Ilegalni migranti u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19376 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

Dozer wrote: 25/11/2020 12:37
vrbas1979 wrote: 25/11/2020 01:34 Jednostavno. Zato što niko (još) nije toliki idiot da sprovodi mjere koje su protivne zakonu i za koje će krivično odgovarati.

A ovo što Dozer spominje o vraćanju migranata iz FBiH u RS - pa to se sprovodi na terenu već dvije godine, a posebno su od ljetos pojačane aktivnosti nasilnog pushbacka prema entitetskoj liniji.
Prva i druga recenica su kontradiktorne, zar ne...?

A sta je to protivno zakonu? Imamo ILEGALNE migrante, dakle ljude koji su u drzavu usli ILEGALNO, bez dokumenta i mimo granicnih prelaza. Sta, konkretno, nije po zakonu ukoliko se takvi ljudi uhapse i odmah deportuju nazad odakle su dosli?
Ako to ne radi granicna policija, ili entitetska u cijoj nadeznosti je prostor iza granice koju su migranti presli, koji to zakon zabranjuje kantonalnoj policiji da cuva granice svog kantona i da takve ljude vraca nazad, preko entitetske granice i prema drzavnoj granici koju su ilegalno presli?

Jedina kantonalna policija koja ovo djelimicno radi je policija USK. I niko vise. Sad kreni od Tuzle prema Bijeljini, i na cesti ces svakih par kilometara vidjeti migrante kako hodaju u pravcu Tuzle.
Ništa nije kontradiktorno.
Iako su ljudi nezakonito ušli u BiH, oni su tražioci azila i prema svakom pojedinačnom slučaju država mora djelovati poštujući vlastite zakone i međunarodne akte koje je prihvatila. Dakle, ti ljudi, do konačne odluke o statusu vezanom za azil, moraju biti pod zaštitom i skrbi države i uživati u prava koja su im garantovana. Sve protivno je kršenje zakona za što je podložno krivičnom gonjenju. O deportaciji da ne govorimo. Te zakone nisam pisao ja, nego ih je donijela država.
Ako neko od migranata počini prekršaj ili krivično djelo, opet tu imamo policiju i sudstvo koji su plaćeni da rade svoj posao. To što ne rade treba njima adresirati. Problem je ovdje u državi, tj. Ministarstvu sigurnosti koje je nesposobnoda vodi brigu o 7-8.000 migranata, a i policijama koje nisu sposobne da zaštite ni migrante ni građane BiH.


Dalje, nema granica entiteta, nego postoji isključivo entitetska linija. Policijama nije dozvoljeno praviti punktove na tim mjestima, iako to rade.

To što radi policija USK je grubo kršenje ljudskih prava i protuzakonito djelovanje i vjeruj mi da će kad-tad odgovarati za takve postupke.
Ako postoji problem on se ne rješava prisilnim deportacijama iz jednog entiteta u drugi, nanošenjem ozljeda migrantima, nehumanim tretmanom, otimanjem novca, paljenjem stvari, premlaćivanjem... što radi policija USK.
User avatar
Dozer
Posts: 28371
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#19377 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by Dozer »

Azil se, koliko ja znam, trazi na granici. Ili ne...?
Da bi se trazio azil, za to je potrebno da imas dokumente. Ili ne...?

Vjerovatno radi ovoga imamo situaciju da je azil trazilo cca. 10% onih koji su usli u zemlju. Sta se radi s onima koji nemaju dokumente i ne traze azil?

Policija USK niti je radila, niti radi ovo sto si nabrojao. To radi policija HR.
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19378 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

Dozer wrote: 25/11/2020 13:14 Azil se, koliko ja znam, trazi na granici. Ili ne...?
Da bi se trazio azil, za to je potrebno da imas dokumente. Ili ne...?

Vjerovatno radi ovoga imamo situaciju da je azil trazilo cca. 10% onih koji su usli u zemlju. Sta se radi s onima koji nemaju dokumente i ne traze azil?

Policija USK niti je radila, niti radi ovo sto si nabrojao. To radi policija HR.
Zahtjev za azilom se može predati i unutar države i većina tih ljudi to i uradi. Dok čekaju rješenje - bar 90% njih napusti BiH, trajno. Ovih 10% isto pokušava, samo nisu te sreće, pa ne uspiju doći do Italije ni nakon 7-8 pokušaja.
Itekako ove stvari radi policija USK. Slobodno otiđi u Bihać i porazgovaraj s migrantima. Potvrditi će ti sve ove navode (oduzimanje novca i telefona, spaljivanje stvari, protjerivanje...).
A policija RH praktikuje to već 2-3 godine, a sada kopiraju ovi iz Bihaća.

https://www.etrafika.net/drustvo/76530/ ... zivotinje/

Među njima ima dosta maloljetnika koji nam pokazuju kartice iz kampa u Sarajevu, ali ih policija ne pušta da do njega dođu.

“Tuku nas, nemamo hrane niti novca. Tri puta me dovoze ovdje. Kad god pokušam otići u Sarajevo ili Bihać, policija me napadne”, kaže nam dječak od 15 godina koji dolazi iz Avganistana.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#19379 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by zrakomlat »

vrbas1979 wrote: 25/11/2020 16:05
Dozer wrote: 25/11/2020 13:14 Azil se, koliko ja znam, trazi na granici. Ili ne...?
Da bi se trazio azil, za to je potrebno da imas dokumente. Ili ne...?

Vjerovatno radi ovoga imamo situaciju da je azil trazilo cca. 10% onih koji su usli u zemlju. Sta se radi s onima koji nemaju dokumente i ne traze azil?

Policija USK niti je radila, niti radi ovo sto si nabrojao. To radi policija HR.
Zahtjev za azilom se može predati i unutar države i većina tih ljudi to i uradi. Dok čekaju rješenje - bar 90% njih napusti BiH, trajno. Ovih 10% isto pokušava, samo nisu te sreće, pa ne uspiju doći do Italije ni nakon 7-8 pokušaja.
Itekako ove stvari radi policija USK. Slobodno otiđi u Bihać i porazgovaraj s migrantima. Potvrditi će ti sve ove navode (oduzimanje novca i telefona, spaljivanje stvari, protjerivanje...).
A policija RH praktikuje to već 2-3 godine, a sada kopiraju ovi iz Bihaća.

https://www.etrafika.net/drustvo/76530/ ... zivotinje/

Među njima ima dosta maloljetnika koji nam pokazuju kartice iz kampa u Sarajevu, ali ih policija ne pušta da do njega dođu.

“Tuku nas, nemamo hrane niti novca. Tri puta me dovoze ovdje. Kad god pokušam otići u Sarajevo ili Bihać, policija me napadne”, kaže nam dječak od 15 godina koji dolazi iz Avganistana.
15 godina? Tako mlad a već kriminalac. Kakav će biti kad bude imao duplo više.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19380 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by moonca »

Maljoljetnik, bez roditelja? Trebao bi imati prednost za smjestaj u kampu.
Cudno da Slovenija deportuje,a Bosna to ne cini. :zoka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19381 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Lazu i petljaju.
User avatar
Dozer
Posts: 28371
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#19382 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by Dozer »

vrbas1979 wrote: 25/11/2020 16:05 Zahtjev za azilom se može predati i unutar države i većina tih ljudi to i uradi. Dok čekaju rješenje - bar 90% njih napusti BiH, trajno. Ovih 10% isto pokušava, samo nisu te sreće, pa ne uspiju doći do Italije ni nakon 7-8 pokušaja.
Itekako ove stvari radi policija USK. Slobodno otiđi u Bihać i porazgovaraj s migrantima. Potvrditi će ti sve ove navode (oduzimanje novca i telefona, spaljivanje stvari, protjerivanje...).
A policija RH praktikuje to već 2-3 godine, a sada kopiraju ovi iz Bihaća.

https://www.etrafika.net/drustvo/76530/ ... zivotinje/

Među njima ima dosta maloljetnika koji nam pokazuju kartice iz kampa u Sarajevu, ali ih policija ne pušta da do njega dođu.

“Tuku nas, nemamo hrane niti novca. Tri puta me dovoze ovdje. Kad god pokušam otići u Sarajevo ili Bihać, policija me napadne”, kaže nam dječak od 15 godina koji dolazi iz Avganistana.
Lupas gluposti. Znas kako znam? Jer sam u Bihacu, i to bas zbog njih, bio vec 10x. I u ostalim kampovima.

Nesto vise od 2.000 ih je podnijelo zahtjev, a kroz BiH ih je proslo cca. 60.000.
I lazu da ih nasa murija dira. Na taj nacin pokusavaju skrenuti paznju na sebe ne bi li ih murija ostavila na miru da se mogu kretati kuda i kako hoce.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#19383 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by paladinka »

Nema veze koliko njih je podnjelo zahtjev .
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#19384 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by escobar__ »

Još jedan (prijavljeni) napad kozojeba na naše građane, ovog puta na Dobrinji (pokušaj krađe mobitela).
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#19386 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by CikCikCikPogodi »

Pa kako ovo? Zar mi ne mozemo ovo isto uraditi?
https://www.reuters.com/article/emirate ... reddit.com
The United Arab Emirates has stopped issuing new visas to citizens of 13 mostly Muslim-majority countries, including Iran, Syria, Afghanistan and Pakistan, according to a document issued by a state-owned business park.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#19387 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by Cherry-Cherry »

escobar__ wrote: 25/11/2020 21:30 Još jedan (prijavljeni) napad kozojeba na naše građane, ovog puta na Dobrinji (pokušaj krađe mobitela).
Bit će ovoga svaki dan sve više i više.
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19388 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by muha_sa »

Samo ih u bodljikavu žicu ogradit i ne dat van--mogu van al u autobuse koji ce ih odvuc jal do aerodroma sa kojeg ce bit deportovani il do kakve luke pa u brod potrpat i marš u 100 picki materini.
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19389 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

Dozer wrote: 25/11/2020 19:46
vrbas1979 wrote: 25/11/2020 16:05 Zahtjev za azilom se može predati i unutar države i većina tih ljudi to i uradi. Dok čekaju rješenje - bar 90% njih napusti BiH, trajno. Ovih 10% isto pokušava, samo nisu te sreće, pa ne uspiju doći do Italije ni nakon 7-8 pokušaja.
Itekako ove stvari radi policija USK. Slobodno otiđi u Bihać i porazgovaraj s migrantima. Potvrditi će ti sve ove navode (oduzimanje novca i telefona, spaljivanje stvari, protjerivanje...).
A policija RH praktikuje to već 2-3 godine, a sada kopiraju ovi iz Bihaća.

https://www.etrafika.net/drustvo/76530/ ... zivotinje/

Među njima ima dosta maloljetnika koji nam pokazuju kartice iz kampa u Sarajevu, ali ih policija ne pušta da do njega dođu.

“Tuku nas, nemamo hrane niti novca. Tri puta me dovoze ovdje. Kad god pokušam otići u Sarajevo ili Bihać, policija me napadne”, kaže nam dječak od 15 godina koji dolazi iz Avganistana.
Lupas gluposti. Znas kako znam? Jer sam u Bihacu, i to bas zbog njih, bio vec 10x. I u ostalim kampovima.

Nesto vise od 2.000 ih je podnijelo zahtjev, a kroz BiH ih je proslo cca. 60.000.
I lazu da ih nasa murija dira. Na taj nacin pokusavaju skrenuti paznju na sebe ne bi li ih murija ostavila na miru da se mogu kretati kuda i kako hoce.
Još bolje ako si u Bihaću. Otiđi u šume oko grada gdje borave i sve će ti se samo kazati. Ne samo da će ti migranti potvrditi ove priče nego ćeš vidjeti i uvjerljive dokaze. Mediji su često prenosili svjedočenja u posljednje vrijeme, imaš po društvenim mrežama kako ih udaraju, a i sam sam se uvjerio.

Dalje, ono što mnogi brkaju, ali što je jako važno u cijeloj priči vezanoj za azil. Prvi korak je da migrant ISKAŽE NAMJERU za podnošenje zahtjeva za azil. Taj korak napravi desetine hiljada izbjeglica i migranta svake godine u BiH (Samo u prošloj godini 25.000 i onda lako dođemo do cifre cca 60.000 za cijelo vrijeme koju i sam spominješ. Mediji ovu informaciju gotovo ne prenose. Dakle, ljudi dobiju papir koji je legitiman od strane državnih vlasti i on im garantuje, između ostalog i slobodu kretanja. Istovremeno, niži, kantonalni nivo vlasti protivno zakonima onemogućava kretanje migranata).

Dok je sljedeći korak podnošenje ZAHTJEVA za azil (nakon dvije sedmice) do kada najveći broj tih ljudi i napusti BiH. Broj ljudi koji predaje zahtjev za azil je mnogo manji, logično, jer više nisu na teritoriji BiH. E to je ta cifra od cca 2.000 i oan se najčešće spominje u medijima i njome manipulira.
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19390 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

muha_sa wrote: 25/11/2020 22:04 Samo ih u bodljikavu žicu ogradit i ne dat van--mogu van al u autobuse koji ce ih odvuc jal do aerodroma sa kojeg ce bit deportovani il do kakve luke pa u brod potrpat i marš u 100 picki materini.
Srećom pa nije ovo 1939.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#19391 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by Nedzada »

Cherry-Cherry wrote: 25/11/2020 22:02
escobar__ wrote: 25/11/2020 21:30 Još jedan (prijavljeni) napad kozojeba na naše građane, ovog puta na Dobrinji (pokušaj krađe mobitela).
Bit će ovoga svaki dan sve više i više.
Ma ja .... najbolje se zatvoriti u kuću kad padne mrak ... oko 17:00.

A i kud je ova napadnuta u ta doba krenula?

E moj glupi Bošnjo idi daji marku za maramice - sevap je.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#19392 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by Nedzada »

Ljudi, ovaj plaćenik i provokator @vrbas1979 vas samo provocira.
Ne nasjedajte - možete samo vi ban dobiti, mudrački on to radi, ipak pare dobiva za taj posao.

Provokatoru?
Kad će te slike staraca ILEGALNIH migranata u BiH?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17150
Joined: 31/03/2019 14:56

#19393 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vjeshalica »

vrbas1979 wrote: 25/11/2020 22:27 Dakle, ljudi dobiju papir koji je legitiman od strane državnih vlasti i on im garantuje, između ostalog i slobodu kretanja. Istovremeno, niži, kantonalni nivo vlasti protivno zakonima onemogućava kretanje migranata).
kakve ti gluparije pišeš za nepovjerovati
prvo ako je neko iskazao da zeli da dobije azil, ne znaci da je legitiman u ovoj drzavi i drzava mu ima pravo odbiti njegov zahtjev iz milion razloga...ti smatras da neko ko je dobio papir od drzave na osnovu ničega, osim usmene izjave kako se zove je legalan i moze se kretati sa njim? normalno da nije legalan niti ce biti niti drzava moze omoguciti liku bez ikakvog dokumenta iz njegove maticne drzave napamet bilo kakvo pravo osim da ga deportuje nazad jer je ilegalno došao na teritorij drzave
Last edited by vjeshalica on 25/11/2020 22:37, edited 1 time in total.
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19394 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

zrakomlat wrote: 25/11/2020 17:21
vrbas1979 wrote: 25/11/2020 16:05
Dozer wrote: 25/11/2020 13:14 Azil se, koliko ja znam, trazi na granici. Ili ne...?
Da bi se trazio azil, za to je potrebno da imas dokumente. Ili ne...?

Vjerovatno radi ovoga imamo situaciju da je azil trazilo cca. 10% onih koji su usli u zemlju. Sta se radi s onima koji nemaju dokumente i ne traze azil?

Policija USK niti je radila, niti radi ovo sto si nabrojao. To radi policija HR.
Zahtjev za azilom se može predati i unutar države i većina tih ljudi to i uradi. Dok čekaju rješenje - bar 90% njih napusti BiH, trajno. Ovih 10% isto pokušava, samo nisu te sreće, pa ne uspiju doći do Italije ni nakon 7-8 pokušaja.
Itekako ove stvari radi policija USK. Slobodno otiđi u Bihać i porazgovaraj s migrantima. Potvrditi će ti sve ove navode (oduzimanje novca i telefona, spaljivanje stvari, protjerivanje...).
A policija RH praktikuje to već 2-3 godine, a sada kopiraju ovi iz Bihaća.

https://www.etrafika.net/drustvo/76530/ ... zivotinje/

Među njima ima dosta maloljetnika koji nam pokazuju kartice iz kampa u Sarajevu, ali ih policija ne pušta da do njega dođu.

“Tuku nas, nemamo hrane niti novca. Tri puta me dovoze ovdje. Kad god pokušam otići u Sarajevo ili Bihać, policija me napadne”, kaže nam dječak od 15 godina koji dolazi iz Avganistana.
15 godina? Tako mlad a već kriminalac. Kakav će biti kad bude imao duplo više.
Po čemu je kriminalac?
To što bježi od nasilja, rata, talibana, stradanja po Afganistanu? Možda je porodicu izgubio, kuću...
Zamisli da su našim izbjeglicama takve gluposti govorili.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17150
Joined: 31/03/2019 14:56

#19395 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vjeshalica »

vrbas1979 wrote: 25/11/2020 22:36
Po čemu je kriminalac?
To što bježi od nasilja, rata, talibana, stradanja po Afganistanu? Možda je porodicu izgubio, kuću...
Zamisli da su našim izbjeglicama takve gluposti govorili.
kriminalac koji je ilegalno dosao na prostor druge drzave ,dabome da je kriminalac
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19396 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

Nedzada wrote: 25/11/2020 22:35 Ljudi, ovaj plaćenik i provokator @vrbas1979 vas samo provocira.
Ne nasjedajte - možete samo vi ban dobiti, mudrački on to radi, ipak pare dobiva za taj posao.

Provokatoru?
Kad će te slike staraca ILEGALNIH migranata u BiH?
Kada lupiš takvu glupost, hajde bar daj neko razumno objašnjenje.
Ko je ta institucija ili osoba koja plaća nekoj osobi da piše po forumu? Ko bi mogao to biti? Ja se ne mogu sjetiti da se na glavu nasadim.
Zašto bi iko to radio i s kojim ciljem?
Zašto?
Hakiz
Posts: 40299
Joined: 30/07/2015 20:01

#19397 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by Hakiz »

Dozer wrote: 25/11/2020 12:37
vrbas1979 wrote: 25/11/2020 01:34 Jednostavno. Zato što niko (još) nije toliki idiot da sprovodi mjere koje su protivne zakonu i za koje će krivično odgovarati.

A ovo što Dozer spominje o vraćanju migranata iz FBiH u RS - pa to se sprovodi na terenu već dvije godine, a posebno su od ljetos pojačane aktivnosti nasilnog pushbacka prema entitetskoj liniji.
Prva i druga recenica su kontradiktorne, zar ne...?

A sta je to protivno zakonu? Imamo ILEGALNE migrante, dakle ljude koji su u drzavu usli ILEGALNO, bez dokumenta i mimo granicnih prelaza. Sta, konkretno, nije po zakonu ukoliko se takvi ljudi uhapse i odmah deportuju nazad odakle su dosli?
Ako to ne radi granicna policija, ili entitetska u cijoj nadeznosti je prostor iza granice koju su migranti presli, koji to zakon zabranjuje kantonalnoj policiji da cuva granice svog kantona i da takve ljude vraca nazad, preko entitetske granice i prema drzavnoj granici koju su ilegalno presli?

Jedina kantonalna policija koja ovo djelimicno radi je policija USK. I niko vise. Sad kreni od Tuzle prema Bijeljini, i na cesti ces svakih par kilometara vidjeti migrante kako hodaju u pravcu Tuzle.
Ako nema dokumente, gdje ćeš ga vratiti? Smjestiš ga u avion za Pakistan, Pakistanci kažu ne može, nije naš. Afganistanci isto, Libijci isto itd.

Šta onda?
vrbas1979
Posts: 1382
Joined: 27/06/2012 13:34

#19398 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vrbas1979 »

vjeshalica wrote: 25/11/2020 22:39
vrbas1979 wrote: 25/11/2020 22:36
Po čemu je kriminalac?
To što bježi od nasilja, rata, talibana, stradanja po Afganistanu? Možda je porodicu izgubio, kuću...
Zamisli da su našim izbjeglicama takve gluposti govorili.
kriminalac koji je ilegalno dosao na prostor druge drzave ,dabome da je kriminalac
On je tražitelj azila u BiH i država mu mora omogućiti sigurnost i skrb do konačne odluke. Posebno što je ranjiva kategorija stanovništva.
Tako kaže zakon i međunarodne konvencije, a ne ja.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17150
Joined: 31/03/2019 14:56

#19399 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 25/11/2020 22:40
Ako nema dokumente, gdje ćeš ga vratiti? Smjestiš ga u avion za Pakistan, Pakistanci kažu ne može, nije naš. Afganistanci isto, Libijci isto itd.

Šta onda?
ne nego će BiH dati azil nekom liku koji je nekoga ubio u pički materinoj i bacio u proputovanju pasoš i ovdje glumi sirotilju...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17150
Joined: 31/03/2019 14:56

#19400 Re: Ilegalni migranti u BiH

Post by vjeshalica »

vrbas1979 wrote: 25/11/2020 22:41

On je tražitelj azila u BiH i država mu mora omogućiti sigurnost i skrb do konačne odluke. Posebno što je ranjiva kategorija stanovništva.
Tako kaže zakon i međunarodne konvencije, a ne ja.
on nek dokaze da mu drzava BiH treba dati azil, nek dokaze da je proganjan i izgonjen nasilu iz svoje drzave i da se nema vratiti gdje...dokazace u kurcu
Locked