao da mu je automobil bio tri sata kod vas a da mu je fakturisano sest sati pod izgovorom da su radila dvojica servisera i da se nesto moralo sacekati da se ohladi.

STARx wrote: 24/11/2020 19:50 Evo ti primjer kako izgleda u praksi
https://prnt.sc/vpbwer
Da li cu ja zavrsiti za 45min ili 3h, kupac placa 1.5h. Pod uslovom da je samo zamjena, a ne zamjena ostalih dijelova koji ne budu ispravni :)
Bio je post gdje se forumas preiprao u servisu da je ostavio auto u servisu, otisao u vogoscu na kafu, vratio se i nasao auto na dizalici. Naplaceno mu 3h, a niko na autu nije radio. Napado je i nas radnike.
To mi je promaklo :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31136 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Snake Eyes wrote: 25/11/2020 23:58
To mi je promaklo :thumbup:
https://prnt.sc/vq5ot0
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31137 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

STARx wrote: 26/11/2020 00:01
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 23:58
To mi je promaklo :thumbup:
https://prnt.sc/vq5ot0
Ovo je nesto staro, iz 2011 godine, i skroz sa druge teme, znam da nisam pofatao da je bilo na par zadnjih stranica. Ne znam koliko si pratio temu, napisao sam par puta da je recenzija svjedocenje i da se ne prihvata od svakog. Da bi mogao da zamjeras i kritikujes tudji rad, moras poznavati tematiku. Ljudi ne poznaju uopce kako stvari funkcionisu, osjeti da mu je povredjen ego i odmah krene da blati. To je razlog zasto se u praksi primjenjuje izreka "kupac je uvijek upravu". Obicna budala ima sigurno 15 poznanika, rodjaka koji mu vjeruju, njegove gluposti koje prenese o nekom servisu se prenose dalje i dolazi do onoga cuo sam da kod njih...
Kvalitetan admin ili sef servisa nikada ne smije dozvoliti iz tih razloga da eskalira situacija sa klijentom, steta koju ti moze takav napraviti je mnogo veca od toga da mu npr. ne naplatis ruke.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31138 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Snake Eyes wrote: 26/11/2020 00:14

Ovo je nesto staro, iz 2011 godine, i skroz sa druge teme, znam da nisam pofatao da je bilo na par zadnjih stranica. Ne znam koliko si pratio temu, napisao sam par puta da je recenzija svjedocenje i da se ne prihvata od svakog. Da bi mogao da zamjeras i kritikujes tudji rad, moras poznavati tematiku. Ljudi ne poznaju uopce kako stvari funkcionisu, osjeti da mu je povredjen ego i odmah krene da blati. To je razlog zasto se u praksi primjenjuje izreka "kupac je uvijek upravu". Obicna budala ima sigurno 15 poznanika, rodjaka koji mu vjeruju, njegove gluposti koje prenese o nekom servisu se prenose dalje i dolazi do onoga cuo sam da kod njih...
Kvalitetan admin ili sef servisa nikada ne smije dozvoliti iz tih razloga da eskalira situacija sa klijentom, steta koju ti moze takav napraviti je mnogo veca od toga da mu npr. ne naplatis ruke.
Dugo tu i radim. Vremenom te manje pogadja, barem mene, a i izbjegavam bespotrebnu komunikaciju s klijentom. Autu klijenta se posvetim vise nego sopstvenom, sve uradim po maksimalnoj proceduri, cak i preko. Zapekle sarafe skidam indukcijskim grijacem, a ne brenerom, da ne ostetim slucajno gumene dijelove ovjesa. Unutrasnji navoj uvijek cistim rucno, a dotrajale sarafe mijenjam. Na iste nanosim ucvrscivac navoja srednje cvrstoce koji se otpusta na sili od 30-50nm. Svaki stegnuti saraf se obiljezava, da u slucaju vibracije popusti, a ne smije radi ucvrscivaca, bude primjeceno. Svoj rad uvijek prezentujem detaljlno, otvoren za dodatna pitanja u rangu normalne komunikacije. Jednom kada krene dokazivanje da je bespotrebno mijenjana podloska kartera, da je opljackan, da takvo ulje ili dio kosta u radnji 3x jeftinije, gledam da prepustim odgovornoj osobi. A takva osoba ne moze donijeti losu reklamu, ma koliko god prepricavao, jer ce otici kad tad nekom serviseru i osoba koja bude radila poslije mog rada uvidit ce da nije smetljarluk, da je sve uradjeno kako treba, pa ce isto i prenijeti klijentu. Uvide oni kad tad da su pogrijesili. Drugo je stvar finansijske moci.
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#31139 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by saiks »

Snake Eyes wrote: 25/11/2020 23:45 Ne sjecam se da se neko na temi zalio na taj nacin, da drzite automobil tri sata a da je realnog rada bilo sat i po. Znam da je neko napisao da mu je automobil bio tri sata kod vas a da mu je fakturisano sest sati pod izgovorom da su radila dvojica servisera i da se nesto moralo sacekati da se ohladi.

STARx wrote: 24/11/2020 19:50 Evo ti primjer kako izgleda u praksi
https://prnt.sc/vpbwer
Da li cu ja zavrsiti za 45min ili 3h, kupac placa 1.5h. Pod uslovom da je samo zamjena, a ne zamjena ostalih dijelova koji ne budu ispravni :)
To sam ja. Nigdje nisam naveo da je servis gdje radi clan ovog foruma. Ima jos ovlaštenih merc servisa zar ne?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31140 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

...
Last edited by Snake Eyes on 26/11/2020 00:39, edited 1 time in total.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31141 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

@STARx E onda nisi trebao nista replicirati, ljudi ce se kad tad uvjeriti da kvalitetno radite :D

Kod vas klijent moze biti u servisu tokom procedure servisa?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31142 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

saiks wrote: 26/11/2020 00:34
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 23:45 Ne sjecam se da se neko na temi zalio na taj nacin, da drzite automobil tri sata a da je realnog rada bilo sat i po. Znam da je neko napisao da mu je automobil bio tri sata kod vas a da mu je fakturisano sest sati pod izgovorom da su radila dvojica servisera i da se nesto moralo sacekati da se ohladi.

STARx wrote: 24/11/2020 19:50 Evo ti primjer kako izgleda u praksi
https://prnt.sc/vpbwer
Da li cu ja zavrsiti za 45min ili 3h, kupac placa 1.5h. Pod uslovom da je samo zamjena, a ne zamjena ostalih dijelova koji ne budu ispravni :)
To sam ja. Nigdje nisam naveo da je servis gdje radi clan ovog foruma. Ima jos ovlaštenih merc servisa zar ne?
Nisi rekao, a je li u pitanju Starline :lol:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#31143 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Snake Eyes wrote: 26/11/2020 00:38 @STARx E onda nisi trebao nista replicirati, ljudi ce se kad tad uvjeriti da kvalitetno radite :D

Kod vas klijent moze biti u servisu tokom procedure servisa?
U servisu meni za uhom ne moze :-D Posmatrati iz lobby-a moze
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#31144 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Snake Eyes »

STARx wrote: 26/11/2020 00:42
Snake Eyes wrote: 26/11/2020 00:38 @STARx E onda nisi trebao nista replicirati, ljudi ce se kad tad uvjeriti da kvalitetno radite :D

Kod vas klijent moze biti u servisu tokom procedure servisa?
U servisu meni za uhom ne moze :-D Posmatrati iz lobby-a moze
posteno :-D
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#31145 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by madner »

Suhveli je ovo, ja sam cuo da je ovaj u BL servis MB puno bolji i duplo jeftiniji. :D
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#31146 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

mirsek wrote: 25/11/2020 17:38
STARx wrote: 24/11/2020 23:09
mirsek wrote: 24/11/2020 20:44
Jel ovo cijena servisa za 5g tronic , oko 400 KM ?
Koliko kosta popravka/zamjena wandlera ili solenoida ?
Da ovo je cijena servisa za 722.6 mjenjac, odnosno 5g tronic. Cijena "kit-a" ulja i u radnji kosta 300km, mimo ovlastenog. A racunajte da rijetko koji serviser ce izvuci sav kapacitet ulja, vecinom se to krece od 4-5l. Mi radimo komplet zamjenu. Provjerava se nivo ulja na propisanoj temperaturi, greske su nedopustive. Po zelji kupca mozemo slati i analizu starog ulja na glycol ili prisustvo metalnih cestica, sto se dodatno naplacuje, a daje jasniju sliku stanja mjenjaca.
Pregled je 50km, cijena se odreduje ovisno o stanju i vrsti zahvata koji je potreban da se reparira.
Hvala na odgovoru.
Znaci pregled mjenjaca je 50 KM, to nije skupo ako se sa velikom sigurnosti/preciznosti moze pronaci stvarni problem. Koliko kosta testiranje starog ulja na glycol i metalne cestice ?
mirsek wrote: 25/11/2020 23:07
STARx wrote: 25/11/2020 20:37
Snake Eyes wrote: 25/11/2020 20:28 YouTube odmah baca kanal u preporuke, gledam danas kako se mijenja air filter na C klasi a i nemam C klasu, :lol: godra mi :lol:
Kada je usisao lišće i odmah vratio usisivač na mjesto odakle ga je uzeo :thumbup:
Radna povrsina, kao i sredina, mora biti cista. Profesionalan pristup, odmascivanje, pospremanje nereda prijasnjih servisera, ciscenje motornog prostora, zastita enterijera, volana, je normalna pojava. Tezimo ka tome da nasa usluga bude bolja od konkurencije, da to bude na svjetskoj razini. Mislim da u tome uspjevamo, prituzbe kao i u svakom poslu postoje, kao i negativna iskustva ( vecinom radi nesporazuma oko cijene ) no trudimo se da klijent izadje zadovoljan. Ipak prezentujemo brend kojim smo ponosni.
Svaka cast na odgovorima i promociji servisa. Pohvalit cu vas Aldini, inace, mojoj skolskoj drugarici. :thumbup:

Drug trebao si odmah nazvati skolsku, da serviserima kaze, ovaj je moj, moze i bez termina.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#31147 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

topcam wrote: 24/11/2020 18:05
Snake Eyes wrote: 24/11/2020 16:47
530i wrote: 24/11/2020 16:25

Ovdje neke stvari naprosto nisu istinite. Postoje zahvati koji su normirani deset minuta, dvadeset minuta, pola sata. Isto tako nema razlike novi ili stari majstor, majstor je majstor i radi po PS-u ukoliko neki problem ne iskrsne, tipa zapekne šaraf, a to se može desiti svakome.
Nista nije neistina sto sam rekao, dotakao sam se toga sto su neki forumasi napisali da im je vise naplaceno sati nego su se zadrzali, naveo sam primjer sta se moze kriti uza toga. A ovo sto si napisao da postoje zahvati koji su nominirani zapravo si potvrdio moju tvrdnju vezanu za amatera i pro servisera jer se uzima da za tu zamjenu se utrosi 15 minuta. I itekako ima veze nivo iskustva majstora. Zapeknut saraf ce pro odmah ugrijati brenerom, amater ce pokusavati neodgovarajucim alatom pola sata.
Hajd maticu grijat pa odvtati, ali saraf, nit sam kad grijao da se lakse odvrne niti je blizu fizici.
Pa dobro, kad zagriješ šaraf (koji je od metala sa pozitivnim termičkim koeficijentom širenja), on se širi i na dijelu koji je u matici pa se onda jače stisne u maticu... Wait!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#31148 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Laplace wrote: 26/11/2020 08:36
on se širi i na dijelu koji je u matici pa se onda jače stisne u maticu... Wait!
i onda kad ga ohladis sva hrdja koja je usla u navoj nestane i lijepo odvrnes :)
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#31149 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Zvuk obvezan :lol:

User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#31150 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

STARx wrote: 26/11/2020 00:30
Dugo tu i radim. Vremenom te manje pogadja, barem mene, a i izbjegavam bespotrebnu komunikaciju s klijentom. Autu klijenta se posvetim vise nego sopstvenom, sve uradim po maksimalnoj proceduri, cak i preko. Zapekle sarafe skidam indukcijskim grijacem, a ne brenerom, da ne ostetim slucajno gumene dijelove ovjesa. Unutrasnji navoj uvijek cistim rucno, a dotrajale sarafe mijenjam. Na iste nanosim ucvrscivac navoja srednje cvrstoce koji se otpusta na sili od 30-50nm. Svaki stegnuti saraf se obiljezava, da u slucaju vibracije popusti, a ne smije radi ucvrscivaca, bude primjeceno. Svoj rad uvijek prezentujem detaljlno, otvoren za dodatna pitanja u rangu normalne komunikacije. Jednom kada krene dokazivanje da je bespotrebno mijenjana podloska kartera, da je opljackan, da takvo ulje ili dio kosta u radnji 3x jeftinije, gledam da prepustim odgovornoj osobi. A takva osoba ne moze donijeti losu reklamu, ma koliko god prepricavao, jer ce otici kad tad nekom serviseru i osoba koja bude radila poslije mog rada uvidit ce da nije smetljarluk, da je sve uradjeno kako treba, pa ce isto i prenijeti klijentu. Uvide oni kad tad da su pogrijesili. Drugo je stvar finansijske moci.
Mene pogadja kad se neko buni, a znam da niko bolje i brze ne uradi posao.
Nema veze sa servisom u kojem radis ali moje iskustvo - vozim opela.
Zaglavio u njemackoj sa kvarom, ima od toga vise od 20 godina. Pukao onaj dio ispod poklopca ventila.
Svratim kod ovlastenog opel servisa 1200 DM, Produzim do "slobodne mehanicarske radnje" 800 DM i ne kraju sve uradim kod ovlastenog
mercedes servisa za 480 DM.

Da razuvjerim pojedince koji misle da je mercedesov servis skup, meni je bio skoro 3x jeftiniji od opelovog,
profesionalno odradjeno.

Normu koliko sta teba da traje, mercedes moze dati samo za svoje fabrkate, kad se pojavi neko sa ladom niva,
skroz druga prica. Ni jedan pismen servis nece odbiti klijenta koji je dovezao neki "strani" fabrikat,
i tako dolazi do cijena koje mnoge mogu prijatno iznenaditi.
Post Reply